Veel consumenten uit Rijnland naar Den Haag Grondgebruik raadslid van PvdA in discussie Winkel- onderzoek Kamer van Koop handel toont aans Actief in vrije Leiden wacht Haags plan samenwerking avondonderwijs af WOENSDAG 3 MEI 1978 LEIDEN Winkelcentrum. De Kopermolen in Leidenveel publiek. LEIDEN - Het winkelgebeuren in Rijnland (noordweste lijk deel van Zuid-Holland) verliest veel klanten aan Den Haag. Het Haagse koopcentrum oefent op het hele gebied van Rijnland een aanzienlijke trekkracht uit. Den Haag trekt naar verhouding meer klanten weg dan het bezoek aan veel winkelvoorzieningen in Rijnland groot is. Winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest, hoog niveau. Dit blijkt uit het gisteren versche nen onderzoek naar de positie en omvang van de winkelvoorzie ningen in Rijnland (het zoge- „Jantje Beton geeft speeltuin Maredijk f6000 LEIDEN - Het Nationaal Jeugd Fonds - bekend van de jaarlijkse actie van Jantje Beton - heeft een bijdrage van 6.000 gulden be schikbaar gesteld aan de speel tuinvereniging "Rondom de Ma redijk". Het bedrag is bestemd voor de gedeeltelijke financie ring van de bouw van een nieuwe accommodatie, die op het ogen blik al in volle gang is. De speeltuinvereniging is een van de ruim honderd plaatselijke groepen, die het Nationaal Jeugd Fonds in de afgelopen periode fi nancieel heeft kunnen onder steunen. naamde distributie-planologisch onderzoek). Dit onderzoek is in opdracht van de Kamer van Koophandel voor Rijnland door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) verricht. Mager den en omgeving naar voren. Het onderzoek verstrekt overigens nog geen gegevens en conclusies over de invloed van een even tuele Miro-vestiging in Leiden (Morskwartier) en het nieuwe winkelcentrum in Leiderdorp (Winkelhof). Beide zaken vorm den een belangrijke aanle;ding voor het onderzoek, maar komen pas in een tweede rapport aan de orde. Naast Den Haag oefenen - zij het in mindere mate - ook Haarlem en Amsterdam trekkracht op de consument in Rijnland uit. Op vallend noemen de onderzoekers de aantrekkingskracht, die het winkelcentrum van Leidsenhage heeft. Volgens het onderzoek trekken opmerkelijk veel con sumenten uit het zuidelijk deel van Rijnland hier naar toe. Zoals enkele dagen geleden al uit het onderzoek is gemeld, veroor zaakt de trek naar grotere win kelcentra (zoals Den Haag) en winkelcentra in randgemeenten (zoals Leidsenhage) vooral een achteruitgang van het Leidse koopcentrum. De regionale func tie van Leiden als koopcentrum van de wijde omgeving neemt daarmee langzaam af. Uit het onderzoek komt ook de specifieke positie van de ver schillende winkelcentra in Lei- Het onderzoek naar de winkelvoor zieningen in de Leidse omgeving bracht de samenstellers tot de conclusie dat Oegstgeest en het centrum van Voorschoten een hoog niveau hebben. De win kelvoorzieningen in Leiderdorp (nog zonder het nieuwe win kelcentrum) noemt men "enigs zins mager". ADVERTENTIE Bij een nadere bestudering blijkt vooral de winkelvoorziening in Oegstgeest een grote aantrek kingskracht te hebben voor het doen van de dagelijkse bood schappen. In het rapport wordt de uitstraling en attraktie van Oegstgeest "frappant" genoemd. In Leiden zelf blijken vooral de wijkwinkelcentra in Zuid-West (Vijf Meiplein) en Merenwijk (Kopermolen) een grote aantrek kingskracht te hebben. Beide winkelcentra trekken opmerke lijk veel publiek van buiten de wijk. Volgens het onderzoek is dit vooral te danken aan een goede bereikbaarheid en de aan wezige parkeervoorzieningen. De situatie voor de winkelcentra in de binnenstad is minder gunstig. Het onderzoek constateert dat van de wijkwinkelcentra alleen Lange Gracht en Leven daal/Hoge Rijndijk goed func tioneren. Minder gunstig oor deelt men over de winkelcentra Doeza/Herenstraat, Haven/Lage Rijndijk en Stationsweg. STEUN HET CHILEENS VERZET BEVRIJDINGS KOLLEKTE giro 3374086 Chili Front Leiden Eerst onderzoek bij vestiging discountwinkel LEIDEN - In het gisteren versche nen winkelonderzoek van de Kamer van Koophandel worden vraagtekens gezet bij de onbe perkte toename van groot schalige, eenvoudige winkelves tigingen (zogenaamde dis countwinkels). Het rapport pleit ervoor om bij iedere eventuele nieuwe vestiging eerst de gevol gen van zo'n discount te onder zoeken. DODEN HERDENKING Op donderdag 4 mei worden per traditie de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. In Leiden wordt een speciale herden kingsdienst gehouden in de Marekerk. Die dienst begint om half acht en er wordt aan meegewerkt door het Neder lands Madrigaalkoor onder leiding van Henk Briër. So listische medewerking wordt verleend door de sop raan Esther Hellinga en de organist Jan van der Meer. Burgemeester dr. A. J. Vis van Leiden zal een kort openingswoord spreken, terwijl Trins Snijders een tweetal voordrachten houdt. Na afloop van de herdenking vindt een stille tocht plaats naar het monument tegen over molen "De Valk". Daar bestaat ook gelegenheid tot het leggen van bloemen. Antiekbeurs Op Hemelvaartsdag, morgen, wordt in Holiday Inn in Lei den een antiekbeurs gehou den. Tijdens deze beurs zul len onder meer twee Nieuwvennepse ikonen- schilders exposeren. Het zijn Thera du Croix-Tim- mermans en Albert Hoegee. Popconcert Op vrijdagavond 5 mei treedt in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 de groep Herman Brood and his Wild Romance op. De leider Herman Brood, pianist, zan ger, entertainer, vertrok in 1967 naar Duitsland met een professionele band. In 1970 trad hij toe tot de groep van Cuby and the Blizzards. Sinds 1973 maakte hij deel uit van verschillende groe pen. De huidige groep werd medio 1976 opgericht en heeft inmiddels een elpee gemaakt, terwijl de tweede in voorbereiding is. Behalve Brood bestaat de groep uit Danny Lademacher (gitaar), Freddie Cavellie (bas) en Kees Meerman (drums). Het concert begint om acht uur. Wandeltocht In verband met het tienjarig bestaan van de Leidse wan delsportvereniging "Zuid- West/WIK" wordt zaterdag 6 mei een jubileumwan deltocht georganiseerd over de volgende afstanden: 5,10, 15, 20 en 40 kilometer. Start plaats tussen 9 uur en 14.30 uur is het terrein van de voetbalvereniging VTL naast het zwembad "De Vliet". Alle deelnemers die de tocht volbrengen krijgen een jubileummedaille op standaard. Korea-middag Op zondagmiddag 7 mei ver zorgt drs. Boudewijn Walra ven, docent in de Koreaanse taal en letterkunde aan de Leidse universiteit een Ko rea-middag in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Hij zal een lezing houden over wonen, eten en kleden in het tradi tionele Korea van vandaag. Er zijn twee voorstellingen: om 14.15 en 15.45 uur. Plaat sen telefonisch reserveren via 071-132641 Met deze conclusie haakt het rap port in op een in Leiden actuele situatie rondom een dergelijke vestiging. De plannen voor het koopcentrum aan de Lan- gegracht (Digros-vestiging) wor den momenteel juist sterk bekri tiseerd omdat dit nadelige gevol gen voor de omgeving heeft. De Kamer van Koophandel stelt op grond van het winkelonderzoek in Rijnland vast dat de vestiging van disco'untbedrijven in zijn al gemeen nadelig werkt voor win kelvoorzieningen in buurt en wijk en de winkelvestigingen in kleine plaatsen. Voortzetting van deze ontwikkeling noemt men "ongewenst". Kindertheater Menes LEIDEN - Kindertheatergroep "Menes" brengt op zondag 7 mei wederom het kindertoneelstuk "Jonge, jonge, wat een meid" op de planken. Het stuk, dat door de grote belangstelling voor de tweede keer in het Lak-theater wordt gespeeld, gaat over de te genstelling jongen-meisje en is geschikt voor kinderen van on geveer negen tot twaalf jaar. Het is mogelijk dagelijks te reserve ren van twee tot vijf uur, het tele foonnummer is 124890. Op initiatief van de Haagse Scholengemeenschap van dag- en avondonderwijs (met zo'n 4000 leerlingen de groot ste in Nederland) is onlangs in de regio Den Haag het zoge naamde "Educatief centrum voor volwassenen" van de grond gekomen. Momenteel omvat dit centrum 16 plaat sen (in Den Haag, in enkele en in het Westland) waar de vol wassenen kunnen deelnemen aan de meest uiteenlopende opleidingen, tot activiteiten die meer in de creatieve sfeer liggen, Je zou kunnen spre ken van een overkoepelend orgaan voor allerlei instellin gen die zich bewegen op het gebied van onderwijs, scho ling en vorming van vol wassenen. De heer Van Koo- ten, rector van de Avond scholengemeenschap Boerhaave (de enige in de di recte omgeving van Leiden) volgt de ontwikkeling van dit centrum met grote belang stelling. Van Kooten: "Als dit initiatief goed uitpakt kan het een uitstekend voorbeeld zijn voor onder andere Leiden. Het wil echter niet zeggen dat het in Leiden dan ook zal sla gen. Ik weet namelijk uit er varing hoe moeilijk het is om -op dit gebied samen te wer ken. Veel zaken in het onderwijs lig gen namelijk bijzonder ge voelig. Bovendien zit je met het probleem dat je je zo snel op het terrein van een ander begeeft. Bepaalde initiatie ven overlappen elkaar vaak. Zo hadden wij bijvoorbeeld vorig jaar besloten om te star ten met een cursus Russisch, echt als een eindexamenvak. Bleek later dat K en O ook met een dergelijk initiatief bezig was. We hadden als het ware het gras voor hun voeten weggemaaid. Ik had me eigenlijk nooit gerealiseerd dat zoiets kon gebeuren. Je kunt dan natuurlijk wel met elkaar om de tafel gaan zitten, maar je moet dan wel gaan werken aan een blijvende samenwerking. Wat nu in Den Haag gebeurt juich ik toe en ik hoop van harte dat het lukt, maar ik plaats bij het ge heel wel de nodige vraagte kens. Wanneer je op onder wijs namelijk iets nieuws wilt invoeren, moetje daar wel de tijd voor nemen. Vooral niet overhaast te werk gaan, want loop je te hard van stapel dan gaat het op de duur faliekant mis. Neem de Mammoetwet, dat is allemaal veel te snel ge gaan nu bemerkt men wat een fouten er aan kleven. Je kunt wel altijd mooie theore tische gedachten hebben, maar de praktijki is vaak zo anders. Over de ontwikkelingen van het volwassenen of tweede kans onderwijs in de Leidse regio zegt Van Kooten: "Onze scholengemeenschap (ont staan uit een fusie van de Leidse Avond-HBS, Gem. Avond mavo, Chr. Avond mavo Katwijk. Kennis is macht en St. Pieter) telde bij haar ontstaan in 1972 zo'n 650 leerlingen. Inmiddels zijn dat er 1200, waarvan 300 een dag- cursus volgen en de rest een avondcursus. Je ziet het, het tweede kans onderwijs maakt momenteel een enorme bloei door en dat zal voorlopig nog wel zo blijven. In de directe toekomst zal het zogenaamde "cursorische onderwijs" enorm worden uitgebreid. Dat wil zeggen dat je je kunt toeleggen op zuiver een vak. Ideaal voor mensen die al in het bezit zijn van een di ploma, maar vinden dat ze op een bepaald gebied iets tekort komen of in een bepaald vak zeer sterk geïnteresseerd zijn. Ze volgen dan drie jaar lang een avond in de week dat be paalde vak. Na gunstig afleg gen van het examen ontvan gen ze een certificaat, oftewel een deeldiploma. Het zit er dik in dat hier een enorme run op zal komen. Het zou daarom zeer wenselijk zijn als we eindelijk eens alles onder een dak zouden kunnen krijgen. Momenteel moeten we tel kens alles verkassen omdat we in verschillende gebou wen zitten. Het "tweede kans onderwijs" maakt in Nederlandsen e bloeiperiode door. Hier een kijkje bij de avondschool in bouw van de "Louise de Coligny" Scholengemeenschap c Kagerstraat. CDA-fractieleider stelt vragen LEIDEN -Bij de uitgeverij E. J.Brill werd gisteren het glas geheven op het verschijnen van de 500ste antiquariaatscatalogus. Wanneer de eerste het levenslicht zag, had directeur F. C. Wieder niet precies meer kunnen nagaan, dat moet diep in de vorige eeuw zijn geweest. Van de 500ste was iets bijzonders gemaakt. Deze is geheel gewijd aan een collectie Arabische handschriften. Het gaat trouwens ook om meer dan een catalogus, de samenstellers dr. Q. Al-Samarrai (midden) en dr. P. S. van Koningsveld (rechts) hebben er een wetenschappelijk publikalie van gemaaktOp de foto ontvangen zij de gebonden exemplaren van het werk uit handen van het hoofd van Brills antiquariaat, R: Smitskamp LEIDEN - CD A-fractieleider in de Leidse gemeenteraad, Driessen heeft in een serie schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders een geval van grond gebruik van PvdA-raadslid Groos ter discussie gesteld. Driessen verwijt het college dat het een onwettige beslissing heeft genomen door hiervoor een huurovereenkomst met het raadslid aan te gaan. De vragen van Driessen richten zich op de situatie dat Groos bij zijn woning in de Merenwijk een stuk grond in gebruik heeft waarvan hij geen eigenaar is. Aanleiding voor de vragen van de CDA-fractieleider vormen een besluit van het college om deze grond aan het PvdA-raadslid te verhuren. Volgens Driessen heeft het college met het nemen van dit besluit in strijd met de gemeentewet ge handeld. In de gemeentewet is bepaald dat de gemeente geen onderhandse pacht van gemeen tegoederen met raadsleden mag aangaan. Daarnaast verwijt Driessen de burgemeester of loco-burgemeester dat deze be slissing niet ter vernietiging bij gedeputeerde staten is voorge dragen. In zijn vragen informeert Driessen of de huur-overeenkomst al is aangegaan. De vragensteller vraagt het college hierover voor de eerstvolgende raadsvergade ring (voor aanstaande maandag) opheldering te geven. Driessen verwijst daarvoor naar een bepa ling in de kieswet dat een raadslid bij een dergelijke onwettige transactie eventueel geschorst kan worden. Het betrokken PvdA-raadslid woont sinds 1974 in een woning aan het Cameliadal in de Meren wijk. Bij deze woningen (in de "dalen" en de "duinen") werden de eigenaars in veel gevallen ge confronteerd met meer grond dan ze kochten. In het geval van raadslid Groos gaat het om een aanzienlijk stuk. Evenals de meeste bewoners wilde Groos de grond kopen, maar de gemeente wilde zijn perceel alleen in ge bruik geven. Desgevraagd verklaarde het PvdA-raadslid dat hij er tot voor kort niets voor voelde om de grond te huren. Hij bleef het per ceel echter gewoon gebruiken. Dit leidde enkele weken geleden tot bezoek van de politie, die hem namens de gemeente op de con sequenties van het wederrechte lijk gebruik wees. Groos schreef daarop een brief op poten naar de gemeente. Op grond van dit incident kwam de gemeente met het voorstel een huurovereenkomst voor het ge bruik van de grond aan te gaan. B. en W. hebben hiertoe met hun be sluit een principe-beslissing ge nomen. Groos verklaarde desge vraagd dat de overeenkomst door hem nog niet is getekend. Overi gens zei hij dat de zaak al speelt van voor de periode dat hij raads lid is.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3