DE BOMMEN HEBBEN HUN WERK GEDAAN NIXONS memoires DEEL 4 VRIJDAG 5 MEI 1978 EXTRA PAGINA 15 (Noot van de bewerker: Beëindiging van de oorlog m Vietnam was één van de belangrijkste doelstellingen van de regering-Nixon. Maar makkelijk was dat niet. Henry Kissinger onderhandelde drie jaar in het geheim met de Noordvietnamezen. De officiële onderhandelingen in Pa rijs werden regelmatig afgebroken. Toen eind 1972 een ak koord nabij leek, verzette de Zuidvietnamese president Thieu zich tegen de voorwaarden en de Noordvietnameze beschuldigden Amerika van kwade trouw). Op 13 december 1972 maakte Le Doec Tho (Noord-Vietnams topon derhandelaar) in Parijs duidelijk dat hij niet van plan was een ak koord te sluiten. De volgende dag zou hij voor overleg naar Hanoi te rugkeren, en dus stelde Henry Kis singer, mijn adviseur voor natio nale veiligheid, voor om de bespre kingen te verdagen en geen bijeen komsten meer te houden voor Kerstmis. Kissinger en ik waren het volko men eens over het cynisme en de trouweloosheid van de Noord vietnamezen. Hij dacht zelfs dat Le Doec Tho's flauwvallerij tijdens de onderhandeling was gesimuleerd om dankzij de daardoor opgewekte sympathie een sterkere onderhan delingspositie te krijgen. Tandenknarsend en met gebalde vuisten zei Kissinger „Het is een stelletje schooiers. Ordinaire, vieze schooiers. Ze zorgen ervoor dat de Russen nog een goede indruk ma ken zoals vergeleken bij de Russen de Chinezen een goede indruk ma ken als het aankomt op inderhan- delen op een verantwoordelijke en gepaste wijze!" Met tegenzin had ik besloten dat we nu op het punt waren gekomen waar alleen de hardste actie Hanoi ervan zou kunnen overtuigen dat onderhandelen over een eerlijke overeenkomst voor hen een betere keus was dan voortzetting van de oorlog. Kissinger en ik waren het er over eens dat dit opvoering van de bombardementen betekende. Kissinger beval aan weer mijnen in de haven van Haiphong te leggen, de bombardementen ten zuiden van de 20ste breedtegraad op volle kracht te hervatten en de bom bardementen op het zuiden van Laos te intensiveren. Mijn intuïtie gaf me in dat er nu iets veel uitge- breiders moest gebeuren. Toen ik het nakeek en ontdekte dat het gebied ten zuiden van de 20ste breedtegraad grotendeels bestond uit rijstvelden en oerwoud, zei ik tegen Kissingen „We krijgen net zoveel geduvel met grote klappen als met kleine. Als we de bom bardementen hervatten, moet het iets nieuws zijn, en dat betekent dat we het belangrijke besluit moeten nemen om Hanoi en Haiphong met B-52's te bestoken. t,Alle zwakkere maatregelen zullen alleen maar minachting wekken bij de vijand." Op 14 december gaf ik bevel, om drie dagen nadien weer mijnen te leggen in de haven vari Haiphong, de verkenningsvluch ten te hervatten en met B-52's aanvallen uit te voeren tegen de militaire doelen in het gebied van Hanoi en Haiphong. De opdracht om de bombardementen te her vatten in de week voor Kerstmis was de moeilijkste beslissing die ik had genomen tijdens de hele oorlog: maar terzelfdertijd was het een van de meest duidelijke en noodzakelijke. DAGBOEK Henry praatte tamelijk emotio neel over het feit dat dit een zeer moedig besluit was, maar ik wees hem er op dat er geen keus was dat we hier vier jaar zou den zitten en dat we niets zou den hebben om trots op te zijn als we nu een goede, goedkope vrede zouden sluiten die binnen een of twee jaar weer verbroken zou worden. Later zouden we dan voor een moeilijker - een veel moeilijker keuze komen te staan dan op dit moment. We moeten nu maar de koe bij de horens vatten in de hoop dat dit hun aandacht trekt en hen erv^n weerhoudt later tegen ons tc reageren. We besloten dat Kissinger in het openbaar zou uitleggen hoe de onderhandelingen ervoor ston den. Het was van vitaal belang voor ons om de verantwoor delijkheid voor de huidige im passe te leggen wa%f die hoorde ronduit bij de Noordvietname zen. Ik vond dat we duidelijk moesten maken dat de Noord vietnamezen met een overeen komst hadden ingestemd, ver volgens op een aantal punten wa ren teruggekomen en nu weiger den serieus te onderhandelen. Ik zei ook dat Kissinger President. Ngoeyen Van Thieu moest bekri tiseren omdat hij op een totale overwinning stond terwijl wij een rechtvaardige vrede wilden die beide partijen zouden kunnen, aanvaarden. In de vroege ochtenduren van zon dag 17 december brachten onze vliegtuigen weer mijnen aan in de haven van Haiphong. Binnen 24 uur namen 129 B-52's deel aan bombardementsvluchten boven Noord-Vietnam. DAGBOEK Ik veronderstel dat alle beslissin gen moeilijk zijn. We moeten eenvoudig verliezen aanvaar den als we onze doelen willen bereiken. Ik herinner me Churchills aanspo ring in zijn boek over de eerste wereldoorlog dat men een ver metel beleid kan volgen of een voorzichtig beleid, maar dat het rampzalig is om een vermetel en voorzichtig beleid terzelfder tijd te volgen. Veel mensen begrepen niet waarom ik niet voor het voetlicht trad met de redenen voor de bombardementen van december. Ik vond echter dat het Ameri kaanse volk op dat moment niet bereid was erin mee te gaan. Maar belangrijker nog,ik was ervan overtuigd dat openlijke verkla ringen van mijn kant averechts zouden hebben gewerkt op de mogelijkheid om de onderhan delingen te hervatten. Als ik had aangekondigd dat we de de bom bardementen hervatten om de Noordvietnamezen tot onder handelen te dwingen, zouden hun nationale trots en hun ideologisch fanatisme hun nooit hebben toegestaan het inter nationale gezichtsverlies te lijden dat het gevolg zou zijn als zij zwichtten voor zo'n ultimatum. Dus deed ik het met een minimun aan retoriek en publiciteit, en het werkte precies zoals ik het had bedoeld. Ons korte maar massale gebruik van geweld maakte Ha noi onze boodschap duidelijk, terwijl zij toch nog van hun on buigzame houding konden af stappen zonder te moeten toege ven dat zij dat onder militaire druk van ons deden. Op 18 december zeiden we in een boodschap aan de Noord vietnamezen in Parijs dat we hadden geconcludeerd dat zij op zettelijk en frivool de besprekin gen vertraagden. We zouden be reid zijn op elk tijdstip na 26 de cember weer bij elkaar te komen om een overeenkomst af te slui ten. aan in Saigon met de krachtigste brief die ik ooit aan Thieu had ge schreven. Daarin verklaarde ik: „De missie van generaal Haig is mijn laatste poging u te wijzen op de noodzaak van gezamenlijke actie en u op de hoogte te stellen van mijn onherroepelijke bedoe ling door te gaan, bij voorkeur met uw medewerking, maar zo nodig alleen. Ik heb generaal Haig gevraagd uw antwoord te ontvangen op dit allerlaatste aanbod van mijn kant om samen te werken bij het zoeken naar een regeling langs de lijnen die ik heb goedgekeurd, of om elk on ze eigen weg te gaan." Thieu scheen de wanhoop nabij Hij betoogde dat het bestand niet langer stand zou houden dan drie maanden: dan, als de Ameri kaanse troepen verdwenen zou den zijn, zouden de communisten hun guerrilla hervatten. Maar deze keer zouden ze met messen en bajonetten vechten, er angst vallig voor wakend niet iets te doen dat Amerikaanse vergeld ing zou rechtvaardigen. Na deze ontmoeting liet Thieu naar de pers uitlekken dat wij hadden geprobeerd hem te dwingen een ultimatum te aanvaarden en dat hij had geweigerd. Ik was ge schokt toen ik dat hoorde, en ik dacht dat we nu het recht hadden met hem te breken en afzonder lijk vrede te sluiten met Hanoi Maar ik huiverde nog om onze er gernis over Thieu ons te laten bewegen tot iets dat communisti sche overheersing van Zuid- Vietnam met zich mee zou bren gen. Een vrouw zoekt met haar kinderen een veiliq heenkomen nu ook de stad Hanoi wordt gebombardeerd e beschotenOp de achtergrond stijgt een zwarte rookwolk op nadat een opslagplaats in het noorden van de stad i. getroffen De Republikeinse senator Wil- naPDAFk liam Saxbe van Ohio zei dat „Pre- sident Nixon. op dit punt zijn De wezenlijke vraag i zinnen verloren lijkt te hebben" En Mike Mansfield vond dat het „een taktiek uit het stenen tijd perk" was. 3at en ik brachten Kerstmis door in Key Biscayne. Het was de eerste kerst dat we zonder de meisjes of de aan kondiging van vandaag door het publiek zal worden uitgelegd als het gevolg van een beleid dat heeft gewerkt. Natuurlijk zal het zo niet worden uitgelegd door onze tegenstanders in de media en het Congres. Wij weten dat dit een zeer verbijsterende DAGBOEK capitulatie is van de vijand voor onze voorwaarden. Dit is 24 december 1972 Key Bis- d n,. - De meeste tv-verslaggevers cayne 4 uur v.m. De belang rijkste gedachte die in mij op kwam op dit vroege uur op de De 20ste december was de derde dag van zware luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Negentig B-52 s vlogen drie aanvalsgolven tegen 11 doelen. Op 21 december steeg er dertig keer een B-52 op voor een vlucht naar drie nieuwe doe len. Op 22 december stelden we de Noordvietnamezen een bijeen komst voor op 3 januari. Al zij daarmee instemden boden wij aan de bombardementen ten noorden van de 20ste breedte graad op 31 december te staken en te schorsen voor de duur van de vergadering. De reactie van de media op de bom bardementen van december was te voorspellen. De Washington Post schreef in een commentaar dat miljoenen Amerikanen er door „ineenkrompen van schaamte en twijfelden of de Pre sident wel goed snik was". James Reston sprak van „oorlog bij woedeuitbarstingen" en Ant hony Lewis beweerde dat ik op trad als „een gek geworden ti ran". In het Congres waren er soortgelijke kritische uitbarstin gen van leden van beide partijen. President Nixon legt w hij Noord-Vietnam hard ochtend van de dag voor Kerst mis, naast de alles overheer sende zorg over beëindiging van de oorlog, is dat ik af moet zien te komen van de gedachte dat ik het ambt soms als een last er vaar. Ik beschouw het eigenlijk niet als een last, een smart, en zovoorts, zoals Eisenhower dat deed en tot op zekere hoogte Johnson. In werkelijkheid ge loof ik dat de term glorieuze last de beste omschrijving is. Op deze dag voor Kerstmis is het Gods grote gave aan mij de gele genheid te hebben om leiding te geven, niet alleen aan Amerika maar op het hele wereldtoneel, gezien de omvang van de op dracht en ook de kracht van- het land. Om zes uur 's avonds Saigon-tijd begon in Vietnam op 24 decem ber een kerstbestand van 24 uur waarvoor ik toestemming had gegeven. Er vlogen geen vliegtuigen. Er vielen geen bommen. Voor een dag hadden we vrede. Sommige leden van de staf dron gen sterk aan om het kerstbe stand met een paar dagen te ver lengen. Maar daar was ik het vol strekt mee oneens. Ik gaf inder daad persoonlijk opdracht tot een van de omvangrijkste bom bardementsvluchten op 26 de cember: 116 B-52's bestookten doelen in het gebied van Hanoi en Haiphong. Die middag stuurden de Noord vietnamezen het eerste signaal dat ze genoeg hadden gehad. We ontvingen van hen een bood schap waarin zij veroordeelden wat zij „uitroeiingsbombar dementen" noemden, maar zij verlangden niet dat het bom bardement zou worden gestaakt als voorwaarde alvorens in te stemmen met een nieuwe bijeen komst, waarvoor zij 8 januari in Parijs voorstelden. Om zeven uur 's avonds Was hington tijd werden op 29 de cember de bombardementen bo ven de 20ste breedtegraad ge staakt. kranten van de volgende ochtend legden meer nadruk op het eind van de bombardementen dan op de hervatting van de besprekin gen. Zoals ik tegen Charles Col- son van de Witte Huis-staf zei: „We moeten maar vertrouwen op het gezonde oordeel van het volk om het te zien. De pers zal dit punt zeker niet voor ons scoren." Op 2 januari 1973, een dag voor het Congres officieel weer bijeen kwam, stemden de Democraten in het Huis met 154 tegen 75 voor het blokkeren van alle fondsen voor militaire acties in Indo- China zodra er regelingen waren getroffen voor een veilige terug tocht van de Amerikaanse troe pen en de terugkeer van onze krijgsgevangenen. Twee dagen later legde Teddy Kennedy een soortgelijke resolutie voor aan de Democraten in de Senaat, waar die met 36 tegen 12 werd aan genomen. Ik was niet verbaasd over het ge drag van de Democratische libe ralen. Al sinds mijn verkiezing had ik vrijwel alle hoop laten va ren om van hen steun of mede werking te krijgen. Ik zag dat zij de kwestie-Vietnam trachtten aan te grijpen om zich te vereni gen na de debacle van McGovern bij de verkiezingen. Hun strate gie leek duidelijk: als wij een ak koord zouden bereiken, zouden zij zeggen dat dit kwam doordat zij mij hadden geprest de bom bardementen te stoppen en terug te keren naar de onderhan delingstafel; als we er niet in slaagden een akkoord te bereiken zouden zij staan op de militaire terugtrekking die de meesten van hen toch al hadden gewild. Op maandag 8 januari sprak Kis singer 4 Va uur met Le Doec Tho. Er werd niets bereikt, maar in zijn rapport aan mij wees Kissinger er die avond op, dat het waar schijnlijk niet realistisch was om van de communisten te verwach ten dat zij op de eerste dag na de bombardementen al zouden toe geven of het zouden opgeven. Ik was natuurlijk teleurgesteld, maar kon niets anders doen dan afwachten en hopen. Midden op de dag op 9 januari kwam Bob Haldeman, chef van de staf op het Witte Huis, naar het Ovale Kan toor met een telegram van Kis singer. ,Wat is er gebeurd," vroeg ik. ,Ik geloof dat u dit zelf moet lezen, meneer de President," zei hij plechtig. Ik nam het papier aan, zette mijn bril op en begon te lezen: „Wij hebben de verjaardag van de Pre sident vandaag gevierd met een belangrijke doorbraak in de on derhandelingen. Om kort te gaan, wij hebben alle nog bestaande vragen in de tekst van de over eenkomst geregeld." Op 11 januari telegrafeerde Kis singer „Wij hebben de hele tekst van de overeenkomst gereed, in clusief de afspraken voor de on dertekening." Op negen dagen na was het toen vier jaar geleden dat ik mijn entree maakte in het Witte Huis en de taak erfde om een eind te maken aan de oorlog in Viet- Om tien uur s ochtends op 15 ja nuari werden alle bombardemen ten en het mijnen leggen in Noord-Vietnam voor onbepaalde tijd gestaakt. De bombardemen ten hadden hun werk gedaan; ze varen een succes geworden. Het was goed nieuws voor ons al lemaal. Ik had gehoord dat Mike Mansfield de mensen vertelde hoe terug houdend en verantwoordelijk de Senaat was opgetreden tijdens de onderhandelingen van de afgelo pen week, en ik noteerde in mijn dagboek: „Het is interessant om te noteren dat Mansfield zo reageerde. Natuurlijk hakten ze Henry's benen af voor hij erop- kon staan." We waren het over de voorwaarden eens met de Noordvietnamezen, maar we moesten Thieu nog overhalen om samen met ons de overeenkomst te tekenen. Thieu had niet stilgezeten sinds oktober en was in een heel wat sterkere positie tegenover de communis ten dan daarvoor. Ik had er nooit aan getwijfeld of zijn gezond ver stand en zijn vaderlandsliefde om niet te spreken van zijn in stinct tot zelfbehoud zouden hem wel tot instemming met ons bewegen als we op het fatale moment waren gekomen dat we een akkoord moesten sluiten omdat anders het Congres tus senbeide zou komen en mij de oorlogvoering uit handen zou nemen. Nu waren we op dat punt, en mijn schatting van Thieu zou nu op de proef worden gesteld. Kort nadat Kissinger op 14 januari Washington was terugge keerd, vertrok Haig naar Saigon s Ochtends op 16 januari ont moette hij Thieu en overhan digde hij hem een brief van mij. Daarin schreef ik dat mijn besluit vast stond om de overeenkomst op 23 januari te paraferen en op 27 januari te ondertekenen. „Ik zal dit doen", schreef ik, "zo nodig alleen." En ik vervolgde: In dat geval zal ik in het openbaar moeten uitleggen dat uw regering de vrede tegen werkt. Het resultaat daarvan zal een onvermijdelijke en onmid dellijke stopzetting zijn van de Amerikaanse economische en militaire bijstand, hetgeen niet kan worden voorkomen door een wijziging in de bezetting van uw regering. Ik hoop echter dat wij, na alles wat onze twee landen hebben gedeeld en doorstaan in de strijd, samen zullen blijven om de vrede te bewaren en er de vruchten Van te plukken. Derhalve wens ik u de verzekerin gen te herhalen die ik u reeds heb doen toekomen. Bij de onderte kening zal ik met nadruk duide lijk maken dat de Verenigde Sta ten uw regering erkennen als de enige wettige regering van Zuid-Vietnam; dat wij met het recht erkennen van enige vreemde troepen om aanwezig te zijn op Zuidvietnamees grond gebied en dat wij krachtig zullen reageren in het geval de overeen komst wordt geschonden. Ten slotte wil ik mijn voortdurende toewijding onderstrepen aan de vrijheid en vooruitgang van de Republiek van Vietnam. Het is mijn stellige bedoeling de eco nomische en militaire hulp ten volle voort te zetten. DAGBOEK Thieu staat gewoon voor de keus of hij zelfmoord wil plegen of zich wil neerleggen bij een rege ling, die zowel zijn land als hem zelf zou kunnen redden. De vraag was, zoals hij het tegen zijn Nationale Veiligheidsraad zei, of hij nu een held zou zijn door de regeling af te wijzen of een staatsman die zijn land op den duur zou redden. Dat is pre cies het geval. Maar ik zei net tegen Henry dat ik betwijfelde of hij een held zou zijn als hij de regeling afwees, want de Zuidvietnamezen verliezen elke weer meer dan 250 of 300 man bij de strijd, en ik kan me voorstel len dat ook zij de oorlog goed moe zijn en liever een bestand hebben. Het bleek dèt Thieu het spel hele maal uitspeelde. Bij hun tweede onderhoud op 17 januari hadden Haig en Thieu een kort en emo tioneel treffen, waarbij Thieu hem een verzegelde brief voor mij gaf. Vén een compromis was geen sprake, ik stuurde onmid dellijk een brief terug waarin ik Thieu's punten één voor één weerlegde en hem confronteerde met een conclusie waaraan niet te ontsnappen viel: "We hebben nog maar één beslissing te ne men: of we al dan niet in vredes tijd de nauwe samenwerking voortzetten die ons in Oorlogstijd zulke goede diensten heeft bewe- Op 18 januari werd in Washington en Hanoi gezamenlijk aangekon digd dat de Parijse onderhande lingen op 23 januari zouden wor den hervat "met het doel de tekst van een overeenkomst te voltooi en". De vredeskoorts brak overal uit. Na een laatste poging tot verzet en nog een reeks brieven tussen ons, besloot Thieu eindelijk het ak koord te aanvaarden. Terwijl hij over zijn bureau ambassadeur Ell sworth Bunker aankeek, zei hij: „Ik heb mijn best gedaan. Ik heb al het mogelijke voor mijn land gedaan. Al was zijn gedrag bijna ondraag lijk frustrerend geweest, ik moest zijn geestkracht bewonderen. Om tien uur 's avonds op 23 ja nuari legde ik een korte verkla ring af met de aankondiging dat er in Parijs een regeling was getrof fen en dat er op 27 januari een staakt-het-vuren van kracht zou worden in Vietnam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15