LKV De Spartaan kan het zonder Bond af m „Hotels zijn niet vol..." Bijzonder aanbod van Pander. Pander Finse ijshockeyers verrassen: Canadezen met 6-4 verslagen Jh*ïjk Nieuwe lichting bijna klaar voor grote werk Verrassende deling voetbalsters 3e SINGELLOOP vfo £V Sosonko klimt op UITSLAG LOTTO vr: ij dag 28 april 1978 ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (16) LEIDEN - In een tijd, waarin het recreatiepa troon van de mens aan be hoorlijke veranderingen onderhevig is, heeft de krachtsport het bijzonder moeilijk. Het toch al kleine wereldje van de gewicht- heffers is de laatste jaren stevig uitgedund, om de doodeenvoudige reden, dat men het niet meer op kan brengen. De sport waarbij het voor een groot deel aankomt op karakter en doorzettingsvermogen vereist een dagelijkse trainingsarbied, praktisch het hele jaar door en dat is iets wat de onbezoldigde hobbyist in de huidige maat schappij net even te ver gaat Neem daarbij het feit, dat het va derlandse gewichtheffen inter nationaal gezien totaal niets voorstelt - de toch al aanzienlijke achterstand wordt alsmaar groter - en het is verklaarbaar, dat men, bij wijze van spreken tegenwoor dig liever een partijtje recrea- tietennis speelt dan een derge lijke loodzware last op de schou ders te nemen. Bovendien laat die Bond ook maar niets van zich horen. Dat is trouwens al jaren zo. Terwijl men van alles doet om het wor stelen (dat ook is ondergebracht bij de Krachtsport Bond) te on dersteunen en te propageren moeten de heren gewichtheffers het zelf maar een beetje zien te rooien. Geen adviezen, geen promotie, nauwelijks beharti ging van de belangen; je zou haast zeggen geen interesse. Neem bijvoorbeeld de jeugd. Voor deze categorie, de hoop van de toekomst, wordt door het overkoepelende orgaan welge teld één wedstrijd per jaar georganiseerd: het nationale kampioenschap. Verder niets van opvang, begeleiding of bou wen aan de toekomst heeft men daar nog nooit gehoord. De clubs moeten zelf maar een beetje aan rommelen. Of dat deskundig gaat of niet moet dan maar afgewacht worden. Bij het Leidse LKV De Spartaan tilt men overigens niet zo zwaar aan de schromelijke tekortkomingen van de zijde van de Bond. Al heel lang geleden heeft men zijn eigen plan getrokken. Een zestal natio nale clubtitels, talloze kampioe nen en een handvol records ver sterken de bij De Spartaan le vende gedachte, dat men niemand anders nodig heeft. Dat de algemene recessie ten spijt, juist nu het ledental groeit geeft nog wat extra voedsel aan die bo dem Toekomst LKV De Spartaan werkt, met die nieuwe mensen, nadrukkelijk aan de toekomst. Nog kunnen gevestigde namen als Dirk van 't Riet, Herman Filippo, Arie Zwa gers, John ten Brinke en Sam Hols wilder moeilijk gemist wor den, maar de nieuwe lichting be reidt zich, onder leiding van Van 't Riet, wiens enthousiasme over slaat op de jeugd, nauwgezet voor om straks de naam van de club hoog te houden. Eén van die mensen die onderhand klaar is voor het grote werk is Rob Wan- sink, een 19-jarige verderge- wicht, die in korte tijd opmer kelijke vooruitgang boekte. Pas drie jaar daadwerkelijk actief in het trainingslokaal aan de Groenesteeg gelukte het Wan- snink om kortgeleden het natio nale kampioenschap van de tweede klasse te veroveren. Pro motie naar de hoofdgroep werd zijn deel en morgen moet hij voor het eerst echt aan de slag als in Dordrecht het Nederlands kam pioenschap eerste klas wordt af gewerkt. Wansink, getooid met een forse haardos a la de bijbelse Samson, is wat terughoudend aangaande zijn kansen. "De enige die ik ken is Koenraads Breda. Die is te sterk voor mij. Voor de rest moet ik maar af wachten wie er daar komen op draven. Misschien zit er een me daille in, ik weet het echt niet. Het zou natuurlijk wel leuk zijn om mee te beginnen." Wansink, die zegt zijn kniebuigin gen te moeten verbeteren om er met het stoten beter uit te komen, verkoos het tillen boven het voetballen vanwege het puur in dividuele karakter van de sport. "Je kan niemand anders de schuld geven als het mis gaat, want bij gewichtheffen sta je er helemaal alleen voor. Dat, en proberen je eigen grens te verleg gen, trekt me in deze sport. Je moet het helemaal zelf doen Hulp Behalve de adviezen die Wansink al ontvangt, krijgen hij en zijn clubmakers overigens momen teel de hulp van een recentelijk door de vereniging aangeschaft apparaat, een zogenaamde Schnell-trainer, een vinding die de atleet in staat stelt elke spier apart te belasten. Een uitkomst volgens Dirk van 't Riet die het rendement van deze vijf mille kostende trainer op twintig pro cent schat. Nederlands kampioen Herman Fi lippo kijkt wat meewarig naar de nieuwe aankoop. Hij heeft het ding nog niet kunnen proberen, om de doodeenvoudige reden, dat trainen de laatste weken ta boe voor hem is in verband met een bij de EEG-kampioenschap- Kart ik als Privcrekeninghoudsier met m 'n Eurocheques nu ook gewoon nicuzv behang gaan kopen Vanzelfsprekend, mevrouw. U kunt er overal mee betalen. In winkels, restaurants, noem maar op. Zoudt u ervoor kunnen zorgen, dat ik overmorgen voor f500,- Japanse yens kan afhalen? Schrijft u maar van m'n rekening af. Komt in orde, meneer. Over morgen na twaalven liggen ze samen met uw reischeques voor u klaar. Amro Privérekening (QJ (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar) Allemaal linkse laster V Sam Holswilder demonstreert de Schnell-trainer, de nieuwste aanwinst an LKV De Spartaan. pen opgelopen blesssure. Toch heeft hij voor morgen ingeschre ven en hoewel de concurrentie in de persoon van de jeugdige Van Rosmalen op de loer ligt is de drievoudige titelhouder gema tigd optimistisch. Evenals John ten Brinke trouwens. Hij gokt op een derde plaats in het midz- waargewicht, een klasse hoger dan waarin hij normaal uitkomt. Bart Zwart nam zijn plaats in het lichtzwaar over, een debutant van 31 jaar. Voor hem zit er mis schien brons in, maar dan moet alles meezitten. Arie Swagers is de vijfde man en een medaille zit er dan ook zeker in. Veteraan Sanders heeft toch maar besloten om af te zeggen voor deze titel- wedstrijd. De jeugd mag het ver der doen. AD VAN KAAM ADVERTENTIE Mahoniehouten secretaire gémaakt met traditioneel Engels vakmanschap. Afmetingen: 76x99x45 cm. Heeft 4 laden. De binnenkant van het schrijf blad is met groen leer bekleed en heeft een goudkleurige rand Enige haast is wel gepast, want de voorraad is beperkt. Kom kijken bij Pander Leiden: Breestraat 146, Botermarkt 21-22 Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Leiden - Groningen - Enschede LEIDEN - In het dubbelprog ramma dat de damesteams de laatste weken moeten afwerken, zorgde het eerste team van SJZ gisteren voor een daverende ver rassing. Tegen koploper Rand stad Sport sleepten de Zoeter- woudse meisjes een 2-2 gelijkspel uit het vuur. Doordat Iduna we derom tot volle winst kwam. 5-0 zege tegen Spcl.Lisse/2 lijkt de strijd om het kampioenschap weer volledig open. Er waren nog meer verrassingen, zoals de 1-1 stand die bij Spcl.Lisse/1 - SJC bereikt werd. De meisjes uit Lisse, nog steeds knokkend voor de tweede plaats, stuitten op goede tegenstand van het team van SJC, zodat die ploeg een verdiend punt mee naar huis kon nemen. Koploper Randstad Sport verspeelde gisteren geheel onverwacht een punt aan het op bezoek zijnde SJZ. Ondanks doelpunten van Erna de Goede en Marian Konings slaagden de Voorschotensen er niet in de zege binnen te halen want het was Yvonne Lake die met twee tref fers de score rechttrok 2-2. De meisjes van Iduna profiteerden gretig van deze halve misstap, zelf wonnen de meisjes met 5-0 van het tweede team van Lisse. Ondanks deze op het oog grote overwinning kon Iduna pas vlak voor rust op voorsprong komen om eerst na rust het karwei af te maken. Iduna zal de laatste we ken overigens wel spits Ineke de Groot moeten missen, wegens een ernstige blessure. Het tweede team van Iduna kwam gisteren ook tot winst en wel in de uitwed strijd tegen de meisjes van SJZ/2. Na een 0-0 ruststand was het keepster Paula Uytenwaal die scoorde. Paula had in de rust haar keesterstrui namelijk over gege ven aan de licht geblesseerde Ans Balvers, en maakte van dit "buitenkansje" maar meteen ge bruik om Iduna de zege te schen> ken 0-1. Kickers'69, tenslotte won gisteren met 2-0 van Alkema- nia/2. Annelies Wit voor, en Sjaan v.d. Akker na rust zorgden ervoor dat, ondanks 10 speelsters, de punten in Leimuiden bleven. DINK BINNENDIJK BUENOS AIRES - Berichten als zouden in Argentin ië de hotels ten tijde van het wereldkampioen schap voetbal overvol zijnwor den door Pedro Andrado afge daan als "linkse laster' Deze vice-president van de vereniging van hoteleigenaren in en om Buenos Aires verklaarde gisteren tijdens een persconferentie dat een maand voor het begin van het wereldkampioenschap nog slechts tien tot vijftien procent van de beschikbare hotelkamers is besprokenAndersluidende be richten maken volgens Andrado deel uit van een campagne om niet alleen de Argentijnse hotel industriemaar de hele natie schade toe te brengenHij noemde daarbij de boycotacties, zoals die in Frankrijk en Nederland op gang zijn gekomen en de protes ten tegen de schendingen van de mensenrechten door het militaire bewind. Andrado signaleerde dat de 'campagne' ook Brazilië heeft bereikt. Al vond hij de op vattingen, die hij daar had ge vonden, minder doelgericht. "De linkse beweging werkt op ver schillende manieren", aldus An drado. "In de Verenigde Staten gebruiken ze daartoe de commis sie voor de rechten van de mens" Ayidrado besloot tot een pers conferentie, omdat naar zijn zeg gen, zijn woorden bij een recent bezoek aan Brazilië door een plaatselijk televisie-station wa ren verdraaid. Inplaats van te melden dat er yiog hotelruimte volop is voor het we reldkampioenschap, zou men hebben gezegd dat alles vol is. Dat laatste geldt overigens wel voor de dertig vijf-stcrren-hotels, die Argentinië rijk is. De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft de Noordameri- kaanse voetbalbond gedreigd met schorsing, als deze zich niet aan de FIF A-bepalingen houdt. Rene Courte, de woordvoerder van de FIFA heeft bekendgemaakt, dat het dagelijks bestuur van de bond er in januari achter geko men is, dat Amerikaanse voetba lelftallen niet volgens de inter nationale regels spelen. PRAAG - Finland heeft gisteren in Praag op de tweede dag van het toernooi om het WK IJshockey in groep A verrassend met 6-4 ge wonnen van Canada. De Canade zen stonden na de eerste periode met 4-1 voor. In de tweede en derde periode slaagden zij er ech ter niet in de Finse doelman te passeren. De tussenstanden wa ren: 1-4, 3-0, 2-0. In de tweede wedstrijd won de Sovjet-Unie met 7-4 van West- Duitsland. Het resultaat bete kende de tweede nederlaag van de Westduitsers en tevens de tweede winst voor de Russen, na hun zege van 9-5 op de Verenigde Staten afgelopen woensdag. De periodestanden waren 4-2, 0-0, 3-2. Het was voor de eerste keer, dat Finland in een officieel ijs- hockeytoernooi zegevierde over de Canadezen. Er viel op de uit eindelijke zege van 6-4 niets af te dingen. Na de eerste periode zag het aller minst naar uit dat de Finnen voor een opzienbarende overwinning zouden zorgen. De score van 4-1 in het voordeel van de Canadezen gaf daar ook geen aanleiding toe Coach Kalevi Numinnen had zijn spelers voor de wedstrijd opge roepen "niet op te kijken tegen die professionele superstars en gewoon een goede partij te spe len". Pas na de eerste periode voldeden de Finnen aan deze oproep en behaalden via tussenstanden van 3-0, na de tweede periode en 2-0 de verdiende overwinning. Sovjet-Unie West-Duitsland heeft het niet kun nen redden tegen de opper machtige Russen. In het begin liep de Sovjet-Unie over de Westduitsers heen. Sjar- lamov, Golikov en Fetisov gaven de Russen een snelle voorsprong van 3-0. Pas toen kon Wild de achterstand verkleinen tot 1-3. In de tweede periode kwamen beide ploegen niet tot een treffer en in de derde periode hielden de teams elkaar redelijk in even wicht al maakte de Sovjet-Unie één doelpunt meer. Het optreden van de doelverdediger Erich Weishaupt voorkwam een gro tere nederlaag voor de WeStduit- sers. 2 2 2 0 0 4 11-3 2. Sovjet Unie 2 2 0 0 4 16-9 3. Tsjechoslowakije 1 1 0 0 8-0 4. Finland 110 0 2 6-4 5. Canada 1 0 0 1 0 4-6 6. O. Duitsland 1 0 0 1 0 9-8 7. W. Duitsland 2 0 0 2 8. Ver. Staten i 0 0 2 Franse clubs zeggen af... PARIJS - De Franse voetbalclubs Sochaux en Monaco, die zich ge plaatst hebben voor de halve fi nales van de strijd om de Franse beker, hebben afgezegd voor de Europese zomercompetitie, die volgende week begint. De clubs zijn vervangen door Nimes en Bordeaux. Voor NEC, dat in groep 6 is ingedeeld, betekent dit dat niet Sochaux, maar Boreaux de Franse tegenstander zal zijn. ADVERTENTIE maandag 1 mei Op maandag 1 mei organiseert hel Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging de derde Singelloop. Aanvang: 14.00 uur. Start/finish: voor gebouw Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Afstand: plm. 7 kilometer Inschrijving: Kantoor Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Kantoor Leidsch Dagblad. Badstraat Katwijk aan Zee Politiebureau Leiden, Zonneveldstraat 10. Leiden En maandag 1 mei vanaf 9.30 uur aan de kassa s Inschrijfgeld: Volwassenen 3.50. Jeugd 2.50 (t/m 12 jaar). fEIDSCi speaker Barend Barendse 1 De deelnemers ontvangen als aandenken een fraaie J medaille. D-GBL/KD 'n aktleve krant De opbrengst komt ten goede aan de Nederlandse Inva liden Sportbond. Een bestuurslid zal na het wereld kampioenschap in Argentinië naar de Verenigde Staten gaan en het bestuur verslag uitbren gen. "Als blijkt dat de Noordame- rikaanse bond de spelregels niet wil eerbiedigen, dan zal er een schorsing volgen en zullen Ame rikaanse ploegen niet langer mo gen uitkomen tegen elftallen uit andere bij de FIFA aangesloten landen", aldus Courte. Volgens hem houdt de Amerikaanse bond zich niet aan de buitenspelregel LEEUWARDEN - Gisteren zijn m het toernooi om het schaak kampioenschap van Nederland de uitgestelde en afgebroken duels afgewerkt. Sosonko speelde een inhaalpartij tegen Kuijpers. Wit won snel, als resultaat van een openings nieuwtje. Hierdoor kwam So sonko opnieuw op kop samen met Timman. Béiden hebben nu 6Va uit 9 en zijn nog ongeslagen Donner won, na 81 zetten, z(jn hangpartij tegen Van der Vliet. Het bracht de winnaar op de on gedeelde derde plaats. Ook grootmeester Donner kwam er tot nog toe zonder verliespartijen af. DEN HAAG - Lotto 16 van het af gelopen weekeinde kent twee winnaars. die elk bruto f367.046,70 ontvangen. De vier tweede-prijswinnaars krijgen elk bruto f 42.220,40. Niemand had dertien goede voor spellingen in toto 16. Het bedrag wordt nu verdeeld tussen de jackpot van toto 17 (1/3 deel) en de tweede en derde prijs (2/3) van deze week. Drie deelnemers had den twaalf kruisjes op de juiste plaats. Zij ontvangen elk bruto f43.083,50. De uitslag van lotto 16 is: inleg: f3.555.406. Prijzenbedrag: f 1.831.825,18. Eerste prijs: 2 win naars, die elk bruto f367.046.70 ontvangen. Tweede prijs: 4 win naars, bruto f42.220.40. Derde prijs: 343 winnaars, f738.50. Vierde prijs: 12.794 winnaars, f26,40. Vijfde prijs: 12.710 win naars, f26,40.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21