STAATSGREEP AFGHANISTAN Discussie taken en rechten journalist NAAST HET NIEUWS V. d. Klaauw: „Uitbreiding mensenrechten belangrijk" Schmidt belooft Andreotti steun tegen terrorisme Steiger stort in: 50 doden Nu gratis Dagkaart bij4Kriskras- Attraktiekaartjes. VRIJDAG 28 APRIL 1978 BUITENLAND 'PAGINA 9 President Daoed volkomen weggevaagd KABOEL (AFP/Reuter) - De strijdkrachten in Afghanis tan hebben gisteravond meegedeeld dat zij het bewind van president Mohammed Daoed na zware gevechten in de hoofdstad Kaboel ten val hebben gebracht. kaanse ambassade waarbij zij zich keerden tegen de Ameri kaanse centrale inlichtingen dienst CIA. De rebellen zeiden in uitzendingen van radio-Kaboel dat luitenant- generaal Dagarwal Abdoel Kha- der was benoemd tot hoofd van de revolutionaire raad van de strijdkrachten. 'Voor het eerst in de geschiedenis van Afghanistan is een einde ge komen aan de laatste resten van imperialistische tirannie en des potisme", zo wérd gezegd. De gevechten in de hoofdstad wa ren rond het middaguur uitge broken. Het centrum werd be schoten met tankgeschut en au tomatische wapens. MIG-21- vliegtuigen zouden het vliegveld van Kaboel hebben bestookt. In zijn boodschap zei generaal Ab doel Khader dat maatregelen zouden worden genomen tegen ieder die de orders van de revolu tionaire raad zou overtreden. De inwoners van de hoofdstad werd gevraagd binnen te blijven. Kritiek Volgens radio-Kaboel heeft de re volutionaire raad de situatie vol ledig in de hand. President Daoed had in juli 1973 de macht overgenomen na een ge slaagde coup tegen zijn neef, ko ning Zahir Sjah, en een republiek gevestigd. Op de 68-jarige generaal Daoed was kritiek geuit wegens zijn pogin gen een één partij-staat te vesti gen en zijn manier van het tot stand brengen van landhervor mingen in het bergachtig land dat grenst aan de Sovjet-Unie, Pakis tan, Iran en China. Volgens berichten die Islamabad bereikten was de strijd gisteren kennelelijk ontbrand na een eer dere bekendmaking van radio- Kaboel dat zeven communisti sche leiders waren gearresteerd. Eén van Afghanistans promi nentste communisten, Mir Akbar Khaibir, werd op 17 april doodge schoten. Twee dagen later mar cheerden 15.000 mensen die zijn lijk droegen, langs de Ameri- STRAATSBURG (ANP) - De mi nisters van buitenlandse zaken van de twintig landen van de Raad van Europa hebben giste ren in Straatsburg eenstemmig besloten na te gaan hoe de klas sieke rechten van de mens kun nen worden uitgebreid tot rech ten op sociaal en economisch ge bied. Deze beslissing, aldus minister Van der Klaauw, is politiek belangrijk omdat zij extra nadruk legt op de rol van de raad van Europa wat betreft de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. In antwoord op vragen voegde hij hier aan toe, dat het gaat om een beginselbesluit, het aangeven van een richting voor de toekom stige ontwikkelingen. De conc rete uitwerking zal ongetwijfeld veel problemen gaan opleveren en zal heel moeilijk zijn. Dr. Van der Klaauw wilde geen rechtstreeks verband leggen tus sen dit besluit en de kritiek die Oosteuropese landen op de con ferentie in Belgrado hebben geoefend op de huns inziens ge brekkige wijze waarop in Wes terse landen de economische rechten van de mens worden na geleefd. "Wij zijn het niet eens met de benadering dat de klas sieke, politieke rechten een soort luxe zijn, en dat eerst de econo mische rechten moeten worden ontwikkeld. Een dergelijke be nadering vindt men ook in som mige ontwikkelingslanden, die menen dat eerst en voor alles het probleem van de onderontwik keling moet worden opgelost". Dr. Van der Klaauw geloofde niet dat het waarschijnlijk zeer lang durende proces, om voor alle twintig landen van de raad af dwingbare sociale en economi sche rechten te formuleren, de Oosteuropese landen een gele genheid zal bieden om een pro- paganda-offensief tegen het Wes ten te beginnen. "Indien zij der gelijke kritiek zouden leveren, dan zullen wij hen uitdagen een beginselprogramma over de klassieke, politieke rechten van de mens op te stellen en dit uit te voeren", aldus de bewindsman. Achtergebleven Om het achtergebleven Afghanis tan ter grootte van Spanje met een inwonertal van ca. 19 miljoen inwoners is veel strijd geleverd vanwege zijn strategische ligging aan de kruisingen van wegen in het zuiden van centraal-Azië. De meeste inwoners zijn analfabeet of leden van nomadenstammen. Het inkomen per hoofd der be volking is omgerekend ongeveer 330 gulden per jaar. Het land krijgt veel geldelijke steun van zowel Moskou als Washington. Het grootste deel van de bevol king leeft van veeteelt, slechts drie tot vier procent is als akker land in gebruik. De industrie is nog zeer bescheiden. De textiel fabricage is de belangrijkste. Radio-Kaboel meldde dat presi dent Daoed "volkomen weg gevaagd" was, hetgeen er op zou duiden dat hij omgekomen was. Volgens berichten die westelijke diplomatieke missies in Nieuw Delhi ontvingen waren ruim 50 tanks gebruikt bij de zware ge vechten die meer dan drie uur woedden bij het presidentiële paleis en andere belangrijke re geringsgebouwen voordat de re bellen de macht in handen na- De gevechten waren rond het mid daguur begonnen toen negen tanks oprukten naar het presi dentiële paleis. Zware gevechten Volgens diplomatieke kringen was melding gemaakt van veel slach toffers in de gebieden waar het zwaarst gevochten werd, maar het aantal was niet bekend. Volgens waarnemers is de opstand het werk van een linkse vleugel van het leger die zich verzet tegen de politiek van neutraliteit van Daoed en die een oriëntatie wenst die meer op Moskou is afge stemd. In zijn eerste mededeling over het te volgen beleid sprak de leider van de revolutionaire raad van 'strikte neutraliteit^. Hij kon digde aan dat het internationale recht en de beginselen van de Verenigde Naties geëerbiedigd zouden worden. De revolutionaire raad wil "een rechtvaardige vrede" overal in de wereld en vooral in dit gebied. Afghanistan wil vriendschappe lijke betrekkingen met alle lan den blijven onderhouden zoals deze tot nu toe bestonden. WILLOW ISLANDIWEST VIR GINIA - Bij de bouw van een koeltoren op Willow Island in West Virginia zijn gisteren 51 ar beiders om het leven gekomen, toen een bouwsteiger op 60 meter boven de grond het begaf en de werklieden in de diepte stortten en te pletter vielen. Op de onderste foto worden de stof felijke overschotten toegedekt. Daarboven de toren waarin op de grond de ravage na het ongeluk te zien is. Volgens de politie overleefde geen van de arbeiders die zich op de steiger bevonden, het ongeluk. De constructie die rondom een koeltoren van de centrale aan de oever van de Ohio u;as opgetrok ken, begaf het door onbekende oorzaak. Een man vertelde dat hij bij het on geluk vier van zijn zoons, een broer, twee zwagers en een neef had verloren. De leiders zullen een beleid at gebaseerd is op de is lam, de democratie, het be schermen van de eer van het volk en de vooruitgang van het land. BONN (AP) - Bondskanse lier Helmut Schmidt heeft premier Giulio Andreotti gisteren de verzekering gegeven dat West-Duits- land de Italiaanse regering zal steunen in haar strijd tegen het terrorisme. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken Werner Maiho- fer maakte op hetzelfde moment aan een parlementaire commissie bekend dat de politie niet in staat is geweest om de hulp die West duitse terroristen aan de ont voerders van Aldo Moro geboden zouden hebben te bewijzen. "De bondskanselier verzekerde premier Andreotti van het me deleven en de solidariteit van de ADVERTENTIE Wie in de periode van 1 april t/m 31 augustus 1978 een 8-daags Kriskras-abonnement koopt, kan een gratis Dagkaart verdienen. Hoe? Door op verschillende data in totaal 4 NS-Attraktiekaartjes te kopen. Als logisch onder deel van een voordelig dagje-uit. 115 Mogelijkheden staan er in de brochure NS-Dagtochten en -Attrak- ties '78. Gratis verkrijgbaar op de stations. Is het 4e Attraktiekaartje binnen de geldig heidsduur van de Kriskraskaart gekocht, dan ontvangt u een gratis Dagkaart die t/m 30 september recht geeft op een dag onbeperkt reizen. Spelregels: bij uw Kriskras-abonnement krijgt u de zogenaamde "4 1 kaart!' Op deze kaart krijgt u telkens wanneer u een Attraktiekaartje koopt een stempel. En u weet het; 4 stempels zijn goed voor een gratis Dagkaart. Kun je nog eens een keer èxtra met de trein er op uit. Duitse regering en het Duitse volk met de Italiaanse regering en het Italiaanse volk in de ont voeringszaak van Moro", zo stond in een verklaring die door het bureau van Schmidt werd uitgegeven. Volgens deze verkla ring heeft Schmidt ongeveer een kwartier met Andreotti over de telefoon gesproken. Maihofer vertelde de parlementaire commissie voor binnenlandse zaken dat Italië en West-Duits- land de voornaamste doelwitten zijn geworden van het terrorisme. Hij noemde Zwitserland en Oos tenrijk strategische bases voor de terroristen. Hij voegde er aan toe dat hij er zeker van was dat er ook een band bestaat tussen de ter roristen en Zuid-Amerika. n een verklaring die door het par lementaire voorlichtingsbureau werd uitgegeven stond verder dat Maihofer bekend gemaakt heeft dat er onderzoeken gaande zijn naar de activiteiten van 550 ver dachte terroristen. Daarnaast zijn er 161 mensen veroordeeld van wege terroristische activiteiten of steun aan terroristen, terwijl er arrestatiebevelen klaar liggen te gen nog eens 42 verdachten. Kritiek Amin op ministers NAIROBI (ANP) - President Idi Am in van Oeganda heeft gisteren kritiek geleverd op twee van zijn naaste medewerkers, vice-predi- dent Moestafa Adrisi en minister van financiën generaal Moses Ali. Een en ander heeft in Nairobi voedsel gegeven aan de geruch ten dat er een crisis is binnen de Oegandese regering. Adrisi is vorige week ernstig ge wond in een auto-ongeluk in Oeganda waarvan het fijne niet bekend is. Generaal Ali, die begin april ook al door Amin was gekri tiseerd, zou intussen onder arrest zijn gesteld. Amin zei dat hij 'diep geschokt' was over het feit dat de vice-president enkele hoge en bekwame func- tinonarissen met pensioen had gestuurd, aldus radio Kampala. Wat betreft de minister van finan ciën veroordeelde hij het finan ciële beleid van de opperste Mu- zelmaanse raad en het landelijk comité voor de bouw van Mos keeën, twee organen die door Moses Ali worden geleid. MANNEKE PIS TERECHT Manneke Pis is terecht. Het beeldje blijkt deze week te zijn ont vreemd door een vijftal studenten van het hoger rijksinstituut voor technisch onderwijs, die hiermee de kandidaat-voorzitter van de studentenvereniging wilden steunen. Zij gaven het Man neke een plaats in het instituut waar het gisteren werd aangetrof fen, zijn normale bezigheid verrichtend. Het beeldje is inmiddels weer op zijn oude plaats te bewonderen. GEESTESZIEKTE VS: 15 PCT. Naar schatting 15 procent der Amerikanen heeft hulp nodig voor geestesziekte. De jaarlijkse kosten van geestesziekte belopen 17 miljard dollar, 12 procent van het geheel dat Amerika per jaar aan gezondheidszorg uitgeeft. Tussen de 5 en 15 procent der Amerikaanse kinderen heeft geeste- lijke-gezondheidsproblemen. Het zelfmoordgemiddelde van jongelui van tussen de 15 en 24 jaar is de laatste tien jaar sterk toegenomen en dat is ook het geval met het misdaadgemiddelde onder jonge mensen. Vijfenzeventig procent der Amerikaanse volwassenen drinkt alco hol en achtentwintig procent kan eigenlijk niet zonder. Bij kinderen tussen de 11 en 15 jaar neemt het gestoorde, op zelf vernietiging gerichte gedrag toe. Zwangerschap bij jonge meisjes is een ernstig probleem en de gevallen van kindermishandeling zouden 5 miljoen per jaar bedragen als ze allemaal aan het licht kwamen. Van de ongeveer twee miljoen Amerikanen met een gespleten per soonlijkheid worden er in een willekeurig jaar maar ongeveer 600.000 behandeld. HALSSNOER Bij Christie in Genève is gisteravond een halssnoer dat Napoleon ten geschenke had gegeven aan zijn zuster Pauline, van de hand gegaan voor 2.900.000 Franse frank. De koper is een onbekende die telefonisch had geboden. Het snoer, waarvan de waarde was geschat op ruim 1.600.000 frank, bestaat uit 27 smaragden in een dubbele rij. „GRAPPENMAKER' De Italiaanse politie heeft gisteren de 58-jarige schilder Domenico Abbate aangehouden wegens het plaatsen van een namaakbom tegen de voet van een zuil op het Sint Pietersplein. Abbate had een doos gevuld met bloem en suiker en er op geschre ven: "Rode Brigades: pas op, explosieven". Gebrek aan "revolutionaire ervaring" heeft Abbate tegen de lamp doen lopen: om zijn bom zat een papier dat zijn artiestennaam Pione Simenti droeg. De "bom" had enige consternatie verwekt onder de mensen die de algemene audiëntie van de paus bijwoonden. MEER WISENTEN Sinds 1960 is het aantal wisenten in Polen verdrievoudigd. Van de 845 wisenten leven er 341 in het vrije veld. Bij een deze winter gehouden telling van zeldzame dieren in de Poolse bossen werden bovendien 950 bevers gezien. Het aantal van deze in Europa al uiterst zeldzaam geworden dieren is de laatste driejaar met 150 gestegen. Zij leven vooral in de heide bij Augustov en in de omgeving van Bialystok. De Poolse jachtopzieners telden ook 21 bruine beren en 220 gem zen, in de Tatra. De adviseur van de voormalige president Nixon is gisteren uit de gevangenis ontslagen. Ehrlichman arriveerde op het vliegveld van San Francisco met een tennisracket en een koffertje in zijn hand. Achttien maanden heeft hij in de gevangenis doorgebracht voor zijn aandeel in de Watergate- affaire. STOCKHOLM (UPI/AFP) - Op de conferentie van persbureaus die in Stockholm wordt gehouden onder Auspiciën van de Unesco, de organisatie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, is het gisteren tot felle dis cussie gekomen over de vraag of het journalisten moet worden toegestaan contact op te nemen met oppositieleiders in de landen die zij bezoeken. De discussies ontstonden toen de Rus Anatoly Krasikov verslag had uitgebracht van de resultaten waartoe een subcommissie was gekomen die zich bezig heeft ge houden met kwesties rond de juiste weergave en de evenwich tige verdeling van het wereld nieuws. De Brit Elie Abel die voorzitter van de subcommissie is, constateerde een weglating in het verslag van de Rus en wel het feit dat diverse afgevaardigden duidelijk te kennen hadden ge geven dat journalisten in staat moeten zijn contacten te leggen met het publiek en de oppositie in het land dat zij bezoeken. De Rus Leonid Zamjatin, ex-direc teur van het Russische pers bureau Tass en nu hoofd van de afdeling voorlichting van het centrale comité van de Sov- jetrussische communistische partij, greep onmiddellijk in. Volgens hem bestaat er al sinds 1922 in de Sovjet-Unie geen echte oppositie meer. Daarom kunnen wij niet akkoord gaan met de opmerkingen van de heer Abel, aldus Zamjatin. In al gepubliceerde rapporten van een viertal commissies en de con ferentie zelf wordt in de eerste plaats gesproken over het 'be sluit' van de conferentie te stre ven naar uitbreiding van de in formatiebronnen door oprichting van nationale en regionale pers bureaus, dit om tot meer even wicht te komen in de infor matiestroom uit de hele wereld en de verwerking daarvan. De conferentie wil het enorme overwicht verkleinen van de grote wereldpersbureaus op de kleine regionale persagen tschappen. De vertegenwoordi gers van de wereldpersbureaus verklaarden zich bereid hulp te verlenen bij de oprichting en ontwikkeling van nationale en regionale persbureaus, in het bij zonder door het opleiden van journalisten en technici. Voor de eerste keer gaven deze ver tegenwoordigers toe dat de na tionale persbureaus van de ont wikkelingslanden 'aanvullende nieuwsbronnen" vormen. De af gevaardigden zijn het eens over de 'noodzaak de journalist te be schermen' Over het algemeen was men voor verzachting van de beperkingen om tot de nieuwsbronnen door te dringen, waarbij echter de wetten van het gastland in acht genomen dient te worden. Men was het er ook over eens dat de media niet gebruikt mogen worden voor oorlogspropaganda en bevorde ring van het racisme en de apart heid. De vertegenwoordigers van de grote internationale persbureaus hebben echter niet positief ge reageerd op het appèl van hun collega's uit de Derde Wereld de normen te herzien die de wereld persbureaus gebruiken bij de selectie en de verspreiding van het nieuws om meer rekening te kunnen houden met de behoef ten van de Derde Wereld en de eisen van een nieuwe economi sche wereldorde. De vertegenwoordigers van de grote persbureaus kantten zich voorts tegen het voorstel om een ethische code te ontwerpen en normen vast te stellen voor de journalistieke praktijk. FRANKRIJK STUURT VLIEGTUIGEN NAAR TSJAAD N'DJAMENA (AFP) - Zes franse gevechtsvliegtuigen van het type "Jaguar" zijn gisteren op het in ternationale vliegveld van Tsjaard N'Djamena geland. Eer der waren twee Boeings die voor bevoorrading moesten zorgen geland. Vier tot zes andere Ja guars worden verwacht, aldus welingelichte bronnen. Op het ogenblik woedt er in Tsjaad een guerrilla. Frankrijk steunt daarin de regeringstroepen. Er zijn nu 800 tot 1000 Franse mili tairen in Tsjaad en daar zal zich nog een compagnie die net is ver trokken bij voegen. Dit heeft de Franse minister van de fensie, Yves Bourges, gisteren verklaard voor de parlements commissie voor de nationale de fensie, aldus de communistische leden van deze commissie. Driehonderd van de in Tsjaad gele gerde Franse militairen zouden technische bijstand verlenen. De militaire maatregelen van Frankrijk hebben de instemming gekregen van het militaire comité dat belast is met het toezicht op de naleving van de bestand sovereenkomst die werd gete kend op 27 maart in Bengasi. In dit comité hebben Soedan, Libië en Niger zitting. ADVERTENTIE Tuinmeubelen kiezer :e show Da s nu genieten. U vindt er alle bekende mer ken Maar ook het komplete toebeho- 2n Zoals fraaie kussens, parasols, jintafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelof arende veen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9