/y Sneeuw op de koeien DE lUfcPPEIMJOÖi Mitsubishi Sapporo Toyota Mitsubishi heeft het per sonenwagenprogramma (al of niet voorlopig) aan de boven- tijde afgerond met een onte- genxeggelijk sierlijke coupé. De geraffineerde stylering heeft een extra accent gekregen door de zeer royale voorruit en de panoramische achterruit Deze Sapporo is niet alleen van buiten fraai om te zien, ook van binnen hebben de Japanse ontwerpers voor een smaak volle aankleding gezorgd. Kleuren en materiaal zijn op elkaar afgestemd. Zo had de zilverkleurige tweeliter, die wij een tijdje ter beschikking hadden, niet alleen een warm- rode bekleding maar ook stuur, dashboard en stoelen waren in die kleur uitgevoerd. De waarde van een auto wordt echter niet bepaald door de mate waarin het oog wordt be koord. Het mag dan ook wat willen, het zijn in de eerste plaats de rij-eigenschappen die antwoord moeten geven op de vraag of men voldoende waar voor zijn geld krijgt. De Sapporo kent drie uitvoerin gen: met een 1600 cc motor (19 mille) met een 2000 cc motor- 5 versnellingen (22 mille) en tenslotte de 2-liter automaat, die 23 mille kost. Wij reden de handgeschakelde tweeliter, waarbij wij weer eens konden ervaren hoe grandioos die Ja panse versnellingsbakken zijn. De vijfde versnelling functio neert als een overdrive. Dat rijdt rustiger en kost minder benzine. En de wagen is al zo rustig. Wij vinden het steeds weer verbluf fend te beleven wat de technici van Mitsubishi hebben bereikt met die twee balansasjes, die met tweemaal de snelheid van de krukas in tegengestelde richting draaien. Daarmee ontwikkelden zij de z.g. '80'- motor, een opvallend ge- ruisarme krachtbron. Men hoort ondanks de gestroom lijnde vormen meer wind geruis dan motorkabaai in deze Sapporo. En zuinig is hij ook. Wij vinden althans, dat één op tien een ge middelde is dat mag worden gezien. Zeker voor een pittige tweeliter, die men ook al zoda nig rijdt. En een snelheid van ruim over de 170 kilometer per uur zit er in. Natuurlijk met handgeschakelde bak. De au tomaat vraagt nu eenmaal wat vermogen en dus krijgt men een lagere top. Maar nog altijd snel genoeg voor het Neder landse verkeer. En ook over de Het is alleen jammer, dat de vaag heid in de besturing, die men bij hogere snelheden in nage noeg alle Japanse wagens te rugvindt ook bij deze Sapporo niet geheel is verdwenen. We zouden haast zeggen:"het wordt minder. Maar helemaal weg is het nog niet Verder vonden wij ook de vering wat aan de stugge kant. Maar dan hebben wij eigenlijk alle bezwaren genoemd die wij tegen deze Sapporo zouden kunnen inbrengen. Of het zou de lage zit moeten zijn, die wel licht niet iedereen zo hoog kan waarderen. Of de niet al te royale ruimte achterin. Maar dat is nu eenmaal een nadeel bii elke coupé. Alles bij elkaar kunnen we wel zeggen, dat men bij deze Sap poro ook wat rij-eigenschap pen betreft voldoende waar voor het zeker niet te hoge aan- schaffingsbedrag krijgt. Het is een ook in de hand goed te han teren prettige reiswagen, die voor bagage voldoende ruimte biedt. En met een berg van leuke ex tra's. Zoals in onze testwagen een console tegen het dak met een digitaalklokje, waar schuwingslampje voor veilig heidsgordels en remlichten en een richtbaar kaartleeslampje. En wat te denken van de radio standaard, waarbij de kof ferdeksel als antenne fün- De uitrusting van die Japanners is telkens weer verrassend compleet.... divisie personenauto's" te boek staat. Waarom dan wel? De eerste Renault (sinds lange tijd) zonder achterklep gaat zo tussen de 15.500 en 17.500 gulden kosten. En dat is een uitermate druk be volkte prijsklasse. ■Ruim 52 procent van de verkochte personenauto's in de wereld valt in deze prijsklasse", zegt Hanon. "In de aanloopperiode zal Re nault zo'n vierhonderd wagens per dag maken, doch in het najaar hopen we al op 900 stuks per dag te zitten. De Renault 1J3 zal bin nen niet al te lange tijd ook in Amerika worden geassembleerd. We houden dan rekening met een verkoop van 350.000 wagens van dit type per jaar". Dan mag men wei zeggen, dat het voor Renault een belangrijke auto is. Overigens ontkende Hanon dèt de komst van de R 18 betekent dat de Renault 12 binnenkort uit de produktie zal worden genomen. „Zolang er nog - zoals op dit mo ment - 1500 van deze wagens per dag worden gemaakt zal de R 12 in produktie blijven", aldus Ha non. Maar hij gaf wel toe dat de zaken anders zouden kunnen komen te liggen als door de komst van de Renault 18 de vraag naar de 12 sterk zou gaan terug lopen. Hij vertelde ook dat Renault bezig is met het ontwikkelen van een personenauto met dieselmotor. "Nog een jaar of twee. Dan ko men we ermee op de markt", kondigde hij aan. De Renault 18 zal in vier typen worden geleverd, namelijk de TL en GTL (1397 cc - 64 DIN-pk mo tor) en de TS en GTS (1647 cc - 79 DIN-pk motor). De TL en TS zijn de eenvoudigste uitvoeringen. De GTS onderscheidt zich van de andere typen door de elektrische bediening van de ramen, de cen trale deurvergrendeling en de vijf-versnellingsbak. Alle vier typen kunnen met automaat worden geleverd. De fabriek geeft een brandstofverbruik van gemiddeld één op dertien op. Toyota koestert grote verwachtin gen van de kleine Starlet, waar van de verkoop deze maand is begonnen. Dat optimisme lijkt gerechtvaardigd als wij mogen afgaan op de eerste, vluchtige in druk die wij dezer dagen bij im porteur Louwman en Parqui in Leidschendam konden opdoen. Ze hadden daar alleen zeer jonge exemplaren ter beschikking. Met nog slecht? enkele honderden kilometers op de teller. Het oh- derste moest dus even in de kan blijven zitten. Maar het wagentje stuurde lekker, zat redelijk goed, gaf niet meer ruimte dan men bij zo'n klein karretje kan verwach ten, maar was wel opvallend rus tig. En dat is een bijzonder pret tige eigenschap. En natuurlijk - hoe kan het anders bij Japanners? - weer uiterst volledig uitgerust. Tot en met gasgevulde schokdempers ach ter. En dat is een 'snufje', dat men gewoonlijk alleen bij heel wat hoger op de prijslijst staande wa gens tegenkomt. Maai' ze komen de wegligging natuurlijk wel ten goede. Dat hebben we tijdens die luttele kilometers nog niet kunnen uit proberen. Dat komt later nog wel. Dit jaar verwacht Louwman en Parqui nog 7.000 Stariets te ver kopen. Volgend jaar rekent men op zo'n duizend wagentjes per maand. De Starlet is leverbaar in diverse uitvoeringen Economie, De Luxe, Super de Luxe tot de Luxe vijfdeurs en 5 Speed-Special. De laatste is de eerste personenauto met een 1000 cc krachtbron met een vijfde versnelling op de Ne derlandse markt. Het is geen opvallende auto. Hoe kan het anders, waar de vormen van een auto vandaag de dag door de computer worden bepaald. Dan lijken de kleintjes als vogels uit één nest op elkaar. De starlet is (moeilijk) herkenbaar aan de aflopende motorkap en de spoiler Renault 18 De nieuwe Renault 18 is dezer da gen in Frankrijk de weg op ge gaan. Het zal echter nog tot sep tember duren eer deze wagen ook in ons land verschijnt. De Franse staatsfabriek houdt nieuwe mo dellen altijd een half jaartje alleen voor de thuismarkt. Dan kan men gemakkelijker de kinderziekten de baas worden. Pas dan wordt een model voor export vrijge geven. .Voor ons een belangrijke auto", zegt Bernard Hanon, die op de loonlijst van de Renault-fabriek als "algemeen directeur van de Starlet aan de voorzijde. De motor levert 47 DIN-pk en daarmee kan men 140 km per uur halen. Volgens de fabriek is een gemiddeld brand stof verbruik van één op 12,6 haalbaar. De auto weegt leeg 695 kg (driedeurs)' of 710 kg (vijf deurs). Het goedkoopste model kost 10.999 en de duurste komt op 12.200 gulden. Het nieuwste model van Fiat heet Ritmo. Hij werd geïntroduceerd op de autosalon, die vorige week in Tu rijn werd geopend. De wagen heeft voorwielaandrij ving met de motor dwars voorin geplaatst. Er zullen Ritmo's komen met drie of vijf deuren en motoren van 1100,1300 en 1500 cc. En een automaat. De kleinste motor kan voor een top van 145 kilometer per uur zorgen. Met de zwaarste krachtbron uitgerust komt men in de buurt van de 160 km. De Ritmo past in de Fiat-series ter hoogte van de 128, maar Fiat houdt de 128 voorlopig in produktie. De Ritmo zal van de zomer in Italie op de weg komen, maar volgens de fabriek zal het tot oktober duren voor de wagen de grens over gaatOver de prijs hier is dan ook nog niets bekend. De grootste Mazda is de 121. Deze opvallende coupé lijkt als twee druppels water op de RX 5 met rotatiemotor .Hij was evenwel met een 1800 cc motor uitgerust. Nu heeft Mazda de serie uitgebreid. In de eerste plaats met 121 coupé waarin een tweeliter motor is geplaatst. Een krachtbron met een vermogen van 87 DIN-pk. Een prijs van deze wagen is nog niet genoemd. Maar wel heeft importeur Auto Palace-De Binckhorst in Den Haag laten weten, dat een speciaal model van de 121-serie, de zogenaamde Landau, 21.855 gulden gaat kosten. Ontworpen als een representatieve en luxueus uitgevoerde reisauto. Ook speciaal bedoeld voor 'de liefhebbers'. Zoals men op de foto kan zien is het een vrij opvallende wagen geworden. De Autobianchi A 112- waarvan er totnutoe al meer dan 700.000 zijn gemaakt - heeft een vernieuwing onder gaan. Er zijn tal van detailverbeteringen doorgevoerd. Deze nieuwe A 112 is nu in de Nederlandse showrooms verschenen. In drie uitvoeringen: de Normaal, De Ele gant en de Abarth. Het type (Elegant) bijvoorbeeld heeft een zwaardere motor gekregen die bovendien zuiniger is dan de motor, die voorheen werd toegepast. Bij een gemiddelde snelheid van 100 kilometer per uur bedraaat het benzineverbruik volgens de fabriek nu nog maar één op vijftien. Bovendien werden stylistische verfraaiingen aange bracht en het interieur wat gemoderniseerd. De stan daarduitrusting werd royaler. Technische verschillen zijn terug te vinden in de grotere motor (965 cc ten op zichte van de 903 cc voor de N) en het hogere vermogen: nu 48 pk. De topsnelheid van de Elegant ligt boven de 140 km per uur. De Abarth haalt zelfs de 160 km, maar die heeft dan ook een motor van 1050 cc met een vermogen van 70 pk. Het type A 112 N wordt aangeboden voor een prijs van f 9980,-, de 112 E gaat 11.322 kosten en voor de Abarth moet 13.957 gulden worden neergeteld. Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naa Kinderrubriek "De Klepperdoos' Witte Singel 1 Leiden Redactie: De koeien staan in de wei de vogels maaken een nest aan de boomen groeien blaaderen maar het heeft ge- sneeuwt maar het was lente hoe kan dat. Astrid Guns Ovum. mulUft, y joo/t. '\00-w Jelke van der Nat (6 jaar) Stathoudersdreef 71 Katwijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31