Electrisch vissen: schoon en selectief ZATERDAG 29 APRIL 1978 PAGINA 23 Door Gert Selles en Alexander Münninghoff Langzamerhand komt het „tweede computertijdperk" naderbij. Een tijdperk, dat nog niet zo lang geleden terug te vinden was in de veelheid van science-fiction- lectuur. Maar de deskundigen weten nu wel beter. Veel van wat tot voor kort werd verwezen naar het rijk der toekomstfabelen zal binnenkort, dankzij de welhaast onbegrensde mogelijkheden van de computer, werkelijkheid worden. Een van de kenmerkende ontwikkelingen van dit nieuwe tijdperk zal zich afspelen op het terrein van het zogenaamde viewdatasysteem, een totale vernieuwing van het communicatiesysteem waarvan de gevolgen op de lange duur zeer ingrijpend zullen zijn. Viewdata komt neer op tele foon-beeldinformatie. Je belt op naar een databank, waar je vraag in een computer wordt gestopt. Het antwoord krijg je thuis op je (aangepaste) tele visiescherm. De Engelsen zijn op dit terrein de voorlopers van Europa: daar verwacht men al in ja nuari 1979 met het com merciële gebruik van viewda ta te kunnen starten. Nederland zal waarschijnlijk het tweede land in Europa zijn dat dit revolutionaire sys teem zal invoeren. Staatssec retaris Smit-Kroes heeft on langs het groene licht gege ven voor praktijkproeven met viewdata. Tijdens de ko mende Firatotentoonstelling, die begin september van dit jaar in de RAI in Amsterdam zal worden gehouden, zal de PTT uitvoerig met dit sys teem gaan experimenteren. Op basis van de ervaringen op de Firato zullen dan de ver dere voorbereidingen worden getroffen voor de eerste lan delijke praktijkproef. Even als Nederland zal ook West- Duitsland het Britse viewda tasysteem overnemen. De Duitsers zullen trachten het systeem in 1982 operationeel te maken. De Fransen hebben hun eigen beeldinforma tiesystemen. Verandering Deskundigen verwachten, dat de invoering van viewdata een grote verandering van ons televisiegebruik zal ople veren. Immers, viewdata is niet alleen een medium voor het ontvangen van informa tie, maar zal op den duur ook zeker gebruikt kunnen wor den voor persoonlijke com municatie via de televisie. Het eenzijdig, passief gebruik van het tv-toestel gaat er dus volledig uit om plaats te ma ken voor tweerichtingsver keer. Dit alles houdt tevens in, dat er een enorme revolutie zal ont staan op het gebied van de consumenten electronica. Vandaar dat televisieprodu centen nu al ijverig bezig zijn met inspelen op de ontwik kelingen, die met de invoe ring van viewdata gepaard zullen gaan. Om diezelfde re den zijn zij aangesloten op het viewdata-researchcentrum dat in Londen staat. Computer In dat centrum bevindt zich een grote computer waarin men informatie over de volgende onderwerpen heeft opgesla gen: nieuws, sport, radio en tv, uitgaan, reizen, vakantie, toeristengids, onderwijs, hobby en spelen, humor, quiz, huis- en gezinshulp, markt, auto's en motoren, huizen en hypotheken, feiten en cijfers, gelden verzeke ringswezen, arbeidsbeurs, aangeboden en gevraagden diensten, handel in effec ten, boodschappen. De werkwijze is als volgt. Alle reerst wordt een telefoonver binding met het computer centrum tot stand gebracht. De telefoonlijn wordt daarna via een knop overgeschakeld naar de viewdata-ontvanger, het tv-toestel dus. De computer meldt zich nu met een beleefd welkom, waarna de abonnee verzocht wordt via een klein toetsenap- paraatje zijn pasnummer op te geven. Is dit gebeurd dan geeft de computer het boven vermelde overzicht van wat hij „in huis" heeft, d.w.z. hij brengt de index van de aan wezige op het scherm. Stel nu dat iemand gezellig buitenshuis Chinees wil gaan eten. Hij kiest dan uit de in dex de categorie „ontspan ning". De pagina die hij dan te zien krijgt geeft wederom een aantal keuzemogelijkheden, waaronder bijvoorbeeld de categorie „restaurants, bars etc.". Op deze wijze kiest de abonnee door naar Chinese restaurants en komt tenslotte terecht bij de pagina waarop het restaurant van zijn keuze, openingstijden, menu's, tarieven, specialitei ten etc. staan vermeld. Dat hele selectieproces is overi gens overbodig als men al het paginanummer weet, waarop de gewenste informatie is te vinden. Die kan men dan rechtstreeks laten komen. Berichten Dok het uitvoeren van inge wikkelde berekeningen d.m.v. in de computer opge slagen formules is geen enkel probleem. Evenmin als het' verzenden van berichten, waarbij het systeem ook als telexnet kan fungeren. Ook de boekhouding van een be drijf kan op de viewdata- computer. Hoe mooi dit allemaal al klinkt, toch gaan de mogelijkheden van viewdata nog aanzienlijk verder dan bovengeschetste voorbeelden doen vermoe den. De Britten gaan ervan uit dat in 1984, wanneer er in dat land meer dan een miljoen viewdata-gebruikers zullen zijn, het systeem zo is ont wikkeld dat de gebruikers onderling ook kontakt kun nen opnemen. Dit zou dan het begin kunnen vormen van de elektronische post, bijvoor beeld. Stel eens voor dat iemand over een jaar of zeven het plan heeft in zijn eentje een han delsbedrijf te beginnen. Bij voorbeeld in bakkerij-ap- paratuur. Hij hoeft dan niet meer naar een duur marke ting-bureau, want de markt gegevens (dus hoeveel bak kers er zijn die zelf bakken, welke apparatuur er op de markt wordt gebracht en met welk succes etc.) kan hij bin nen enkele ogenblikken put ten uit de viewdata. Wanneer zijn plan definitief is, brengt hij zijn gegevens op het scherm en laat ze trans porteren naar een volledig geautomatiseerde Kamer van Koophandel, naar evenzeer geautomatiseerde over heidsinstanties in de voor lichtende en uitvoerende sec tor, naar volledig geautomati seerde banken om bijvoor beeld uit hun computer of fertes voor leningen op te vragen. Voorts brengt hij via het scherm gegevens naar zijn potentiële klanten. Geen kostenprijsberekeningen meer of berekeningen van de vervoersprijs, want dat doet de viewdata-computer in lut tele seconden. Geen papier voor correspondentie, want dat gaat veel sneller en direc ter via het scherm. Ook in koop en (voorraad)boekhou- ding via het scherm, evenals het afhandelen van alle geld zaken via de computer van de bank of de giro. Reclame: ook al via het scherm. En ga zo maar door; het is ongelooflijk waartoe straks een man in staat is wanneer hij een groot handelsbedrijf wil r Binnen 10 jaar Science fiction? Nee. Binnen tien jaar is dit alles werkelijk heid. Technologisch is het al werkelijkheid, op een paar nog uit te voeren verbeterin gen na. Al met al een ingrijpende ont wikkeling die vanzelf sprekend niet meer tegen te gaan is. In dat licht bezien is het verontrustend, dat de bij viewdata betrokkenen (in de eerste plaats de overheid, PTT, bedrijfsleven en omroe pen) zich nauwelijks schijnen bezig te houden met de vraag, wat de gevolgen van viewdata voor het leefpatroon van de Nederlander zullen zijn. Men houdt zich wel bezig met de commerciële en technolo gische aspecten van het sys teem (dus: wie gaat het behe ren, welke maatschappij krijgt de order voor de ver vaardiging, wie is verant woordelijk voor het een én ander), maar met name de ge volgen voor de werkgelegen heid laat men praktisch bui ten beschouwing. Terwijl het toch voor de hand ligt, dat in de tweede fase, operationele, commerciële viewdata een nieuwe aanval op de werkgelegenheid zal worden ingeluid. Enerzijds zal met viewdata on getwijfeld een serie nieuwe, interessante banen voor des kundigen in de elektronische sector opdoemen. Want on danks het feit dat de com plexe communicatie-indu strie met al haar vertakkingen nu al heel wat lijkt, zal de huidige omvang vergeleken bij die van over tien of twintig jaar een schijntje blijken te zijn. Maar gezien het minder arbeid sintensieve karakter van de nieuwe communicatie zal omschakeling en uitbreiding in die sector bij lange na niet opwegen tegen het verlies in de grafische sector, het ver lies van werk voor aantallen bankemployees, boekhouders, ambtenaren, vertegenwoordigers, inko pers, bezorgers etc. Een ver lies, dat ongetwijfeld geleide lijk zal ontstaan. Een verge lijking met het eind van de ja ren vijftig en het begin van de jaren zestig dringt zich op. Toen werd er flink gewaar schuwd voor de negatieve ge volgen van de automatisering en de computerisatie, maar in die periode zorgde de zich voortdurend versnellende economische groei voor ver sluiering van de nadelige ef fecten voor de werkgelegen heid. Maar gezien de huidige pro blemen op de arbeidsmarkt, die zich nog in lengte van ja ren zullen voortzetten, kan men een dergelijke versluie ring in de jaren tachtig wel vergeten. Probleem Kortom: viewdata brengt een groot sociaal probleem met zich (denk ook aan de gevol gen voor de vrijetijds besteding) waar de overheid en de andere betrokkenen nog niet serieus aan werken. Komt tijd, komt raad, lijkt de houding te zijn, maar die houding is uit den boze. Het probleem van de overheid is echter, dat men afhankelijk is van de politiek. En helaas strekt het politiek beleid zich zelden langer uit dan over één regeerperiode, terwijl het hier gaat om zaken die zich over tientallen jaren kunnen uit strekken. En dat is jammer, want het zal duidelijk zijn dat men er met het „eerlijker verdelen van werk" (vervroegde pensione ring, korter arbeidstijden etc.) alleen niet komt. De ontwik keling, die over enkele jaren in Nederland met viewdata zal worden ingezet, is zo in grijpend dat er nu al op zou moeten worden ingespeeld. Maar dat gebeurt niet echt. Be langrijker voor het moment is kennelijk het gekissebis rond de vraag, wie de exploitatie van viewdata in handen zal krijgen. De heer De Boer van het R1VO: ,Het is een manier van selectief vissen. Je spaart de kleine vis, die anders door de ketting werd gedwongen uit het zand te komen. Die kleintjes werden onmiddellijk doodgedrukt in het net, terwijl men er voor de consumptie niets aan heeft". Stofzuigers doorkruisen de zee. Op beeldschermpjes zoeken bemannin gen van giganten de weerloze scholen vis op en zuigen de levende wolk mee dogenloos in de buik van het schip. Dat is wal we hebben gezien van de technische vooruitgang in de visserij. De mens is er meer opgaan verdienen De zee is er smeriger op gewor den. De vis hapt naar adem. Bij elektrisch vissen ligt dat anders. Technici van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) zijn aan het experimenteren met dat elektrisch De Goeree 4 van schipper J. 't Mannetje, die gedurende de weekeinden aan de steiger van1 de haven in Stellendam ligt, wordt gebruikt voor de proef nemingen. Een hekkotter van niet te grote omvang. Maar gezond van proporties en over zichtelijk. 't Mannetje meent dat men zijn schip daarom heeft uitverkoren. Het elektrisch vissen geldt vooralsnog de platvis. De kotters varen uit en hangen als libellen op volle zee aan weerszijden van het schip de netten boven het water. Dan zakken de bo men en de mazen zinken in het water. Voor de netten uit trekt het schip in de huidige praktijk een lange ijzeren ketting door het zand, die de platvis verontrust. Het beest zwemt verstoord op uit het zand en wordt vast gehouden in het net. Met het elektrisch vissen verandert er niets aan het principe. Alleen wordt de zeebodem niet over een grote breedte omgeploegd door een ketting. Voor het net sleept een reeksje koperen draadjes over het zand. Om de haverklap zenden de koperen slierten een schok in het zand. De vis schrikt op, veert uit de bodem en het net doet waarvoor het is aangeschaft. De voordelen van dit soort van vissen zijn talrijke. Wat voor de visserman belangrijk is: de ketting blijft ach terwege. Dat scheelt brandstof, want het metaal hoeft de bodem van de zee niet meer te schoffelen. Maar ook voor de vis is het belangrijk. Grote vissen blijken namelijk gevoeliger voor het elektriek dan het kleine grut. De kleine platvis blijft onder het zand terwijl de volgroeide broers opschrik ken. Aan boord van het schip staan genera toren die de elektriciteit leveren. Het motorvermogen van het schip kan die hoeveelheid stroom zelf leveren, het is te verwaarlozen wat de elektroden aan stroom vergen. De impulsgenera toren hebben een vermogen van vier tot vijf kilowatt. „We zijn al een paar jaar bezig met het experiment en het zal nog tot '81 voortduren. Dat het is geslaagd kun nen we nog niet zeggen. Er zijn nogal wat voetangels. Zo is de ligging van de vis belangrijk. Hoe zit-ie in de grond als hij een shock krijgt. Dat is belangrijk voor zijn manier van reageren". Een nadeel van het elektrisch vissen zou kunnen zijn dat de tong minder voedsel krijgt. Sinds de invoering van de boomkorvisserïj in het begin van de jaren zestig is de tongstand weer gegroeid. Een verklaring van die groei zou kunnen zijn dat de zee bodem door dat hij wordt omgespit door de ketting meer voedsel oplevert. Internationaal zijn er nogal wat be zwaren tegen het vissen met kettin gen. Hier en daar in Frankrijk is het de vissers verboden. Engeland mop pert er over. Van het elektrisch vissen heeft het dier zelf geen schade. ,*Je moet het zien als een koe die tegen schrikdraad loopt. Hij blijft er niet in. De vis komt in goede staat in het net. Dat is met de kettingen ook anders. Het schip moet harder varen vanwege die kettingDe vis die achter in het net tegen de ma zen wordt aangedrukt door de snel heid wordt ook nog uren belaagd door zand, slik en stenen die door de ket ting worden opgegooid. De huid wordt beschadigd, kieuwen slibben dicht en de kleintjes worden verplet terd. Met elektrisch vissen komt er geen vuil van de zeebodem. Het schip vaart niet zo hard omdat er tussen de schokken wat tijd nodig is". Wat dat voor voordeel heeft kan schipper 't Mannetje vertellen: "t Is een prachtig experiment. De vis die je vangt is veel schoner. Bovendien scheelt het aanmerkelijk in de brand stof. Je hoeft geen ketting voort te trekken. Dit scheepje heeft 680 pk. Normaal gesproken moetje hem voluit laten draaien. Nu kun je eigenlijk met een pk of 200 minder toe. Je be grijpt wel dat de visserman daar oren naar heeft. Het gaat met de visserij zelf niet eens zo slecht. Maar de onkos ten nekken je op een gegeven ogenblik. Dit spaart je netten. Je gooit geen ste nen en troep op. En wat zou je van die ketting denken. Een beetje groot schip verslijt zo'n ketting in een maand. Die ketting kost laten we zeggen 80 cent de kilo. Nou, je gooit zo maar een paar ton in het water." ,Maar over dat experiment kun je nog niet zo veel vertellen't Is te hopen dat het allemaal gaat lukken. Ik vind het machtig interessant, vooral omdat ik er geen verstand van heb. Eigenlijk ben ik er zelfs benauwd van. van dat elektriek.En het is natuurlijk nog niet zo perfect uitgewerkt. Kijk, zout wa ter en elektriek dat vloekt met me kaar. Je begrijpt wel dat er geen druppel water bij mag komen, want dan is 't meteen gebeurd met de spullen". Aan boord heeft schipper t Mannetje alleen nog een katrol met elektrisch draad staan. De rest van de uitrus ting hebben de mannen van de R- IVO weer meegenomen. Zijn schip is ook gebruikt om een sor- leerrnachine uit te proberen. Hij ge bruikt hem nog een maand of wat en zegt naderhand aan de ontwerpers wal er aan zou kunnen worden verbe terd. De sorteermachine scheidt in lange sleuven de ene vis van de ander. In water, zo dat de vis vers blijft. Maar het belangrijkst is de inspan ning van de visserman, die niet hoeft te bukken om het „kaf van het ko ren" te scheiden. 't Mannetje is over dat ding heel goed te spreken. ,Je kunt er in een tuinstoel bij gaan zitten,bij wijze van spreken. Vroeger had je doorlopend rug- en beenklachten. Maar ik weet niet dre des hoe lang ze hem nog laten slaan".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23