Bedrijven krijgen helft vad terug via belasting Vad van kabinet-Den is uitgekleed" Politie arresteert ruim Zuidmolukkers veertig Iets meer greep op vad voor leden van or DIRECTIE PTT WIL MEER VOL GENS PLAN SPREIDEN 9? CHILEENSE HOEFT LAND NOG NIET UIT Nasleep van gijzeling in Assen Goedhart Bouwhuis VRIJDAG 28 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De gewijzigde plannen van het kabinet Van Agt voor de vermogensaanwasdeling hebben de felste bestrijders van de regering, FNV en PvdA, niet minder onverzoenlijk gemaakt. ''Volstrekt verwerpelijk" noemde FNV-vice-voorzitter Wim Spit de regeringsplannen. "Van de oor spronkelijke vad-gedaehte is niets meer over" vond men bij de PvdA. 'De VAD van het kabinet-Den Uyl is volkomen uitgekleed"aldus de Tweede Kamerfractie van de so cialisten. Hel CNV was gematigder in haar reacties, al heeft men ook daar nog grote moeilijkheden met een aantal onderdelen van de plan nen. In de werkgeversgelederen con sta teert men een aantal verbe teringen ten opzichte van het oude wetsontwerp maar ook daar is men niet tevreden. De reacties van de Tweede Kamerfracties van CDA en VVD op het nieuwe pad-concept waren nog het mildst. CD A-fractieleider Aanljes vond het vooral van belang dat het prin cipiële recht van werknemers op een deel van de overwinst van hun bedrijf is vastgelegd. Hij on derschreef het regeringsstand punt dat de twee afzonderlijke vad-ontwerpen in nauwe samen hang met elkaar gezien moeten worden. Aantjes vroeg zich wel af of het in overeenstemming met het regeerakkoord is nu al uit te spre ken dat de opbrengsten van de collectieve vad gebruikt moeten worden voor vervroegde pen sionering. Bij de VVD vindt men de verhoging, van het maximumbedrag per werknemerde aftrekbaarheid voor de vennootschapsbelasting en de verrekening van andere winstdelingen,uiterst positief. De liberalen vinden het verstandig dat het kabinet wil wachten met een definitieve regeling. De kamerfractie van D'66 betreurt echter juist het uitblijven van de algemene regeling voor alle werknemers, evenals de PPR. De werkgeversorganisaties blijven de vad een nare zaak vinden on danks de verbetering voor het be drijfsleven. Vooral met de terug werkende kracht tot 1 januari 1977 hebben de werkgevers de grootste moeite. "Volstrekt on juist" vindt het VNO. Men blijft er bij de grootste werkgeversorgani satie bij dat een vad onvermij delijk negatieve effecten zal heb ben op werkgelegenheid en inves teringen. De kritiek van het CNV richt zich vooral op de manier waarop de werknemers hun deel van de overwinst krijgen. Dat de directie dat bepaalt vinden zowel CNV als FNV onjuist. Dat werknemers met vermogensaanwasbewijzen bij faillissementen dubbel risico lopen (ontslag en niets uil de vad-pot) vindt men onaan vaardbaar. Verder zegt het CNV een aandeel van 12 procent van de overwinst voor de werknemers veel te laag te vinden. Bij de FNV is men bang dat de ver hoging van het individuele vad- deel ten koste zal gaan van de collectieve opbrengst. En juist dat deel vormt voor de vakbeweging, de principiële ruggegraat van vermogensaanwasdelingDat de gemeenschap de helft van de in dividuele vad gaat betalen als gevolg van de aftrekbaarheid voor de vennootschapsbelasting vindt zowel FNV als PvdA een verwerpelijke zaak. DEN HAAG (SP) - Nederlandse bedrijven, die overwinst maken, zullen daarvan dit jaar naar schatting in totaal 60 tot 70 miljoen gulden uitkeren aan hun werknemers. De schatkist betaalt uiteindelijk de helft van dat bedrag om dat de regering de vad-uitkeringen aftrekbaar wil maken van de vennootschapsbelasting. Dat blijkt uit het wetsontwerp voor een individuele vermogensaanwasde ling dat de regering gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Voor de collectieve vad komt er een tijdelijke regelingWat die gaat opbrengen is echter nog uiterst vaag. De regering wilt de individuele vad laten ingaan met terugwerkende kracht per 1 januari 1977 De aftrekbaarheid van de vad-be- talingen voor het bedrijfsleven is één van de belangrijkste wijzi gingen ten opzichte van het vo rige wetsontwerp, ingediend door het kabinet den Uyl. Zowel voor individuele- als collectieve vad komt de regering met vol komen nieuwe wetsplannen. Veranderingen, die in de indivi duele vad-plannen opvallend zijn: Bedrijven met een winst van tenminste 100.000 gulden vallen onder de vad-plicht. Dat was oor spronkelijk 250.000 gulden; Alvorens de werknemers aan bod komen krijgen de aandeel houders een hogere uitkering dan tot nu toe was vastgelegd; De werknemers hebben recht op 12 procent van de overwinst; dat was 15 procent; De maximum-uitkering per werknemer is opgeschroefd van ongeveer 1100 tot 1500 gulden; Bestaande officiële regelingen voor winstdeling kunnen door de bedrijven verrekend worden. AMSTERDAM (ANP) - De met uit zetting bedreigde Chileense vluchtelinge Sylvia Perez Correa heeft haar kort geding tegen de staat der Nederlanden gewon nen. Gisteren bepaalde de presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, dat de Chileense niet uit Nederland mag worden verwij derd zolang over haar asielaanvrage niet in hoogste in stantie is beslist. Haar uitwijzing zal dus worden "opgeschort" tot dat zij alle beroepsmogelijk heden die haar ten dienste staan, heeft uitgepikt. De president stelt hiermee staats secretaris Haars van justitie in het ongelijk. Deze had aange>- kondigd dat de Chileense, met haar twee kinderen, terstond het land zou moeten verlaten, beroep of geen beroep. Sylvia Perez Correa kwam in feb ruari 1977 naar Nederland, na een verblijf van enkele dagen in Pa rijs. Zij vroeg een verblijfsver gunning aan en kreeg na tien maanden bericht dat haar ver zoek was afgewezen. Frankrijk, zo meende justitie, was het land van eerste opvang en Frankrijk zou haar daarom asiel dienen te verlenen. De Chileense heeft bij staatssecretaris Haars een ver zoek tot herziening ingediend. Als dat geen resultaat heeft, is nog beroep mogelijk bij de Raad van State. Mr. Borgerhoff Mulder overweegt in zijn vonnis, dat de trage afhan deling van de aanvraag van mev rouw Perez (tien maanden i.p.v. de termijn van 14 dagen) tot ge volg heeft gehad dat zij inmiddels in Nederland is ingeburgerd. In het vonnis wordt verder de Franse bereidheid om mevrouw Perez op te nemen betwijfeld. Samenhang In een toelichting op het wetsont werp onderstreept het kabinet nadrukkelijk de samenhang tus sen de twee verschillende rege lingen voor vermogensaanwas deling. Door het kiezen voor een voorlopige regeling voor het col lectieve deel kan de Tweede Ka mer de vad ook in zijn complete opzet beoordelen. Vanuit de Ka mer was het kabinet al te verstaan gegeven dat men deze eis zou stellen. Als motivering voor de splitsing van de 'oude' vad voeren de mi nisters Albeda (söciale zaken), Van Aardenne (economische za ken) Andriessen (financiën) en staatssecretaris Nooteboom van financinën aan, dat het in feite om twee verschillende zaken gaat. Volgens hen moet men de col lectieve vad zien als een bijdrage tot een algemeen loonbeleid met een gelijkgeschakelde ontwik keling, ook in de sfeer van ver- mogensaanwas. De individuele regeling is in de ogen van het ka binet meer een onderstreping van het karakter van de onder neming als een samenwerkings verband tussen werknemers en kapitaalverschaffers. ENSCHEDE - Minister Scholten van defensie (rechts) heeft gisteren op de vliegbasis Twente het nieuwe gemechaniseerde luchtdoelgeschut voor de koninklijke landmacht in ontvangst genomen. De overdracht ging gepaard met een demonstratie op de vliegbasis. Links de Westduitse minister van defensie, dr. Apél, die de overdracht eveneens bijwoonde. Op de achtergrond het nieuwe wapen. Wijzigingen De wijzigingen in individuele vad vindt het kabinet nodig om nega tieve effecten op werkgelegen heid en ondernemingsklimaat te voorkomen. Dat is ook één van de redenen waarom men over een definitieve vorm voor een col lectieve regeling nog even wil studeren. De tijdelijke regeling gaat uit van hetzelfde overwinstprincipe als de individuele regeling. Dat be tekent: overwinst is wat over blijft na de fiscale winst verre kend te hebben met vennoot schapsbelasting en uitkeringen aan aandeelhouders. Over die overwinst komt een alge mene heffing. De opbrengst daarvan gaat naar een fonds, dat de vakbeweging plus een aantal door de overheid aan te wijzen personen gaan beheren. De op brengsten van het fonds mogen volgens de regering uitsluitend gebruikt worden voor pen sioenverbetering. De betrokken ministers zullen daarvoor bin dende regels uitvaardigen. Als één van de prioriteiten stelt het kabinet zelf het vervroegen van de pensioengerechtigde leeftijd. Patient gijzelt psychiater GRONINGEN (ANP) - De 23- jarige Groninger J. D. heeft woensdagnacht enkele uren zijn 38-jarige psychiater drs. J. H. van der M. in Groningen gegijzeld. De patiënt ver keerde onder invloed van al cohol. Woensdagavond om kwart over elf belde D. bij zijn psychiater aan om enkele plotselinge moeilijkheden te bespreken. Toen de psychia ter in het gesprek met D. niet direct met een oplossing kwam aandragen greep D. Hij nam Van der M. onder be dreiging mee naar buiten naar diens auto, dwong hem in de wagen te gaan zitten en zijn autosleutels af te geven en nam zelf plaats achter het stuur. Er volgde een langdu rige en woeste rit door de stra ten van Groningen. Na lange tijd lukte het de psychiater de contactsleutel om te draaien. De auto botste op een ver- keerszuil, die afknapte. De psychiater wist weg te hollen en in een telefooncel op de Grote Markt de politie te bel len. Dat was om ongeveer tien voor vier 's nachts. De politie vond even later bij de Maag- denbrug de totaal vernielde auto van de psychiater. Vlak daarbij troffen de agenten ook J. D. aan, die ze meena men naar het politiebureau. ADVERTENTIE Een open haard voor warmte en gezelligheid Een showroom vol met vrijstaande en ingebouwde open haarden wanneer u gekozen hebt voor de gezellige warmte van een open haard. Goedhart Bouwhuis heeft al voor u gekozen voor kwaliteit en-smaakvolle vormgeving. In onze showroom bent u van harte welkom en kunt u vast warm lopen voor één van de vele modellen. Hoorn 126a. (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn, Tel. 0172-93444* geopend van ma. t/m vr van 8 30-12 30en van 14 OC-17 30 uur 's zaterdags van 10.00-16 00 uur ASSEN (SP) - In de afgelo pen twee maanden heeft de politie in Assen, bijge staan door een speciaal re chercheteam van tien man, 42 Zuidmolukkers en een Nederlander, allen uit de Drentse hoofdstad, gearresteerd. Van hen zijn er nog 15 in voorarrest, te gen 13 is proces-verbaal opgemaakt. Twintig misdrijven die sinds 1974 in Assen wer den gepleegd konden worden opgelost. De leef tijd van de aangehoude nen varieerde van 14 tot 31 jaar. De zaken die tot een oplossing wer den gebracht zijn een overval op een pompstation. Daar losten drie Zuidmolukkers scfioten op de be heerder om geld te verkrijgen. De man bracht het er levend af. Voorts zijn de twintig daders be kend die betrokken waren bij onge regeldheden voor en tijdens de wa- penzoekacite in de Molukse wijk op 10 september vorig jaar. Daarbij werd een politieman in de buik ge schoten, twee scholen en een Rode Kruisgebouw werden in brand ge stoken. De Zuidmolukkers schoten op gebouwen en gooiden met molo- tov-cocktails. Ook twee overvallen op taxichauffeurs werden opgelost. Tevens zaten onder de aange houdenen de daders van inbraken, vernielingen, mishandelingen, ge weldpleging, heling en verboden wapenbezit. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De 24-jarige T., die was betrokken bij de schoolbezetting in Boven- smilde, nam in 1975 deel aan een overval op de taxichauffeur, die op 13 mei bovendien in het Provincie huis werd gegijzeld. De 22-jarige L., één van de bezetters van het Provinciehuis, zou in sep tember van het vorig jaar hebben geschoten op het bejaardentehuis De Arendshorst, De enige Neder lander onder de verdachten, de 28-jarige W., kreeg proces-verbaal wegens verboden wapenbezit. ADVERTENTIE Woonwinkef Leeuwin Haarlemmerstraat 113 Leiden Tel 071-122074. DEN HAAG (SP) - De overheid heeft geprobeerd wat van de wrok bij de vakbeweging op wat men daar noemt het "uitkleden" van de vad weg te nemen door een grotere rol in te ruimen voor onder nemingsraden in bedrijven, waar overwinsten voor verdeling in aanmerking komen. De OR krijgt nu meer te vertellen over de manier, waarop de vermogensaanwas wordt uitgekeerd en kan ook zelf plannen maken voor het gebruiken van de vad voor algemene regelingen die het gehele bedrijf ten goede komen. De ondernemer moet zelf uitrekenen wat hij zijn werknemers van een eventuele overwinst moet betalen. Van de totale winstkoek mag hij eerst een vastgesteld bedrag afhalen voor een vergoeding over het eigen vermogen van het bedrijf. Dat bedrag wordt be paald door de gemiddelde opbrengst van een exact omschreven pakket staatsobligaties plus een extra-risicopremie van 3 procent als vergelijking aan te houden. Nadat dan ook de belasting is betaald komen de werknemers aan bod. Zij hebben recht op 12 procent van de overwinst. Dat mag niet meer zijn dan zo'n 1500 gulden per man. Wat er van die 12 procent, als gevolg van het maximumeventueel overblijft gaat in een algemene pot. Die kan worden gebruikt voor het aanvullen tot het maximum in volgende jaren als de overwinst wat lager uit komt. Ook eventuele aanpassingen achteraf (bijvoorbeeld door de inspec teur van de belastingen) van de bedrijfswinstwaardoor het vad-bedrag beïnvloed wordt, kan het bedrijf via de reservepot verrekenen Uit die reservepot kan echter ook geld gehaald worden voor de vergoeding ten bate van het eigen vermogen als men in een be paald jaar niet het daarvoor vastgestelde percentage haalt .Als er na 6 jaar nog geld in een dergelijke reservepot zit vervalt dat weer automatisch aan het bedrijf, aldus de regeringsplannen. De werknemers kunnen hun deel in deoverwinst krijgen in de vorm van aandelen in hun eigen bedrijf, contant geld of zogenaamde vermogensaanwasbewijzen. Dat zijn waardepapieren, die het best zijn te vergelijken met achtergestelde obligaties. Het nadeel daarvan is echter wel, dat bij een eventueel faillissement de werknemer naar zijn vad-spaarpotje kan fluiten. Welke vorm ook gekozen wordt, de werknemer mag gedurende 7 jaar niet aa n zijn vad-deel komen. Het wordt voor hem opgespaard. De OR adviseert bij de keuze van het systeem. De Ondernemingsraad kan echter ook zelf een plan bedenken om de vad-opbr eng sten bij elkaar te leggen en te gebruiken voor een doel, dat aan alle werknemers ten goede komt. Dat mag echter niet via een omweg alsnog leiden tot uitkering in contanten aan de werknemers zelf. Het kabinet heeft echter ook zijn best gedaan de ondernemers wat tegemoet te komen in hun bezwaren. Zo mag de vad verrekend worden met al bestaande winstdelings-regelingen. Dat geldt ech ter alleen voor schriftelijk vastgestelde regelingen, die al beston den vóór de indiening van het wetsontwerp. Bovendien moeten ze nadrukkelijk gebonden zijn aan de winst. Een "dertiende maand" of iets dergelijks valt dus niet onder deze regeling. Verder is bij het begrip "eigen vermogen" een nieuwe bepaling ingevoerd, die bedrijven, die door grote verliezen een flink deel van hun vermogen zijn kwijtgeraakt te ontzien. Er is een onder grens aangebracht ter grootte van het bedrag, dat de kapitaal verschaffers oorspronkelijk als eigen vermogen hebben inge bracht. Tenslotte i ken i drijfsleven s ook de mogelijkheid, om de vad-uitkeringen af te trek- i de belastingen, een forse tegemoetkoming aan het be- DEN HAAG (ANP) - De spreiding van de centrale directie van de PTT zal meer volgens plan en in goed overleg met alle betrokke nen moeten worden aangepakt. Tot deze conclusie is de bedrijfs leiding van de PTT gekomen in een "kritische analyse" van het in januari verschenen tussenrap port over de spreiding op korte termijn. De analyse werd gisteren door staatssecretaris mevrouw N. Smit-Kroes aangeboden aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Ka- De PTT-leiding stelt voorop dat het tussenrapport een volledige beoordeling van het gehele spreidingsgebeuren niet toelaat. "Bij de interpretatie ervan is dan ook grote behoedzaamheid ge boden". De staatssecretaris heeft zich in haar begeleidende brief achter deze opvatting gesteld. De PTT heeft problemen met het 'herplaatsen' van mensen die niet mee willen naar het noorden des lands. "Voor de herplaatsing bij de rijksoverheid is en wordt ech ter van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken alle me dewerking ondervonden en is voor de toekomst nog groter hulp toegezegd". Van de PTT-afdclin- gen die in hun geheel werden aangewezen voor overplaatsing op korte termijn, bleek slechts een klein percentage van de men sen bereid mee te gaan. De bedrijfsleiding verwacht dat het percentage "meegaanders" zal stijgen, o.m. omdat nu al ruim zeshonderd nieuwe medewer kers de zogenaamde spreidings verklaring hebben getekend. Daarmee hebben zij zich bereid verklaard hun functie te volgen als deze naar het noorden wordt verplaatst. De PTT-leiding verwacht dat bij een betere voorbereiding, plan ning, voorlichting en begeleiding van de mensen ook de bereidheid bij de andere medewerkers om mee te gaan zal worden vergroot. Als positieve punten worden daarbij genoemd dat zij die al in Groningen werken in het alge meen met hun werksituatie maar vooral met hun woonsituatie tev reden zijn. Ook zijn de wervingsresultaten in Groningen gunstig. In dit ver band vindt de bedrijfsleiding het van belang dat het door de vakor ganisaties opgeschorte overleg inmiddels is hersteld. De commissie ontving ook een "plan van aanpak" van de PTT- leiding. Hierin geeft de leiding een indruk hoe zij zich het ver dere verloop van spreiding en reorganisatie voorstelt. Zo zou er een zogenaamde 'interimstroom' op gang moeten komen van func ties die verplaatst kunnen wor den voor en tijdens het gereed komen van het uitvoeringsplan van de hoofdstroom. Het gaat om honderd tot tweehonded functies per jaar. Eind dit jaar zal de centrale directie van de PTT in Groningen 304 ar beidsplaatsen hebben. Oplichters voor handel in nep- ringcn gestraft DEN HAAG (SP) - De Haagse rechtbank heeft vijftien maanden gevangenisstraf opgelegd aan twee oplichters, die een aantal slachtoffers in den lande hadden bewogen tot afgifte van telkens dertig mille voor een partij gou den ringen met nep-diamanten. /Een derde medepleger was op 13 april al veroordeeld tot acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De daders hadden hun slachtoffers telkens een aantal ringen met echte diamanten ter waarde van een ton laten taxerefi door juwe liers. Vlak voor de verkoop wer den deze ringen ongemerkt ver wisseld voor identiek uitziende ringen met namaak-diamanten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7