Zwarte olie maakt motor echt niet „ganz kaput" Veehouder wil toch „verderop Betuwe bloeit binnenkort Ziekte van bu leidt tot vreemde brief Soos laat naam maken VRIJDAG 28 APRIL 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941,.toestel 215. U mag ook schrijven. Niet meer zo dicht bij eendenkooi De Sassenheimse veehouder v.d. Plas is bereid water bij de wijn te doen bij het zoeken naar een plaats voor zijn nieuw te bouwen veehouderijbedrijf. Zoals bekend moet zijn huidige bedrijf aan de Menneweg wijken voor de Schiphollijn. V.d. Plas had een alternatief terrein op het oog, maar de aanvraag van een bouwvergunning stuitte destijds op veel bezwaren. Bijvoorbeeld van de zijde van de pachter van de Warmondse een denkooi, Sassenheimer Reuzer. De nieuwe boerderij, zo was diens bezwaar, zou te dicht Zijn gepland bij de eendenkooi waar door de onontbeerlijke rust daar gevaar zou lopen. Mogelijk met als gevolg dat de dagen van deze bijna vier eeuwen oude War mondse kooi zouden zijn geteld. V.d. Plas heeft inmiddels een nieuwe aanvraag voor een bouwver gunning ingediend, dit keer ligt de bouwplaats verder van de kooi verwijderd. Kooiker Reuzer en de gemeente Warmond, eigenaresse van de eendenkooi, gaan deze week het alternatieve^ bouwplan bestuderen. De gezamenlijke lokaal-histori sche vereniging in de Leidse regio richtten twee jaar gele den een projectgroep op, met als doel tijdens regelmatig te houden bijeenkomsten van gedachten te wisselen over alle mogelijke zaken die de plaatselijke geschiedenis ra ken. Zonodig zouden er geza menlijke initiatieven worden ontplooid. Dat gebeurde bijvoorbeeld eind vorig jaar. In een brief aan alle gemeentebesturen werd gepleit voor een wat actiever beleid ten aanzien van onder meer dorpspanden die niet in aanmerking komen om ge plaatst te worden op de rijks monumentenlijst, maar die toch wel zo karakteristiek zijn dat bescherming ervan ge wenst is. In de brief werd een uitgebreid pleidooi gehouden voor het instellen van een ge meentelijke monumentenver ordening die zulks mogelijk zou maken. Tegenstrijdig Van alle aangeschreven ge meentebesturen hébben slechts twee op de brief ge reageerd. Daar is bij de ge meente Valkenburg. Die heeft inmiddels laten weten erg weinig te voelen voor de aan beveling van de projectgroep Opvallend daarbij is dat tot de verenigingen uit de regio die het schrijven aan de gemeen tebesturen hebben onderte kend, ook de vereniging Oud-Valkenburg behoort. Burgemeester Van 't Wout is daar voorzitter van. In de praktijk houdt dit in dat de burgemeester in zijn functie als voorzitter van de oudheidkundige vereniging een voorstel aan het Val- kenburgs gemeentebestuur doet om vervolgens in zijn functie als burgemeester dat zelfde voorstel mede van de tafel te vegen. 'Dat is inderdaad tegen strijdig', zegt hij. 'Wat mij be treft had die brief aan de ge meentebesturen nooit verzon den moeten worden. Maar toen daar over werd beslist was ik juist ziek. Het besluit om te tekenen is toen door een ander bestuurslid van Oud- Valkenburg genomen'. Bur gemeester Van 't Wout vindt dat de historische verenigiii- gen uit de regio de kwestie veel nuchterder hadden moe ten benaderen. 'Het is na tuurlijk een loffelijke ge dachte om bepaalde panden dieniet in aanmerking komen voor plaatsing op de rijkslijst dan maar op een gemeente lijke lijst te zetten. Maar beseft men wel voldoende wat voor consequenties daar aan vast zitten? Rijk en provincie zullen, om maar eens wat te noemen niet bereid zijn bij restauratie van dergelijke panden een finan ciële bijdrage te doen. Dus moet de gemeente daarvoor gaan opdraaien. Terecht, want zij heeft er dan voor gezorgd dat het pand op de gemeentelijke monumen tenlijst, is gezet. Maar waar moet het geld vandaan ko men? Ik zou het niet weten'. 'En dan is er nog een groot prak tisch probleem, in geval van een gemeentelijke monumen tenverordening wordt de eigenaar van een op de lijst geplaatst pand erg beknot in zijn verbouwmogelijkheden. Hij heeft in elk geval heel wat minder speelruimte. Zo ko men de rechten van de burger in het geding'. Ik vind dat de projectgroep deze kwestie beter had moeten overdenken alvorens tot actie over te gaan. Men heeft duidelijk te snel willen han delen', aldus Van 't Wout. De tweede gemeente die schrifte lijk heeft gereageerd is Rijns burg en ook daar is de reactie afwijzend. Schamel De projectgroep, die begin mei weer bijeenkomt en zich dan zal beraden over het uiterst schamele resultaat van de op roep aan de regiogemeenten vindt dat er voor de gemeen tebesturen wel degelijk moge lijkheden zijn om aan vaardbare maatregelen te treffen voor de buiten de rijkslijst vallende monumen ten. Onder meer wordt daarbij het argument gehan teerd dat diverse grote en kleine gemeenten in Neder land wél een lokale monumen tenverordening hanteren. Vandaar ook de 'met klem' ge dane oproep aan de gemeen tebesturen zich 'te scharen bij de groep lokale overhedenl die niet wil volstaan met het slechts in haar archief opge borgen houden van een af schrift van de vaak te beknopt gehouden rijkslijst maar deze lijst zelfstandig te willen uit breiden'. "Artemis" is de naam van de godin van de jacht. Het is ook de naam van de dit jaar jubilerende Lissese jongerensociëteit. Om dat feest wat luister bij te zetten is onder meer een wedstrijd op touw gezet voor kunstenaars uit de wijde omtrek. De opdracht: maak een kunstwerk, het doet er niet toe in welke vorm, waarmee Artemis wordt uitgebeeld. Van de zestig aangeschreven kunstenaars hebben vijftien gereageerd met een inzen ding. Onder hen Lissenaar Frans v.d. Veld, die er een beeldhouwwerk van maakte, en Hansje Hofstede Artemis-voorzitter Spruyt bij twee van de inzendingen, die de "godin van de jacht" moeten uitbeel- uit Nieuw Vennep. Er zijn voornamelijk schilderijen ingeleverd. Volgende week maandag is in de jongerensociëteit te zien hoe de godin van de jacht in beeld is gebracht. Een pu blieksjury, bestaande uit Ar- temis-leden, maakt dan uit wie de prijs (100 gulden) in de wacht sleept. Wat er na de expositie met de kunstwer ken gedaan gaat worden is nog niet zeker. Wel hebben diverse kun stenaars laten weten per se hun Artemis terug te willen hebben. Behalve in Frankrijk moetje ook in Italië oppassen datje op vakantie niet bij een benzinestation wordt bedot. Een van de trucs om de omzet te vergroten schijnt te zijn dat een pompbediende bij het controleren van het oliepeil de peilstaaf niet helemaal op zijn plaats duwt, maar een halve cen timeter hoger blijft, zodat de olie een stuk onder de maximum- streep staat. „Er moet een liter olie bij", wordt er dan gezegd en de argeloze autorijder knikt in stemmend, want hij wil niet het risico lopen dat de motor on voldoende wordt gesmeerd. Motor kaput Bij de jacht naar omzettingsverho ging wordt gespeculeerd op het ontbreken van technische kennis bij de autorijder. Zo had iemand in Nederland olie laten verver sen, en er bij aankomst in Italië niet meer dan 2.000 km mee ge reden De Italiaanse pompman nam de peilstok uit de motor en zei hoof- schuddend „nicht gut" en in een mixture van Duits en Italiaans vertelde hij dat de olie zwart was en nodig ververst moest worden, anders „motor kaput". Nu had de olie inderdaad een don kere kleur, maar dat is een nor maal verschijnsel. Aan de olie is een „doop" toegevoegd die ver ontreinigingen inkapselt, zodat ze niet kunnen samenklonteren en oliekanalen er door verstopt- zouden raken. De olie verkleurt daardoor snel, maar dat heeft geen nadelige ge volgen voor het smeervermogen. Bij een ander tankstation veegde de pompman met zijn vingers over het luchtfilterhuis - dat natuur lijk altijd vet en stoffig is - liet zijn zarte vinger aan de klant zien en vertelde toen dat het filterele ment vernieuwd moest worden, want anders ging ook weer de motor „ganz kaput" Gerommel met de pomp Bij een heel druk tankstation met vele pompen op een rij werd door een man benzine getankt, terwijl de ander afrekende. Maar déze af- rekenaar keek welk telwerk van twee buurpompen het hoogst stond en noemde het hoogste be drag van die twee. Als tankende automobilist heb je er niet altijd erg in en zou het wel opgemerkt worden dan is het een „vergis sing". Ook de klant Het zou unfair zijn om alleen de trucs van sommige minder scru puleuze eigenaren of bedienden van tankstations te vermelden. Ook onder het autorijdend pu bliek treft men individuen aan die zich ten koste van een garage of tankstation trachten te be- vooroordelen. Zo is het vaak in Nederland voor gekomen dat sommige automo bilisten tussen een stapeltje gul dens een paar Belgische munten van 10 frank (ca. 70 cent) schoven. Ook is het een paar keer voorgeko men dat iemand zijn tank vol liet maken en aan de pompbediende vroeg of er ook een goede auto- kaart te koop was. Die was er wel en de pompbediende ging naar binnen om de gewenste kaart te pakken om aan die klant te laten zien. Buitengekomen moet hij tot de ontdekking komen dat de klant snel was weggereden, met volle tank en zonder te betalen. Het is dan geenszins ae oeaoelmg om de indruk te wekken dat al het personeel van tankstations in het buitenland minder betrouwbaar zou zijn. Maar opletten is in ieder geval de boodschap. Kijk of het bedrag dan betaald moet worden ook inderdaad staat aangegeven op het telwerk van de pomp die benzine heeft geleverd. En con troleer- onderweg zelf nu en dan het oliepeil terwijl de auto hori zontaal staat en de motor min stens een paar minuten tot rus- t is gekomen! Het bezichtigen van fruitbomen in bloei is elk jaar de moeite waard. Blij kens informatie bij de VW in Tiel is het te verwachten dat de bomen begin mei al goed in de bloesem zitten. Hiernaast een uitgebreid overzicht van de mogelijke routes in de Betuwe en om streken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4