Net geen record voor Keukenhof Mantano. 25240 Wenken voor vakantie in het buitenland 'Niet berusten in uraniumleverantie' Geen politiek voor Znidmolnkker Sahalessy Welke tank kiest Den Haag? Driekwart miljoen toeristen Want twee veertig is genoeg voor kwaliteit. Als je liever met smaak rookt. DINSDAG 2 MEI 1978 DEN HAAG ANP) - Evenals voor gaande jaren heeft het ministerie van buitenlandse zaken een aan tal tips voor buitenlandse vakan ties op papier gezet. Die wenken ten aanzien van eigen gedragin gen in den vreemde, en informa tie van het thuisfront, zijn be doeld om de vakantie zo vlekke loos mogelijk te laten verlopen en om als leidraad te dienen als er onverhoopt toch moeilijkheden zouden ontstaan tijdens een va kantie over de grenzen. Informatie aan het thuisfront is zeer belangrijk, zo blijkt elk jaar. Verstrek aan familie of kennissen de volgende gegevens: naam van ziekeiifonds of ziektekostenverze kering met polis/regi stratienummerBank/giroreke ningnummer met eventueel machtiging tot het zo nodig op nemen van geld Gegevens reison- gevallenverzekeringNaam huisarts. Een zo volledig moge lijke beschrijving van de reisroute, met dataadressen e.d. Met reispapieren gaat ook steeds wat mis. Automobilisten dienen altijd hun groene kaart bij zich te hebben. Een geldig paspoort is voor de meeste landen nodig. Al leen in België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië kan men met een paspoort, dat niet meer van vijf jaar is verlo pen, binnen komen. Op een verlopen paspoort krijgt men vrijwel nooit uitbetaling van cheques en betaalkaarten. In on der andere Engeland, Spanje, Joegoslavië en de Scandinavische landen wordt men met een verlo pen paspoort pertinent gewei gerd. Ook in de Benelux moet men een paspoort of een toeris- tenkaart bij zich hebben Vermissing van het paspoort kan niet alleen tot misbruik ervan lei den, het betekent ook een ontijdig einde van de vakantie. Er wordt in de regel niet meteen een nieu w paspoort verstrekt. Notering van het paspoortnummer alsmede da tum en plaats van afgifte is aan te bevelen. Dit geldt ook voor de ge gevens van rijbewijs en andere waardepapieren Eigenmachtige wijzigingen in het paspoort zijn verboden en kun nen leiden tot inhouding. In het algemeen is het aan te raden de diverse waardepapieren niet op één plaats te bewaren, een greep van een onverlaat kan dan vol doende zijn het mogelijke vakan tiegenot volledig teniet te doen. Neem het grootste deel van het va kantiegeld mee in de vorm van giro- of reischeques. Noteer nummers en bedragen, dan kan bij diefstal tot blokkering worden overgegaan. Voor een aantal landen gelden beperkingen voor de in- en uitvoer van eigen en vreemde valuta. Overschrijving hiervan kan tot forse straffen lei den. Informatie te verkrijgen bij ANWB of banken. Verzekeringen: een reisongeval- lenverzekering is in feite onont beerlijk, ook als men bij een ziekenfonds is aangesloten. De medische voorzieningen elders zijn meestal niet zo uitgebreid als in Nederland. Verplicht verzekerden, bejaarden en vrijwillig verzekerden hebben in de EG-landen dezefde rechten op medische hulp als de auto chtone bevolking. Hiervoor moet wel het E Ill-formulier bij het ziekenfonds worden aange vraagd (uitgezonderd Enge land). Ook Spanje valt onder de bovenstaande regelingen. Ver dere informaties zijn verkrijg baar bij de ziekenfondsen. Er is ook een brochure "vakantie en so ciale verzekering" verkrijgbaar bij het voorlichtingscentrum So ciale verzekering, Rhijnspoort- plein 1, Amsterdam. Ga uitgerust en goed voorbereid op reis, vooral als u met de auto gaat, zo adviseert het ministerie van buitenlandse zaken. Drank misbruik achter het stuur wordt in het buitenland zwaar gestraft. Controleer of de autoverzekering geldig is in het land van bestem ming. Het gebruik of bezit van drugs wordt in den vreemde zwaar be straft, ook 'soft drugs zijn er ver boden. Neem geen pakjes e.d. mee voor anderen. Bij het meenemen van lifters dient men te beseffen dat men aansprakelijk is voor eventuele moeilijkheden, ook bij een auto-ongeluk. Neem bij pro blemen in het buitenland zo spoedig mogelijk contact op met het Nederlandse consulaat of de ambassade. Daar kan men u met raad en daad ter zijde staan. Blazerskapel mag in Chili niet optreden AMSTERDAM (SP) - De politie in de Chileense hoofdstad San tiago heeft een aantal leden van de Amsterdamse blazerskapel De Volharding enige tijd vast gehouden. De kapel was naar Chili geko men om tijdens een bijeen komst op de Dag van de Arbeid op te treden. De politie verbood echter volgens het Chili-comité in Amsterdam op het laatste moment de manifestatie. De Amsterdamse groep speelde toen maar op een andere ar- beidsmanifestatie in de Chi leense hoofdstad. Tijdens dat concert greep de politie in, zo heeft een van de leden van de blaaskapel gisteravond aan het Chili-comité telefonisch ver teld. De manifestatie die eerder ver boden werd, was georganiseerd door de officieel niet toegestane of door het Chileense bewind gecontroleerde vakbonden. De organisatoren hadden ge dacht wel toestemming te zul len krijgen, omdat er 35 buitenlandse delegaties op de bijeenkomst zouden komen. Blazerskapel De Volharding, die zaterdag begeleid door twee leden van de Chili-werkgroep van de vakbondsorganisatie FNV in Chili aankwam, keert overmorgen naar ons land te- ruj. HILLEGOM/DRIEBERGEN (SP) - Zo'n driekwart mil joen buitenlanders heeft een lang weekeinde in ons land doorgebracht. Hoewel de meesten van hen gisteren in de loop van de dag weer naar huis gingen in Duitsland, België en Frankrijk hebben de schoolkinderen deze week niet vrij), ontstonden vrijwel nergens moeilijkheden op de wegen. Alleen bij een enkele grenspost naar Duitsland vormden zich file's van enkele kilometers. On danks oppervlakkige controles kon men de stroom naar huis te rugkerende toeristen niet hele maal vlot verwerken. Bij de Rijkspolitie in Driebergen heeft men de indruk dat toch nog de nodige toeristen in ons land zijn gebleven en dat het aan het einde van het komende week- einde aanzienlijk drukker op de -Keukenhof wegen zal zijn. Zelfs de smalle Zeelandroute - na veel week- eindes volgepropt met auto's - kende gisteren geen problemen. De enige plek in ons land waar het gisteren en het hele weekeinde echt druk werd was de bol lenstreek. Zowel buitenlandse toeristen als Nederlanders had den de ongeveer op zijn mooist zijnde bloemenstreek als doel. Jongen rijdt zich dood in gestolen auto TILBURG (SP) - Een vijftienjarige jongen is tijdens het afgelopen weekeinde in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met een gestolen auto tegen een aan tal schotten reed. Een naast de jonge bestuurder zit tende zeventienjarige jongen raakte bij het ongeluk ernstig gewond. De vijftienjarige jongen had, nadat hij de auto had gestolen, drie vrienden opgetrommeld. Nadat twee van de jongens gezien hadden dat hun andere twee kor nuiten met de auto verongeluk ten, waarschuwden zij de ge meentelijke geneeskundige dienst. Ze namen daarop de be- In totaal trok de Keukenhof het af gelopen weekeinde 150.000 be zoekers. Zaterdag was met 63.000 bloemen kijkende mensen een topdag. De Keukenhof brak daarmee niet alle records in haar geschiedenis. Jaren geleden werden ooit eens 83.000 be zoekers geteld. De 63.000 van za terdag was niettemin goed voor een tweede plaats. Ook andere attracties in ons land trokken de afgelopen drie dagen veel mensen. Madurodam (48.000 bezoekers), Ponypark Slagharen (32.000), De Efteling (25.000), De Beekse Ber gen (24.200) en het Dolfinarium in Harderwijk (20.000) sprongen eruit. Erg in trek waren ook de rondvaar ten in Rotterdam en Amsterdam. Een van de grootste Am sterdamse rederijen (Bergmann) nam op zijn eentje alleen al 20.000 mensen mee het water op. De Rotterdamse rederij Spido (die praktisch een monopolie-positie heeft in Rotterdam) nam een zelfde aantal mensen in de boot. Ook diergaarde Blijdorp (19.000 bezoekers) was in trek. AMSTERDAM - Ter gelegenheid van de 1 mei-viering brachten oud-premier Den Uyl (PvdA) en zijr gisteren een bezoek aan het bejaardentehuis Het Schouw in Amsterdam-Noord. Later vertrok Den Uyl r Groningse Muntendam om daar de 1 mei-viering van zijn partij bij te wonen. Oppositieleider Den Uyl (PvdA): MUNTENDAM (ANP) - Als Nederland berust in de le verantie van verrijkt ura nium aan Brazilië zonder een toereikende regeling voor de opslag, is een kans voor een snelle wereld wijde regeling tegen de verspreiding van kern wapens verprutst. PvdA- fractieleider in de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl heeft dat gisteravond ge zegd in het Groningse Muntendam. Veel wijst erop, dat het kabinet- Van Agt akkoord gaat met de le verantie aan Brazilië zonder een Kameruitspraak uit te over die stringentere den, aldus Den Uyl. Het kabi net-Van Agt doet voorkomen of het kabinet-Den Uyl zich vol kenrechtelijk al had gebonden. "Men is duidelijk op zoek naar een schaamlap om een capitula tie te camoufleren", zei Den Uyl. Kritiek had Den Uyl voorts op de nieuwe vad-voorstellen van de regering. Wat het kabinet nu aan kondigt voor de regeling van het collectieve deel, laat de vak beweging nauwelijks ruimte voor een eigen beheer van pro- duktief vermogen binnen de on dernemingen. Den Uyl noemde dat laatste een wezenlijke taak voor een echte vermogensaan- wasdeling. De PvdA-fractieleider bepleitte op de bijeenkomst ook een recht vaardiger verdeling van be schikbaar werk. Daarvoor moe ten inkomensoffers worden ge bracht en die alleen zijn gerecht vaardigd als daar nieuwe rechten tegenover staan. "Door het ge treuzel met en het knabbelen aan de hervormingsvoorstellen, wordt de grondslag voor een noodzakelijk beleid weggesla gen", zo meende Den Uyl. AMSTERDAM (ANP) - De uit In donesië gevluchte Zuidmolukse onderwijzer D. Sahalessy krijgt geen politiek asiel in ons land. Staatssecretaris Haars van justi tie heeft dit schriftelijk aan Sa halessy meegedeeld. Mr. W. J. van Bennekom, Sahalessy's raadsman, zal herziening van de beschikking van mevrouw Haars aanvragen. Volgens de staatssecretaris heeft onderzoek uitgewezen dat Saha lessy geen reden heeft te vrezen dat hij in Indonesië zal worden vervolgd wegens overtuiging of afkomst. Sahalessy kreeg een maand na zijn asielaanvrage (op 24 januari in Assen) een voorlopige verblijfs vergunning, die in augustus af loopt. Nu hem de vluchtelin genstatus is onthouden, behoudt Sahalessy de status van asielge- rechtigde. "Daar is echter de be perking aan verbonden, dat hij arbeid moet verrichten in loon dienst", aldus Van Bennekom. "Voldoet hij niet aan die beper king, dan kan hem theoretisch een nieuwe verblijfsvergunning worden geweigerd". Sahalessy probeert sinds zijn ver blijf in Nederland werk te krijgen. "Omdat hij de taal niet spreekt, is dat erg moeilijk", zegt Van Bennekom, die principieel blijft vasthouden aan de vluch telingenstatus voor zijn cliënt. Dan namelijk vervalt ook de be perking van "arbeid in loon dienst". "Dat wordt dan gewoon een recht", aldus de Am sterdamse advocaat. Van Bennekom moet zijn aanvrage tot herziening indienen bij de zelfde instantie die het asiel ge weigerd heeft, in dit geval de staatssecretaris. Mevrouw Haars kan advies vragen aan de advies commissie voor vreemdelin genzaken. De advocaat verwacht dat de herzieningsprocedure lan gere tijd in beslag zal nemen. In Molukse kring is onrust ontstaan nadat het bericht van de asielweigering bekend is gewor den. Aanvankelijk dacht men dat Sahalessy zonder meer het land uitgezet zou worden. Inmiddels overlegt men intern over moge lijkheden Sahalessy aan werk te helpen. Gedacht wordt aan een functie in het bi-cultureel onder wijs. De stichting "Door de eeiiwen trouw", die op de bres staat voor de Zuidmolukkers in Nederland, is niet verbaasd dat Nederland Sahalessy de status van politiek vluchteling heeft geweigerd. "Dat zou betekenen dat Neder land erkent dat er politieke rede nen zijn om uit Indonesië te vluchten", aldus secretaris G. Knot van "Door de eeuwen trouw". De belangenband tussen Nederland en Indonesië laat dat nu eenmaal niet toe, zegt Knot, die Sahalessy "een zuiver voor beeld van een politiek vluchte ling" noemt. ADVERTENTIE Amerika en Duitsland in "tankslag" verwikkeld krijgen een Amerikaans 105 mm kanon, ondanks het feit dat NAVO-commissies dit kanon te DEN HAAG - Deze zomer zal in Den Haag de keuze worden ge maakt uit twee typen tanks: de Westduitse Leopard-2 en de Amerikaanse XM-1 „Abrams", genoemd naar de vroegere staf chef generaal Creighton Abrams. Het betekent datidefensieminis- ter Scholten in een keiharde, po litieke en industriële „tankslag" is gewikkeld. Hij wil 445 moderne tanks bestellen tegen een prijs die wel eens ver boven de ge raamde 1,7 miljard gulden zal kunnen uitkomen. Die 445 tanks gaan de verouderde 369 Centurion's en 130 lichte AMX-13's vervangen. Minder, maar beter. Ook omdat er meer anti-tankwapens zullen worden besteld. De bedoeling is een goede „mix" van wapensyste men te verkrijgen, afgestemd op de tankovermacht (3x zoveel- van het Oostblok. De Nederlandse beslissing zal, net als indertijd bij de vervanging van de Starfighters van de luchtmacht, gewicht in de schaal leggen bij andere landen die voor dezelfde keus staan. In Europa zullen behalve de Bondsrepu bliek ook Belgie en Denemarken in de markt zijn. Canada toont ook belangstelling. De „win nende" tank zal dus nog ettelijke miljarden meer kunnen bin nenslepen. Vanuit het oogpunt van samen werking op wapengebied tussen Amerika en Europa valt er overi gens weinig meer te winnen. Van de hoop dat Amerika en Duits land samen een nieuw type tank zouden aanschaffen is niet veel overgebleven. In 1974 waren beide landen overeengekomen 'dat zij een tweekamp zouden aangaan en dan een onpartijdige commissie zouden laten beslis sen. In Europa beschouwde men de uitkomst als de proef op de som, of het de Verenigde Staten ernst was met standaardisatie van defensiemate rieel en de „two-way" street". Droevig Hoe droevig het met die standaar disatie is gesteld, heeft de Ad viesraad Defensieaangelegenhe den (ADA) onlangs nog aangege ven in een rapport over mate- rieelsamenwerking aan minister Scholten en het parlement. Een vroegere voorzitter van het mili tair comité van de NAVO, de Duitse generaal Steinhoff, heeft de bonte verscheidenheid aan wapens en uitrusting overziende de NAVO een „legermuseum" genoemd. Zijn opvolger, de Britse admiraal sir Peter Hill- Norton, merkte in een vergade ring op dat het bondgenootschap er maar liefst 36 verschillende soorten radar-vuurleidingsap- IMBf zwak vinden. De Duitsers heb ben toegezegd in de Leopard-2 een gasturbinemotor van Chrys ler te bouwen, in plaats van een diesel. Ook de brandstof, vuurleiding, rupsen en transmis sie zullen hetzelfde worden. Prototypen Een Leopard-tank in actie op een oefenterr paratuur op nahoudt voor de ma rine. Verder zijn er veertig ver schillende soorten geschut in omloop, elk met zijn eigen muni tie. Veertien NAVOlanden heb ben vijftien onderling ver schillende anti-tankwapens voor korte afstand, vijf voor middel grote en vijf voor lange afstand. Secretaris-generaal Luns had verder twintig verschillende ty pen gevechts- en transportvlieg tuigen en honderd verschillende uitvoeringen van grote oorlogs schepen geteld. Naar schatting kost deze warwinkel de NAVO circa dertig procent aan ge vechtskracht. Toch hebben de Amerikanen toen er vorig jaar voor een nieuwe tank moest worden gekozen gewoon hun eigen XM-1 genomen. En de Duitsers - dus - hun Leopard-2. De Duitsers beweren dat het aan Washington ligt. „Het Congres moest de XM-1 wel kiezen, want het leger had met opzet enorme bedragen in de ontwikkeling ge pompt". Toch zal er in de fabrieken van Chrysleren Kraus-Maffei wel iets aan standaardisatie van beide tanks worden gedaan. De Ameri kanen hebben beloofd om de koepel van de XM-1 zo te wij zigen, dat deze kan worden uitge rust met het Duitse 120mm ka non. Maar de eerste drieduizend Binnen twee a drie maanden zal de fensieminister Scholten waar schijnlijk bekendmaken of Ne derland Duits of Amerikaans kiest. Een „stuurgroep tank vervanging" van de landmacht heeft intussen al bij Chrysler en Kraus-Maffei prototypen beke ken. Bij de keuze zullen ongetwij feld de gunstige ervaringen die het leger heeft met de 468 Leopard-1 tanks, die nog jaren meekunnen, een rol spelen. De XM-1 en de Leopard-2 zijn vol gens de militaire vakpers onge veer aan elkaar gewaagd als ze identieke motoren en kanonnen krijgen. Dan zullen dus de prijs kaartjes die Washington en Bonn aan hun produkten hangen, plus de compensatieorders die in Ne derland kunnen worden ge plaatst bij de metaal- en elec- trotechnische industrie, de door slag geven. Maar de Amerikanen hebben zich door hun eerste serie met een 105 mm kanon uit te rus ten waarschijnlijk in de vingers gesneden. Het Nederlands leger wil in 1981 met de tankvervan ging beginnen. De nieuwe tank moet echter het 120 mm kanon hebben. En deze versie van de XM-1 komt pas in 1984 by Chrysler van de band.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7