"Ik heb nog wat achter de hand De lift van Stoop zakt eindelijk een étage Van Katwijk wint etappe Remises troef in sehaakstrijd Vrij spel HENNIE BLOM NA TACTISCHE ZEGE: SSOZSBSS T>T> Willi Kreuz bij laatste 22 van Oostenrijk DINSDAG 2 MEI 1978 PAGINA 13 Terecht Zo, de betaalde-voetbalcompeti tie zit er voor dit seizoen op. Na veel spanning en gespartel werd FC Amsterdam de tweede degradant en naar mijn gevoel volkomen terecht. Al een paar jaar heeft de club van Stoop - ik ben echt allergisch voor die man - bijna onfatsoenlijk ge zwijnd bij het ontlopen van de degradatie. Ik vind het niet meer dan gerechtigheid dat de Lieverdjes ditmaal het kind van de rekening zijn geworden Voorzitter Stoop, vrijwel altijd een eminente kletsmajoor, weigerde tv-verslaggever Kees Jansma nu elk commentaar. En ik had toch zo graag geweten hoe hij het vindt straks niet meer met de heren van PSV, Ajax, Feyenoord en AZ te kun nen verkeren maar naar Veen- dam, Amersfoort en Dordrecht te moeten. Dat Stoop, in tegen stelling tot een man als Van der Meent, niet wilde praten, viel mij overigens niet vreemd. Want al heel lang heb ik het ge voel dat hij het type is dat slecht tegen zijn verlies kan. (En Tjiet verlies bedoel ik dan niet een Door Ruud Paauw gewone nederlaag, maar iets ingrijpends als degradatie). Enfin, het is héél goed dat Stoop eens ervaart dat zijn liften niet altijd in opwaartse richting gaan. Onrustbarend Studio Sport vertoonde zondag middag een staatje waaruit bleek dat er dit seizoen 376.000 mensen minder naar het be taalde voetbal waren gewèest dan in het jaar daarvoor. Het totaal schommelt nu rond de drie miljoen toeschouwers dus de achteruitgang is procentueel zeer aanzienlijk. Een onrustbarende ontwikkeling, waar het betaalde voetbal zich grote zorgen over dient te ma ken. Trainers zouden zich nu best eens ernstig mogen afvra gen of dat eindeloze counter voetbal (een camouflerende term voor gebrek aan lef voor regelmatig aanvalsspel) niet een heilloze weg is. Het zal na tuurlijk niet gebeuren. Zolang trainers van het formaat van Happel blijven uitkramen dat de basissalarissen van de spe lers omlaag moeten en de over winning spremies moeten wor den verdrievoudigd, houd je dat kleunvoetbal, waar het pu bliek langzaam maar zeker ge noeg van krijgt. We zullen zien waar het eindigt Ik ben niet optimistisch. Encyclopedie Er is via de Nederlandse Cre- dietbank een nieuwe voetbal encyclopedie verschenen "Voetbal van A tot Z", onder redactie van de journalisten Bep van Houdt en Lex Muller Een nuttig werkje, want het be vat alle uitslagen van de wed strijden die het Nederlands elf tal sinds 1905 heeft gespeeld, de opstellingen van het Oran jeteam van na 1945. Verder de resultaten van alle ere-divi- siewedstrijden sinds 1955, van alle Europa-Cupduels, van we reldkampioenschappen Een encyclopedie kun je het overigens niet noemen, daar voor is-ie te beperkt, ook wat te simpeltjes. Eenvoud is de ken merk van het ware, zeker, maar dit is een beetje te. Een hele hoop informatie had achterwege kunnen blijven omdat ze echt vanzelf spreekt Ik geef een paar voorbeeldjes Van het woord "oefenwed strijd" wordt de volgende uitleg gegeven: "Een wedstrijd die men speelt om voor een belang rijke komende wedstrijd te oefenen én zo in vorm te ko men". Een fraai ingetrapte open deur is dat. Dan een verklaring van het woord "topvorm". Houdt u vast: "Een speler is in topvorm of in blakende vorm wanneer hij lekker speelt. Soms wil het niet zo best lukken dan is hij uit vorm of heeft hij zijn dag niet" Overbodig gekeuvel noem ik dat. Er is zelfs een verklaring van het woord "banket" opgenomen "Feest voor de voetballers na een wedstrijd, in het bijzonder gebruikelijk na een strijd met buitenlandse verenigingen Daarbij worden vriend schappelijke redevoeringen ge houden en kadoos uitgewisseld Aansluitend eet en drinkt men Het boek staat bol van dit soort dingen. Jammer, want de ruimte had zoveel nuttiger be steed kunnen worden. In dit verband vind ik het gewoon kwalijk dat geen enkele be roemde Nederlandse voetballer van voor de oorlog in de biogra fietjes is opgenomenDat kun je als "encyclopedie" toch echt niet maken. Middenvoor Hoogst merkwaardig vond ik in "Voetbal van A tot Z" de ver klaring achter middenvoor "De speler die vroeger tussen de beide half spelers stond. Hij was de man die de meeste doelpun ten maakte" Ik stam nog helemaal uit het tijd perk waarin je van midden voor, rechtshalf en zo sprak. Nooit gezien dat de middenvoor "tussen dé halfspelers stond", wel tussen de binnenspelers desnoods de buitenspelers. Maakte hij altijd de meeste doelpunten? Ik zou niet gaarne de middenvoors de kost willen geven die niet de hoogste pro- duktie in hun elftal hadden Magiër-af Atte Bouma, de trainer-magiër van Rijnsburgse Boys, heeft het nog geen seizoen bij de geelzwarten uitgehouden Ik kijk er niet van op. Al bij het begin heb ik er zwaar aan ge twijfeld of zo'n alternatieve fi guur als Bouma het in dat voor buitenstaanders onge makkelijke bloemendorp (ik heb er zelf een paar jaar ge woond) zou redden. Atte, de magiër in die zeer gedegen christelijke vesting, dat moest wel fout gaan. Rijnsburgse Boys scoorde de laatste tijd nogal matig, maar als ik goed ben ingelicht heeft zijn ontslag voornamelijk te maken met dingen die zich ver buiten het voetbalveld afspeelden. Nee, ik Dé Stoop ga daar niet verder op door Deze rubriek heet Vrij-Uit en niet Story of Privé. der land weer eens aan voor en kele wervelende shows. Het LD/AD bevatte daar zater dag een lezenswaardige pa gina over. Ik heb de Globetrot ters dit keer niet gezien, wel 25 jaar geleden toen ze voor het eerst Nederland aandeden. Ze brachten toen een perfecte show, in tegenstelling tot nu, zo las ik enigszins verbaasd, want dit keer gingen nogal wat gooc heltoeren met de bal "hopeloos de mist in". Ik herinner me van toen nog dat we heel dicht om het speelveld zaten en dat één van die basketballende grap penmakers op zeker moment met een fraaie hoed op zijn hoofd stond te spelen. De man naast wie ik zat lachte zich daar bijna te pletter om .tot hij ontdekte dat het zijn hoed was, waarmee die Amerikaan rond liep (kennelijk op zeker moment van de bank gegrist). De lach bestierf hem op het ge zicht. Hij bood toen zo'n kod dige aanblik dat de mensen vlak om hem heen op hun beurt in de lach schoten. Die man be stond het zelfs om woedend te vragen: "Wat valt er eigenlijk te lachen". Het heeft héél lang geduurd voor we weer bij kwamen. En als ik die naam Harlem Globetrotters maar hóór, dan zie ik die man weer haarscherp voor me. Zonder hoed. Sport Vereniging organiseer den. Hij meldde mij vrijdag avond de loop wel te willen doen, alsof het een peuleschil was. Ik zei meteen dat dat niet zo maar ging. "Eerst kijken wat je kunt. Loop je zes kilometer aan één stuk hard dan mag je, anders niet'. (U merkt het: alles wat pedagogen na 1945 aan kennis de wereld in hebben ge slingerd is aan mij voorbijge gaan. Ik leg mijn oor niet op de kinderziel. Ja, ja, het zal me er naar vergaan). Aangezien hij wat verkouden was, begon hij na twee kilome ter te zweten als een otter en het geluid van een piepende ker miswagen te produceren. Na 4 km rapporteerde hij "het nu niet lang meer te zullen ma ken". Dat heb ik hem uit het hoofd gepraat. Wie 4 km loopt, loopt er ook 6. "Overwinnen of sterven", riep ik, want sport is oorlog, nietwaar. Daarna viel hij inderdaad liever om dan op te geven. Met een kleur als een boei stoof hij het huis binnen. De Singelloop ging na deze gene rale heel goed. Halverwege de koers kregen wij gezelschap van één in Leiden zeer hoogge plaatste PvdA'er, want tegen woordig loopt zelfs het meest bedenkelijke volk mee. Maar die hebben we kunnen lossen Zelfs mijn gebruikelijke inzin king ter hoogte van café Aniba bleef achterwege. Tenslotte meldde zoon in de eindsprint te zullen gaan toeslaan. En dat gebeurde. Nog een jaar en dan houd ik hem helemaal niet meer bij. Globetrotters Singelloop The Harlem Globetrotters, die Gistermiddag samen met zoon fameuze goochelende bas- (11) de Singelloop gedaan die ketbalaroev. deed onlangs Ne- dit blad en de Leidse Politie In roncle van Spanje TORREJON DE ARDOZ - De Nederlander Fons van Katwijk heeft giste ren de sterk ingekorte zesde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De finishfoto wees uit dat Van Katwijk net iets eerder over de eindstreep in Torrejon de Ardoz ging dan de Belg Bennie Schepmans. Beiden kregen de tijd van 1 uur 5 minuten en 59 seconden toegewezen. De zege van Fons van Katwijk met een haarlengte voorsprong op Schepmans in de mini-etappe van gisteren, betekende de tweede Nederlandse rito- verwinning in de Ronde van Spanje. Nadat Jos Schipper de eerste etappe op zijn naam bracht, sprintte Van Katwijk in de tot 46 kilometer teruggebrachte zesde etappe naar winst door het volledige peloton ach ter zich te laten in Torrejon de Ardoz. De zesde rit, die de 86 nog in de strijd zijnde coureurs in Avila hadden moeten beginnen en waarin twee zware cols van de eerste categorie waren opgenomen, werd vanwege de hevige sneeuwval drastisch inge kort, iets wat sinds 1956 niet meer was gebeurd. In het Spaanse binnen land, even boven Madrid, waren grote gedeelten van het parkoers onbe gaanbaar geworden. De renners werden per bus een eind op weg gehol pen, en hoefden slechts 46 kilometer te fietsen. Óp dat traject waren er slechts twee kleine uitlooppogingen, beide keren van Spanjaarden, die echter geen kans van slagen hadden. Het laatste groepje, met de Spaanse favoriet Enrique Cima in de gelederen, werd vier kilometer voor de finish achterhaald. De sprinters Van Katwijk en Schepmans, toen al aan kop van de grote groep, lieten zich de kans niet ontnemen die hen geboden werd door de barre weersomstandigheden. Zonder veel pro blemen bleven zij vooraan, waarna een finishfoto uitwees dat Fons van Katwijk nog net even sneller was geweest. De ploeg van Van Katwijk en Schipper, de Belgische formatie Marc-Zeep, blijft bijzonder succesvol in deze Ronde van Spanje: na zes ritten is Ferdi Vandenhaute nog steeds de leider in het algemeen klassement en bo vendien heeft hij de groene trui, van het puntenklassement, in zijn bezit. Ad Prinsen werd voor de derde achtereenvolgende keer derde, in de zelfde tijd als Van Katwijk. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Fons van Katwijk (Ned) 46 km in 1.05.59; 2. Bennie Schepmans (Bel) z.t.; 3. Ad Prinsen (Ned) z.t. 1. Ferdi Vandenhaute (Bel) 21.48.18; 2. Jose Pesarrodona (Spa) op 0.23; 3. Enrique Martinez-Heredia (Spa) op 0.49. De Westduitser Gregor Braun heeft gisteren de Westduitse semi-klassie- ker Rundum den Henniger Turm voor profs gewonnen. Op de tweede plaats eindigde de Belg Rudy Pevenage. Derde werd Hennie Kuiper, terwijl wereldkampioen Francesco Moser eindigde als vierde. GRONINGEN/LEIDEN - "Nu moeten we winnen, anders is alles afgelopen", bedrukt constateert Donar-aanvoerder Renso Zwiers dat zijn team slechts één kans tot overle ving van de eindronde heeft. De onverwachte nederlaag tegen Leiden afgelopen zaterdag heeft alle Groningse plannen vernietigd. "Ik dacht dat wij deze wedstrijd zouden winnen dan konden we eventueel in de Groenoordhal verliezen, om dan in de derde en beslis sende wedstrijd bij ons thuis de finale plaats te grijpen" vertelt de geblesseerde Zwiers. En hij vervolgt: "Leiden heeft nu een behoorlijk voordeel. Het wordt heel erg moeilijk voor ons om morgen te winnen, maar het kan nog. Zeker als Zeilstra en Franken weer fit zijn. Als de instelling maar goed is" Donar is daags na de nederlaag nog duidelijk onthutst. Verwijtend worden vingers uitgestoken naar de scheidsrechters, die zouden loeren op de Groningse spelers 'Mart Smeets heeft de arbiters een hersenspoeling gegeven door er steeds maar op te hameren dat wij erg fysiek basketbal zouden spelen. Het gevolg is dat met name Fopma geen stap meer kan doen zonder een fout te krijgen, terwijl anderen alles tegen hem mogen doen'' stelt coach Jim Parks met verbittering vast. De Amerikaan, Nederlands coach van het jaar, werd zaterdag na een krachtige woordenwisseling door scheidsrechter Van der Wil lige uit het veld gestuurd. Zowel in interviews met de noordelijke pers als in deze krant had Parks zichzelf daarvoor al gewaar schuwd: "Tijdens de wedstrijd moetik mijn emoties kwijt" Parks had zichzelf ondanks dat niet onder controle. Zijn vertrek bezegelde zaterdag het lot van .Donar. Individueel probeerden de spelers oplossingen te zoeken tegen de hechte Leidse defensie Dat liep fout, daarom is Leiden coach Henny Blom terug houdend wanneer hem gevraagd wordt of hij nu het wapen tegen Donar gevonden heeft. In de competitie verloor hij immers vier keer van Donar? Blom: "We moeten kijken wat morgen ge beurt. Vergeet niet dat we er nog lang niet zijn. Wij hebben onszelf vanuit een ongunstige in een gunstige positie geplaatst. Donar moet alles geven, het is hun laatste kans. Het zal daarom voor ons ook heel erg moeilijk worden Pas als we weer winnen kan je misschien stellen dat we het ant woord op het spel van Donar hebben gevonden Niet graag Het antwoord heette zaterdag de zone-verdediging. Een verdedi- gingsvorm waarvan Henny Blom Leiden heeft morgen aan winst genoeg om zich te plaatsen voor de finale-ronde om het bas ketbalkampioenschap. Bij ver lies is er op zaterdag 6 mei een derde treffen met Donar. Die wedstrijd wordt dan weer in Groningen gespeeld. De duels in de finale worden gespeeld op 10 en 13 mei, met een eventueel noodzakelijke beslissingswed strijd op maandag 15 mei. Den Bosch en Punch zijn de twee an dere teams die om een finale plaats strijden. Den Bosch won zaterdag de eerste wedstrijd te gen Punch met 115-112. De re turn is donderdagmiddag in Delft. zich niet graag bedient. Blom: "Ik coach om te winnen, maar win nen heeft geen waarde als er geen publiek komt. Daarom kies ik in de wedstrijden voor de man te gen man verdediging. Dat levert spektakel op. niet een laffe zóne Je moet 'm echter wel kunnen spelen, want Donar versloeg me vier keer toen ik een mandekking liet spelen. Je moet tenslotte wel variatie hebben" Vóór de ontmoeting met Donar deed Blom een geslaagde poging om voor zijn tegenstander te ca moufleren dat de zóne in het tac tisch concept van Leiden was op genomen. In het competitie- sluitstuk tegen Donar (100-87) speelde Leiden louter op de man (Blom: "Ik hoefde niet te winnen, dus waarom zou ik mijn tactiek prijsgeven?) en in de noordelijke pers bazuinde Blom rond dat Leiden uitsluitend zijn toevlucht kon nemen tot genoemde verde- digingsvorm. Hij misleidde col lega Jim Parks niet helemaal. De Groningse coach ontbrak het echter aan tijd en middelen (drie spelers waren ziek) om op het laatste moment een antwoord te vinden op het Leidse spel. Blom "Tegen Donar speelden we in derdaad voor het eerst een hele wedstrijd met een zóne-verdedi- ging. Persoonlijk had ik gedacht dat Donar daar rekening mee zou houden. Ze lieten zich echter ver rassen. De tactiek slaagde dus, en wij hebben niet alles hoeven ge bruiken. Ik heb nog wat achter de hand kunnen houden voor mor gen. Dat moet ook wel want Parks zal niet stil zitten. Onge twijfeld zal hij met iets nieuws komen. Wanneer je dan snel je antwoord klaar hebt kan je de xvinst naar je toehalen. De strijd is weer helemaal open." LEEUWARDEN - Voor de deel nemers aan het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwarden was de eerste mei meer een nationale feest(rust)dag dan een dag van de arbeid. Vijf van de zeven partijen eindigden nog voor het diner in remise, waaronder die van de koplopers Timman en Sosonko Eén duel - veruit het boeiendste - vergde meer dan één zitting: dat tussen Van der Vliet en Lig- terink. De enige, die de status quo doorbrak was de Groninger stu dent Baljon. Hij versloeg Lan- geweg. Het was zijn tweede ach tereenvolgende winstpartij, waardoor hij op de vierde plaats s beland. Met het oog op de selec tie a i de die i de Olympiade in Argentinië gaan, is dat een waardevolle positie, te meer daar professionals als Lan- geweg en Ree nogal matig voor de dag komen. Jan Timman en Genna Sosonko houden er al ern stig rekening mee dat zij morgen in de laatste ronde zij aan zij door de finish zullen gaan. In dat geval hebben zij afgesproken, dat er een match om de titel van min stens vier partijen zal volgen. Van de twintig keer dat beide groot meesters elkaar in het verleden hebben ontmoet, won Sosonko viermaal en Timman slechts eenmaal. Timman, die met Böhm remise overeenkwam, treft in de laatste ronde Donner. Deze laatste hield gisteren Sosonko in bedwang. HANS JACOBS Sosonko ontmoet nog Langeweg. Uitslagen: Langeweg - Baljon 0-1, Hartoch - Scheeren V2-V2, hofland - Ree V2- Va, kuijpers-v. d. Stenen V2-V2, v d. Vliet-Ligterink afg., Böhm- Timman V2-V2, donner-Sosonko V2-V2. stand na 12 ronden: 1/2 Sosonko. Timman 8V2, ij donner 7,4. Baljon 6V2, oe. ligterink 6 en 1 afgebro ken, 6/8 Kuijpers, Böhm Ree 6, 9 Hartoch 5V2, langeweg 5,11. V d. Vliet 4V2 en 1 afgebroken, 12/14 v. d. Sterren, Scheeren, Hofland 4Vt WENEN - Willi Kreuz van Feyenoord maakt deel uit van de Oostenrijkse selectie van 22 voetballers voor de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap in Argentinië De Oostenrijkse bondscoach heeft zijn 22 uitverkorenen giste ren in Wenen bekendgemaakt. Op 24 mei valt de definitieve be slissing. Er is nog een kleine kans dat er een wijziging komt. Bondscoach Senekowitsch wil graag rechtsbuiten Stering van Wacker Innsbruck meenemen. Deze is echter ernstig gebles seerd. Is hij niet op tijd fit, dan reist hij toch mee. In dat geval wordt hij assistent-bondscoach HET SCHERPE OOG VANEEN CONDOR t/O/GENS HUN UIT HET NABURIGE BEPROEFDE ANDES-GEBER6TE RECEPT 7IEthetduidei.uk/ A/iGS E/OOG7& l/OOR DG POT DE SCHOTTEN VAL- s. EEN AS MIN *^35* /AN6 A AS- P SAA^AAN^- MAAR EANöE-JAN- M£7-C£P£T STUGT (ZOALS DAT ZO NOOT HEET) TOT GROTE HOOGTEN EN JA HOOR:' DE STAND /SENSIUFT f ZO Z/EN WE MAAN NEEN MENOoU: c'. .ÜE BA/ /5EOND_J-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13