Nee meneer, uw rekening bij onze bank bestaat niet meer WAT EEN FILTERT JE VAN F 1,95 UITEINDELIJK KAN GAAN KOSTEN Meer dan de helft vindt Loekie het leukst Nieuw nummer Groene lijn Zendertje ingeslikt ZATERDAG 29 APRII. 1978 iedereen gaan schrijven dat ik voor voorkomende geval len een nieuw nummer heb." Hetzelfde nummer „Nou", zegt de juffrouw, „mis schien kunt u uw oude nummer wel weer krijgen voor die nieuwe rekening. Ik zal kij ken wat ik kan doen." En dat lukt. Meneer V. krijgt, dank zij de medewerking van de juf frouw van de balie, weer het zelfde rekeningnummer dat hij eerst had. Maar het is wel een an dere rekening. Want eerst denkt hij nog: je zult zien, dan staat die 1,32 er na tuurlijk ook weer op. Maar nee, gewoon 5,50, het be dragje van de cheque die hij heeft laten bijschrijven. En verder een map vol paperassen waarin hij hartelijk wordt wel kom geheten als nieuwe klant van de Amro. Hij leest al die pa pieren goed door, maar kan ner gens iets vinden waarmee ver klaard wordt waarom zijn reke ning is opgeheven en wie nu- zijn 1,32 heeft. Hij vraagt ons of wij hem dit kun nen uitleggen. Hoe zit dat? Wij vragen aan de Amro Bank: Hoe zit dat. Moet er soms «en bepaald minimumbedrag op een reke ning staan, en wordt hij opgehe ven als dat er niet meer is? Of wordt een rekening die niet vaak genoeg wordt gebruikt, automa tisch geschrapt? En als dat alle maal zo is, hoe worden bij u de klanten daar dan van op de hoogte gesteld. En wie krijgt het geld dat er nog stond? De Amro antwoordt: „Er is geen minimumbedrag voor een pri- verekening." Dus dat is duidelijk: een rekening vervalt niet zomaar omdat er niet genoeg geld op zou staan." „Al een tijd" Er blijken echter wel rekeningen te worden opgeheven als ze „al een tijd" niet zijn gebruikt. De Amro is hierover vager in zijn antwoord: „Het is afhankelijk van het kantoor, hoe de klant wordt ingelicht dat zijn reke ning al een tijd niet is gebruikt. Gewoonlijk wordt natuurlijk schriftelijk gevraagd wat de klant wil, opheffen of weer ge bruiken. In de praktijk blijkt dat er wel wordt geschreven, maar dat de klant dan geen ant woord geeft op de brief van de bank. Natuurlijk is het zo, dat de klant beslist over het al of niet opheffen van de rekening. Zo maar opheffen doet een kantoor natuurlijk niet. Maar meneer V. houdt vol dat hij nooit of nimmer een brief heeft gehad van de Amro, en dat er ook nooit 1,32 op enigerlei manier aan hem is teruggestuurd. En hij zegt er bij dat hij altijd zeer secuur is op zijn post. „Het is een manier van me. Ik maak alles open en lees alles tot het lelijkste reclamedrukwerk toe." Meneer V. pikt daarom het ant woord van de Amro niet en schrijft zelf nog eens een zeer boze brief naar het Amrohoofd- kantoor. Hij zegt daarin dat hij de j hele gang van zaken erg onbe- j schoft vindt en dat hij zijn 1,32 terug wil hebben, plus de rente die daar op is gekomen, en ver goeding van 1,20 die hij door dit gedoe aan telefoon en postze gels heeft moeten uitgeven. Nu ontvangt hij een vriendelijke brief van de „afdeling particulie ren" van de bank. Men zegt het te betreuren dat er geen overleg heeft plaatsgevonden voordat „tot afwikkeling van uw reke- i ning" is overgegaan. Zijn 1,32 zal op zijn rekening worden te ruggestort, plus de 1,20 voor gemaakte kosten. Als rente krijgt I hij een kwartje, want die kunnen i ze over zo'n klein bedrag niet uit- I rekenen, aldus de Amro. En ver- i der zit er een mapje met een bloknoot in de brief, als goedma- ker na de doorstane ergernis. Conclusie: het systeem van de bank deugt niet, maar ze zijn verder wel aardig. Door L. Bakker Meer dan de helft van de kinde ren die de Ster-reclame zien vinden die reclame leuk. Maar dat percentage wordt kleiner naarmate de kinderen ouder zijn, zo lezen we in het reclame vakblad Ariadne Uit dit onder zoek - uitgevoerd door Into- mart - blijkt overigens dat ruim de helft van de ondervraagde kinderen Loekie de Leeuw nog het allerleukst te vinden. Nieuw Half mei zal op Schiphol een vierde blok met 22 afhan delingsbalies in gebruik wor den genomen in de vertrekhal noord (lijndiensten). De char tervluchten vragen zoveel ba lieruimte dat de passagiers die per lijntoestel vliegen onvol doende service dreigen te krijgen. Dat wordt door die uitbreiding voorkomen. Extra Tussen Moskou en Leningrad gaat binnenkort de ER 200 „su per express" als proef rijden. Die Russische trein krijgt een snelheid van 190 kilometer per uur. De trein moet het gaan op nemen tegen het binnenlands luchtverkeer. De kogelvormige trein heeft 14 rijtuigen en kan 850 passagiers meenemen. In Japan rijden al van die treinen met nog grotere snelheden en ook in Frankrijk hebben ze tegenwoordig heel snelle. Handel Dat tijdens de vliegtochten al lerlei dranken, rookwaren en bijvoorbeeld parfums verkocht worden is normaal. Maar daarin komt uitbreiding. British Airways gaat aan boord nu ook horloges en camera's verkopen. De levering geschiedt niet via een verzendhuis zoals sommige maatschappijen al doen, maar rechtstreeks aan de passagiers in het toestel. Epoxylijmen Epoxylijmen, beter bekend als twee komponentenlijm, wor den gewoonlijk geleverd in twee losse tubes. De ene tube bevat de lijm en in de andere tube zit een verharder. Pas na mengen wordt een uitstekend hechtende lijm verkregen. Het is vaak lastig om precies de zelfde hoeveelheden lijm en verharder uit de tubes te krijgen. Je kan nog wel lijmen als de verhouding niet precies 1 op 1 is, maar de allerbeste resul taten krijg je toch pas als heel precies die verhouding goed is. Perfecta Chemie heeft die tubes nu gecombineerd tot een dub- belspuit. In een beweging druk je nu precies dezelfde hoeveel heden uit de tubes. We hebben het geprobeerd en het gaat prima. Je kan er van alles mee lijmen, hard en zacht hout, aardewerk, metalen, glas en allerlei kunststoffen. Dat geldt dan voor onderling ver- lijmen als in allerlei combina ties. Zo'n dubbele spuit (Kombi- Snel) wordt geleverd met een paar mengspateltjes en een dubbele afsluitdop voor 5,75. Niet goedkoop dus, maar je moet die lijm dan ook niet ge bruiken als je met een voorde lige „alleslijm" ook kan vol staan. Lijm er dus alleen de las tige klusjes mee, zoals metaal op glas of edelstenen in een ring of broche, bakeliet of iets der gelijks op tegels enz. In enkele Klantenrubrieken laten wij een aantal opmerkelijkheden uit de dagelijkse ser vice die postgiro en banken aan het publiek bieden, de revue passeren. Deze keer is het een verhaal over de zogenaamde betaalrekening bij een bank, waarmee onverwachte dingen blijken te kunnen gebeuren. Nee meneer, uw rekening bij onze bank is er niet meer. Veel mensen hebben een rekening bij een bank. Ze hebben die met hetzelfde doel als waarmee ande ren een postgiro hebben. Om er geld op te ontvangen en er beta lingen mee te kunnen doen. De een zweert wat dat betreft bij de giro, de ander bij de bank. Ze hebben allebei hun voor- en na delen. Doorslaggevend zal meestal wel zijn waar iemand het vaakst in de buurt komt, bij een bank of bij een postkantoor. En dan zijn er ook mensen, die hebben en een girorekening en een bankrekening. Zo iemand is de hoofdpersoon in dit verhaal. Meneer V. - zo zullen we hem noe men - heeft op een dag een reke ning genomen bij de Amro Bank. Een gewone burgermansreke ning voor ontvangsten en beta lingen. Die draagt bij de Amro de naam „priverekening". Hij is niet van plan daar zijn salaris op te laten storten, enzo, want dat loopt al via de postgiro en daar is hij tevreden over. Maar van tijd tot tijd heeft hij wel eens kleine betalingen te regelen met ande ren die dat liever via de bank doen, en dan geeft het veel pro blemen als je zelf geen bankreke ning hebt. Heel erg ingewikkeld Want zoiets is ingewikkelder dan je zou denken als je het nog nooit bij de hand hebt gehad. Eventjes een klein voorbeeld daar van tussendoor. Iemand met alleen maar een post girorekening heeft meegedaan aan een gezamenlijk cadeau en een jubilerende kennis buiten de stad waar hij woont. Allemaal in tekenen voor zo-en-zoveel. Ach teraf krijgt hij van de leverancier van het cadeau de rekening voor zijn portie in het jubileumge schenk. Daar staat alleen maar een bankre keningnummer op bij een bank in die andere plaats (in dit geval toevallig ook een Amro-filiaal). Helemaal geen postgironummer. Er mag alleen maar per bank worden betaald, staat er trou wens bij, want voor de admini stratie van de leverancier is het nodig alle geschenk-porties op een rekening binnen te krijgen. Aangezien de gever liever met geld van zijn girorekening betaalt, vraagt hij bij de Amro in zijn woonplaats naar het gironummer van dat Amro-filiaal daarginds. Nu, denkt hij, kan hij gireren naar die Amro Bank, die het dan over hevelt naar de reke ning van de leverancier. Maar nee. Dat gaat niet. Want, ver tellen ze hem, dan bereikt de verwijzing naar zijn portie in het jubileum geschenk, die hij op zijn girokaart zet, zeer vermoedelijk de leverancier niet. Tja wat dan? Nou, zeggen ze, uw mededelingen worden wel doorgegeven aan de leverancier, als u hier aan het lo ket betaalt, want dan is het een rechtstreekse bankbetaling. Weet je wat, zegt de gever, dan be taal ik u hier met een girobetaal kaart, dan gaat het geld toch- van mijn giro af. Nee, zeggen ze. Wij pakken hier bij de bank geen kaarten van de postgiro aan, meneer. Daar moet u eerst by een postkantoor geld mee gaan halen en dan met dat contante geld hier komen beta len Enfin, u begrijpt, er kunnen geval len zijn waarin je gemak hebt van ook een bankrekening. Dure maand Terug nu naar onze meneer V. Hij heeft zo'n rekening genomen. Hij gebruikt hem niet zo vaak. Uit eindelijk staat er al een poos lang nog 51,32 op. Eind november 1976, met de dure feestmaand in het vooruitzicht, doet meneer V hetzelfde als vele anderen: hij haalt geld van zijn rekening, vijf tig gulden. Dan blijft er nog 1,32 staan. In het vrijwel hele volgende jaar 1977 blijft het stilletjes met bank- transacties rondom meneer V Hij hoeft zijn rekening niet te ge bruiken. Uiteindelijk, begin de cember, ontvangt hij van iemand een bankcheque ergens voor Een klein bedragje slechts, van 5,50. Maar toch weer makkelijk dat hij een rekening heeft, want als je zo'n cheque als niet-reke- nmghouder moet gaan innen, gaat dat heel erg moeilijk. "Die is opgeheven" Meneer V. stapt welgemoed naar het filiaal van de Amro, waar hij klant is, legt de cheque op de ba lie en vraagt: „Wilt u deze alstu blieft bijschrijven op mijn reke ningnummer 47.35.94.919." De juffrouw achter de balie gaat be zig met een toetsenbord maar komt even later terug met de me dedeling: „Die rekening bestaat niet meer. Die is opgeheven." „Welnee," zegt meneer V „er is niets opgeheven. Beetje iets meer dan een gulden, ofzo." „Dan hebt u de rekening zeker meer dan een half jaar niet ge bruikt?", vraagt de juffrouw. „Ja", zegt meneer V., „het hele jaar nog niet". .Precies," zegt de juffrouw, „en een rekening die een poos niet wordt gebruikt, wordt opgeheven." Gaat dat dan zomaar? ■sMaar", vraagt meneer V. verbijs terd, „gaat dat dan zomaar? Die rekening is toch van mij. Er staat toch geld op dat ook van mij is, al is het weinig, Ukunt zo'n reke ning toch niet opheffen zonder overleg met de klant?" ,Ja meneer, luister eens," zegt de juffrouw, „daar ga ik niet over. Ik zit hier alleen maar aan de balie, en als er geen rekening meer is, dan kan ik daar uw cheque niet op bijschrijven." „Wat moet ik dan nu doen?" in formeert meneer V. „Een nieuwe rekening nemen, zegt de juffrouw. „Maar dat is zo lastig,zegt meneer V.„want dan krijg ik natuurlijk weer een ander rekeningnum mer. En allerlei kennissen en re laties hebben nog mijn oude nummer. Dan moet ik weer aan Onder het motto „Een gewaarschuwd mensbrengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consumenten, die wij in voorlichtingsbladen aan troffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waarschuwing. Want wat een ander gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. „Je kunt tegenwoordig bij be kende merken nog wel onder delen bestellen voor huis houdelijke apparaten waar iets van gebroken is, maar die mogelijkheid is toch in de praktijk nauwelijks meer- te benutten. Want het hele systeem is er op berekend dat je er geen ge bruik van maakt. Doe je dat wel, dan moet je boeten. Ser vice is vaak alleen nog maar een hol woord. Zoals bijvoorbeeld bij de vruchtencentnfuge van fa- rikant Braun. Daar zit een plastic filtertje in, dat ervoor zorgt dat de vezels van de vruchten niet in het sap te rechtkomen. Bij lezeres S. uit Roosendaal ging dat filtertje na verloop van tijd stuk. Geen nood, want Braun heeft losse filtertjes. Mevrouw S. ging naar de win kel waar ze het apparaat had gekocht, en vroeg naar zo'n fil ter. Dat moest voor haar be steld worden. Of zij daarom 5 gulden voor schot wilde betalen. Dat deed zij. Toen het filtertje na vijf weken binnen was, kreeg zij van de winkel bericht. Zij haalde het af en vroeg wat het kostte. Dat wist de winkelier nog niet. Hij zou de nota stu ren. Die kwam: een rekening waaruit bleek dat het filtertje op 9,70 kwam, min de 5 gul den voorschot. Geen vergissing Wat duur, dacht r voor zo'n simpel filtertje. Zij vroeg of het geen vergissing was. Nee, zei de winkelier, de administratiekosten maken het zo duur. ik verdien er geen cent aan. Vraag het maar na bij Braun, al u mij niet geloofd. Mevrouw belde toch voor de aardigheid eens naar Braun Nederland. Daar vertelde men haar dat zo'n filtertje in koop 1,30 kostte plus btw, en dat de verkoopadviesprijs 1,95 was. Wat nu, vroeg mevrouw S. aan Koopkracht. Moet ik nu zo maar die 9,70 betalen? Koopkracht vroeg bij de win kelier na hoe hij aan dit bedrag was gekomen. Dit was zijn antwoord: Ik moest, om zeker te zijn dat het nieuwe precies eender zou zijn, het oude fil tertje aan Braun opsturen. Dat kostte 1,60 porto. Braun stuurde mij het oude weer retour plus een- nieuw erbij. Onder rembours. Dit kostte mij voor het nieuwe filter 1,30 inkoop, vaste ad ministratiekosten 7,50, BTW 1,58. Is totaal 10,38, plus de 1,60 van het opsturen van het oude filter. „Geweldig" Ik heb de klant slechts 9,50 in rekening gebracht, zodat ik er zelf geld bij moest leggen, mijn eigen kosten van admini stratie en opbellen naar de klant niet eens meegerekend. Wat is nu mijn loon? De klant scheldt mij uit. Bij informatie bij Braun ver namen wij dat deze elektro-le- verancier inderdaad 7,50 ad ministratiekosten (plus btw) in rekening bracht voor kleine bestellingen van onder de vijf gulden. Deze admini stratiekosten zijn later ver laagd naar 3,50. Maar daarmee is zo'n gang van zaken natuurlijk niet minder belachelijk. Reparatiemoge lijkheden kun je beschouwen als service. Je gaat er als con sument van pit datje, tegelijk met het apparaat, dergelijke service „koopt" Daarom neem je vaak liever een be kend dan een onbekend merk. Maar als de fabrikant of im porteur de service op zijn ap paraten nu door buiten ver houding hoge kosten gaat blokkeren in plaats van deze service juist te stroomlijnen, dan wordt het wel wat al te gek. Trouwens, de winkelier had in dit geval ook wel even van te voren mogen zeggen dat de kosten zo konden gaan oplo pen". (Uit Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kon- takt). LONDEN - Monteurs van de Britse PTT hebben kleine radiozender tjes ingeslikt om na te gaan ivaar hun rugklachten vandaan ko- mem. Ongeveer 200 vrijwilligers slikten de capsuultjes die gevoelig zijn voor lichte drukveranderin gen Aan de universiteit van Surrey ten zuiden van Londen doen zij ver schillende lichaamsoefeningen waaVbij de drukveranderingen worden doorgegeven naar de gordel die zij dragen en die als De radiozendertjes kosten 100 pond (J 450) per stuk en kunnen op nieuw gebruikt worden tiadat'zij het spijsverteringskanaal hebben verlaten. De hiermee verkregen gegevens worden uiteengerafeld en verge leken met statistieken van 5.000 verwondingen van de menselijke romp. Daarna worden de monteurs met de zendertjes nagegaan terwijl zij normaal hun werk doenin palen klimmenzich door nauwe ope ningen wringen en zware dingen tillen. Per jaar komen ongeveer 4.000 mensen van de Britse telefoon dienst met klachten over hun rug. Er is zoveel belangstelling voor de land- en tuinbouwberichten die via de "groene lijn" worden ver strekt dat het oude telefoon nummer overbelast raakte. Op 2 januari is daarom het nummer van de "groene lijn" gewijzigd in, 070-837700. Bergplaats van magnetische gegevens in het Amro-computerscentrum in Amstelveen. "Zomaar opheffen doet het kantoor de rekeningen niet", zeggen ze bij de Amro. Misschien doet de computer het dan zelf wel, je weel maar nooit

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18