Chaos in België door stakingen Rhodesisch kabinet ontslaat minister Pinochet steunt op de banken Dat is zo lekker van die feestdagen. Strijd om de Mafia-heerschappij Massaal protest ambtenaren Yendaland over jaar 'los' van Z.-Afrika Duitsers bepleiten meer samenwerking bij terreurbestrijding ZATERDAG 29 APRIL 1978 ^^yTQ3Q2$Q3HB 'PAGINA 9 BRUSSEL (SP) - Honderdduizenden personeelsleden van de Belgische PTT, de spoorwegen, de radio, het zeewezen en de luchtvaart zijn wilde stakingsacties begonnen. Zij ontwrichten gisteren en vandaag het openbare leven. Geen krantenbezorging, geen postbode, chaotische toe standen bij de spoorwegen en op de Franstalige radio een noodprogramma. De acties vormen een protest tegen de verhoogde inhouding van loonbelasting op het vakantie geld. Toen de sorteerders in de grote postcentra van Luik en Brussel donderdagmiddag hun loon- strookje in handen kregen ont stond er grote onrust. Velen moe ten zoveel extra belasting afdra gen dat zij hun vakantiegeld KAAPSTAD (Reuter/UPI) Zuid-Afrika zal volgend jaar aan een derde thuisland Vendaland onafhankelijkheid verlenen, zo heeft de Zuidafrikaanse premier John Vorster gisteren meege deeld. Vendaland ligt in het noordoosten van Zuid-Afrika, bij de grens met Rhodesië, en telt ongeveer 270.000 inwoners. Vorster deed zijn mededeling na een onder houd met eerste minister Patrick Mphephu van Vendaland, die vo rige maand een officieel verzoek om onafhankelijkheid had inge diend. De eerste twee thuislanden die on afhankelijk zijn geworden Transkei en Bophutatswana zijn door geen enkel land buiten Zuid-Afrika erkend. Transkei verbrak eerder deze maand de betrekkingen met Zuid-Afrika vanwege een geschrh over ge- biedsaanspraken. Chief Mphephu zei te hopen dat Ven daland als onafhankelijke staat meer investeerders zal kunnen trekken. De thuislanden-politiek het opde len van de Afrikaanse bevolking over stamgebieden wordt door veel zwarte leiders in Zuid-Afrika veroordeeld omdat de Afrikanen langs deze weg politieke rechten in derepubliek en hun recht matig aandeel in Zuid-Afrika's welvaart worden onthouden. Zij menen dat Pretoria een kunst matige blanke meerderheid in het land wil creeëren, door de Afrikanen over te hevelen naar de Bantoestans. Vorster herhaalde dat het wes telijke plan voor machtsover dracht aan een zwarte meerder heidsregering in Namibië defini tief is en niet aan de eisen van Swapo, de volksorganisatie van Zuidwestafrika, zal worden aan gepast. netto met 3000 francs (200 gul den) verlaagd zien. Zij vinden nog maar amper de helft van hun bruto-vakantie-uitkering in het handje. Nadat de postsorteerders het werk hadden neergelegd volgden spontaan allerlei andere groepen overheidsdienaren dat voorbeeld. De grote ambtenarenorganisaties hebben zich haastig achter de stakers geschaard. Zij zien de kwestie van het vakantiegeld als een druppel uit de bekende em mer. Volgens de bonden is het sociale klimaat in België door de regering zodanig verpest dat zij hun leden niet meer in de hand hebben. Na langdurige onderhandelingen is er nog steeds geen centraal ak koord tot stand gekomen voor de positie van de 800.000 ambtena ren en het kwart miljoen gepen sioneerden uit die sector. De vakbonden stellen overigens niet loonsverhoging, maar in plaats daarvan verkorting van de werk tijd voorop. Zij weten wel dat de regering- Tindemans geen tijd heeft voor hun problemen. Die regering is al wekenlang koortsachtig bezig met het samenstellen van een omvangrijk bezuinigingspro gramma. Premier Tindemans heeft al aange kondigd dat hij uit de Wetstraat (het Belgische Binnenhof) ver trekt en wanneer zijn plannen om miljarden te besnoeien niet uit gevoerd worden. De staking barstte op een voor het publiek wel zeer ongelegen mo ment los. Door een niet helemaal toevallige samenloop van zonda gen en herdenkingen waar men bij onze zuiderburten altijd druk mee is, vallen er in anderhalve week nog maar twee normale werkdagen. De staking leidt er daardoor toe dat de post en vele andere over heidsdiensten de volgende week hoogstens één dag zullen werken. De eerste postbergen staan al te wankelen; brievenbussen puilen uit en massa's kranten blijven onbesteld liggen. Premier Tin demans maakte zich gisteravond vrij voor spoedoverleg met het gemeenschappelijk front der vakbonden. De minister voor de posterijen, Defosset, was enkele uren eerder naar China vertrok ken. KIEL (DPA) - De politie in de lan- Een c den van Europa zal bij de bestrij- den ding van het terrorisme nog nau wer moeten gaan samenwerken, dan tot dusver gebeurt, en dan is voorzien in de conventie ter be strijding van het terrorisme van januari 1977. Tot die conclusie kwam gisteren in Kiel het 'Kripointernational- congres', belegd door de bond van Duitse rechercheurs. De on geveer 300 deelnemers vragen de regeringen van de EG-landen in itiatieven te nemen voor de vor ming van een Europese centrale voor recherchewerk, een 'Euro pol'. De bevolking moet meer betrokken worden bij de jacht op terroristen en alle politie-agenten moeten vertrouwd worden gemaakt met het karakteristieke optreden van een terrorist zo meent het con gres. Dietrich Trittin van de Westduitse federale recherche zei dat de ter roristen ook lessen trekken uit de successen die de politie bij hun vervolging boekt. Volgens Trittin komen de terroristen aan finan ciële middelen door bankover vallen en ontvoeringen. In de Duitse bondsrepubliek zouden de terroristen op deze manier ze ker 9,8 miljoen mark, en mogelijk het dubbele, hebben verworven. bestaande uit le de ministeries van bin nenlandse zaken van Bonn en de deelstaten, stelt op het ogenblik een 'röntgenbeeld' samen van het prototype van de terrorist, aan de hand van de levensloop van een veertigtal terroristen die door de politie worden gezocht. De minister van binnenlandse za ken van Noordrijnland-Westfa- len, Burkhard Hirsch, beklem toonde in Bonn na een bijeen komst van de commissie, dat niemand zich zand in de ogen moet laten strooien door de hui dige rust op het 'terroristenfront'. In het belang van de veiligheid is verscherpte waakzaamheid no dig, meende hij. De ministers van binnenlandse za ken onderzoeken ook alle 33 ge vallen van ontvoering met afper sing, die de afgelopen 20 jaar in de Bondsrepubliek zijn voorgeval len. De recherchediensten van de deelstaten zullen permanente adviesgroepen krijgen, aldus Hirsch. Weduwe Chileense ex-minister AMSTERDAM - "De situatie in Chili is nu kritiek en hoopge vend tegelijk. Pinochet is door de druk van buitenaf in het nauw gedreven. Zelfs op steun van zijn naaste mede werkers en zijn eigen ge heime dienst kan hij niet meer rekenen. Alleen de macht van buitenlands kapi taal houdt hem nog op de been. Hij is een gewond beest, maar daardoor gevaarlijker dan ooit". Woorden van Isabel Letelier, weduwe van de gewezen Chileense minister Orlando Letelier, gistermiddag op een persconferentie in Amster dam. De Chileense voert een internationale actie tegen de junta sedert haar man in 1976 in Washington door handlan gers van Pinochet werd ver moord. Volgens Isabel Letelier berust de - sterk afgekalfde - macht van Pinochet alleen nog maar op de leningen, die particu liere banken uit de VS en Eu ropa bereidwillig afschuiven. "Uit een onderzoek van het "Transnational Institute" blijkt dat deze banken in het afgelopen jaar ruim een mil jard dollar in de Chileense economie hebben gepompt", aldus Isabel. Die investerin gen zijn begonnen op het moment dat overheidsinstel lingen als het IMF en de We reldbank hun kredieten aan Chili om principiële redenen introkken". Volgens het Chilicomité is ook de Algemene Bank Neder land bij deze leningen be trokken via de EULA (Euro pees Latijns-Amerikaanse) bank, een consortium dat i april vorig jaar een lening aan Chili verstrekte van 210 mil joen dollar. "Wij zullen ons tot het uiterste inspannen om aan deze leningen een halt toe te roepen", aldus mevrouw Letelier gisteren. Van een hoge Chileense rege ringsfunctionaris zei zij ver nomen te hebben dat Pino chets dagen "geteld" zouden zijn: "Een optelsommetje leert dat Pinochet nu 75 pro cent van de bevolking tegen zich heeft. De democratische tegenkrachten zijn ook actief in zijn eigen leger, zoals ik zelf heb kunnen afleiden uit de brieven, die mij na de dood van mijn man hebben be reikt". Volgens Isabel Letelier heeft de moord op haar man het inter nationale verzet in een stroomversnelling gebracht. "Sinds maart doet Pinochet de ene (schijn)concessie na de andere; van het aankondigen van verkiezingen tot het ver stoten van zijn naaste mede werkers. Maar zelfs als het hem werkelijk ernst zou zijn met het eerbiedigen van de mensenrechten, dan nog zul len de effecten van zijn poli tiek een generatie lang voel baar blijven, want Pinochet pleegt - met behulp van de particuliere banken - wat men 'economische genocide' zou kunnen noemen. Het volk leeft onder het be staansminimum. Een hon gersnood staat voor de deur en de kinderen voeden zich met kauwgum, Milky-Way en andere geïmporteerde luxe artikelen. Brood is er niet", aldus Isabel Letelier. gbi/speler uit Texas kwam gisteren tijdens een wedstrijd letterlijk en figuurlijk met de billen bloot. De >era gemaakt tijdens de wedstrijd Galveston-Texas Denemarken schaft de doodstraf af KOPENHAGEN (DPA) - In De nemarken is gisteren de doodstraf afgeschaft. Met 100 stemmen voor, tegen 46 en vier onthoudingen schafte het Deense parlement een wet af, waardoor de doodstraf zowel in het militaire tuchtrecht als in het burgerlijk strafrecht vervallen is, 29 van de 179 parlementsleden waren afwezig. In het burgerlijk strafrecht was de doodstraf na de bezetting in de Tweede Wereldoorlog met te rugwerkende kracht ingevoerd. Deze wet stelde de doodstraf op collaboratie met de Duitse bezet ters, die het land ernstige schade had toegebracht en op terroristi sche activiteit. Na de Tweede Wereldoorlog zijn in totaal 78 doodvonnissen uitge sproken, 46 daarvan zijn door middel van de kogel voltrokken KIESPIJN VOORBIJ? LONDEN (Reuter) - Professor Thomas Lehner in Londen heeft een vaccin gevonden dat bij apen die met een sui kerrijk dieet gevoed werden, compleet met infectueuze bacteriën, het rotten van tan den en kiezen blijkt te voor komen. De apen bleken er immuun voor te zijn gewor den. Tandrot is een infectie die ont staat doordat de suikers in ons voedsel door bepaalde bacteriën omgezet worden in zuren die het tandglazuur aantasten. Lehner hoopt nu binnenkort een vaccin te kunnen ont wikkelen dat ook voor men sen geschikt is, aldus het tijd schrift New Scientitst. Wanneer dat kinderen tot zes maanden oud wordt toege diend zouden alle smartelijke bezoeken aan de tandarts kunnen worden voorkomen. „De immuniteit zou bij tus senpozen kunnen worden opgevoerd, waardoor men zijn leven lang zou worden beschermd", aldus het arti kel. Vanwege omstreden uitlating SALISBURY (UPI) - De uitvoer ende raad van het overgangsbe wind in Rhodesië heeft gisteren de Afrikaanse minister van justi tie Byron Hove ontslagen, omdat hij blijft weigeren een omstreden uitlating in te trekken. Hove had een "positieve omge keerde discriminatie" voorge steld om het aandeel van de Afri kanen in de politie en in het amb tenarenapparaat te vergroten. Ook had hij de politie be schuldigd van wreedheden en het lastig vallen van burgers. De uitvoerende raad bestaat uit premier Ian Smith, bisschop Abel Muzorewa (tot wiens partij. Hove behoort), Sithole en Chirau. Het stamhoofd Chirau, op het ogenblik voorzitter van de raad. verklaarde dat Hove's uitlating een inbreuk betekent op het in terne akkoord. Hove had tot drie maal toe geweigerd zijn uitlating in te trekken, en daarom besluit de raad hem als minister te ont slaan, aldus Chirau. De 38-jarige Hove had zijn advoca tenpraktijk in Londen opgege ven om op verzoek van Muzo rewa minister te worden in de overgangsregering, waarin elke portefeuille door een blanke en door een Afrikaan wordt be heerd. Na zijn beëidiging op 14 april verklaarde Hove dat hij het als zijn taak zag geleidelijk de wetten te ontmantelen die jaren lang zijn gehandhaafd door zijn blanke collega Squires. Deze wetten beschermen alleen blanke belangen, aldus Hove ADVERTENTIE Heerlijk,helderHeineken. NEW YORK(ANP) - Met twaalf moorden sinds het begin van dit jaar is de "benden- oorlog" in New York weer opgeleefd. Maai de bloedige rivaliteit tussen de ver schillende 'families' van de plaatselijke Ma fia, komt telkens weer tot uiting bij het op treden van een nieuwe 'Peetvader' als hoofd van de georganiseerde misdaad en het Mafiarijk van heel Noord-Amerika. Pas in 1931 kreeg de New Yorkse Mafia met de opkomst van Charles Luciano ("Lucky Luciano"), vaste structuren en verwierf de heerschappij over alle 'Families'. Daar was wel iets voor te zeggen: New York lelde toen naar schatting van de politie 5.000 gangsters 1.000 per grote familie), ongeveer de helft van de uit Sicilië stammende kern van 'Cosa Nostra'. Er waren al Italiaanse 'Gangs' in de Verenigde Staten sinds de negentiende eeuw. voort gekomen uit de gro.te stroom Europese immigranten. Maar eerst in 1910 deed zich in New York de eerste 'oorlog' voor tussen elkaar vijandig gezinde benden. Hieruit traden de Siciliaanse 'Mafiosi' als overwin naars naar voren, ten koste van de Napoli- taanse 'Camorra'. Er was toen echter nog geen sprake van een organisatie op lan delijke schaal. Tot in de jaren dertig lag het zwaartepunt van de Mafia in Chicago. De plaatselijke be ndeleiders hadden een grote schare volge lingen, vaak tot buiten hun staat: Jim Colo- simo, vervolgens Johnny Torrio en tens lotte Alphonse Capone, de roemruchte 'Scarface' uit de tijd van de drooglegging. Ook in New York verliep de strijd om invloed vaak bloedig. Guiseppe Masseria, de 'Boss' werd vermoord in opdracht van zijn be langrijkste rivaal, Joe Maranzano, 'Little Caesar'. Deze maakte zich van de macht in 'Cosa Nostra' meester door in te gaan tegen de oude gebruiken van de vorige generatie. De twist tussen ouderen en jongeren werd beslecht door Lucky Luciano, in de nacht van de 'Siciliaanse Vespers', met zijn vee rtig moorden. Met Luciano aan het hoofd kon de New Yorkse Mafia haar tentakels gaan uitstrekken over heel Amerika. Het waren gouden tijden voor gangsters: de drooglegging, de illegale gokhuizen, de prostitutie. Luciano huisde in hotel Wal dorf-Astoria en zijn adjunct, Vito Geno- vese, was in opkomst. Maar de politie was waakzaam: Gcnovese nam de wijk naar Italië, waar hij het opko mende Fascisme financieel steunde, en Lu ciano belandde in de gevangenis. Daarmee kwam nummer drie. Frank Cos- tello, aan de top een groot omkoper van politici, die spoedig heer en meester zou worden in 'Tammany Hall', het hoofdkan toor van de Democratische Partij in New York City. Maar in 1945 keerde Genovese terug. Na enkele moorden, o. a. op Albert Anastasia, nam de balling de teugels weer in handen, met steun van de 'Families' van Carlo Gambino en Joe Profaci. Deze twee families zijn, na de opkomst van de Bonanno's en Luccheses, sinds het begin van de jaren zestig verwikkeld in een broederstrijd die nog steeds voortduurt. De gebroeders Gallo eisten hun deel van de koek op, Joseph Bonanno volgde Vito Ge novese op, maar hij werd afgezet door de 'Gran Consiglio' en vervangen door Joe Colombo, bijgenaamd 'de Gek'. Colombo werd het slachtoffer van een aanslag op Columbus Day en bleef verlamd. Zijn plaats werd ingenomen door Carlo Gam bino die, bijna paradoxaal, in zijn bed overleed. De jongste moorden werden ge pleegd om voor eens en altijd uit te maken wie de opperheerschappij had. Zij worden opgeëist door Aniello Dellacroce en door Carmine Galante, de 'meest geharde' van allemaal, volgens de politie. Men zou tussen al die namen het spoor bijster kunnen raken, omdat de vijf New Yorkse Families nog steeds genoemd worden naar hun historische oorsprong. Maar de strijd tussen de benden heeft geen weerslag op hun activiteiten naar buiten toe. De stad is verdeeld in 'invloedssferen', met vaste grenzen. En de andere Amerikaanse Ma fiosi kunnen niet anders doen dan gehoor zamen. Want de 'Capi' (familiehoofden) van New York, die trouw hebben gezworen aan een van hen, de 'Peetvader', maken de dienst uit in de 'Grote Raad', die de strategie van de Mafia in heel Noord-Amerika be paalt en waarin de 26 grote families van dit gebied zijn vertegenwoordigd. De gokparadijzen Miami in Florida en Las Vegas in Nevada, zijn in theorie 'openste den' maar de Clan-Genovese leidt naar verluidt reeds nu vanuit New York de operaties in Atlantic City en de casino's die op de kust van de staat New Jersey ver rijzen.Sommige clans zijn betrekkelijk on afhankelijk. zoals de Familie Bruno (200 man) in Philadelphia, de Patriarcas (150 le den) in Boston, of de Zerilli's (200 man) in Detroit. Maar Californië is 'geannexeerd' door New York en Chicago. De New Yorkse clan Rizzitello heeft Los Angels ingepalmd en de Accardo's uit Chicago San Francisco. Een zwerm handlangers, bestaande uit louche advocaten en kleine gangsters, hel pen periodiek het Mafia-Imperium draai ende te houden. De Federale en de plaatse lijke politie kunnen de mafia nauwelijks aan. Het gaat dan ook om een 'bedrijf met een jaaromzet van 48 mijard dollar, plus no eens 25 mijard clandestien. Waarmee de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten op een lijn staat met de eerste tien op de lijst van Amerikaanse reuzenonderne- mingen. Zijn kortstondig ministerschap was doorspekt met een reeks van dergelijke incidenten. Hij drong aan op snelle promotie van zwarte politie-agenten omdat zij al jarenlang te lijden hebben on der discriminatie. Met dergelijke opmerkingen verwierf Hove zich grote populariteit onder de jon geren in de Afrikaanse wijken. Maar hij werd het doelwit van scherpe aanvallen van zijn col lega Squires, van generaal Peter Walls, en van het hoofd van de politie. Peter ALlum, die meen den dat hij het "intern akkoord" schond. Hove liet doorscheme ren dat hij liever aftrad dan dat hij uitlatingen terugnam. Hij stond op het standpunt dat het intern akkoord geloofwaardig moet worden gemaakt in de ogen van de 6.4 miljoen Afrikanen in Rhodesië. Maar zijn blanke critici vreesden dat.dergelijke uitlatin gen een uittocht van blanken uit Rhodesië tot gevolg zou hebben Werd telefoon van Strauss afgeluisterd? FRANKFORT (DPA) - De directie van de „Frankfurter Allgemeinen Zeitung" heeft laten weten, dat een geluidsbandje van acht cen timeter met een anoniem bege leidend schrijven ongeveer twee weken geleden door de krant zijn ontvangen. Op de geluidsband is een stem te horen, die waarschijnlijk van Franz Josef Strauss is, de voorzit ter van de Beierse CSU, een zus terpartij van de CDU. Op het ogenblik is een Westduitse parlementaire commissie bezig een onderzoek in te stellen naar klachten, dat telefoongesprek ken van Strauss zijn afgeluisterd Volgens de Frankfurter heeft de anonieme briefschrijver voor 50.000 mark een reeks geluids banden met gesprekken van Strauss aangeboden. Op dit aan bod is de krant niet ingegaan. Zij" heeft de anonieme brief met het bandje aan de politie gegeven. Enige tijd geleden ontving de 'Suddeutsche Zeitung' in Mün- chen een fotokopie van een opge schreven telefoongesprek tussen Strauss en zijn weekblad 'Bayer- nkurier' en publiceerde dat. Strauss had de inhoud gezien en met uitzondering van enkele pas sages bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9