Liefdesverklaring van Carter aan Israël Bonn hoopt op concessies van Breznjev inzake neutronenbom NAAST HET NIEUWS Miljoenen op de been voor eerste mei VS stellen Egypte gerust mm: Ü/a/utecke Uitwisseling van gevangenen Amerika-DDR Meteen ensemble alle kanten PLO-vestiging in Washington MOSKOU, PEKING, HAM BURG (AP/Reuter/DPA) - Miljoenen mensen in de ge hele wereld hebben afgelo pen maandag de dag van de arbeid gevierd. Opvallend was dat in Peking geen 1 mei-parade werd gehouden. Wel hadden alle Chinezen vrij. In de Chinese hoofdstad maakte men hiervan gebruik door langs de straten te wan delen en de parken van de stad op te zoeken. In Spanje en Parijs is het giste ren tot ongeregeldheden ge komen. In Spanje hielden honderdduizenden mensen optochten in Madrid, Bar celona en andere steden voor meer rechten voor arbeiders en voor het socialisme. Vol gens de bonden betoogden in heel Spanje zeker zes miljoen mensen. In Pamplqna kwam het tot ongeregeldheden. In Parijs braken rellen uit na de ontbinding van de 1 mei-op tocht. Het kwam tot een korte, felle schermutseling waarbij zes politiemannen verwondingen opliepen. Parades In Moskou marcheerden meer dan 100.000 mensen strak in het gelid twee uur lang over het Rode plein. Zij droegen afbeeldingen en uitspraken van Bre^jnev en complimen ten voor zijn nieuwe boek over zijn oorlogsherinnerin gen. De lof voor de Sovjet president overschaduwde het gewoonlijke eerbetoon aan Marx, Engels en Lenin. Voor het eerst sinds 1969 ontbrak de militaire parade. Vakbondsleiders Door de straten van Madrid trokken volgens een schatting van de overheid ruim achthonderdduizend Spanjaarden bij de eerste toegestane 1 mei-viering die in dit land sinds 42 jaar mocht worden gehouden. Op een plein in het centrum van de stad werd de menigte door vakbondsleiders toegespro ken. In de Baskische stad Pamplona kwam het tot ongeregeldhe den toen de politie optrad te gen betogers, die van de 1 mei-demonstratie een beto ging voor een vrij Baskenland zouden hebben gemaakt. Ze ker vijftien mensen zijn aan gehouden. Een onbekend aantal is gewond geraakt. De vieringen in de Italiaanse steden hadden als voornaam ste thema de bestrijding van het terrorisme. In Engeland was de eerste mei voor het eersteen vrije dag. Met name de vakbonden hebben hier vele jaren strijd voor gevoerd. In West-Duitsland werden bijeenkomsten gehouden waarop met name werd ge pleit voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Wanorde In de Turkse hoofdstad Is- tanboel hadden de autoritei ten strenge veiligheidsmaa tregelen getroffen om herha ling van de wanorde van de 1 mei-viering van vorig jaar, welke het leven heeft gekost aan 34 mensen, te voorko men. Er verzamelden zich ongeveer 100.000 mensen op het in het centrum gelegen Taksim plein. In de Thaise hoofdstad Bang kok kwamen slechts vierhonderd mensen naar een door de regering georgani seerde 1 mei-viering. Men verwachtte tienduizend men sen, maar op het laatste mo ment trokken twee vakbon den zich terug. ADVERTENTIE DAMESMODE CAIRO(ANP) - De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Mohammed Ibrahim Kamel, heeft gisteren een onderhoud ge had met de ambassadeur van de Verenigde Staten in Cairo, Her man Eilts. Radio-Cairo deelde naar aanlei ding van dit een half uur durend gesprek mee dat ambassadeur Eilts daarin de officiële verzeke ring heeft overgebracht van de Amerikaanse regering dat de re cente uitlatingen van president Carter geen wijziging betekenen van de standpunten van de Ver enigde Staten met betrekking tot het Midden-Oosten. "Deze standpunten", zo had minis ter Kamel tegenover radio-Cairo verklaard, "blijven conform die welke naar voren zijn gebracht door het Witte Huis tijdens het jongste bezoek van president Sa- dat aan Washington". Kamel had verder gezegd dat de ambassadeur de nadruk had ge legd op het feit dat "De verenigde Staten het plan van dé Israëlische premier Begin over westelijk Jordanië en Gaza niet beschou wen als een geschikte basis voor een regeling van de crisis, aange zien het geen rekening houdt met het aandeel van de Palestijnen bij beslissingen over hun eigen toe komst". Egypte zal de door ambassadeur Eilts aangedragen toelichting gaan bestuderen om vast te stel len of deze bevredigend kan wor den geacht, aldus de radio. President Carter zou vorige week in een vraaggesprek met de New York Times gezegd hebben dat een duurzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten gebaseerd moet zijn op de Israëli sche plannen voor beperkt Pales tijns zelfbestuur. Carter had hier aan toegevoegd dat het conflict opgelost zou kunnen worden zonder dat een onafhankelijke Palestijnse staat wordt gevormd en zonder dat Israël zich volledig uit de bezette Arabische gebie den zou hoeven terug te trekken. Carters verklaring had onmiddel lijk heftige reacties van onge rustheid in Cairo tot gevolg. Egyptische politieke kringen spraken van een ernstige wijzi ging in de standpunten die de Verenigde Staten tot dusver in zake het Midden-Oosten inna- TEL AVIV (UPI/AFP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, heeft gisteren in Tel Aviv verklaard te verwachten dat de onderhandelingen met Egypte over de fundamentele elementen van een vredesakkoord in de komende weken hervat kunnen worden. Een groot portret i Moskou temidden va voerd. m partijleider Breznjev wordt op het Rode Plein in vlaggen en ballonnen in de 1 mei parade meege- Dajan keerde naar Israël terug na in New York aan premier Begin verslag te hebben gedaan van zijn besprekingen met Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. "Ik veronderstel dat we binnen een tijdsbestek van weken enige actie zouden kunnen verwachten", zo liet de bewindsman zich op een persconferentie in voorzichtige bewoordingen uit. Hij zei dat Is raël met Egypte tot overeens temming wenst te komen over de fundamentele elementen van een vredesverdrag, met name de toe komst van de bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza. "Als we het eens kunnen worden over deze ele menten zal de beginselverklaring er worden bijgevoegd", zei Da- jan. In zijn besprekingen in Was hington had Dajan voorgesteld de beginselverklaring, waarover de partijen het niet eens zijn kun- WASHINGTON (AFP) - In Was hington is gisteren een infor matiebureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO geopend. Meer dan een jaar lang hebben de Amerikaanse autori teiten de vestiging van een der gelijk kantoor tegengehouden. Het Koeweitse dagblad Al Watan spreekt dan ook van een belang rijke ommekeer in de houding van Washington. Directeur is Hattim Hoessein, die voordien de leiding had van het Arabisch in formatiecentrum in de Ameri kaanse hoofdstad. Hij heeft ver klaard dat het nieuwe bureau zich niet zal bezig houden met politiek. nen worden, te laten rusten en zich te zetten aan een gede tailleerd overleg over praktische kwesties. Liefdesverklaring President Jimmy Carter heeft gis teren op het Witte Huis ter gele genheid van de dertigste veijaar- dag van de staat Israël "de onver brekelijke en absolute" betrok kenheid van de Verenigde Staten bij de veiligheid van de joodse staat tot uitdrukking gebracht. 'Wij hebben dikwijls meningsver schillen met de Israëlische leiders, maar onze diepe vriend schap zal nimmer verzwakken, net zo min als onze totale én ab solute betrokkenheid bij de veiligheid van Israël", verklaarde de president. "Israël is, gode zij dank, sterk )deze kracht dient nog te worden versterkt door een rechtvaardige en duurzame vrede tussen Israël en zijn Arabische buren. De Ver enigde Staten zullen altijd aan Is- raëls zijde staan", zo voegde Car ter hieraan, toe. Moreel Premier Begin beantwoordde deze verklaring met de woorden: "Vandaag hebben wij van de pre sident der Verenigde Staten een der grootste morele verklaringen gehoord die ooit zijn gedaan". De herdenkingsplechtigheid had plaats in aanwezigheid van onge veer twaalfhonderd prominenten uit de joodse gemeenschap in de Verenigde Staten. De "liefdesverklaring" van presi dent Carter vormde een schril contrast met de sfeer na het on derhoud dat hij vijf weken gele den met Begin had en dat uitliep op een nagenoeg totaal verschil van mening over fundamentele kwesties in het vredesproces. REKENWONDER GEEN GENIE Kinderen die zich manifesteren als rekenwonder, zijn geen ge nieën, zo heeft de Parijse kinderpsychiater prof. Duche verklaard op het eerste congres van het Franse genootschap voor bijzonder begaafde kinderen. Volgens de hoogleraar is het intelligentiecoëfflcient van de betrok ken kinderen zeer laag. Niet alleen zijn hun schoolprestaties on beduidend, maar is ook hun gevoelsleven slecht ontwikkeld. Het merendeel van de rekenwonderen heeft in zijn jeugd aan hersen vliesontsteking geleden of hersenletsel opgelopen. Men kan er van uitgaan dat een bepaald deel van de hersenen ongeschonden is gebleven en dat dit zich abnormaal heeft ontwikkeld, ten koste van de andere vermogens, aldus prof. Duche. HOOGLOPEND PROTEST De 25-jarige Joe Healy, een werkloze fotograaf in Chicago, is giste ren uit protest tegen het afslachten van de walvissen tegen een 110 verdiepingen hoog gebouw opgeklommen. De politie zag hulpeloos toe hoe hij de 19de verdieping op 65 meter hoogte bereikte om daar een spandoek met protest op te hangen. Healy gebruikte haken, nylontouw, een bergbeklimmersgordel en enkele speciaal vervaardigde klampen. Een menigte toeschouwers gaf hem spontaan applaus toen hij tenslotte neerdaalde in de armen van de wachtende politie. De directie van het gebouw liet het spandoek snel verwijderen, maar televisie en radio hadden toen de stunt al over het hele land uitgezonden. Er stond met Japanse en Russische karakters op: "Dood "Doodt walvissen niet". "Ik had vandaag toch niets anders te doen", zei Healy tegen ver slaggevers. De politie heeft hem genoteerd wegens ordeversto ring. GAT IN 'MAAGD' In het melkwegstelsel M 87 in het sterrebeeld maagd is een klein, doch superzwaar "zwart gat" ontdekt. Zwarte gaten in de ruimte ontstaan volgens de theorie door im plosie van grote sterren. Het nieuwe is niet zozeer reusachtig vanwege zijn omvang alswel door zijn gewicht dat wordt geschat op vijf miljard maal dat van de zon. Bij het "in elkaar ploffen" van sterren ontstaat een dergelijke on gelooflijke verdichting van de materie dat tengevolge van de zwaartekracht geen enkele straling - zelfs niet licht - naar buiten kan treden. Vandaar dat de aanwezigheid van een zwart gat al leen maar kan worden afgeleid uit karakteristieke gegevens van de omgeving. De "maagd" is tien miljoen lichtjaren van de aarde verwijderd en het nieuwe zwarte gat erin is gezien de enorme afstanden in de ruimte vrij klein en meet slechts krap 300 lichtjaren. BERLIJN (UPI) - Een Ame rikaanse militair die in de Verenigde Staten 13 jaar gevangen heeft gezeten wegens spionage voor de Russische geheime dienst, is gisteren in West-Berlijn uitgewisseld tegen een Amerikaanse student, die BONN/HAMBURG (Reu- ter/DPA) - De Westduitse regering was bijna 18 maan den lang geconfronteerd met een politiek mysterie: komen de Russen of komen ze niet? De onverwachte aankondiging van het Kremlin dat de Russische leider Leonid Breznjev zijn langverwachte bezoek be gin deze maand zou afleg gen maakte aan deze gissin gen een einde, maar wierp tevens een nog kwellender vraag op: zal het bezoek de zo noodzakelijke positieve stimulans geven aan het proces van ontspanning? Breznjevs komst naar Bonn vindt plaats op een moment dat de Ame- rikaans-Russiche betrekkingen vrij koel zijn en regeringen aan beide zijden van de ideologische schei dingslijn zullen dan ook de gebeur tenissen nauwlettend volgen pm eventuele aanwijzingen te vinden voor de toekomstige stand van de situatie tussen Oost en West. Het belang van het verblijf van de Rus sische leider in de Bondsrepubliek, dat aanvankelijk voor eind 1976 op het programma stond, gaat ver uit boven bilaterale zaken. Westduitse regeringsfunctionarissen hopen dat het niet alleen Bonns' relatie met de Sovjet-Unie zal verbeteren, maar ook met andere staten van het Warschau-pact, vooral de DDR. Het zal echter zeer speciaal Breznjev en zijn gastheer, bondskanselier Hel mut Schmidt, de gelegenheid bie den de ontwapening aan de orde te stellen en als gevoeligste onderdeel daarvan de controversiële kwestie van de neutronenbom. Druk Zoals hij al bij veel gelegenheden onomwonden heeft geprobeerd zal Breznjev op de bondskanselier druk willen uitoefenen niet toe te staan dat de in Amerika ontworpen neutronenbom in West-Duitsland wordt gestationeerd. President Jimmy Carter kondigde op 7 april aan dat hij besloten had het in pro- duktie nemen van het wapen voorlopig op te schorten, een be sluit dat mede werd ingegeven door de oppositie bij een aantal Ameri kaanse bondgenoten tegen het stralingswapen. De neutronenbom zou vooral op Westduits grondge bied worden gestationeerd aange zien ze bijzonder doeltreffend wordt geacht in het tegenhouden van aanvallen via de DDR, Polen en Tsjechoslowakije door tankeenhe den van het Warschau-pact, die in aantal tweemaal zo sterk worden i de NAVO i geacht als die i ropa. De Russen hebben een intensieve propaganda-oorlog gevoerd tegen de neutronenbom, zeggend dat de ontwikkeling ervan in strijd is met de geest van ontspanning en de controle van de bewapeningswed loop. Breznjev zal waarschijnlijk bij Schmidt in deze kwestie niet veel voet aan de grond krijgen. Als weerspiegeling van het Ameri kaanse beleid vertelde Schmidt het parlement in Bonn een paar weken geleden dat de Bondsrepubliek het wapen op haar grondgebied wil toestaan als de Sovjet-Unie zich niet bereid toont haar eigen kernar senaal te beperken en de omvang van haar conventionele strijd krachten terug te brengen. Rege ringsfunctionarissen in Bonn zei den dat van Westduitse zijde aan Breznjev zal worden voorgesteld dat de Sovjet-Unie, in ruil voor het afzien van de neutronenbom aan NAVO-kant, een tegengebaar maakt zoals het verminderen van het aantal tanks in Centraal-Eü- ropa. De neutronenbom zal zo doende wel het kernpunt van het ontwapeningsthema worden tij dens de komende besprekingen in Bonn. Klappen De ontspanning tussen Oost en West heeft een paar flinke klappen moeten incasseren sinds Breznjev pionierswerk verrichtte met het eerste bezoek van een Russische leider aan West-Duitsland in mei 1973. Willy Brandt, destijds kanse lier en een van de architecten van de ontspanning, gelooft dat zich nu een fase van beproeving voltrekt waarin de toetssteen ligt in de be reidheid de bewapening te vermin deren, waarmee nu elke partij de ander vele malen kan vernietigen. De waarde van Breznjevs bezoek wordt vergroot door het feit dat het tot nu toe de enige voorgenomen ontmoeting met een Westerse staatshoofd in dit jaar is. Het be zoek is sinds 1976 zo vaak uitge steld, hetlaatst nog in februari na dat de 71-jarige Russische presi dent en partijleider ziek was ge worden, dat een Westduits parle mentslid Breznjev vergeleek met het monster van Loch Ness. "Er wordt hier altijd over hem gespro ken maar het leek erop dat hij nooit zou opduiken", zo zei hij. Het mys terie is ook bijna tot het eind toe blijven voortbestaan, aangezien de juiste datum van Breznjevs komst tot het allerlaatst in nevelen gehuld bleef. In verband met de kennelijk onver anderd labiele gezondheidstoe stand van de Russische leider is het programma van zijn bezoek aan Bonn en Hamburg, van donderdag tot zondag aanstaande, op aan drang van Russische zijde tot de dringendste besprekingen beperkt. ADVERTENTIE sinds vorig jaar in een Oostduitse gevangenis zit wegens een poging tot mensensmokkel. Robert G. Thompson werd in 1965 tot 30 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, nadat hij er op was be trapt dat hij als lid van de code- dienst van de Amerikaanse luchtmacht documenten ko pieerde voor de Russische ge heime dienst. Op 4 mei zou hij in aanmerking komen voor voor waardelijke vrijlating. Thomp son zegt geboren te zijn in het ge bied dat nu Oost-Duitsland is. Naar zijn zeggen was hij mede werker van de Russische ge heime dienst. De man tegen wie hij is uitgewis seld is de student Alan van Nor man uit Minnesota, die vorig jaar tot twee en een halfjaar gevang enisstraf werd veroordeeld, na dat de grenspolitie op 2 augustus in zijn auto een Oostduitse arts en diens vrouw en zoon had ontdekt die hij mee had willen nemen naar het Westen. Thompson kwam via Frankfort naar West-Berlijn in het gezel schap van de Oostduitse ad vocaat Wolfgang Vogel en Shab- taj Kalmanotwitch, een mede werker van een Israëlisch par lementslid dat het initiatief tot de uitwisseling heeft genomen. Dit parlementslid, Samuel Flatto- Sharon, had in Oost-Berlijn Vo gel benaderd met het verzoek een lijst met gevangenen op te stellen die de DDR en de Sovjet-Unie uit Westelijke gevangenissen zou den willen terughebben, in ruil voor gevangenen in hun land. Thompson stond bovenaan de lijst van circa 20 namen die Vogel aan Kalmanotwitch overhan digde. De internationale uitwis seling was enige dagen geleden begonnen met de vrijlating van een Israëlische piloot in Mozam bique. Mogelijk kan op deze wijze ook de Russische joodse dissi dent Anatoly Sjtsjaransky uit Sovjet-gevangenschap vrij komen. Doden in Libanon TYRUS (UPI) - In zuid-Libanon zijn gisteren drie Senegalese VN-militairen omgekomen doordat hun voertuig op een mijn reed. Dezelfde dag zijn door Franse VN- troepen twee guerrillastrijders gedood die de VN-linie wilden overschrijden. Zij beschoten de Fransen en bestookten hen met raketten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9