Koopfunctie Leiden voor de regio neemt af TOTAALVISIE OP LEIDSE BINNENSTAD ROND Werk bij Grof gaat (ook bij faillissement) door Actief in vrije tijd TRAM TERUG IN LEIDEN? Gemeente in ontwerp-structuurplan: Scholieren storten zich op praktijk van bloem en plant 1 MEI VRIJDAG 28 APRIL 1978 LEIDEN LEIDEN - Dc gemeente Leiden heeft zijn totaal visie op de toekomst van de binnenstad rond. Bijna tweeënhalf jaar na de eerste voorberei dingen, publiceerde het gemeentebestuur gis teren het ontwerpstructuurplan voor de bin nenstad. Het ontwerp ligt vanaf vandaag (vrijdag) voor een maand ter inzage en moet zo mogelijk in juni door de gemeenteraad worden vastgesteld. Bij de presentatie van het ont werp sprak wethouder Waal (stadsontwikke ling) gisteren van een mijlpaal in de ontwikke ling van de binnenstad. Hij wees erop dat in Leiden eigenlijk al vanaf direct na de oorlog naar een structuurplan is uitgekeken. Uitvoe ring stuitte lang af op de grote omvang van het centrum - één na grootste van het land - en de ingewikkeldheid van dc problemen. Het structuurplan geeft de toekomstige ontwik keling van dc binnenstad, zoals de gemeente die wil, aan. Hoewel dit plan niets kan opleg gen, geeft het wel aan welke kant de gemeente met zijn beleid uit wil en kan men ongewenste ontwikkelingen tijdelijk tegenhouden. Voor belanghebbenden biedt dit enig houvast waar men aan toe is. Voor de gemeente zelf betekent het dat men meer basis heeft om bij hogere overheden (provincie en rijk) mede werking en vooral geld los te krijgen voor plannen. Dit speelt vooral bij de stadsver nieuwing. Het ontwerp is - met uitzondering van de laatste fase - totstandgekomen met een ruime in spraak van de bevolking. Tegen het ontwerp kan men nog wel bezwaren indienen, maar be zwaarden kunnen geen procedure aanspannen tegen de gemeente. De gemeenteraad neemt op advies van B en W de definitieve beslissing over het structuurplan. Het ontwerp van het structuurplan is een nadere uitwerking van de ontwikkelingsschets, zoals de gemeenteraad die begin dit jaar vaststelde. Burgemeester en wethouders hebben slechts op een beperkt aantal punten toevoegingen en uitwerkingen aan die visie gegeven. Zo heeft men moeten vaststellen dat het aantal banken, kantoren en bureaus (zakelijke dienstverlening) in het centrum groter is dan men aanvankelijk dacht. De gemeente wil deze functie in de toekomst onverminderd handha ven en spreekt nu al over de binnenstad als centrumgebied en niet alleen als winkelge bied. Ongewenst Op het vlak van het winkelgebeuren signaleren B en W als mogelijke ongewenste ontwikke ling een verschuiving van het winkelcentrum in de richting van het station. Men wil deze ontwikkeling in de toekomst zoveel mogelijk tegengaan om te voorkomen dat het win kelcentrum nog verder uit elkaar groeit. In het ontwerp is ook een nadere uitwerking van de ideeën voor het Schuttersveld aangegeven. De gemeenteraad sprak zich begin dit jaar uit voor een ontwikkeling, die winkels, woningen en kantoren combineert. B en W zullen hier voor binnenkort een speciale projectgroep in het leven roepen. Als eerste aanzet voor de ontwikkeling van het Schuttersveld zien B en W het aantrekken van hoogwaardige bedrijven, die voor de verdere toekomst andere activiteiten aantrekken. Men denkt dan aan internationaal gerichte be drijven met functies op universitair niveau. Volgens een toelichting zijn deze "trekkers" nodig om op het Schuttersveld ook bedrijven te krijgen die werk bieden op het niveau waar in Leiden veel vraag naar is en zo dus de Leidse bevolking aan werk kunnen helpen. In het ontwerp-structuurplan worden ook een aantal ontwikkelingen aangegeven die de ge meente niet wil. Zo wijst men de bouw van een sociale faculteit van de universiteit in een ge bouw als te massaal af. Daarmee vervalt in elk geval het Schuttersveld. Wel ziet de gemeente gedeeltelijke mogelijkheden in bouw ten noorden van de Langegracht. 1 meifeest (1) De PvdA afdeling Leiden viert maandag het traditionele 1 mei-feest Mr. Jaap Burger, lid van de raad van State en geestelijk vader van het kabi net Den Uyl komt spreken. Ook drs. Hans "dan Dam, PvdA-lijsttrekker en wethou der, zal het ivoord voeren Bo vendien staat op het prog ramma een optreden van de Leidse cabaretgroep 'Met zonder met' en van het koor 'De Stem des Volks'. Een big band besluit met dansmuziek. Het feest begint om acht uur en wordt gehouden in het An- tonius Clubhuis. 1 mei feest (2) Op maandag 1 mei organiseert de CPN afdeling Leiden vanaf twee uur 's middags een open middag in het Leidse Volkshuis aan de Haarlem merstraat 73. Op deze middag zal Dick Juffermans, dis trictsbestuurslid CPN, spre ken over de werkgelegenheid in Leiden. Verder wordt een gevarieerd programma ge boden met o.a. discussie, te kenfilms voor kinderenen een dia-vertoning over de strijd tegen de apartheid in Zuidelijk-Afrika. 1 meifeest (3) Een groot aantal groeperingen organiseert maandagavond een 1 mei-bijeenkomst in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Die groepe ringen zijn: BVD, BOA, Chili Front.Groep:Fem.-Soc.,IKB, Jong. Soc in de PvdA, LAS, Muurkrant, OVB, PSP. SP. VVDM .Vielnam-beweging en de Wereldwinkel. Van elk van deze groeperingen zal een ver tegenwoordiger een korte in leiding houden. Tijdens de avond zal ook worden opge treden door de groep Grote Bluf, blazersorkest de Onder ste Steen en het koor De Een heid. Aanvang 20 uur. 1 meifeest (4) Het blazersorkest De Onderste Steen geeft maandagmiddag om vier uur een uitvoering in het Van der Werfpark. Er zul len eigen stukken en werken van Louis Andriessen en Wil lem Breuker gespeeld worden Bovendien zal er een 'leerlin genorkest' worden gefor meerd uit al diegenen, die een instrument bespelen en maandagmiddag langs ko- Historie Voor Leidenaars die nog heel wat plekjes in hun stad niet kennen, organiseert de Stich ting Meerbrug zondag 30 ap ril een historische rond wandeling door het centrum Er is een gids aanwezig om tekst en uitleg te geven. Geïnteresseerden kunnen zondag om twee uur naar clubhuis Klein Matilo komen aan de Zaanstraat 126. Na een inleiding volgt de wande ling die tot ongeveer half zes duurt. Versieringen Clubhuis De Vrolijke Arke or ganiseert in samenwerking met het buurtcomité TuinstadIStaalwijk zaterdag een ochtend voor kinderen van 4 tot 12 jaar in gebouw StaalwijkHerenstraat 45. Van 10 tot 12 uur kunnen de kinderen bezig zijn met het maken van versieringen voor koninginnedag en het kijken naar tekenfilms. Toppop Discoshow De Toppop Discoshow van de AVRO komt op zondagmid dag 30 april naar de Ton Menken-ijshal aan de Von dellaan 41. Discjockeys zijn Hans Magito en Jan Willem Krooshof. Het hitfestijn be gint om één uur 's middags. Bingo-dansant Dc Hen gelaarsbond voor Le i den en omstreken organiseert vanavond een bingo- en dansavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het begint om acht uur. LEIDEN - De gemeente Leiden verwacht dat de regionale functie van Leiden als koopcentrum in de nabije toe komst zal afnemen. Deze verwachting baseert de ge meente op uitkomsten van het - nog niet verschenen - distributie-planologisch onderzoek. De gemeente noemt de uitkomsten van dit onderzoek in het gisteren gepubliceerde ontwerpstructuurplan voor de bin nenstad. In het distributie-planologisch on derzoek wordt aangegeven dat het Leidse winkelcentrum zich moeilijk op het huidige niveau zal handhaven door de toenemende vestiging van winkelcentra in de omgeving. Volgens het onder zoek oefenen deze een steeds gro tere aantrekkingskracht uit op de consument. Leiden verliest zo zijn sterke regionale positie. De samenstellers van het onder zoek geven aan dat Leiden zijn positie zal moeten versterken door het winkelcentrum aan trekkelijker te maken. Men dringt daarbij op haast aan omdat de onderzoekscijfers leren dat de omzetontwikkeling in 1976 al te kenen van stagnatie begon te ver tonen. Volgens de samenstellers van het distributie-planologisch onder zoek moet het Leidse winkelcen trum zijn kracht zoeken in de sfeer van gezelligheid die het in sterke mate voor de consument heeft. Een onmisbare voor waarde noemt men dan wel het verbeteren van de bereikbaaiv heid en de parkeermogelijk- heden. Somber Burgemeester en wethouders ko men in het ontwerp-structuur plan tot een somberder con clusie. Volgens de gemeente zijn de problemen met de be reikbaarheid, parkeergelegen heid en aantrekkelijkheid niet verdwenen. "Hoogstens is de concurrentiepositie dan niet ver der verzwakt", schrijft men. Volgens de gemeente zit het knel punt voor de Leidse winkelcen trum in de eerste plaats in het draagvlak. Door de toenemende concurrentie van omliggende gemeenten zal het aantal mensen dat zich als consument op Leiden richt, niet meer toenemen, is de redenering van het gemeentebe stuur. Sanering Met een afname van de regionale functie verwacht de gemeente een toenemend saneringsproces in het winkelcentrum. Naar de verwachting van de gemeente zullen - wat men noemt - "de eerste 'gaten' in het winkelfront" vallen in de aanlooproutes naar het centrum. Deze verwachting is vooral geba seerd op aanwijzingen van de projectgroep van de binnenstad. Deze onderzoeksgroep, die het structuurplan voorbereidde, sig naleerde al eerder een overbe- winkeling in de binnenstad. Sa men met andere zaken als gebrek aan investeringslust, vergrijzing onder de ondernemers en naar verhouding te beperkte omzetten zijn dat volgens de projectgroep signalen voor een saneringspro ces dat op komst is. De gemeente is zelf al langer van mening dat het Leidse win kelcentrum zijn positie alleen kan versterken als het beperkter van oppervlakte is. Volgens de gemeente wordt de onbe reikbaarheid en aantrek kingskracht van het winkelcen trum sterk beperkt door de grote omvang. Hierdoor valt het cen trum eigenlijk in twee delen (Breestraat en Haarlemmer straat) uiteen. In het ontwerp-structuurplan geeft de gemeente dan ook als gewen ste ontwikkeling voor de toe komst een concentratie van het winkelgebied rondom de Hoog straat aan. Overigens wil de ge meente gelijktijdig ook streven naar goede parkeervoorzienin gen. Tenslotte ziet men voor de toekomst mogelijkheden om de markt uit te breiden tot op het Stadshuisplein. LEIDEN - De gemeente Leiden wil in de toekomst een onderzoek in stellen naar de mogelijkheden om de tram weer terug te brengen in de stad. In het gisteren gepu bliceerde ontwerp-structuurplan pleiten B en W voor een studie naar herinvoering van de tram. In de afgelopen jaren is in Leiden wel eens aangedrongen op een te rugkeer van de tram. Nadere uit werking heeft dit nooit gekregen. De gemeenteraad zal nu straks moeten beslissen of men dit idee serieus genoeg vindt om-het in de komende jaren te onderzoeken. DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging w. j.zirkzeeb.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon Q71-142627 ZOETERWOUDE - Vandaag heb ben alle werknemers van de Grofsmederij hun ontslagaan zegging thuis gekregen, gevolg van de staat, van faillissement waarin de KNG sinds dinsdag verkeert. Toch betekent dit niet, dat de mensen vanaf volgende week zonder werk zitten. De curatoren hebben aangekon digd de lopende orders te willen afmaken en eventueel nieuwe produktie te willen aannemen. Het gevolg hiervan is, dat een aantal mensen die vandaag zijn ontslagen, de komende dagen, weken wellicht, onder leiding van beide curatoren de produktie in handen nemen. Dit is vooral van belang met het oog op even tuele gegadigden voor overname. En die gegadigden zijn er. Waar onder zeker twee, zoals Dick Ne- derveen (districtsbestuurder In dustriebond CNV) gistermiddag in de personeelsvergadering meedeelde, die bij overname zo veel mogelijk de werkgelegen heid zullen behouden. Pogingen ondernemen om een be drijf te doen voortzetten is één van de bevoegdheden van een curator. Dit kan volledig passen binnen zijn wettelijke opdracht: de schuldeisers van het failliete bedrijf zo veel mogelijk schade loos stellen. Heeft een curator tij dens een (voorlopig) uitstel van betaling nog samen met de werk gever het beheer over de boedel, bij een faillissement staat de werkgever volledig buiten spel. Het duidelijkste bewijs hiervan voor de werknemers van dc Grofsmederij: ook directeur Schut heeft zijn ontslag gekre gen, met de minimale opzeg gingstermijn (4 weken), minder dan het merendeel van het KNG-personeel. Een 20-, 25-jarig dienstverband is immers niets bijzonders bij de Grofsmederij. Hoewel het bedrijf in staat van faillissement verkeert, daardoor ook de lonen over april niet meer betaald konden worden, zijn de KNG-werknemers toch voorlo pig van een inkomen verzekerd. Op de dag waarop de curator de werknemers ontslag aanzegt vanaf de dag van vandaag dus, neemt de betrokken bedrijfsver eniging de loonbetaling over. Tenminste, als de failliet ver klaarde werkgever niet meer in staat is de lonen te betalen zoals bij de Grofsmederij. De bedrijfs vereniging betaalt dan hel ach terstallige loon (tot maximaal 13 weken), loon over de opzeg termijn en vakantiegeld over een periode van ten hoogste een jaar. Dit geldt ook voor zieken en bij voorbeeld werknemers van wie het beroep tegen hun ontslag nog hangende is. Curatoren kunnen een dienstverband namelijk ook opzeggen in situaties, waarin de "gewone" werkgever dat niet mag. Na deze financiële afwikke ling komen de werknemers pas in de WW terecht. Protest tegen ontslag bij faillis sement is mogelijk. Hel actieco mité heeft hi t de bezettersechtèr afgeraden: het zou slechts een opschorting van de loonbetaling door de bedrijfsvereniging bete kenen. Het wordt weer tijd om naar buiten te gaan. Uit het bloesembericht van het Na tionaal Bureau voor Toe risme: "Leiden en omstreken: hier zijn narcissenhyacinten en tulipa's te zien. De "Keukenhof' heeft bovendien bloeiende anemonen. De bo men zijn hier gehuld in een groen waas. Prunus, rhodo dendron, magnolia en ribus staan in bloei". Alsof we dat zelf allemaal nog niet gemerkt hadden! Eén van de plekjes waar men het alle maal nog kan zien is het Heempark. Met liefde en aan dacht kweken voor de natuur moetje al jong beginnen,daar zijn velen het over eens. Daarom ook heeft de school- bioloog in Leiden, Frits van der Sluis, excursies naar het Heempark aan de Oegstgeesterweg georgani seerd voor het biologie-on- derwijs op de Leidse scholen. In Leiderdorp doen ze het nog beter. De bedoeling van Frits van der Sluis is tot net zoiets te komen in de toekomst. In de herfst van 1976 vormden drie actieve Leiderdorpse on derwijzers, Van Elburg, Hoogeveen en Kuipers samen met de heren Rijntalder en Kanbier van het Heempark in Leiderdorp een biologiewerk- groep. Het gaat de werkgroep erom, dat de kinderen van de lagere school een beter inzicht krijgen in de natuur om hen heen, en meer verantwoor delijkheid voor het milieu le ren drdgenDat kunnen ze het beste leren door zelf met de na tuur bezig te zijn. Het Heempark leent zich uitste kend voor praktische biolo gielessen. Het is een Maduro- dam van de meest voorko mende landschapstypen in Nederland. Bij de eerste wan deling door het park kwamen de leerlingen met zoveel ver schillende vormen van leven m aanrakingdat de onder wijzers met de handen in het haar zaten. Hoe konden ze de leerlingen de rijstebrijberg van biologisch feitenmate riaal in verteerbare porties voorschotelen? De leerkrachten staken de kop pen bij elkaar en kwamen met hun eerste project "herfst". In januari '77 volgde "winter", twee maanden later "vijf bo men" en weer twee maanden later "water". De leerkracht krijgt een informatieboekje, de leerling een werkboekje. Na voorbereidende lessen be geleiden de heren Rijntalder en Kanbier de praktijklessen in hel Heempark. De werk groep hoopt, dat de leerling z'n familie ook eens meeneemt naar het park. Het beeld van kleine Jan of Ma rie, die op de vrije zaterdag vol tedere toewijding bij een madeliefje neerhurkt, doet nostalgisch aan. Het wekt her inneringen op aan vooroor logse jaren, toen onze jongens en meisjes nog met hun zak- flora de duinen introkken en ijverig plaatjes van hun Ver kade-albums ruilden. Haalt de generatie van Toppop en neonreclame niet z'n neus op voor die wereldvreemde na- tuurgekken met het botani- seertrom melt je onder de arm? T. Kuipers zegt dat bij hem op de Springschansschool niet veel van zulke vooroordelen te merken is. Integendeel: "Juist in deze tijd, nu de natuur steeds schaarser wordt, heb ben de mensen er weer een enorme behoefte aan. Overal in deze nieuwbouwwijken van Leiderdorp zie je hoeveel zorg de bewoners besteden aan hun tuintjes. De jongeren hebben veel meer plantjes op hun kamer dan vroeger. Het ADVERTENTIE In het Leidse Heempark is de natuur dicht bij huis gevaar is nu, dat men de na tuur romantisch wil zien: Ja cob P. Th ijsse zou eens moeten weten hoe wij nu achter zijn Verkade-albums aanhollen. De commercie weet de her waardering voor de natuur ook aardig te benutten: in su permarkten heb je evenveel keuze in plantenzaden als in wasmiddelen. Wij willen de kinderen leren de natuur niet alleen als iets moois, maar ook als iets noodzakelijks te be schouwen. We beseffen niet voldoende hoe afhankelijk we zijn van water, lucht, planten Gemiddeld elf scholen in Leiderdorp maakten het vo rig leerjaar gebruik van de vier projecten die de biolo- gie-werkgroep tot nu toe heeft aangeboden. De bedoeling is zo door te gaan, elke twee maanden een nieuw project. Ook wil de werkgroep de la gere klassen en eventueel kleuterscholen bereiken. Alleen, geldgebrek is het struikelblok. De gemeente Leiderdorp toont wel belang stelling, maar laat andere dingen toch voorgaan. "Het belangrijkste is op het mo ment dat we een grotere be huizing krijgen waar we naast het geven van aanvul lende lessen ook tentoonstel lingen en een informatiecen trum kunnen inrichten, voor alle inwoners van Leiderdorp en omgeving", aldus T. Kuipers. doe uw onverwacht voordeel orgelshow! 13.00-17.00 uur Strikt persoonlijke offertes op zowel de nieuwste als gebruikte modellen!! M.S.L. Muziek Servaas Leiden voor mensen die écht beter willen! Nieuwe Rijn 1O-20 Tel. 071-133445* De Donkersteeg, het altijd drukke centrum van het Leidse winkelgebeu-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3