Voorhout wil anmarkt. Alkemadese middenstand klampt nu gemeente aan BOLLENSTREEK PUILT UIT VAN DE TOERISTEN Opening van Digros leidt tot grote chaos in Noordwijk Ridderveid moet gepikte straattegels terugzetten Toeristen-gebeuren met „niet alleen molens en klompen" Dart wél kans van slagen in Digros-proces DRIEDAAGS MIDGETGOLF TOERNOOI IN ALPHEN ALPHEN MOET EIND MEI EEN BESLUIT NEMEN OVER 11 MILJOEN KOSTEND UITGAANS CENTRUM Bodegraven koopt kaashal „weg" uit de dorpskern VRIJDAG 28 APRIL 1978 PAGINA 27 VOORHOUT - De "Expo Hol land Voorhout" zal over een paar jaar in heel Nederland en ver daarbuiten een begrip zijn. Daarvan is de Noord- wijkerhouter Wil van der Burg overtuigd. Van der Burg is één van de organisa toren van deze "toeris- tenmarkt", die morgenmid dag om 1 uur zal worden geopend door burgemeester Van de Wouw van Voorhout. Tot nu toe heeft nog niemand van de Expo Holland Voor hout gehoord. Maar dat zal gauw veranderen, meent Van der Burg. Het wordt een evenement waarin aan de toeristen die in het voorjaar de bollenstreek bezoeken zal worden getoond dat Holland nog meer te bieden heeft dan bloemen, molens en klom pen. Daarom zullen er o.m. Hollandse artiesten optre den als Rob de Nijs, John Woodhouse, Bolland en Bol land, Spooky and Sue, de groep Luv en verschillende volksdansgroepen. Speciaal voor de kinderen komen Peppi en Kokki en ook Appic en Flappie naar Voorhout. Naas allerlei toch folkloristi sche bezienswaardigheden. zoals een kaasmaker, een klompenmaker, een tingie ter en een stand met klederd rachten, komt er ook een ten toonstelling van heden daagse kunstenaars en een foto-expositie. Dit alles zal zich afspelen in een grote bollenha! (van 5000 vierkante meter) aan de zto- renlaan in Voorhout, vlak aan de grens met Sas- senheim. Er komt een groot parkeerterrein aan de Teylingerlaan, dat plaats zal bieden aan 1200 personen auto's. Dorstiger bezoekers kunnen terecht in een "bruin café", dat op de Expo Hol land wordt ingericht. Naast de toch onontbeerlijke bloemen is er ook plaats in geruimd voor een afdeling "antiek". In totaal zullen er zo'n dertig stands zijn, waarbij er voor is gezorgd dat er geen doublures zijn, om maar zoveel mogelijk verschillende Hollandse produkten te kunnen presen teren. De eerste groep die bij de Expo Holland Voorhout zal optre den (zaterdag direct na de opening) is de Limburgse muziekgroep "Het Nacht- wachtgilde), een groep die een Itableau vivant" vormt van het beroemde schilderij. Alle overige optredens be ginnen 's middags om 14 uur. De Expo Holland Voorhout duurt tot en met 15 mei. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de (nog volop in opbouw zijnde) Alphense nieuwbouwwijk Ridderveid 2 worden zoveel straattegels, trottoirbanden en keien - in diverse kleuren - gestolen, dat de gemeente maatrege len gaat treffen. Alle bewoners van deze stads- wijk-in-aanbouw hebben deze week een brief in de bus gekregen van de directeur van openbare werken. Daar in woj;dt gesteld dat iedere Riddervelder die materiaal van de gemeente in de tuin of als prive-stoepje heeft ver werkt dat tót dinsdag 2 mei a.s. kan terug zetten langs de openbare weg. Na die datum zal, in samenwerking met de politie,.een controle worden uitgevoerd. Worden er dan nog gemeente-materialen bij particulieren aangetrof fen, dan wordt er (politie) werk van gemaakt. Niet gek Met die brief wil de gemeente volgens de wethouder D. van Leeuwen van openbare wer ken een "beroep doen op het geweten van alle burgers". "We willen de bewoners daarmee ook laten weten dat we niet gek zijn en dat we Overal in Ridderveid 2 wordt nog druk gebouwd. Er blijkt echter zoveel bouwmatriaal te worden gestolen (vóór prxve gebruikdat de gemeente daar paal en perk aan wil stellen. heel goed in de gaten hebben dat er gemeente-materialen verdwijnen. En dan gaat het echt niet om één tegeltje of één steentje, maar we willen hier een eind aan maken vóór het van kwaad tot erger wordt. Je calculeert altijd verliezen in, maar dit neemt te grote vormen aan. Het be treft hier tenslotte materia len die met gemeenschaps gelden zijn betaalt". Volgens de wethouder zijn de gemeentematerialen wel als zodanig ^e herkennen. Ze hebben een bepaalde code of kleur, die in de administra tie is verwerkt". Dat mate rialen niet herkenbaar zou den zijn, daarin vergist de burger zich. Alleen moet je dan wel een heel leger op de been brengen. We wilden het eerst op deze manier probe ren. Door een beroep te doen op het geweten van de men sen. RIJNSBURG - De gemeenteraad van Rijnsburg heeft gisteravond een som van f 825.000 uitgetrok ken voor de aanleg van een weg naar de nieuwe Flora-veiling in de Kamphuizerpolder. Die toegangsweg wordt vier rij stroken breed. Er komen aan weerszijden zowel een fiets- als een voetpad langs. De. weg komt in het verlengde te liggen van de Floralaan, hetgeen betekent dat de verkeerslich ten-installatie daar aan de nieuwe situatie moet worden aangepast. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de midgetgolfbaan in Alphen wordt morgen een aanvang gemaakt met een driedaags, door Rijngaerde/GB te organiseren, internationaal toernooi. Ruim 260 midgetgolfers, onder wie veertig Duitse, zullen elkaar dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur bekampen. Onder de deelnemers zitten een aantal Europese sub-toppers. Bij' de dames is bijvoorbeeld Inge Brose één van de favorieten, ter wijl Angela Morgenster, derde bij de EK voor jeugd, bij de junio ren hoge ogen gooit. Van de plaatselijke favorieten is Nederlands kampioen Leo Hendriks één van de trekpleisters. LISSE/BOLLENSTREEK - Er wordt het ko mend weekeinde een enorme stroom van touris- ten in de Bollen- en kuststreek verwacht. Wie op de bonnefooi komt, hoeft niet meer op een slaapplaats te rekenen. Buspassagiers en reser veringen hebben er voor gezorgd dat het aantal beschikbare slaapplaatsen voor 99 procent be zet is. ALKEMADE (OUDE WETERING) - De gezamenlijke middenstand in Alkemade zal er bij de gemeente op aan dringen een proces aan te spannen tegen Dirk van der Broek, het Centraal Financieringsinstituut (CFI) en pro jectontwikkelaar De Joode. De middenstanders verloren onlangs een geding tegen Van der Broek, die zich met een Digros-supermarkt wil vestigen in het nieuwe winkelcen trum aan de Meerkreuk in Oude Wetering. De middenstanders bestrijden het recht van Van der Broek zich in het winkelcentrum te vestigen, op grond van een door de ge meente bedongen voor keursrecht voor de plaatselijke middenstand. Gemeente-zaak Een jaar geleden werden de win keliers door de Haagse rechtbank daarover in het gelijk gesteld, maar twee weken geleden kreeg Van der Broek in hoger beroep het gelijk van het gerechtshof aan zijn kant. Volgens dat Gerechts hof is het voorkeursrecht een zaak van de gemeente. Het is wel vóór, maar niet dóór de midden stand bedongen, zodat het Ge rechtshof concludeert dat de middenstand voor het geding geen rechtsgrond had. Dat oordeel zou inhouden, dat de gemeente wél kans van slagen zou hebben. De gemeente be dong het recht ruim tien jaar ge leden bij de toenmalige eigenaar van de grond waar het win kelcentrum moet komen, projec tontwikkelaar De Joode uit Am sterdam. Deze heeft de zaak ech ter overgedaan aan het CFI, dat op zijn beurt de betwiste over eenkomst met Van der Broek is aangegaan. De Alkemadese winkeliers, die gis teren in aanwezigheid van ad vocaat mr. J. G. Geelkerken, bur gemeester drs. P. J. Bolten en KNOV-consulent J. Blom over het vonnis van het gerechtshof vergaderden, besloten unaniem nu de gemeente te benaderen. Een motie met die strekking werd zonder tegenstemmen aan genomen. Verbazing omdat de verkoop door De Joode nog niet is afgerond. We zullen eerst de argumenten van mr. Vrey (de juridisch adviseur van de gemeente, red.) moeten ho- In elk geval is er haast geboden. Gezien de uitspraak van het Ge rechtshof kan Van der Broek nu in het winkelcentrum trekken. En als Digros Van der Broek) zich eenmaal aan de Meerkreuk heeft gevestigd, wordt het zeer moeilijk deze supermarkt dan nog weg te krijgen. Alleen als de gemeente een proces aanspant kan Van der Broek zich niet zon der grote risico's vestigen in het winkelcentrum. Om Van der Broek in het "rechts- onzekere" te houden, laat de middenstand van Alkemade overigens de mogelijkheid om in cassatie te gaan tegen het vonnis van het Gerechtshof open. Ook is, gezien de onzekere houding van het gemeentebestuur, de deur naar Dirk van der Broek nog op een kleine kier gehouden. Als de Digros-exploitant zijn gelijk houdt zijn de winkeliers in Al kemade aangewezen op Van der Broek, willen zij nog in aanmer king komen voor een plaatsje in het winkelcentrum. Inzameling De middenstanders zelf gaan intus sen geld inzamelen. In kas zit nog maar zo'n 3500 gulden, terwijl de proceskosten tot betaling waar van het Gerechtshof de win- keliers'veroordeelde, 22.000 gul den bedragen. Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) garandeert de middenstanders nog een bijdrage van ruim 2000 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - B. en W. zullen de Alphense gemeenteraad in de raadsvergadering van mei voorstellen om een bedrag van ƒ11 miljoen uit te trekken voor de bouw van het cultureel centrum De Kom aan het Thorbecke- plein. In dat bedrag van ƒ11 miljoen zijn ook de grondkosten 1.7 miljoen) begrepen. Eerder waren er plannen om de kwestie in de raadsvergadering van maart aan de orde te stellen De raad zou in die vergadering alléén het principe-besluit moe ten nemen dat meegewerkt zou worden aan de tot standkoming van een cultureel centrum annex muziekschool, mits de totale stichtingskosten de 11 miljoen niet zouden overschrijden. En kele weken geleden was er echter nog geen sprake van dat al een bedrag voor dat doel zou worden uitgetrokken. In de raadsverga dering van mei zal dat wel gebeu- Daarmee willen B. en W. en de ge meenteraad (er is overleg ge pleegd met de fracties) tot uit drukking brengen, dat die Kom er ook daadwerkelijk moet ko men. Dat zei wethouder mev rouw H. Donker van culturele za ken ons in een toelichting op het voorstel van B. en W., zoals dat in mei behandeld gaat worden. Nog onzeker is óf met dat bedrag van ƒ11 miljoen de plannen kun nen worden gerealiseerd, zoals architect Tauber die bij de Stich ting Cultureel Centrum De Kom heeft ingediend. In maart kwa men architect en stichting in hun berekeningen tot een bedrag van 10.9 miljoen aan bouwkosten. Volgens het voorstel van B. en W zouden van de uit te trekken ƒ11 miljoen na aftrek van grondkos ten 9.3 miljoen resteren voor de bouwkosten. Het is nog on duidelijk of er aan de huidige plannen nog meer kan worden geschrapt en bezuinigd of dat er mogelijk een heel nieuw ontwerp komt. Wel zal de gemeente volgens wet houder Donker alle werkzaam heden van de Stichting Cultureel Centrum De Kom overnemen. "Met grote dankbaarheid voor al het werk dat de stichting de af gelopenjaren (meer dan tien jaar, red.) heeft verzet", aldus de wet houder. Of de gemeente inderdaad zal gaan procederen tegen Van der Broek is intussen een open vraag. Bur gemeester Bolten deelde de ver gadering mede dat de juridisch adviseur van de gemeente van oordeel is dat de gemeente geen poot heeft om op te staan. 'Tot onze verbazing", aldus Bolten gisteren. "Want toen we een half jaar geleden de koopacte kregen als bewijsstuk van de verkoop van het winkelcentrum door De Joode aan het CFI dachten we: nu hebben we ze. Daarvóór wis ten we niet eens van de verkoop, omdat deze niet in het kadaster staat vermeld. De overdracht van de grond vindt pas plaats als het winkelcentrum wordt opgele verd". De verraste mr. Geelkerken in reac tie daarop: "Nee, het is niet van zelfsprekend dat de gemeente geen poot heeft om op te staan 'We hebben hier en daar nog een verdwaalde slaapplaats. Maar verder echt niets meer", aldus mevrouw Alice Schipper van het Lissese VW. Als oorzaken voor de buitengewone toevloed van touristen geldt volgens haar het feit dat pasen dit jaar bijzonder vroeg viel en nogal koud was. Veel mensen die toen niet naar de streek trokken, gaan nu wel. Bo vendien maken veel Duitse touristen er dit keer (in combina tie met maandag 1 mei) een lang weekend van. Door in combinatie met Hemel vaartsdag nog drie dagen vrij te nemen kunnen velen van een 9-daagse vakantie genieten. De plaatselijke WV's hebben in veel gevallen al contact met el kaar opgenomen om gasten on der te brengen. Ook dat biedt al geen soelaas meer. "Tussen Haarlem en Den Haag zit alles vol. Er zullen zelfs gasten naar Utrecht moeten uitwijken", ver wacht men bij het Noordwijkse VVV. BODEGRAVEN - Kaasbedrijf Jongeneel BV te Bodegraven gaat verhuizen uit de Kerkstraat naar het bedrijfsterrein in Broekvelden. De gemeenteraad besloot gisteren het bedrijf daar bijna 6000 vierkante meter grond te verkopen voor de bouw van een nieuw bedrijfspand. De oude opstallen aan de Kerkstraat zul len door de gemeente worden aangekocht. NOORDWIJK - Onder over weldigende belangstelling (en een grote verkeersdrukte veroorzakend) heeft Digros in Noordwijk gisteren de poor ten opengezet. Tegen tien uur was het gedrang al zo groot dat Van den Broek jr. .zijn speech onderbrak om het publiek binnen te laten. Daarna werden af en toe de deuren gesloten omdat het nieuwe winkelpand aan de Kerkstraat in Noord wij k- binnen uitpuilde van de men- Verkeer Bezoekers werden dan groepsgewijs toegelaten. De politie van Noordwijk moest te hulp worden geroepen om enige orde in de verkeers chaos te brengen. Alle par keerterreinen stonden vol gepakt en overal waar het in de straten mocht en niet mocht stonden auto's gepar keerd. Door aan weerszijden van de straat neergegooide fietsen was er soms geen doorkomen aan en moest het overige verkeer behoedzaam door de chaos worden gema noeuvreerd. Op een gegeven moment bleek de Heilige Geestweg versperd door een grote wagen van Digros, die via het pad naast "De Oude Gevel" de zaak moest bevoorraden. Derge lijke situaties deden zich ook voor op de Zeestraat, waar de NZH-bussen zich met veel stoppen en optrekken een weg moesten banen. De hellende uitrit van het Dig- ros-terrein naar de Zeestraat bleek bepaald gevaarlijk. Bijna-aanrijdingen deden zich aan de lopende band voor. Attractief was al deze drukte wel voor de bejaarden van Huize Jeroen... De gemeentebestuurders zul len het toneel met meer ge mengde gevoelens hebben gadegeslagen. De sombere voorspellingen van sommige raadsleden dat met de openstelling van Digros in de kern van Noordwijk-binnen een chaot'sche situatie zou ontstaan, lijken nog te wor den overtroffen. Consequenties De drukte rond het nieuwe grootwinkelbedrijf kan straks ook consequenties hebben voor de geplande uit breiding van het Noordwijkse raadhuis. Bjj het maken van de keuze voor uitbreiding op het parkeerterrein, maakte de raad het voorbehoud dat de verkeerssituatie bouw ter plaatse toelaat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27