Minister Wiegel ,Voor veel mensen is het een opluchting ZATERDAG 29 APRIL 1978 EXTRA PAGINA 21 Een jaar of tien geleden stelde het partijblad van de VVD een reeks nieuwkomers op de kandida- tenlij st voor de Tweede Kamer aan de achterban voor. Er werd naar hun toekomstplannen ge vraagd. Nummer achttien op de lijst, een 25-jarige Am sterdamse student, liet weten eerst rustig zijn studie af te maken, op zijn 38ste te willen trou wen en na het Kamerlidmaatschap burgemees ter van een middelgrote stad te willen worden. Nu is hij 36 jaar, al vijf jaar getrouwd, vader van twee kinderen, nooit afgestudeerd en „chef' van alle burgemeesters: Hans Wiegel, minister van binnenlandse zaken in het kabinet-V an Agt. ,Dit is geen kabinet van hoogdra vende pretenties". Minister Wiegel zegt het zonder een zweem van aarzeling of schaamte. „Nee hoor, we probe ren niet meer dan het land een beetje fatsoenlijk te regeren". ,Op de winkel passen - wordt wel eens denigrerend gezegd. Alsof dat geen eerzame bezigheid zou zijn. Ik vind van wel. Zorgen dat de zaak goed draait, dat we niet failliet gaan - da's toch prachtig. Wat wil je nog meer?". Bekent eerlijk: „Ik ben geen we reldhervormer. Ik doe geen over spannen beloften, die toch niet waar gemaakt kunnen worden. Mijn enige taak is te zorgen dat het een beetje goed loopt". ,Toen het kabinet-Den Uyl vijfjaar geleden aan de macht kwam, werd eventjes op hoge toon mee gedeeld dat Nederland helemaal hervormd zou worden. Het zou weer prachtig worden hier. Nou, wat is er van terechtgekomen? De werkloosheid is hoger dan ooit tevoren. Veel bedrijven staan aan de rand van de afgrond. On ze export stagneert". .,Mijn standpunt is: rustig bekijken wat de problemen zijn, dan rustig naar oplossingen zoeken en een beleid uitzetten. En laat het oor deel maar aan anderen over. Zeg niet van jezelf datje het allemaal zo geweldig zult doen. Dat zal moeten blijken. Er komt mis schien niets van. Met zo'n aanpak is het land meer gediend, denk ik, dan met al die hemelbestor- aende hervormingen. Dat- zaait alleen maar onrust". Door Jan Schinkelshoek ,Toen ik op binnenlandse zaken kwam, werd gezegd: Ha, ha, dat zal me wat worden. Wiegel, de tweede Thorbecke. Een lachertje. Zegt me niks. Ik wil slechts pro beren - als me de tijd gegeven wordt - dit ministerie zo goed mogelijk te runnen. Het amb- tenarenbeleid, de reorganisatie van het binnenlands bestuur, de herziening van de grondwet, de politie - ik hoop het een beetje verder te brengen. Dan ben ik al dik tevreden." Zorgelijk, Maar er is nu meer nodig. De economie moet weer op het goede spoor worden ge holpen. ,Ja, de situatie is zorgelijk. Dit ka binet probeert in deze jaren een aanzet te geven voor betere toe komstkansen voor de bevolking en de komende generatie. Dat zal een immense krachtsinspanning vergen. Als dit kabinet de kans krijgt, moeten de kiezers straks maar beoordelen of we dat rede lijk hebben gedaan". ,Op dit moment zit het kabinet midden in de voorbereidingen voor de reusachtige bezuini gingsronde. In juni hopen we onze plannen naar buiten te brengen. Sommige lieden stellen het voor alsof dit kabinet uit liefhebberij zit te broeden op al lerlei snode plannen om te gaan hakken in allerlei belangrijke uitgaven. Onzin, natuurlijk. Het doel is ons land weer een goede startkans te bieden. Het sociaal- economisch klimaat te verbete ren. Dat moet de basis zijn voor herstel van de werkgelegenheid, voor een levenskrachtig be drijfsleven. Dat is het doel. Eén van de middelen om dat te be reiken is een ombuiging van de uitgaven. De uitgaven van de overheid zijn de laatste jaren veel te sterk gestegen. De lasten voor het bedrijfsleven zyn te zwaar geworden. Daarmee hebben we onze concurrentiepositie onder mijnd. Aan die desastreuze ont wikkeling willen we een eind maken. En tegelijk een nieuwe start. Dus niet alleen puinrui men, maar ook opbouwen". Smalle marges Bezuinigen is kennelijk toch moei lijker dan de WD-in-de-opposi- tie dacht. Toen werd er gepleit voor een besnoeiing van twintig miljard, nu schijnt het slechts hall'zo veel te zullen worden.' „De marges voor beleidsombui ging zijn erg smal. Smal door de harde werkelijkheid van de eco nomische gegevens, door wet telijke verplichtingen en door de tijd die het kost wetten en regels te veranderen. Het beleid dat in de laatste jaren door het kabi net-Den Uyl is gevoerd, kan slechts stapje voor stapje worden omgebogen. De koers van het schip van staat kan slechts een paar graden verlegd worden. Als je het roer in één keer wilt om- Ambtenaren Geruchten willen dat minister Wiegel er voor terugdeinst de ambtenarensalarissen en -pen sioenen aan te pakken. „Mijn standpunt is duidelijk: als we in dit land moeten matigen - vroeger zei ik dan altijd: als wij de broekriem moeten aanhalen, maar ja, als minister moet je het allemaal een beetje netter zeg gen - als wij moeten matigen, dan moeten we het allemaal doen. Allemaal, dus ook de amb tenaren". „O. ik maak me geen enkele illusie. Als ik met bepaalde voorstellen kom, zullen de ambtenarenbon den mij niet luide toejuichen. Maar ook ambtenaren hebben recht op een fatsoenlijke behan deling. Een goed werkgever houdt rekening met de gerecht vaardigde wensen van de mensen voor wie hij verantwoordelijk is. De minister van binnenlandse zaken is één van de grootste werkgevers in het land. Daarom bepleit ik een evenwichtige en zorgvuldige ingreep". „Ach, al die verhalen van de PvdA. Nee, ik herhaal het, de ambtena ren zullen niet dubbel gepakt worden. De oppositie doet net alsof zij op de bres staat voor de ambtenaren en de minister van binnenlandse zaken klaar staat hen het laatste dubbeltje af te nemen. Mag ik nog eens in herin nering roepen de massale acties van de ambtenarenbonden tegen mijn voorganger in het kabinet- Den Uyl? Misschien krijgen we wel weer een ambtenaren- demonstratie. Maar ik vind het goedkoop om het te doen voor komen alsof dit kabinet hen on redelijk met bezuinigingen wil treffen. Wat Den Uyl wilde, was ook niet mis." Provincies Moeten de reorganisatie van het binnenlands bestuur en de vor ming van provincies-nieuwe-stijl niet als te duur op de lange baan worden geschoven? Toen nog Hans Wiegel, de frac tievoorzitter (boven). minister Wiegel tekent voor de overdracht van het departement (links), Wiegel broederlijk naast Aantjes vlak na de verkiezingen in mei 1977(onder), minister Wiegel tijdens zijn eerste persconferentie ter gelegenheid van de aanbieding van de nota „De problemen van de Molukse minder heid in Nederland" gooien, dan kapseist het en ver dwijnen lading en bemanning in de golven. Den Uyl heeft het ook al eens gezegd: als je de koers in het begin iets verandert, geeft dat na een jaar een klein verschilletje te zien. Maar als de koerswijzi ging doorgezet wordt, dan komen we uiteindelijk heel ergens an ders terecht dan aanvankelijk het plan was". Draagvlak „Dit kabinet wil niet als een dol leman te keer gaan. De mogelijk heden om het beleid te verande ren zijn normaal al niet groot, maar dit kabinet versmalt ze doelbewust nog verder. Dat heeft te maken met onze filoso fie dat we een politiek willen voe ren waarin niet alleen rekening wordt gehouden met wat CDA en WD allemaal willen. Nee, wij kijken over de grenzen van de coalitie heen. Ook wat elders gezegd wordt, daar besteden wij aandacht aan. Op die manier ho pen we het kleine draagvlak on der dit kabinet te verbreden". Een excuus om minder te bezuini gen? Zolang dit kabinet er zit, zijn de mi nisters alleen met nog meer geld- kostende plannen gekomen. De ministers Pais (onderwijs) en Scholten (defensie) willen de uit gaven verhogen. De scheeps bouw en de zware metaal worden a raison van 900 miljoen gulden te hulp geschoten. Het bed rij fs-' leven heeft een lastenverlichting van om en nabij een miljard in de schoot geworpen gekregen. „Elke minister wil natuurlijk op zijn eigen terrein zo veel mogelijk realiseren. In de Kamer wordt er soms om gevraagd. Ook de men sen in hetjand uiten wensen. Het is niet zo vreemd dat een minis ter, een staatssecretaris, een de partement daar naar luistert". Maar van een kabinet dat zulke grote bezuinigingsplannen heeft, wordt toch wel enige zelfbeheer sing verwacht. „Zo is het. Er zal op een gegeven moment binnen het kabinet moe ten worden beslist wat wel en met kan. En als nieuwe taken worden aangevat of grotere uitgaven worden gedaan, dan zal er op an dere terreinen compensatie te genover moeten staan. Tja, ik verwacht dat daarover binnen het kabinet wel een stevig rob bertje zal worden gevochten". ,Nee, dat geloof ik niet. Natuurlijk moeten we bij de bestuurlijke reorganisatie op de kosten letten Hoe duur het wordt, hangt van een heleboel dingen af. Hoeveel provincies-nieuwe-stijl moeten er komen? Moet het nieuwe be stuur niet stapje-voor-stapje worden ingevoerd? Welke taken krijgen de provincies? Hoeveel gemeenten blijven er over na de indeling? Op dit moment ben ik bezig dat te bekijken. Eind mei hoort de Tweede Kamer mijn voorlopig standpunt" „Ik ben er van overtuigd dat het goedkoper kan dan wordt aange geven in de voorstellen die nu bij de Kamer liggen. Als we met het idee komen om beduidend min der dan 24 nieuwe provincies te maken, als we de nieuwe be stuurlijke organisatie stap voor stap invoeren - dat scheelt een slok op een borrel." „Ja, het zal natuurlijk geld gaan kosten. Maar doormodderen met de huidige vorm van binnenlands bestuur kost ook het nodige. Het is maar zeer de vraag of de nieuwe organisatie, die veel efficiënter zal werken, uiteindelijk zo veel extra kost. Waarschijnlijk bespa ren we meer dan we denken. „Partijman" Bijna nog meer dan minister van binnenlandse zaken is Wiegel vice-premier. Herhaaldelijk trekt hij het land in om het beleid van het kabinet-Van Agt te „verko pen", te verdedigen en toe te lich ten. Zyn uitspraken hebben al meer dan eens irritatie bij het CDA opgeroepen. CDA-fractie- leider Aantjes noemde hem eens boos een „partijman", een minis ter die alleen maar oog heeft voor de belangen van de WD. „Die uitspraak heeft mij diep ge griefd", zegt Wiegel. „Juist omdat ik zo mijn best doe de eenheid binnen het kabinet te bewaren. Ik kom niet alleen op voor de WD. Zo ervaren mijn ambtgenoten dat ook. Nadat Aantjes mij een par tijman had genoemd, hebben de CDA-ministers mij allemaal heel duidelijk laten weten dat ze het daarmee volstrekt oneens waren Dat stelde ik erg op prijs". „Elke keer als ik op een bijeen komst wat gezegd heb, zijn er weer berichten dat het bij het CDA of een van mijn collega's slecht gevallen zou zijn. Meestal is er niets aan de hand. Allemaal stemmingmakerij". Meer ruimte Als vice-premier heeft Wiegel meer ruimte dan Van Agt indertijd on der Den Uyl. „Den Uyl dacht altijd dat hij het het beste wist. Daarom stelde hij zijn medeministers voortdurend in de schaduw. Maar Van Agt is meer aanvoerder van een team, die iedereen de ruimte laat. Hij overheerst niet zoals Den Uyl. Nee, hij trekt de gemeen schappelijke conclusie uit de uit eenlopende meningen binnen het kabinet. Een wijze benade ring". „Iedereen is verbaasd over de goede verhoudingen tussen de ministers onderling. Onder het vorige kabinet ging het totaal an ders. Dat lag herhaaldelijk vech tend over straat. Wij zijn niet van die lieden die elkaar telkens weer het mes op de keel zetten. De een vindt dit, de ander dat. Nou, dan zoeken we gezamenlijk naar een compromis waar iedereen zich in kan erkennen. Zo eenvoudig is dat." Toch lijkt de positie van het kabinet niet sterk. De regeringspartijen- hebben nogal eens ruzie. „Och, de laatste tijd gaat het zo gek niet". We wachten nog op alle belangrijke maatregelen. Het CDA is bezig de messen te slijpen. Ook de VVD heeft zo eigen standpunten. „Ik heb er best vertrouwen in. De regeringspartijen beseffen best dat samenwerking en eensge zindheid nodig zijn om het kabi net in staat te stellen door te gaan. Natuurlijk, het betekent geven en nemen. En de wil achter het rege ringsbeleid te gaan staan. Ik ge loof dat die gezindheid bestaat" Jn de verkiezingsmaand maart was er enige spanning tussen CDA en WD. Daar heb ik zelf ook mijn bijdrage aan geleverd. Maar de verkiezingen zijn nu ach ter de rug. Goed afgelopen voor dit kabinet. Alle verhalen van Den Uyl dat de kiezers ons niet willen, kunnen de prullebak in. Juist na deze opsteker, dit ver trouwensvotum kan het kabinet vol goede moed verder. Nu is het zaak dat we het gezamenlijk zo goed mogelijk klaren". „Het is voor de coalitie maar goed dat het CDA gewonnen heeft en de WD verloren. Zou het an dersom geweest zijn, dan was het kabinet in last gekomen. Dat was koren op de molen geweest van de vleugel binnen het CDA die linksaf wil." Liberale richting Nu komen er ook spanningen. Het CDA wil na de verkiezingstriomf een grotere stem in het kapittel. Aantjes' reactie op de uitslag was dat de kiezers kennelijk een gro tere inbreng van het CDA in het kabinetsbeleid op prijs stellen. .Wat hij daarmee bedoelt, weet ik niet. Het regeerakkoord is het re geerakkoord. De ploeg van be windslieden probeert dat geza menlijk - net als vóór de staten verkiezingen - uit te voeren. Er zijn vanzelfsprekend een hele boel zaken in het regeerakkoord niet geregeld. Op papier kun je natuurlijk nooit regelen hoe in de toekomst de nu nog onbekende problemen zullen worden aange pakt. Voor de oplossing daarvan is onderling vertrouwen- nodig. En die bestaat. Heus". Natuurlijk moet het beleid in libe rale richting worden omgebogen. Dat spreekt toch vanzelf. Daar zijn de minister-president en ik het over eens. Als Aantjes zegt dat het beleid van het kabinet- Den Uyl moet worden voortge zet, is dat onzin. De WD heeft de plaats ingenomen van de PvdA in het kabinet. Dus krijgt het- beleid liberale accenten". „Nee, wij zijn geen drammers. Dit kabinet kiest voor gematigdheid, voor een redelijke middenkoers. NNiks geen polarisatie. Wij willen een echt nationaal beleid. Dat slaat aan. Je merkt in het land dat je op groot vertrouwen kunt re kenen. Voor veel mensen is het een opluchting dat Den Uyl weg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21