On gebruikelij k einde van bezetting met unieke eis 'Als de actie ophoudt met het strijken van de vlag hebben we niets bereikt FRANS MENTZIJ - LEIDER ACTIECOMITÉ: Door Mark Kranenburg DINSDAG 2 MEI 1978 ZOETERWOUDE - "Ik ben benieuwd hoeveel het er worden", zei Jeroen Ter- lingen, medewerker van de Industriebond NW toen hij op 6 april het eerste actiebulletin voor de werknemers van de Grofsmederij maakte. Het actiebulletin hield de be zetters drie maal per dag op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Het zijn uiteindelijk 50 actiebul letins geworden. Aan de eerste bedrijfsbezetting in de Leidse regio is vanmorgen een einde gekomen. De bezetters hebben het beheer van de onder neming overgedragen aan de cu ratoren. De bezetting van de Grofsmederij mag dan opgeheven zijn, er zal nog veel over worden nagepraat. De bezetting is begonnen met een welhaast unieke eis: de directeur moet weg. De bezetting is onge bruikelijk geëindigd: met een faillissement. Vakbonden en raad van commis sarissen van de Grofsmederij kwamen op woensdag 5 april lijn recht tegenover elkaar te staan. Naar aanleiding van het daags daarvoor door het ministerie van economische zaken verstrekte krediet van één miljoen gulden hadden de bonden een aantal ei sen gesteld: verandering van di rectie, geen gedwongen ontsla gen en bij overname van de Grofsmederij door derden moest de werkgelegenheid de hoogste prioriteit hebben. De raad van commissarissen had tot half acht 's avonds de tijd om te antwoor den. Het antwoord kwam inder daad, maar werd door de boaden '"teleurstellend" genoemd. De raad wilde garanderen dat er geen gedwongen ontslagen tot 1 juli 1978 zouden vallen, de positie van de directeur was onaantast baar en zou ongewijzigd blijven en bij een eventuele overname kon men*niet garanderen dat alle arbeidsplaatsen behouden zou den blijven. Bezetting Hierop besluiten de Industriebon den van NW en NKV de vol gende dag tot een bezetting van het 141 jaar oude bedrijf over te gaan. De Industriebond CNV verklaart zich solidair. De eisen: het vertrek van directeur Schut, tot 1 juli 1979 geen gedwongen ontslagen en tenslotte moet het behoud van de werkgelegenheid de belangrijkste voorwaarde zijn bij een overname van het bedrijf. Het personeel schaart zich op een personeelsvergadering met overgrote meerderheid achter de eisen van de vakbonden. Kort daarvoor is directeur Schut de toegang tot het bedrijf ontzegd. De belangrijkste afnemers van de KNG, de raad van commissaris sen, het ministerie van economi sche zaken en de Amro bank worden telegrafisch van de bezet ting op de hoogte gesteld. Het Zó begon de bezetting 27 dagen geleden. Het overgrote deel van het personeel schaarde zich achter de eisen van het actiecomité antwoord van de raad van com missarissen komt nog diezelfde avond. Namens de commissaris sen laat ir. J.M.G.D. Baron van Slingelandt weten dat eerst het beheer van dé onderneming weer in handen van de directie gelegd moet worden, waarna redelijk overleg kan worden hervat. In de brief wordt er verder op gewezen dat door de actie het voortbe staan van de KNG in toenemende mate in gevaar wordt gebracht. De dag daarop reageren de bonden op de brief van Van Slingelandt. Zij zijn bereid het beheer van de onderneming over te dragen, maar niet aan directeur Schut. In een interview met deze krant verwerpt de voorzitter van de raad van commissarissen deze oplossing. Hij vindt het niet prak tisch om op een schip dat in de storm verkeert, de kapitein van boord te halen. Open huis De eerste bezettingszaterdag hou- den de actievoerders een "open huis" De belangstelling is enorm. Tijdens het festijn belt Baron Van Slingelandt op om vakbondsbestuurders en werk nemers uit te nodigen voor een gesprek dat nog die dag in Utrecht zal worden gehouden. Men praat in totaal drieëneenhalf uur met elkaar. Maandagochtend spreekt de voorzitter van de In dustriebond NW. Ondertussen komen van steeds meer kanten solidariteitsbetuigingen. Het comité tot behoud van de werk gelegenheid bij de Grofsmederij, dat al maanden actief is, wordt uitgebreid met een groot aantal politieke partijen en groeperin gen. Het comité start een finan ciële ondersteuningscampagne, die meer dan elfduizend gulden zal opbrengen Maandagmiddag 10 april laat Baron Van Slingelandt de actieleiding weten dat het ministerie van eco nomische zaken het mondeling toegezegde krediet van één mil joen gulden in heroverweging heeft genomen. De bonden zeg gen geschokt te zijn door deze "ongehoorde inmenging van de minister in het conflict rond de Grofsmederij". Kamerleden kondigen aan de minister over deze zaak mondelinge vragen te stellen. Op de zevende bezettingsdag ver schijnt het zwartboek over direc teur Schut. Het wordt die middag in Holiday Inn in Leiden tijdens een tweede gesprek tussen de raad van commissarissen en be zetters aangeboden. Het boekje is een opsomming van de ervarin gen die werknemers met hun di recteur hebben opgedaan. Van Slingelandt zegt er niet van onder de indruk te zijn. Het gesprek in Holiday Inn duurt overigens niet lang. NW districtsbestuurder Dick ter Wisscha heeft het over een "patstelling" Tijdens de beantwoording van de mondelinge vragen in de Tweede Kamer een dag later toont minis ter Van Aardenne zich bereid te bemiddelen in het conflict. De volgende dag beginnen de be sprekingen al op het ministerie De directeur voor de industrie, de heer Molkenboer ontvangt de raad Van commissarissen. De "verbannen" directeur Schut zegt in een interview de zaak "diep frustrerend" te vinden. Over zijn eventuele terugkeer "Ik zal na de opheffing van de be zetting echt niet triomfantelijk de poort binnen marcheren". Het tweede weekeinde gaat in. Die zondag moeten een aantal men sen overwerken vanwege de overstelpende vraag naar "een eerste nieuw produkt", van de bezetters: de herdenkingspen ning. De zaak krijgt een grimmiger aan zien wanneer de bonden op 18 ap ril de beschuldiging naar buiten brengen dat de telefoon bij de Grofsmederij wordt afgeluisterd "Baarlijke nonsens" zegt minis ter Wiegel van binnenlandse za ken die ook over de BVD gaat. "Pertinent onwaar" zegt de voor zitter van de raad van commissa rissen, Baron Van Slingelandt. In ieder geval nemen de bonden het zekere voor het onzekere, en voe ren belangrijke telefoongesprek ken niet meer vanaf .de Grof Uitstel De dag daarop vragen de directie en raad van commissarissen uitstel van betaling (surséance) aan voor de Grofsmederij. Het bedrijf krijgt twee bewindvoerders: de heren De Ranitz en Blar.kenstein Er is weer een gêsprek tussen 'vakbonden en raad van commis sarissen, waarbij ook vertegen woordigers van het ministerie van economische zaken aanwe zig zijn. Het levert geen resulta ten op. De bewindvoerders voe ren vele gesprekken Dinsdag 25 april delen de bonden mee dat de raad van commissa rissen een "gedachtenspoor" van de bewindvoerders om tot een oplossing te komen, heeft afge wezen. Volgens dat plan zou het beleid van directeur Schut beoordeeld moeten worden via het enqueterecht. Tijdens de pe riode van onderzoek zou hij uit zijn functie worden ontheven en tijdelijk worden belast met het verwerven van orders voor de KNG. De bonden, het ministerie van economische zaken en de Amro bank waren wel met het plan akkoord gegaan De dag daarop, de volgende dag vragen de bewindvoerders het faillissement van de onderne ming aan. Volgens hen kan de Grofsmederij niet binnen af zienbare tijd aan zijn verplichtin gen voldoen. De curatoren weigeren zich uit te spreken over de rechtmatigheid van de bezet ting en de kwaliteiten van direc teur Schut. Wel zeggen zij in een verklaring dat de bezetting, de toch al zekere dood van de on derneming slechts heeft ver haast. Vrijdagmiddag (28 april). Het per soneel wordt al om drie uur, een uur eerder dan gewoonlijk, bijeen geroepen. Actieleider Frans Mentzij legt hun de vraag voor of de bezetting moet worden beëindigd en het beheer overge dragen aan de curatoren. Net als drie weken daarvoor, toen de be zetting begon, gaan weer de meeste handen de lucht in. Na 27 dagen is de bezetting van morgen opgeheven. De toekomst voor de werknemers is nog onze ker, zolang er niet bekend is wat er met de KNG gaat gebeuren. De curatoren hebben toegezegd bij het zoeken naar gegadigden voor het bedrijf zoveel mogelijk werk gelegenheid te willen behouden Vijftig actiebulletins zijn er tijdens de bezetting 'verschenen. Vijftig maal stond er onderaan vet ge drukt: Schut moet weg. Vanmor gen kregen de werknemers van de Grofsmederij er nog een extra editie bij met als laatste regel, vet gedrukt: Schut is weg! De eerste zaterdag dat de Grof bezet was, werd er open huis" gehouden. Werknemers leidden groepen geïnteresseerden door de fabriekshallen ZOETERWOUDE - Buiten wap pert nog de KNG-vlag. Witte let ters, G, S, tegen een rode achter grond. In de ruimte waar ruim drie weken een actie werd ge coördineerd, Frans Mentzij (51) voorzitter van het actiecomité bij de Grofsmederij. Zevenentwintig dagen geleden op de eerste dag van de bezetting het eerste gesprek met Frans Mentzij in zijn functie van bezet ter. Toen: gespannen. "Vind je het gek? De actie moest op poten wor den gezet, de directeur tegenge houden, dat is toch niet iets datje dagelijks doet...". Nu: helder, overwogen. Zijn woorden kracht bijzettend met staccato handgebaren. Frans, 25 jaar geleden bij de Grofsmederij als metaaldraaier begonnen, nu werkvoorbereider, is, zoals hij het zelf omschrijft, "niet de actie leider die op een zeepkistje gaat staan om de mensen toe te spre ken" Meer de man die coördi neert, overlegt, de spreekbuis van de overige werknemers 'Zo'n actie is eigenlijk een con stant jezelf opladen om de mensen te kunnen vertellen wat je ervan vindt en wat jouw antwoord is op hetgeen zich hier voordoet. In zo'n situatie zeg je woorden als: de zaak is failliet maar we moeten de Wiegeltjes in onze maat schappij geen kans geven. Dat komt voort uit mijn eigen gevoel dat als ik straks op straat kom te staan de mensen zeggen: kijk, daar heb je weer zo'n ww'er. Dan wil ik wat er op dat moment in mij omgaat, de gedachte van potverdomme, ik heb voor m'n werk geknokt, aan de mensen hier overdragen" Gat Het is een rechtstreekse link naar de toekomst van de KNG'ers. "Er zal een gat vallen", oordeelt Frans Mentzij, de helderblauwe ogen met vriendelijke kraai- epootjes eromheen peinzend in de verte. "Ik heb mijn werk altijd met ple zier gedaan. Als je dan opeens gedwongen wordt ermee te stop pen... Gelukkig ben ik nog lid van de gemeenteraad, maar er zal een referentiekader wegvallen dat ik niet in de raad zal terugvinden Ook van eerder ontslagenen heb ik het gehoord Luchtig wordt het dan gezegd: "O ja, ik heb genoeg te doen. Maar dat is als de zon schijnt. Als het regent, dan is het rot, dan blijkt hoe geïsoleerd je in wezen bent. Werklozen zouden di recter, frequenter ook benaderd moeten worden dan nu het geval is". Een spontane lach, meeslepend, de tanden ontbloot. "Ik heb het vrijdag uitgeprobeerd, toen die mensen van het arbeidsbureau hier waren om ons in te schrijven Juffrouw vroeg ik, wanneer moet ik me nu melden? Over een maand meneer. Maar ik wil over een week alweer aan de slag. Tja grinnikte ze toen zo'n beetje, dat kan niet Door Ingrid. Cramer Het is eigenlijk te gek. Zo'n fab riek als die hier, die zou de ge meente moeten opkopen Er werklozen laten functioneren, al is het maar voor een paar uur per dag, om hun vakbekwaamheid niet te verliezen er andererc te ontmoeten..." De actie zelf. Eén van de voor Frans belangrijkste momenten het gesprek met de raad van commissarissen, de eerste zater dag van de bezetting. "Hun op stelling was zo hard... Voor mij was dat de grootste teleurstelling Dat mensen die zeggen zich zo verantwoordelijk te voelen voor de werkgelegenheid om een on duidelijk principe als: de positie van de directeur is onaantast baar, toch een bedrijf naar de knoppen helpen. Eerst de commis sarissen, later de FME (werkge vers in de metaalindustrie, red.) die nu de ioonbetalingen aan de bezetters door de bedrijfsvereni ging aan de orde wil stellen. Men verwijt ons altijd de klassenstrijd te predikenmaar de werkgevers doen het zelf' Schop 'De moeilijkheid binnen ons hele maatschappelijk stelsel is, dat wij als werknemers geen kan didaten hebben die we zo naar voren kunnen schuiven als nieuwe directeur. In feite zou er aan de hogeschool een opleiding tot directeur moeten zijn, die ook door arbeiderskinderen gevolgd kan worden. Nu is het nog zo, dat de kinderen uit Oegstgeest wor den opgeleid om. straks, wanneer ze een leidende functie hebben in een bedrijf, de in Leiden opge leide kinderen een schop onder de kont te geven. En de opleiding van de Leidse kinderen is erop ge richt dat ze die schop onder hun kont kunnen verdragen" Ik denk, dat één van de dingen die de bezetters van de KNG aan de actie hebben overgehouden is, dat ze meer belangstelling hebben voor hoe de leiding van een be drijf functioneert. De positie van Schut bijvoorbeeld was onaan tastbaar, omdat we met de com missarissen nooit afspraken heb ben gemaakt dat hij aantastbaar zou kunnen zijn. De werknemers zouden ook een profiel moeten kunnen schetsen van wat voor man ze als directeur van hun be drijf zouden wensen" Solidariteit Het gevoel van onderlinge solida riteit, de steunbetuigingen van buitenaf, zijn voor Frans Mentzij een belangrijk winstpunt van de actie maarniet genoeg. Resoluut, met zijn handen op tafel slaand om zijn woorden kracht bij te zet ten: "Daar kan ik mijn kleinkin deren wel van vertellen maar ik moet ze ook kunnen tonen wat de vruchten daarvan zijn. We moe ten de lering, die uit de bezetting zou zijn te trekken, niet beperken tot de werknemers bij de KNG. We moeten de kaderleden van de NEM, de HCW, de machinefab riek in Noordwijkerhout erbij be trekken. Hun vragen: Wal vind je ervandat je directie heeft gezegd geen ex-werknemers van de KNG aan te willen nemen? Als onze actie afloopt met het strijken van de vlag, met de over handiging van de sleutels van de KNG aan de curatoren, en daarna gaat ieder zijns weegs, dan hebben we, met heel die bezet ting, niets bereikt". Een van de dingen die de bezetting met zich meebracht was het posten bij de poort. Iedereen die het bedrijf opwilde, moest eerst bij een van de posters een formulier invullen en zich vervolgens melden bij het actiecentrum.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19