"Altijd hebben ze ons overal laten staan" HET BLIJFT VEGEN Actief in vrije tijd ZATERDAG 29 APRIL 1978 Radeloos gezin na wegslepen woonwagen: LEIDEN - „We staan hier al vanaf januari. Daarvoor een half jaar op De Waard, vier maanden in Voor schoten, ik heb bij molen De Valk gestaan, bij Hol- liday Inn. In totaal rijd ik al zo'n tweeënhalf jaar rond in Leiden en omgeving. Eerst heb ik op het oude woonwagenkamp ge staan, daarna op het nieuwe, maar altijd was ik een overbezetter, dat be tekent dat ik nooit water en electriciteit had. Ik heb, denk ik, al zo'n achttien ver zoeken gedaan voor een stand plaats, in sommige gemeenten twee keer. Maar altijd zijn ze af gewezen. Maar je blijft slenteren de kinderen telkens op andere scholen, dat willen we niet meer Daarom hebben we een verzoek om ontheffing van artikel tien van de woonwagenwet gedaan aan Leiden. Die ontheffing bete kent dat je dan een standplaats Schoolverkiezing winst voor SPM LEIDEN - De schoolverkiezing op de o.l.s. de Meerpaal (Broekpléin) is een groot succes geworden voor de Socialistische Partij Meerwijk. De SPM kreeg 167 van de 288 stemmen (uitgebracht door de leerlingen van de 3e tot en met de 6e klas en een groot aantal ouders) en bezet tijdens de "gemeenteraadsvergadering" op 9 mei 13 van de 23 zetels. De verkiezing was het hoogtepunt van het project dat de 6e klas van de Meerpaal aan het begin van het schooljaar startte. Onder lei ding van schoolhoofd Johan Zwemmer werd bekeken hoe partijprogramma's worden ge maakt, hoe verkiezingslijsten worden samengesteld, welke ta ken de raadsleden en de wethou ders hebben enz. De 6e klassers maakten vervolgens zelf partijen en schreven hun eigen prog ramma's. Na de SPM met 167 stemmen (97 van de school en 70 van de ouders) werd de NPM (Neutrale Partij Merenwijk) tweede met 71 rood gemaakte vakjes (44 kinde ren, 27 ouders), terwijl de PWM (Partij Voor Verbetering Meren wijk) derde werd met 50 stem men (9 kinderen, 41 ouders). De NPM en de PWM krijgen resp. 6 en 4 zetels in de "raad". B a l Iroom-dansen Het 'Thank you,competitors' zal op 30 april weer niet van de lucht zijn in de Stadsgehoor zaal. Daar worden namelijk de Nederlandse kampioen schappen ballroom-dansen gehouden, georganiseerd door het bestuur van de Ne derlandse Dans Organisatie. Voor de jury komen uit En geland over Diana Hearn, Len Armstrong en Erney Chapterwijl uit Australië het echtpaar Richie komt. Dat paar zal behalve de jurering ook een demonstratie verzor gen. Er wordt gedanst op mu ziek van het XYZ-orkest uit Amsterdam. Aanvang 8 uur. Drive-in Quizshow Een zeventigtal midden standers uit de Leidse bin nenstad organiseren op za terdag 6 mei as. een zoge naamde ,JDrive-in Quiz show" met medewerking van de „Old Black Horse Saloon- band" (de vroegere Baker- street Jazzband) en de be kende Leidse presentator Hans Versnel. Een mobiele quizstand zal op ver schillende plaatsen in de Haarlemmerstraat enop het Stadhuisplein enkele stops maken. Op deze plaatsen zul len aan de hand, van kleuren dia's aan het publiek vragen worden gesteld over bekende Leidse plekjes en personen, waarmee fraaie prijzen zijn te verdienen. Met hel oog op de Tour de Francestart dit jaar in Leiden zal er ook een wed strijd fiets zitten" worden gehouden, hetgeen in wieier- termen een zogenaamde sur- place wedstrijd betekent. Een en ander vindt plaats lussen één en vier uur 's middags. krijgt toegewezen buiten het vagenkamp". Het is vrijdag half tien. In zijn woonwagen die op het Spoortje staat, zit Van der Werf nog koffie te drinken. De twee kinderen zijn naar school. Om tien uur zal de politie zijn wagen komen wegs lepen. Alle spulletjes zijn al inge pakt. Maar vrijwillig gaat hij niet mee. Zijn grote mercedes staat dwars voor de ingang, die zullen ze eerst weg moeten slepen. De aanvraag om een ontheffing werd door de gemeente op 25 april ne gatief beantwoord. Meteen kwam er een brief overheen waarin Van der Werf gesommeerd werd om van Het Spoortje te verdwijnen. Van der Werf: „Altijd hebben ze me laten staan waar ik wilde, en als het daar niet meer kon kwam de politie en dan ging het in de trant van: weet je nog een mooi plaatsje, ja? Ga daar dan maar staan. Gisteren nog kwam Van Doesburg van bijzondere wetten van de politie hier, en zei: Ga daar en daar nou staan, dan doe ik mijn hand voor mijn ogen en zeg tegen de gemeente dat je weg bent. En als ik je dan later weer zie, dan ben je gewoon weer te- .ruggekomen. Maar daar ben ik mooi niet ingetrapt, want als hij tegen de gemeente zegt dat ik weg ben uit Leiden, verspeel ik het recht op een ontheffing" De advocaat van Van der Werf, mr Kalkman, was bezig beroep aan te tekenen bij Provinciale Staten tegen de weigering van een ont heffing. Hij heeft de gemeente in een brief gevraagd de uitslag van dat beroep af te wachten. Maar de heer De Jong van de gemeente zegt: „Als Van der Werf daar in derdaad zes maanden gestaan had, zoals Kalkman stelde, dan hadden we gewacht. Maar hij is ondertussen wel weggeweest, dus er was voor ons geen reden om te wachten. Ze gaan ervan uit dat als ze eenmaal ergens staan, ze daar ook mogen blijven staan, maar zo is het niet. Op het Spoor tje moet in het najaar al met wo ningbouw worden begonnen" Kalkman heeft gezegd dat als Van der Werf wordt weggesleept, hij zal overwegen een kort geding tegen de gemeente aan te span nen. Dat lijkt dus te gaan gebeu ren, want inderdaad, om even over tienen arriveren de eerste politiemensen. Meteen daarna een takelwagen, nog een wagen om de woonwagen te slepen, nog meer agenten en een heleboel toeschouwers. Als blijkt dat Van der Werf zijn auto niet vrijwillig weg zal rijden, wordt eerst een verkeersbord dat ervoor staat uit de grond getrokken, daarna de auto omhoog getakeld en een stukje versleept. Dan wordt de woonwagen achter de politiewagen gezet, alle spul len die nog buiten staan worden keurig ingeladen. Het zich al lengs uitbreidende publiek ziet toe hoe de politiemannen dit karwei klaren. Ze willen niet zeg gen waarde wagen naartoe wordt gesleept, niet tegen Van der Werf Hij zal later ontdekken dat hij binnen de grenzen Leiden acLei- den blijft, achter de Vrouwen- weg, tegen Zoeterwoude aan. Het wordt geen grote rel, alles blijft rustig en verloopt in goede orde De politie die op het Stadhuis plein klaarstaat om een eventuele betoging daar in de kiem te smo ren, zal niet in actie hoeven ko men. Het terrein van Het Spoor tje zal worden afgezet met palen Het gezin Van der Werf (foto boven). Acht tot tien politiemannen waren opgetrommeld om toe te zien op het wegslepen van de caravan op Het Spoortje (foto onder). Chef buitendienst Ezendam verlaat reiniging V) LEIDEN - "In wezen is er natuurlijk niets veranderd in het werk van de Dienst voor de Reiniging. Vroeger deden ze het met veegfietsjes. Ze trapten zich dood, daar moest je je vaak voor omkeren, want dat was niet om aan te zien. Nu doen ze het met elec- trocars, maar het blijft ve gen" woorden van de scheidende chef buitendienst bij de Dienst voor de Reiniging, Warenmarkten en Havens, de heer G. J. Ezendam. Gisteren nam hij na 26 jaar af scheid vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. "Gelukkig wel", zegt hij er zelf bij: "Want ik vind dat ik er genoeg aan gedaan heb. Bovendien vind ik, in de tegenwoordige tijd moet je voor een jongere wijken. En die staan te dringen". Ezendam was, vóór hij in Leiden kwam, opzichter-tekenaar, eerst bij een architectenbureau in zijn •geboorteplaats Almelo en later bij het Waterschap in die plaats. Hij werd in Leiden technisch ambtenaar op de afdeling water werken van de gemeentereini ging. Ezendam: "Je had toen nog diepers, baggerlieden en een baggermolen. Iedereen gooide zijn afval in de grachten en sin gels, en dat moesten zij er dan weer uithalen. Iedere oude Leidenaar weet dat nog wel, vooral in de winter kon je het zien, de bergen as op het ijs. De Waardgracht bijvoorbeeld, die is misschien achthonderd meter lang. Begin van het jaar begon een dieper aan het begin, en aan het eind van het jaar was hij eens aan het eind. Ze stonden op een schuit met een beugel waaraan een zakje hing. Als het zakje vol was, haalden ze het weer op en leegden het op de schuit. Dat ging allemaal in on- derlossers naar de Kagerplas. Alle rioleringen kwamen ook nog op het water uit. Er waren spe ciaal baggergaten voor in de bo dem van de grachten en singels. Ezendam.voor jongere wijken Door de schepen die door de stad voeren kwam de bagger daar in terecht. Dat moest er telkens weer worden uitgehaald. Het ging naar de baggerstallen aan de Zijl, die nu als jachthavens ge bruikt worden. De bollenboeren haalden het daar weer af om het als mest op hun velden te gebrui ken. Als er nu een ondiepte er gens geconstateerd wordt, komt er een aannemer met een grijper en is het zo gebeurd. Maar toen ik hier kwam had je een kleine vee rtig eenheden aan boten en zovoorts voor dat werk. Ook het huisvuil werd vroeger met boten opgehaald, dat ging naar de Nieuwkoopse plassen waar er bouwland van werd gemaakt." "Afzakken" Alle veranderingen in de loop der jaren, het verdwijnen van het baggerwerk, het werken met steeds meer en grotere machines, daar groei je vanzelf in, zegt Ezendam. "Stel je voor dat we nu nog in de singels stonden met een beugeltje. Ik ben ervan overtuigd dat dat allemaal niet meer kan. Maar met de machines die we vroeger hadden, al waren ze dan niet zo goed, kon wel veel inten siever gewerkt worden. Kom nu maar eens met een veegwagen een straat in met aan beide kan ten rijen geparkeerde auto's. Vroeger dacht je als je een nieuwe machine aanschafte dat je dan met zoveel minder mensen toe zou kunnen. Maar dat is niet uit gekomen. Natuurlijk, de stad is ook groter geworden, maar op een gegeven moment moet je toch weer afzakken, dat kan niet anders". Buiten de opzichters telt de Reini ging negentig man personeel. "Als die mensen er allemaal zou den zijn; o, een florissante reini ging", roept Ezenman uit. Ze zijn er namelijk niet allemaal, over het hele jaar kan een ziekteper centage van gemiddeld 25 wor den gerekend. Ezendam: "Dat is een probleem bij elke reiniging, het is iets wat ze landelijk nog niet op kunnen lossen. Het komt niet alleen door de aard van het werk, maar ook door de tegen woordige tijd. Al is het natuurlijk wel zo dat het tot zwaar werk wordt gerekend en de mensen al tijd buiten zijn, in weer en wind". Giftig Iets waar Ezendam "giftig" om kan worden zijn mensen die klagen als er iets niet naar hun zin gaat en dan zeggen: "Ik betaal toch ook mijn belasting"? "Dat is toch flauwekul?", zegt Ezendam: "Die zes gulden per maand, daar ko men we acht vuiliniszakken en één maal grofvuil voor ophalen. We vegen de straten ervoor; voor de prijs van geeneens drie pakjes sigaretten. En houdt er wel reke ning mee dat wij de vuilverbran ding ook moeten betalen, het is niet zo van breng maar en laat de pijp maar roken". Zou Ezendam ervoor zijn dat de grofvuilophaal niet meer gratis zou zijn? "O nee, helemaal niet, want als de werkelijke kosten daarvan betaald zouden moeten worden, nou dan Dacht je dat ze al die bergen dan zo netjes zouden aanbieden? Nee, dan zou je achter elk bosje wel een oude fauteuil tegenkomen denk ik. Als je ziet wat we ophalen, het wordt steeds meer. Toen we er twaalf jaar geleden mee begonnen, dachten we: als eerst al die zol ders maar eens leeg zijn, dan hebben we het meeste gehad." Ezendam wil nu niets meer met vuil te maken hebben, hij verhuist binnenkort naar Dieren, vijftig meter van zijn toekomstige huis liggen de bossen. "Die bossen, die trekken me nu toch weer. Toen we hier kwamen dachten we: geweldig vlak bij het strand en vlakbij Amsterdam en Den Haag, en bossen, ach die hadden we in Almelo gehad. Maar ik kan me de laatste keer nauwelijks herinneren dat we op het strand of in Amsterdam geweest zijn." In Leiden staat alweer een nieuwe chef buitendienst paraat, het is de 32-jarige J. R. Riemer. Hij komt van de reiniging in Amsterdam, waar hij zes jaar heeft gewerkt. Daarvóór was hij stuurman op de grote handelsvaart. MARGA WUIS ADVERTENTIE Strikt persoonlijke offertes op zowel de nieuwste als gebruikte modellen!! M.S.L. Muziek Servaas Leiden r mensen die écht beter FEESTPROGRAMMA BURGEMEESTERSWIJK 09.30-10.30 uur: Kinderoptocht door de wijk m.m.v. Werkmans Wilskracht en Concordia. Start plein: Cobet- straat, na afloop majorette-demonstratie. 11.00-12.00 uur: Kinderspelen kinderen, 4, 5 en 6 jaar. 13.30-14.30 uur: Kinderspelen 7- en 8-jarigen. 14.30 uur: Goochelen en poppenkastvoorstelling. 16.00-17.00 uur: Kinderspelen jongens/meisjes 9 t/m 14 jaar 17.00-18.00 uur: Rad van Avontuur. CENTRUM 09.00 uur: Vlag hijsen Stadhuisplein m.m.v. Werkmans Wilskracht. 09.00-14.00 uur: Oranjewandeltochten (5, 10, 15, 25 en 40 km). Start: 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. 10.00-17.00 uur: Feestmarkt "Curiosa en antiek" in Ev. Lutherse kerk, Hooglandse Kerkgracht 26. 10.30 uur: Kinderspelen in Maredorpsedwarsstraat. 14.00 uur: Start Derde Singelloop (afstand ong. 7 kilome ter) bij Leidsch Dagblad, Witte Singel 1. 14.00 uur: Optreden clowns in Maredorpsedwarsstraat. 15.00-17.00 uur: Jeugd-songfestival in Maredorpsedwarsstraat. 20.00 uur: Muzikale showavond Leids muziekgezelschap "Sempre Avanti" in Stadsgehoorzaal. KOOIKWARTIER 09.00-10.00 uur: Muzikale rondgang door de wijk, eindpunt Kooipark. 10.00-11.00 uur: Show van majorettegroepen uit de wijk in Kooi park. 11.30-14.30 uur: Zeskamp voor volwassenen (o.a. touwtrekken, evenwichtsblak en basketbal). 14.30-15.00 uur: Show van mini-majorettes uit de wijk. 15.00-16.30 uur: Kinderspelen. 19.00-21.00 uur: Tienerdisco in de Mirt, Lage Rijndijk. 20.00-22.30 uur: Bingo in de zaal van de speeltuin aan de Borneo- straat. MEERBURG 13.00-14.00 i 14.00-15.00 uur 15.00-16.30 uur 16.30-17.30 19.30-23.00 uur Rondgang door de buurt m.m.v. majorettegroep "De Matilo's" en de Zoetermeerse band "Harpe Davids". Disco Orion op terrein Wierickestraat. Optreden Leidse groep "Traill" (Wierickestraat) Wedstrijden tobbetje steken (Wierickestraat) Muziek- en bingoavond in buurtcentrum Klein Matilo, Zaan straat 126. MERENWIJK (Zijlwijk) 10.00-11.00 uur: Verklede optocht door de Zijlwijk met muziek MORSKWARTIER (Juwelenwijk) 09.45 uur: Gekostumeerde kinderoptocht met majorettes en muziekkorps. 10.00-17.00 uur: Diverse attractiekramen op terrein achter club huis Morschwijk aan Topaaslaan. 10.30 uur: Kinderspelen. 14.30-17.00 uur: Grote muziekmanifestatie m.m.v. muziekver enigingen en majorettegroepen uit Leiden, Alp hen aan den Rijn en Den Haag. 18.00 uur: Poppenkastvoorstelling aan Topaaslaan. 19.30 uur: Filmvoorstelling in clubhuis Morschwijk MORSKWARTIER (Muiderkring) 08.45 uur: Gekostumeerde kinderoptocht Vivace. 09.30 uur: Ballonoplating door de jeugd. Kinderspelen (o.a. sjoelen, kegelen, hindernis- lopen). Optreden clowns (Jacob Catslaan). Rolschaatswedstrijd (Jacob Catslaan). Volksdansen. Gekostumeerde voetbalwedstrijd Kweeklust. Rad van avontuur (Jacob Catslaan). 10.00-12.30 i 11.00 14.15 15.30 uur 16.30-17.30 uur 19.30 i ï.vAllegor park PIETERS- EN ACADEMIE WIJK 12.00-23.30 uur 12.00-23.00 12.15-13.00 12.15-13.30 12.30-13.30 15.00-15.30 i 16.00-20.00 i 17.00-17.30 i 20.00-20.30 i 20.30-23.30 i Straattekenen Muskadelsteeg. Zeskamp, clowns en marionettentheater Augustinus op Pieters kerkplein. Terras en podium op het Gerecht. Houtstraat: poffertjes eten. Optreden gitaristen op Gerecht. Schermdemonstraties (sabel, degen, floret). Optreden straattheater Matrogoth (Pieterskerk plein). Tobbetje steken aan Papengracht. Touwtrekwedstrijden en hindernisrace op Pieterskerkplein. Optreden cabaret "Met zonder met" op Gerecht. Muziek Old Horse Saloon Band op Gerecht. Kinderoptocht en ballonoplating. "Terechtstelling" door Matrogoth op Gerecht. Optreden van Latin-American band Ritmico Special (Gerecht). TRANSVAALBUURT 10.00-10.3 10.30-10.4 10.45-11.4 12.00-13.C 13.30-14.C 14.15-15.C 15.00-16.C 20.00-23.C Majoretteshow The Golden Green Stars Ballonoplating voor kinderen. Touwtrekwedstrijd. Optreden Leidse Politiekapel. Optocht versierde fietsen, steps en driewielers. Straattekenen (2-8 jaar), en zaklopen (9-12 jaar). Speciale poppenkastvoorstelling. Feestavond met muziek van De Helfensteyns (alle evenementen vinden plaats in en rondom clubhuis 't Mierennest aan de Morsweg). TUINSTADWIJK 10.00-16.00 uur: 11.00-12.30 11.00-12.00 14.00-16.00 14.00-15.00 20.00 i gebouw Staalwijk, Heren- Rommelmarkt. Kinderspelen. Volksdansen. Kinderspelen. Volksdansen. Filmvoorstelling (alle evenementen i straat 45). ZUID-WEST (Donizettilaan e.o.) 08.15-09.00 uur: Verklede kinderoptocht voorafgegaan door or gelman. 09.00 uur: Stoeptekenwedstrijd. 09.30-12.00 uur: Kinderspelen. 12.00-12.30 uur: Aankomst authentieke postkoets 12.30 uur: Lunch in de open lucht. 14.00 uur: Volleybalwedstrijden. 19.00 uur: Volksdansen. ZUID-WEST (Montgomerystraat e.o.) 09.45-10.45 uur: Poppenkastvoorstelling. 11.00-16.00 uur: Majorette-concours met deelname van groepen uit Leiden, Den Haag, Dordrecht, Hazerswoude en Roosendaal. 14.15-14.50 uur: Optreden van jubilerende korpsen van Senioren K. G. en Jong K. G. 16.05-16.35 uur: Demonstratie Leidse brandweer. 14.45-18.45 uur: Optreden Latin-American band Ritmico Es pecial. 19.00 uur: Demonstraties parachutespringen door The Flying Dutchmen. 20.15-21.15 uur: Lampion-optocht voor de jeugd m.m v FBL- band en majorettes. ZUID-WEST (Schubertlaan e.o.) 11.00-12.00 uur: Verkleedoptocht m.m.v. Leidse Harmoniekapel en majorettes (vertrek en eindpunt speeltuin Schubertlaan). 13.00-17.00 uur: Kinderkennis en bazaar met prijzen. 14.00 uur: Kindercircus Avanti uit Warmond. 19.30 uur: Feestavond in speeltuinhuis met o.a. bingo, dan sen, en hapje en drankje. ZUID-WEST (Valeriusstraat) 18.30-20.30 uur: Stuivertjeskermis Valeriusstraat 73. DIVERSEN 09.00-10.00 uur: Start Oranje fietstocht (50 kilometer) bij Swift- clubhuis aan Trompstraat. 11.30 uur: Vertrek Wijde Vlucht-toertocht vanaf Honk aan Willem de Zwygerlaan. i clubhuis De Tamboerijn,

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3