Italië opnieuw opgeschrikt door aans lag en 'Laat geslachtsziekten niet onbehandeld'! Pijn in sommige gevallen voor het dier noodzakelijk T aalproblemen rond de Tour BEROEP AMNESTY OP AFGHANISTAN Geldrop slaat toe bij Hoogeveen Rode Brigades in actie: Sevilla betaalt steekpenningen VRIJDAG 5 MEI 1978 VARIA PAGINA 17 Zigeuners over de grens gezet DEN HAAG (SP) - Ongeveer 75 Westduitse zigeuners die maandag vanuit de Bonds republiek in Alkmaar waren neergestreken, zijn woensdag ons land uitgezet. Ze waren legaal in ons land en hadden een Westduits paspoort. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie gaf als re den op het nijpend tekort aan standplaatsen voor zigeuners. "Deze mensen kunnen in geen enkel kamp terecht, omdat er nergens plaats is. Om te voorkomen dat ze de gemeenten overlast bezor gen, zijn ze het land uitgezet", aldus de woordvoerder. De stichting ROM, die zich inzet voor de zigeuners in Neder land, heeft geprotesteerd te gen de uitzetting. Volgens de stichting zou er in het kamp Assen nog plaats genoeg zijn. Actie vooral gericht op jeugd „Geen politieke betekenis opschorten levering van uranium BRUSSEL (ANP) - Europees commissaris Guido Brunner heeft in Brussel volstrekt ont kend dat er enige politieke bete kenis gehecht moet worden aan het opschorten van de ura niumleverantie aan het Eura- tom-centrum in Petten. Brunner, die in het "dagelijks bestuur" van de Eg, de Europese commissie, ondermeer met energiezaken belast is, verklaarde dat de op schorting van de uraniumlever antie niets te maken heeft met de in de Verenigde Staten aange nomen wet inzake veiligheids voorschriften voor nucleaire cen tra. Brunner zei dit in een geïmprovi seerde bijeenkomst met journa listen. Hij verklaarde in Brussel ook dat het vaker gebeurt dat le veranties van hoogverrijkt ura nium door de Verenigde Staten even worden uitgesteld. Er is niets bijzonders aan de hand. Het opschorten van deze leverantie is een zaak die alleen in het admini stratieve vlak ligt. Het is ook niet zo, aldus Brunner, dat aan de ene Euratom-installatie andere veiligheidseisen gesteld worden dan aan de andere. DEN HAAG (SP) - De razendsnelle uitbreiding van geslachtziekten drijft kruisverenigingen en GGD's tot nieuwe acties vol waarschuwingen. De diensten beginnen een campagne, die sterk gericht is op de jeugd. "We moeten zover komen dat het er ger is om je geslachtsziekte te verzwijgen dan er eentje op te lo pen", zo luidt het motto. Het aantal mensen dat geslachts ziekten oploopt, neemt schrik barend toe. Het zijn vooral jonge ren. Daarom heeft het ministerie van volksgezondheid subsidie verleend voor een landelijke ac tie. Overal worden folders ver spreid met informatie over ge slachtsziekten: hoe ze te herken nen en waar men terecht kan voor hulp. In openbare gebouwen komen affiches te hangen Moeizaam Geslachtsziekten staan geregeld in het nieuws. Elk jaar wordt een stijging van het aantal gevallen gemeld. De bestrijding ervan verloopt moeizaam. De poli klinieken kunnen de stroom hulpzoekenden nauwelijks meer aan, hoewel degenen die zich daar melden eigenlijk nog maar een „topje van de ijsberg" vor men. Wat daaronder zit weet men niet. Want Nederland beschikt niet over duidelijke cijfers, aan gezien er nog steeds geen mel dingsplicht is voor geslachtsziek ten. Vorig jaar zijn ruim 9000 gevallen van gonorroe (druiper) geregi streerd. Van syfilis 7G6 gevallen. Het werkelijke aantal moet vol gens de medische diensten veel groter zijn geweest. Een experi ment van de Rotterdamse GGD, waarbij men via een automatisch antwoordapparaat informatie kon krijgen over het oplopen en genezen van geslachtsziekten, leverde in vier maanden 72.000 reacties op. Penicilline Gonorroe en syfilis zijn de belang rijkste geslachtszieken Er be staan meer vormen, maar die komen veel minder voor. De ge bruikelijke behandeling is met penicilline hoewel er ruim een jaar geleden in Rotterdam enkele gevallen van gonorroe zijn ont dekt die zich niet meer zo lieten genezen. De verwekkers van deze gevallen (gonococon) bleken be stand te zijn tegen penicilline, maar reageerden op een ander anti-bioticum De diensten wijzen er op dat er na de behandeling een of meer con trole-bezoeken aan de dokter nodig en dat vroegtijdige behan deling vooral bij syfilis de kans op snelle genezing vergroot. Het voorlichtingsmateriaal gaat uit voerig in op de verschijnselen die kunnen optreden bij geslachts ziekten. Onder meer branderig gevoel bij plassen en of een slij merige uitscheiding. Een niet- pijnlijk zweertje op de plaats van de besmetting (bij syfilis) en in later stadium van de ziekte zwel lingen in de mond of keel zat, aan de hals. Een apart probleem vormt de aangeboren syfilis. Wanneer een vrouw die aan de ziekte lijdt, zwanger wordt, kan de baby een aangeboren syfilis hebben. Natuurlijk niet als zij tij dens de zwangerschap wordt be handeld. Fabelen Geslachtsziekten zijn gekoppeld aan sexueel contact. Alle verha len over besmette washandjes, wc-brillen, slechte hygiëne, la kens en kleren behoren tot het rijk der fabelen. "Met de sexuele vrijheid is de laatste tijd een flinke vooruitgang geboekt. Maar de geslachtsziekten zijn daar he laas wat bij achtergebleven", merken kruisverenigingen en GGD's op. Ondanks die verworven vrijheid blijft de angst voor herkenning of voor ontdekking van overspel soms een ernstige belemmering voor de behandeling van ge slachtsziekten. Hoe vertel ik het de ander, is een delicate aangele genheid, maar tevens een bittere noodzaak. Want het opsporen van de contakten die de patiënt heeft gehad, is het belangrijkste en het moeilijkste van de behan deling. Om nog meer uitbreiding te voor komen moeten alle mensen met wie de patiënt sexueel contact heeft gehad, worden onderzocht en mogelijk behandeld. De dien sten voor geslachtsziektenbe- strijding houden zich intensief bezig met de opsporing van die contacten. Volgens de medewer kers van de diensten vaak een moeilijke opgave, omdat de me dewerking van patiënten nogal wat te wensen overlaat. Daarom maakt men gebruik van een gewoon strookje papier, dat door de patiënt aan een of meer contacten wordt gegeven. Op het briefje staat het verzoek zich tot de dokter te wenden voor een on derzoek. Noch de naam van de patiënt, noch de naam van de ge waarschuwde komen er op voor. Zo proberen de diensten een grote groep mensen toch naar de dokter te krijgen. Huisarts Met geslachtsziekten kan men het beste naar de huisarts gaan. Maar dan wel aandringen op een gede gen microscopisch onderzoek en bloedonderzoek. Ook is het mo gelijk een polikliniek voor huid en geslachtsziekten op te zoekn. Hiervoor is echter een verwijsb- riefje nodig van de huisarts. De diensten voor bestrijding van ge slachtsziekten zijn er in elke pro vincie, bij de kruisverenigingen en de GGD's. Zij houden zich be zig met het geven van informatie, doorverwijzen en opsporen van contact-personen. In Rotterdam zit de dienst aan het dr. Molewaterplein 40, tel. 010- 633744. In Den Haag is het adres Prin segracht 71, tel. 070-469363. HOOGEVEEN - Hoogeveen heeft in zijn tweede ontmoeting in de strijd om het landskampioen schap bij de zondagamateurs het hoopvolle begin niet met een succes kunnen voortzetten. Slaagden de Drentenaren er zon dag in de slechte uitwedstrijd te gen VUC in de stand van 0-0 te behouden, op eigen veld leden zy gisteren een nederlaag van 1-4 tegen Geldrop, kampioen van de hoofdklasse C. De wedstrijd werd verloren door de verdedi ging die uit vier fouten de doelpunten van het goed spe lende Geldrop zag ontstaan. De openingstreffer was voor de thuisclub. Jan Smid, het brein in de Drentse formatie die een tweejarig contract bij Heeren veen heeft getekend, profiteerde in de 28 ste minuut van een foutieve terugspeelbal van Ke telaars: 1-0. Nog voor rust echter zagen de 3500 toeschouwers Geldrop een voor sprong nemen. Drie minuten na Smids treffer kon de geheel vrij staande Luybens de bal na een pass van Senders gemakkelijk langs doelman Vermeulen tikken en de Drentse verdediger De Haas werkte de bal in een kop duel met Doesee in eigen doel: 1-2. Na rust kon Hoogeveen, kampioen van de hoofdklasse B, zyn tegen stander niet afremmen. Na zeven minuten strafte Ketelaars een foutieve terugspeelbal van Be njamins op zijn doelman af: 1-3. Een kwartier voor tijd bracht Luybens de eindstand op 1-4. Hij kreeg van de Hoogeveense ver dediging alle gelegenheid een rush over zeker dertig meter met een treffer te bekronen. LONDEN (Reuter) - Amnesty International heeft gisteren een beroep op de nieuwe pre sident van Afghanistan, Mo hammed Noer Taraakï, ge daan het bloedvergieten in zijn land te beëindigen. In een in Londen uitgegeven verklaring dringt de organisa tie voor mensenrechten er bij de president op aan in te grijpen om wat genoemd "verdere politieke moorden" te verhinderen op diegenen die waren verbonden met de vroegere regering van Mo hammad Daoed. Amnesty zegt voorts ernstig be zorgd te zijn over berichten betreffende politieke arresta ties op grote schaal in Kaboel en in de provincies. De nieuwe president van Af ghanistan heeft gezegd dat zijn land een politiek zal vol gen van positieve neutraliteit binnen het kader van niet-ge- MADRID - In de Spaanse voetbal wereld dreigt een omkoop schandaal te ontstaan. De trainer van de Madrileense club Rayo Vallecano, Hector Nunez, heeft bij de voetbalbond aangifte ge daan van poging tot omkoping van zijn spelers door het in deg radatiegevaar verkerende Betis Sevilla. Volgens Nunez werd hij door één van de spelers erop geattendeerd, dat de club van Gerrie Mühren er liefst zes miljoen peseta's voor over zou hebben gehad, indien Rayo Vallecarto de ontmoeting zou verliezen. De wedstrijd, die in Sevilla gespeeld werd, eindigde in een overwinning (1-0) voor de thuisclub. Volgens de trainer van Rayo Val- lacano is het een normaal ver schijnsel geworden, dat moge lijke degradatiekandidaten pre mies in het vooruitzicht stellen aan die verenigingen, die con currenten aan een nederlaag hel pen. bondenheid. Hij ontkende de wat hij noemde "valse kolo niale propaganda" die be weert dat bij de coup duizen den doden zijn gevallen. Tarakki zei dat hooguit hon derd mensen zijn gedood omdat zij zich tegen de revo lutionairen hadden verzet. Het Sovjetrussische pers bureau Tass meldt dat de re volutionaire raad de inbe slagneming heeft bevolen van alle bezittingen van de leden i het 1 de BERGEN BELSEN - De gedenk plaats van het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen in Nedersaksen is door onbekenden gisternacht met nazileuzen beklad Op een weg in de omgeving vond de politie een blad van de "Völkischen Beobachtergewijd aan de "89ste geboortedag van Führer" Voorts zijn affiches gevonden waarop ge pleit wordt voor opheffing van het verbod op de nationaal socialisti sche beweging. In Celle tenslotte is een woonhuis beklad. Er werden daar ook stenen door de ruiten gegooid die in NSDAP-affiches waren gewikkeld Minister van binnenlandse zaken Rötger Gross van Nedersaksen heeft een speciale recherche-eenheid be last met het onderzoek. Hij sprak van een "afschuwwekkende mis daad" MILAAN (AFP) - In Italië zijn gisteren twee aanslagen gepleegd. Eerst werd een ingenieur van het concern Sit- Siemens in Milaan door schoten in de benen gewond. Volgens ooggetuigen waren de daders vier mannen, die in een auto vluchtten. Later op de dag was een staflid van het staalbedrijf "Ital- sider" het slachtoffer. Ook hij werd in de benen gescho ten. Deze aanslag gebeurde in Genua. Gisteravond werden enkele kran ten opgebeld met de mededeling dat de overige aanslagen het werk waren van de Rode Briga des. De ingenieur van Sit-Siemens is ernstig gewond. Hij werd door vier kogels in een been getroffen Het tweede slachtoffer kreeg een schot in de knie. Ook een nieuwe golf bomaanslagen en brandstichtingen heeft Italië gisteren getroffen, waaronder een aanslag op een trein vol i auto's in Milaan. De aanslagen werden over het hele land gepleegd. Van doden of ge wonden is geen melding ge maakt. In Turijn ontploften bommen bij een legeropslagplaats, bij een politiekazerne en een garage in Bologna gebeurde hetzelfde. In Catania, Sicilië, werd het kan toor van een transportbedrijf door dynamiet beschadigd. De verantwoordelijkheid voor de zwaarste aanslag, die op de trein met Alfa Romeo's in Milaan - overigens de vijfde in twaalf da gen tegen deze autofabriek - werd opgeëist door de uiterst linkse "organisatie gewapende arbeiders" De weduwe van een der vijf bij diens ontvoering vermoorde lijf wachten van ex-premier Moro zou hebben gedreigd zichzelf van het leven te beroven als er ook maar één lid van de Rode Briga des zou worden vrijgelaten. Dit wist het Italiaanse blad "Cor- riere della Sera" gisteren te mel den zonder overigens de naam van de vrouw te vermelden of die van de "zeer belangrijke" poli tieke figuur aan wie zij dit telefo nisch zou hebben meegedeeld Als u ook maar een moordenaar vrijlaat dan zal ik mijzelf, bij God, voor de ogen van mijn twee kin deren op straat door zelfverbran ding ombrengen", zo zou zij vol gens het blad hebben gezegd BRUSSEL - Het Nederlands moet de officiële voertaal worden tijdens de etappes van de komende ronde van Frankrijk die voeren door Nederland en Vlaanderen. Dit heeft Maurice Coppieters, voorzitter van de Neder landse culturele gemeenschap in België, geeist in een brief aan de organisator van de tour, Lapeyre. Jn mijn hoedanigheid van cul tureel adviseur van de Ne derlandse culturele gemeen schap in België", schrijft Coppieters, „breng ik u mijn bezorgdheid onder de aan dacht met betrekking tot de taal die in de caravaan ge voerd wordt tijdens de etap pes door Nederland en België, dat wil zeggen de Neder landstalige gebieden van Europa. U weet ongetwijfeld dat in het noorden van België het Nederlands voertaal is, terwijl Brussel ook de hoofd stad is van 6 miljoen Vlamin gen", vervolgt hij ,flet zou daarom aan te bevelen zijn, dat tijdens de touretap pes van Leiden naar St. Wil- lebrord en van St. Willebrord naar Brussel: 1de voertaal in de publiciteitscaravaan het Nederlands is, 2) de officiële aankondigingen en teksten van de caravaan in het Ne- derlands gesteld zijn,3) De of ficiële taal van de tourleiding met betrekking tot de renners tijdens deze twee etappes het Nederlands dient te zijn, en 4) communicatie met publici- teitsorganen in het Neder lands dient te geschieden. iljoenen wielerlief- en de tientallen en Nederlandse zou dat getuigen Gezien de r hebbers Vlaamse coureurs, peet. Een andere houding zou slecht worden begrepen in Nederland en Vlaanderen en zou misschien ongunstige en oni'oorziene reacties met be trekking tot de Ronde van Frankrijk kunnen oproepen" Behandeling van pijn door middel van pijnstillende middelen is minder vaak nodig dan men meestal denkt. Pijn is niet iets dat op zich zelf staat; pijn is een symptoom, een teken dat er op wijst dat er ergens in het lichaam iets aan de hand is. Wanneer die diepere oorzaak, dat oorspron kelijke ziekteproces behandeld wordt, dan zal de pyn ook ver minderen of zelfs verdwijnen zonder het gebruik van pijn stillers. Al die middeltjes tegen de pijn werken wel enige tijd, maar wan neer er aan de oorzaak van de pijn mets gedaan wordt of niets ge daan kan worden dan komt de pijn na verloop van tijd weer te rug. Door middel van een plaatselijke verdoving is het mogelijk de ge- voelszenuwen te blokkeren, zo dat de hersenen niet op de prik kel van die gevoelszenuwen reageren met het bewustworden van pijn Bij de verwijdering van bijvoorbeeld een wratje of om een wond te kunnen hechten kan plaatselijk een injectie met een verdovend middel gegeven wor den. Iedereen die wel eens een kies heeft laten trekken kan met de toepassing van plaatselijke verdoving "meevoelen". Er is dan sprake van een tijdelijke on gevoeligheid. Het kan ook zijn dat door een onge val een zenuw beschadigd is. De plaats van het lichaam waar deze zenuw dan naar toe loopt is dan ongevoelig geworden. Bij ver keersongevallen komt het nogal eens voor dat ruggemergzenu- wen beschadigd zijn, waardoor bijvoorbeeld een achterpoot of het hele achterlijf ongevoelig en verlamd raakt. De verscheurde zenuw kan zich geleidelijk aan weer herstellen maar het kan ook zijn dat de zenuwen zo be schadigd zijn, dat nooit meer her stel optreedt. Jeuk Kennelijk vindt een dier ook datje beter pijn dan jeuk kan hebben. Wanneer een gevoelszenuw een prikkel naar de hersenen door geeft, waarop het dier zich be wust wordt van jeuk, dan zal het dier automatisch gaan krabben, likken, bijten en schuren, totdat er pijnlijke striemen op de jeukende plaats ontstaan. Een combinatie van pijn en jeuk is te zien bij sommige oorontste kingen. Eerst had het dier alleen last van jeuk. Wanneer we dan rond het jeukende oor wrijven zal een hond een knorrend geluid maken en het oor zal tegen de wrijvende hand gedrukt worden Door voortdurend krabben en schudden zal er naast jeuk ook pijn aan het oor ontstaan en dan zal het dier door de pijn met zijn oor juist de hand ontwijken en behalve piepen zal de hond ook janken. Door een chronische oorontsteking kan een dier ja renlang pijn lijden. De pijn op zich wordt meestal niet zo duide lijk meer geuit, maar op den duur zijn er gedragsveranderingen te constateren, zoals humeurigheid en agressiviteit, welke ver schijnselen verdwijnen wanneer de chronische ontsteking gene zen is. Bij dieren komt niet precies het ziektebeeld voor, dat we bij de mens gewrichtsrheuma noemen. Er zijn wel verscheidene aandoe ningen bekend, die de gewrich ten aantasten en op rheuma bij de mens kunnen lijken. Heupdys plasie bij de hond is bijvoorbeeld een gewrichtsaandoening die vaak gepaard gaat met pijn in de aangetaste heupgewrichten. Er zijn operatieve ingrepen moge lijk die de druk in het gewricht verminderen, waardoor ook de pijn vermindert. Vaak echter zal de "behandeling" alleen kunnen bestaan uit pijnstillende midde len. Het is dan vaak duidelijk te zien dat de hond door die midde len zich makkelijker beweegt, zich prettiger voelt en meer eet. Helaas is de verbetering maar ty- Bloeduitstortingen, schaafwon den, een doorntje in een voetzool zijn allemaal pijnlijke toestan den, maar ze zijn tijdelijk. In principe gaat iedere ontsteking gepaard met pijn. maar wanneer de ontsteking weer genezen is dan is ook de pijn voorbij. Zoals voor veel dieren geldt ook verdragen Pijn moet Een kortdurende pijn, die niet ver ergert, mag en kan best. Een dier overleeft dit lichamelijk en geestelijk heel goed. Pyn moet zelfs, wanneer het dier zich voor zijn eigen bestwil moet ontzien. Rust is een prima medicijn, maar een dier is dit niet zo makkelyk uit te leggen. Door middel van gevoelens van pyn en ongemak zal de patiënt op een natuurlijke manier rust houden. Wij mensen hebben medelijden met een weerloos dier dat pijn lijdt! Dieren kunnen wel onrus tig, ongerust of bezorgd om el- apen dat ze beter pijn dan jeuk kaar zijn, maar onderling mede lijden kennen ze waarschijnlijk niet. Voortdurend, in toene mende mate pijn lijden hoeft een dier gelukkig niet. Pijnstillende middelen, bepaalde operatieve ingrepen kunnen dan tijdelijk uitkomst bieden. Wanneer de pijn dan steeds terugkeert, dan komt onherroepelijk de vraag naar voren: "Tot hoelang de pyn nog proberen te bestrijden?" Het belang van het dier staat in de zen voor op, ook al lijdt de mens ook pij n door het afscheid van het geliefde huisdier. In uitzichtsloze gevallen heeft het dier recht op een vervroegd, pijnloos einde

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17