Uitbreiding rechten van de mens In totaal 43 jaar geëist tegen vijf heroinesmokkelaars Krematie? Begrafenis? U behoeft nutoch niet te beslissen. Episcopaat doet beroep op regering Brazilië Studenten bezetten weer halMaagdenhuis EXTRA VLEESBERICHT Hou ze In de gaten! ENERGIEK 65+ ECHTPAAR WEEK DELA DONDERDAG 27 APRIL 1978 VARIA PAGINA 11 J 1 Besluit Raad van Europa: STRAATSBURG (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van de twintig landen van de raad van Europa heb ben vandaag in Straatsburg besloten dat de rechten van de mens moeten worden uitgebreid tot het sociale, eco nomische en culturele terrein. BOSTON - Zeehondenliefde in de dierentuin van Boston. Helaas zal die v verhuizen naar een apart) zomerverblijf. n korte duur zijn want beide dieren SAO PAULO, BRAZILIË (Reuter) - Het Braziliaanse rooms-katho- lieke episcopaat heeft gisteren opgeroepen tot terugkeer naar de democratie in Brazilië en de rege ring gevraagd amnestie te verle nen aan alle politieke gevange nen en ballingen. Het beroep was vervat in een com muniqué dat werd uitgegeven na de algemene vergadering van de Braziliaanse bisschoppen. Het is voor het eerst dat het episcopaat als één man om amnestie voor politieke gevangenen verzoekt. Individuele leden van de Brazi liaanse bisschoppenconferentie hebben in het verleden kritiek op de autoritaire, rechtse regering uitgeoefend waar het de men senrechten betreft. Het duide lijkste is altijd geweest de kar dinaal van Sao Paulo, Paulo Eva- risto Arns. De 250 bisschoppen die de verga dering in Itaici bij Sao Paulo hebben bijgewoond, vroegen de regering ook een einde te maken aan alle onrechtvaardigheden en schendingen jegens de mense lijke persoon. Sinds in 1974 (de lutherse) presi dent Ernesto Geisel aan het be wind is, is het aantal beschuldi gingen van schending van de mensenrechten door de politie gedaald... Anti-Aminmotie WASHINGTON (ANP) - Een sub commissie voor internationale betrekkingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een motie goedge keurd waarin op krachtige wijze de schending van de men senrechten in Oeganda door het regime van president Idi Amin wordt veroordeeld. Aan presi dent Carter wordt gevraagd een handelsembargo tegen Oeganda in overweging te nemen, waar door de Oegandese koffie-invoer getroffen zou kunnen worden. Hoe dit moet gebeuren is nog een kwestie van studie die, zo ver wacht men in Straatsburg, bij zonder moeilijk zal zijn en erg lang zal duren. De onmiddellijke aanleiding tot het besluit is een voorstel dat de Bel gische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, in novem ber deed, en waarbij het waar schijnlijk dacht aan de argumen ten die de Oosteuropese landen op de toen aan de gang zijnde conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Belgrado aanvoerden. Tegenover de Westerse kritiek op de wijze waarop in Oosteuropese landen mensenrechten worden nage leefd, stelden de Oosteuropea nen, met een verwijzing naar de zes miljoen werklozen in alleen al de negen EG-landen dat in hun staten het belangrijke recht op werk was gegarandeerd. Omdat de in de Europese conventie neergelegde rechten van de mens afdwingbaar zijn in de landen van de Raad van Europa - door de commissie en het hof voor de rechten van de mens - is het nauwelijks voorstelbaar dat de conventie binnen afzienbare tijd zal worden uitgebreid met indi viduele, niet collectieve, rechten op sociaal en economisch vlak als bijvoorbeeld het recht op werk of het recht op een inkomen. Een land als Turkije, met miljoenen werklozen en geen werkloos heidsuitkering, kan onmogelijk toestaan dat zijn burgers het voor de Europese commissie of het Europese hof zouden dagen we gens schending van hun rechten. MAN STEEKT KENNIS DOOD HAARLEM (ANP) - Verdacht van doodslag heeft de Haar lemse politie gisteravond de 29-jarige Haarlemmer R.R. ingesloten. Hij heeft bekend omstreeks half acht 's avonds de 33-jarige kennis S.K.S. Be- sdew in zijn flatwoning in Haarlem met twee messteken in de borst te hebben gedood. De politie werd telefonisch op de hoogte gesteld van een steekpartij en trof de Surina mer dood aan. Bij het onder zoek op de galerij van het flat gebouw zag de politie R.R., die ook toegaf zijn ex-vrouw, met wie hij weer samen woonde, te hebben verwond. Zij is in het Elisabethsgast- huis opgenomen. Haar toe stand is redelijk. De verdachte verklaarde tegen over de politie zich weer met zijn vrouw verzoend te heb ben. Er deden zich de laatste dagen echter twisten voor. Gisteravond was Besdew de woonkamer aan het schilde ren toen er hooglopende ruzie ontstond. De kennis kwam tussenbeide. R.R. maakte zich hierover zo boos dat hij een mes pakte en de man twee steken gaf. AMSTERDAM (ANP) - Studenten van de universiteit van Am sterdam hebben gisteren op nieuw de hal bezet van het Maag denhuis, het bestuurscentrum van de universiteit. De studen ten, die dinsdagmorgen na één dag bezetting de Maagdenhuis- i hal hadden ontruimd voor de vergadering van de universi teitsraad, zetten hiermee hun protest voort tegen een brief van het college van bestuur aan mi nister Pais van onderwijs. In deze brief wordt de minister gewezen op de foutieve samenstelling van diverse vakgroepen aan de uni versiteit. Deze vakgroepen (vooral bij de sociale weten schappen) bestaan volgens het college van bestuur voor een té gropt deel uit studenten. De voorzitter van het college van bestuur, mr. G. Cammelbeeck, zei dinsdagavond in de vergade ring van de universiteitsraad niet van plan te zijn de brief in te trek ken of de inhoud ervan drastisch te wijzigen. Deze opstelling was voor de u-raadsfracties van de Asva en het progressief personeel aanleiding de vergadering te verlaten. De honderden studen ten, die de u-raadsvergadering bijwoonden, maakten vervolgens verder vergaderen onmogelijk. De actievoerende studenten hebben tevens aangekondigd vandaag vanaf het Maagdenhuis te zullen demonstreren tegen de brief van het college van bestuur, waardoor volgens hen "democ ratische verworvenheden op de tocht komen te staan". Salarisverlaging in onderwijs afgewezen DEN HAAG (ANP) - De vijf een- trales van overheids- en onder wijspersoneel hebben unaniem het plan van minister Pais van onderwijs en wetenschappen voor verlaging van de aanvang ssalarissen van eerstegraadslera ren afgewezen. Dit is gisteren gebeurd in de verga dering van de bijzondere com missie van georganiseerd overleg voor het onderwijs. De centrales hebben het standpunt en de ar gumentatie van de minister vol strekt afgewezen, aldus de Ne derlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties (NFO). Lektor. De generale synode van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt, die in Groningen bijeen is, heeft drs. M. K. Drost, predi kant te Groningen-West, be noemd tot lector in de zendings wetenschappen aan de theologi sche hogeschool in Kampen. Van 1955 tot 1963 werkte ds. Drost namens zijn kerk op een zen dingsterrein in Indonesië. De heer M. E. Hoekzema, leraar di dactiek en pedagogiek aan de pe dagogische academie "Albertus Zijlstra" te Groningen, kreeg een onderwijsopdracht in de cate- chetiek. Politiek. Op een gisteren in Lun- teren gehouden vergadering van de Vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die was gewijd aan het thema politiek en profetie, zei de voorzitter, dr. H. J. Kouwen- hoven, dat de predikant niet kan zeggen hoe zijn gemeente conc reet politiek moet bedrijven, maar dat hij wel al het mogelijke moet doen om met de gemeente zicht te krijgen op een verant woorde invulling van de politieke opdracht. Aan de orde kwam ook de kwestie van de Dordtse kerk waar een predikant niet werd beroepen omdat hij lid is van de PvdA. Een meerderheid op de vergadering in Lunteren was van mening dat het lidmaatschap van een niet- confessionele politieke partij geen formeel criterium mag zijn om niet beroepen te kunnen worden. Naar Noordwijkerhout. De be langstelling voor de hervormde diakonale zomerconferentie is zo groot, dat de Generale Diakonale Raad moest omzien naar een an dere vergaderruimte. Hij heeft die gevonden in het conferentie centrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. De conferen tie wordt nu gehouden op 2 en 3 juni. Het enthousiasme var\ de diakenen vindt zijn oorzaak in het feit dat het project "Samen beleid ma ken", waarbij de diakenen be trokken worden bij het beleid van het landelijke orgaan en de presentatie daarvan aan de gene rale synode, goed is ontvangen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Oude Tonge en voor IJsselmuiden L. Schaap Eemnes; aangenomen de be noeming tot zendingspredikant in dienst van de Geref. Zen- dingsbond J. Kommers Neer- langbroek. Geref. Kerken: aan genomen naar Woerden H. E. Bijleveld IJlst, naar Zevenhuizen (Gr.) A. Medema Nijensleek; be dankt voor Hilversum C. W. Kempenaar Drachten. Chr. Ge ref. Kerken: bedankt voor Lei den G. Bijkerk Enschede, vopr Rotterdam-West A. Baars Urk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Amsterdam-Centrum E. Venema Drachten, voor Westzaan A. Els- hout Slikkerveer, voor Veenen- daal A. Moerkerken Nieuw- Beijerland. AMSTERDAM (SP) - De of ficier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren bijzonder zware straffen geëist tegen enkele belangrijke leden van een bende heroinesmokkelaars. Mr. F. H. von Meyenfeldt vroeg tegen vijf verdachten gevangenisstraffen van in to taal 43 jaar. Mr. Von Meyenfeldt: "We zijn niet zo snel geneigd de in- en uitvoer van harddrugs tege moet te treden met lange cel straffen. We doen dat wel bij geweldsmisdrijven. Dat spreekt kennelijk meer aan. Maar de wetgever spreekt niet voor niets in de opium wet van een kapitaal misdrijf, en stelt als maximum een straf van twaalf jaar". Voor dat maximum kwamen volgens hem in aanmerking de 24-jarige Cheung Bok E. en de 24-jarige Jimmy Kiat T., beiden uit Maleisië. Volgens de officier waren beiden hoofdlieden van de bende. "Ze ontkennen te veel, en dat werkt nu als een boemerang. Uit allerlei verklaringen blijkt dat ze veel touwtjes in handen hadden. Zij regelden de op vang van de heroïne in Ne derland en de distributie. Zij gaven anderen weer opdracht om voor koeriers te zorgen. Voor hen, maar ook voor de andere verdachten, geldt dat het geen verslaafden zijn, maar lieden die het louter en alleen om het grote geld is te doen. Moordenaars op ter mijn noem ik dat", aldus mr. Von Meyenfeldt. Koeriers Een eis van tien jaar had hij in petto voor de 23-jarige Ma- leisiër A.P., en de 20-jarige Suzie Wong moet volgens hem zes jaar de cel in. Tegen andere bendeleden zijn al eerder eisen gevallen die va riëren van tien tot vier jaar. Onder hen zijn drie Am sterdammers, die als koerier fungeerden. De bende heeft op haar naam vele heroïne-transporten, die begonnen in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer en via Brussel of Parijs eindigden in Amsterdam. Vandaar vond de heroïne in sommige gevallen een weg naar de Verenigde Staten en Canada. Mr. Von Meyenfeldt in zijn re quisitoir: "Het is eigenlijk voor het eerst dat wij heel duidelijk de gang van zaken bij zo n bende hebben gezien. Vanaf het begin tot en met de distributie. Nieuw was de lijn naar Noord-Amerika. Voor het eerst kregen ze daar met de veel sterkere heroïne te maken, dan met de heroïne die vanuit Mexico wordt ge smokkeld. In Amerika maakt men zich daar ernstige zorgen over. Natuurlijk, wij moeten onze eigen boontjes doppen, maai-ook moeten we letten op onze internationale verplich tingen". Hoewel de bende verantwoor delijk is geweest voor de smokkel van vele tientallen kilo's heroïne, gaat het vol gens de officier slechts om het puntje van de ijsberg. Hij liet weten dat er in Nederland zo n tienduizend heroïnever- slaafden zijn die gemiddeld ieder een gram per dag nodig hebben. De officier "Voor hen alleen al is er per maand ruim 300 kilo nodig. Boven dien wordt er zo n zelfde hoeveelheid gedistribueerd. En als je dan weet dat, bij voorbeeld, de Amsterdamse politie vorig jaar in totaal 77 kilo heeft onderschept...". Blij De mildste eis was voor Chuan Te T.: drie jaar. Hij was de enige verdachte die blij was met het vooruitzicht op staatskosten gehuisvest te worden. Die blijheid kwam echter voort uit angst. De man, die wel wist dat hij in 1948 was geboren, maar zich de juiste datum niet meer kon herinneren, vertelde de rechtbank: "Als ik zeker weet dat ik geholpen word, wil ik alles vertellen over de hero ïnesmokkel wat ik weet. Als ik maar hier kan blijven wer ken. Liefst in de gevangenis. Daar ben ik veilig. Als ik het land word uitgezet vermoordt de bende me. Dan pleeg ik nog liever zelfmoord. Geef mij maar levenslang". Dat de zwaarte van de eis hem mogelijk toch nog tegenviel lag aan de officier van justitie, die hem alleen het bezit van heroïne had aangewreven, iets waarop een maximum straf van vier jaar staat. In verschillende verklaringen had Chuan zich zelf veel zwaarder belast, waar schijnlijk onterecht. Hij had de politie verteld dat hij di verse transporten had bege leid en dat hij in Nederland voor de verdere distributie moest zorgen. In verband met zijn veiligheid werd zijn zaak apart behandeld. Ook de uit spraak - op 5 mei, en voor de anderen op 10 mei - is zo ge regeld dat hij niet gecon fronteerd zal worden met zijn mede-bendeleden. De raadslieden van de verdach ten vonden de eisen veel te hoog. Zij betwistten dat het hier ging om mensen die be langrijke functies in de bende vervulden. Volgens hen ging het slechts om "waterdra gers". HALSKARBONADE kilo 6.48 SLAGERIJ BOLLE hogewoerd 37 leiden tel. 122412 Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. SIRE Ribhcaiie aangeboden door dn blad in samen wei Icing r de Snchting Ideele Reclame Met spoed gevraagd CV-MONTEURS en HULP-MONTEURS Technische maatschappij Oudshoorn b.v. Arribachtsweg 11. Tel. 01718-23211, Katwijk. gemeente alphen aan den rijnN Bij het buro Reiniging van de Afdeling Reiniging en Werktuigbouw van de Dienst Openbare Werken is op korte termijn plaats voor een: AMBTENAAR II (ALGEMENE DIENST) vereist minimaal l.o. Als u wilt solliciteren naar deze vacature kunt u een sollicitatieformulier afhalen bij de Dienst Openbare Werken, Castellumstraat 6, buro personeelszaken, kamer 207 op werkdagen tussen 08.00 uur en 12.30 Deze formulieren dienen ingevuld, ondertekend en voorzien van een recente pasfoto binnen 10 dagen na publicatie van deze advertentie te worden teruggezon den aan de Directeur van de Dienst Openbare Werken, waarna een selectie zal plaatsvinden. De directeur van openbare werken, Ir. A. A. Bos. Restaurant "De Beukenhof' Terweeweg 2-4, Oegstgeest vraagt met spoed: an in de ochtenduren ons fraaie zilver wil onderhouden en in de avonduren als portier onze gasten welkom gaat heten, en de vrouw in de avonduren onze 3 wil beheren. Volet u er iets voor, neem dan contact op met dhr. B. C. Groenheyde, tel. 071-153188 voor het maken van een afspraak. lekkerder END goedkoper LIlU op weg. Wij lieten voor u bakken heerlijke meeneemkoeken, 20 stuks per doos 1,15 waaronder: goudringen, pinda-, volkoren-, cocos-, hazelnoot-, koffie-, denne-, zand- en Zaanse koeken. En voor de t thuisblijvers: heerlijk vers gebak TEGEN WEEKEND PRIJZEN bij de POORTER, hij wacht op u vrijdags in Voorschoten, zaterdags bij de Burchtpoort in Leiden, dinsdags in Oegstgeest- en donderdags in Leiderdorp. Als U nog geen 70 jaar bent kunt U wel lid worden van DELA. Voor ouderen zijn er oplossingen tegen betaling van een koop som. DELA regelt en verzorgt (zonder winstdoel) de hele uitvaart. Hulpverlening, ook in het buitenland; zonder vooraf te moeten onderhandelen. Rekening houdend met individuele wensen. Geen zorg om uitvoering en prijzen - zelfs in deze tijd van inflatie. voor begrafenissen en krematies de grootste in Nederland met 1.300.000 deelnemers. Informatie-brochure Deze coupon in gesloten enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: DELA, Antwoordnummer 622, Eindhoven. Stuur mij een brochure waj ik alle details over rechten en voordelen van een lidmaatschap vind. naam: straat: plaats: LO -37 Oude Stadsgracht 1, Eindhoven. Tel. 040-444255

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11