LEIDSCH DAGBLAD Israël moet uit Libanon" slecht gazon..? vandaag President van Afghanistan doodgeschoten Boegeroep voor tenor Halsband voor kat verplicht Mies in Belgisch praatprogramma binnen 3 weken hersteld met onze gazon-kuur mosdoder mest* snelkiemend zaad in één verpakking! goed tuinadvies,bij +B alles Half ei Regen unicon contactlenzen VANDAAG Garden Centre Bloemendaal b.v. NIXONS memoires VRIJDAG 28 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35537 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In Vlaardingcn ROTTERDAM/VLAARDINGEN (ANP) - Alle katten in Vlaardin- gen zullen in het vervolg buiten een halsband moeten dragen met daarop het adres waar het dier thuishoort. Het zal in Vlaardin- gen ook verboden zijn om katten „op de openbare weg" te voeren. Deze twee besluiten nam de Vlaardingse gemeenteraad in de afgelopen nacht als onderdeel van de enkele maanden geleden in deze plaats op gang gekomen jacht op zwerfkatten. Doel van de halsband-maatregel is om de officiële Vlaardingse kat- tenvanger in staat te stellen huis katten van zwerfkatten te onder scheiden. De jacht op de ongeveer acht duizend zwerfkatten die Vlaar- dingen telt begon vier maanden geleden. De kattenvanger vangt de zwerfkatten in kooien. Als een gevangen kat ziek blijkt te zijn wordt deze afgemaakt. Is er sprake van een gezond exemplaar dan wordt de kat naar het dierenasiel gebracht. Politie pakt jonge daders van inbraken (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft de daders gepakt van een vijf tiental inbraken, die werden ge pleegd in een aantal scholen en kantines in Leiden. Bij deze in braken werd voor zeker ettelijke tonnen schade aangericht. Het betreft hier een nog zeer jeugdig viertal uit Leiden (drie jongens van dertien en één van vijftien jaar oud), die inmiddels hebben bekend verantwoorde lijk te zijn voor de inbraken en de daarmee gepaard gaande vernie lingen. De Vlaamse pers is opgeto gen over de komst van Mies Bouwman. Samen met haar Belgische collega Johan Anthierens gaat zij vanaf ok tober voor de BRT-televisie een tweewekelijks program ma maken. Daarin wor den zowel twee Belgen als twee Nederlanders geïnter viewd. Mies praat met de Belgen, Johan met de Neder landers. Voorts komt in elke uitzending nog een belang rijke gast. Na 25 jaar is de Vlaamse televisie eindelijk eens aan het eerste echte praatprogramma toe PAGINA 5 I Individuele vad niet met open armen ontvangen PAGINA 7 I Schmidt wil Andreotti hel pen PAGINA 9 I Nico Jansen krijgt vijf wed strijden PAGINA 19 I Kerk heeft ook met bin nenstad-problemen te ma ken PAGINA 23 36 PAGINA'S i Vruchteloos EG-beraad over landbouwprijzen PAGINA 31 ISLAMABAD (AFP/Reuter) - De afge zette president van Af ghanistan, Mohammed Daoed, is door de opstan dige militairen doodge schoten nadat hij had ge weigerd zich over te ge ven. Dit blijkt uit berich ten van radio Kaboel die in Pakistan zijn opgevangen. De nieuwe revolutionaire raad van Afghanistan, die gisteren met succes een staatsgreep uitvoerde, liet vanochtend via de radio we ten dat de 68-jarige leider werd doodgeschoten nadat hij her haaldelijk had geweigerd zich over te geven. Volgens de radio werd ook Daoeds broer, Mo hammed Nairn, gedood. Uit het bericht viel niet op te maken waar of wanneer precies de president werd omgebracht. De minister van binnenlandse za ken, Noeristana, is gearresteerd. De broer van de president, Mo hammed Nairn, werd beschouwd als de naaste vertrouweling van de president en invloedrijk raadsman. Hij was minister van Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 1 42644 Rustig weer Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In de nacht en ochtend hier en daar mist en minimum temperaturen omstreeks 5 graden. Maximumtemperaturen circa 15 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 APRIL Zon op 06.15 uur; onder 21.00 uur. Maan op 02.33 uur; onder 12.06 uur. Hoogwater te Katwijk 8.36 uur en 21.15 uur; laagwater 4.12 uur en 16.47 uur. buitenlandse zaken toen Daoed premier was tijdens de monar chie. De identiteit van de vermoedelijke leider van de staatsgreep wordt duidelijker. Volgens zegslieden is het kolonel Abdoel Khadir, stafchef van de luchtmacht. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van 1973, die president Daoed aan de macht bracht. Daoed zou echter veel van zijn aanhangers, onder wie de kolonel, kort na de staatsgreep waarbij koning Zahir werd afge zet in de steek hebben gelaten. Volgens diplomaten in Nieuw Delhi is in de Afghaanse hoofd stad Kaboel de hele nacht ge vochten, ondanks de bewering van de opstandige militairen dat zij de macht geheel in handen zouden hebben. Vanochtend was de strijd wat geluwd, maar her haaldelijk werd nog met lichte wapens geschoten. (zie ook pagina 9) De Italiaanse tenor Franco Bo- nisolli heeft de televisie-om roepen in diverse Europese landen in een lastig parket gebracht. Het gaat om een uit zending van Verdi's Jl trova- tore". die gisteravond onder leiding van Herbert von Ka- rajan in de Weense Opera zou worden uitgevoerd. Bonisolli zou hierin de titelrol vertol ken. Bij de openbare generale repetitie echter werd de tenor door het kritische Weense pu bliek met een luid boegeroep van het toneel gestuurd. Er bleek zo kort voor de pre mière, die rechtstreeks naar vele landen zou worden uitge zonden, geen tijd meer om een vervanger voor Bonisolli te vinden. Von Karajan gelastte de voorstelling toen af. Er is inmiddels een nieuwe premieredatum vastgesteld, namelijk maandag 1 mei. De uitgefloten zanger wordt dan vervangen door de Spaanse tenor Placido Domingo. De VARA-televisie zou de voor stelling met Bonisolli op woensdag 10 mei op de buis brengen. Het is volgens de VARA op dit moment nog niet bekend of het technisch moge lijk is de Verdi-opera met Placido Domingo in de hoofd rol alsnog op genoemde da tum uit te zenden. RAAD VAN EUROPA: STRAATSBURG)anp) - Geen der veertien Nederlandse parlementariërs die lid zijn van de assemblee van de Raad van Europa heeft een initiatief van de Britse socialist An drew Faulds gesteund, Israël te vragen zijn troepen vol ledig en onmiddellijk terug te trekken uit Libanon, zoals ook de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft geëist. De Israëlische invasie en de bezet ting van Zuid-Libanon hebben, aldus deze afgevaardigden, een gevaarlijke toestand geschapen, waardoor de kiem voor een nieuw conflict is gelegd. Door de onverzettelijke houding van de Israëlische regering wordt de hoop op een oplossing van het conflict die door het initiatief van president Sadat was gewekt de bodem in geslagen. Vijfentwintig van de 168 afgevaar digden vioegen de twintig bij de Politie sleept woonwagen weg in Leiden (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Vanochtend omstreeks tien uur heeft de Leidse politie een woonwagen op het Spoortje aan de Herensingel weggesleept. Op last van de gemeente is de wa gen naar de rand van de ge meente Leiden, langs Rijksweg 4 tegen de grens van Zoeterwoude aan gebracht. De bewoners S. v.d. Werf en zijn gezin, weigerden het Spoortje vrijwillig te verlaten omdat ze daarmee naar hun zeg gen het recht op een ontheffing van artikel 10 van de woonwa- genwet, een legale standplaats buiten het woonwagenkamp, verspelen. Ze hebben die onthef fing bij de gemeente aange vraagd. De advocaat van Van der Werf, mr. Kalkman heeft in een brief aan de gemeente gevraagd de uitslag van het beroep dat hij aan het aantekenen is bij Provinciale Sta ten tegen het weigeren van de ontheffing door de gemeente, af te wachten. De gemeente heeft dat niet gedaan. Mr. Kalkman is nu van plan een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. Van der Werf staat naar zijn eigen zeggen al acht jaar ingeschreven in Leiden, en heeft met onder brekingen steeds in of rond Lei den op verschillende plaatsen ge staan. raad aangesloten Westerse en neutrale Europese staten, de Li banese vluchtelingen humani taire hulp te verlenen, en de Li banese regering financiële bij stand voor herbouw van de door de Israëlische invasie verwoeste dorpen. Israël is het enige niet-Europese land dat waarnemers heeft bij de assemblee van de raad van Europa. Eveneens op initiatief van Faulds vioegen tien leden van de as semblee onder wie opnieuw geen enkele Nederlander) het minis terscomité van de raad zich uit te spreken voor het recht op natio nale zelfbeschikking van het Pa lestijnse volk en de onaan vaardbaarheid van ge biedsuitbreiding door geweld. Gezien het vitale belang van Euro-Arabische samenwerking zou de Raad van Europa moeten ingaan op de wens van de landen van de Arabische Liga, een wer kelijke dialoog over politieke, economische en culturele kwes ties aan te gaan. Burgemeester Vis van Leiden behoort tot degenen die dit jaar zijn bedacht met een koninklijke onderscheiding. De lintjesregen ter gelegen heid van de verjaardag van koningin Juliana is dit jaar overigens weer veel om vangrijker dan het vorige jaar. Overigens stelt niet iedereen prijs op een onder scheiding. Zo weigerde de Haarlemse concertpianist Theo Bruins zijn lintje. "Ik doe mijn werk als ieder an der en bovendien met veel plezier", aldus de pianist die meent dat hij daarvoor niet boven anderen verheven hoeft te worden. Om een heel andere reden weigerde ook de voormalige directeur van de machine fabriek Nijhuis in Winters wijk, de heer H. Nijhuis, een koninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Hij vindt een gouden ereme daille een te lage waardering voor de verdiensten die hij meent te hebben gehad voor de fabriek. De heer Nijhuis had dezelfde onderscheiding willen ontvangen als des tijds aan zijn vader is toege kend (ridder in de orde van Oranje Nassau). CONNY VAN DEN BOS bij RADIO „ZUID-WEST" Bevrijdingsplein 24, Leiden. A.s. zaterdagmiddag 2 UUR Conny zingt bekende lied- jes en deelt gratis L.P.'s uit U KOMT TOCH OOK??? De sleutel tot verkoop van Uw huls Is onze vrijblijvende verkooptaxatie Waterland Vastgoed B.V. Breestraat 67, Leiden, tel. 123422. Ons kantoor is dagelijks geopend van (M7.30 uur evenee donderdagavond van 19-21 uur en zaterdag van 10-^13 uu jplL. i L 1 1 Het eerste stukje voor een vermo- gensaanwasdeling is zonder enig enthousiasme ontvangen. Dat is begrijpelijk. Minister Albeda le vert, daartoe gedwongen door diepgaande meningsverschillen binnen het kabinet .onaf werk. De collectieve vad, dus datgene van de overwinst dat aan de geza menlijke werknemers tengoede zou moeten komen, blijft voorals nog in de map "politiek ex plosief'. Maar ook het wetsontwerp dat de individuele vad wil regelen is- van een schonkige natuur. Van dringend in de praktijk brengen van de filosofie dat werknemers vermogen vormen binnen hun onderneming is geen sprake. Het staat de ondernemer vrij, de overwinst in contanten uit te be talen,zo hij dat wenselijk acht,en daarmee komt het er dus op neer dat er een soort winstuitkering plaatsheeft. Dat gebeurt nu ge lukkig al in veel meer of minder florerende bedrijven, maar nu zou er dus een wettelijke basis voor komen. Van de ratio voor de vad, de factor arbeid die meedeelt in het groei end vermogen, is in dit eerste ka vel wetgeving niet veel terug te vinden. Zelfs steekt er een stuk on rechtvaardigheid in de bepaling dat de individuele vad aftrek baar wordt voor de belasting Daarmee worden de gezamen lijke belastingbetalers (werkne mers en niet-werknemers) opge scheept met het vullen van het fis cale gat. Ook dat ligt ver van de pure vad-gedachte Heel veel moet er nog gesleuteld worden aan de regeringsplan nen. Soms is een half ei synoniem met een lege dop. Hij is er weer, de ouwe trouwe lint jesregen. Het buitje vol droppen van verdienste dat neerkomt op bxLrgemeesters die onversaagd blijven door besturen en televi sie-sterren die, de geluidshinder ten spijt,even onversaagd blijven doorzingen. Die jaarlijkse parade van luite nant-kolonels, rug slagzwemsters koordirigenten, BB-commandan- ten, honoraire consuls, brug wachters en quiz-masters, we schijnen er niet buiten te kunnen Een traditie in goud en brons en zilver. Menige regering heeft al gezegd dat ze het wat democratischer zou willen aanpakken en elke rege ring is dat weer jammerlijk mis lukt. En elkjaariserdus weer die tandenknarsende typograaf die de wolkbreuk aan namen moet zetten en elk jaar ook zijn er de gedecoreerden die jachtig de krant opslaan om te zien of hun naam wel goed is gespeld. Lintjesregen mag blijven, mits eindelijk eens wat minder auto matisme aan de dag wordt gelegd bij het onderscheiden van amb telijke functionarissen, waarbij minder op de verdiensten maar meer op de dienstjaren schijnt te worden gelet. Voorts ware te wen sen dat nu eindelijk eens ernst werd gemaakt van het ontkoppe len van onderscheidingsklasse en sociale status. Tenslotte, wie enigszins geamu seerd praat over een geridderde Mieke Telkamp, is. vast en zeker dit jaar niet in de prijzen geval len. Hij weet nog steeds de weg niet. UNICON B.V. Lid A.N.V.C. Er zitten méér kanten aan het kiezen van Ti bril. van alle kanten beter bekeken H a a r le mme rs t ra a t.58 tel.(071)140148 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) even bi) HUISMAN B.V. kijken voor een goede occasion! Kamerplanten en bloemen, alles voor uw tuin Perkplanten uit eigen kwekerij vanaf 0,30 Geraniums 2,25 Tevens antiek afdeling met 1 e klas meubelen 1 mei gehele dag geopend. Hoogmadeseweg, Leiderdorp. Zelden is zo reikhalzend uitgezien naar een publikatie als nu. Over de hele wereld. De inhoud is een goed bewaard geheim gebleven. Strenge voorwaarden werden gesteld aan de media die de memoires zouden gaan brengen. Maandag is het zo ver. Dan publiceren de New York Times en een aantal kranten elders in de wereld de eerste aflevering. Nixon over het Watergate Schandaal. Tot de drie kranten in Nederland die de Nixon memoires gaan publiceren behoort ook het LEIDSCH m DAGBLAD Noteert u mij maar als abonnee. Ik ontvang de krant dan prompt en de eerste twee weken nog gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. ingevuld in een opei

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1