—Ernst Happel, een autoriteit— 'Doodschop' in Argentinië? Genezen in het vaderland „Feyenoord kan me niet betalen en dat spijt me geweldig" 9ÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊlÊÊIÊIIÊÊ/KKÊÊÊKÊÊÊÊK^m MÊÊÊÊÊÊÊÊm wÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊItKÊÊlÊIÊÊÊÊ/ÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊ JETDOCTOR ZATERDAG 29 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 27 Ernst Happel (links) en zijn "assistent" Jan Zwartkruis. Werd opnieuw gepakt en heb vervolgens gezegd dat ik in Linz woonde. Toen lieten ze me gaan". Hij neemt opnieuw een andere houding aan. Praat net wan neer we aannemen dat er meer komt, geheel onver wacht weer over het heden. Over de 'poeren-loelen' van Club Brugge. Uit de schuld heeft-ie ze gehaald. Toen hij kwam zaten ze voor vijf mil joen in de min. Als het meezit straks vier Belgische kam pioenschappen op rij en in ieder geval een tweede Europa Cupfinale tegen Li verpool. En rekenen kunnen ze ook. Tachtig gulden voor een plaats. Alleen van reke nen op een ander vlak hebben ze nooit gehoord. Hij heeft het al eehs gezegd tegen de pen ningmeester. Zou het je niet beter uitkomen als we op alle fronten tweede werden? Hoef je ook geen hoge premies uit te keren? Die penningmees ter zei nog ja ook. Maakt zich thans echt boos.' Zegt dat-ie geen enkele moeite meer doet om zijn huidige - nog een seizoen Door Ger Stolk doorlopende contract - om te zetten in een driejarig. Ant woord had-ie al moeten heb ben, hij is geen bedelaar. Met Anderlecht wordt het even eens niets meer. Afgelopen, de verhalen van dreigtele- foontjes naar bierbrouwer Van den Stock berusten op waarheid. Geannuleerde or ders, eveneens juist. Zo'n Goethals, het allerbeste mate riaal. Doet er niets mee, maar als Van den Stock wil is Goethals zo weg. Een baan op de bierbrouwerij, Van den Stock is schathemeltje rijk. Zal Goethals de hele dag niets uitvoeren voor zijn grote sala- Happel: „Tootsiek word je er van. Die 'papier-oorlog' haat ik, had er bij FC Den Haag noch bij Feyenoord iets mee te maken. Maar hier. Heb ik het eindelijk voor elkaar dat er een soort secretaris komt en gaan allerlei bestuursleden tegen journalisten lopen ver tellen dat Happel zijn zin heeft gekregen maar dat het op niets uitloopt omdat Hap pel de goede man toch wel weer als oud vuil zal behan delen. Hij had nog geen dag gewerkt toen zijn ontslagbrief er al was. Opgezet pandoer, natuurlijk. Het zou ook alle maal niet zo'n vaart lopen als die idioot van een burgemees ter er niet zou zijn. Van Male. Komt op een dag bij me en vraagt of-ie mee mag naar Italië. Ik zeg: ik hoef het niet te betalen en je staat op je ei gen benen. Hoor ik later dat Van Male in het bestuur heeft uitgeroepen dat Happel erop staat dat Van Male meemoet want dat het anders fout loopt. Zo'n klootzak, als er iets is wat ik haat is het dit soort oneerlijkheid. Wat een' "loei". Op dreef Hij komt op dreef, biedt op nieuw aan om koffie te zet ten. Zegt: „Daar, waar jij nu zit, daar zaten een paar maanden gele den Brox en Stephan van Feyenoord. Zinloos. Feyenoord kan me niet fcjeta- len en dat spijt me meer dan j e zou denken. Verkeerd beleid. Net zo als hier destijds bij Club Brugge. Moest er een voetballer worden aange trokken, die ze niet konden krijgen. Gaven ze hem een blanco-chequeboek en mocht-ie zelf het bedrag in vullen dat hij wilde verdie nen. Johan Devrind, drie miljoen Belgische francs vulde hij in. Hij kreeg het nog ook. Belachelijk. Ik heb me teen die hoge basisionen naar beneden laten gooien en heb de premies verdriedubbeld. Dat is beroepsvoetbal" Feyenoord - hij kijkt mij aan en zegt opvallend: „Het spijt mij zeer - heeft altijd die spelers gekocht die a la minute nodig waren. "Verkeerd", zegt hij, "daarom verkeerd omdat je spekkoper bent wanneer drie van de vijf aangekochte spe lers voldoen. Geen visie. Op een gegeven moment hadden ze Ressel, Ladinsky en Wery in de voor hoede. Ja mijne heren, dat is vragen om slechte resulta- BRUGGE -Laat in de middag krijgen we hem toch nog in 't vizier. Handen op de rug, in de mond achteloos een fluit, waarmee hij van tijd tot tijd drie fluiste rend-zachte tonen laat horen. Bijna net zo zacht als waarop hij doorgaans zijn koeterwaals lispelt tegen de pers. Ernst Happel autoriteit. De uitwerking blijkt er nauw elijks minder om. Sorteert hetzelfde effect als de door een stout jongetje geworpen steen, die een familie gulzig in het klokhuis pikkende spreeuwen verschrikt uiteen doet stuiven. Vliegende, zwe tende, vloekende voetballers, de trainer is niet mals van daag. Foetert na afloop weer over 'loeien', die het tegen Be ringen zo hebben laten afwe ten. De 'pest-poeken' krijgt hij er nog van, maar hij heeft het ze ingepeperd. Later toch verkapte excuses. Kon 's morgens om tien uur onmogelijk, 'der Joker' - wiids gebaar - belde hem. Zou om tien uur op Zavetem zijn. Vandaar. Nog later blijkt 'der Joker' niemand minder te zij n dan jonge Ernst. Enige zoon, destijds vervuld van haatge voelens jegens de vader toen de ouders tot een breuk kwamen maar inmiddels weer „on speaking terms" en als steward van Pan-Am in de gelegenheid de beroemde va der af en toe op te zoeken. Villa in het nabij Brugge gele gen Oostkamp, waar die mor gen een rode ochtendjas en twee glazen met sporen van jus d'orange opvallend op de tafel 'rondslingeren'. De tafel is nu opgeruimd. Wat even eens in het oog valt is een foto, waarop koning Boudewijn, koningin Fabiola en Happel, die thans aanbiedt om koffie te zetten. Dat willen we 'der Weltmeister' niet aandoen, dus drinken we bier. Happel spuit een aantal algemeenhe den over Oranje, die we al lang wisten. Maar hij blijkt opvallend goedgemutst. Laat in eerste aanleg zijn grote on verschilligheid jegens de me dia nog maar weer eens blijken en duikt ongevraagd in zijn verleden wanneer ter sprake komt dat John Linse van Voetbal International in Oostenrijk op pad is geweest om dingen uit tc vorsen, die niemand van der Weltmeister weet. Geen zier Het interesseert hem opnieuw geen zier. Happel „Toen Ra pid Wien in 1941 de voetbal- titel van Gross-Deutschland won - 4-3 in Berlijn tegen Schalke'04 - was ik er niet bij. Kon ook niet want ik was zes tien. De jongens van Rapid werden onmiddellijk naar het Oostfront gestuurd, want op die dag brak de oorlog uit met Rusland. Ikzelf ontkwam in Wenen evenmin aan een aan tal verplichtingen. Arbeids dienst, drie maanden lang en tenslotte eveneens naaf het Oostfront. Echt aan het front heb ik nooit gezeten,.meestal zo'n vier-, vijfhonderd kilo meter er achter. Wat in feite veel gevaarlijker was, want die Partizanen waren niet misselijk. Gevochten heb ik nooit, want ik was telegra fist-telefonist. Dat is trouwens mijn redding ge weest" Intermezzo, dat wordt aange kondigd door voetstappen buiten en een sleutel, die in het slot wordt gestoken Donkerharig vrouwspersoon, dat door Happel grijnzend als Annemarie wordt voorge steld: „Daar heb je ze nou, waarover in Israel zoveel te doen is geweest. Dit hier zijn Nederlandse verslaggevers" Waarop Annemarie verstijft en koeltjes doorloopt naar de keuken. Wat opvallend mag worden genoemd, want in Belgie geven mensen elkaar bij wijze van spreken al de- hand als ze naar het toilet gaan. Oostfront Happel „Ach, ik wilde voetballen. Voetballen was mijn leven. Daar aan het Oostfront ben ik voor het eerst in mijn leven bang ge weest. Voor de Russen, vooral voor de Russen. Als telegra fist was ik precies op de hoogte van de markatielijn. Met de Amerikanen had ik toen al contact. Met een Jood onder andereneen zoon van naar Amerika geëmigreerde Joodse Wieners. Op een nacht zegt-ie tegen me: als je over twee dagen zorgt dat je daar en daar bent en je gooit je ge weer weg dan ben je krijgs gevangene. Breng je het er le vend af. Met zijn achten zijn we overgelopen. Goddank, want de Russen zaten al op minder dan 100 kilometer bij ons vandaan. Daarna het con centratiekamp. Stomverve lend, ergens tegen de Neder landse grens aan. Op een nacht ben ik hem gesmeerd. Hetgeen ons opnieuw op Oranje brengt, waarin hij nog altijd rotsvast gelooft. Het niveau is internationaal eveneens ge kelderd, vindt hij al is de speelwijze van Brazilië hem reusachtig meegevallen. Happel: „Bijna Europees en dat stemt tot nadenken. Wat ons betreft, let op, het komt straks op kracht aan. Argentinië brengt de wereld geen revolu tionaire ideeën. Op conditie en mentaliteit komt het aan. Ach, er wordt zoveel geschre ven. Polen zou in 1974 met een nieuw soort voetbal zijn gekomen. Onzin, in Neder land werd in 1970 al zo ge voetbald". Het jaar waarin Feyenoord de Europa Cup en de wereld bekerwon? Happel: „Meteen Nederlandse mentaliteit, ja. Een goede mentaliteit al heeft die ook zijn schaduwkanten. Kijk, in 1970 hadden we veel geld kunnen verdienen in Zuid-Amerika. Een tournee door Brazilië maar Coentje en Willem riepen uit dat ze met vakantie moesten. Een voetbalprof moet bedenken dat het allemaal maar tien of twaalf jaar duurt. In die tijd moet-ie zoveel mogelijk geld verdienen. Alles pakken wat-ie kan. Niet iedereen heet Cruijff of Rensenbrink" In het reine Rensenbrink? Alles al in het reine? Happel „Luister. Ik kom Rensenbrink tegen in Zeist en zeg: hé Rob wat lees ik allemaal over je? Alles vergeven en ver geten, zei Rensenbrink, ik ga gewoon mee. Ik geloof dat ook dit iets met de Nederlandse mentaliteit heeft to maken. Zo'n Kist. In Israël al zie Van der Hart me: let op, want ik heb het idee dat Kist gaat bedanken, praat met hem. Maar we kun nen toch niet blijven praten. Logisch dat ik experimenteer met Nanninga en Van Leeu wen. Kist ken ik. Kist had zeker bij de 22 gezeten. Nu zeg ik: het is beter zo. Iemand met zo'n in stelling gaat straks in Argenti nië eveneens twijfelen. Kan de sfeer in de groep beinvloeden. Tenslotte duurt het niet een of twee dagen. Aan de andere kant verdenk ik er Kist van dat-ie expres heeft bedankt toen de lijst met veertig was weg gestuurd naar de FIFA." Tot slot: tijdens de reis naar Tu nesië heeft een camera-ploeg van de VARA beelden van Happel vastgelegd. Enig idee waarom die nooit zijn uitgezon den? Happel „Ik heb die jongens ge zegd dat ik geen verstand heb van politiek, want daarover wilden ze mijn mening weten. En ik ben blij dat ik er geen ver stand van heb Door H. J.Oolbekkink WORLD WIDE FLIGHT AMBULANCE Dr. Andreas Kunincki, de Duitse chirurg voor een van de Learjets waarmee de luchtambulance werkt. Het mag niet gehoopt worden maar daar voetbal, volgens het bekoorlijke aforisme van Rinus Michels, oorlog is, bestaat na tuurlijk altijd de kans dat een van de Nederlandse voetballers in Argentinië een doodschop krijgt, zelf de strafschop niet kan nemen, en onmiddellijk naar het ziekenhuis afgevoerd dient te worden. Niet onaardig zijn tegen de daar heersende medische stand, maar wie ligt er graag onder de evenaar in een hospitaal? Hoeft niet. De KNVB heeft een contract afgesloten met Jetdoctor Inter national, een op het vliegveld Twente huizende organisatie q e vanuit Düsseldoitf" opereert met zeven snelle Leaijets, tien artsen en tien verplegers, zodat de gekwetste voetbalmatador in ruim een etmaal terug in het vaderland kan zijn om daar te worden opgenomen en behan deld. Nou komt dat wel op zo'n 2750 gulden per vlieguur, en Argen tinië heen-en-terug is al gauw dertig uur vliegen, dus is die KNVB nu helemaal gek gewor den, al hebben ze dan een mil joen leden? Tweeëntachtigdui zend vijfhonderd gulden uitge ven aan een voetballer die ver moedelijk best met een boogje om zijn tegenstander heen had kunnen lopen of eventueel zelfs thuis had kunnen blijven? Welnee, de voetbalbond heeft gewoon een abonnement ge nomen, waardoor de spelers op een alleszins behapbare premie - via een groot Amerikaans ver zekeringsbedrijf - gerepatri eerd kunnen worden en onder weg (arts en verpleger in de jet) al verzorgd kunnen worden, omdat de toestellen zijn voor zien van een volledige intensive care unit, zuurstofvoorraad en apotheek. Kunt u ook doen, als u met va kantie gaat. Kost u, binnen een straal van 6500 kilometer (en daar vallen de meeste toeristenoorden bin nen) 75 cent per dag. Mocht u daarentegen uw vakantie willen doorbrengen op Vuurland en daar, pas op, van een berg stor ten, dan kost het u 1.20 per dag om er van verzekerd te zijn dat ze u komen ophalen om die heupblessure of dat gat in uw hoofd in. vertrouwde omge ving te helen. Huib Adolfs is directeur van Benelux Flight Ambulance, maar wat heeft een drukkers- zoon in die bedrijfstak te zoe ken? „Mijn vader had een drukke rij-uitgeverij en in 1967 ver kocht hij het bedrijf. Ik ben er nog een paar jaar blijven wer ken, maar als je vanuit het ma nagement opeens onder een ander komt, krijg je frustraties, dus ik vond het tijd worden om Huib Adolfs in medisch ver band de lucht in? „Ik kwam in Düsseldorf in con tact met dr. Andreas Kunicki, een negenendertigjarige chi rurg die steeds meer zieke of gewonde mensen op zijn opera tietafel kreeg die in het buiten land iets was overkomen en daar niet goed geholpen kon den worden. Hij kwam daar door op 'het idee de Deutsche Flug Ambulanz op te richten die nu bijna drie jaar bestaat. Samen hebben we toen de Be nelux Flight Ambulance ge sticht, in 1976, en daarna de Oesterrcichische Flug Ambu lanz, endie drie vallen onder de overkoepelende organisatie Jetdoctor International." Vormen Klachten in een ver buitenland? Even de Jetdokter bellen. Adolfs: „Precies. En het slaat aan, want we hebben al vragen gekregen uit landen als Canada, Amerika, Iran en IJsland om onder onze paraplu mee te mo gen werken. Dat kan, maar dan moeten ze wel aan onze normen voldoen en die liggen hoog, want we baseren ons op de richtlijnen van het Deutsche Gesellschaft für Luft- en Raurn fahrtmedizin" Even terug naar de KNVB. De voetbalbond heeft de spelers gecovered voor de maand dat ze in Argentinië zijn, maar over weegt een jaarabonnement, zo dat men bij alle uitwedstrijden is gedekt. Zo'n abonnement nemen ook veel grote bedrijven die een aantal medewerkers in het buitenland hebben, en voorlopig leveren die ook de meeste te repatriëren patiënten, vaak urgentiegevallen uit lan den als Nigeria, Iran of Saoe- di-Arabië. Het ligt daarom ook voor de hand dat Adolfs zijn ac quisitie vooral voert via de grote industrieën, maar ook een zaak die een of twee mensen over de grens heeft is welkom. Adolfs is een bevlogen pra tende, kien-zakelijk ingestelde man, maar hij wil wel even illus treren dat Kunicki en hij met Jetdoctor wel degelijk ook so ciaal werk verrichten. „We heb ben vorig jaar een Nederlandse zeeman uit Madeira opgehaald. Hij had ernstige maagklachten, was in het plaatselijk zieken huis geopereerd, maar dat was mislukt. Ja, zeg, die chirurg had geen handschoenen aan en stond tijdens de operatie een si gaar te roken. Geen wonder dat die zeeman ook nog een long collaps kreeg. Nou, Kunicki heeft hem met de Leaijet opge haald en naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam gebracht. Vier weken later belde de arts daar me op en zei dat de man weer gezond rondliep, maar dat hij dood geweest zou zijn als wij hem niet naar Nederland ge bracht hadden." mijn hobby, de luchtvaart, om te zetten in verdiend werk. Daaruit is in 1970 Twentair ge boren, een firma die voor de za kenman het commercieel vlie gen naar Nederland haalde. Ik kreeg de vertegenwoordiging van zes Duitse luchtvaarton dernemingen waardoor ik der tig toestellen kon leveren, van kleine tweemotorige zaken- vliegtuigen tot de grote Lock heed Tristar voor bij voorbeeld reisorganisaties." Aardig voor die zakenmannen en toeristen, maar hoe vloog

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27