Weidse agenda "De mensen zijn zo goed voor me Ontwikkelings samenwerking in eigen belang Oranjefeest op rode dag VIJFTIG JAAR ZIEKENTRIDUUM: OEGSTGEEST - "Het is in het ei- gen "geestelijk belang" van de westerse mens aan ontwikke lingssamenwerking te doen", aldus PPR-lijst trekker in Oegstgeest Karei Beckers. In een toelichting op het hoofd stuk "Vrede," van het gemeente- programma '78-'82 van zijn par tij, stelt hij dat de westerse mens, hoewel murw gemaakt met televisiebeelden van crepe rende mensen in ontwikkelings landen, toch steeds sterker de noodzaak voelt hieraan iets te doen. Daarom ook vindt hij het een taak van het gemeentebe stuur hierin initiatieven te ne men en bestaande te ondersteu nen. "Vooral direkte samenwer king tussen Oegstgeest en een dorp of stad in een ontwikke lingsland kan voor beide vruchtbaar zijn," zo zegt hij. "Al sinds de eeuwwisseling," ver duidelijkt hij, "worden er dis cussies gevoerd rond de vraag of ondersteuning van ontwikke lingsprojecten door gemeente besturen wel "een gemeentelijk belang" is. Aan deze eis moet namelijk elke gemeentelijke uitgave voldoen om voor gede puteerde staten te worden goed gekeurd. In de afgelopen decen nia hebben de provinciale be sturen hierover niet bepaald ge lijkgezind gedacht. Soms werd een toegekend bedrag aan hulp verlening goedgekeurd, soms afgekeurd. Totdat de toenma lige minister van binnenlandse zaken Geertsema in 1972 be paalde dat goedkeuring door PPR Oegstgeest: G.S. geboden was als "geeste lijke belangen" van de burgers met het voornemen gediend wa ren en een duurzame relatie tus sen hulpverlener en ontvanger zou ontstaan. Intenser In dit laatste ziet Karei Beckers ook het waardevolle van deze volgens de PPR voor de ge meente weggelegde taak. "Het moet nu iedereen wel duidelijk zijn dat ontwikkelingssamen werking van staat tot staat wei nig resultaat heeft," zo zegt hij. „Nog steeds worden de rijken rijker en de armen armer. Dit kan voorkomen worden als door intenser samengaan van rijke en ontwikkelingsgemeenten ook invloed op de politieke structuren kan worden uitgeoe fend. Het is onaanvaardbaar als tachtig procent van het geld voor de hulp aan arme landen indirect aan de economieën van de rijke landen ten goede blijft komen", verduidelijkt hij. Waarop het PPR-programma aansluit met de stelling dat wij in de rijke landen veel van de zogenaamde arme landen kun nen leren. Hun samenlevings opbouw, onderlinge verhoudin gen en culturele rijkdom kun nen in een duurzame relatie bij dragen leveren aan oplossingen van onze eigen maatschappe lijke problemen," aldus stelt het programma. Openbaarheid. Ook gaan de Oegstgeester radica len de verkiezingen in met uit gebreide voornemens over de "openbaarheid van het be stuur". Instellen van een raads commissie inzake voorlichting, publiceren van de gemeentebe groting en het ter inzage leggen van raadsstukken op meerdere plaatsen in de gemeente moeten hieraan ondermeer volgens de PPR inhoud geven. "Maar aller eerst gaat het om een mentali teitsverandering van de be stuurders die deze openbaar heid moeten waarmaken," aldus Beckers. "Pas als vanuit het be stuur actief aan openheid ge daan wordt zullen de mensen zich ook langzaam voor allerlei gemeentelijke zaken gaan inte resseren," meent hij. Ondergeschikt "Verkeer en vervoer is primair ondergeschikt aan de mens," stelt de PPR. "Veiligheid moet daarom voorop staan en stank, lawaai en angst moeten worden uitgebannen. "De verkeerspro blematiek, de woningbouw en andere gemeenschappelijk za ken moeten ook veel meer regi onaal worden aangepakt," zegt Becker. "Nu is het nog zo dat de buurgemeentes elkaar meer dwars zitten en eikaars beleid afkraken dan op zich elkaar af stemmen om tot hoognodig re gionaal beleid op deze terreinen te komen", aldus Beckers. Sportdag De Warmondse Jeugdraad organi seert op 4 mei weer de jaarlijkse sportdag voor de gehele Warmondse bevolking op het gemeentelijk sportpark "Het Overbos". Dierenspel Morgenavond zal de Houtkamp in Leiderdorp talrijke "verborgen dieren" bevatten. Wie mee wil hel pen deze op te sporen moet zeven uur 's avonds bij de kinderboerderij aanwezig zijn. Het spel wordt geor ganiseerd door de Leidse Christe lijke Reis Centrale "De Wijde Vlucht". Presidents men Vanavond verzorgt de Voorscho- tense filmliga de filmvoorstelling: "AlI the presidents men" in het Greenway theater. Aanvang: 20.15 uur. Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Nierstichting Leiderdorps burgemeester MA. van der Have overhandigd aan be stuursleden van de Nierstichting 12J00 gulden. Dit is de netto-op brengst van de onlangs door de Li- ons-club Leiderdorp gehouden rommelmarkt. Het geld is vol doende om een caravan voor nier dialyse aan te schaffen. Herdenking (1) De 4 mei-herdenking van de tijdens de oorlog en bezetting gevallenen begint in Voorschoten om zes uur 's avonds met het halfstok hijsen van de vlag van alle openbare en parti culiere gebouwen. Om tien voor acht begint de bijeenkomst bij het plaatselijk monument, om acht uur onderbroken door twee minuten stilte. Vervolgens heeft de kransleg- ging plaats. Herdenking (2) ln Wassenaar worden de gevalle nen tijdens de tweede wereldoorlog herdacht met de jaarlijkse "stille tocht" op 4 mei. Tussen half acht en kwart voor acht wordt op de Nach tegaallaan de stoet geformeerd die tegen achten zal defileren langs de oorlogsbegraafplaats "Het Lange Duin" aan de Schouwweg. Om. pre cies acht uur wordt een stilteperi ode van twee minuten in acht ge nomen. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. DINSDAG 2 MEI 1978 Dinsdag Sociëteit Cathena, Kolfmakers- steeg, forumavond over wonen, 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, cie. maatsch. welzijn, 20 uur Gemeentehuis Warmond cie., ruimtel. ordening 20 uur Leids Volkshuis, Apothekersdijk, bijeenkomst nieuwe Volmonen- gracht-indeling, 19.30 uur Leidse Schouwburg, Oude Vest 45, Leids studententoneel met "de wind in de takken van de Sassaf ras" 21 uur LAK-theater, Levendaal 150, film 19, 21 en 23 uur Gerard Brandtstraat 6, inform. avond Bahai gem., 20 uur Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur Woensdag Maranathakerk, Dijkstraat 2a, ver gadering Nederlandse Vrouwen bond 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, verga dering commissie centrale an tenne inrichting, 20 uur Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor. avond Bahai gem., 20 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. ned. bejaarden- bond do. 9-11 uur, open huis do. 14 uur Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, adviescentrum voor werklozen tel. 120833 Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14- 17 en 21-24 uur Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst CNV Lei den, 19130 uur Romanuszaal (achter Hartebrug- kerk) Mare, bijeenkomst belan gengroep alleenstaanden, 20 uur Gebouw Irene, Hoofdstraat 82 Lei derdorp, dond. 2-4 bijeenkomst voor werklozen, tel. 146586 Donderdag Gemeentelijk sportpark "Over bos", Warmond, sportdag. Holiday Inn, Leiden, antiekbeurs. Marekerk, dodenherdenking 19.30 ZOETERWOUDE - Al dagenlang kijken zo'n 250 langdu- rig-zieken uit Leiden en omgeving uit naar het jaarlijkse Ziekentriduüm. Drie dagen, 9, 10 en 11 mei staan in het teken van hun geestelijk welzijn, dit jaar voor de vijftigste maal achtereen. Werd vanaf 1928 ieder jaar de St. Josephkerk aan de Herensingel in Leiden drie dagen versierd met kaarsen en bloemen, de laatste zeven jaar is dat de moderne Cris- tus Dienaarkerk in Zoeterwoude, waar meer parkeerruimte is. Hoewel de viering uitgaat van de rooms-katholieke kerk, zijn ook zieken van andere gezindten welkom. Eén van de zieken die al elf jaar aan het triduüm meedoet, is de 60-ja- rige mejuffrouw Lubbe uit Oegstgeest. Ze woont daar op de bejaardenafdeling van een rooms-katholiek internaat, niet vanwege haar leeftijd, maar om dat ze blind is. Uit een schemerig kamertje klinkt een aarzelende stem; 'Ja, wie bent u? 'Juffrouw Lubbe schuift tastend aan een tafeltje. Aan dit tafeltje zit ze dag in, dag uit, al acht jaar lang. Soms ruilt ze de rechte stoel voor de bank, nau welijks een stap van de tafel ver wijderd. Tussen de leuning van de bank en de muur steken tien tallen sigarenkistjes. Er zitten geen rookwaren in, maar houten kraaltjes, in elk kistje een andere kleur en vorm. Juffrouw Lubbe maakt er kleurige kettingen, on derzetters en tafelkleedjes van voor het welfarewerk van het Rode Kruis. Het karen voor ze een werkje af heeft, want door suikerziekte begint haar rechter hand verlamd te raken. Toch is ze blij dat ze zich op deze manier be zig kan houden. Ze heeft niet ge leerd haar zintuigen te ontwik kelen, daar was ze al te oud voor, vertelde haar arts haar toen ze op haar 51ste ziekentriduüm werd. In het leven van juffrouw Lubbe is het ziekentriduüm elk jaar een hoogtepunt. In het internaat is wel een kapel waar ze elke dag heengaat, maar het triduüm be tekent toch veel meer dan een godsdienstoefening. 'De mensen zijn dan zo goed voor me s'Ochtends om negen uur wordt ze afgehaald door een vrijwilliger van de autodienst, die door de heer Rahcuret ieder jaar onver moeibaar wordt georganiseerd. In de kerk krijgt ze een rustbed van het Rode Kruis, aan de bui tenkant van de kring rond het al taar tussen de andere lig- en rustbedpatiënten in. Binnen in de kring hebben de mensen die kunnen zitten hun plaatsje. Twee wijkverpleegsters waken over de gezondheid van de aanwezigen. Vrijwilligsters zorgen voor broodjes, koffie en limonade. Na tuurlijk houden ze rekening met verschillende diëten. Omdat mejuffrouw Lubbe het in 't begin nooit in de gaten had als een helpster haar een kopje thee aan bod of als ze nu ieder jaar een bordje met de tekst 'Dit is mejuf frouw Lubbe. Zij is blind. Als u met haar in contact wilt komen moet u haar even aanspreken. Eén van de mensen die haar elk jaar even komt opzoeken is de nu 86-jarige A. Schlatmann, die nog steeds aktief is in de organisatie van het ziekentriduüm Samen met pastoor Leusen van de St. Josephkerk haalde hij vijftig jaar geleden het triduüm naar Leiden, naar het voorbeeld van de Bloe- mendaalse pastoor Willeborg. Het indrukwekkendste moment van het hele triduüm is voor me juffrouw Lubbe echter het be zoek van Bisschop Simonis: 'Het geeft een intiem gevoel dat een Zo ujos het vroeger: rijen bedden in de St. Josephkerk in Leiden. man die dagelijks zoveel mensen ontmoet, zich zelfs nog kan her inneren wat voor een handwerkje jij hem het vorige jaar hebt laten zien'. Programma Het programma voor het extra fees telijke gouden jubileum: 9 mei opent gastheer Lamot om 9.30 uur de bijeenkomst. Ook de bur gemeesters Vis van Leiden en Detmer van Zoeterwoude zullen de bezoekers welkom heten. Na de gebruikelijke mis treedt om 12.30 uur Martine Bijl belange loos op. 's Middags kunnen de bezoekers genieten van het Leids zigeunerorkest Csardas. Op 10 mei speelt na de eucharistie viering het Leids koor 'De Sleu tels' onder leiding van J. van Dam. Dit koor zet zich al jaren onbetaald in voor de viering. De laatste dag vult het combo van pater Raymond de uurtjes tussen de diensten op. Elke dag eindigt om 15.30 uur. Iedere deelnemer krijgt een leuke blijvende herin nering mee. uur Koetshuis Oud Poelgeest, jubi leumfeest Leidse volksdansver eniging "oud Poelgeest", 14.30-24 uur Iedere donderdag Jazz-Sesjun, aanvang 21.00 uur. Boommarkt 2. Leiden. Vrijdag Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optreden Herman Brood and his Wild Romance, 20 uur Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos 19.45 uur Ten Katestraat, speeltuingebouw, bejaardensoos Humanitas 14 uur Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, infor avond Bahai gem. 20.15 uur 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club van alleenstaanden 20 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 28 april tot 5 mei door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553, apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. Indien het 's avonds na elf uur niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer te komen kan men uitsluitend voor spoed- recepten gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Tevens op zaterdag tot 13 uur Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koninginnedag 1978. Met champagne ingedronken door het Oegstgeester ge meentebestuur met de direc tie van het marine elektrici teitsbedrijf. Een van die tra dities die er zo bi jhoort, zoals ook de prestatieloop. In Lei den, maar ook in Leiderdorp (foto links). Een dag vooral voor de kinderen. Straatte kenwedstrijden in Warmond (foto rechtsonder) en spelen in Voorschoten (foto rechts). En daarnaast, tussen de Oranjespelen door, het feest dat werkelijk op 1 mei ge vierd hoort te worden: de dag van de arbeid. In Oegst geest. (foto links onder).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2