„Als het zo moet voetbal ik niet meer hier levensgevaarlijk We kunnen twee keer winnen Bastia-stadion is LFC 5 UVS: 2-1 Plaj -off of eindspel? langi werkt zich 3L0M BLIJFT OPTIMISTISCH VIJF WEDSTRIJDEN VOOR NICO JANSEN 11 11 Tour-start in Frankfort? Belangstelling Nico Jansen Cima wint etappe in de Ronde van Spanje /KIJDAG 28 APRIL 1978 SPORT -■ PAGINA 19 LEIDEN - Parker is gistermiddag al vertrokken naar Groningen waar het morgen speelt tegen Na tionale Nederlanden Donar in de eerste wedstrijd voor de play offs. Het team trekt zich daar te rug in een hotel om zich in alle rust voor te bereiden op het mo gelijk beslissende duel tegen Do- Een dag voor het vertrek stond het gezicht van de Leidse coach Henny Blom (43) aanmerkelijk zorgelijker dan een week geleden toen hij op de terugweg uit Gro ningen vertelde over de Leidse mogelijkheden in de play-offs. Sindsdien heeft Leiden een zware klap moeten incasseren door de beenbreuk van basis speler Hans van Rooden. Boven dien kampt nu ook diens ver vanger Peter Kop met een lichte oogontsteking. Hoewel de voor uitzichten op herstel voorspoedig zijn (verzorger Jos Reekers voor spelde dat Peter Kop zou kunnen meespelen) brengt het Leiden toch gehandicapt aan de start in dè uitverkochte Evenemen- tenhal. Henny Blom handhaafde deson danks zijn al eerder geventileerde opinie: 'De wedstrijd in Gronin gen durf ik persoonlijk niet de sleutelwedstrijd te noemen. Het is niet zo dat degene die nu wint ook automatisch naar de vol gende ronde gaat. Ik geloof ech ter dat wij in twee keer winnen. Ik geloof in mijn team en ik heb ze op de training gezegd dat ze kon den kiezen: harder werken of mij mee laten spelen voor Hans van Rooden. We zullen knokken voor de punten, voor mij geldt dat een ploeg die tegen Falcon zo bas ketbal heeft gespeeld als wij, alles kan'. Na de dubbele winst op lijstaan voerder Den Bosch liet Henny Blom (hij sloeg deze week het aanbod om bondcoach te worden af) zijn team doelbewust gas te rug nemen: 'Een ploeg moet ge motiveerd worden om te winnen. Die motivatie moet van de coach komen. Ik ben al weken met de play-offs bezig, ik ben dan ook niet extra gespannen of zo. Voor de wedstrijden heb ik een be paalde tactiek uitgestippeld. Daaraan zijn we tegen Vastgoed begonnen, toen heb ik de ploeg niet meer gemotiveerd. Dat is mijn verantwoordelijkheid, als het team daarna ongemotiveerd overkwam is dat mijn schuld. Wat we gewonnen hebben de laatste weken is te danken aan de eigen basketbalkennis van de spelers'. In de strategie van Henny Blom, die in twee oefenwedstrijden tegen VAK Stars en ook tegen Rot terdam en Amstelveen wat op stellingen testte, paste ook de ne derlaag van afgelopen zaterdag tegen Donar. Blom: 'Als ik een kans had gezien om tweede te worden had ik 'm gegrepen. Die kans was er niet en hoewel het psychologisch gezien beter was geweest om een keertje van Do nar te winnen heb ik toch de zware beslissing genomen niets van onze tactiek prijs te geven. Het is een kwestie van vertrou wen tussen spelers en coach dat het kan. In de play-offs begint een nieuwe competitie. We moe ten de klap van het verlies van Hans van Rooden opvangen, het moet kunnen. Morgen en dan straks thuis in de Groenoordhal. Daarbij besef ik dat dit best eens de meest teleurstellende ervaring uit mijn loopbaan kan worden of de gelukkigste'. HANS JACOBS Hennie Blom Vernietigend rapport UEFA-waarnemer dwongen anders te gaan voetballen en misschien ook wel elders. Nee, over mijn contract met Feyenoord heb ik nog niet onderhandeld, dat doe ik pas als ik wat rustiger ben". PAUL DE TOMBE BASTIA - Het blijkt nog altijd moeilijk om iemand, die vooraf over een bepaalde zaak een standpunt heeft ingenomen, later tot andere gedachten te brengen. Bij UEFA-waarnemer Hubert Claessen was het met betrekking tot het gebeuren Bastia-PSV al niet anders. Vandaar zijn ver nietigende rapport na afloop van die in de regen gesmoorde voetbalhappening. Hij zal het naar zijn bazen opsturen, levens gevaarlijk die toestanden in dat stadion, een bouwval is het, geen finale op hoog niveau waardig. Je vraagt je wel af wat er dan zo ver keerd is aan die Bastia-vesting, het publiek gedroeg zich voor beeldig, niemand klom over de hekken en het vuurwerk doofde lang voordat het eerste fluitsig naal gegeven was. Maar Claessen, volvet, en dampend aan de grote LEIDEN - Het bekeravontuur van hoofdklasser UVS is van korte duur geweest. De ploeg van Ge rard Désar, die was vrijgesteld van het spelen van voorwed strijden, werd gisteren door stad genoot LFC in de eerste ronde gewipt. LFC won na eeri aardig duel met 2-1. Die uitslag kwam overigens pas tot stand na een verlenging, want binnen de reglementaire speel tijd kwamen de ploegen er niet uit. Weliswaar moest UVS vrijwel de gehele wedstrijd tegen een 1-0 achterstand (Zuma scoorde al na vijf minuten spelen) aankijken, een kwartier voor het einde kwamen de blauwwitten toch op gelijke hoogte dooreen doelpunt van een ex-LFC speler Hans van Eigen. Dat was verdiend, want hoewel LFC zeer geconcentreerd de voorsprong verdedigde (pen ningmeester Nieuwenburg: "Ik wou dat die gasten in de competi tie zo gemotiveerd speelden") FRANKFORT - De Wcstduitse stad Frankfort zal zich kandidaat stellen als startplaats van de ronde van Frankrijk in 1980. Dit heeft het gemeentebestuur gis teravond bekendgemaakt. Bur gemeester Wallmann heeft het hoofd van de afdeling sportzaken van de stad opgedragen contact op te nemen met Tour-directeur Felix Levitan om hem de kan didatuur van Frankfort voor te leggen. was UVS toch wel de wat betere ploeg. Hetgeen Gerrie Nachtege- ller er overigens niet van kon weerhouden om toch maar het vonnis over de hoofdklasser te vellen. De middenvelder deed dat in de tweede verlenging. Zeer fraai knalde hij de bal vanuit een vrije trap ineens achter Wijnand Sloos. Even daarvoor had Wil Henskens een unieke kans ge mist om UVS aan de zege te hel pen. Even daarna knalde Aad Neuteboom het speeltuig nog op de paal. Roodenbtirg-BEC 1-0 - Eerste klasser Roodenburg plaatste zich ook voor de volgende ronde door een benauwde overwinning op derdeklasser BEC. Het, met een drietal regionalen versterkte team van PieterVersteegh had de handen vol aan het technisch heel aardig spelende BEC, dat in de eerste helft een paar kleine kansjes onbenut liet. Rooden burg maakte de fout door veel te veel over de linkerflank te spelen, terwijl "het gat" juist aan de an dere kant zat. Hoe kwetsbaar BEC daar was bewees Wim Ligt- voet, een kleine tien minuten voor rust. Richard Klein trok naar buiten, maar inplaats van de bal af te spelen liep de robuuste Roodenburg-verdediger ineens rechtdoor. Alleen voorde keeper gekomen maakte hij geen fout: 1-0. Bij die ene treffer zou het blijven. Roodenburg liet BEC komen, maar echt gevaarlijk konden de Hagenaars niet worden. De Leidse ploeg was dat af en toe wel, aan doelpunten kw toch niet toe. AD VAN KAAM sigaren was overigens aardig be vooroordeeld. Liet vantevoren via PSV-manager Van Gelder aan de geachte Hollandse pers weten dat alle klachten over be handeling, accomodatie hem welkom waren, en Van Gelder exponentvan een multinational, en dus gaarne op goede voet met de grootmachten elders in de we reld, bracht dat verzoek over. Jammer voor Claessen kwam er uit de Hollandse hoek geen reac tie op de oproep, de verklik- kersrol leek de vaderlandse sportpers niet te liggen. Daarbij, het was best leuk in het Furiani- stadion, waar de supporters van Bastia vier uur lang tropische re genval trotseerden en ondanks alle nattigheid het moreel hoog wisten te houden. Het gevaar dat Claessen meende te constateren zal wel te maken hebben gehad met de regen die zijn sigaar dreigde te doven. Arbiter Mak- simovic wuifde de bezwaren van de UEFA-afgevaardigde overi gens hooghartig weg. Hij leek, de dag na de finale, blij verlost te zijn van zijn klit, die de dag tevoren hardnekkig aan hem had vast gekleefd. Want hoe definitief had het geklonken toen de waard van het hotel de drie Joegoslaven gas tvrij wilde trakteren op een glas rosé. Hoe onverbiddelijk plaatste toen de heer Claessen in plaats daarvan de order voor jus d'oran- ges voor het arbitrale trio. En hoe gretig overigens accepteerde hij het aanbod van de kastelein om speciaal voor hen die middag wild zwijn klaar te maken, een specialiteit, gesmak der lippen; bij de UEFA-afgevaardigde bleek das fressen nog vóór de 'kampf om de Europa-bokaal te gaan. Scheisze met die man, sprak de Joegoslavische jurist Maksimo- vic in redelijk Duits vlak voor zijn vertrek. En gretig las hij de recen- ties in de ochtendbladen. ZEIST - Nico Jansen reagéerde emotioneel op het vonnis. Vijf wedstrijden schorsing luidde de definitieve uitspraak van de tuchtcommissie van de KNVB, naar aanleiding van de rode kaart die de spits had gezien in het duel Feyenoord-FC Amsterdam. Een straf die zo hard aankwam bij de voetballer, dat hij zich achter de tafel in Zeist niet meer kon beheersen. Als je een moord pleegt, krijg je tegenwoordig een half jaar en word je nog onderhouden ook", beet hij strafcommissie-voorzit- ter mr. J. W. Janssen woedend toe. "Dan zit je hier en dan wor den er maar helemaal geen ver zachtende omstandigheden "ge pakt". Geen verklaring, geen ge tuigenis helpt. Dit is toch onge looflijk, ik heb totaal geen respect meer voor deze commissie". Ook later, toen hij, met zachte drang meegetroond door Feyenoord-directeur Guus Brox enigszins tot bedaren was geko men, kon Nico Jansen er nog al tijd niet over uit. Toen kwam hij echter met een wèl reèle vergelij king. "Voor een rechtbank krijg je voor een klap misschien duizend gulden boete, hier boren ze je maar even tien rooie ruggen door je neus. Tienduizend gul den, alsof het niks is. Maar ik weet het nu wel, ik voetbal niet meer in Nederland". De enige schrale troost die Nico Jansen ("nee, ik ga niet in hoger beroep, ik kijk wel uit") gister avond restte, was dat de voorlo pige schorsing die voor het duel tegen VVV gold, van de straf mag BRUSSEL - Henk van Leeu wen, spitsspeler van FC Den Haag, gaat niet naar Stan dard Luik. Gisteren con tracteerde de Belgische club Willie Wellens van RWD Mo lenbeek, dat een miljoen Belgische frank beurde voor zijn aanvaller. Als opvolger van Wellens wordt in Brus sel Feyenoorder Nico Jansen getipt. Afgelopen woensdag hoorde de schatrijke aannemer Ro bert l'Ecluse de financiële verlangens van Jansen aan, die zoals bekend niet zo erg is te spreken over het aanbod, zoals Peter Stephan hem dat onlangs deed. Het aantrek ken van een nieuwe spits moet bij Molenbeek los wor den gezien van de vergevor derde besprekingen met Ka- rel Bonsink (FC Luik). Gelet op de weinig rooskleurige fi nanciële situatie is men er bij Feyenoord overigens niet rauwig om indien een aantal spelers wordt verkocht. worden afgetrokken. De Feyenoorder wiens club werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van de mondelinge be handeling, moet nu dus nog vier duels buiten de lijnen blijven. "Voor de competitie, of de be ker", zoals het vonnis luidde. Hetgeen inhoudt dat Jansen het nieuwe seizoen straks ingaat met een schorsing voor drie duels. De strafcommissie kwam tot de uitspraak op grond van de rap porten van scheidsrechter Geurds, de grensrechters Hons- beek en Waagmeester en de of ficiële waarnemer Bom. Gister avond werd ook FC Amsterdam- speler Ton Kamphues nog ge hoord. De Leidenaar, die door Jansen was neergeslagen in de bewuste wedstrijd, moest tijdens de korte tweede zitting achter ge sloten deuren voordoen hoe hij Nico Jansen destijds had bena derd. "Ik heb hem stevig aange pakt", had kroongetuige Kamp hues verteld, maar geslagen heb ik hem niet. Nico heeft wel een klap gehad, maar niet van mij". Bij de bepaling van de strafmaat was volgens president mr. J. W. Janssen rekening gehouden met een aantal zaken. Bewezen werd geacht "het slaan van een tegen stander, die tegen de grond was gegaan, met letsel op de lippen als gevolg van de klap". Verder was enerzijds in de overwegingen betrokken dat Nico Jansen nog een gele kaart had staan, date rend van 23 december 1977 (in een duel tegen FC Den Haag) en hadden anderzijds verzachtende omstandigheden meegespeeld in de besluitvorming. Daarom was afgeweken van de maximale straf van acht wedstrijden en ten hoogste duizend gulden boete, waarmee het slaan van een tegen stander bestraft kan worden. De verzachtende omstandigheden waren aangevoerd door Guus Brox, die de spanning en de teleurstellingen van Nico Jansen had "geschilderd"Hij heeft zich op zeer menselijke wijze in mijn positie verplaatst.. Dat was klasse", zag Nico Jansen als lichtpunt. "En ook van Kamp hues kan ik wel begrijpen dat hij niet zegt dat hij geslagen heeft. Die jongen moet zondag een be langrijke wedstrijd voetballen en ik wil zelf ook liever dat hij speelt, want ik had die straf sowieso wel gekregen. Alleen de hoogte daar van vind ik ongelooflijk. Nu durf ik mijn eigen spel nooit meer te spelen. Want als ik één keer een sliding maak die verkeerd uit pakt, heb ik zó weer vier wed strijden te pakken. Ik ben ge- LEIDEN - Een passend Neder lands woord voor de Ameri kaanse sporlterm play-off is niet te vinden. Het begrip is in zwang gekomen toen in de Verenigde Staten het profes sionele basketbal zich ging uitbreiden en er behalve een grote finale ook tussenrondes kwamen voor de kampioenen van de afzonderlijke divisies. Die tussenronden werden play-offs genoemd in tegen stelling tot de volgende ronde waarin het kampioenschap op het spel stond. De topsport- liga introduceerde in navol ging van bijvoorbeeld Italië en Israël het Amerikaanse systeem in een enigszins ge wijzigde vorm dit seizoen in Nederland. Uit de enorme belangstelling van het bas- ketbalpubliek voor de com petitie en voor het morgen startende eindspel blijkt het waarin de nationale titel strijd is gegoten. Vier ploegen nemen deel aan dat eindspel: Den Bosch, Donar, Parker Leiden en Punch. Voor de play-offs zijn de in de competitie behaalde punten niet meer van belang, alleen de volgorde waarin de vier teams zijn geëindigd telt. Nummer één (Den Bosch) ontmoet nummer vier (Punch), als hoogst geëindigde begint Den Bosch met een thuiswedstrijd. Evenzo speelt Donar (tweede) eerst thuis tegen Leiden (derde). Deze wedstrijden zijn morgen. Woensdag 3 mei en donderdag 4 mei zijn de returns, res pectievelijk in Leiden en Delft. Indien één van de ploe gen dan niet beide duels heeft gewonnen is op zaterdag 6 mei de derde en beslissende wedstrijd. Deze vinden even tueel plaats in de hal van de teams die morgen ook met een thuiswedstrijd beginnen, in Den Bosch en Groningen dus. De twee winnaars van de eerste ronde spelen om het Neder lands kampioenschap. Het systeem is dan hetzelfde. De ploeg die de hoogste plaats be zette in de competitie begint met een thuiswedstrijd op 10 mei. Daarna is op 13 mei de return en een eventuele derde wedstrijd is vastgesteld op 15 CANGAS DE ONIS - De algemene verwachting is dat de Fransman Bernard Hmault de ronde van Spanje wint. Gebeurt dit niet, dan is het waarschijnlijk dat de 25-jarige Spanjaard Enrique Cima over 17 dagen de hoogste trap van het podium bestijgt. Enrique Cima zette gisteren een stap in de goede richting door de tweede etappe van die ronde te winnen. De rit over 94 kilometer ging met een paar bergjes in de finale naar zijn geboortegrond. Cima's bedoeling was niet enkel zijn supporters in Cangas de Ünis (Asturie) met de etappezege te behagen. Hij deed met een de marrage 20 kilometer voor de eindstreep wel degelijk een greep naar de macht van Bernard Hi- nault. Cima stond na de proloog en de eerste etappe 37 seconden achter op de 23-jarige Fransman in het algemeen klassement. Met een flitsende demarrage trachtte de Spanjaard Hinault van zijn troon te stoten. De Fransman liet het zo ver niet komen. Hij organiseerde onmiddelijk een jacht achter de ontsnapte Spanjaard, die niette min een voorsprong van een halve minuut nam. Hij wist die kleine voorsprong lang vast te houden. Achter hem scheurde het peloton, dat zich twee uur onledig had gehouden met pre miesprints, in vele stukjes uit el kaar. Uiteindelijk moest Hinault de jacht alleen leiden, maar hij wist het gevaar (nog) te bezweren en slonk op het vlakke stuk naar de eindstreep Cima's voorsprong tot zes seconden. Jos Schipper, woensdag winnaar van de eerste etappe, was opnieuw de beste Nederlander. Hij eindigde als achtste, 24 seconden achter Cima en zakte daardoor naar de vierde plaats in het algemeen klas-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19