"Ik ben vier jaar lang lastig geweest' Opvangmogelijkheid van eigen jeugd moet worden verhoogd [Le/cfee agenda Aad Heemskerk stapt op uit de W armonder raad Eert goed gastgezin moet open staan voor andere meningen Politie controleert honderden auto's 3IMÜ cn f\ M Pi L» WARMOND - Via het actiecomité Zwanburg en de Groep Geïnteresseerde Warmonders kwam hij in de raad. „Aad in de raad" zoals het motto luidde van de voorkeursactie die in 1970 er voor zorgde dat Aad Heemskerk „als gewone jongen" binnendrong in de Warmondse raadszaal waar tot dan toe vooral regenten de dienst hadden uitgemaakt. Maar na 8 jaar intensief met de ge meentepolitiek te zijn bezig ge weest, vindt Heemskerk dat hij „zijn portie heeft gehad". De Warmondse gemeenteraad zal het verder moeten doen zonder de man die zich vooral sterk maakte voor het behoud van het dorpskarakter en het landschap van Warmond. „Maar", zo zegt Heemskerk zelf, „de kerkhoven liggen vol met onmisbare men- melijk beziggehouden met de ruimtelijke ordening. „Ik ben vier jaar lang lastig geweest"zegt Heemskerk. En dat is eigenlijk de krachtigste uitspraak die hij doet over zijn specialisatieterrein. Want de resultaten die Heemskerk op het gebied van de ruimtelijke ordening heeft ge boekt, vervullen hem met twij fels. „Je zwemt eigenlijk acht jaar lang tegen de stroom in, maar toch ben je in die periode achter uit geboerd. Als je alleen al naar de aanleg van de Schiphollijn kijkt, dan voel je je klein en machteloos". Alhoewel hij het vervelend vindt, moet Heemskerk concluderen dat hij overal tegen is geweest. „Het enige wat je bijvoorbeeld met Koudenhoorn moet doen, is ervan afblijven. Ik ben ook niet zo gek op bouwen in Warmond. Je kunt bij wijze van spreken door blijven bouwen totdat het bos van Krantz plat moet. Maar waar trek je de grens." Toch raakt hij telkens in de knoop met zijn visie op de ruimtelijk or dening van Warmond. „Want het grootste probleem is de woning nood. Daardoor zit je voortduren in gewetensnood". Het is voor Heemskerk dan ook moeilijk te Balans opmaken Na 10 jaar actief deelnemen aan de dorpspolitiek kijkt Heemskerk terug op deze periode in een po ging om de balans op te maken. Heemskerk begon zijn politieke carrière in het bestuur van de KVP. Later werd hij betrokken bij de Groep Geïnteresseerde Warmonders, die los stond van de politieke partijen. Het was de KVP die uit „oppor tunistische overwegingen" de deur naar de raad voor de GGWers openhield. Voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1970 kreeg de groep één ver kiesbare plaats toebedeeld. Heemskerk kwam op een wip- plaats te staan. Via eerder ge noemde voorkeursactie kwam hij uiteindelijk toch in de raad. De eerste jaren van die raadsperiode werd Heemskerk met GGW-ge- noot Van der Zalm opgeslokt door de KVP, maar later stelde het tweetal zich wat onafhan kelijker op. Andere partij Ze waren inmiddels ook lid gewor den van een andere partij. Van der Zalm van de Partij van de Ar beid, en Heemskerk van de PPR. Na de raadsperiode van 1970- 1974 was wel duidelijk dat de GGW niet op dezelfde manier kon doorgaan. Op initiatief van onder andere Cees van der Zalm en Dick Duijnhoven kwam Prog ressief Warmond van de grond. Eigenlijk had Heemskerk in 1974 een beetje genoeg van het raads werk maar als nummer 4 van PW kwam hij toch weer in de raad. „Gedurende de afgelopen pe riode hebben we veel meer werk verzet dan tijdens de periode met de GGW. Vooral Jan Tim- mermann (de fractievoorzitter red.) tt^eft een enorme stimule rende invloed gehad op de frac tie". Heemskerk vindt dat de GGW en later PW vooral op het gebied van de inspraak veel be reikt hebben. „Het enige wat de andere partijen hebben gedaan, is geen verzet bieden". Achteruit Heemskerk zelf heeft zich voorna- Aad Heemskerk: Je zit voortdurend in gewetensnood" if 4 Postduiven De wedvlucht vanaf Duffel (af stand plm. 118 km) van de Leiderdorpse vereniging „de Rijnklievers" met in concours 366 oude duiven heeft de vol gende wedstrijduitslag opgele verd: 1. J. v.d. Wal; 2. H. Kok; 3. Idem; 4. J. v. Leyden; 5. J. v.d. Wal; 6. W. Jacobi; 7. Gebr. Hoog- ervorst; 8. P. Veeler.turf; 9. J. v. Leyden; 10. P. Veelenturf; 11. J. v.d. Wal. Bank Het nieuwe gebouw van de War mondse Rabobank aan de He renweg wordt morgenmiddag om 14.00 uur officieel geopend door burgemeester De Vreeze. Zaterdag is er van 10.00 uur tot 14.00 uur open huis om iedereen in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in het nieuwe bankgebouw. Ruiterfeest De Wassenaarse Rij- en Jacht- vereniging Raephorst zal zon dag van 11.00 uur 's morgens voor het eerst naar buiten toe optreden. Deze verleden jaar opgerichte vereniging organi seert dan op het manegeterrein van „Riders Paradise" aan de Zwemmen Alle Zoeterwoudenaren kunnen vanaf zaterdag weer volop gaan zwemmen. Om 9.00 uur gaat dan het buitenbad open. Laten we hoepn dat het gelijk met de ope ning beter weer wordt zodat „doordeweeks" tussen 7.00 uur èn 19.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 9.00 uur en 17.00 uur onder andere gebruik kan worden gemaakt van het Zoeterwoudse bad. Thriller Een aantal leden van de Zoeter woudse KPJ voeren morgen- en zaterdagavond een thrillerach tig drama op getiteld „Zij leven onder ons" Moord, spanning en sensatie zullen het publiek van de eerste tot de laatste minuut in „Ons Huis" in spanning houden, zo wordt meegedeeld. De regie is in handen van de heer Knijnen- burg. LEIDEN - Vier jongens in de leeftijd van acht tot tien jaar hiel den zich gistermiddag in de Me- renwijk bezig met het met stenen bekogelen van passerende trei nen. Ze vernielden op die manier een ruit van een trein. De jongens zijn door de politie onderhouden en vervolgens aan hun ouders overgeleverd. Onzekerheid over antennes LEIDERDORP - Vele inwoners van Leiderdorp blijven in onze kerheid of zij nu wel of niet in de toekomst antennes mogen plaat sen of handhaven. In de vergade ring van de commissie van be stuur bracht de heer R. Meere (WD) een brief mee waarin een makelaar een aspirant koper meedeelde dat bij aankoop van een bepaald huis in de Schoolek- sterstraat géén antenne geplaatst mocht worden. De makelaar haalde een artikel aan dat niet di rect was na te gaan. Meere vroeg zich af wat nu de algemeen geld ende regel moet zijn. Uit de dis cussie bleek dat het college weinig invloed kan uitoefenen op het wel of niet installeren van an tennes. Door de algemeen geld ende soepelheid zijn de verorde ningen minder duidelijk gewor den. Iemand die op de kabeltele visie is aangesloten vindt in de algemene voorwaarden aan welke regels hij zich moet hou den. Degenen die de antenne- energie van het CAI weigeren zullen zelf vooreen antenne moe ten zorgen. Op dat moment treed de bouwverordening in werking die voor de betreffende woning toegepast wordt. Daardoor kan het installeren of toestaan van buitenantennes verboden wor den. verkroppen dat de landhuizen in plan Lommerlust zo'n enorm be slag op de grond leggen (elk huis wordt gebouwd op een halve hec tare). „Dat is gewoonweg asociaal en tegelijk een reden om progres sief te blijven". Lichtpuntjes Maar toch ziet Heemskerk wel lichtpuntjes in de afgelopen pe riode. Er heeft volgens hem wel een mentaliteitsverandering plaats gevonden waardoor men van Koudenhoorn bijvoorbeeld geen „pretpark" meer wil maken. Dat was volgens Heemskerk een aantal jaren geleden absoluut nog geen gemeengoed. En ook Ma- riënhaven vindt Heemskerk een „succes" voor Warmond. Maar dat hij zich met een gerust hart terugtrekt als raadslid kun je niet zeggen. Het lijkt hem wel prettig om eens af te zijn van de constante verantwoordelijkheid die op je rust als raadslid. Maar tQch geeft het hem een „onbe haaglijk gevoel". „Ik hou m'n hart vast als ik mensen hoor ver tellen dat ze huizen achter de Oude Toren willen. Dat vind ik beangstigend". Het is dan ook niet verwonderlijk dat Heemskerk tot de ini tiatiefnemers van de onlangs op gerichte vereniging „Warmonds Landschap" behoort. De be stuurders van Warmond zullen dus ook in de toekomst rekening moeten houden met een „lastige" Heemskerk. En bovendien staat hij nog (weliswaar laag) op de lijst van PW om te laten zien dat hij „erbij blijft". Want zo definitief is mijn afscheid niet". JAN BONJER De familie Bruins met in het midden Chip, links naast hem Cor, die vorig jaar de highschool in de Verenigde Staten heeft bezocht. LEIDERDORP - Ieder jaar weer probeert de internationale uit wisselingsorganisatie AFS (American Field Service), duizenden jongeren in contact te brengen met landen met ver schillende culturen en gewoon ten. Deze instelling doet dit met behulp van gastgezinnen over de hele wereld. Door het contact tussen mensen uit verschillende culturen te bevorderen, hopen de vele vrijwilligers achter de or ganisatie een beter begrip tussen volkeren te bereiken. Wel moet gezegd worden dat het grootste deel van de jongeren die naar Ne derland komen Amerikanen zijn, omdat de AFS door Amerikanen is opgezet. De meeste Ameri kaanse jongeren hebben net de highschool achter de rug, de Ne derlandse jongeren onderbreken één van de laatste jaren op de middelbare school. Een van de gastgezinnen in Neder land is de familie Bruins in Leiderdorp. Zij heeft voor dit schooljaar Chip, een inderdaad Amerikaanse jongen in hun gezin opgenomen. Samen met z'n Ne derlandse „broer" Cor bezoekt hij het Visser 't Hooftlyceum. Chip: „Ik zou altijd met m'n fa milie Nederland kunnen bezoe ken, maar dat is minder leerzaam dan echt een deel van een Ne derlands gezin te zijn en met Ne derlanders te kunnen praten. Na ongeveer twee maanden kon ik al redelijk Nederlands spreken en dan voel je je echt helemaal thuis". Ook het Nederlandse ge zin vindt dat Chip er helemaal bijhoort. Mevrouw Bruins: „De oudste kin deren zijn al 't huis uit en ik houd ervan mensen om me heen te hebben. Bovendien leren wij van Chip een beetje van zijn Ameri kaanse opvattingen. We hebben ons in 't begin wel enigszins aan elkaar moeten aanpassen, maar probleempjes kunnen zich altijd wel voordoen. Het belangrijkste is dan, dat je het openlijk uit praat. Ik vind dat een goed gas tgezin open moet staan voor an dere meningen en ideeën en in ternationaal georiënteerd moet zijn". Mocht uw gezin iets voor een unieke ervaring als deze voelen, gedurende de zomermaanden of voor een heel jaar, belt u dan ge rust voor informatie de familei Bruins (071-895398) of het AFS- kantoor, Keizersgracht 722, Am sterdam, telefoon 020-220916. Achtienhonderd formulieren voor Haas wijk binnengekomen OEGSTGEEST - Er zijn op het ogenblik 1800 formulieren bin nengekomen van de enquête die is ingesteld door de actiegroep vóór Haaswijk in Oegstgeest om de behoefte naar een nieuwe woonwijk aan te geven. Tot en met morgen wachten de actie voerders nog op verder 'bin nendruppelende' vragenlijsten. Bij dit aantal dat globaal is nage gaan zijn zo'n 800 formulieren van mensen die in Haaswijk een woning willen betrekken. De res terende lijsten zijn ingestuurd als adhesiebetuigingen. Het gehele enquête-pakket zal nog per com puter verwerkt moeten worden. Na de verwerking zal de uitslag door de actiegroep aan de ge meente worden aangeboden. Verder trachten de actievoerders met de resultaten de Kroon, het betreffende ministerie en gede puteerden te bereiken om hun te overtuigen van de behoefte aan Haaswijk. Engelendaal en Voorhof krijgen eerste signaal LEIDERDORP - De PTT zal mor genmiddag de doorvoerverbin- ding via Leiden-Merenwijk naar Leiderdorp aan de commissie van beheer van de Centrale An tenne Inrichting Leiderdorp overdragen. Hierdoor wordt het mogelijk dat de nu al op de cai- Leiderdorp aangesloten wonin gen in de wijk Voorhof en enkele flats aan de Engelendaal reeds signaal kunnen ontvangen. De bij deze gebeurtenis verbonden handelingen zullen uitgevoerd worden door de voorzitter van de cai-commissie, wethouder Drenth. Plaats van handeling is aan de Vronkenlaan in de daar aanwezige informatiewagen. Pater Peters Weem verlaat Zoeterwoude ZOETERWOUDE. - PatefP. Peet- ers Weem, pastor in de parochie van Sint Jans Onthoofding, gaat in de eerste helft van mei Zoeter woude verlaten. Pater Peeters Weem heeft een half jaar geleden aan het provinciaal bestuur van de Kruisheren de wens te kennen gegeven om zijn pastorale werk voort te zetten in het zuiden van het land. Het provinciaal bestuur is niet in staat de openvallende plaats aan stonds of op kort termijn aan te vullen. Wel is binnen de Orde van de Kruisheren overleg gaande over het benoemingsbeleid ten aanzien van de aan hen toever trouwde parochies en het al of niet handhaven daarvan Men probeert dit overleg op zo kort mogelijk termijn af te ronden en het te volgen beleid uit te stippe len. In ieder geval ligt het in de bedoeling van het provinciaal be stuur om de Zoeterwoudse paro chie zolang mogelijk van een priester te blij\ LiDdehoeve doet beroep op gemeentebestuur Ingrijpend Het vertrek van Pater Peeters Weem, twee jaar na het vertrek van pater M. v. Eyk naar Rot terdam waardoor nu alleen deken A. Lamot overblijft, heeft onge twijfeld ingrijpende konsekwen- ties voor de parochie. Tijdens de bijeenkomst van de parochieraad van afgelopen donderdag is dan ook de commissie (re) organisatie weer tot nieuwe activiteit ge bracht. Ze gaat in overleg met de deken en met de diverse paro chiële organen en wergroepen bezien hoe de pastoraal zo goed mogelijk kan worden voortgezet. Hoe dit ook zal uitvallen, het wordt steeds duidelijker dat de parochie een zaak is van alle pa rochianen en dat de belangstel ling en inzet van een ieder on misbaar is. Pater P. Peeters Weem is vanaf het begin van de samenvoeging van de parochie van de H. Kruisver heffing en van Sint Onthoofding onthoofding, in juli 1967 aan de toen gevormde parochiegemeen schap verbonden. Voordien was pater Peeters Weem, prior van het Kruisherenklooster aan de Vrouwenweg, dat nu als Huize De Weipoort in handen is van de stichting GEMIVA. Hij was in het bijzonder belast met het jeugdwerk en uit hoofde daarvan aalmoezenier van Scou ting Zoeterwoude en de Vrije Klubs Hij was moderator van de Sjaloomschool terwijl'de Bijbel- clubs zijn bijzondere begeleiding hadden. Datzelfde geldt Gok voor de "Lectoren nieuwe stijl" Saillante bijzonderheid; een van de thema's van hun besprekin gen luidt; "Diensten zonder priester". VOORSCHOTEN - De project groep "vrijdagavond" van De Lindehoeve doet een dringend beroep op gemeentebesturen van de omliggende gemeenten de op vangmogelijkheden van de eigen jeugd te vergroten. Uit een on derzoek van de laatste weken is gebleken dat zeker tweederde van de bezoekers op de vrijdag avond jongeren zijn van buiten Voorschoten. De grote toeloop op deze avond maakt het dringend noodzakelijk om zelfs "vaste klanten" wegens gebrek aan plaatsruimte de deur te wijzen. Het bezoekersaantal dat enige weken lag rond de zevenhonderd bezoekers op een avond, wordt door de projectgroep terugge bracht tot maximaal vier hon derd. Noodzakelijk omdat de sfeer in en buiten de Lindehoeve meer bezoekers niet toe laat. De projectgroep "vrijdagavond" die bestaat uit vrijwilligers werkt onder hoogspanning en kan de druk van buiten af niet meer aan. De Lindehoeve kan moeilijk jon geren buiten de gemeente weige ren omdat anders de rijkssub sidie komt te vervallen. Zodra het gemeentebestuur van Leiden vrijwel alle jongerensociëteiten sloot, begon voor De Lindehoeve de narigheid, tot nu toe kon steeds binnen de Lindehoeve de orde gehandhaafd worden maar zodrag de jeugd buiten de Lin dehoeve komt en naar huis gaat, laat die jeugd een spoor van van dalisme in het dorp en in de laatste autobus achter. Afgelopen vrijdag heeft de Voor- schotense politie geassisteerd door 10 rijkspolitiemannen in burger uit Den Haag de rust kun nen handhaven door enige op he terdaad te betrappen en inten sieve controle door het gehele dorp. VOORSCHOTEN - De twee grote invalswegen van Voorschoten, Leidseweg en Veurseweg wer den gisteravond bemand door de opvanggroep van de rijkspolitie uit Noordwijkerhout en de re- serve-politie van Voorschoten. Gedurende ruim een uur werden alle auto's gecontroleerd primair op een juist gebruik van de auto gordels. Daarnaast vond een korte algemene controle plaats. Enige honderden auto's werden aangehouden en de bestuurders of ingezetenen welke de autogor del niet juist gebruikten kreeg het vriendelijke en dringende verzoek om de folder van de Ver eniging van Veilig Verkeer goed te lezen. De opzet van deze con trole was tweeledig: een stuk voorlichting aan de automobilist en daarnaast praktijkles voor de politie. De opvanggroep van de rijkspolitie te Noord wijkerhout bestaat uit een groep jonge politiemensen, die na hun schooltijd een bij scholing krijgen voordat zij de praktijk in gaan. Onder leiding van de instucteur A. Lamberts kregen zij in de Voorschotense brandweerkazerne eerst enig films met toelichting te zien over het gebruik van autogordels, de tegenstellingen tussen de weg gebruikers en de preventieve taak van de politie. Exacte cijfers over deze controle zijn nog niet beschikbaar, maar wel bekend is dat veel autobezit ters of een onjuist of helemaal geen gebruik van de autogordels maken. Voor de jongere poli tiemannen en de reserve-politiê was de aanhouding en daarna de omgangsvormen met de aange houdene een vermoeiende taak. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De 53-jarige voetganger J.K. uit de Ruysdaelhof in Voorschoten is gistermiddag bij een verkeers ongeluk aan de Kneuterdijk in Den Haag zwaar gewond geraakt. Hij is met een schedelbasis- fractuur opgenomen in de Ur- sula-kliniek in Wassenaar. De voetganger werd aangereden door een HTM-bus toen hij tus sen een groepje mensen de vrije busbaan opliep. Donderdag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur. Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bq automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go\ 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep; koffiebar, 20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening en openbare werken, 20 uur; cie. samen levingsopbouw, maatschappelijks aan gelegenheden, gezondheidszorg en cul tuur, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente- j raad, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 21 tot 28 april door apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 120502 en Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedrecep- ten van een taxi, tel. 122444 gebruik ma ken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning tel. 2141 tst. 35. Warmond - B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071. 125202. Voor all^n die in moeilijkheder verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver- Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. er wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2c (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur. ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Var Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Vooi hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nachl bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken er gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oudt Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.0C uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.0C uur, telefoon 142144/ Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaar tel. 761196, woensdag 10-11 uur Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrydap 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071 153652. Dierenbescherming Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2