Eenzame positie v.d. Klaauw tretford 'Genoeg waarborgen voor delinquenten' NOG ENKELE DAGEN VERKRIJGBAAR VOOR F 21,50. BOEK VAN DE MAAND: SPELEN MET PUZZELS. SPELEN MEP PUZZELS j VVD laat minister in Urenco-debat alleen Kansen van 'Atlantic' gestegen PTT 'ers ageren weer fel tegen spreiding Uit in de Randstad Minister zegt toe de renovatiesubsidies te zullen handhaven Uw woninginrichter weet hoe goed het is! DEN HAAG (SP) - De positie van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken is in de Tweede Kamer bijzonder eenzaam geworden. Dat komt door zijn beleid (wanbeleid zegt de oppositie) in de kwestie van de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië. Eén door de PPR gisteren ingediende motie van afkeuring zal waarschijnlijk bij de stemming op 9 mei geen meer derheid krijgen omdat VVD en CDA hem niet zelf willen laten vallen. Maar in de wandelgangen van het Binnenhof nemen speculaties over een mogelijk aftreden van de be windsman tóe. Teken aan de wand was gisteren dat de WD, Van der Klaauws ei gen partij, in feite geen vinger uitstak om hem te helpen tegen de stormloop van de oppositie. Er ontstond gisteren een messcherp debat uit een interpellatie van PPR-man Jansen over het zijns inziens "verkwanselde" veto recht van Nederland over ura- nium-leveranties door Urenco, het splijtstofconsortium waarin ook Duitsland en Engeland deel nemen. Tijdens dit debat spendeerde de WD'er Braams luttele minuten aan een uiterst lauwe verdedi ging van "zijn" bewindsman. Deze kreeg wat meer hulp van CDA-kant. Maar dat kwam ook omdat ex-minister van Economi sche Zaken Lubbers en zijn frac tiegenoot Van Houwelingen (in diener van de motie die meer ga ranties eist bij het uranium-con tract) zelf tot over hun oren in de zaak zitten. „Kanonnen" PvdA en D'66 brachten hun "ka nonnen" Van der Stoel, ex-minis- ter van Buitenlandse Zaken en diens ex-staatssecretaris Brink horst in het veld. Zij probeerden, zoals ook al in eerdere debatten over Urenco, Van der Klaauw er toe te dwingen toe te geven dat er, toen hij op BZ kwam, nog enige speelruimte in terminologie van het uranium-contract was om er nadere garanties aan te verbin den in overleg met de andere "troika"-partners. Er was daarbij nogal wat verwarring, omdat er eigenlijk van twee contracten zou kunnen worden gesproken. Maar dat maakte weinig uit, want Van der Klaauw, die het "ten principale" met hen oneens was, herhaalde dat in zijn ogen het ka binet-Den Uyl zich op 14 juli 1976 al juridisch en politiek had vast gelegd door zijn fiat te geven aan het privaatrechtelijke contract tussen Urenco en het Brazi liaanse staatsbedrijf Nuclebras. Niet begrepen De minister verklaarde verder dat hij een vraag van het PPR-ka- merlid Jansen in het debat over Urenco op 9 maart van dit jaar niet goed had begrepen. Daar door had hij ten onrechte de in druk gewekt zei hij dat Neder land nog wèl over een vetorecht beschikte, zelfs nadat op 30 de- VALKENBURG (ANP) - Staats secretaris Van Eekelen van de fensie is gisteravond optimis tisch uit Parijs in het Limburgse Valkenburg teruggekeerd, nadat hij eerder op de dag ruim twee uur met de Franse minister Bourges van defensie en een aan tal hooggeplaatste militairen deskundigen had onderhandeld over hetgeen de Fransen te bie den hebben indien Nederland zou besluiten tot de aanschaf van de Brequet Atlantic als opvolger van de verouderde Neptunes. Een van de belangrijkste vraagte kens voor de staatssecretaris werden opgelost minister Bourges bevestigde dat de Franse marine 42 toestellen van de "nouvelle generation" van de Atlantic zal bestellen. Over ongeveer vier weken zal Ne derland de definitieve offerte van de Franse vliegtuigonderneming Dassault-Breguet ontvangen, terwijl dan ook de "offerte" van de Franse regering ten aan zien van de door Nederland verlangde overbruggings- en compensa tieregeling binnen zal zijn. Staatssecretaris Van Eekelen be stempelde zijn bezoek als "zeer positief en indrukwekkend". Volgens hem hechten de Fransen grote waarde aan voortzetting van het Atlantic-program ma en ze hebben hem alle medewerking toegezegd. De staatssecretaris vindt de At lantic een puur "Europees" vliegtuig aangezien vijf landen (West-Duitsland, Frankrijk, Ita lië, België en Nederland) de ont wikkeling en produktie ervan hebben opgezet en er alle vijf ook mee vliegen. Eind volgende week komt een aantal Franse deskun digen naar Den Haag om verdere concrete afspraken te maken. Minister Bourges verklaarde voorts.dat Frankrijk 15 tot 20 27 toestellen van Fokker - aanvan kelijk was sprake van twaalf - zal aanschaffen, die men nodig heeft als opleidingsvliegtuig voor de Franse marine. cember 1977 ook het publiek rechtelijk contract tussen de Urenco-partners en Brazilië was ondertekend. Op dit punt sprong Lubbers in de bres. Er moest wel worden onder tekend, zei deze. Anders zouden de Brazilianen voor hun uranium naar Frankrijk zijn gegaan. En dan was een goede regeling voor de opslag van plutonium (het uranium-verbrandingsprodukt waaruit atoombommen kunnen worden gemaakt) nog minder gewaarborgd dan nu. Een stel ling, die zijn ex-collega-minister Van der Stoel niet wenste te be vestigen. Te laat Van der Klaauw zei zich nu wel eens te willen verdedigen tegen de aanvallen op hem omdat hij te weinig zou hebben gedaan om uitvoering te geven aan de door de Kamer aangenomen motie- Van Houwelingen. Van der Stoel zelf was toen hij nog minister was te laat in actie ge komen, vond hij. Daardoor trof Van der Klaauw toen hij aan de regering kwam een si tuatie aan, waarin Brazilië niet meer met de Nederlandse rege ring wilde praten, maar alleen nog met Urenco. De Braziliaanse minister Da Silveira vond dat er een contract was waarin zijn land zich had vastgelegd om zich, wanneer het uranium in 1981 wordt geleverd, te onderwerpen aan een internationale opslag regeling die tegen die tijd klaar moet zijn, of eventueel aan een tijdelijke regeling. En daarmee uit. Jansen zei van het antwoord van Van der Klaauw "perplex te staan". Het vetorecht heeft vol gens hem in het hele debat een doorslaggevende rol gespeeld. Hij beschuldigde Van der Klaauw en het kabinet als geheel ervan het parlement een rad voor de ogen te draaien. Hierop diende hij zijn motie in, waarin hij de Kamer vraagt als haar oordeel uit te spreken dat de verklaringen van de minister van Buitenlandse Zaken over het door hem ge voerde en te voeren beleid niet bevredigend zijn. DEN HAAG (SP) - "De spreiding van de rijksdiensten is een opera tie, die van onze stad wel eens een blijvende bedlegerige patient kan maken. Daarom verzetten wij ons, daarom protesteren wij, daarom moeten wij protesteren. Een patient met bloedarmoede moet je geen bloeddonor maken. Dat is niet goed." Met deze fraaie vergelijking waar schuwde burgemeester F.G.L.L. Schols tijdens een demon stratieve bijeenkomst in het con gresgebouw ten overstaan van honderden ambtenaren, de rege ring tegen het doorzetten van de plannen om de Centrale Directie PTT over te brengen naar Gro ningen. Tijdens de demonstratieve bijeen komst, bleek evenwel dat beide partijen geen centimeter tot el kaar waren gekomen. In een tweetal moties benadrukten de ambtenaren immers dat zij slechts op één maatregel van de regering zitten te wachten en dat is: intrekking van het "spreidings"besluit. En dat wil staatssecretaris mev rouw Smit-Kroes, die te elfder ook kwam opdagen, nu juist niet. Ze uitte alleen vage beloften over de procedure van het te volgen overleg: Alle namens de ambtenaren optre dende sprekers beschuldigden de regering ervan de ambtenaren politiek te hebben misbruikt. Vooral mevrouw N. Rijsdorp- Pris namens de Protesterende PTT-vrouwen besteedde daar veel tijd aan: "Wij zijn van me ning, dat het besluit om de aan gewezen 6000 man te verplaatsen niet nagekomen mag worden. Omdat het, genomen is op gron den van partijbelangen. Het meewerken aan het uitvoeren van een dergelijk besluit is het meewerken van de ondergang van de democratie. Wij eisen daarom, dat alle ambtena- - ADVERTENTIE - Laat u inspireren door de doolhoven van Kreta en Cornwall en bezoek die van Paterswolde. Lees ook waarom Daumier door het dominospel en Dürer door het magisch vierkant werd geobsedeerd. Maak de bekende touwfiguur de „kattenwieg" waar Maori-kinderen in Nieuw-Zeeland zich ook mee amuseren. Zet een brug van lucifers in elkaar, vijl ondertussen zelf de onderdelen van hetjapans kristal en bewaar uw geduld bij het probleem van het dubbele zijspoor. En dat is nog maar een klein deel uit de inhoud van Spelen met Puzzels. Nu als Boek van de Maand verkrijg baar bij de boekhandel. Een klein labyrint, uitgehouwen in een muur van de kathedraal van Lucca in Italië, nagemaakt naar het echte labyrint van Daedalus op Kreta. SPELEN MET PUZZELS IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34,50- Een tot de nok met PTT'ers ge vulde Prins Willem Alexanderzaal van het Nederlandse Congresge bouw in Den Haag. Het PTT-per- soneel demonstreerde voor de zo veelste maal tegen voorgenomen verplaatsingen van PTT-diensten naar het noorden van het land. De bijeenkomst werd georganiseerd door het anti-spreidings comité. ren, die voor spreiding in aan merking komen, binnen de kort ste keren van de regering de ga rantie krijgen, dat zij, als ze dat willen, niet weg zullen hoeven en hun werk hier zullen behouden. We hebben hier na vier jaar el lende recht op. Nog nooit is het voorgekomen, dat bedrijven hun personeel en gezinsleden psyc hisch zo kapot maakten." Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 28 april, 20.15 uur, Haagse Comcdie met "een maand op het land" van Toergenjev; 29 en 30 april. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Julius Caesar" van Shakespeare. HOT-theater 28 t/m 30 april, 20.30 uur, aspirantgroep Ncd. Dans Theater De Springplank; 30 april, 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Piccolo en de narrenklas"; 1 mei, 20.30 uur, toneelgroep Centrum met "Tussen de middag en later op de avond" van Don Dekker. Congresgebouw: 28 april, 20.00 uur, jeugdconcert door het Resi dentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner; 30 april, 20.15 uur, "Mu- sica '78', m.m.v. Thijs van Leer, Rogier van Otterloo, Liesbeth List, Louis van Dijk, Letty de Jong en Toots Tielemans. Circustheater: 30 april, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Hans en Grietje" van Engelbert Humperdinck. Appeltheater: 28 april en 3 mei, 19.30 uur en 2!Tapril, 18.30 uur, toneelgroep De Appel met "Oresteia" van Aischykis; 30 april, 20.30 uur, muziekensemble Flairck. Diligent ia: 28 en 29 april, 20.15 uur, cabaret Gerard Cox "Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet"; 30 april, 14.30 uur, Catherine Collard, piano; 2 mei, 20.30 uur, kamermuziek door leden Residentie-Orkest. Theater in de Steeg: 28 en 29 april, 20.30 uur, cabaret Step in Step uit "Als de lading maar gedekt is"; 30 april, 20.30 uur, cabaret- chantant Robert Kreis "U, ik en de piano". Theater Pepijn: 28 en 29 april, 20.30 uur. Frits Lambrechts, Sylvia Alberts en Wim van Meeberg in "Moeder, gaaf me nog eens raad"; 30 april, jazzconcert. LEIDEN Leidse Schouwburg: 28 april, 20.15 uur, toneelgroep de Timdeler- club met "De appels van Eva", van dr. Allen Berthal; 29 april, 20.15 uur, toneelgroep Theater met "De parvenu of de burger- edelman", komedie van Molière; 1 mei, 20.15 uur. Zuidelijk To neel Globe met "Kleine man, wat nou?"; 2 mei, 21.00 uur, Leids Studenten Toneel met "De wind in de takken van de Sassafras". LA K-theater: 28 april, 20.15 uur, toneelgroep Litterk Sacrum met "De dans van de reiger", van Hugo Claus; 30 april, 15.00 uur, kindertheater Pup met "Annelies en de domme dingen van dom kop". Lokhorstkerk: 29 april, 20.30 uur, concert door het Leids Kamer koor en het Leids Barokensemble o.l.v. Ton Beckers. ADVERTENTIE PEPERZAK boheerst 't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Minister over Leicis onderzoek Buikhuisen: (van één onzer verslag gevers) DEN HAAG/LEIDEN - Mi nister De Ruiter van justitie acht het nog niet noodzake lijk om tot een wettelijke re geling te komen ter be scherming van (ex-)delin- quenten tegen weten schappelijk lichamelijk on derzoek. Wel wil hij eraan meewerken dat een nadere studie hierover wordt be vorderd. De bewindsman zei dit gisteren tij dens een spoeddebat naar aanlei ding van de benoeming van prof. dr. W. Buikhuisen tot hoogleraar in de criminologie en penologie aan de Leidse universiteit. Het CPN- kamerlid Joop Wolff hield hierover een interpellatie nadat er in de pu bliciteit flink wat onrust was ont staan over deze benoeming omdat Buikhuisen onderzoek zou willen doen naar lichamelijke kenmerken (of afwijkingen) van de (ex-)delin- quent. In dat verband wordt o m. gesproken van hersenonderzoek. Volgens minister De Ruiter, die gis teren met minister Pais (onderwijs en wetenschappen) aan de tand werd gevoeld, zijn er voor (ex-)de- linquenten voorlopig voldoende garanties om niet aan dit soort on derzoeken te hoeven meedoen. Hij noemde o.m. de formele mogelijk heid tot beklag die de delinquent heeft, de mogelijkheid van beroep op de burgerlijke rechter en het recht van petitie voor delinquenten die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Daarnaast wees hij op een arrest van de Hoge Raad waarbij het een arts wordt verbo den een tbr-delinquent te behan delen als deze niet wil. Op vragen uit de Kamer zei de be windsman dat hij bij onderzoeken als dat van Buikhuisen over "erg strikte criteria" wil beschikken om (ex-)delinquenten hiertegen te be schermen. Hij benadrukte verder dat zijn ministerie volstrekt buiten de plannen van Buikhuisen staat en er (nog) op geen enkele wijze bij is betrokken. Zijn ambtgenoot Pais zei dat de overheid wel de taak heeft om van de wetenschappelijke onderzoeker te eisen dat zijn onderzoek met al lerlei waarborgen is omkleed maar dat zij geen staatsdWang op dat on derzoek moet uitoefenen. "Ik be pleit daarom een terughoudende opstelling", aldus de minister. Volgens Pais is er in de hele proce dure rond de benoeming van de nieuwe Leidse hoogleraar vol strekte openheid betracht. Hij zei dat alle geledingen in de Leidse universiteit zich er van meet af aan bewust van zijn geweest dat er waarborgen moesten worden ge schapen voor het socio-biologisch onderzoek dat Buikhuisen wil gaan doen. Hij herinnerde daarbij aan de motie die vorige week vrijdag door de faculteitsraad van de faculteit rechtsgeleerdheid werd aangeno men, waarin wordt uitgesproken dat het onderzoek moet worden ge toetst aan maatschappelijke aan vaardbaarheid en mogelijkheden van misbruik. Voor het Kamerlid Wolff was er verder geen aanleiding om - bij voorbeeld via een motie - nader op de zaak in te gaan. Al in zijn toelich ting op de interpellatie zei hij dat er van dit debat een "waarschuwende werking" uitging. Volgens het Kamerlid roept het onderzoek van Buikhuisen, waar voor overigens nog een programma moet worden gemaakt, associaties op met de theorieën van Lombroso, die aan schedel- en gelaatsvormon misdadig gedrag wilde aflezen. Hij deed schamperend over een uil- spraak van Buikhuisen datje men sen moet kunnen indelen van weinig crimineel tot zwak-delin- quent. 'Teder mens kan aan de hand van biomedisch onderzoek zijn plaats op de schaal van Buikhuisen krijgen", aldus het Kamerlid. Kosto (PvdA) drong aan op waar borgen, zeker waar het de zwakken in de samenleving betreft. Het WD-kamerlid Dees was het daar mee eens. Hij wilde bovendien dat de minister van justitie en de staatssecretaris van volksgezond heid deze kwestie gaan bestuderen, zodat de kamer er later op zou kun nen terugkomen. Ook het Kamerlid Lansink (CDA) drong aan op een discussie hierover in-de Kamer. PPR-fractieleidster Ria Beckers wilde van de minister van justitie de toezegging dat hij het onderzoek van Buikhuisen niet zou steunen. Zij wilde verder extra aandacht voor de totstandkoming van de Raad voor het Wetenschappelijk Onderzoek (RWO) om dit soort on derzoeken te toetsen. DEN HAAG (SP) - Minister Bee- laerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) ontkent hardnekkig, dat hij van plan is bij het subsidiëren van wo ningverbetering de duimschroeven aan te draaien. Het PvdA-Kamerlid Jan Schaefer- staatssecretaris in het vorige kabi net belast met stadsvernieuwing - was tot die conclusie gekomen naar aanleiding van het afwijzen van njkssteun bij een aantal verbete- ringsprojecten in den lande - met name Amsterdam. Tijdens een interpellatie gisteren uitte Schaefer zijn ongenoegen over het afwijzen van renova tiesubsidie bij projecten, waar veel onderhoud is nagelaten of waar bouwtechnische gebreken zijn ge bleken. Volgens het PvdA-Kamer lid zet een dergelijke interpretatie van de subsidieregeling de verbete ring van oude buurten volledig "op de tocht". Volgens de minister was daar totaal geen sprake van. "Ik houd mij aan de regeling", verzekerde hij Schae fer. De PvdA-fractie diende tijdens de interpellatie een motie in, waarin het naleven van de be staande regelingen voor renovatie van de minister wordt geëist. CDA en WD zagen een oorzaak van de gerezen problemen in de volgens beide partijen vaak voor tweeërlei uitleg vatbare regelingen. In een motie vroegen de beide par tijen de minister de subsidierege lingen nog eens kritisch te bezien op onnauwkeurigheden. De minis ter nam de suggestie over.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7