Diakonie, trekt u zich er alstublieft wat van aan „Zet schepen olie lozen op die de zwarte lijst" GSBQBDI Hagenaar levert valse rijbewijzen VRIJDAG 28 APRIL 1978 Wethouder van Dordrecht: Kerk kan niet meer om gemeentebestuur heen De Dordtse wethouder P. C. Janse verwacht, dat de diako- nie als hulpverleningsorgaan van de kerk de komende tijd meer met het gemeentebestuur te maken zal krijgen in het kader van de decentralisatie van het welzijnsbeleid. Er blijven voldoende zaken waarmee de diakonie zich kan bezighouden. Naast het feit dat zij zelf instellin gen in stand houdt, haar gemeen teleden aanzet tot vrij willigersac- tiviteiten en vormend onder haar gemeenteleden bezig is, heeft zij, volgens Janse, ook de taak de plaatselijke overheid kritisch te volgen en te wijzen op tekortko mingen in de samenleving. De heer Janse schrijft dat in het blad „Diakonia" van deze week. „De diakonie kan niet meer om het gemeentebestuur heen" Tot voor kort werd de subsidiëring van activiteiten in maatschappe lijk werk, gezinsverzorging, club- en buurthuiswerk en zovoort rechtstreeks geregeld tussen het departement en de plaatselijke instellingen. De poli tieke verantwoordelijkheid hier voor wordt nu verlegd van het landelijke naar het plaatselijke niveau. Dat betekent dat ook de diakonie als instituut of door middel van de instituten waarin zij samenwerkt met andere in stellingen rechtstreeks te maken krijgt met de gemeente ter finan ciering van eigen activiteiten. Het is dus voor de diakonie erg be langrijk, na te gaan hoe de ge meente tegenover deze activitei ten staat. De gemeenten zullen voor perioden van tenminste vier jaar moeten aangeven hoe de welzijnssector zich zal ontwik kelen. Pleitbezorger In het verleden bestond de taak van de diakonie hoofdzakelijk uit armenzorg en later uit maat schappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenzorg. Deze za ken zijn de plaatselijke diako- nieën steeds meer gaan doen sa men met andere kerken en nietkerkelijke organisaties. Door de schaalvergroting hebben veel diakonieën maar weinig recht streekse activiteiten meer op dit terrein. Van de financiële onder steuning is bijna niets meer over. De bijstandsverlening is geheel overgenomen door de gemeente lijke overheid. Des te belangrijker echter wordt in het moderne diakonaat de rol van de diakonie als pleitbezorger en als hulporganisatie van vrijwilli gers. Er zijn nog tal i bijzonder tegenop zien naar de gemeentelijke sociale dienst te gaan om daar een uitkering te krijgen. Ze lijden liever armoede De diakonie kan deze mensen helpen hun stap naar de sociale dienst te doen. Het is zelfs moge lijk, dat voor hen een bijstand saanvrage wordt ingediend. An deren krijgen ten onrechte een afwijzing op hun aanvraag. In dat geval kan de diakonie mensen bijstaan bij het indienen van een bezwaarschrift Financiële hulpverlening vanwege de diakonie is, naar wethouder Janse meent, niet geheel overbo dig geworden. Er zijn nog altijd gevallen waarin op grond van wettelijke voorschriften niet wordt voorzien, terwijl toch drin gend hulp nodig is. Een ge meente moet weten dat in derge lijke uitzonderlijke gevallen wel licht een beroep kan worden ge daan op de diakonale middelen Stadsvernieuwing is natuurlijk mooi, maar ze is niet zonder persoonlijke moeite. Kerkelijke hulpverlening kan daar niet omheen, zegt de Dordtse wethouder Janse. Vrijwilligers Wat de hulpverlening betreft blijkt steeds weer, dat het niet mogelijk is, alles met beroepsmensen op te lossen. Janse denkt met name aan eenzame bejaarden, al leenstaanden en moe^Jijke gezin somstandigheden. Vaak zal al leen de inzet van vrijwilligers daar enige verlichting kunnen brengen. Ook de instellingen voor buitenlandse werknemers, Surinamers en Antillianen kun nen vrijwilligers goed gebruiken Naast de aanpassings- zijn er de huisvestingsproblemen, de laatste overigens niet alleen voor buitenlanders, maar ook voor tal van jongeren. De heer Janse kent de diakonie ook een taak toe in de doorstro ming van haar gemeenteleden naar duurdere woningen. Zij zou hun duidelijk kunnen ma ken dat het een zedelijke plicht is als men in betere materiële omstandigheden is gekomen het goedkope huis te ontruimen voor mensen die een hoge huur niet kunnen opbrengen. Ten aanzien van de werkloosheid kan de diakonie een bijdrage le veren aan de gedachtenvorming over een betere verdeling van de arbeid. Ook in de sector van de volks gezondheid ontbreekt er nog het een en ander, niet zozeer wat het aantal voorzieningen betreft als wel in de manier waarop deze voorzieningen zijn georgani seerd. „De wijze waarop mensen in de gezondheidszorg soms worden behandeld, is een schandaal", aldus Janse. „Diakonie, trekt u zich er alstu blieft wat van aan!" Renovatie Janse noemt ten slotte de proble men van de stadsvernieuwing. Renovaties gaan gepaard met heel wat ellende en verdriet voor mensen die daar wonen. Na twee verhuizingen ziet men zijn huur aanzienlijk stijgen. Voor mensen met een lager inkomen betekent dit, dat hun volledige bestedinsv- rijheid vooreen reeks van jaren is beëindigd. Bejaarden worden geconfronteerd met de vraag of ze twee keer willen verhuizen of direct naar een bejaardentehuis zullen gaan. Na renovatie zijn de bedrijfskosten voor kleine zelf standigen, die al moeite hadden het hoofd boven water te houden, plotseling veel hoger geworden. Juist de wijze waarop de behandeld worden maakt een kritische aandacht van de kant van de diakonie uitermate be langrijk. De heer Janse besluit zijn verhaal met een vraag: zou het ook een diakonale opgave kunnen zijn ook een stil te staan bij de pro blemen waarmee gemeente raadsleden worden gecon fronteerd? Zending naar Peru. De Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk gaat binnenkort met zijn arbeid in Zuid-Ame- rika, waartoe al eerder werd besloten, beginnen. Het vereiste visum voor de zendingspredikant B. A. van Donkersgoed en zijn vrouw liet enige tijd op zich wachten, maar is mu dan toch ver strekt. Het hoofdbestuur van de zendingsbond heeft hem aange wezen als eerste zendingsarbeider voor Peru in het kader van de samenwerking van deze bond met de Iglesia Presbiteriana Evan- gélicadel Peru. Op 2 mei vertrekt de predikant naar dit land. Van 1970 tot 1977 heeft ds. van Donkersgoed (49) in Kenya zendings werk gedaan. De uitzending had deze week plaats in een van de hervormde kerken van Wierden (Overijssel) door de voorzitter van de Geref. Zendingsbond, ds. J. de Lange uit Huizen. De kleine evangelisch-presbyteriaanse kerk van Peru is voortge komen uit zending van de Vrije Kerk van Schotland te Edin burgh. Omdat de Schotse kerk niet meer aan al haar verplichtin gen kon voldoen, zocht de Peruviaanse kerk met haar medewe ten steun bij anderen. Zij vroeg allereerst een zendingsechtpaar met ervaring. Volgend jaar hoopt ook ds. J. E. de Groot (Middel- harnis) naar Peru te vertrekken. Afscheid. Zondag neemt de bekende hervormde ds. Arend Vroegindewey wegens emeritaat afscheid van zijn gemeente: Veenendaal. Veertig jaar geleden werd hij te Loon op Zand tot predikant bevestigd. In 1947 Ging hij naar Veenendaal. Ds. Vroegindewey die met drie broers (allen predikant) een ex- pomemt werd voor de gereformeerde gezindte binnen de Her vormde kerk, kreeg ook bekendheid als voorzitter van de Her- vorms Ged Gereformeerde Mannenbond en als hoofdredacteur van het Gereformeerd Weekblad. Hij is mede-redacteur van het blad "Koers" en bestuurslid van de Evangelische Omroep. Na zijn afscheid blijft hij voorlopig als bijstand in het pastoraat te Veenendaal werkzaam. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Alblasserdam Doorn Huizum (Fr); aangenomen naar Elden A. J. A. Ruys Arn hem. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Apeldoorn S. Cnossen Hoogkerk, voor Haulerwijk J. Luiten Houwerzijl. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Hilversum A. Hilbers Hoog- eveen, naar Rotterdam-Zuid J. A. Compagner Biezelinge. Evan- gelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Ede R. van de Berg Diemen. Filmavond. Zondagavond om 7 uur wordt in de Baptistenkerk, Oude Rijn 3 Leiden, de film "Survival" (Overleving) vertoond. Geschikt voor alle leeftijden" zegt de folder. Zendingsbeurs. Ongeveer zeventig organisaties zullen verte genwoordigd zijn op een zepdingsbeurs die op Hemelvaartsdag (4 mei) in de Jaap Edenhal in Amsterdam wordt gehouden. De beurs is een onderdeel van de zendingsdag die de Evangelische Zendingsalliantie (EZA) daar organiseert. Thema van de dag is: "Wat is zending"? Daarover spreken de evan gelist J. Kits sr, Kees Glas (van de wercldevangelisatie Kruistochten) en Kees Rosies (van Operatie Mobilisatie). De sa menkomsten beginnen om kwart over 10, half 2 en 4 uur. Er worden 3500 bezoekers verwacht. De EZA is een samenwerkingsverband van "geloofszendingen" in ons land, dat wil zeggen van niet aan bepaalde kerken verbonden zendingsorganisaties. Oude kerken. In de boekenreeks over oude kerken is bij Bosch en Keuning te Baarn nu een boekje uitgekomen over Gelderse Kerken in het rivierengebied. Dat is het tweede boekje over deze provincie. De routes voeren weer langs een groot aantal interes sante gebouwen. Het fotowerk is, als steeds in deze serie, uitste kend verzorgd. Dialoog I Praten in Zuid-Afrika. De Zwitserse Evangelische Kerkenbond gaat na een reis van een eigen delegatie van drie weken door Zuid-Afrika praten met de Nederduits Gereformeerde Kerk in dat land. De Zwitserse delegatie had als opdracht na te gaan welke Zuidafrikaanse kerken bereid zijn in dialoog te treden. Het doel van deze dialoog moet zijn "te zoeken naar een gemeen schappelijk getuigenis van verzoening en gerechtigheid De Zwitserse kerkenbond beschouwt het gesprek met de Zuidaf rikaanse kerken als een van de "alternatieve stategieën" voor het anti-racismeprogramma van de Wereldraad van Kerken. I Vrouwen predikant. Na heftige discussies heeft de synode van de Evangelische Kerk in Oostenrijk (luthers en gereformeerd) besloten, dat in de bediening staande vrouwelijke theologen zich, net als hun mannelijke collega's predikant mogen Voordien waren ze "slechts" vicaris. Russen en Amerikanen weer urn de tafel MOSKOU (AFP) Tass meldt dat er op 4 mei in Helsinki een con ferentie begint van de V.S. en de Sowjet-Unie over de problema tiek rond de beperking van de wapenhandel. Leiden laatste in toernooi voor brandweer BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vindt dat er een "zwarte lijst" moet komen van schepen die betrapt zijn op het lozen van olie in zee. Dat is een van de voor stellen die zij de minis terraad van de Europese Gemeenschap wil voor leggen om te voorkomen dat er zich meer rampen als met de Amoco Cadiz voordoen in de kustwate ren van de Euromarktlan- den. De ministerraad be spreekt de voorstellen volgende maand. Andere voorstellen zijn centrale re gistratie van gegevens over het beschikbare materiaal voor het bestrijden van in zee drijvende olie en de gemeenschappelijke bouw van schepen die voor het opruimen van olie in zee kunnen worden gebruikt. Verder moet volgens het dagelijks bestuur van de EG worden nage gaan hoeveel sleepboten er nodig zijn voor hulpverlening aan schepen in nood en hoe de verze kering tegen de wettelijke aan sprakelijkheid voor milieuram pen moet worden geregeld. De huidige polissen dekken alleen lichamelijke schade; volgens de commissie moet de dekking LEIDEN - In de Groenoordhal is gisteren voor het eerst een groots opgezet zaalvoetbaltoernooi ge houden voor brandweerkorpsen uit het gehele land. Aan dit toer nooi namen Zelfs twee korpsen uit Düsseldorf deel, één uit Ant werpen en één uit Brugge. Be halve de 35 brandweerkorpsen deed ook het Leidse politiekorps mee, dat een eervolle vijfde plaats behaalde. Het toernooi, dat uit eindelijk als winnaar de Am sterdamse brandweer opleverde kon als bijzonder geslaagd wor den beschouwd en zal in de toe komst hoogstwaarschijnlijk worden gecontinueerd. De heer Jacobs van de Nederlandse Brandweer Sport Organisatie (NBSO): 'Het is een erg aardig toernooi en ik denk dat het zinvol is om, als het even mogelijk is, dit toernooi jaarlijks hier in Leiden te laten plaatsvinden. We denken er over om de organisatie voort aan zelf in handen te nemen Dit zou betekenen dat we naast het Nederlandse brandweer- kampioenschap, dat jaarlijks in Arnhem wordt gehouden, er nog een groot zaalvoetbaltoernooi bi) hebben'. De uitslag van het toernooi luidt als volgt: 1. Amsterdam: 2. Utrecht; 3. Marinebrandweer Den Helder; 5. Leids politiekorps en zesde werd de Haarlemse brandweer De Leidse brandweer kwam in het stuk nauwelijks voor en moest genoegen nemen met een vijfentwintigste plaats. DEN HAAG (SP) - Een stroom van valse Surinaamse rijbewijzen dreigt in Nederland gevaar op te leveren voor de verkeersveilig heid, omdat veel Surinamers zonder enige rijervaring .zich hiermee in het verkeer begeven. Behalve in grote steden zijn de valse rijbewijzen ook al gesig naleerd in de provincie. Dit zei gisteren de officier van justi tie bij de Haagse rechtbank jhr. mr. H. J. M. van Nispen tot Se- tijdens de behandeling de strafzaak tegen een inwo- van Amsterdam, die terecht stond voor het verhandelen van deze rijbewijzen. Hij zou ze heb ben ingekocht bij een "onbe kende,' voor duizend gulden per stuk. De verkoopprijs bedroeg 1.200 gulden. Het is thans nog zo dat men tegen inlevering van een Surinaams rijbewijs zonder examen af te leggen een Nederlands rijbewijs kan krijgen. De valse rijbewijzen vallen daarbij door de mand, om dat er volgens rechtbankpresi dent mr. J. van Goethem een fout in voorkomt. De rechter achtte het wijzer om deze fout ter openbare zitting niet bekend te maken. Omdat de verdachte weigert zijn leverancier te identificeren, is het spoor naar de herkomst van de rijbewijzen doodgelopen, zo con stateerde de officier van justitie spijtig. Verdachte beweerde de leverancier alleen te kennen on der de naam Rudi. Hij is een Hagenaar die de valse rij bewijzen leverde op bestelling. Na inlevering van een pasfoto en de persoonsgegevens kon de klant binnen een uur het rij bewijs in ontvangst nemen. De verdachte ontkende overigens het handeltje te hebben opgezet uit winstbejag. Hij zegt telkens te zijn bezweken voor de aandrang van familieleden en kennissen. In kringen van hindoestaanse Suri namers is het helpen van fami lieleden een heilige plicht. De man was nog nooit eerder met justitie in aanraking gekomen. Er waren zeer gunstige voorlich tingsrapporten over hem uitge bracht. De officier eiste tegen hem zeven maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Vonnis 11 mei. Auto over de kop na handeling met cassetterecorder LEIDEN - Vannacht rond één uur heeft zich op de Zoeter- woudse Singel een zoge naamd eenzijdig ongeluk voorgedaan waarbij een per sonenauto totaal werd ver nield. De bestuurder van de personenauto, een 20-jarige inwoner van Leiden, wilde enkele handelingen verrich ten aan zijn cassetterecorder, raakte in de bocht ter hoogte van de Van Disselbrug de macht over het stuur kwijt en sloeg met zijn auto over de kop. Hoewel de auto geheel werd vernield, kwam de Leidenaar met de schrik vrij. worden uitgebreid tot materiële schade. Een woordvoerder van de commis sie die een en ander gisteren meedeelde, wees erop dat er per jaarzo'n 1,7 miljard ton olie wordt vervoerd in 7.000 tankschepen. Tot dusver is naar schatting zes miljoen ton olie in zee terecht gekomen. Daarvan was ongeveer een derde afkomstig uit schepen. Slechts een zevende van deze hoeveelheid vloeide in zee als ge volg van aanvaringen en derge lijke; de rest werd opzettelijk in zee geloosd bij het schoonmaken van tanks. De Europese Commissie stelt als laatste maatregel voor dat alle negen landen van de gemeen schap hun territoriale wateren tot twaalf mijl uitbreiden (tot dusver hebben alleen Frankrijk en Italië dat gedaan) om beter toezicht op de scheepvaart te kunnen hou den. AMSTERDAM - Een Westduits eskader mijnenvegers brengt op het ogenblik een vijfdaags bezoi sterdam. Op de foto een beeld van de aankomst gisteren in de Amsterdamse haven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23