"Speeltuinwerk is altijd in een hoekje gedrukt" Bejaarden willen ruimere inspraak "Boycot-actie prachtig maar geen boycot" Bond van Speeltuinverenigingen gaat weer van start J|PfBerenbu TOT ZIENS OP HET ORANJEBAL. DO DONDERDAG 27 APRIL 1978 LEIDEN ADVERTENTIE LEIDEN - 'Het speeltuinwerk is een heel aparte beweging. Want hoewel we uiterst belang rijk werk doen - we zijn er tenslotte voor en door kinderen - hebben we altijd in een hoekje gedrukt gezeten. Altijd zijn we op de achtergrond gehouden Waarbij de gloednieuwe voorzitter van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, M. Wilstra (45) wel meteen aantekent dat 'het speeltuinwerk' lange tijd zelf ook niet op de voorgrond heeft willen treden. Daar was een tijdlang ook alle aanleiding toe. De veertigja rige bond, het overkoepelend or gaan voor veertien Leidse speel tuinverenigingen, stond tot voor kort na jaren van floreren op een zacht pitje. Een voorzitter was al twee jaar weg en van de rest van het bestuur was eigenlijk alleen de heer Arends, vurig pleitbezor ger van het Leidse speel tuinwerk, nog over. De bond bestond feitelijk alleen nog maar in naam toen een jaar of wat geleden drie bestuursleden van de Beatrix-speeltuin hun in trede deden. Maar ook hun lukte het niet de bond nieuw leven in te blazen. Ze haakten in de herfst van 1976 af. Restte een penningmeester plus twee voorzitters. Dat sudderde door tot een plotselinge impuls, nu enkele weken geleden. Tjdens een ledenvergadering kwamen er wederom drie Beatrix-be- stuursleden die er onder het motto: de bond heeft wel degelijk bestaansrecht, zij moet voor de ondergang worden behoed, in stapten. Zodat bijna het voltallige bestuur, behalve voorzitter Wil stra bestaande uit mevrouw Mat hot, de heren Werk, Sliggers, Arends, De Koning, Vermond en Van Zonneveld zijn intrede in de bond heeft gedaan. Frisse moed Drie van de acht leden zijn afkom stig van de Beatrix-speeltuinver- eniging. 'Een treurige zaak na tuurlijk, want hoe kunnen wij die in Zuid-West zitten nou praten over speeltuinen in noord'?, vindt Wilstra. Ondanks die han dicap kan de bond wat hem be treft met frisse moed weer aan de gang. Binnenkort zal zij officieel gaan kennismaken met het ge meentebestuur en de speeltui nen. Concreet is het voor de nieuwe voorzitter nog moeilijk werken. Hij worstelt zich door de papieren stroom heen en heeft eigenlijk nog maar één echt plan: 'Ik wil onderzoeken' zo zegt hij fel 'wat het speeltuinwerk de ge meenschap nu eigenlijk wóórd is. Vergeleken met wat club- en buurthuizen krijgen worden wij afgescheept met een fooi, en dat is treurig. Wij willen kijken waar we nu eigenlijk precies staan in de ogen van de gemeente. Geen enkele Leidse speeltuin kan op dit moment dure speeltuinwerk tuigen aanschaffen. Nou is het ook weer niet zo dat we per sé dure stukken moeten aankopen. Je hoeft in deze tijd niet meer aan te komen met een glijbaan. Maar' en dan volgt een gloedvol betoog over 'de kinderen': Fantasie Spelen is een belangrijke ontwik keling van het kind. Dat moet naar eigen idee, met fantasie, kunnen spelen en bewegen. Je moet het niet belemmeren. Maar in deze tijd is het moeilijk zeaan hun trekken te laten komen. Je moet ze vrijlaten- een keurig grasperkje, daar hebben ze niets aan. Een woest terrein, waar ze kunnen graven, klimmen, noem maar op, daar kunnen te terecht. Vanaf de kleuterschool worden ze al aan regels onderworpen. Daarom is dat vrije spel zo be langrijk, het feit dat ze zelf mogen bepalen wat ze willen 'zo be sluit Wilstra zijn woordenvloed. ADVERTENTIE Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde i Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. Inspraak is tegenspraak 'Ze vragen me wel eens: zit daar nou nog wel toekomst in, in dat speeltuinwerk' zegt hij peinzend. 'Maar dat zit er wel degelijk. Wij zijn namelijk de enige club die zich richten op het kind zélf. Het élub- en buurthuiswerk is daar van af gestapt, die bepalen voor de mensen wat er gebeurt. Ik heb er niks tegen, maar dat is wel een heel andere invalshoek. Kijk, clubhuizen werken met betaalde krachten op commerciële basis. Wij hoeven dat niet te doen. Het kind bepaalt toch zelf wat 'ie wil Samenwerking of, met een mooier woord, integratie tussen het speeltuinwerk en club- en buurthuiswerk, is van oudsher een pijnlijk punt. In Leiden roept iedereen al jaren dat 'die speel- tuinbesturen onwillig doen' en dat de speeltuinverenigingen als de dood zijn de grond onder hun voeten te zien afbrokkelen. Ook voor Wilstra is het moeizaam sleutelen aan die samenwerking vanuit de basis die het speel tuinwerk heeft. Gescheiden 'Kijk' zegt hij er verder over 'Je moet het wel gescheiden houden. Het speeltuinvereniging-bestuur moet natuurlijk kunnen samen werken met dat van een club- of buurthuis, en andersom. Zo mo gen er best bijkomen van mij maar samenvoegingDan is het speeltuinwerk het speel tuinwerk niet meer. Eén van onze eerste daden is ook geweest een brief schrijven aan de gemeente lijke commissie die vorige week praatte over samenvoeging van de speeltuin Morswijck met de peuterspeelzaal en het wijk- comité. Daar wisten wij niets van af. En dan snel overschakelend: 'Het is eigenlijk jammer dat we met die romslomp van vergaderen, on derhoud van speeltuinen, subsi dievoorzieningen zitten. Dat is veel meer werk dan waar we eigenlijk voor zijn. Het zou ook een stuk makkelijker werken zijn als er meer vrijwilligers waren. Vader die eens kunnen verven of timmeren. Ze zitten allemaal zo vast aan het geijkte patroon van auto's wassen en boodschappen doen dat ze vergeten dat het speeltuinwerk zit te springen om Dat hebben we dan weer gehad. Een openbare discussie tussen alle betrokkenen. Over de or ganisatie van het sociaal-cul tureel werk. U weet wel, dat is het werk van de buurthuizen, de buurt- en wijkgroepen, de peuterspeelzalen, de padvinders, de speeltuinen, de sportieve rec reatie enz. enz. Die discussie had plaats in het stadhuis; nog wel in de raadszaal; op maandagavond 24 april. Wethouder Tesselaar stelde het heel duidelijk: hij trekt zich van inspraak niets aan. Zijn stand- Voorzitter Wilstra van de Bond: "Kinderen niet belemmeren in hun spel Klachten over samenstelling Indicatiecommissie Bittere zaak Wilstra is er vast van overtuigd dat het vrijwilligerswerk terug zal komen. 'De mensen krijgen ge noeg van die tv'. Voorlopig noemt hij het speeltuinwerk in Leiden nog 'een bittere zaak'. Sombere geluiden zijn ook te be luisteren als hij het over de ge meentelijke reorganisatieplan nen heeft. Volgens die plannen moet de Leidse Jeugd Actie, de para-gemeentelijke instelling waar bij de Bond is aangesloten, verdwijnen. Wilstra toont zich daar een fel tegenstander van. 'Bij de LJA kan ik altijd terecht, het begrip in inzicht van directeur Steinbach hebben we broodno dig. De gemeente wil hokjes gaan bouwen. Tuurlijk, ze hebben het beste met ons voor, maar als ze die plannen doorvoeren zitten we straks met handen en voeten ge bonden. Als de LJA door een ge meentelijk apparaat wordt ver vangen ligt het speeltuinwerk in éém keer plat. Want die man ach ter dat bureau heeft noch tijd noch inzicht in onze problemen. Kijk, het enige dat wij nog heb ben is het vrijwilligerswerk. Vanuit die basis en met behulp van de LJA moeten we aan het speeltuinwerk gaan werken MIEP DE GRAAFF punt stond al vast. Een verslag werd door de gemeente dan ook niet gemaakt. Zijn préadvies aan de gemeenteraad zou hij niet wij zigen. Toch was er geen spreker die voor zijn plannen was! Vol gens Tesselaar kon je proberen de raadsleden te beïnvloeden. Er waren er vijf, zo werd mij verteld. Dat noemen ze geïntegreerde be leidsvoorbereiding. Dat wil zeg gen: overleg met de betrokken instellingen en groepen bij elke fase van de beleidsvoorberei ding. Dus niet alleen "inspraak" op het eind van de rit. Want dan LEIDEN - Vorig jaar is door de ge meente Leiden volgens de wet op de Bejaardenoorden een zoge naamde Indicatiecommissie in het leven geroepen. Deze Indica tiecommissie is bedoeld als een inspraakorgaan voor bejaarden, met een adviserende taak op ve lerlei gebied (onder andere op het punt van de huisvesting). De wijze waarop deze commissie in Leiden is samengesteld heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij de Commissie Vernieuwd Ge coördineerd Ouderen Beleid, het CVGOB. Volgens het CVGOB is de samen stelling van ds Leidse Indica tiecommissie niet in overeens temming met de wet. Zij heeft dan ook onlangs een brief ge stuurd aan Gedeputeerde Staten, waarin zij er bij de provinciebe stuurders op aan dringt om de gemeente Leiden alsnog te be wegen een Indicatiecommissie samen te stellen overeenkomstig de wet en, daar waar mogelijk is, hierbij rekening te houden met de wensen van het CVGOB. De inhoud van deze brief zal overi gens vanavond besproken wor den in een gemeentelijke com missievergadering. Het CVGOB samengesteld uit vertegenwoor digers van diverse diensten centra, uit leden van de katho lieke bond en de algemene bond van bejaarden in Leiden alsmede uit vertegenwoordigers van be wonerscommissies van bejaar den die in verzorgingstehuizen wonen, is opgericht in juni 1976 en heeft zichzelf tot doel gesteld om inspraak van ouderen in Lei den stedelijk te coördineren. Zij wordt hierbij ondersteund vanuit de Stichting Dienstencentrum Leiden. De heer Zitman van het CVGOB: De wet schrijft voor dat in de In dicatiecommissie alleen mensen zitting mogen hebben die geen binding hebben met de ge meente. De Indicatiecommissie moet geheel bestaan uit onaf hankelijke personen. In Leiden is dat niet het geval want er zitten alleen GG en GD functionarissen in de commissie. Dus van een on afhankelijke commissie is geenszins sprake en daardoor ook niet van inspraak van bejaar den. De heer Van de Meyden: Wanneer je daarover gaat klagen bij de gemeente doen ze net of je seniel bent. Het enige datje te ho ren krijgt is dat volgens hen niet gesleuteld hoeft te worden aan de samenstelling van de commissie omdat zij goed functioneert. Nou behalve dat de samenstelling van kan je de plannen alleen nog maar tegenspreken. En dat ge beurt dan door geoefende spre kers die geen last meer hebben van "drempels". Je kan zo op je vingers uittellen wie dat zijn. Op een enkele uitzondering na niet Jan met de Pet. Nu maar hopen dat we de gemeen teraadsleden kunnen beïnvloe den. We zullen het proberen bij de verkiezingen vcor de gemeen teraad. Dirk van der Ham, Vijf Meilaan 59, Leiden. niet deugt, func tioneert zij nog slecht ook, het geen ik kan opmaken uit de reac ties van verschillenke bejaarden. Bovendien wordt de Indica tiecommissie draaiende gehou den met overheidsgelden. Op deze manier kan daar helemaal geen controle op worden gehou den en heeft de gemeente na tuurlijk geen extra kosten. De heer Zitman: "In Voorschoten en Oegstgeest is de samenstelling veel beter. In Voorschoten bij voorbeeld is de Indicatiecom missie samengesteld uit een huisarts, een wijkverpleegster, een maatschappelijk werkster, een pastor, een ambtenaar van de gemeentesecretarie en een be jaarde. Zo'n samenstelling is na tuurlijk wel even wat anders". De heer Sibon van de Stichting Dienstencentrum: "Het gaat ons helemaal niet om de personen die er in zitten, maar de wijze waarop de samenstelling tot stand is ge komen. Dié is fout en daar moet verandering in komen. De wet zegt dat er in elk geval een onaf hankelijke deskundige, een arts "BLIJ DAT IK RU LEIDEN - Een Leidse automo bilist van 61 jaar werd giste ren op een niet al te zacht zinnige manier aangepakt door een collega-automobi list. De man reed over de Morsstraat richting Blauwpoortsbrug. Op de op rit van de brug stond een auto midden op de weg stil, die de doorgang voor de hem achterop komende auto's versperde. Met veel moeite kon de file die al was ont staan de auto toch passeren. De 61-jarige automobilist, laatste in de rij, maakte in het voorbijrijden het welbe kende gebaar met de wijs vinger naar het voorhoofd tegen de man die de weg ver sperde, die daarop meteen de achtervolging inzette. Hij duwde de auto op, en stapte bij het rode stoplicht op het Kort Rapenburg gekomen uit zijn auto, drukte het por tierraampje van de andere auto open, verkocht de 61- jarige man een vuistslag in het gezicht en scheurde diens overhemd aan flarden. Hij dreigde hem bovendien te zullen vermoorden. Het slachtoffer is daarop snel weggereden. De politie heeft aan de hand van het sig nalement van de hard handige automobilist een onderzoek ingesteld naar diens identiteit. Maar ook het komplete toebeho- 5n. Zoals fraaie kussens, parasols, jintafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort. U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendaveen en een maatschappelijk werk ster, die gewend is om met oude ren om te gaan, in de commissie moeten zitten. In Leiden is dat niet het geval en dat had men eigenlijk drommels goed in de gaten. Vandaar dat men aan Ge deputeerde Staten heeft ge vraagd om voor Leiden een uit zondering te maken en de samen stelling van de Indicatiecommis sie goed te keuren. Volgens ons laat de wet deze speelruimte ech ter niet toe. Wat is nu eigenlijk precies de taak van zo'n Indicatiecommissie? Sibon: "Het samenstellen van ur- gentielijsten voor het plaatsen van bejaarden in verzorgingste huizen. Verder het inventarise ren van wat er allemaal nodig is op het gebied van bejaarden huisvesting, het inschakelen van de Stichting Gezinsverzorging en van het Dienstencentrum. Kor tom een veelzijdige adviserende taak. Daarom is het zo hard nodig dat de commissie ook veelzijdig van samenstelling is. ADVERTENTIE Wereldkam pioenscliappeii LEIDEN - "Als de Nederlandse sportjournalisten niet alleen gaan kijken of de bal rond, het gras groen, en of er 22 spelers op het veld lopen, dan hebben de acties tegen de Nederlandse deelname aan de Wereldkampioenschap pen voetbal in Argentinië ook hun zin gehad als Nederland toch gaat." Dat zei Nico Scheepmaker (journa list) gisteravond tijdens een fo rumdiscussie die in Leiden geprganiseerd werd door de PSP, de PPR, het Chili-front, en de SKAN (Argentinië Komitee). De avond die nogal matig bezocht werd (mogelijk door het voetbal op TV) leverde verder weinig meer op dan de protesten tegen het Argentijnse bewind die ook Bram en Freek al tijdens hun ac ties hebben laten horen. Wel werd in de forumdiscussie de leuze van de actie, Nederland kan iets bereiken in Argentinië door niet te gaan, ter discussie gesteld. Scheepmaker was van mening dat aktievoerder hier in Neder land wel voor een boycot konden zijn, maar dat de Argentijnen er anders over schijnen te denken. Zo vinden vakbondsleiders in Argentinië boycot-acties prach tig, als er maar geen boycot volgt. Zij willen de Wereldkampioen schappen Voetbal gebruiken om vlak voor die beginnen looneisen te stellen, en als die niet ingewil ligd worden stakingen te organi seren. de vakbonden denken dat het militaire bewind in Argenti nië tijdens de WK dan geen te genmaatregelen durft te nemen. Het forum was eenstemmig van mening dat nooit zoveel informa tie over de militaire junta naar buiten zou zijn gekomen zonder de kampioenschappen voetbal in Argentinië. Wel toonde men zich teleurgesteld dat de Wereld kampioenschappen hockey, on langs ook in Argentinië gehou den, slechts een beperkte infor matie over de militaire dictatuur had opgeleverd. Scheepmaker meende echter dat voetbaljoiir- nalisten betere journalisten zijn dan hockeyjournalisten en dat er daarom bij de WK ook andere dan sportinformatie naar Nederland zou komen. Voetbalspeler Oeki Hoekema be kritiseerde het beleid van de KNVB die tot dusver zegt alleen uiterste terughoudendheid te willen betrachten ten aanzien van de Argentijnse organisatoren. Hij zei te hopen dat KNVB zich als nog zal uitspreken voor een duidelijk gedragspatroon. Het zou zeker uitmaken als Neder land, als niet onbelangrijk voetballand, niet zou deelnemen aan recepties. PvdA-buitenlandsecretaris Wim Bogaard wees de kritiek dat zijn partij zich te geremd zou opstel len ten aanzien van de boycotac tie met nadruk van de hand. Hij meende dat de acties tegen Ar gentinië niet teveel geënt moeten zijn op de Wereldkampioen schappen omdat de schending van de mensenrechten ook na juni zal doorgaan. Bogaard zei het van grootste belang te vinden dat de boycot van de WK-voetbal als motor van de acties wordt ge bruikt, maar vooral dat de zaak ook na juni in beweging blijft. Bromfietser aangereden LEIDEN - Een bromfietser, een 23-jarige man uit Leiden, werd gisterochtend in alle vroegte aangereden door een personen auto die achteruit van een par keervak op het Rapenburg reed. De bromfietser viel, en moest met bekneusde ribben voor onder zoek naar het Diaconessenhuis. LEIDEN - De gemeentelijke plantsoenendienst kreeg gistermiddag ee niet alledaags bezoek. Rond twee uur verscheen in het gebouw aan d Boommarkt de heer Rde Vos uit de Juliana van Stolberghof met een schac met beschuit met muisjes. De tractatie voor het personeel stond in verban met de geboorte van een vijftal jonge gansjes in het plantsoen van h< Juliana van SU)lberghof. "Voor de goede zorgen voor plant en dier", aldi de heer De Vos.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23