PSV: "Cup is bijna binnen" P/Leiden in play offs zonder Van Rooden Bastia blijft steken in de modder Kritiek op medische begeleiding Optimisme na "netste finalewedstrijd sinds mensenheugenis Militairen houden de Duitsers op 1-1 DONDERDAG 27 APRIL 1978 PAGINA 19 BASTIA - Na de 0-0 nederlaag tegen de in het krakkemik kige Stade Armand Cesari opmerkelijk nuchter ac terende PSV bleef Johnny Reps gelaatsuitdrukking ver stoken van ieder spoor van enthousiasme. "Vóór deze wedstrijd ging ik er van uit dat we tien procent kans hadden om de UEFA Cup te pakken. Nu is dat percentage gezakt tot vijf. Ja, we hebben over veertien dagen in Eindhoven nog hooguit vijf procent kans op de beker". Op het Corsicaanse moerasje dat tussen de vier cornerpalen was gelegen, kwam Johnny Rep gis teravond opvallend slecht uit de voeten. Bastia's Nederlandse ve dette: "Ik was nog bang voor mijn geblesseerde arm. Als ik de bal kopte, was ik bijvoorbeeld als de dood om uit te glijden. Werkelijk, ben ik volledig fit dan loopt het heel anders. Dan had ik er na de rust waarschijnlijk ook eentje in gekopt. Ik kreeg er de mogelijk heid voor. Maar ja, ik dorst toen niet eens op te springen". "Verder was het natuurlijk logisch ook dat ik me nogal gedeisd hield. Vergeet niet dat ik drieëneenhalve week niet had gevoetbald. In de tweede helft wilde ik wel wat meer geven, maar toen stond het veld het niet toe. Want na rust liep ik uitgere kend op het slechtste stuk dat er bij was. Ik zakte er tot mijn enkels in weg. Hopeloos". En dan ineens met een geïrriteerd handgebaar: "Geloof me, als het veld goed was geweest, hadden we dit PSV gepakt". Merkwaardig genoeg sprak een kleedkamer verder René van de Kerkhof woorden van dezelfde strekking. De snelste helft van de tweeling: "Ik ben er van over tuigd dat we dit Bastia op een be ter veld hadden geklopt. In PSV zat toch veel meer inhoud? Al moet ik Bastia wel een com pliment geven wat betreft hun sportiviteit. Barcelona was deze maand schofterig, maar Bastia speelde correct. Al was Bar celona natuurlijk wel een stuk gevaarlijker". Triomf Na de doelpuntloze finalewedstrijd blonk er in de ogen van Kees Rij vers een glans van triomf toen hij opmerkte: "Op dit bar slechte veld hebben beide elftallen een grootse wedstrijd weggegeven. En wij hebben daarbij nog de be ste kansen op een doelpunt ge had. Al geef ik ook onmiddellijk toe dat we vóór de rust aardig overrompeld werden. Maar in die periode heeft Jan van Beveren formidabel werk afgeleverd". Jan van Beveren: "Het was voor mij een heerlijke wedstrijd. Een fijn stadionnetje vond ik het ook. Het publiek bovenop de lijnen. Ik mag dat wel. Van de toeschou wers hèb ik amper last gehad. Er is wel een kleinigheidje naar me toegegooid, maar dat stelde niets voor. In de Nederlandse eredivi sie krijg je bij uitwedstrijden doorgaans heel wat meer naar je hoofd". "Trouwens, alles is even sportief verlopen. En dat ik één keer b\j een aanval van Bastia gebles seerd bleef liggen, daar kon ook niemand wat aan doen. Alleen ik zelf. Ik raakte met een nop van mijn linkerschoen mijn eigen rechterkuit. Ik blesseerde mezelf dus". Vlekkeloos Dat de happening in het Bastia-sta- dion gisteravond zeer ordelijk verliep, daar was iedereen het in de uitbundige Eindhovense kleedkamer roerend over eens. Willy van de Kerkhof: "Dit was vol gens mij de netste finalewed strijd in een Europa Cup die er sinds mensenheugenis is ge speeld. Maar die Joegoslavische scheidsrechter was dan ook een kanjer". Kees Krijgh wordt voor de zoveelste maal voorbijgelopen door Mariot, "de beste voetballer"die de PSV-er dit seizoen tegen zich heeft gehad. Familielid René: "Alleen was het belachelijk dat hij mij een gele kaart gaf. Wat deed ik nou hele maal? Ik stak alleen als protest mijn armen omhoog. Maar ge lukkig heb ik in dit toernooi nog geen kaart gehad, dus ben ik er over veertien dagen weer gewoon bij". Kees Rijvers, met een fijn glim lachje: "Had ik vantevoren niet gezegd dat al die onheilspellende verhalen van Johnny Rep in sterke mate overdreven waren? Er is toch niets gebeurd?" Johnny Rep, voor het eerst weer met een grijns om zijn mondhoe ken: "Ach, natuurlijk heb ik toen met die verhalen sterk overdre ven. Al was het vanavond wel ontzettend rustig op de tribunes. Ik geloof dat onze supporters door al dat water half verzopen BASTIA - Het Stade Cesare, dat officieel zo'n 12.500 toeschou wers kan bevatten, was voor de eerste finale wedstrijd van UEFA-Cup lang niet uitver kocht. Er waren slechts 8.680 kaarten verkocht. Die waren goed voor een recette van 1.290.190 Franse francs ongeveer 645.000 Nederlandse guldens. Toch een recordopbrengst voor de Corsicaanse club. Bastia-trainer Pierre Cahuzac: "We hebben vanavond een paar kan sen laten liggen. Maar we zijn voor de return nog bepaald niet kansloos. We hebben in dit toer nooi in uitwedstrijden al eerder wonderen verricht". Collega Kees Rijvers, voorzichtig: "Het is nog steeds een open strijd. We hebben allebei nog evenveel kans op de UEFA Cup". De opnieuw sterk voetballende Ernie Brandts, iets dapperden "Voor zestig procent is de Cup al binnen". De zwakste PSV'er, Kees Krijgh: "Ik had de gevaarlijkste man te gen. Die Mariot was de beste voetballer die ik dit seizoen tegen heb gehad. Ik had ontzettend veel moeite met hem". De vrouw van uitblinker Mariot maakte een uurtje na de wed strijd duidelijk dat lang niet iede reen bij Bastia verrukt is over Johnny Rep. Toen de Neder landse gastarbeider in Frankrijk het stadion verliet, beet madam Mariot hem de volgende woorden toe: "Hé Rep, het enige wat jij hier doet is je zakken vullen. Werken is er niet bij. Waarom donder je eigenlijk niet op?" ROB VENTE SITTARD - Het Nederlands mili tair voetbalelftal heeft gister avond in Sittard een verdiend 1-1 gelijkspel behaald tegen de Westduitse militairen. Nadat Duitsland voor rust door een doelpunt van uitblinker Ressel op een 0-1 voorsprong was geko men, kwam de Jan Zwartkruis- brigade na de hervatting ener giek terug. De Duitse ploeg werd na rust de defensierol opgedron gen en nadat FSC-speler Tiny Ruysch de paal had getroffen moest de talentvolle Duitse goalie Stein halverwege de tweede rondgang capituleren voor een inzet van Roda JC-spe- ler Leo Degens: 1-1. Iran, met Nederland, Schotland en Peru, ingedeeld in groep 4 van het toernooi om het WK voetbal in Argentinië heeft gisteren met 1-1 gelijk gespeeld tegen Bul- garije-B. Een andere ploeg, die naar Ar gentinië gaat, namelijk Polen, heeft gistermiddag een oefen- BASKETBALLER BREEKT BEEN LEIDEN - Het team van Parker Leiden zal aanstaande zaterdag de play offs, de eindstrijd om het Nederlandse basketbalkampioenschap, ern stig verzwakt beginnen. De in maart uit Amerika teruggekeerde Leide- naar Hans van Rooden (20) heeft afgelopen maandag een beenfractuur opgelopen. Tijdens een basketbalpartijtje op een buitenveld kwam Hans van Rooden na een duel ongelukkig terecht. Foto's toonden aan dat zijn linkerbeen net boven de enkel gebroken was. De genezing zal zo'n acht weken in beslag nemen. Dat betekent het einde van het bas ketbalseizoen voor Hans van Rooden, waarin hij zowel de play-offs als de Europa Cup strijd met het Nederlands team moet missen. De klap kwam niet alleen voor Hans van Rooden erg hard aan. Leiden- coach Henny Blom had na het wegvallen van Wim Weemhoff (kniebles sure) op een spoedige terugkeer van Hans van Rooden uit Salt Lake City aangedrongen. Op 5 maart maakte de veelvuldige jeugdinternational zijn rentree in het eerste team van Leiden en in korte tijd paste hij zich aan in de ploeg. De laatste weken was Hans van Rooden steeds te vinden in de beginopstelling van Leiden, waardoor Blom meer ruimte kreeg bij het gebruik van de centers Bartolome en Kip. Hans van Rooden vormde een zeer belangrijke schakel in de door Blom uitgewerkte systemen voor de play-offs duels tegen Nat. Ned. Donar. Met Hans van Rooden erbij en met Renso Zwiers geblesseerd aan de kant bij de Groningers (hij brak enkele weken geleden zijn middenvoetsbeentje) had Leiden uitste kende papieren voor de Finale van de titelstrijd. Zaterdag zal in Groningen moeten blijken in hoeverre Blom zijn team nog kan omschakelen naar een spel waarbij Peter Kop de rol van Hans van Rooden zal moeten overnemen. wedstrijd tegen Bulgarije met 1-0 gewonnen. Lato maakte in de tweede helft het enige en win nende doelpunt. De teams van Woubrugge, Lei den, Valken en KRV hebben in hun poule voor de bekercompeti tie de leiding genomen. Woubrugge deed dit door in poule A van het bezoekende Kic kers met 2-0 te winnen. In de zelfde groep wist Alphia met 1-2 MVKV eronder te houden. Lei den klopte in poule B het be-' zoekende SJZ met 2-0 en Unitas zag kans het bezoekende Stompwijkse Boys met 3-0 te ver slaan. Valken zegevierde in poule C bij Oegstgeest 0-1. In poule D deelde leider KRV met GWS de punten: 1-1. Bernardus schoot thuis tegen LSW'70 met scherp en won met 6-2 terwijl Abbenes WSB met 2-3 baas bleef. Van Dord: nog twee jaar Ajax AMSTERDAM - Ajax verdediger Pim van Dord heeft zijn contract voor twee jaar verlengd. Uit de A-selectie kwamen ook Ja ger (twee jaar) en Verkaaik (een jaar) tot overeenstemming met het clubbestuur. BASTIA - Tenslotte toch nog waarschuwende geluiden in het PSV-kamp. Omdat het dappere Bastia, gesloopt in de modderslag, in dit Europa Cup-toernooi toch maar liefst driemaal al een uitwedstrijd heeft weten te winnen. Geen --onderschatting derhalve in Eindhoven en het moet wel vreemd gaan wanneer PSV na de gemakkelijke 0-0 gis teravond straks voor eigen publiek de UEFA Cup niet in de wacht zou kunnen slepen. Glimoogjes van Kees Rijvers. Die van tevoren voorspeld had dat het met die "hel" in Bastia best mee zou vallen. Die niet zo erg geloofde in alle wild west-verhalen. Terecht, naar zou blijken. Al vijf uur voor de aftrap was het grauwe stadion van Bastia gevuld met 18.000 schreeuwende socio's. Vijf lange uren werd de verveling verdreven via het ontsteken van vuurwerk en het zingen van de clubliederen. Maar dat op het eerste gezicht ver woestende decor brokkelde zich wel af onder de loodgrijze lucht van waaruit de regen onophoudelijk neerplensde. Het zal altijd wel een raadsel blijven waarom de Joegoslavische arbiter Naksimovic tenslotte besloot de wedstrijd onder deze er barmelijke omstandigheden te laten spelen. Eerst stroopte hij zeer omzichtig zijn broekspijpen op, vervolgens trachtte hij een bal te laten stuiten, maar het leer bleef steken in de modder en tens lotte keurde hij het veld goed. Op verzoek van beids par tijen, dat wel. Maar de jurist, die ook in Argentinië zal flui ten, benadeelde door die be slissing ongetwijfeld het energieke team van Bastia. Want waar verdedigen nog vrij goed mogelijk was, daar smoorde elke aanvalspoging in de allesverstikkende mod der. En aanvallen wilde Bas tia best. Tien minuten lang bijvoorbeeld kon het Cor sicaanse talent Mariot op links Kees Krijgh voor schut zetten met zijn onnavolgbare acties, maar het vergde zoveel van zijn energie dat de PSV'er nadien eigenlijk geen kind meer had aan de jongleur. Tel daarbij het feit dat Poortvliet de spelbepaler van Bastia, Claude Papi volledig uit schakelde en de gemak kelijks wijze waarop PSV naar het doelpuntloze gelijk spel gleed laat zich toch wel verklaren. Dat geschiedde in een duel, hoopgevend op sportief gebied. De arbiter had geen problemen de strijd in goede banen te leiden, daarvoor hadden de spelers teveel consideratie met el kaar. Geen blessure derhalve; één gele kaart, voor René van de Kerkhof, die teleurgesteld een bal wegschopte toen hij ten onrechte van buitenspel beticht werd. Bastia-PSV. Trainer Pierre Ca huzac zou later terecht uit roepen dat de modder schuld had aan het uitblijven van de echte sfeer. De coach: "Met ons typisch aanvalsspel zijn wij in staat bij het publiek een speciale sfeer te creëren. Maar nu: iedere poging om tot een constructief aanvalsspel te komen was door het slechte terrein tot mislukken ge doemd". Veel balverlies dus voor Bastia, en slechts een kwartier lang (in de eerste helft) een paar benauwde momenten voor de resoluut ingrijpende Jan van Beveren. In diezelfde eerste helft had PSV overigens sterk gemakkelijk zelf twee keer kunnen scoren. Maar René van de Kerkhof en Harry Lubse misten hun kansjes, die ze overigens gekregen hadden omdat de bal in de waterplassen op de meest vreemde momenten was blijven liggen. Bastia kon daar eigenlijk voor rust maar één reële kans te genover stellen. Van Johnny Rep. Viu een schitterende beweging had hij zich langs Van Kraay gewerkt, maar zijn schot was te slap om schade te kunnen aanrichten. En dat was eigenlijk het enige wa penfeit van de Oranjekan didaat in deze wedstrijd, maar hij valt daarover nauwelijks te blameren. Rep: "Ik miste natuurlijk nog wed strijdritme na die vier weken rust en dan, die arm zit me echt nog niet lekker. En als je bang bent om te vallen, dan word je in al je bewegingen onzeker." Na de hervatting kreeg Bastia het nog zwaarder dan voor rust. Dat er diende te worden aangevallen op een helft die in wezen volstrekt onbe speelbaar was. DeCorsicanen begonnen met de moed der wanhoop aan een poging toch tenminste dat ene doelpunt te maken waarop ze gezien hun overwicht in die eerste vij fenveertig minuten recht hadden. Tevergeefs. De indi viduele klasse om onder deze erbarmelijke omstandighe den reële kansen te creëren ontbrak gewoonweg. Ook de wissel lacuosta tegen de aan vallende middenvelder Felix leverde nauwelijks of niets op. In die tweede helft nam PSV het heft zo mogelijk nog steviger in handen dan voor rust. Met bewonderenswaar dige kalmte werd er oprui ming gehouden en het leek er op als de Eindhovenaren het echt gewild hadden, ze nog hadden kunnen scoren ook. Maar omdat PSV over de middenlijn slechts een schaarse bezetting van het veld wenst te handhaven, kwam ook de Bastia-doelman niet in moeilijkheden. En zo moest het verregende pu bliek, tenslotte, een sombere aftocht blazen. De schuldige werd aangewezen: de scheidsrechter. Die had nooit mogen laten spelen, als het droog was geweest, ja als alles normaal was gegaan, dan had hun trotse Bastia toch zeker met 3-0 gewonnen. Maar die optimistische geluiden vielen niet te rijmen met de gerouti neerde wijze waarop de Eindhovenaren de toch aan vankelijk zo gevreesde tegen stander bedwong PIM STOEL AMSTERDAM - De clubartsen van de drie grote leveranciers voor de groep van veertig, waar de Ne derlandse selectie voor Argenti nië uit zal worden gekozen, heb ben kritiek geuit op de plannen van de KNVB voor de medische begeleiding van het Nederlands elftal. De artsen Rolink (Ajax), Van Rompu (AZ) en de chirurgen van de Brekel (PSV), Dicke (Ajax), Groot (AjajO alsmede prof. Greep hebben in een brief aan het be stuur van de KNVB hun bezwa ren kenbaar gemaakt. Zij schrijven onder meer dat zij verontrust zijn over het plan van de KNVB een zogenaamd abon nement op de jet-dokter te ne men. Zij menen dat er geen en kele garantie bestaat dat een speler, na een ernstige blessure, binnen 24 uur thuis in zijn bed kan liggen, zoals wordt gesug gereerd. In Argentinië heeft generaal Angel Barbieri. hoofd van de Ar gentijnse veiligheidsdienst en belast met het welzijn van spelers en supporters tijdens de Finales van het toernooi om het WK voetbal zijn waarschuwende vin ger opgestoken: "Een ieder, of dat een Argentijn, een buiten lander, ja zelfs een soldaat is die de Argentijnse wetten overtreedt verdwynt in de gevangenis. We kunnen niet toelaten dat het toernooi om het WK in een chaos eindigt". 7ZV/f OCW CA&OS?. cs f&eAAC.. o0o

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19