in Beide partijen overleg wachten af Le Canard Enchainé beschuldigt Barre NAAST HET NIEUWS Arrestaties in Egypte Zenuwoorlog om Aldo Moro J Doden bij aanslag in Nabloes Levenslang Ethiopië verhevigt strijd tegen rebellen voor Sonnenberg Als u kip wilt kopen, staat u ervan te kijken hoeveel winkels het hebben. DONDERDAG 27 APRIL 1978 BUITENLAND 'PAGINA 9 ADVERTENTIE PARIJS AFP/Reuter) - Het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé heeft premier Raymond Barre er van be schuldigd dat hij het bezit van vermogen in het buitenland heeft verzwegen. Volgens het blad gaat het om zes aandelen van de in Liechtenstein gevestigde maatschappij Educo- sim. De Franse eerste-minister zou op 15 december 1976 een overeenkomst hebben getekend waarbij hij zijn rechten op deze effecten overdroeg aan een an dere aandeelhouder met de be paling dat hij wel de dividenden zou ontvangen. Het Parijse avondblad Le Monde publiceerde gisteren een verkla ring van de man die de betrokken maatschappij heeft opgericht. Volgens deze oprichter, Michel Gabrusiak, is Barre inderdaad eigenaar van zes aandelen van 100 Zwitserse franken. Educosim zou echter nooit dividend hebben uitgekeerd, terwijl de onderne ming bovendien sinds enkele maanden in liquidatie zou zijn. Van de zijde van het kabinet van premier Barre was geen com mentaar te verkrijgen. Het was het 3.000ste nummer van Le Canard Enchainé, die al ruim 60 jaar onvermoeid op zoek is naar ongerechtigheden in het Franse bestel en daarbij niets en niemand ontziet. Het blad dat over de beste bronnen bij de re gering, het zakenleven en de poli tieke partijen beschikt, ver scheen voor het eerst op 5 juli 1916. Met uitzondering van de oorlogsjaren 1940-44 is het sindsdien steeds uitgekomen ondanks processen en felle kri tiek. Zes jaar geleden drukte Le Canard Enchainé een reeks belas tingsaangiften van de toenmalige Gaullistische premier Jaques Chaban-Delmas af, waaruit bleek dat deze al in geen vier jaar belas ting had betaald. Volgens de op vatting van velen droeg deze ont hulling in belangrijke mate bij tot de val van Chaban-Delmas. In 1973 betrapte een medewerker van het blad enige mannen die kennelijk bezig waren afluiste rapparatuur in het redactielokaal aan te brengen. Pogingen om voor het gerecht aan te tonen dat de regering achter deze Franse "Watergate-zaak" zat, lukten ech ter niet. CAIRO (Reuter/DPA) - In Egypte zijn 23 buitenlanders en een Egyptenaar aangehouden, die van plan waren een actie te on dernemen tegen de Egyptisch-Is- raëlische onderhandelingen in Cairo Dit heeft de Egyptische procureur-generaal, Ibrahim Kalyoebi, woensdag op een pers conferentie meegedeeld. Onder de arrestanten die overigens nog niet officieel in staat van be schuldiging zijn gesteld, bevin den zich drie Zwitsers, een West- duitse studente, tien Palestijnen, acht Jordaniërs van Palestijnse afkomst, een man uit Oman en een Egyptenaar. Zij zouden van plan zijn geweest een "terroristi sche operatie" te ondernemen te gen leden van de Egyptisch-Is- raélische commissie die in het raam van het vredesoverleg is ge vormd. Zo zouden zij foto's heb ben verkregen van het Mena- huis, een hotel aan de voet van de grote piramide van Gizeh bij Cairo, waar in december jl de eerste ronde van het technische vredesoverleg plaats had. Vol gens berichten in de Egyptische pers zou de groep ook van plan zijn geweest een reeks vooraan staande Egyptenaren en bekende in Egypte wonende buiten landers te vermoorden. Volgens Kalyoebi had de groep in contact gestaan met de in Italië opererende Rode Brigades en twee extremistische Palestijnse groeperingen, een splintergroep van het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, geleid door de onlangs overleden Wadie Haddad, en een in Irak geves tigde groep die zich van El Fa- tach, de grootste Palestijnse guerillabeweging heeft afge scheiden. De verklaring van de procureur- generaal betekende de officiële bevestiging van het bestaan van de organisatie. De groep werd ontdekt toen Egypte verschei dene Palestijnen uitwees, nadat van die kant felle kritiek was geuit op het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem. Volgens Kalyoebi kan het onderzoek nog wel verscheidene weken duren. Hij zei dat de zogenaamde groep van Wadie Haddad het geheel leidde via een terroristische or ganisatie in het Zwitserse Zürich, die hij niet nader omschreef. Een Zwitserse boekhandelaar in die stad was opgetreden als koerier en verbindingsman tussen de twee groepen. Men had ook een plan voor een ter roristische actie in Zwitserland, die een weerslag zou hebben in de Arabische wereld. Dit had een aangehouden Palestijnse stu dent, de 23-jarige Mohammed Aref al-Moessa, meegedeeld. JERUZALEM (UPIIDPA) - Slachtoffers van een aanslag op een bus in dé binnenstad van Nabloes in de door Israël bezette westelijke Jordaa- noever komen bij op een lege rbasis in de buurt. Een in hun bus gegooide 'bom zaaide gisteren dood en ver derf. Twee jonge Westduitse sociale werkers - een vrouw en een man in de leeftijd van 19 en 20 jaar - kwamen om het leven. Voorts raakten zes leden van de Westduitse hulporganisatie 'Aktion Sühnezeichen' van jonge christenen die naar het buitenland worden gezonden om te werken in landen die te lijden hebben gehad van het nazi-regime, gewond. Alle 34 Westduitsers die in de bus zaten, kennelijk om een toeristische trip te maken, werken volgens de Westduitse ambassade in Israël in Is raëlische bejaardentehuizen, kleuterscholen en kibboetsen. Onmiddellijk na de explosie werden rond 100 mensen gearresteerd, maar de mees ten werden later weer vrijge laten. De Westduitse groep was vier dagen in Galilea ge weest en bevond zich op terug reis naar Jeruzalem waar zij in het Arabische oostelijke deel van de stad woont. Springlading met tijdontste- king moet volgens een Israëli sche legerwoordvoerder door een open raam van de bus naar binnen zijn gegooid toen deze geparkeerd stond op het hoofdplein van Nabloes. ROME (UPI/Reuter) - Gisteren van Moro door de Rode Brigades groeide de sfeer van een zenu- hem met "trillende vrees" ver wenoorlog in Italië om oud-pre- vulde voor wat de moderne we mier Moro nog steeds verder. reld te wachten staat. Zijn ontvoerders van de Rode Turijn verscheen gisteren intus- Brigades hadden na het aflopen sen leider Renato Curcio van het jongste ultimatum nog steeds niet nader van zich laten horen, maar intussen schoten le den van de Rode Brigades 's och tends in Rome wel weer een vooraanstaand christen-democ raat in de benen, Girolamo Me- chelli, oud-president van de re gionale regering van het gebied waarin Rome ligt, en gaf de Ro meinse politie later op de dag groot alarm. Dit na weer twee vooralsnog vals gebleken anonieme boodschap pen die op sporen zouden wijzen van de aanwezigheid van Moro in een kleine plaats bij Pomezi rond 20 kilometer ten zuiden van Rome. De politie zette een vruchteloos ge bleken grote speuractie op in het gebied met grote aantallen auto's en hefschroefvliegtuigen. In een open brief in een Milanees blad spraken de kinderen van Moro intussen de hoop op weer zien uit. Ook paus Paulus en VN- secretaris-generaal Waldheim spraken opnieuw de hoop op zijn vrijlating uit. De paus, die vier dagen geleden al "op zijn knieën" had gesmeekt om vrijlating zonder meer, zei gisteren in een lange toespraak op een audiëntie in het bijzonder dat de bedreiging met de dood Rode Brigades weer eerst in het openbaar voor de rechter nadat de ontvoerders van Moro hun eisen hadden bekend gemaakt. Hij zat samen met zijn drie luitenants bewegingloos in de stalen kooi waarin zij tijdens het proces in de rechtszaal moe ten zitten. De ontvoerders heb ben de vrijlating van deze vier plus negen andere leden van de Rode Brigades geëist in ruil voor het leven van Moro. De Italiaanse Socialistische Partij heeft zich gisteren bij monde van de plaatsvervangende secreta ris-generaal Claudio Signorile uitgesproken voor een directe tussenkomst van de regering om te proberen het leven van de ont voerde oud-premier te redden. In een vraaggesprek met het dag blad La Republica zei Signorile, dat de staat nooit moet onder handelen, maar dat dit nu niet geldt voor de regering. De so cialisten hadden zich al eerder soepeler opgesteld dan de andere grote partijen in Italië. Besprekingen Midden-Oosten WASHINGTON (Reuter)- Israël en de Verenigde Staten zijn gisteren een nieuwe ronde van onderhan delingen over de vredesbespre kingen in het Midden-Oosten be gonnen. De inhoud van de eerste ronde kwam erop neer dat elke partij zei te wachten op de voor stellen van de ander voor het doorbreken van de impasse waarin de vredesbesprekingen zijn terechtgekomen. Van Israëlische zijde werden de be sprekingen gevoerd door minis ter van buitenlandse zaken Mosje Dajan. Tegenover zich zag hij zijn Amerikaanse ambtgenoot, Cyrus Vance. De besprekingen van gis teren, die vandaag worden voort gezet, zijn voornamelijk bedoeld als voorbereiding voor het be zoek dat Israëls premier Mena- chem Begin volgende week brengt aan de VS. De besprekingen van gisteren vie len samen met de bekendmaking van de regering Carter dat zij van zins is om het plan door te druk ken dat de gelijktijdige verkoop van oorlogsvliegtuigen aan Is raël, Egypte en Saoedi-Arabië in houdt. Israël is tegen deze koppelverkoop scherp gekant. Voor zijn vertrek naar de VS zei Dajan dat Israël bereid is af te zien van de aan koop van nieuwe Amerikaanse vliegtuigen als daarmee bereikt wordt dat Saoedi-Arabië en Egypte ook geen vliegtuigen krijgen. Geen garantie Het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, Faroek Chaddoemi, heeft gisteravond in een inter view gezegd dat Israël in het be wind van president Sadat van Egypte, geen voldoende garantie ziet voor het sluiten van een al gemeen vredesverdrag noch een afzonderlijke vrede met Egypte. Een afzonderlijke vrede met Egypte is volgens Chaddoemi pas interessant voor Israël wan neer Egypte gebiedsconcessies doet of bepaalde concessies be treffende zijn soevereiniteit over een deel van zijn grondgebied. Chaddoemi berispte de Verenigde Staten, omdat zij zijns inziens geen druk op Israël uitoefenen. Israël oefent daarentegen door zijn zionistische lobby in Was hington druk uit op president Carter. Als er Amerikaanse druk was geweest, zei Chaddoemi, zouden de Israëliërs het zuiden van Libanon niet hebben durven bezetten. Volgens Chaddoemi hebben de Palestijnen zich terecht verzet tegen president Sadats vredesini tiatief jegens Israël. "Hij heeft al zijn troeven ingezet en er niets voor teruggekregen", zei hij. HAVANNA (Reuter) - Ethiopië zal zijn oorlog tegen de rebel len in de provincie Eritrea verhevigen en is er daarbij zeker van dat Cuba zal hel pen. Dit zei gisteravond de militaire leider van Ethiopië, luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam, in een rede tot een miljoen Cubanen op het revolutieplein van Havanna. Mengistoe Haile Mariam zei dat de Eritrese rebellen werden gesteund door "het im perialisme" en vredeson derhandelingen hadden af gewezen. Tevoren had president Fidel Castro van Cuba gezegd dat hij een politieke oplossing van het afscheidingspro bleem voorstaat, met behoud van Ethiopië's eenheid en ondeelbaarheid. Hij zei niets over eventuele Cubaanse medewerking, hetzij door militaire steun of diploma tieke bemiddeling. Mengistoe, brengt een bezoek van een week aan Cuba. STUTTGART (DPA) - De 23-jarige Günter Sonnenberg is gisteren veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens mede plichtigheid aan poging tot moord op twee politiemannen. Sonnenberg wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan de moord op rechter Siegfried Bu- back, maar daar is nog geen aan klacht over ingediend. De rechtbank acht bewezen dat Sonnenberg bij zijn arrestatie in mei 1977 samen met Verena Be cker met het oogmerk tot doden en verberging van misdaden op een politieman geschoten heeft en heeft meegewerkt aan een aanslag van Becker op een an dere politieman. Verena Becker is hiervoor vorig jaar eveneens in eerste instantie tot levenslang veroordeeld. Bij hun arrestatie waren verschei dene geweren en pistolen, waar onder het wapen waarmee Bu- back was vermoord, in beslag ge nomen. BELASTING IN NATURA Een belastingplichtige in Frankrijk die met 22 Franse frank was beboet omdat hij achterop was geraakt bij het betalen yan zijn aanslag, verkoos te betalen door "storting" van twee ton schroot voor het kantoor van de ontvanger in Freyming-Merlebach in het oosten van het land. De ontvanger was aanvankelijk enigszins verrast geweest toen hij de zeven personen zag die voor zijn kantoor een dertigtal auto portieren, een veertigtal motorkappen en een assortiment on derdelen van autowrakken losten. De ontvanger tekende een ontvangstbewijs voor de aflevering van de berg schroot van 1.50 meter hoogte en 2 meter van hier tot daar. Daarna wees hij er de belastingplichtige op dat hij nog in het krijt stond voor de 22 frank boetete voldoen in baar geld DWARS DOOR DE AARDE Natuurkundigen van het Ameri kaanse laboratorium van de marine zijn bezig met een telegraaf die berichten niet, zoals gewoonlijk om de aarde heen maar rechtstreeks door de aardbol heen zendt. Zij willen gebruik maken van de zeer lichte atoomdeeltjes die neutrino's worden genoemd. Deze verplaatsen zich met bijna de lichtsnelheid en hebben een enorm doordringend vermogen, voldoende om zelfs door het centrum van de aarde heen te gaan zonder noemenswaardig te verzwakken. De man die de techniek het eerst voorgesteld heeft, dr. Herbert Uberall, natuurkundige aan de rooms-katholieke universiteit te Washington, zegt dat een dergelijk communicatiesysteem vol ledige geheimhouding garandeert. Een bundel neutrino's trekt zich niets aan van storing en kan door een buitenstaander niet ontvangen worden. Het weer, ker nontploffingen of zonnevlekkenstoring hebben er geen vat op. Een neutrino-telegraaf zou weliswaar niet erg snel werken maar gebruikt kunnen worden voor geheime communicatie voor spe ciale militaire doeleinden. ADVERTENTIE Bij de Keukenpartners vindt u kwaliteitskeukens te kust en te keur. Geloof maar: de keuken zoals zich die voorstelt is erbij. Uitgekiende klasse-keukens in even zovele uitvoeringen als er smaken zijn. Kom naar de showroom! O ja. neemt u dan gelijk de maten van uw eigen keuken mee? Afgesproken. tielsa Uw Keukenpartner In Valkenburg (ZH) C Slegtenhorst BV, Voorsctiotenveg 45. tel. 071-763185 Geopend van WO018O0 uur Donderdag koopavond fX Home Centre Zaterdag van 09 00 17.00 uur Maandag gesloten. U 1 haagSO SCHOUW

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9