Hoe kwam dat gat in de band? NIXONS DEEL 2 memoires EXTRA Dean, de vroegere juridische adviseur van het Witte Huis, getuigde vijf dagen voor de Se naatscommissie voor Watergate, de commis- sie-Ervin. Het kostte hem een volle dag om zijn 245 pagina's lange openings verklaring voor te lezen, die de meeste van zijn beschuldigingen tegen mij be vatte. De hoeksteen van zijn getuigenis was zijn beschuldiging dat ik zeker al zes maanden, sinds mijn onderhoud met hem op 15 september 1972, actief had meegedaan om Watergate te verdoezelen. Ik zag John Deans getuigenis als een listig mengsel van waarheid en leugen, van mogelijke op rechte misverstanden en duide lijk opzettelijke verdraaiingen. Zodra zijn getuigeverklaring was afgelopen, beging ik nog eens de zelfde fout die ik steeds gemaakt had sinds de inbraak in Water gate: ik maakte me zorgen over het verkeerde probleem. Ik miste de kern van de zaak door al onze aandacht en alle middelen te concentreren op pogingen Deans betoog te weerleggen door te wijzen op zijn overdrijvingen, zijn verdraaiingen, zijn onnauw keurigheden. Maar het deed er niet meer toe of er in Deans ge tuigenis iets onjuists zat. Het ging er alleen maar om of er in zijn getuigenis iets juists zat. En Deans weergave van de beslis sende ontmoeting op 21 maart was juister dan mijn eigen weer gave was geweest. Ik zag het toen niet, maar uiteindelijk maakte het minder verschil dat ik er niet zo bij betrokken was geweest als ,Dean had beweerd, dan dat ik er niet bij betrokken was geweest zoals ik had volgehouden. Er waren precedenten genoeg om te weigeren medewerkers van het Witte Huis voor de commissie- Ervin te laten getuigen. Maar ik zag in dat gezien het huidige emo tionele klimaat rondom Water gate er weinig begrip bij het pu bliek voor zou zijn als ik dat deed. Daarom deed ik afstand van het voorrecht van de uitvoerende macht en gaf ik de stafleden van het Witte Huis toestemming om zich te onderwerpen aan de vra gen van Ervins gezelschap. Het gevolg was een ongekende mee werking van de uitvoerende macht aan een onderzoek van het Congres: 118 uur verklaringen in het openbaar van vroegere en zit tende medewerkers van het Witte Huis en honderden uren in in formele of besloten zittingen. En toch waren de leden van de commissie nog niet tevreden. Zij wilden nog vrije toegang tot de documenten van het Witte Huis Op 7 juli stuurde ik Ervin een brief aannemend dat er een formeel verzoek zou komen om de presi dentiele stukken. Ik merkte op dat onze medewerking al buiten gewoon was als men die verge leek met historische preceden ten. Er waren geruchten dat ze me persoonlijk zouden dagvaar den, dus herinnerde ik eraan dat Truman in 1953 had geweigerd toen hij werd gedagvaard voor een commissie van het Congres. Ik vertelde de leden van de com missie dat ik net als Truman niet zou verschijnen, en ook geen do cumenten zou afstaan. Op 12 juli schreef Ervin een brief naar het Witte Huis waarin hij zei dat hij vreesde dat de standpun ten van ons tweeën "de zeer ern stige mogelijkheid van een fun damentele constitutionele con frontatie" met zich meebrachten (Noot van de bewerker Op 12 juli werd Nixom wakker met een ste kende pijn in zijn borst. Longont steking was de diagnose en hij werd opgenomen in het marine hospitaal in Bethesda, Maryland Iiij werkte gewoon door op zijn ziekbed en daar vernam hij dat Alex Butterfield, een vroegere medewerker van het Witte Huis voor de Watergate-commissie had onthuld dat er een geheim opnamesysteem was geïnstal leerd in de kantoren van de Pre sident om automatisch alle ge sprekken op te nemen). Ik was geschokt door dit nieuws Hoe ongelofelijk dat nu misschien ook lijkt, ik had altijd geloofd dat het bestaan van het opnamesys teem in het Witte Huis geheim zou blijven. De onthulling van ons opnamesys teem sloeg in als een bom. De kop in de New York Daily News luidde. „Nixon Bugged Own Of fices", Nixon luisterde eigen kantoren af. Ik bedacht me ironisch dat ik nog maar een paar maanden geleden Haldeman had gezegd alle ban den op te ruimen behalve de exemplaren die van belang wa ren voor kwesties van nationale veiligheid. In het ziekenhuis wierp ik de vraag op of we nu de banden niet moes ten vernietigen. Uiteindelijk besloot ik dat de ban dopnamen mijn beste verzeke ring waren tegen de onvoorspel bare toekomst. Ik was bereid te geloven dat anderen, zelfs men sen uit mijn naaste omgeving, Senator Sam Ervin: "Fundamentele confrontatie dreigt" zich tegen mij zouden keren, net zoals Dean had gedaan, en in dat geval zouden de banden me ten minste enige bescherming bie den. Ik wist alleen niet zeker wat er op de banden stond. Als ik er op ver trouwd had dat ze zonder dub belzinnigheden waren en me zouden tonen als het romantische ideaal van een President die on verschrokken de gerechtigheid najaagt, ik denk dat ik dan mijn huiver om ze af te geven zou heb ben overwonnen. Maar dat waren ze niet - tenminste niet de paar die ik had gehoord - en ik kon alleen maar bang zijn voor wat er op de banden stond die ik niet had gehoord of die ik me niet kon herinneren. Daarom besloot ik mij te beroepen op het voorrecht van de uitvoerende macht om de onthulling van de bandopna men te voorkomen. Ik geloof nu dat sinds de tijd van de onthulling van het bestaan van de banden en mijn besluit ze niet te vernietigen, mijn presidentschap niet veel kans maakte tot het eind van de termijn stand te houden. Op 29 augustus besliste rechter John Sirica tegen ons in de zaak van de Speciale Aanklager die negen banden had opgeeist Geen hof had ooit eerder in de geschiedenis een President ge dwongen documenten af te dra gen die hij beslist niet wilde overhandigen. Op grond van het principe van de scheiding der machten kan een rechter een op dracht geven, maar een President heeft het recht - en sommige ge leerden zouden zeggen de ver antwoordelijkheid - niet aan die opdracht gehoor te geven als dat inbreuk zou maken op de voor rechten van zijn afdeling van het landsbestuur. Ik besloot in hoger beroep te gaan van Sirica's beslissing Noot van de bewerken Dit beroep van de President bracht een lang (Noot van de bewerken Op 17 no vember kreeg Nixon nog meer slecht nieuws te verwerken: hij vernam toen dat de Watergate- onderzoekers het bandje van 20 juni - dat met het gat - via de rechter hadden opgeeist. Erger nog, het gat bleek 18,5 minuut lang te zijn, en niet vier minuten zoals Rose Mary Woods, de secretaresse van de President had gezegd. Zij ver klaarde die per ongeluk te heb ben uitgewist.) John Dean Het kankergezwel groeit iedere dag" Ondanks dit alles werden er steeds weer verhalen verzonnen en af gedrukt. Op mijn instructies maakte Alge- tantsrapport van elke cent die de overheid had besteed in San Clemente, Key Biscayne en Grand Bahama, cn aan de be veiliging van mijn dochters in hun huizen. Op 6 augustus gaven wij de totalen daarvan vrij voor publikatie. De volgende dag hadden de Was hington Post en de New York Times vrijwel dezelfde koppen. 10 Mill. Spent on Nixon Homes schreef de Poet en „10-Million Spent at Nixon Houses" schreef de New York Times. (Tien mil joen dollar uitgegeven aan- Nixons huizen). In de loop van de volgende maan den probeerden we die verhalen te corrigeren door erop te wijzen dat bijna al het geld uitgege ven aan veiligheidsmaatregelen Slechts twee procent van het be drag was aan de huizen zelf be steed; bijna 90 procent, of 8, 9 miljoen dollar, was bestemd voor administratieve en be schermende maatregelen die ge heel losstonden van mijn per soonlijke bezit. Maar het was een hopeloze strijd op het vlak van de public relations Ik koesterde nog steeds het naïeve vertrouwen dat alle achterdocht en alle gissingen in de pers naar mijn belastingen konden worden ontzenuwd door de feiten Daarom maakten wij ook mijn belastingpapieren gereed voor publikatie. Ik dacht dat we zo de finitief een eind zouden kunnen maken aan de kwaadaardige be schuldigingen over de vraag hoe ik mijn huizen had betaald en of ik wel voldoende belasting had betaald. (Noot van de bewerken Die publi katie werd een ramp. Het bleek dat Nixon te weinig had betaald aan de federale belastingdienst en ten onrechte een bedrag van 576.000 dollar had afgetrokken wegens een gift van 600.000 do cumenten aan de Nationale Ar chieven. Nixon verloor zowel de aftrek als de documenten). Een paar maanden geleden had ik nog tegen Haldeman gezegd alle banden op te ruimen juridisch gevecht op gang over de banden - een gevecht dat eindigde met de nederlaag van de President en zijn aftreden. In de tussentijd had Elliot Richardson die minister van justitie was ge worden, volmacht gekregen om een speciale aanklager te kiezen- een man met grote vrijheid van handelen - om het onderzoek naar Watergate voort te zetten Tot Nixons ontzetting koos de aristocratische, intellectuele, li berale Richardson een man van zijn eigen soort: Archibald Cox, een gerenommeerd hoogleraar rechten aan de Harvard Universi teit. En om alles nog erger te ma ken, was Cox een Democraat en een vriend van de Kennedy's. De weduwe van Robert Kennedy en senator Edward Kennedy waren zijn gasten bij de plechtige beë diging). teksten krijgen van sommige banden. De gerespecteerde De mocratische senator John Sten nis zou voor de juistheid er van instaan). Ik was sterk van mening dat ik Cox niet kon toestaan openlijk een presidentiele aanwijzing te be twisten. Ik vond dat Cox opzette lijk buiten zijn boekje was ge gaan; ik dacht dat hij er op uitwas mij persoonlijk te pakken te ne men, en ik wilde hem kwijt. Even na twee uur belde mijn staf chef, Al Haig, Richardson met het verzoek Cox te ontslaan. Ri chardson zei dat hij dat niet zou doen en dat hij mij wilde spreken om zijn ontslag aan te bieden. Om 8.22 uur zaterdagavond, op 20 oktober, ging Ziegler naar de perskamer van het Witte Huis en meeste mensen niets in de hele Watergate-zaak zo moeilijk kunnen geloven en zo beledigend vinden, als dat ik het gat van 18,5 minuut niet kan verkla ren. Ik weet ook dat de enige ver klaring die moeiteloos zou wor den aanvaard is dat ik de band uitwiste of dat Rose Mary Woods dat. met opzet had gedaan, hetzij op eigen initiatief hetzij op direct of indirect verzoek van mij. Maar ik weet dat ik het niet heb ge daan. En ik geloof Rose beslist als zij zegt het evenmin te hebben gedaan. Ik kan alleen maar over het gat van 18,5 minuut spreken- hoe onvolledig en onbevredigend ook, ik weet het - vanuit de we tenschap dat het mijn reputatie en mijn presidentschap tot nieuwe dieptepunten heeft ge bracht in de achting en het ver trouwen van het publiek. Eind 1973, nadat het gat was ont huld, en toen leek dat er niets er- gers meer gebeuren kon, ge beurde er toch nog iets ergers. Op 13 mei lieten bronnen" bij de eommissie-Ervin naar een krant in Californie uitlekken dat ..mo gelijk wel een miljoen dollar aan campagnefondsen" zou zijn ge bruikt voor mijn bezittingen in Californie. Zelfs toen Ervin ver telde dat hij nooit zoiets had ge hoord, wilde de krant het ver haal niet hemen. Ik had over mijn financiën niets te verbergen. Dus gaven we op dracht alle documenten te verga ren die sloegen op uitgaven van de overheid aan mijn huizen. Op 25 mei gaven wij een verklaring uit die de details van de aankoop van mijn bezit in San Clemente en Key Biscayne opsomde. Ik gaf ook meer dan 25.000 dollar uit om een volledig accountantsverslag te laten opstellen over mijn fi nanciële positie, en toen dat klaar was gaf ik het resultaat ervan aan de pers plan de eerste te zijn. En dus was tegen de herfst een botsing on vermijdelijk. Een speciale aanklager aan te wijzen was een forse fout ge weest, waarvan ik wist dat het moeilijk en kostbaar zou zijn- die goed te maken. Vroeg in de ochtend van zaterdag 20 oktober belegde Cox een pers conferentie. Terwijl hij het air van een bescheiden en zelfs wat beneveld professor aannam, zei hij: „Ik ben er beslist niet op uit de President van de Verenigde Staten te pakken te nemen. Ik maak me zelfs zorgen, om het in alledaagse termen te zeggen, dat ik uit mijn kleren begin te groeien, dat wat ik als principe beschouw ijdelheid zou zijn. Het is tamelijk verwarrend in de positie te worden geplaatst om te zeggen, wel, ik wil niet dat de President van de Verenigde Sta ten mij zegt wat ik moet doen." Hij zei door te gaan met zijn ver zoek om de banden te krijgen on danks het vergelijk dat ik hem had aangeboden. (Noot van de bewerken Volgens dit compromis zou Cox uitgetikte Onmiddellijk nadat Cox was be noemd, begon hij zijn onderzoek naar documenten. Geen enkele regering in de ge schiedenis zou de operatie heb ben kunnen overleven die Cox in de zin had. Als hij vastbesloten was me te pakken te krijgen, en daar was ik zeker van, dan zou het slechts een kwestie van tijd zijn voor hij en zijn staf als termieten door de hele uitvoerende macht hadden heengeboord. Het frustrerende was dat terwijl ik hen zag als partijdige fanaten die de macht die ik hun had gegeven misbruikten om mij op oneerlijke wijze te gronde te richten, de pers hen afschilderde en het publiek hen overwegend beschouwde als de rnannen die de vlam van de Amerikaanse gerechtigheid hoog hielden tegenover een doortrapte President en zijn corrupte rege ring. Telkens als ik mijn visie trachtte weer te geven, werd ik onvermijdelijk afgedaan als de man die opkomt voor zijn eigen belangen. Ik kon me geen andere President voorstellen die een man die zijn macht aan het Witte Huis ont leende zou toestaan die macht te gebruiken om, op kosten van de regering, een partijdig onderzoek te voeren. Ik was beslist niet van Ik had niets te verbergen over mijn bezittingen in San-Clemente kondigde aan dat Cox ontslagen was, dat Richardson en William Ruckelshaus, Richardsons plaatsvervanger, hun ontslag hadden genomen, en dat de func tie van speciale aanklager in de Watergate-affaire was afgeschaft. De taken zouden weer worden verricht door het ministerie van justitie. Binnen 24 uur hadden de televisie en de pers de gebeurtenissen voorzien van het bevooroor deelde etiket „Zaterdagavond Bloedbad" Ik was geheel verrast door de woedende felheid van de reacties Nadat Cox was ontslagen, had ik Henry Petersen en zijn staf op justitie het onderzoek naar Wa tergate willen laten afmaken, waarmee zij waren begonnen en dat eigenlijk op hun terrein lag, Maar het was zonneklaar dat het Congres erop stond weer een- speciale aanklager te krijgen. Het was even zonneklaar dat ik niet in de politieke positie verkeer de om dat te voorkomen. Leon Jaworski, een succesrijk ad vocaat uit Houston, vroeger pre sident van de Amerikaanse as sociatie van juristen en een voor aanstaand Democraat uit Texas werd gekozen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17