Leiden Lions toch naar eerste divisie Koren: pakt tit in groep A" „Zaalvoetbaltoernooi' op het ASC-terrein PROMOTIEDUEL TROTTERS Thijs Balkhoven nieuwe trainer van Sleutels U.V.S.-L.D.W.S. ZATERDAG 29 APRIL 1978 LEIDEN - "De "Varsity" is voorde roeiers, wat Ajax-Feyenoord voor de voetballers is: weliswaar niet meer zo belangrijk voor de com petitie, maar het spreekt het pu bliek en de spelers nog steeds enorm aan. Aldus omschrijft Leidenaar Joost Paymans, presi dent van de Koninklijke Neder landse Studenten Roeibond (KNSRB). het belang van de tra ditionele universitaire roeiwed- strijd, die morgen weer plaats zal vinden op het woelige water van het Amsterdam-Rijnkanaal bij Houten. De KNSRB is het or gaan. dat sinds haar oprichting in 1882 de "Varsity" (Amerikaanse verbastering van "University") organiseert. Deze wedstrijd is ontstaan op het moment dat het Leidse Njord de Delftse vereniging Laga uit daagde op het Galgewater om het hardst te roeien. Aldus ge schiedde en zodoende is het nu precies honderd jaar geleden dat voor het eerst een studen- tenroeiwedstrijd tussen verte genwoordigers van verschillende universiteiten en hogescholen werd gehouden. Uit de broe.derwedstrijd tussen Njord en Laga groeide een vol wassen wedstrijd tussen de zeven roeiclubs van de zogenaamde "erkende" studentencorpora. Dezelfde zeven verenigingen vormen samen de KNSRB. Vol gens velen begint de "Varsity" een wat bejaard karakter te krijgen. Paymans spreekt dat te gen: "Het studentenroeien vormt nog steeds de ruggegraat van het Nederlandse roeien. Goede bur gerploegen kom je maar inciden teel tegen. Het is goed dat deze ruggegraat versterkt wordt door het prettige onderlinge contact wat je op de "Varsity" hebt. Steeds meer niet-KNSRB ver enigingen blijken zich bij dit ge beuren betrokken te voelen en doen mee aan de "Varsity". De "Varsity"-entourage spreekt vooral jonge ploegen erg aan. Dronkemansgedrag, wat helaas nog steeds te veel bij de "Varsity" voorkomt, keur ik af. Het moet wel gezellig blijven. Gelukkig is nog steeds iedereen erop gebrand om de Varsity te winnen. Ook die clubs die er eigenlijk tegen zijn. De tegenstanders van de Varsity keuren het inderdaad slechte wa ter af en zijn tegen het roeien van drie kilometer door de Oude Vier. De gebruikelijke wedstrijdaf stand is immers maar twee kilo meter. Maar ik vind dat het roeien niet alleen om het presteren gaat. De sfeer en de gezelligheid zijn ook uitermate belangrijk. Als het allemaal professioneel ge polijst zou moeten gaan, verliest het roeien zijn karakter. Trouwens de KNSRB organi seert de wedstrijd zoals de leden dat willen en die willen het nog steeds zó. Alle leden, ook Nereus. zijn er voor om op deze baan te blijven. Dat wordt moeilijk om dat de arm van het Amsterdam- Rijnkanaal, waar we nu op roeien, verlegd gaat worden. Drie kilometer roeien is dan zeker uit gesloten. Misschien verhuizen we dan naar de baan van 1970, wat zuidelijker, of toch nog naar de Bosbaan. Aan de andere kant worden er al zoveel wedstrijden op Bosbaan gehouden. Bovendien kunnen we dan geen drie kilometer meer laten roeien en worden de biertjes een stuk duurder. Voordelen van de Bos baan zijn natuurlijk het betere roeiwater en de veel fraaiere ac commodaties We spelen met de gedachte om dan samen met de NSRF. het overkoepelend orgaan van alle sludenten-roei-vereni- gingen, weereen Bosbaanregatta te organiseren. Vroeger was dat een paar keer een groot succes: internationale wedstrijden met veel goede ploegen en veel pu bliek. Maar we blijven er van uit gaan dat het studentenroeien de kern van het roeien is en zal blijven. De Posthumus-soep wordt niet zo heet gegeten als ze Joost Paymans wordt opgediend, denk ik. (Post humus: wetsherziening hoger onderwijs). Dat zie je nu al." Gevraagd Joost Paymans. in Den Haag als arts werkzaam is door Njord ge vraagd de studentenroeibond dit jaar te leiden. "De zeven vereni gingen leveren bij toerbeurt een president. Njord was nu aan de beurt. Ze vragen dan altijd iemand die bijna of net afgestu deerd is en zich niet weg laat leuteren. Bovendien moet hij nog op de hoogte zijn van het roeige- beuren." Dit laatste is zeker voor Paymans van toepassing: vorig jaar stuurde hij Njords Oude Vier nog. Morgen zullen er 100 ploegen aan de start verschijnen. "Een goede hoeveelheid", noemt Paymans dit. In het hoofdnummer. De Oude Vier, zijn dit jaar negen ploegen van de partij, zodat voorwedstrijden noodzakelijk zijn. Er starten maar liefst drie fa vorieten, een hele luxe. De laatste jaren stond meestal al van te vo ren vast wie er ging winnen. Nu komt o.a. het Groningse Aegir, dat dit jaar 100 jaar bestaat, met een IJzersterke formatie naar Houten. Het kwartet Grond, Munneke, Vos en Bock moet in staat geacht worden de gouden blikken naar Groningen te halen. Grond en Munneke wonnen het hoofdnummer al in 1975 en bei den roeiden op verschillende we reldkampioenschappen. Vos en Bock maakten vorig seizoen deel uit van de sterke Aegir-Phoeas vier zonder. Hun Phocas-maatjes zullen nu op de "Varsity" ge ducht tegenspel geven. Bosman en Horstink, die dit seizoen de TAC-test in Delft al wonnen, roeien nu samen met twee club genoten die in Delft vierde wer den. Als de Nijmegenaren zou den winnen, zouden de gouden medailles voor het eerst naar een niet-KNSRB-vereniging gaan. Derde kanshebber is natuurlijk Ne reus, dat met Klop. Ysbrandi, van Essevelden De Graaf een ervaren ploeg heeft. Alle vier zaten ze vo rig jaar in de "overigens" slechte, WK-acht en wonnen ze dit seizoen al de Heinekenvierkamp en de Head. Nereus laat z'n sterk ste roeiers echter thuis: Van dei- Horst. Boeschoten en Oudt zijn niet van de partij. De overige deelnemers aan het hoofdnum mer. Triton. Argo, Skadi. Orca. Laga en Njord kunnen slechts outsiders genoemd worden. PAGINA II Bochten Njord heeft zich weer in vele boch ten gewrongen om de Varsity weer te gaan verliezen. De Leidse lichtblauwen doen jaarlijks krampachtig hun best om een behoorlijk behoorlijk op het wa ter te brengen, maar ook nu lijkt Njord daarin niet-te zijn geslaagd. Hel is inmiddels al 15 jaar gele den. dat Leiden de "Varsity" won. Aanvankelijk leek de door Njord samengestelde Oude Vier wel enige perspectieven te bie den. Per slot van rekening heb ben Bos, Louwerens. Bakker en De Brauw al een grote staat van dienst. Deze vier liep echter ab soluut niet, zodat een met wat minder gespannen verwachtin gen beladen ploeg nu het Oude Vier-avontuur mag beleven. Deze Senior A vier wordt bemand door Haverkate en Van Voorst Vader, die beiden vorig jaar al het hoofdnummer roeiden, en Du- terloo en Doornen bal. derde- en tweejaars B-roeiers. De jongere Njordploegen lijken dit jaar echter wat gelukkiger te gaan opereren. Ook Asopos de Vliet doet dit jaar. in tegenstelling tot 1977, wel mee met de "Varsity" Praeses Frans van der Berg: "We hebben onze coaches de vrije keus gelaten of ze wel of niet meedoen. Heel wat coaches wil len nu meedoen met hun ploeg." Vorig jaar meende Aspos de Vliet zich niet zo thuis te zullen voelen op de "Varsity". De paars-wit-ro- den denken er nu echter duide- lijk anders over. Start van het "Varsity"gcbeuren: morgen middag om een uur. Bij regen wordt het publieksterrein een modderbad. KEES DE RUIJTER Aad Koren: "VTL krijgt het moeilijk tegen Meerburg" LEIDEN - Een plaats in de rayon hoofdklasse basketbal is de inzet in drie duels tussen de districtskampioen Nijssen Trotters, Taveno en Binnen land. De Leidse Trotters, titelhouder in het district Den Haag, openen vanavond in Utrecht de promotiestrijd tegen Taveno. Volgende week aterdag ontvangt het team van Peter Kesteloo de Rotterdamse kampi oen Binnenland uit Barendrecht. Dubbele winst betekent automatisch de overgang van de Trotters naar landelijk basketbal, bij een nederlaag moet er een telraam aan te pas komen en is de uitslag van hzt duel tussen Binnenland en Taveno mede bepalend. In de rayon hoofdklasse bevindt zich al aan Leidse verzeaenwoordiaer. nameliik Luba. LEIDEN - Leiden Lions zal het komend seizoen in de eerste divi sie van de nationale ijs- hockeybond uitkomen. Na rijp beraad heeft het bestuur van de Leidse ijshockeyclub hiertoe be sloten, omdat, zoals vice-voorzit- ter Theo Nijssen het uitdrukt "we gewoon niet anders konden" Volgens Nijssen kon het Leiden Lions-bestuur het zich, nu Den Bosch en SIJC de stap al naar de hoogste ijshockeyafdeling had den gewaagd, niet permitteren "gezichtsverlies te lijden". 'Onze aanhang zou het niet hebben geaccepteerd, dat wij in een ont krachte tweede divisie zouden LEIDEN - Thijs Balkhoven wordt de nieuwe trainer van Sleutels. De voormalige UVS-verdediger volgt bij de Leidse zater dagvierdeklasser Hans Verkuy- len op. Verkuylen kwam vorig jaar o ver van Katwijk, maar beide partijen zagen er weinig heil in om de verbintenis te verlengen. Balkhoven, die dit seizoen het trainersdiploma behaalde, te kende bij Sleutels een contract voor eén jaar. Randstad Sport heeft gisteren de traditionele wedstrijd tegen het Rotterdamse Xerxes met 3-1 verloren. De hoofdklasser legden definitief beslag op de zoge naamde Kooy-beker, een trofee genoemd naar de man die 25 jaar. geleden voor het eerst deze wed strijd tussen beide clubs organi seerde. Na afloop van dit aardige en sportieve duel kregen de spe lers van het Randstad-bestuur een etentje aangeboden. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- NIEUWENH00RN sportpark aan de Oegstgeesterweg. zijn gebleven. De mensen uit Leiden, maar ook uit Den Haag en Haarlem willen ons bij het topijshockey zien. Vandaar, dat we overstag zijn gegaan", aldus motiveert Theo Nijssen de beslis sing van de Lions-leiding. Een besluit, waar voorzitter Pim van Halem het aanvankelijk nogal moeilijk mee heeft gehad. Zoals bekend prefereerde hij een "langzame opmars naar de top" Nu echter het overgrote deel van het Lions-bestuur en de spelers de stap omhoog uitdrukkelijk wel wenst te maken, blijkt Van Halem er weinig moeite mee te hebben zich bij de geforceerde promotie van zijn team neer te leggen. Hij: "We zullen er nu naar moeten streven, dat we in die eerste divisie geen gek figuur gaan slaan. Daarom hebben we onze maatregelen genomen". Met dit laatste doelt Van Halem vooral op de benoeming van de Canadees Paul Domm tot trainer/coach/speler. Een functie, die Domm de laatste zes jaar bij Tilburg Trappers heeft uit geoefend. Van Halem: "Dat we Domm hebben aangetrokken was vooral noodzakelijk gewor den, omdat Jean Martin bij ons weggaat. Martin is bedrijfsleider van de kunstijsbaan in Roosen daal en kan zich onmogelijk nog langer voor ons vrijmaken" Weinig consequenties In tegenstelling tot eerdere berich ten zal de "overstap" van Leiden Lions verder weinig consequen ties hebben met betrekking tot een eventueel vertrek van andere spelers. Van Halem: "Alleen doelman Mark Dobbelaar gaat bij ons weg. Maar dat heeft alleen maar te maken met het feit, dat hij zijn studie op het atheneum een jaarlang wil laten prevaleren. Hij wil zich optimaal voorberei den op het examen; het eerste di visie ijshockey is voor hem ge zien die studie te zwaar". Voorts is het twijfelachtig, dat de fender John van Sloun bij Leiden Lions zal blijven. Van Halem: "Hij heeft bepaalde eisen gesteld. Hij wilde eerst een flat, vervol gens moest die ook nog ge meubileerd worden en wilde hij zijn meisje uit zuid-Limburg la ten overkomen. Die zou daar haar baan voor op moeten zeggen en daar moest dan weer een com pensatie van onze kant tegenover staan. Welnu, aan die eisen zullen wij niet voldoen. Als Van Sloun aan al die verlangens blijft vast houden, dan kan hij beter meteen vertrekken". Wat ongetwijfeld een verzwakking voor de Leidse verdediging zou betekenen. Daartegenover staat, dat het Ton Menken-team het komend seizoen in ieder geval zal worden versterkt door de komst van HYS-winger Robin Saraber. Van Halem: "Zoals bekend heeft Saraber vorig jaar bij ons al ge traind, omdat hij een conflict met HYS had. Die club wenste toen geen medewerking aan een trans fer te verlenen. Nu heeft HYS alle mogelijke medewerking ver leend". International Het ziet ernaar uit, dat international en Tilburg-speler Rob Hage- doorn eveneens overschrijving naar Leiden Lions zal aanvragen, terwijl de selectie met aan zeker heid grenzende waar schijnlijkheid uitbreiding zal on dergaan door de werving van twee "echte" en één of twee "Ne derland/Canadezen". Van Ha lem: "we hebben al enkele brie ven van Canadese spelers, die voor Lions willen spelen, ont vangen. Als je die brieven mag geloven, zouden die spelers alle maal van topformaat zijn. De één nog grandiozer dan de andere. Paul Domm gaat in de eerste week van mei naar Canada terug en zal die spelers meteen aan een test onderwerpen. Diegenen, die volgens hem geschikt zijn om bij ons te komen spelen, zullen op één van de Ton Menken-banen (in Leiden, Dordrecht en Rot terdam red.) te werk worden ge steld. Zij gaan daar de jeugdtrai- ningen verzorgen, want aan luie Canadezen, die de hele dag op hun bed blijven liggen, hebben we niets" Als nieuwtje zal er in het komend seizoen, voorafgaande aan de thuisduels curlingwedstrijden worden gehouden. Baandirec- teurTon Menken- "Die sport is in Schotland en Ierland al razend populair. Wij gaan nu proberen om deze sport in Nederland te promoten. Samen met short track". GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Evenals vorig jaar or ganiseert de voetbalvereniging ASC, in samenwerking met de SV Krant, op 1 mei een mini- voegbaltoernooi op het complex aan de Kempenaerstraat. Dit maal verkreeg ASC toestem ming van de KNVB, zodat het evenement nu officieel is goedgekeurd. Dit jaar zullen er niet acht, maar twaalf vereni gingen deelnemen aan dit 'zaal voetbaltoernooi op het veld'. Gespeeld wordt volgens de regels van het zaalvoetbal. Een klein veldje, vijf tegen vijf, geen li chamelijk contact en doelpo gingen vanaf een bepaalde af stand zijn de belangrijkste kenmerken. Schoenen met nop pen zijn uiteraard toegestaan en verder wordt er gespeeld met le ren (veld) ballen. De wed strijden duren tweemaal tien minuten. Opvallende debutanten in dit toernooi zijn de twee hoogst spe lende Leidse verenigingen, UVS en Roodenburg. Samen met Oegstgeest en de v. v. Leiden vormen zij de nieuwkomers. LDWS verdedigt op 1 mei zijn titel. De voormalige Leidse zaalvoetbalkampioen is dit jaat gedegradeerd uit de hoofd klasse, maar kan op het veld nog aardig uit de voeten. Behalve Oegstgeest komen er nog drie toppers uit het zaalvoetbal: Leids kampioen Godyla, Swift en Taverne. De lijst wordt ge completeerd door Noordwijk, RCL, ASC en de SV Krant. Het toernooi op 1 mei begint om 10.30 uur en is rond 16.00 uur af gelopen. De toegang is gratis. Zilveren Molen. Maandagmiddag wordt op het veld van LFC de finale gespeeld van de strijd om de Zilveren Mo len, het traditionele toernooi van de Boshuizerkade-club. Voor de finale hebben zich hoofdklasser UVS en tweede klasser LDWS geplaatst. Voor afgaande aan dit duel wordt de wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen ARC en Texas/DHB gespeeld. Dit begint om twaalf uur. De echte finale neemt om half drie een aanvang. LEIDEN - In het nog korte bestaan van de Leids/Goudse competitie hebben de voetbalverenigingen VTL en Meerburg de afgelopen drie jaren steeds een vooraan staande rol gespeeld. Twee jaar terug, in het seizoen 19?5 1976, pakte VTL zelfs het kampioen schap in één van die groepen. Het jaar daarop deed Meerburg het zelfde. Maar een promotie van één van beide clubs naar de vierde klasse van de KNVB heeft er tot nu toe niet ingezeten. In de beslissingswedstrijden om de zo zeer begeerde promotie naar de vierde klasse moesten VTL en Meerburg in het verleden steeds het onderspit delven. De Leidse club trok in het eerste jaar tegen DOSR aan het kortste eind, terwijl het Zoeterwoudse Meerburg het vorig jaar tegen Alphense Boys moest afleggen. Dit seizoen lijkt er voor beide clubs meer succes weggelegd. Terwijl VTL in groep A comfor tabel aan de leiding gaat, stevent in groep B Meerburg regelrecht op de titel af. De club uit Zoeter- woude kan morgen, tegen Nieu- werkerk, al kampioen worden, terwijl VTL de kampioensvlag mag hijsen, als het ten eerste zelf van Leidse Boys wint en in de tweede plaats concurrent Ber gambacht een punt verspeelt te gen Stolwijk. In ieder geval heerst er over de af loop van deze competitie volop optimisme in beide kampen. Luister bijvoorbeeld naar Aad Koren, oefenmeester van VTL: "Ik heb er goede hoop op, dat we tegen Leidse Boys de winst pak ken, ondanks het feit, dat ik er van uit ga, dat die ploeg optimaal gemotiveerd zal zijn. In de laatste wedstrijd tegen Ammerstol heb ben we in dat geval aan een ge lijkspel voldoende om kampioen te worden. Ik zie het namelijk nog niet gebeuren, dat we morgen de titel zullen pakken, want Ber gambacht zal morgen tegen Stolwijk ook de punten wel pak ken". Niettemin kampt de Koren-brigade de laatste weken met de nodige problemen. Vooral met het fabri ceren van doelpunten wil het momenteel niet bijster vlotten. Koren: "Inderdaad komen wede laatste tijd met moeite aan scoren toe. Ga maar na. in de laatste zes a zeven wedstrijden hebben we er gemiddeld eén per duel ïnge- schopt. Veel te weinig natuur lijk Voor de beslissingswedstrijden, die hoogstwaarschijnlijk op 13 of 15 mei zullen worden gespeeld, praat Koren zijn ploeg nu al in een underdogpositie: "Ik sla Meerburg als ploeg iets hoger aan dan VTL. I n ieder geval zullen we het moeilijk krijgen, omdat we te vaak sterke met zwakke momen ten afwisselen. Meerburg daaren tegen heeft een constante ploeg. Een nadeel is ook, dat Meerburg, net als wij, zo langzamerhand er varing heeft in het spelen van be slissingsduels", aldus Aad Ko ren, die het komend seizoen als hulptrainer bij zijn oude club UVS in dienst zal treden Een opmerkelijke overgang, nu hij bij VTL opmerkelijke successen boekt. Hij echter Ik heb VTL nu drie jaar getraind. We hebben constant in de top meegedraaid. Ik wil nu weieens wat anders. Bij UVS ga ik de negen- en tienjan- gen en hoogstwaarschijnlijk ook de regionalen trainen. Ik hoop daarbij nog het een ert ander van Gerard Désar op te kunnen ste ken'. Met name waar het de tech nische en tactische aanpak aan gaat". Meerburg Bij Meerburg wordt er zonder meer vanuit gegaan, dat middels een zege op Nieuwerkerk, morgen de titel van groep B zal worden bin nengehaald. Meerburg-speler Jan Zandbergen ventileert bij voorbeeld zonder omhaal zijn op timisme: "We moeten wel win nen. want het bestuur heeft met betrekking tot het kampioen schap al van alles op touw gezet. Zo gaan we bijvoorbeeld met de bus naar Nieuwerkerk. Als we die titel inderdaad hebben gepakt, gaan we met die bus een rondrit door Zoeterwoude maken. Daarna staat er een receptie op het programma en zal ons een etentje worden aangeboden. Ons nieuwe clubhuis zal daarna offi cieus in gebruik worden geno men, waarna vanaf een uur of tien het feest los zal barsten". Veel waarde hecht Jan Zandbergen eigenlijk niet aan die titel. "Wat stelt zo'n kampioenschap nu voor, als je niet promoveert?", zo vraagt hij zich terecht af. "Vorig jaar grepen we ook die titel, maar we verloren wel de beslissings wedstrijden tegen Alphense Boys. Dat was voor ons een enorme afknapper" De kracht van Meerburg schuilt volgens Zandbergen in het feit dat de ideale combinatie van jeugdspelers en routiniers is ge vonden. Zandbergen: "Uit onze jeugd komen regelmatig goede voetballers tevoorschijn Het is duidelijk te merken, dat Meer burg in opbouw is. Vorig jaar werden we ook al kampioen, al leen ging het toen niet zo gemak kelijk als dit jaar. We dreigen nu echt het afdelingsvoetbal te ont groeien". Daarom ziet Jan Zand bergen de naderende beslis singswedstrijden tegen VTL dan ook met de nodige optimisme te gemoet. "Ik ken VTL helemaal niet. maar ik geloof wel, dat wc een goede mogelijkheid hebben om die vierde klasse te halen" WALTER OOM EN ADVERTENTIE 1 MEI KONINGINNEDAG finale ZILVEREN MOLEN A.R.C.-Texas D.H.B. 3e en 4e prijs 12.00 uur. 1 e en 2e prijs Aanvang 14.30 uur, Boshuizerkade.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11