Operaties voetbalknieën: resultaat stelt teleur m Carter zoekt zwarte topman [PUBLIEK Onderzoek naar deel Voorhout De Eersteling schakelt over op het malen van tarwemeel Rotterdamse havens krijgen concurrentie Hulp voor "Noortich in den Houthe" Ten noorden van de spoorbaan in Voorhout ligt tot aan de Engelselaan een ongeveer 50 hectare groot land- en tuinbouwgebied. Halverwege mei ver wacht het gemeentebestuur toestemming te krijgen om daar enkele honderden woningen te mogen zetten. Vooruitlopend op die bouwactivitei ten is het Voorhouts gemeentearchief nagezocht op de historie van Oosthout maar verrassend genoeg bleek er nagenoeg geen regel van op papier te staan. Gemeentesecretaris P. d. Aartweg heeft zich daarom voorgenomen daar in de ko mende maanden een onder zoek naar in te stellen. "Al was het alleen maar"zegt hij, "om toekomstige straten in Oosthout te kunnen geven". Een klein beginnetje heeft hij al. Kortgeleden kwam hij achter het bestaan van een eeuwe noud testament van de zeer welgestelde Cornelis Sprongh, zoon van een Leidse bur gemeester. Cornelis leefde in de 17e eeuw en spendeerde de meeste tijd aan het vergaren van zoveel mogelijk on roerend goed in de vorm van huizen en landerijen. Dat ging hem gemakkelijk af, zo wel in Leiden als in wijde om geving. Bij zijn dood wds hij dan ook grootgrondbezitter in het kwadraat. Sprongh was begaan met het lol van de veel minder bedeelde medemens. In zijn testament bepaalde hij dan ook dat zijn erven aan een deel van zijn gelden een sociale bestem ming moesten geven. Anno 1978 manifesteert die gulheid zich nog steeds binnen de Leidse samenleving. Het be kende Heilige Geesthofje wordt met het geld uit dat le gaat nog steeds onderhouden. Uit het testament blijkt dat ook Oosthout heeft toebehoord aan Cornelis Sprongh. V. d. Aartweg gaat uitzoeken hoe en wat, om aan de hand van die gegevens verder te spitten. De Voorhoutse gemeentesec retaris is overigens niet de enige die zich voor de historie van Oosthout interesseert. Al heel wat langer aan het speu ren is bloemen- en bollenkwe- ker Jan van Steyn. Zijn be drijf aan de Jacoba van Beierenweg ligt in Oosthout. Zijn vader woonde daar ook. Die heeft bij hem de belang stelling voor het verleden van Oosthout gewekt. Jan van Steyn: "Ik herinner mij nog hoe mijn vader veertig jaar geleden bij het delven op een fundering stuitte. Die heeft hij toen over een flinke afstand uitgegeven. Wat bloot kwam waren brede muren, opgebouwd uit kleine met- seüteentjes en het geheel rustte op zware planken. Zijn indruk was toen dat op die plek een groot gebouw moet hebben gestaan. Maar wat precies is hij nooit aan de weet gekomen". "Ook mij is het nog een raadsel. Er zijn hier in het dorp die het houden op een klooster. Dat zou dan ook de naam verkla ren van een deel van Oosthout dat de naam "Monïk- kenbosje" draagt. Ikzelf hou het vooralsnog op een groot landhuis of een kasteeltje". In de loop der jaren is Jan van Steyn heel wat keer in Oost hout aan het spitten geweest. Ook hij haalde brokken fun dering omhoog en gebruikte hij uit de grond opgediepte planken als afrastering. Zijn kinderen hadden op een gege ven moment zoveel plezier in de opgravingswerkzaamhe den dat ze in een paar weken tijd manden vol scherven uit de bollengrond opdiepten. Ook Jan van Steyn stuitte wel eens op het een en ander. Zo is hij in het bezit van een vrij gaaf kannetje, wijnflessoi, een eetpot en veel fragmenten van een beschilderd wan dbord. Zijn zoons hebben bijna al hun vondsten inmid dels van de hand gedaan. De bollenkweker heeft wat be waard. "Er ligt nog veel meer in Oost hout", zegt hij. "In elk geval nog een brok fundering. Feitenmateriaal heb ik nooit kunnen achterhalen of het moet een veilingboekje zijn uit het begin van deze eeuw waarin Oosthout vrij gede tailleerd wordt beschreven". "Wat ik weet is veelal uit overle vering. Zo moet in dit gebied ook een begraafplaats hebben gelegen die lange tijd met een omheining is afgezet geweest, ook toen er allang geen doden meer werden begraven. Tot de dag waarop de eigenaar van de grond besloot het kerkhof te slopen, tegen de wil van de dorpsbewoners in. Op die be graafplaats zou ook de laatste hoofdbewoner van het ge bouw waarvan wij de funde ring hebben gevonden, zijn begraven. Maar of dat Cor nelis Sprongh is geweest, durf ik niet te zeggen". door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In de molen De Eersteling, die eind 1976 van de kern van Hoofddorp per dieplader werd verreden naar de nieuwbouwwijk en daar na derhand ook is gerestau reerd, is de molensteen ge plaatst waarmee (inlandse) tarwe kan worden gemalen. Momenteel, de proefperiode loopt nog, verwerkt de graanmolen mais en gerst tot veevoeder. Het is echter de bedoeling dat er met behulp van de molen meel om brood van te bakken, wordt gema len. Alles is daar nu voor in gereedheid gebracht. Van de warme bakkers die de Haarlemmermeer rijk is hebben de meesten al toege zegd het met het molenmeel te willen proberen. Daarom zal binnenkort met behulp van de uit een Rotterdamse molen gehaalde steen een proefmaalsel worden ge draaid. Verantwoordelijk man daarvoor is archie fambtenaar Prins, die voor zijn aanstelling tot molenaar het gemeentearchief bij hield. Binnenkort zal ook een beslis sing vallen over de gemeen telijke meelprijs. Het ziet er niet naar uit dat de bakkers uit de Haarlemmermeer vanwege dat "eigen" meel ook goedkoper brood op de markt kunnen brengen. Prins: "Het fabrieksbrood zal ongetwijfeld goedkoper in prijs blijven maar daar staaf dan wel de betere kwa liteit van met molenmeel gebakken brood tegenover". Er is toch nog een sprankel hoop voor de Noordwijker- houtse historische Kring "Noortich in den Houthe". Kortgeleden schreef ik dat van de binnenkort jubile rende vereniging alleen nog secretaris Peter Warmerdam was overgebleven en dat de overige bestuursleden en do nateurs successievelijk had den laten afweten. De jaar lijkse inkomsten waren daar door op hul gekomen en ook het onderzoek naar de nis- torie van Noordwijkerhout was op dood spoor geraakt. Alleen Warmerdam deed er nog iets aan. Wat hem betrof kon de vereni ging worden opgedoekt. Zijn noodkreet heeft de nodige positieve reacties opgeleverd. Positief in die zin dat er men sen bereid zijn de vereniging uit het slop te halen, al komt vreerhd genoeg de hulp niet uit Noordwijkerhout. Zo is er een aanbieding gekomen van Lisserbroeker Bouwmeester, auteur van het boek "Zo was het in Lisserbroek". Hij wil iets dergelijks gaan samen stellen over Noordwijker hout. Van dat aanbod zal ge bruik worden gemaakt. Een Sassenheimer heeft aange boden het verleden van het Witte Kerkje op schrift te stellen. DEN HAAG - Operaties van voetbalknieën geven op den duur weinig verbetering. De resultaten zijn ronduit teleurstellend. Met de mensen die eens zo'n operatie on dergingen gaat het helemaal niet zo goed als men jaren lang heeft gedacht. Ze houden vaak klachten. Weinig optimistisch De teleurstellende resultaten ko men overeen met de weinig op timistische geluiden in de re cente literatuur over de uitwer king van meniscusoperaties. Niet dat de operaties zelf misluk ken. Maar bij een meniscusletsel (kraakbeenschijfje) worden an dere beschadigingen van het kniegewricht vaak over het hoofd gezien. Vooral kraakbeenafwij kingen en bandletsels, die slechts met behulp van een speciale röntgenfoto en of kijkertje in het gewricht kunnen worden opge spoord. Tot die bevindingen komt chirurg René Veth (31) in zijn proef schrift, waarop hij onlangs aan de Groningse universiteit promo veert tot docter in de genees kunde. Volgens hem is het opera tief verwijderen van een afwij kende meniscus pas verant woord na een zorgvuldig onder zoek van de hele knie. Hij baseert zijn proefschrift op een onder zoek bij 202 patiënten, allen mili tairen van de Koninklijke Ma rine, die tussen januari 1965 en juli 1974 aan een knie werden geopereerd in het Marine Hos pitaal in Overveen. Van hen moesten er negen twee keer aan dezelfde knie worden geholpen. Geen van de patiënten was na de operatie voor andere knieafwij kingen behandeld. Kwetsuren van de meniscus vallen vaak onder het begrip voetbalk nie, omdat knieletsels doorgaans het gevolg zijn van sport, in het bijzonder voetbal. Van de militai ren werd 34 procent geblesseerd tijdens het voetballen. Een kwart bij andere sporten. Niet alleen sportieve lieden, ook mensen die veel werk doen op de knieën (stratenmaker, parketlegger en vroeger mijnwerkers) kunnen gemakkelijk beschadigingen van de meniscus oplopen. Het sport gebeuren maakt echter steeds meer slachtoffers. En het aantal operaties van voetbalknieën stijgt dan ook sterk in Nederland. Door Madeleine Roumen René Veth acht veertig procent van de operatieresultaten in zijn groep militairen onaan vaardbaar. De rest is volgens hem redelijk. Slechts 27 procent van de patiënten had sinds de opera tie geen klachten meer. In het proefschrift is een uitvoerige lijst met klachten opgenomen, die tij dens het onderzoek naar voren kwamen. Van de 202 militairen hadden er 115 nog steeds pijn, 85 klaagden over een onzeker ge voel, 80 waren gestopt met hobby en of sport, 74 hadden minder kracht en 68 militairen hadden last van zwellingen. Andere klachten waren stijfheid, moei lijk traplopen, moeilijk knielen ANTWERPEN - De Belgische ha vens Antwerpen en Gent zijn op dit ogenblik voldoende gewa pend om met succes te wedij veren met Rotterdam voor het binnenhalen van de meest- courante graanschepen. Een studie, die deze week in Ant werpen werd gepubliceerd heeft bovendien op wetenschappelijke wijze aangetoond, dat beide Bel gische havens ook wat de prijs betreft voor Rotterdam niet hoe ven onder te doen. Voor bepaalde scheepstypes en graansoorten zijn de Belgische havens zelfs beduidend goedkoper dan de Nederlandse wat havenrech ten, overslag en stockering betref De studie is van de hand van de econoom G. Descheemaeker, se dert enige tijd verbonden aan het Antwerpse graanoverslagbedrijf Samga, een dochter van de Zwit serse groep SGS (Société Gene rale de Surveillance). In de studie wordt ervan uitgegaan, dat momenteel 50 procent van de graanschepen niet groter is dan 40.000 ton. Gemiddeld 70 procent van de goederen worden boven dien aangevoerd met schepen tot maximaal 70.000 ton. De bela dingsgraad voor Gent is het grootst met schepen van 40.000 tot 70.000 ton, voor Antwerpen is dat 50.000 tot 80.000 ton, en voor Rotterdam 100.000. Scheper^ met een groter draagvermogen heb ben een duidelijk lagere bela dingsgraad, en worden meestal gebruikt voor derivaten met een laag natuurlijk gewicht. Op een paar uitzonderingen na, is de overslag in de Belgische ha vens goedkoper dan in Rot terdam. Zodra afgeweken wordt van de traditionele overslag wordt Rotterdam zelfs duur. Vooral voor de overslag ex tanker is het verschil beduidend. Voor granen en zaden loopt het ver schil van een dollar per ton naar 1,75 dollar in het voordeel van de Belgische havens. Ook de opslagkosten blijken in België lager te liggen dan in Ne derland. Antwerpen, en met name het bedrijf Samga, komt over de hele lijn als het goedkoopste naar voren. Gemid deld liggen de opslagkosten zelfs meer dan 50 procent lager da- n in Rotterdam. Tenslotte liggen de kosten voor vervoer naar het binnenland niet alleen uitgesproken gunstig voor alle Belgische en Noordfranse bestemmingen, zij zijn ook even hoog of zelfs lager voor verschei dene belangrijke bestemmingen in Nederland en in het Duitse Rijngebied. Vijf van de 16 in de studie genoemde bestemmingen in Nederland worden goedkoper bediend vanuit Antwerpen, drie vanuit Gent. Het betreft de ve en hurken, gevoelig bij bepaald type weer, pijn bij lopen op onef fen terrein. Enkele algemene ge gevens: De helft van de militairen was tijdens de operatie 22 jaar of jonger. De jongste patiënt was 16, de oudste 52. De helft van de pa tiënten werd binnen drie maan den na de eerste klachten geope reerd. Weer de helft kon zeven weken erna terug naar het werk. Sommigen waren pas na bijna anderhalf jaar in staat om iets te doen. Ruim 82 procent van de militairen 'had na de operatie fy siotherapie gehad. Van hen oor deelden er 142 goed over de na zorg, terwijl er 53 niet over te spreken waren. René Veth vindt het opvallend dat onder de mani- niers het grootste aantal slechte, het kleinste aantal matige en ook het grootste aantal uitstekende operatieresultaten voorkomt. Be tere resultaten dan bij de officie ren en het overige personeel. Misschien is dat te verklaren uit het feit, dat de meeste mariniers kort na de eerste klachten wer den geopereerd. René Veth brengt met zijn proefschrift het imago van de meniscusoperatie - „een eenvoudige ingreep met gewoonlijk een gunstig resul taat" - aan het wankelen. Hij on derstreept de gedachten in re cente literatuur dat operaties van voetbalknieën lang niet zoveel ef fect hebben als vroeger werd be weerd. Jóhan Neeskens had in zijn Ajax-tijd al regelmatig last van een knie. Hier wordt hij bestraald door verzorger Salo Muller. Om tanende populairiteit te herstellen WASHINGTON (SP) - Jimmy Carter heeft in een poging om zijn tanende populariteit de herstellen en zich van meer steun van de bevolking te verzekeren Richard G. Hatcher, de zwarte bur gemeester van de stad Gary, gevraagd tot zijn staf toe te treden. Hatcher zou dan de eerste zwarte topfunctiona ris worden in het Witte Huis en voornamelijk moeten werken aan het herstel van het contact tussen de presi dent en de zwarte bevolking. Burgemeester Hatcher is ech ter bang dat het bestuur van Gary, een staalstad in de staat Indiana met een voor namelijk zwarte, arme be volking, weer tot dezelfde corrupte politieke machina ties zal vervallen waar hij een einde aan heeft gemaakt toen hij er in 1967 bur gemeester werd. Hij heeft Carter daarom gevraagd burgemeester te mogen blijven en de president aan geboden tegen een symbo lisch salaris van een dollar per jaar als zijn adviseur op te treden. Carter heeft dit aanbod echter afgeslagen en er bij Richard Hatcher sterk op aangedrongen hem als vaste medewerker te ko men helpen. Van officiële zijde is nog steeds niets gezegd over de pogin gen van Carter om Hatcher voor zijn staf te winnen. De New York Times bracht dit bericht verleden week al, nadat Jimmy Carter in een weekeinde in zijn buiten verblijf in Camp David met zijn staf en kabinet hartige woorden had gewisseld over de noodzakelijke reorgani satie in de top om het ver trouwen in zijn persoon en- zijn beleid terug te winnen. Hij zou Hatcher niet alleen willen gebruiken als bemid delaar in binnenlandse pro blemen, maar hem zonodig ook naar het buitenland wil len sturen. Hatcher, die aan zijn derde ambtstermijn als bur gemeester bezig is, heeft een zeer grote politieke erva ring. Hij kent de problemen van de verarmde steden tot in de kern. Hij is enorm po pulair onder de zwarte be volking en heeft grote in vloed onder zijn collega's. Hatcher is voorzitter van de Vergadering van Democrati sche Burgemeesters. Voordat Hatcher burgemees ter van Gary werd, was de stad beheerst door een poli tieke machinaties van De mocraten, die elkaar ten koste van de bevolking de- bal toespeelden. Hatcher heeft radicaal het mes geakt in deze toestanden. Na dat hij in 1967 het bewind overnam is er zeer veel ten goede veranderd voor dez- warte bevolking van de stad Toen in Gary bekend werd dat Hatcher misschien weg zou gaan om in Washington Car ter te helpen, kwamen tientallen oude mensen naar het stadhuis, die de bur gemeester smeekten hen niet in de steek te laten. Richard Hatcher heeft Carter nu gevraagd hem een paar weken bedenktijd te geven voor hij besluit of hij de uit nodiging aanvaardt om naar het Witte Huis over te stap pen. Carter heeft daarin toe gestemd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4