'Bouw koopcentrum "gaat gewoon door' Strijd tegen werkloosheid ambtenaren Peter Cushing: Ik verwacht alleen nog iets van de dood' miTIATIEFNEMER MIJNDERS OVER PLANNEN LANGEGRACHT: „Situatie Lammenschans- plein moet verbeteren Films deze week „Uitbreiding Hem a duurt nog jaren" OPLICHTER IN GEVANG Hard Core": niet meer dan zeer matig Lekker lachen om een maffe sheriff RIJDAG 28 APRIL 1978 LEIDEN PAGINA 15 DEN HAAG/LEIDEN - Gedeputeerde Borgman vindt het hoogst nood zakelijk dat de verkeerssituatie op het Lammenschansplein en de aan sluiting van de Rooseveltstraat op de Voorschoterweg in Leiden spoedig wordt verbeterd. "Er moet daar nu eens een keer iets aan gedaan wor den. Het is duidelijk dat het wegcircuit in zijn huidige vorm niet ge handhaafd kan worden. Daar moet de grootst mogelijke aandacht aan besteed worden", zo hield Borgman tijdens een commissievergadering de ambtenaren van Provinciale Waterstaat voor. De verbetering van het Lammenschansplein en de Rooseveltstraat-Voor- schoterweg staat andermaal op het investeringsschema voor secundaire wegen van de provincie Zuid Holland. Het was de bedoeling om nog dit jaar ongeveer een miljoen hieraan te besteden, maar dat zal niet lukken, aangezien er geen afgerond plan is. Voor het volgend jaar heeft de provincie nu een bedrag van 1,1 miljoen gereserveerd. Cijfers bij de provincie hebben uitgewezen dat van alle secundaire wegen in Zuid-Holland zich op het Lammenschansplein de meeste ongeluk ken voordoen. In de jaren 1973-1977 werden hier 159 ongelukken geregi streerd, waarvan 139 overigens met slechts blikschade tot gevolg. Bij de provincie is men er inmiddels van overtuigd dat met verkeerslich ten geen oplossing te bereiken is. "We zullen moeten denken aan twee T-aansluitingen of iets van dien aard", aldus Borgman. Zeven zilveren jubilarissen werden in het bloemetje gezet LEIDEN - "Het wordt tijd dat onze bond zich hard maakt tegen de toenemende werk loosheid onder ambtenaren", aldus de heren A. Buvens en A.M. Thorn gisteren op de jaarvergadering van de KABO, de Katholieke Bond van personeel in de sectoren Overheid, Volksgezondheid, Maatschappelijk Welzijn en Sociale Werkvoorziening, af deling Leiden. 'Vroeger dachten we dat de werkloosheid wel aan onze deur voorbij zou gaan, maar die deur is al een eindje open. Onze minister van bin nenlandse zaken, de heer Hans Wiegel, heeft onlangs weer een commissie aan het werk gezet, die binnen twee maanden twee miljard gulden op de overheidsuitgaven be snoeid moet hebben. Dat be tekent dat de plannen voor vermindering van arbeids plaatsen én salarissen van ambtenaren al kant en klaar in het laatje van de minister liggen. Ze hoeven alleen nog maar de Tweede Kamer te passeren." De heer Buvens, bestuurslid „op proef', benadrukte de toenemende werkloosheid Jaarvergadering KABO met het voorbeeld van de PTT. "De PTT zegt, dat het wel een staatsbedrijf is, maar geen liefdadige instelling. Daarom voert het de post coderegeling in, meent het verregaand te kunnen te au tomatiseren ten koste van honderden arbeidsplaatsen. Stroomlijning noemt de PTT deze maatregelen". Veel werknemers in overheids dienst verliezen hun positie als ambtenaar doordat de gemeentelijke instellingen in particuliere handen over gaan, wat ook het abattoir van Leiden te wachten staat." LEIDEN - De initiatiefne mers van het omstreden koopcentrum aan de Lan- gegracht Mijnders (meubelhandel) en Van den Broek (Digros) zijn niet onder de indruk van de gemeentelijke bezwa ren tegen hun plannen. "We zijn beslist niet som ber, we gaan gewoon door met de bouw", zei direc teur Mijnders gisteren in een reactie. |De afgelopen dagen zijn in gemeen telijke en politieke kring de no dige bezwaren tegen het koop centrum naar voren gekomen. De gemeente gaf te kennen verrast en geen voorstander te zijn. Nu vreest men het verdwijnen van nog meer kleine winkeliers. Mijnders ontkent dat hij de ge meente onjuist heeft voorgelicht over zijn plannen. Hij wijst erop dat hij wethouder Van Aken (economische zaken) al in een vroeg stadium heeft ingelicht over zijn plannen voor een koop centrum. De wethouder bleek weliswaar geen voorstander maar liet later volgens Mijnders I officieel geen bezwaren meer ho- Niet misleid iDe initiatiefnemer van het koop centrum ontkent ook het verwijt dat hij de gemeente misleid zou hebben. Van gemeentelijke zijde is gesuggereerd dat Mijnders ai- leen een bouwvergunning aan vroeg voor de uitbreiding van zijn meubeltoonzalen en over een koopcentrum niet is gesproken. "Van Aken wist ervan", aldus - Mijnders. I Volgens de ontwikkelaar van het I koopcentrum (Mijnders is eige naar en Van den Broek huurder) heeft de gemeente geen been om op te staan als ze werkelijk een LONDEN (UPI) - Uit de linkerzak van zijn donker colbert haalde Peter Cushing een witte, zorg vuldig gevouwen linnen hand schoen en deed haar aan zijn lin kerhand. Hij stak een sigaret op en hield haar tussen zijn gehand- schoende vingers. In alles, zelfs bij het roken dat hij een van de laatste plezierige din gen van het leven vindt, spreidt Peter Cushing een elegantie ten toon die niet strookt met het I beeld van Dracula en Fran- kenstein dat hij op het witte doek laat zien. Cushing is een rustig man, diep verzonken in zijn gedachten we reld en diep verdrietig. I In het eerbiedwaardige hotel in Londen dat zijn thuis is, passeert een Amerikaan die zegt: „Ze hebben hier een weegschaal van 140 jaar oud". Dan stokt hij, stoot zijn metgezel aan en fluistert: „Frankenstein". proces aanspannen. "De bouwvergunning laat alle moge lijkheden open. er staan geen re stricties in. Alles bleek voor ons mogelijk", zegt hij. Volgens Mijnders kan de gemeente de zaak dan ook alleen maar ver tragen, maar zeker niet tegen houden. "Als ze een proces willen moeten ze dat maar doen. maar de gemeente zal uiteindelijk toch verliezen. Bovendien kunnen ze dan van ons zeker een schade claim verwachten. Van den Broek heeft al een huurcontract en dat heeft ook consequenties. Grondruil Het aanhouden van de grondruil, die Mijnders met de gemeente voor de uitbreiding had ge vraagd, maakt hem niets uit. Mijnders zegt deze grond des noods te kunnen missen en meent dat de gemeente zelf meer belang heeft dat de grondruil juist doorgaat. De gemeente heeft Cushing schenkt zichzelf een Kopje koffie in terwijl een schaduw van een glimlach om zijn mond speelt. „Ik heb maar in vijftien griezel- of monsterfilms gespeeld", zegt hij. „En in 65 andere, zoals Moulin Rouge en de Hamlet van Lord Olivier en zelfs Star Wars. Maar het publiek associeert me altijd weer met films over griezels" Peter Cushing zegt dit amusant te vinden, daar hij flauwviel die ene keer dat hij bloeddonor was. Hij plukt aan het begin van de grijze baard die hij moet laten staan voor zijn volgende film. Hij moet zijn eigen baard hebben, want pruiken en haarstukjes veroor zaken irritatie. Hij is blij dat hij in zijn meest recente film, „Hitiers Zoon", gladgeschoren mocht zijn. „Dat is een klucht", zegt hij. „Ik speel ook komedie, zoals U ziet. dan in het naast Mijnders gelegen Krantz-complex een afgeronder eigendom. De kritiek uit middenstandskring op de komst van nog een koop centrum in de Leidse binnenstad legt Mijnders eveneens naast zich neer. Hij ziet geen overbewinke ling ontslaan en noemt de groot schalige winkel "een ontwikke ling die niet is terug te schroe ven". "Het wordt een aanwinst voor Leiden, beslist geen cash and carry of een rommelige su permarkt", zegt hij. De zakenman laat voorlopig de kri tiek op zich af komen. "Het geeft alleen maar publiciteit en dat is voor ons gunstig", zegt hij. Mijn ders kondigt aan dat hij als "de zaak tot rust is gekomen" in overleg zal treden met de ge meente om de zaken in een goede sfeer te regelen. Het zal dan vooral gaan om zijn wens in het naast gelegen Krantzcomplex een parkeergarage te ontwikke len. Ik beeld een fanatieke rechtse man uit die ontdekt dat Hitier een onwettige zoon had, een simpele, analfabetische maar gelukkige ziel, die hij in een tweede Führer probeert te veranderen". Het noemen van de komedie voert Peter Cushing terug naar de oor logsjaren en een zuurzoete herin nering - een Broadwaystuk van vele jaren her dat heette „Se venth Trumpet". Zoals de rest van de spelers haastte hij zich in de ochtendkranten te lezen wat de recensenten te vertellen had den. De invloedrijkste schreef het grafschrift: „De Zevende Trompet opende gisteravond en blies haar laatste adem uit". En dan dwaalt Peter Cushing, do lend in het verleden, af naar He len Beek, de actrice die zijn vrouw was en die in 1971 over leed. Zij is nooit helemaal uit zijn gedachten en hij is nog steeds LONDON - De acteur David Niven als een Griekse priester, een van de vermommingen die hij gebruikt in de nieuwe film "Ontsnapping naar Athene." Niven speelt in de film, die ge heel op Rhodos zal worden op genomen, de rol van professor Blake, een archeoloog die tij dens de Tweede Wereldoorlog in een Grieks gevangenkamp is geïnterneerd. Roger Moore, Telly SavalasClaudia Car- dmale en Stcfanie Powers ver vullen eveneens rollen in deze zoveelste miljoenenfilm.' niet met haar dood verzoend. Het overkomt hem nog zijn brieven te ondertekenen met „Peter and Helen". Zij is nog steeds bij hem, ze moet nog bij hem zijn, want is alles wat we leven noemen dan een charade zonder zin? „Ik mis haar steeds meer", zegt Pe ter Cushing. Er was een film waarin familiepor tretten deel van het decor moes ten uitmaken. Hij kreeg toe stemming van de regisseur de foto's van Helen neer te zetten. „We traden dus toch nog samen in dezelfde film op", zegt hij. Cushing zegt dat hij zich voortdu rend met iets bezig moet houden omdat het verlies van zijn vrouw hem anders overweldigt. Daarom is hij filmacteur en daarom maakt hij, handig als hij is met zijn han den, de schaalmodellen van slag velden' met soldaatjes en kanon nen waarmee vrienden het spel van de oorlog spelen. Het gegeven van de "spannende" achtervolging is inmiddels zo oud als de weg naar Kralingen. Het was dan ook weinig hoopge vend toen aan het begin van "Smokey and the bandit" gesug gereerd werd dat een dergelijke achtervolging wel eens een hele film lang kon gaan duren. Het gaat in "Smokey" om een ferme vrachtwagenchauffeur die met zijn maat een stout stukje moet uitvoeren: over een afstand van zo'n kleine 3.000 kilometer een vrachtwagen vol drank be zorgen op een feestje van een omhooggevallen miljonair. En dat in 28 uur. Geen sinecure in een land, waar voor een dergelijk vrachtje nog steeds strenge voor schriften zijn. Maar de "bandiet" zal het wel fiksen. Helaas dreigt er roet in het eten te worden gegooid, wanneer een bruidje aan het hele bruilofts- gedoe de brui geeft en de "ban diet" tegen wil en dank in haar bruidssluier verstrikt De plaatselijke sheriff, die haar schoonvader had moeten wor den. kan deze nederlaag niet „Ons huwelijk was zo volstrekt volmaakt", zegt hij. Hij had Helen ontmoet tijdens een tournee in de oorlog voor ontspanning van de soldaten en hij trouwde met haar m 1943. Ze overleed aan een ziekte aan de luchtwegen. „Het lijkt zo misplaatst dat ik hier ben in plaats van dat zij er is. Ik vraag mij steeds af: wat doe ik hier? Maar ik geloof dat we eens weer samen zullen zijn, want ik kan niet accepteren dat er niets na komt" Het gesprek keert terug tot „Star Wars". Heeft hij een aandeel in de winst genomen en is er rijk van geworden zoals Sir Alec Guinness? Nee, is zijn antwoord. Waarom zou hij? Hij investeert niet in de toekomst. Guinness heeft het een en ander te ver wachten van het leven. _,En ik", zegt Peter Cushing, „ver wacht alles van de dood". verwerken en zit haar op de hie len. Met een wat suffe zoon naast zich. Geen wonder dat de bruid het op een lopen zette. Dan krijg je de poppen aan het dan sen, want de vracht moet ver- "Smokey and the bandit"; regie: HalNeedham; hoofdrollen: Burt Reynolds, Sally Fiel, Jerry Reed en Jacky Gleason; Lido 2; a. 1. Maar gelukkig kon Jacky Gleason in de persoon van uit de kluiten gewassen sheriff nog heel wat redden. voerd worden. Maar een hele po litiemacht achter je aan is in zo'n geval weinig opbeurend. Een aantal gekke situaties volgt el kaar dan op en de komische noot wordt vooral door Gleason ge plaatst. Dat haast elke politiewa gen het moet afleggen tegen de snelle bolide van de smokkelaars, is in een dergelijke komedie van zelfsprekend. Om de realiteit gaat het hier tenslotte niet. Deson danks is deze goede middenklas ser best de moeite waard. Al was het alleen al vanwege het uit blijven van echt geweld. ANNEMIEK RUYGROK De KABO bereidde haar leden voor op acties tegen werk loosheid, bezuiniging op sala rissen en aantasting van de rechtspositie van de amb tenaar. De bond pleitte echter vóór vervroeging van de pen sioengerechtigde leeftijd naar 62 jaar. Eén lid stelde zelfs voor dat overheidspersoneel in continu-dienst (nacht dienst) op zijn 55ste zou moe ten stoppen met werken. Om de macht te vergroten dacht de KABO aan een federatie met de ABVA, de Algemene Bond Voor Ambtenaren. De laatste jaren bleef de KABO door maatschappelijke ver anderingen, vooral door de ontzuiling, hangen op zo'n 50.000 leden. De contacten met de NCBO, de Nederlands Christelijke Bond van Over heidspersoneel, waren voor lopig geblokkeerd, volgens de heren Buvens en Thorn. De KABO zette zeven zilveren jubilarissen in de bloemetjes. De 78-jarige heer Lageweg, die zich gisteren mocht be roemen op 60 actieve jaren lidmaatschap, kreeg een gou den speld met een briljant. Blijvers "Pastorale '43" - Naar het boek van Simon Vestdijk. Een heel andere film dan we van Wim Verstappen gewend waren, Lido 1Leiden, Euro 2, Alphen. "Bilitis" - De zoete sex van Da vid Hamilton. Lido 3. Leiden. "Annie Hall" - "Komedie" van Woody Allen en Diane Keaton, Studio, Leiden. "The car" - Geweld van een ge heimzinnig voertuig, Euro 3, Alphen. "My name is nobody"-Terence Hill en Henry Fonda in een film van Sergio Leone, Euro 4, Alp- hen, Terug in Leiden "Rosemary's Baby" - Thriller met Mia Farrow, Camera. Nieuw in Alphen "ABBA - de film", de vier Zweedse idolen levensgroot op het witte doek,_Euro 2. Sex in Trianon en Rex "Sexerella" en "Vrouwen die ervan houen" zijn de titels van de films die respectievelijk in Trianon en Rex deze week te zien zijn. Weinig hoogdravends derhalve in deze twee Leidse theaters, maar voor de liefheb bers in elk geval keus genoeg. Kindermatinee "De Hofnar", Camera, Leiden. "De fluit met de zes smurfen", Rex, Leiden. "Pippi Langkous", Euro 4, Alphen. Nachtfilms "Blazing Saddles", Camera, Leiden. "Potente jongens op de porno- toer", Rex. Leiden. "For a few dollars more", Euro 1. Alphen. "Repulsion", Euro 2. Alphen. "The car", Euro 3, Alphen. "Een nummertje op de motor kap", Euro 4, Alphen. Film in Voorschoten Green way-theater: "The sound of music", vr. 6.30. za. 4.00 en 7.30 uur, zo. 3.30. ma. 7.00 uur, al. "Peppi en Kokki bij de ma rine", za. 2.00. zo. 1.30. ma. en di. 2.00 uur. "Sjors en Sjimmie en hel zwaard van Krijn", woe. 2.0C LEIDEN - De uitbreiding van de Leidse Hema-vestiging in de Haarlemmerstraat zal voorlopig zeker nog niet van de grond ko men. Bij iedere beslissing die de gemeente binnenkort neemt - toestemming voor uitbreiding of beperkte uitbreiding - zullen er bezwaren komen en volgt on vermijdelijk een beroepsproce dure. Daarmee is zeker een paar jaar gemoeid. Deze voorspelling deed gister avond coördinator De Jong van de projectgroep Maredorp. Hij lichtte de raadscommissie ruimtelijke ordening voor dat bij toestemming voor een grote uit breiding bezwaren van bewoners zullen volgen en bij het toestaan van alleen een beperkte uitbrei ding bezwaar van de Hema zelf is te verwachten. De raadscommissie boog zich ver der niet over deze kwestie. De meerderheid van de commis sieleden kozen voor een regeling in het bestemmingsplan die de door de Hema gewenste uitbrei ding mogelijk maakt. Eerder deze week stemde ook de raadscommissie ruimtelijke or dening hier al mee in. DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft een 23-jarige woon wagenbewoner uit Breda en een 32-jarige woonwagenbewoner uit Leiden wegens oplichting veroordeeld tot ieder vijftien maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrestDe mannen lieten in verschillende plaatsen (Vlaardingen, Roosendaal, Rij swijk en Amstelveen) aan "rela ties" kostbare edelstenen zien die gesmokkeld zouden zijn of af komstig waren van een erfenis. De stenen waren in een zakdoek verpakt en als er een gegadigde was gevonden, bleken de verko pers bereid te zijn de stenen te laten taxeren. Maar zij zagen dan kans tijdens een in scène gezette ruzie de echte edelstenen te ver wisselen voor een zakdoek met valse stenen. Op die manier zou het tweetal voor rond twee ton mensen hebben opgelicht. In Rijswijk werd evenwel de truc ontdekten de verdachten werden gearresteerd. De officier van jus titie had tegen ieder van de ver dachten twee jaar gevangenis- straf geëist. "The spy who loved me", woe 8.00 uur, 12 jaar. Haagse Bioscopen APOLLO 1: "The choirboys", da 2.30.7.00en 9 30uur.zo. 2.15. 4 45, 7.00 en y.30 uur. 16 jaar APOLLO 2: "Zoeloe", dag. 7.30 en 9.45 uur, do. en vrij. ook 2.00 uur, 12 jr. ASTA: "Close encounters of the third kind", dag. 2.00 en 8.00 uur. al. BIJOU: "Loflied op de zonde", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur. zo. ook 4.15 uur, 16 jr. CALYPSO: "Looking for mr. Goodbar", dag. 2.15,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6 45 en 9.30 uur. 16 jr. CAMERA: "The spy who loved me", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. CINEAC: "Saturday night fe ver". dag. 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. CORSO: "Pastorale '"43". dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. en ma. 1.30, 4.15, 7.00 en 9.45 uur, al. DU MIDI: "Soldaat van Oranje", dag: 8.15 uur, zo. ook 4.00 uur, 12 jr. EURO: "Jesus Christ Super star", za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, overige dag. 1.45 en 7.45 uur. al. METROPOLE 1: "Saturday night fever", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. METROPOLE 2: "Pastorale '43", dag. 2.00. 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur, al. METROPOLE 3: "L'Animal", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15, 4.00, 6.45 en 9 30 uur. al. "Smokev and the bandit", dag. 2.00. 6 45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15. 4 00. 6.45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 5: "La dentel- lière", dag. 2.00,6 45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur, 16 jr. ODEON 1: "The turning point", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur. zo. ook 4.15 uur, 16 jr ODEON 2' "Sisters", dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jr ODEON 3i "Bertrand in on(t)roerend goed", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. en ma. 2.15. 4 45. 7 15 en 9.45 uur. al ODEON 4. 's Werelds vurigste minnaar", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. ook 4.45 uur, al. OLYMPIA: "Samen uit, samen thuis", dag. 2.00 en 8.00 uur. al. PASSAGE "The Gauntlet", dag. 2.00, 7 00 en 9 30 uur. zat zo. en ma. 1.30.4.00, 7.00 en 9 30 uur. 16 jr. STUDIO 2000: "Play it again Sam", dag 7.00 en 9.30 uur, do. en vr ook 2.00 uur. 16 jr. DE UITKIJK Juha dag. 1.30, 7.00 tn 9.30 uur, 16 jr. Wanneer regisseur Kaneln Clarke getracht heeft om zijn film Hard Core een diepere bedoeling mee te geven dan kan hij zich in het vervolg maar beter niet meer met dergelijke initiatieven bezig houden. Hard Core zal namelijk de geschiedenis ingaan als een soms best wel grappig verhaaltje, waarin te pas en te onpas uit de kleren wordt gestapt, maar waar verder niets achter zit. Een film, om eenmaal te zien, er een paar maal om te glimlachen en verder maar weer snel te vergeten. „Hard Core"; regie: Kaneln Clarke; hoofdrollen: Fiona Richmond en Anthony Steel; theater: Luxor; leeftijd: 16 jaar. In deze film speelt de voortdurend schandaaltjes producerende En gelse "pin-up" Fiona Richmond de rol van Fiona Richmond. Het verhaal bestaat uit verschillende episodes, die allemaal hun eigen titel hebben. In de eerste episode is Richmond op weg naar een schitterend landhuis ergens in de buurt van het Zuidfranse Nice, waar zij denkt een zekere Edward aan te treffen. De man die haar de gelegenheid gaf om haar liefde servaringen op schrift te stellen het blad "Men only". Een maal in het landhuis aangeko men blijkt daar een merkwaar dige verhuizing aan de gang te zijn, en van Edward is niets te be kennen. De verhuizing wordt ge coördineerd door een man van middelbare leeftijd (Anthony Steel) met wie Richmond aan de praat raakt. Zij vertelt hem zeer uitvoerig over haar eerste contac ten met de "andere sexe", vervol gens over haar carrière als ste wardess en over haar eerste schreden in de show-bisiness. Daarna vertelt de zogenaamde prototype van emancipatie Richmond de verhuizingscoör dinator (die zegt de schuldeiser te zijn van Edward en diens huis laat ontruimen omdat Edward met in staat is zijn schulden af te lossen) over haar ervaringen bij en voor Men only. Al hetgeen door Richmond wordt verteld krijgt men op het sbherm in scè nes te zien en dat betekent het aanschouwen van de ene uit- kleedpartij na de andere. Het slot van het weinig aantrekkelijke lied is dat Fiona Richmond in de laatste episode op zoek gaat naar de ware Jacob en die denkt te hebben gevonden in de "ver huizer". JAAP VTSSF.R

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15