Jim Parks: Eens verliest Donar van P/Leiden PHILIDOR: LAATSTE KANS Nieuwe rentetarieven bijdeRPS IJsloze ijshal vol activiteit Swapo - onder voorbehoud - akkoord met Namibieplan Wim Heemskerk grote favoriet voor Katwijkse damtitel Maar eerlijk is eerlijk: HYPOTHEEK RENTE 71% BELEGGINGS REKENINGEN SPAARDEPOSITO'S BELEGGINGS- BEWIJZEN Andere spaarvormen postgiro en rijkspostspaarbank ZATERDAG 29 APRIL 1978 GRONINGEN - Jim Parks stond nauwelijks stil bij de overwin ning van Donar op Parker Leiden in de „generale repetitie" voor de play-offs. Nuchter stelde de Gro ningse coach zichzelf de vraag: „Hoe vaak kan je een goed team verslaan? Wij hebben nu, met de oefenwedstrijd in Terneuzen meegerekend, vijf keer gewon nen van Leiden. Leiden heeft een erg goed team, dus hoe vaak kunnen we nog winnen? De ne derlaag moet toch eens komen". Anders dan de Groningse sup porters, die afgelopen zaterdag de vierde competitiezege van hun favorieten op Leiden begroetten alsof Leiden al uitgeschakeld was voorde finale van het Nederlands kampioenschap, hield Parks een aantal slagen om de arm. „Dat we vandaag weer gewonnen hebben betekend niets", aldus de Ameri kaan, „in de play-offs tellen an dere dingen. Scheidsrechters bijvoorbeeld. Hun manier van fluiten kan bepalend zijn voor het spelverloop. Sommige spelers worden door hen beschermd, zoals bijvoorbeeld Arthur Col lins. Die mag meer dan Fopma, Franken of Bartolome". Voor Jim Parks, deze week uitge roepen tot beste coach van het nu lopende basketbaljaar en Donar zijn de mannen in het grijze pak het hele seizoen een punt van dis cussie geweest. Meerdere malen kwamen Parks en zijn spelers in ernstig conflict met de arbiters. Hevige scheldpartijen kwamen herhaaldelijk voor en via de tele visie is heel Nederland getuige geweest van de woede uitbar sting van John Wayne Croft in Den Bosch. De Amerikaan was na het krijgen van zijn vijfde fout in de strijd tussen de koplopers Den Bosch en Donar niet tot be daren te brengen. Het optreden van Croft was illustratief voor het gedrag van de Groningers in het veld, waardoor soms zelfs wed strijden onnodig verloren gingen. Jim Parks is wijs genoeg om dat zelf ook te zien: „Iedereen maakt fouten in een wedstrijd. De spe lers, de coach en natuurlijk ook de scheidsrechter. Alleen niemand wil dat de scheids rechter een fout maakt. We moe ten meer geduld hebben. De scheidsrechters hebben een heel zware taak en er staat veel op het spel, maar als ik tijdens de wed strijd ageer is dat een emotionele reactie. Dat zouden ze meer moe ten begrijpen". Een man die bij uitstek geschikt is om de Groningse gemoederen te sussen was Renso Zwiers. De spreekwoordelijke noordelijke nuchterheid maakte de veelvul dig international tot de ideale aanvoerder van Donar. Niet schelden maar vriendelijk vragen om uitleg indien dat strikt nood zakelijk was. Zwiers brak enkele weken geleden zijn midden voetsbeentje bij een poging de Rotterdamse Amerikaan Donald Washington te beletten voor de zevende maal te dunken. Een zware klap voor Parks. Parks: „We waren helemaal klaar voor de play-offs. Ik gaf ons een grote kans om het kampioenschap te pakken. Zonder Renso wordt het veel moeilijker, maar ik geloof wel dat we nu toch gereed zijn. Thuis moeten we het klaren. De beslissing zal waarschijnlijk in drie wedstrijden vallen". Ook Parks belangrijkste troef, spelverdeler Pete Miller kwam tot de conclusie dat Donar het verlies van Renso Zwiers inmid dels heeft opgevangen. „Het pro bleem was dat wij een heleboel verschillende verdedigingsvor- men hadden. Renso paste daarin maar zijn plaats was niet door ieder ander in te nemen. Nu heb ben we ons aangepast. Onze ver dediging zal ons sterkste wapen zijn tegen Leiden, maar we mo gen ze niet onderschatten. Zij we ten dat ze van ons kunnen win nen, ook al is dat nog steeds niet gebeurd". Miller speelt in de play-offs zijn laatste wedstrijden voor Donar. De Amerikaan, die er bijna drie Donar-coach Jim Parks in gesprek met zijn scheidende sterspeler Pete Miller jaar in Groningen heeft opzitten. „Het was een moeilijke beslissing om terug te gaan. Ik heb het ten eerste gedaan om mijn familie. Die vindt het niet fijn dat wij al zo lang weg zijn. Bovendien moet ik eens aan iets anders denken dan basketbal. Ik moet nog altijd een jaar van mijn studie afmaken en binnenkort wordt ik 26 jaar. Ik heb over het besluit twee maan den moeten denken, maar het staat nu definitief vast. En ik wil afscheid nemen met een kam pioenschap" HANS JACOBS LEIDEN - De 1 april-moppen, die in de achtste ronde van de lande lijke schaakcompetitie werden getapt, zullen de slachtoffers nog lang heugen. Daar ook een aantal Nederlandse topschakers deel nam aan een toernooi in Lone Pine in de VS waren er nogal wat verrassingen in de hoofdklasse te noteren. Zo won de degradatiekandidaat MEMO zeer onverwacht met 4-6 van D/Watergraafsmeer, werd Philidor/Leeuwarden met 4V2- 5V2 door Charlois/Europoort het bos ingestuurd en kwam E/VAS/ASC niet verder dan een remise (5-5) tegen VHS. BSG te gen V/Rotterdam leverde op het eerste gezicht een normale uit slag op: 3-7 voor heh team uit de Maasstad. Ooggetuigen van dit duel zullen echter kunnen verhalen, dat de Rotterdammers behoorlijk heb ben "gezwijnd": meer dan één keer moest de "gevallen vlag" de Maasstedelingen te hulp snellen Door deze resultaten prolon geerden de Rotterdammmers hun landstitel. Ook Philidor/Leiden werd de dupe van een 1-april-grap. In de gele deren van het Haagse DD speelde kopman Donner de rol van red dende engel: hij was de grote animator van de geweldige klap. die de Leidenaars moesten incas seren. Het werd tenslotte 7V2-2V2, omdat John van der Wiel toch nog kans zag zijn hangpartij te gen Happel te winnen. Deze par tij werd een rasechte zeeslang want zij vergde maar liefst drie zittingen. Na 51 zetten was de partij voor de eerste maal afge broken. Van der Wiel had toen in een dame-eindspel een witte pion op a4. Op de 67e zet stoomde deze pion op naar a5 en vier zetten la ter stond hij al op a6. Op de 90e zet werd opnieuw afge- werd. broken. Na met zijn koning uit eeuwig schaak te zijn gelopen bracht Van der Wiel zijn pvon op de 105e zet naar a7 om vervolgens op de 11 le zet te willen promove ren, maar daar stak Happel een stokje een stokje voor door een zet eerder op te geven. Vanaf de 49e zet heeft Happel met niet minder dan 53 schaakjes met zijn dame geprobeerd eeuwig schaak te forceren. In de derde zitting had hij dat inderdaad kunnen be reiken, maar hij onderschatte een sluwe koningsmars van Van der Wiel, waardoor of dameruil dan wel promotie onvermijdelijk Vandaag volgt het negende en laat ste bedrijf van de KNSB-com- petitie. Slechts in theorie kan Philidor/Leiden nog aan degra datie ontkomen. E/VAS/ASC, dat door het gelijke spel tegen VHS geen kans meer heeft op de land stitel, moet door de Leidenaars met minstens 7Vt-2Va verpletterd worden, terwijl DD moet verlie zen van MEMO, dat ook nog niet veilig is, en bovendien moet BSG met minstens 6-4 verhezen van Charlois/Europoort, dat een grote kans maakt op de titel "amateur-kampioen van Neder land" In aanwezigheid van ongeveer tachtig genodigden heeft Roomburg- praeses van Aalst gistermiddag het clubhuis voor zijn tennisclub in gebruik genomen. Nadat vorig jaar het tennispark al aanzienlijk was uitgebreidkon dit jaar de rest van accommodatieaccomodatiedie in het verleden nogal wal te wensen overliet, worden verbeterd. De nieuwe verenigingsruimte zal niet voor „para-commerciële doeleinden worden gebruiktzo deelde het bestuur mee. Het clubhuis zal voornamelijk dienen om een goed sociaal contact tussen de leden onderling te bevorde- VERENIGDE NATIES (ANP) - De Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo heeft gisteren 'ja, maar' gezegd tegen de voorstel len van de vijf Westerse landen voor een politieke regeling van de onafhankelijkheid van Namibië Swapo heeft bij de Verenigde Na ties in New York een samen vatting van haar standpunt laten publiceren. Daarin staat dal Swapo bereid is een staakt-het- vuren te sluiten met Zuidafrika. indien 'alle voorwaarden voor vrije, billijke en democratische verkiezingen zijn vervuld'. De organisatie beklemtoont dat in zake de territoriale eenheid van Namibië, met inbegrip van Wal visbaai, geen comprosmis moge lijk is. Swapo aanvaardt de vorming van een VN-bijstandsgroep voor de overgangsperiode. De Verenigde Naties zouden tenminste duizend burgerfunctionarissen en 5.000 militairen naar Namibië moeten sturen. De VN-groep zou onder leiding moeten staan van de speciale ver tegenwoordiger van de VN voor Namibië. De VN-vertegenwoor- diger is met name belast met de controle over het politieke pro ces, en handhaving van de veilig heid. Alle politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten bin nen twee weken na de installatie van de VN-vertegenwoordiger Op militair vlak stemt Swapo er mee in dat haar eigen strijdk rachten onder toezicht van de VN-macht in Namibië worden geplaatst, opdat de VN de nale ving van het staakt-het-vu ren kunnen waarborgen. In de drie maanden volgend op de afkondi ging van het bestand dienen 50.000 Zuidafrikaanse militairen Namibië te verlaten. Een rest groep van 1.500 manschappen mag in Namibië gestationeerd blijven totdat de verkiezingsuit slag is vastgesteld. Swapo ver langt voorts de ontbinding van het, op stam basis berustende, ge- zagsapparaatvan de bantoestans en van alle veiligheidstroepen, met name ook van de burgermili- ties. KATWIJK - Na het spelen van de voorrondes van het achtste "Open damkampioenschap van Katwijk" hebben Frans Spieren burg, (Katwijk), Cees van den Bosch (Rijnsburg), Jan Passchier (Katwijk) en André van der Kwartel (Leiden) zich geplaatst voor de finale, waar titelhouder Joop Burgerhout (Katwijk) en de nummer twee van het vorig jaar, de Leidenaar Wim Heemskerk, reeds voor geplaatst waren. Het "Open damkampioenschap" dat qua bezetting minstens zo sterk is als het districts kampioenschap, heeft met dit ge zelschap ongetwijfeld haar sterk ste finale in haar achtjarig be staan. In de voorrondes wist Spierenburg maar liefst twee van de grootste favorieten uit te schakelen, na melijk de Hazerswoudse kam pioen Jan Fase (tweede bij de Leidse districtskampioenschap pen 1978) en de Rijnsburger Jan Schijff, die het vorig seizoen Zuidhollandse topscorer was. Met dit resultaat herhaalde Spierenburg zijn prestatie van h.et vorig jaar toen hij zich ook voor de finale wist te plaatsen ten koste van enige favorieten. Spierenburg is samen met Heemskerk de veteraan van het gezelschap. Dat Cees van den Bosch, die al eer der zowel de Rijnsburgse als de Katwijkse titel op zijn naam bracht, zich plaatste, is niet ver wonderlijk, omdat deze speler al jaren als de grootste openings specialist van de omtrek wordt beschouwd. Wat voor Van den Bosch telt voor de opening, geldt voor Jan Pas schier voor het middenspel. Zijn middenspelkennis, die meer ge richt is op verdediging dan op de aanval, heeft hem de faam be zorgd van de speler die slechts zelden een partij verliest. André van der Kwartel kon slechts door een iets beter SB-gemid- delde in de finale komen. Zijn overwinning op de sterke Kat wijkse hoofdklasser Ir. F. de Jonge, die in puntenaantal met hem gelijk kwam, was hier debet Wie de grote favotiet is voor de titel, die hem de Drs. J. Bergmanbeker oplevert, is volgens velen de man met de meeste routine, de oud- Zuidhollands kampioen, Wim Heemskerk. Titelverdediger Burgerhout, die pas op het laatste nippertje besloot te spelen (stu dieredenen) kan ook als favoriet getipt worden, hoewel zijn spel vaak te grillig is. LEIDEN - In de maanden april tot en met eind augustus, de "ijs vrije" periode zullen er in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan weer tal van evenementen plaatsvinden. Morgenavond zal er ter afsluiting van het schaats seizoen een discoshow plaats vinden van Avro's Top Pop. Ver volgens zal er van 5 tot 7 mei een rommelmarkt worden gehouden, die wordt georganiseerd door verenigingen uit Leiden en om streken. Ton Menken: "In het verleden werden wij bijna dage lijks benaderd door tal van ver enigingen die allemaal wat wil den gaan doen in de hal. We heb ben toen voor hen de mogelijk heid gecreëerd om een rommel markt te houden in de periode dat er geen ijs is. Daar hebben toen 51 verenigingen aan mee gedaan en het is een enorm succes gewor den. Al het geld dat die vereni gingen weten op te halen mogen ze in hun eigen clubkas stoppen. Vorig jaar leverde de markt in to taal 76.500 gulden op en omdat er dit jaar 68 verenigingen aan deel nemen verwachten we zeker de ton te passeren". Na de rommel markt is ervan 9 tot en met 13 mei een grote occasion-show van het Motorhuis in de ijshal, gevolgd door het grote "Pink-in" popfes tival op tweede pinksterdag (15 mei). Op 19 mei zullen de open Klaverjaskampioenschappen van Leiden worden georgani seerd, waarna de hal twee dagen in het teken staat van het in Lei den zeer populaire basketbal. Op 20 mei namelijk is er een "Par- ker-festival" met medewerking van onder andere Saskia en Serge, Ben Cramer, JL.ee lowers, Ronnie Tober en "The Little Stars". De dag daarop is er een groot junioren-basketbal toer nooi georganiseerd door de Leidse basketbalvereniging P/Leiden. Daarna zal er voor de tweede maal in successie een Ro deo show uit Amerika in de hal te bewonderen zijn, en wel op 26,27 en 28 mei. Jeugdstad (een uitgebreide speeltuin met allerlei attracties in de hal zijn gevestigd. In deze stad zijn dan regelmatig aanwe zig het clownsduo "Bassie en Adriaan". Van 17 tot en met 22 augustus tenslotte zullen er zes optredens plaats hebben van de nieuwe Amerikaanse ijsrevue "Hollywood Ice Revue" (de te genhanger van "Holiday on ice" De dag na het laatste optreden van dit gezelschap hebben de ac tieve schaatsliefhebbers weer het rijk alleen, want op die dag zal de baan weer worden opengesteld voor het publiek. SIPKE VAN DER WERF in de ouderdom van 74 jaar. De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 2 mei a s in de aula van de algemene begraafplaats aan de Oude Zeeweg te Noordwijk om 14 00 uur, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden. Liever geen bezoek c Door de rente-ontwikkeling op de kapitaal markt kon de RPS haar hypotheekrente met een half procent verlagen. als gevolg van diezelfde ontwikkeling moet de RPS ook haar rentetarieven voor lang lopende spaargelden aanpassen. Onderstaand een overzicht van de wijzigingen. Per 18 april 1978 Dit tarief geldt voor hypotheken, afgesloten na 18 april 1978. (Tophypotheken: 896) De afsluitprovisie blijft 196. Per 1 mei 1978 Spaarrekeningen met opzegtermijn. Neemt u die termijn niet in acht, dan wordt een percentage van het opgenomen bedrag in mindering van het resterende tegoed gebracht. OPZEGTERMI1N RENTE 3 mnd 4 'A% (was 43A%) 12 mnd 5A% (was 5/2%) 24 mnd 6)4% (was 6%%) 36 mnd 7% (was 7>A%) Bestaande beleggingsrekeningen kunnen ï.v.m. de rentedaling tot 15 mei 1978 geheel of gedeeltelijk zonder kosten worden opgeheven. Minimum deposito storting) f 1.000,- Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar LOOPTIJD 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar VASTE RENTE 6%% (was 7%) 6%% (was 7%%) 7% (was 7%%) 7'A% (was 8%) 7%% (was 8%) De rentevergoeding op vóór 1 mei 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd Coupures van f 1.000,- en f 5.000- Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoop bedrag plus de totale rente. LOOPTIJD VASTE RENTE 3 jaar 6%% (was 7%%) 4 jaar 7% (was 7lA%) 5 jaar 7%% (was 8%) De rentevergoeding op vóór 1 mei 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Van onderstaande spaarvormen blijven de rentepercentages ongewijzigd: Zilvervloot (jeugdsparen) 8%' RPS boekje 4% Renterekening (girosparen) 4% Plusrekening (girosparen) 6% Sterrekening (girosparen) 7% Meer informatie Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verknjgbaar op het postkantoor, en via tel 0017 (gratis)U kunt ook bellen naar de Rijkspostspaarbank m Amsterdam: (020) 589 31 37 afd. Hypotheken, (020) 589 31 02 afd. Beleggingsrekeningen (020) 589 33 39 afd. Spaardeposito's en Beleggingsbewijzen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13