Woningen en recreatie oever van de aan Zijl Rokers kiezen meer voor gemak dan voor sfeer Meer invloed PvdA in wijkcomité s Ontwerp-bestemmingsplan De Kooi: Fourty Four Degrees met "national guard DINSDAG 2 MEI 1978 LEIDEN Op de plaats van de scheepswerf Boot denkt de gemeente in de toekomst aan voorzieningen voor de watersport. LEIDEN - De bedrijven, die op het ogenblik gevestigd zijn langs de oever van de Zijl tussen de Lage Rijndijk en het nieuwe zwembad "De Zijl" zullen in de toekomst plaats moeten maken voor woningbouw en recreatieve voorzie ningen. Dat is de meest omvangrijke operatie, die in het vandaag gepubliceerde ontwerp-bestemmingsplan voor de Kooi wordt aangekondigd. Voor de aankoop van de gronden en bedrijven wordt in het plan een bedrag van 6.5 miljoen gulden geraamd. In het gebied zullen tussen de 150 In het ontwerp-bestemmingsplan dan tweehonderdvijftig i 200 woningen gebouwd kun nen worden. Daarvan zal onge veer tachtig procent gebouwd worden in de woningwetsector en de resterende twintig procent in de vrije sector. Naast eensge zinswoningen wordt rekening gehouden met de bouw van be jaardenwoningen of een bejaar denwoonoord met bijbehorende voorzieningen. De aantrek kelijkheid van dit nieuwe wijk- Leidse PvdA kreeg vlag Grofsmederij LEIDEN - De Leidse PvdA heeft gisteravond tijdens de 1 mei-vie ring de officiële vlag van de Ko ninklijke Grofsmederij cadeau gekregen van de bezetters van het bedrijf. Het dundoek werd aan de vooravond van de eindi gende actie door actieleider Frans Mentzij als symbool 'van de strijd voor de arbeid" aange boden. De vlag was gisteravond door sta- J kers op het KNG-terrein uit de mast gehaald. "Het is vaandel van de mensen die er altijd gewerkt hebben. Dat is ons eigendom. Ik verzeker je dat we hem niet meer uit handen geven ook nu we strij dende ten onder gaan", zei Mentzij. De actieleider van de KNG over handigde het dundoek aan de PvdA met het verzoek de vlag ieder jaar op 1 mei op het oude terrein van de Grofsmederij aan de Zijlsingel te hijsen. Namens de PvdA nam afdelings voorzitter de vlag in ontvangst. Hij noemde het een goede zaak dat de eerste mei zo de volgende jaren' in het teken zal staan van een strijd voor behoud van werk. "Duidelijker dan met de Grofs mederij is dat in Leiden niet mo gelijk", aldus Jonker. LEIDEN - De gemeente heeft vandaag de ontwerp-bestem- mingsplannen gepubliceerd voor De Kooi en Noorderkwartier. Plannen, die globaal de wegen aangeven waarlangs zich de komende jaren zaken als woningbouw, verkeer, sport-, recrea tie en onderwijsvoorzieningen zullen ontwikkelen. Aan de plannen is veel voorbereidend werk voorafgegaan. Er zijn di verse onderzoekingen verricht en de wensen van de bewoners werden op schrift gesteld en verwerkt. Vandaag het eerste ar tikel over beide plannen, waarin het accent ligt op de wijk De Kooi. Ondernemers verbonden in Leiden samen LEIDEN - In het Antonius Club huis wordt vanavond een verga dering gehouden waarin - als de leden daarmee akkoord gaan - de afdelingen Leiden van het Ne derlands Katholiek Onderne mers Verbond en het Koninklijk Verbond van Ondernemers zul len fusioneren. Op landelijk ni veau heeft die fusie tot Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond inmiddels haar beslag gekregen. De landelijke voorzitter van het KNOV, de heer Wouter Perquin zal op deze avond de problema tiek van het midden- en kleinbe drijf nader belichten. Verder zal er een dia-serie worden vertoond over het werk van de KNOV geti teld "De 100 man gedeelte zal worden verhoogd door de aanleg van tenminste vijf speelgebiedjes en twee voetgan gersroutes. Een in oost-west richting in het verlengde van de Ambonstraat en één in noord zuid-richting van het zwembad tot aan de Spanjaardsbrug. Recreatiepark Die laatste route zal tevens een ver binding vormen met het recrea tiepark dat aan de Zijloever is gepland. In de groenzone zullen speelweiden worden aangelegd, om het tekort aan recreatieruimte in de wijk - in feite is er alleen het Kooipark - te verruimen. Op wat langere termijn willen de plan nenmakers het bedrijfsterrein van de scheepswerf Boot een bij zondere recreatieve bestemming geven. Gezien de unieke ligging aan het water wordt er gedacht aan een watersportcentrum. Overigens zullen deze plannen nogal wat voeten in aarde heb ben. Destijds hebben de be drijven, die er gevestigd zijn al fel verzet aangetekend tegen de plannen voor verplaatsing of aankoop. Sjoel op tv Woensdagavond 10 mei zal de NOS, onvoorziene omstan digheden voorbehouden,een uitzending wijden aan de Leidse synagoge in het prog ramma "Van Gewest tot Gewest". Het programma zal grotendeels een informatief karakter over het jodendom dragen, terwijl eveneens aandacht zal worden ge schonken aan de recentelijk voltooide restauratie van dit Leidse monument. De opna men daarvoor werd vorige week gemaakt. Overigens is de joodse gemeente in Lei- -den de afgelopen weken "overstroomd met giften. Desondanks is er op dit ogenblik nog geen sluitende restauratie-begroting. Schrama 75 Het Leidse bedrijf Schrama Veevoeders BV bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid daar van wordt er een speciaal boekje uitgegeven over de geschiedenis van het bedrijf. Op woensdag 10 mei gaat Schrama feest vieren in Avi fauna in Alphen a.d. Rijn. Tijdens het feest zal prof. ir. S. Iwema, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen een inleiding houden over d£ veevoeding van de toekomst. Tuinders De Leidse Bond van Ama teurtuinders houdt op zater dag 6 mei het dertiende con gres in het complex van de tuingroep "Roomburg" aan de Vlietweg. Het congres be gint om half elf. Tot de gas tsprekers behoort de Leidse wethouder van Volkshuis vesting A. Verboom. Volmolengracht De gemeente organiseert van avond om half acht een bij eenkomst in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Aan de orde komt de nieuwe indeling van de Volmolengracht. Gezien de wanordelijke parkeer situatie in deze straat is er een plannetje gemaakt dat onder meer voorziet in een wijziging van de parkeerop- stelling, een uitbreiding van de groenvoorzieningen en het plaatsen van enige zit- en speelgelegenheid ter hoogte van de Oude Singel. Volkenkunde In het kader van het jeugdprogramma van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt morgen middag van twee tot vier uur ee.n middag gewijd aan mu ziek. Er is een di.a-seric van een muzikale zwerftocht over de wereld. Verder wor den er films vertoond over een kratonhuwelijk in Solo (Java) en Afrikaanse muziek. Verder wordt de gamelan en de ankloeng bespeeld. 't Spoortje wordt ervan uitgegaan dat i toekomst De Kooi een kleine 1800 woningen zal tellen. Van de huidige 1671 zullen er nog 269 ge sloopt moeten worden, meren deels vanwege de slechte staat waarin ze verkeren. Een klein deel zal om stedebouwkundige redenen moeten verdwijnen. Daar staat onder meer een ver vangende nieuwbouw van ruim 200 tegenover. Een nader onderzoek over de toe komst van de winkels in de wijk zal nog verricht moeten worden. Bestond er tot voor enkels jaren in De Kooi nog een groot aantal winkels, door de "koude sane ring" is het aantal sinds 1974 te ruggelopen tot de "gewenste om vang". Onder meer door de mid denstandsverenigingen is geko zen voor een concentratie van de winkels aan de Lage Rijndijk. Aanleg van een busbaan in deze winkelstraat - zoals in het ver keerscirculatieplan wordt ge suggereerd - wordt in het plan vrijwel onmogelijk geacht. Het zou in verband met de gering breedte van de weg betekenen dat het privé-autoverkeer ge weerd zou moeten worden. Voorgesteld wordt de Lage Rijndijk in te richten als "win- kelerf' compleet met parkeer- mogelijkheden en losplaatsen, bescheiden zit- en groenelemen- ten en ruimts voor doorgaand au toverkeer. De totale kosten die gemoeid zijn met het bestemmingsplan wor den geraamd op bijna 26.5 mil joen, waarvan de gemeente er 9.5 hoopt terug te krijgen via grond- verkoop en subsidies. Een zeer aanzienlijk deel van de gelden (14,7 miljoen) zal worden besteed aan verbetering van bestrating, riolering en verlichting alsmede de uitbreiding van het openbaar groen. Verder zijn bedragen ge raamd voor de bouw van een nieuw buurt-clubhuis op de plaats van de afgebroken LOM- school aan de Driftstraat, een bi bliotheekfiliaal en een opknap beurt voor de speeltuin Oosterk wartier. Steeds minder sigarenzaakjes Wanneer je tegenwoordig een pakje sigaretten, pijptabak, shag of zelfs een kistje sigaren wilt hebben kun je daarvoor werkelijk overal terecht. Bij de supermarkt, een benzines tation, in de kroeg, de snackbar en in de kantine, je kunt het zo gek nog niet verzinnen of ze verkopen er tegenwoordig wel sigaretten. Zo niet, dan hangt er ergens wel een automaat die in de rookbehoefte kan voor zien. Vroeger was dat heel an ders. Voor rookartikelen ging je naar een sigarenzaak, handel of magazijn. Over het algemeen kleine winkeltjes, volgestouwd met rokerij en een omgeving met een heel eigen sfeer. Steeds sneller zie je deze zaakjes ver dwijnen, de concurrentie van met name de supermarkt blijkt te groot. Men kiest liever voor het gemak de supermarkt) dan voor de sfeer (de sigarenzaak). Wanneer je als sigarenhande laar tegenwoordig serieuze overlevingskansen wilt hebben kun je twee dingen doen. Of sterk gespecialiseerd te werk gaan of Jiaast sigaren en siga- retten allerlei andere artikelen, zoals snoepgoed en tijd schriften in huis halen. Dit laatste heeft sigarenhandelaar Van den Burg (nog niet) nodig. Hij heeft als zeer grote uitzon dering zelfs nog een sigaren fabriek voor hem werken. In Culemborg zorgen vier heuse sigarendraaiers voor Van den Burg's enorme voorraad met de hand gemaakte sigaren. De heer Van den Burg: Het feno meen sigarenfabriek is bijna compleet uitgestorven. Vroeger was dat heel anders. Zo'n vijf, zes jaar geledenwas er zelfs nog een sigarenmakersschooltje, opgezet door een paar sigaren fabrikanten. Een tijdlang ging dat goed maar op een gegeven moment ging het zo sterk ach teruit dat men genoodzaakt was om ermmee te stoppen. Ik ben echter nog zo gelukkig van de diensten van echte sigaren makers gebruik te kunnen ma ken. Ik verkoop nu negen mer ken met de hand gemaakte si garen en dat is wel te merken. Uit het hele land, ja zelfs uit Schotland, Ierland en Luxemburg komen ze hier hun sigaren halen en het is niet mis selijk wat ze dan meenemen. Dat is al jaren zo en zal voorlo pig nog wel zo blijven. Natuur lijk is er ook bij gespeciali seerde sigarenhandelaars wel van een terugloop in de omzet sprake, maar dat gaat heel langzaam en zeer geleidelijk. Ook het sigarenmagazijn van familie De Vreede aan de Mor- sweg is een goed lopende zaak, maar dat komt niet in de laatste plaats door het pos tagentschap (het oudste van Leiden) dat daar gevestigd is en door het grote assortiment 'bijartikelen' wat er te koop is. Martin de Vreede: Door dat postagentschap moeten de mensen vaak hier zijn. Logisch dus dat ze gelijk hun pakje si garen of sigaretten meenemen. Op deze manier kun je je nog aardig staande houden. Het is erg snel gegaan hier in Leiden. In pakweg twaalf jaar tijd zijn er zo'n honderd sigarenzaakjes verdwenen. Momenteel zijn er nog geen vijftig meer over, Mevrouw De vreede: Hier is het eigenlijk nog net als vroeger. Altijd lekker druk en regelma tig een gezellige babbel. Niet voor niets zei men vroeger dat de gezelligste plaatsen het café, de kapsalon en de sigarenzaak waren. Ik sta nu 21 jaar in deze zaak en al die tijd hebben we niets, maar dan ook niets ver anderd aan het interieur. Soms komen hier studenten over de vloer die dan zeggen: 'Mev rouw, u moet hier nooit in gaan veranderen hoor, altijd het zelfde houden'. Nou reken maar, zelfs het behang is nog nooit vernieuwd. Ach zo'n zaak is toch heerlijk. Watje allemaal niet meemaakt is niet te gelo ven, we hebben wat afgelach- ten. Zoals die keer met die man die hier altijd z'n AOW kwam halen. Op een gegeven moment kreeg die man z'n vakantie geld, dus had hij die maand meer geld als gewoonlijk. De volgende keer kwam die weer z'n geld halen en thuisgekomen ontdekte hij dat het minder is als de vorige maand. Hij bellen dattie niet genoeg geld had ge vangen en wij kregen natuur lijk de schuld. We hebben me teen de boel hier afgesloten en zijn overal gaan zoeken. Na tuurlijk konden we niets vin den en de papieren die klopten ook. Bleek dat die man dacht dat hij voortaan elke maand zoveel zou krijgen. Martin de Vreede: 'Laatst hebben we ook zo gelachen met een vrouwtje dat voor de eerste keer met de lotto mee zou doen. Toen ze haar formuliertje hier kwam inleve ren kon ik haar vertellen dat ze altijd een prijs zou hebben. Ze had namelijk alle kruisjes in gevuld en dan nog wel van alle nsyan kolommen. De heer Van de Burg i nog een sigarenfabriekje Een ander uitgangspunt van het ontwerp-bestemmingsplan is om de barrière tussen de wijken Noord en de Kooi zoveel moge lijk op te heffen. Tussen dusver is het voormalige stationscomplex 't Spoortje steeds de grote scheidslijn geweest. Via de bouw van woningen en een aantal voorzieningen als bus-, wandel- en fietsroutes wil men daar iets aan doen. De verbindin gen met het wijkgedeelte ten noorden van de drukke Willem de Zwijgerlaan moeten verbeterd worden via de aanleg van een tunnel ter hoogte van de Kooi- laan. Eén zaak dwarsboomt die "integratie-plannen" sterk. Dat is het besluit om de Kooilaan (lo pend evenwijdig aan 't Spoortje een functie toe te kennen als be langrijke verbindingsweg tussen de Merenwijk en het centrum van de stad. De keuze voor de Kooilaan als ver bindingsweg is gedaan om het doorgaande verkeer zoveel mo gelijk buiten de woonwijk te houden. Vandaar dat men die rol niet heeft toebedacht aan de Su- matrastraat. De Sumatratstraat is veel meer woonstraat dan de Kooilaan en bovendien hoopt men op die manier ook de toch al zeer drukke lage Rijndijk iets te ontlasten. Wat die nieuwe verbindingen tus sen Noord en De Kooi betreft: in het plan wordt een directe ver binding tussen Bernhardkade en Surinamestraat genoemd. Op deze weg zou ook een nieuwe fietsroute moeten aansluiten die loopt langs de sportvelden van Roodenburg en de speelweide. De opstellers van het plan den ken ook aan een zogenaamde LEIDEN - De Leidse majoretten vereniging Fourty Four Degrees zal zich op 6 mei aan de Leidse bevolking presenteren in de for matie waarmee men in juli naar Canada gaat. Nieuw is dan de presentatie van de "National Guard", een uit zeven bestaande vaandelwacht die met de majo rettes, pom pom girls en Kamper Trompetterkorps een tocht door het centrum zal maken. Vanaf half drie die dag geeft de formatie een show op het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen Peli kaanstraat en Hooglandse kerk steeg. Zaterdag vindt ook een show plaats in de Ton Menken IJshal waar op dat moment een rommelmarkt draait, 's Avonds tenslotte organiseert het "Ca nada-comité" een slotfeestdag voor leden, donateurs, familie en genodigden van de Fourty Four Degrees en het Kamper Trom petterkorps. Het streefbedrag dat de commissie voor ogen staat, 18.000 gulden, verwacht men op deze feestavond te bereiken. LEIDEN - Het kantoor van "Open School" verhuist met ingang van maandag 8 mei naar het pand Hooglandse Kerkgracht4. "Open School" is een project voor jong-volwassenen (17 tot 30 jaar) dat ruim een half jaar geleden van start ging op het kantooradres Herengracht 10. INDUSTRIE IN LEIDEN BEHOUDEN LEIDEN - De werkgelegenheid in de industrie moet voor Leiden behouden blijven. Dat was de kern van het betoog dat Dick Juf fermans, distriktsbestuurslid van de CPN hield op de 1 mei bijeen komst van deze partij in het Leids Volkshuis. Volgens Juffermans is het niet ge noeg dat er alleen maar gecon stateerd wordt dat in de indu striesector de werkgelegenheid gehalveerd is en dat de werkgele genheid in de dienstensector (kantoren e.d.) dan maar opge voerd moet worden. Als een van de oorzaken van de ver slechtering van de werkgelegen heid in de industrie noemde Juf fermans de toenemende over heersing van de grote bedrijven in de Leidse regio. LEIDEN - De PvdA-lijsttrekker Van Dam vindt dat de Partij van de Arbeid meer invloed moet zien te krijgen in de wijkcomité's. Van Dam is van mening dat de PvdA in deze kring zwak vertegen woordigd is. "Het is maar een klein aantal waar wij inzitten, in de meeste komen we tegenstan ders tegen", zei hij. 'groene route" lopend vanaf het Van Dam deed zijn oproep gister- Kooipark in west-oost-richting avond in een toespraak tijdens de naar het recreatiepark aan de 1 mei-bijeenkomst van de Leidse Zijloever. PvdA in het Antonius-clubhuis. De Leidse PvdA-lijsttrekker haakte met zijn pleidooi in op een oproep van oppositieleider Den Uyl om als PvdA de komende tijd meer invloed te verwerven in de sfeer van de vijfde macht (advie sorganen en particulier initiatief) In zijn 1 mei toespraak benadrukte Van Dam dat hij de komende verkiezingen voor de gemeente raad voor de PvdA van groot be lang zal zijn hoe de opkomst in de 'rode wijken' is. Hij wekte de aanwezige partijleden op zich in te zetten voor een goede op komst. Overigens zei Van Dam zelf de indruk te hebben dat de bevolking in Leiden een voort zetting van het huidige linkse program-college wil. Lijsttrekker Van Dam was vooraf gegaan door PvdA-voorman mr. Burger (lid van de raad van state en grondlegger van het eerste ka binet Den Uyl). Burger noemde de 1 mei-viering een 'kostbare traditie'. Hij zag de 1-mei-viering vooral van belang om besef te wekken1 en inspiratie te putten om verder te gaan met het veran deren en verbeteren van de sa menleving. Buiten het gesproken gedeelte be stond de 1 mei-viering voor een belangrijk deel uit ontspanning. Daarvoor zorgden het koor 'De Stem des Volks', het kabaret 'Met zonder met', volksdansende NVV-vrouwen en de 'Frits Lan- desberger Bigband'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3