„brokken maker..." Rijndijk: Winkeliers in Alkemade weer proces of „redden wat er te redden valt..." Opknappen van Laurentiuskerk kost miljoenen Raadsvragen over Zuidafrikaans LUCIFER IN MIDAS verkassen busbedrijf RIDDERVELD HEEFT NU EIGEN KRAMEN-MARKT Ook meer ongelukken op prov. weg bij Hazerswoude Leimuiden: plan voor wijnbedrijf DONDERDAG 27 APRIL 1978 LEIDEN/REGIO ALKEMADE - De winkeliers in Al kemade gaan zich morgen bera den over de te volgen lijn in de zaak rond het winkelcentrum aan de Meerkreuk in Oude Wete ring. Nu het Haagse gerechtshof op 20 april de overeenkomst tussen Digros en het Centraal Financie ring sinstituut (CFl), opdracht gever tot de bouw van het cen trum, rechtmatig verklaar de, rest de middenstand als verliezende partij een aantal mogelijkheden. Het in cassatie gaan bij de Hoge raad is daar één van. Het be zwaar daarvan is gelegen in de hoge kosten, als de midden- standsverenigingen ook dat pro ces verliezen. Een tweede mogelijkheid is het ver lies te aanvaarden en te redden wat er te redden valt. Voor de ves tiging van zijn Digros-super- markt zal Dirk van der Broek zo'n 800 vierkante meter van het win keloppervlak opslorpen.Blijft er nog 600 vierkante meter over voor de Alkemadese middenstand", concludeert bestuurslid Van den Bosch van de middenstandsver enigingen. "Als we daarmee ak koord gaan is Van der Meer van de A&O-supermarkt natuurlijk de grote verliezer", laat hij f daarop volgen. Vooralsnog is het niet zover. De be sturen van de drie midden standsverenigingen in Alke made, St Maarten, Thomas Moore en het Middenstands Comité Oude Wetering (MCOW), houden zich, in afwachting van het ad vies van advocaat Geelkerken,op de vlakte. Dat advies wordt van daag verwacht, waarna de drie verenigingen donderdag hun le den zullen raadplegen. De problemen rond het winkelcen trum, dat al bijna een jaar leegstaat, ontstonden toen op drachtgever CFl uit Den Haag, dat door de leeg stand forse verlie zen zegt te lijden, een huurover eenkomst bleek te zijn aangegaan met Digros. De middenstanders in Alkemade spanden daarop een kort geding aan op grond van de overtuiging dat Digros niet in aanmerking kwam voor een plaats in het winkelcentrum, ge zien de belangstelling voor de plaatselijke supermarkt A&O. Bij de gemeente Alkemade had den de middenstanders voor- keursrecht bedongen. De kan tonrechter stelde de plaatselijke middenstand in het gelijk, waarop Digros in hoger beroep ging bij het Gerechtshof. Overigens streven Digros en het CFl er tot nu toe tevergeefs naar het winkelcentrum anders in te delen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Inplaats van een bank, een supermarkt en daar tussenin zo'n acht kleinere winkelruimten, wil het CFl die acht kleinere ruimten bij de voor de supermarkt gere serveerde ruimte trekken. De gemeente houdt echter vast aan de oorspronkelijke bouwplannen mét acht kleinere winkels. Een wijzigingsaanvraag van het CFl werd op 3 maart geweigerd. Te gen die weigering heeft het CFl nu een beroepschrift ingediend. Zolang de gemeente aan die weigering vast blijft houden blijft er voor de plaatselijke midden stand in Alkemade nog ruimte over in het winkelcentrum en valt er inderdaad nog iets "te red den." Op deze weg gebeurden in 1977 veertien ongelukken, waarvan één met zwaar en één met licht lichamelijk letsel. In 1976 werd op deze weg geen enkel ongeval geregistreerd. Een flinke stijging van het aantal ongelukken deed zich ook voor op de Rijndijk: 70 in 1977 tegen 50 in 1976. Bij meer dan de helft daarvan ontstond slechts lichte materiële schade; bij een kwart zware schade; in drie gevallen vielen er zwaargewonden te be treuren en in elf gevallen licht gewonden. Rijndijk De toename op de Rijndijk wordt door groepscommandant G. van 't Hoog van de Hazerswoudse politie toegeschreven aan het steeds drukker wordende ver keer. Een oorzaak voor de toe name van het aantal ongevallen op de provinciale weg (Rijndijk - dorp) is volgens Van 't Hoog niet aan te wijzen. De kruisingen van de provinciale weg met Rijndijk en Dorpsstraat zijn volgens de statistieken niet de gevaarlijkste punten. Op de met stoplichten beveiligde krui sing met de Rijndijk bleef het aantal ongevallen in 1977 beperkt tot één licht geval, tegen geen en kel in '76. De kruising provinciale weg - Dorpsstraat was in '77 evenmin een kritiek punt met slechts twee ongevallen met uit sluitend materiële schade. In 1976 gebeurden er op dit kruispunt vijf ongevallen. Met de komst van de fietsers- en voetgangerstunnel onder de pro vinciale weg zal de kruising dit jaar nog veiliger worden. De meest in het oog springende af name van het aantal ongelukken geven de cijfers over de Dorps straat. Waren er in 1976 nog 13 aanrijdingen, in 1977 daalde dat aantal naar 5. In twee gevallen vielen er lichtgewonden te be treuren. Voor het overige was de schade slechts materieel in de Dorsstraat. Overigens eiste het verkeer binnen de gemeente in 1977 één dode (Sportparklaan). In het voorgaande jaar waren dat er twee. Tot slot: verhoudingsgewijs veel ongelukken gebeuren er nog al tijd op de Gemeneweg (20 in '77 tegen 16 in '76). In drie gevallen vielen er lichte gewonden. Groepscommandant Van 't Hoog wijt de toename op deze weg met vier ongelukken aan de werk zaamheden aan deze weg. Tij dens die werkzaamheden in het najaar van '77 kwam de berm zo'n tien centimeter lager dan de weg te liggen, wat mogelijk de oor zaak van wat ongevallen is ge weest. KATWIJK - De Katwijkse po litie heeft met de aanhou ding van de veertigjarige Leidenaar K.IJ. en de 33-ja- rige Noordwijkse A.A. twee winkeldieven "in het groot" aangehouden. Dat blijkt uit het onderzoek dat de politie heeft ingesteld. Ook blijkt IJ. zilverwerk te hebben gesto len bij de Voorschotense zil- verfabriek waar hij werkt. De directie van het bedrijf heeft aangifte van de diefstallen gedaan, een zaak die de Voorschotense politie in onderzoek heeft. De twee werden onlangs be trapt bij een kleine win keldiefstal in een grootwin kelbedrijf in Katwijk. De re cherche van de badplaats onderzocht na afhandeling van die zaak de auto van K en ontdekte dat daar voor zo'n twintigduizend gulden aan ALPHEN AAN DEN RIJN - Eén van Nederlands top-popforma- ties, de groep Lucifer, zal zater dagavond optreden in het jon gerencentrum Midas. De groep scoorde de afgelopen jaren tal van hits, we noemen "House for sale" en "Selfpity", en behoeft bij het poppubliek dan ook nauw- Leidenaar en Noordwijker: berghok vol 11 .75 met oogst van winkel diefstallen gereedschappen in lag. De twee konden geen aanneme lijke verklaring over de her komst daarvan geven. Zij elijks nadere toelichting. De groep is geformeerd rond de zan geres Margriet Eshuis en bestaat verder uit gitarist Jaap de Wit, drummer Wim Jongbloed en ex-Vitesseman en bassist Andre Versluys. Het concert begint om 21 uur. werden ingesloten voor ver hoor. Vervolgens werden de wonin gen van de twee doorzocht. Bij IJ. werd in een berghok een grote hoeveelheid le derwaren, auto-accessoires en gereedschap ontdekt, af komstig uit winkels in Kat wijk, Noordwijk, Leiden, Voorhout en Scheveningen; bij A trof men een hoeveel heid verzilverde voorwer pen en zilveren sieraden aan. Gestolen bij de Voor schotense fabriek. De waarde hiervan bedraagt enkele honderden guldens. De vrouw is na het onderzoek op vrije voeten gesteld. IJ is vandaag overgebracht naar het parket van de officier van justitie in Den Haag. De twee verdachten bleken al een begin te hebben gemaakt de gestolen voorwerpen over te brengen naar helers. LEIMUIDEN - De Leimuidense gemeenteraad zal over enkele maanden een krediet uit moeten trekken voor het opstellen van een saneringsplan van Centraal Ne derland. Met dat saneringsplan in de hand maakt Leimuiden een goede kans op subsidie in de aankoop van de terreinen van Centraal Nederland aan de Sta- penseastraat. Volgens burgemeester G.J. van der Kroft van Leimuiden is het ministerie van volkshuisvesting in principe bereid financiële steun te verlenen bij een verplaatsing van Centraal Nederland naar een plaats buiten de dorpkern. WADDINXVEEN - Een moeide Duitse automobilist is vanmorgen op de Rijksweg in Waddinxveen ernstig gewond geraakt aan hoofd en ledematen. De Duitse bestuurder was achter zijn stuur in slaap gevallen en van de weg geraakt. Hij raakte be kneld in het wrak. De brandweer heeft de Duitser uit het verwron gen staal gebrand. Het slachtoffer is opgenomen is het Bleuland- ziekenhuis in Gouda. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de eerste marktdag in Rid- dervéld was het gistermorgen direct bij de start al gezellig druk. Pen eerste marktdag die door velen met vreugde tege moet is gezien. Jaren geleden al werd er door de consument om een wijkmarkt voor Rid- derveld gevraagd. Met name de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen in Alphen heeft zich sterk gemaakt voor de zaak. Nadat er zes jaar over gepraat en gedacht is, was het gisteren dan eindelijk In zijn openingstoespraak ging wethouder J. W. Haanstra nog eens uitvoerig in op die lange voorgeschiedenis. Een lange voorgeschiedenis die vooral veroorzaakt is door het vele overleg dat heeft plaats ge vonden en de aanvankelijke tegenstand van de Ridder- hofwinkeliers. Uiteindelijk ging de Alpheuse gemeente raad vorig jaar augustus ak koord met de instelling van een wijkmarkt en gisteren waren de dertig kooplieden (41 kramen) voor het eerst present om hun waren aan de man te brengen. De aanvangstijd van de markt, 11.00 uur, heeft nogal wat vragen opgeroepen. Vragen waarop wethouder Haanstra gisteren in zijn openings toespraak een antwoord pro beerde te geven. Volgens de wethouder is er voor 11.00 ge kozen omdat er op het Car- menplein op dat moment van de dag hetsjninst wordt ge parkeerd. Daarnaast zijn veel part-time werkende al hun werk. Dat geldt ook voor peuters, kleuters en lagere schooljeugd. "Maar we blijven flexibel", aldus de wethouder. "Mocht blijken dat de consument het anders wil, dan kunnen we altijd nog overwegen om de markt wat vroeger of later te houden". KATWIJK - Het hervormd psy chiatrisch centrum voor be jaarden Overduinin Kat- wijk heeft gistermiddag tij dens een receptie afscheid ge- nomen van zijn geneesheer directeur J. van Duyvendijk. Deze gaat op 1 mei met pen sioen, nadat hij acht jaar bij het bejaardencentrum heeft gewerkt. Tijdens de druk bezochte receptie was er te vens gelegenheid kennis te maken met de opvolger van de heer Van Duyvendijk, JRin- gelbcrg, die nu als psychiater werkt bij "Overduin". Voorzitter ds. H. M. J. van Duyne van het bestuur van het centrum sprak lovende woorden: "Ons centrum is flink gegrqeid de afgelopen acht jaar. dankzij uw inzet. U beschouwde de mensen hier als bewoners en niet als pa an Duyvendijk vervolgens over deze woorden en de ge schenken een schilderij van het bestuur en een 17e-eeuwse gravure van het personeel "Ik voel mij echt overdonderd. Ik heb hier altijd met veel ple zier en liefde gewerkt, temeer daar de medemenselijkheid in "Overduin" altijd de bo ventoon heeft gevoerd bij de medewerkers hier. Daar heb ik veel bewondering voor, vooral voor wat betreft de jonge meisjes." RIJNSBURG - De grote opknapbeurt van de Nederlands hervormde Laurentius kerk in het hartje van Rijnsburg gaat zeker tweeëneenhalf miljoen gulden kosten. Als de rijkssubsidie afkomt wil men nog dit jaar met de restaura tie beginnen. Verstrekt de overheid geen geld, dan zal de kerk worden aangesproken en zal met de kerkgangers worden besproken welk deel van het monumentale ge bouw het eerst onder handen moet worden genomen. Deze informatie werd gisteravond bekend gemaakt. Architect Van de Sterre uit Leiderdorp was uit genodigd om tekst en uitleg te geven bij de voorgenomen res tauratieplannen. Namens de restauratie-commissie vertelde de heer Broekhuizen welke moeizame weg de com missie al was gegaan. Er wordt al meer dan dertien jaar over het opknappen van de kerk gespro ken. Vier jaar geleden was er al een kant-en-klaar plan. Dit werd ook ingediend voor het ver krijgen van subsidie. Maar het rijk het weten geen geld te heb ben. sie bedraagt op dit moment pre cies 410.992,63. Vergroot Architect Van de Sterre vertelde dat sinds de bouw van de kerk (in 1578) het gebouw er niet onge schonden vanaf is gekomen. De kerk werd enkele malen ver groot. Dertien jaar geleden werd, met financiële hulp van het rijk, de toren verbouwd. Een toren die eigendom is van de kerkelijke gemeente. „Het rijk heeft dus „a" gezegd en zal nu ook „b" moeten zeggen. Want een kerk zonder to ren is niks. Een verloren bouwsel. HAZERSWOUDE - Het aantal verkeerson gelukken in Hazerswoude is vorig jaar met twin tig gevallen toegenomen, ten opzichte van 1976. Van die stijging komt een opvallend groot deel op rekening van de provinciale weg die Hazer- swoude-dorp met de Rijndijk verbindt. Contact Twee jaar later probeerde de com missie het opnieuw. Weer zonder resultaat. Rijnsburgs kunsthisto ricus Leenheer legde contact bij het ministerie voor cultuur, rec reatie en maatschappelijk werk. Dit zegde toe de zaak nog eens in behandeling te zullen nemen. Onlangs zou een beslissing zijn genomen, maar zij is uitgesteld tot half juni. Doordat er opeens twee pilaren erg slecht werden en het dak ging lekken, werd er een noodkreet geslaakt aan het adres van mo numentenzorg. Broekhuizen ver telde gisteravond „goede hoop" te hebben op een gunstig bericht uit deze hoek. De gemeenteleden hebben in die tussentijd bepaald niet stil geze ten. Zij hebben diep in de buidel getast. Twee acties leverde twee honderdduizend gulden op. Het saldo van de restauratiecommis- De muursteilen zijn van Romaanse oorsprong. Het materiaal dat voor het complex werd gebruikt, was afkomstig van een leegstaande kapel in Noordwijk. De uitbreiding die later aan de kerk is gebouwd doet afbreuk aan het geheel. Bij een vooraf gaande uitbreiding, zijn twee kolommen vervangen door ijzeren binten. Waar zij aanslui ten, zijn de kolommen ernstig ge scheurd. Het oude gebouw be weegt. Van de Sterre zou de kolommen graag weer terugplaatsen, maar dan ontstaan „dooie" plaatsen in de kerk. Het ritme van de ko lommen wordt dan wel weer ge handhaafd. Constructief is dat goed. Dit komt het interieur ten goede. Het orgel verkeert in een uitstekende toestand. Demonte ren en na de restauratie opbou wen zou te veel kosten. Een stof- dichte ombouw maken met kli maatbeheersing is beter. De Gemeneweg in Hazerswoude-dorp: nog altijd tamelijk veel ongelukken. Vorig jaar twintig gevallen. T *1 ALPHEN AAN DEN RIJN - Raadsleden van Progressief Alp hen hebben B en W van Alphen vragen gesteld over de activitei ten van de in Alphen gevestigde groQthandel in Zuidafrikaanse wijnen, Jevline Ltd. De groot handel is sinds vorig jaar novem ber gevestigd aan het Groenoord 83. De raadsleden vragen B en W onder meer of het hen bekend is dat het hier gaat om een groothandel in Zuidafrikaanse wijnen. Zij zijn van oordeel dat het in strijd is met de voorschriften in het bestem mingsplan om woningen, of een gedeelte daarvan, in te richten als bedrijfsruimte. Zij vragen B en W dan ook welke stappen het col lege daartegen denkt te onder- Wanneer Jevline Ltd een aanvraag bij de gemeente indient voor ves tigingen in een kantoor of op het industrie terrein, moet die aan vraag worden afgewezen, gezien de aanbevelingen van de Ver enigde Naties tot een economi sche boycot van Zuid-Afrika, vinden de raadsleden. De raadsleden van Progressief Alp hen informeren bij het college of het college ook die mening is toe gedaan. De raadsleden H. van Steenis en Johan Goossens heb ben hun vragen schriftelijk bij het college van B en W ingediend. gezellige drukte op de markt in Ridderveld. Wethouder Haanstra bewondert de standjes.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27