Half miljoen jongeren wacht op een huis Een opzienbarende rede over boycot wk in Argentinië Eerste woningen in Nieuwmarktbuurt opgeleverd NOTA VAN DAM SLAAT NIET AAN Wettelijke norm voor smaak van drinkwater Clandestiene stokerij ontdekt Impex-Remko b.v. lost uw mini-transport problemen op met de geweldige SARIS aanhanger. Mogelijke opklaring Urenco-conflict in ZATERDAG 29 APRIL 1978 AMSTERDAM (ANP) - Veertien gezinnen hebben gistermiddag de sleutels gekre gen voor hun nieuwe woning in de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam, waar in de afgelopen jaren een groot aantal wo ningen is gesloopt voor de aanleg van de metro. Deze woningen vormen een deel van een project van in totaal 52 woningen en vijf bedrijfsruimten en zijn de eerste die gebouwd zijn in het kader van de soci ale woningbouw in deze volkswijk. Voorzitter J. de Jong van de Algemene Wo ningbouw Vereniging (AWV) gaf bij het overhandigen van de sleutels aan de be- i schets van de grote proble- die de vereniging heeft moeten woningen van die kwali teit en een huur van 285- in de maand te kunnen bouwen. Dat een en ander toch gelukt is komt, zo betoogde hij, doordat men de helft van de werkelijke stich- tingskosten in mindering heeft gebracht op basis van de jaarlijkse rijksbijdrage. He belangrijkste probleem werd gevormd door het niet tijdig bouwrijp opleveren van de bouwterreinen. Eén bouwterrein - voor 15 woningen - heeft men zelfs buiten de bouwstroom moeten houden. Daar door werd het bouwritme verstoord met grote financiële consequenties. Er wordt volgens de AWV-voorzitter over de voor bereidingen van de bouw ook veel te lang gepraat, waardoor de kosten de pan uit springen. Stadsvernieuwing is te duur voor de mensen waar het om begonnen is, aldus de Jong. Hij spaarde ook de ge meente niet met zijn kritiek. Wethouder Kuijpers van Volkshuisvesting erkende dat veel van de kritische kente keningen van De Jong terecht waren. Amsterdam, zei hij, meent bij de stads vernieuwing een voorhoede plaats in. Daarom zijn de moeilijkheden in de hoofdstad ook vaak extra groot. Hij uitte op zijn beurt weer kritiek op het terie van volkshuisvesting, dat vaak lang op zich laat wachten met het geven van goedkeuring voor bouwplannen. Het drastisch opvoeren van de bouwpro- duktie in de stad noemde hij een eerste taak voor het nieuwe gemeentebestuur dat er na de verkiezingen zal komen. Een goede samenwerking tussen de bij de bouw betrokken gemeentelijke diensten en tussen de gemeente en de woning bouwverenigingen is daarbij naar het oordeel van wethouder Kuijpers onont beerlijk. UTRECHT (ANP) - In Nederland wacht nog een half miljoen werkende jongeren op een huis. Van de beleidsnota waarmee de toenmalige staatssecretaris Van Dam (Volkshuis vesting) in 1975 de woningnood onder de jongeren te lijf wilde gaan, is nog nauwelijks iets terecht gekomen. De nota voorzag in de bouw van 10.000 goedkope woningen, maar daarvan zijn er tot nu toe nog maar 1200 gebouwd. Dat is een druppel op de gloeiende plaat. Dit schrijft nw-jongerencontact in de 'zwarte woonkrant', een actie krant waarin de problemen rond de huisvesting van jongeren worden belicht. Volgens de NW-jongeren werden in de nota Van Dam onmogelijke eisen gesteld aan de omvang, kwaliteit, kosten en financiering van de jongerenwoningen. „Van. Dam wilde huizen van amper drie bij vier meter vloeroppervlakte, tocht voorzien van de meest noodzakelijke voorzieningen. De bouwkosten mochten niet boven de 61.000 gulden uitstijgen, an ders verleende de staat geen sub sidie meer", aldus de 'zwarte woonkrant'. Volgens het blad leert de praktijk dat de eisen van Van Dam onhaalbaar zijn. „Als men zich aan de prijs hield, kwa men er slechts een soort luxe kippehokken van de grond". De kwaliteit van de 'Van Dam-wo- ningen' voldoet naar de mening van de NW-jongeren niet aan de minimale eisen voor woning wetwoningen. „Van Dam be weerde namelijk met grote stel ligheid, dat'de woonwensen van jongeren lager liggen dan die van ouderen", aldus de krant. De NW-jongeren zijn het met deze opvatting niet geheel eens, omdat ze vinden dat woonverlangers niet aan leeftijd gebonden zijn. Steekproeven bij verschillende gemeenten tonen volgens de krant aan dat er van plannen om Jongerenwoningen" te bouwen nauwelijks sprake is. „Gemeen ten zouden op het gebied van jongerenhuisvesting veel actie ver kunnen zijn". Ook de in schrijving en toewijzing van wo ningen aan jongeren vanaf 18 jaar blijken volgens de „zwarte woonkrant" nog bijna overal holle frasen te zijn. „Je naam mag wel op de gemeentelijke lijsten Volgens proefschrift prijken, maar van een huis krij gen kan geen sprake zijn", aldus de NW-jongeren Volgens de krant is het bestaaande woning bestand al te klein om alle gezin nen te kunnen herbergen, laat staan jongeren. NW-jongeren- contact meent dat iedere ge meente kan nagaan hoeveel pro cent jonge woningzoekenden er staat ingeschreven en vervolgens eenzelfde percentage woningen voor deze groep vrij te houden. Ook de stichtingen Jongeren huisvesting van de gemeenten blijken volgens de actiekrant in de praktijk niet meer te bieden te hebben dan half ingezakte sloop- panden. „Volgens officiële cijfers zal tegen het einde van de tachtiger jaren liefst 65 pet van de huishoudens bestaan uit één of twee personen. Je zou denken dat men bij het ontwerpen van de bouwplannen rekening houdt met deze voor spellingen. Maar nee hoor, alles behalve dat. Nog steeds bedraagt het aantal kleine wonigen dat voor één- en tweepersoonshuis houdens wordt gebouwd slechts 1.200 op de 70.000 die er in twee jaartijd gebouwd worden", aldus de „zwarte woonkrant" ROTTERDAM (ANP) - Er moet een wettelijke norm komen voor de smaak van drinkwater. Uit een onderzoek is gebleken, dat de smaak van het water uit de kraan door teveel mensen als hinderlijk wordt ondervonden. De stoffen, die de vieze smaak veroorzaken, moeten op de grijze lijst van het RijnchemieverdVag geplaatst worden. Dit is een lijst van stol fen, die in beperkte mate op de Rijn mogen worden geloosd. Tot deze conclusie komt ir. B. C. J Zoeteman, hoofd van de che- misch-biologische afdeling van het rijksinstituut voor drinkwa tervoorziening in Den Haag. Hij is gisteren aan de rijksuniversi teit in Utrecht gepromoveerd op zijn proefschrift "smaak en che mische samenstelling van drinkwater in Nederland". Zoeteman pleit voor een wekelijks onderzoek door de waterleiding bedrijven onder 50 tot 100 gese lecteerde mensen per waterwin gebied. Deze moeten dan op een formulier hun ervaring met het drinkwater invullen. Als norm moet worden genomen, dat niet meer dan 5 procent van de geën quêteerden de smaak als hinder lijk mag ondervinden. Op deze wijze '..on een effectieve controle op de ^waliteit van het drinkwa ter wo den uitgevoerd. De drin- kwaterleidingbedrijven kunnen dan direct ingrijpen, als onge wenste stoffen in het water voor komen. De smaak van de mens is volgens ir. Zoeteman een goede graadmeter om te voorkomen, dat voor de volksgezondheid schadelijke stoffen het menselijk lichaam binnendringen. Tot nu toe werd in de laboratoria voor wateron- POSTERHOLT - In het Limburgse Posterholt hebben douanere cherche en rijkspolitie gisteren een clandestiene jeneverstokerij ontdekt. De branderij is één van de grootste die tot nu toe is ge vonden. De stokerij produceerde vijf- tot zesduizend liter jenever per week. De twee stokers die bij hun installatie werden betrapt, twee 21- en 18-jarige inwoners uit Hapert, zaten televisie te kijken. Door het lawaai van de stookin- stallatie hadden ze de komst van de politie niet opgemerkt. Vol gens het ministerie van Finan ciën heeft het geluid van de in stallatie en de alcohollucht de stokers de das om gedaan. derzoek nog te weinig aandacht besteed aan de bepaling van de reuk en smaak van het drinkwa- Glimmerveen moet straf eind mei uitzitten DEN HAAG - De Hagenaar Joop Glimmerveen, leider van de inmiddels verboden Nederlandse Volksunie, moet zich maandag 22 mei melden bij de open inrichting "Oos tereiland" in Den Hoorn. Hij moet daar zijn veertien dagen gevangenisstraf doorbren gen, waartoe de rechter hem had veroordeeld wegens ra cistische activiteiten vorig jaar in Schiedam. Volgens Glimmerveen wil de justitie hem blijkbaar in de inrichting hebben tijdens de gemeente raadsverkiezingen van 31 Een recente opname van Konin gin Julianadie morgen haar 69-ste verjaardag zal vieren. Hadr schoonzoonmr. Pieter van Vol lenhoven, wordt die dag 39 jaar. ADVERTENTIE automaterialen banden gereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 0711142041 Mijnen Limburg blijven dicht DEN HAAG (SP) - De mijnen in Limburg blijven dicht. Het her vatten van de steenkoolwinning zal zoveel geld kosten, dat deze financiële offers in geen verhou ding zullen .staan tot de betekenis van die steenkoolproductie voor de energievoorziening in Neder land. De ministerraad heeft gisteren in gestemd met de conclusie van een rapport dat is opgesteld door een commissie onder leiding van oud-inspecteur-generaal der mijnen, mr. A. H. W. Martens. Een andere mogelijkheid om steenkool te winnen door middel van vergassing zal volgens dat zelfde onderzoek in de eerste tientallen jaren geen bijdrage kunnen leveren aan de energie voorziening in ons land. DEN HAAG - Maandag gaan auto- gasolie, gasolie voor de plezier- vaart en petroleum één cent per liter méér kosten. Huisbrandolie gaat 0,9 cent per liter meer kos ten. Zware stookolie met een zwavelgehalte van 2,5 procent wordt goedkopen 3,75 gulden per ton. Volgens het ministerie van Eco nomische Zaken zijn de prijsver- anderingen een gevolg van de marktontwikkeling. ZEIST - De heer Van IJk alge meen directeur van de KNVB, staat wat verloren met een doos met 44.000 handtekenin gen tussen de demonstranten tegen de Nederlandse deel name aan de WK voetbal in Argentinië. Van IJk kreeg de handtekeningen gisteren aangeboden met de belofte dat er nog vele zullen volgen. Volgens Bram en Freek Neerlands Hoop) initiatief nemers tot de actie, komen er dagelijks nog vierduizend De grote achtervolging. Een lite raire thriller, door Tom Sharpe. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam. Paperback, 22.50 De sleutel is gebroken. De Jor- daches 2, door Irwin Shaw. El sevier. 32.50. De rattenvanger van Hameln, door Tony Ross/Herman P. de Boer. Elsevier. Van vrouw tot vrouw, door L. Lan- son. Alles wat u moet weten over u en uw lichaam, verteld door een vrouwelijke vrouwenarts. El sevier. Paperback, 29.50. Beter surfen met de zeilplank, door E. Prade. Serie Beter spor ten. Elsevier, 24.90. De helderziende Peter Hurkos, door Norman Lee Browning. Uitgeverij Teleboek, Am sterdam. 16.90. AMSTERDAM - B en W van Am sterdam hebben bij de gemeente raad nieuwe voorstellen inge diend rond het eindpunt van de Schiphollijn. Was het college bijna twee jaar geleden nog van mening, dat het eindpunt bij het Rijksmuseum moest komen, nu delen B en W de opvatting van minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat, dat de Schiphol lijn zo snel mogelijk via de Wes telijke ringdijk om Amsterdam moet worden doorgetrokken naar het Centraal Station in de hoofdstad. DEN HAAG (SP) - Engeland en Duitsland schijnen niet geheel onwelwillend te staan tegenover de voorstellen, die premier Van Agt deze beide Urenco-partners heeft gedaan inzake de levering van verrijkt uranium aan Bra zilië. Minister-president Van Agt beves tigde gisteren na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad deze indruk 'Ons laatste voorstel is in ieder geval niet direct van de tafel wegge veegd", zei Van Agt, 'en waar nog leven is, is nog hoopt'. Officiéél had de premier nog geen reacties gehad op zijn overigens nog steeds onbekende sugges ties. Maar uit 'diplomatieke bron' was hem gebleken, dat de voor stellen mogelijk een kans maken. Vooral Engeland schijnt er alles aan te willen doen om de Uren- copartners Nederland, Duitsland en Engeland bij elkaar te houden, bevreesd als zij zijn voor een 'Deutsche Alleingang'. De Brit ten willen het conflict in ieder ge val niet verder aanwakkeren en zijn bereid tot compromissen. Het gaat hierbij om de vraag of voordat er in 1981 verrijkt ura nium naar Brazilië wordt ver scheept nog nadere voorwaarden aan die leverantie moeten wor den verbonden. ADVERTENTIE voor dichtbij-huis ontdekkingsreizen zeggen 4.999 fietsenmakers ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming /.i Uw installateur: jj LUCOTKERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 Met een precisie die de schutters van Bastia en PSV bleken te ontberen, hadden de Leidse afdelingen van de PPR, de PSP, Amnesty In ternational en Skan woensdag tussen acht uur en half twaalf een Argentinië- avond belegd, waarop de boycot van het wereld kampioenschap voetbal cen traal zou staan. Militair tehuis Ik houd ervan om een beetje bij tijds in het stadion te zijn. dus toen ik Leiden om half zes binnenreed, ben ik eerst de omgeving van het Antonius Klubhuis in de Lange Mare gaan verkennen. De forum discussie begon immers pas 10 10, diavoorstelling van Skan en een toespraak van een Uru- guayaanse vakbondsleider, gevolgd door een welver diende pauze. Als ik die eerste onderdelen nu eens over sloeg, had ik bij mijzelf over wogen. en die tijd nuttig be steedde aan het kijken naar de eerste helft van Bastia- PSV? Een café schuin tegen over het Antonius Klubhuis maakte een zo alternatieve indruk, dat ik me, na een schichtige blik naar binnen, niet kon voorstellen dat er een tv-toestel aan zou mogen staan. Een eindje verderop zag ik een café dat zich „het stadion" noemde, het enige stadion in Leiden, dus het lag in de lijn der verwachting dat daar een tv-toestel op de wedstrijd afgestemd zou worden. Maar vlak bij het An tonius Klubhuis, op nog geen honderd meter afstand, had ik een nog betere gelegenheid ontdekt: een katholiek mili tair tehuis. Het zou wel heel gek moeten lopen als een ka tholiek militair tehuis geen Europa Cup finale van een Brabantse club uitzond. Veel zien Ik meldde me om acht uur aan bij de organisatoren van de Argentinie-avond en vertelde hun waar ik van plan was mij geestelijk voor te bereiden op de discussie over het wereld kampioenschap. Op weg naar het katholiek militair tehuis repeteerde ik het prevele- mentje waarmee ik zou trach ten mij toegang te verschaf fen: „Gocienavond, ik ben sergeant buiten dienst, lege- rnummer 30.11.13.139" (het enige getal van meer dan zes cijfers dat iedere volwassen mannelijk Nederlander zijn hele leven bijblijft: zijn lc-ge- rnummer) Ik ging in Har derwijk altijd naar de aal moezenier omdat die zelden over godsdienst sprak be halve om met ons te discus sieren over de vraag of god al gesneuveld was of niet, en als ik al eens naar een militair te huis ging, ging ik meestal naar het katholieke, omdat de „vader" van het protestantse militaire tehuis de verschrik kelijke gewoonte had om je bij het vertrek de hand te schudden en uit te roepen: „Veel zien", en nu wil het ge val dat ik straks om tien uur in het Antonius Klubhuis in een forum zit over de boycot van het wereldkampioenschap in Argentinië, maar ik wordt erg nerveus als ik daardoor niks van Bastia-PSV kan zien, en daarom wou ik vragen of het goed is dat ik hier even kom zitten kijken?" Urinoir Ik ging naar binnen, er stonden twee tv-toestellen (eentje, zoals later bleek, uitsluitend bedoeld om er tv-tennis op te spelen), ik vervoegde mij bij de man die achter de tapkast het meeste overwicht ten toon spreidde, legde hem al leen de essentie voor van mijn prevelement, en het was na tuurlijk geen enkel probleem. De tonic kostte maar een gul den, er werden gratis zoutjes op de tafel gezet, en in de toiletruimte hing een bordje met de woorden: „De sigaret tenpeukjes eerst dan in het urinoir gooien wanneer beide asbakken door uw collega's gestolen zijn. Bij voorbaat dank. Peter". Ik v.oelde me weer helemaal thuis. Rede Meuleman Later kon ik in het forum, na mens het comité Vrij Corsica, mededelen dat de stand na twintig minuten in de tweede helft nog steeds 0-0 was, maar daar waren ze niet erg van on dersteboven. Het interes santste van de avond was trouwens het gloedvolle be toog dat KNVB-voorzitter Meuleman had gehouden over een boycot van het we reldkampioenschap. en waaruit ik nu enige zinsneden, citeer „Ja. toenadering tus sen de volkeren, taak jegens de mensheid, men behoeft het een Nederlander waarlijk niet voor te houden. Wij we ten dat en wij willen dat, hart stochtelijk zelfs. Maar daar gaat het nu niet om. Het gaat om de vraag, of inderdaad de „ongelukkige onlusten" als een „politiek meningsver schil" kunnen worden be schouwd. Ik spreek nu nog louter voor mijn eigen ver antwoordelijkheid en zeg dan ronduit, dat ik deze aandui ding halfzacht vind. Hoe kan de sport „uitgaan boven" wat hier in Argentinië gebeurt? Hoe zouden wij het zelf vin den, wanneer bij gruwelijke uitmoording van ons volk een ander zou zeggen, dat de sport daar boven staat? Met de hand op het hart kan ik mijn woord „halfzacht" niet door een zwakker, wel door talloze sterkere woorden vervangen. Kortom, en ik blijf persoon lijk, ik vertik het, dat te aan vaarden". Onwaardig De woorden tussen aanhalings tekens stammen uit een tele gram dat de FIFA aan de KNVB zond, in de hoop daarmee een besluit om niet naar het WK te gaan bij voor baat te voorkomen. Maar, zie' de heer Meuleman, „Het gaat mede om onze nationale waardigheid. Niemand onzer of uwer vergeet ook de enorme voorbereidingen, vooral die der deelnemers zelf. Welk een concentratie, welk een training, geestelijk en fysiek is er nodig om op wereldniveau uit te komen. Welk een anti-climax, welk een tragiek bijna, moet zich afspelen in dat jonge gemoed, dat zich gaaf had opgericht op het hoogste wat in sport mo gelijk is. En hoe prachtig heeft ons volk bij de voorbe reidingen gesteund. Wij pra ten hier waarachtig niet over een klein geval en het zou slecht zijn, iets te doen in de sfeer van een moment. Maar is het de sfeer van een mo ment? Het is wellicht in Ar gentinië Argentinië momen topname, doch dan van een mentaliteit, welke dwars te genover datgene staat, wat het menselijke ideaal der sportieve gedachte is. Wij hebben nu het eigenlijke ge laat gezien, een gelaat dat geen ontipocting in de sport waardig is. Zodat het natio naal onwaardig zou zijn zich daarmede op een lijn van sport te stellen". Harde klap De KNVB-voorzitter drong erop aan. niet met zakelijke argumenten te komen, zoals ..de hele reis is al voorbereid" bij het afwegen van het voor en tegen van een wk-boycot Hij voegde daar aan toe: "Ronduit gezegd zou ik het ook als niet ter zake doende achten wanneer men zegt dat andere landen wel gaan. Dat is hun verantwoordelijkheid, wij hebben de onze". De Heer Meuleman zei dat hij een boycot als „een goed be sluit, zelfs het enige waardige besluit" beschouwde, en dat hij dit besluit met tranen in de ogen zou nemen: „Ten eerste wegens het menselijk leed, dat ons tot dit besluit zal heb ben gebracht. Ten tweede omdat een ideaal een harde klap krijgt te verduren. Voorts wegens de diepe per soonlijke teleurstelling bij onze spelers, waar zij per soonlijk "principieel denken als ik poogde te schetsen. En wegens onze begeleidende staf, die werk van jaren ziet doodlopen". Shockeffect De KNVB-voorzitter besloot met de woorden: „Het is hard, maar wij moeten hard zijn in deze zo harde wereld" Ik zou zeggen: Goed gebruld, leeuw als u nu mocht denken dat hij dit nooit gezegd heeft, dan hebt u overigens gelijk, want wat ik citeerde was af komstig uit de toespraak die dr. J. Linthorst Homan. de voorzitter van het Nederlands Olypisch Comité op 6 no vember 1956 op een buiten gewone algemene vergade ring hield, enkele dagen na dat de Russische tanks de Hongaarse opstand hadden onderdrukt, en 16 dagen voordat de Olvpische Spelen in Melbourne van start gin gen. Hier en daar moest ik, ter wille van het effect, een paar woorden veranderen. Is de si tuatie vergelijkbaar? Ar gentinië is in zoverre „erger", omdat het wk zich in het on derdrukkende land zelf af speelt, terwijl de OS van 1956 zich noch in de Sovjet-Unie noch in Hongarije afspeelden, maar in het verre Australië Reden te meer dus om nu ook niet te gaan. Wat echter ont breekt is het shöckeffed an de tanks in Boedapest, die als katalysator werkten. Mis schien kunnen Bram en ;k daar nog iets op beden ken NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7