Strijd om industrie - heerschappij in het Eemsmondgebied heropend „In Monaco kan het Bouwval toch tegen de grond BRITSE KRANTENVERKOPERS PAKKEN HET NIET LANGER Nieuwe Cottage-tulp krijgt naam Schroder BLOEMBOLLENROUTE PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 26 APRIL 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In een uitbundig kleurende en aan alle kanten op maat gesneden Keukenhof is het dezer dagen een komen en gaan van filmploe gen. De Evangelische Omroep is het hek nog niet uit of man schappen van de BBC laten de camera's snorren en ook Ameri kanen (gisteren werden opnamen gemaakt voor de populaire Good Morning-show) hebben in de Keukenhof al menige meter volgeschoten. Het is inmiddels ook vaste prik geworden dat in 's werelds grootste bloementuin jaarlijks een nieuwe tulp ten doop wordt gehouden. Binnenkort (de exacte datum is nog niet vastgesteld) gaat dat wederom gebeuren. Traditiegetrouw valt een bekende Neder lander of buitenlander de eer te beurt zich vernoemd te zien. De keus is dit keer gevallen (officieel is hij er nog niet van in kennis gesteld) op Martin Schroder, directeur van de vliegmaatschappij Martin Air. Diens naam zal verbonden worden aan een oranje-rode Cottage tulp, die is "uitgevonden" door de tulpen-veredelaar Frans Roo- zen uit Vogelenzang. Van de Martin Schröder-tulp bestaan er op dit moment slechts een paar exemplaren. Binnen een jaar of vijf zullen er echter enkele tienduizenden bij zijn gekweekt. Schro der wordt vernoemd vanwege zijn "dynamische persoonlijkheid binnen het Nederlandse zakenleven". Van talloze beroemdheden is een tulp in omloop gebracht. Som mige soorten doen het op de markt goed, anderen zijn alweer vergeten en afgevoerd, afhankelijk van de vraag die er naar is. Eén van de tulpen die redelijk goed verkoopt is de rose Arthur Rubinstein-tulp, vijf jaar geleden uitgevonden door, eveneens, Frans Roozen. Vorige week was pianist Rubinstein, inmiddels 91 jaar, voor een concert in Nederland. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om even op bezoek te gaan in Vogelenzang, waar hij zich liet infor meren over de verkoopcijfers van de naar hem vernoemde tulp. Atleet probeert 540 km te lopen Twee jaar geleden maakten twaalf Waddinxveense wielrenners de tocht van hun leven door in één dag tijd de afstand Parijs-Waddinxveen te overbruggen. Het sponsor- geld dal ze aan deze stunt overhielden werd afgedragen aan de plaatselijke gehan dicapten-organisatie. Het voorbeeld van de wielren ners krijgt waarschijnlijk navolging, want ook Wad- dinxvener Hans Kuypers wil voor het goede doel de 540 km bedwingen. Het verschil is alleen dat de tengere atleet dat hardlopend wil doen. Hij is al volop in training. "De afstand", zegt de 29-jarige, "hoeft voor mij geen punt te zijn. Binnen vijf dagen ben ik hier gegarandeerd weer in het dorp terug. Maar het pro bleem is: hoe kom ik aan spon sors?". "Voor een paar honderd gulden ga ik de weg niet op. Dat moe ten er minstens tienduizend worden. Ik heb links en rechts al wat middenstanders ge polst maar die zijn niet erg happig. Ik wacht rustig af. Inmiddels ga ik gewoon door met trainen. Eind mei, begin juni wil ik in Parijs van start" Plan voor bloemschiktoernooi in bollenstreek Van de slechtste woning van Lisse zijn de dagen geteld. Althans de gemeente heeft goede hoop dat de huidige bewoner, manusje-van-alles maar toch zonder werk Jan Ponsioen, eindelijk zal be sluiten zijn aan alle kanten lekkende en tochtige bouwval te verlaten en zijn intrek te nemen in een hem door de gemeente Lisse aan geboden "luxe" noodwo ning. Het krot aan de afgelegen Tweede Poellaan is de ge meente al jaren een doorn in het oog, een erg slecht visi tekaartje, vindt men. Echter tot nu toe heeft bewoner Ponsioen van geen wijken willen weten. Ondanks het gemis van verwarming, licht en stromend water. De als "zonderling" bestem pelde krotbewoner heeft door de jaren heen van zijn bescheiden woning een enorme opslagplaats ge maakt met in alle hoeken en gaten stapels boeken en on afzienbare hoeveelheden ge reedschap en andere ijzer waren, daarmee de eigen leefruimte enorm beknot tend. Om aan die situatie een einde te maken stelde de gemeente destijds aan Ponsioen het volgende voor: hij kon vlakbij een noodwoning krijgen maar moest dan wel toezeggen dat hij een groot gedeelte van zijn hebben en houwen zou afstoten. Dat aanbod werd echter beleefd doch resoluut afgeslagen onder het mom: "al mijn spulletjes zijn mij even dierbaar, ik wil alles bewa- De gemeente heeft inmiddels een nieuwe zet gedaan en Ponsioen heeft daar positief op gereageerd. Vlak naast het krot en de noodwoning is een loodsje neergezet waarin hij zijn omvangrijke in boedel kwijt kan. Hij maakt nu aanstalten te verhuizen. "Als het zover is gaat hier op Jan Ponsioen het gemeentehuis de vlag uit", vertelde plaatsvervan gend gemeente-secretaris Stapel. "Maar we passen er wel voor te vroeg te juichen. Vandaag besluit hij over te gaan, maar morgen denkt hij er weer anders over". Mocht Ponsioen, hij laat zich maar sporadisch buiten zijn huisje zien, toch verhuizen, dan zal krot-eigenaar Reeuwijk met gezwinde spoed het 72 jaar oude huisje met de grond gelijk maken. Hoofdbestuurslid van de Ko ninklijke Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde mevrouw De Vries uit Epe wil het bloembollenvak 'warm' gaan maken voor het regelmat ig in de bollenstreek organiseren van een internationale bloemschikwedstrijd. Die wedstrijden zouden dan de allure en het niveau moeten hebben van het Concours In ternational des Bouquets, een groots bloemschikevenement dat zich al voor het elfde jaar in successie afspeelt in Mo naco. Alleen de allerbeste bloemschikkers mogen daar een gooi naar de titel het of ficieuze wereldkampioen schap) doen Er doen ook regelmatig Neder landers mee in Monaco,zij het beperkt in aantal en ver scheidenheid. Dit jaar hebben zich voor de strijd opgegeven zes al wat oudere Friezinnen een clubje bloemschik vriendinnen. Mevrouw De Vries vindt dat wat in Monaco mogelijk is ook gerealiseerd kan worden in Nederland. Per slot van re kening zijn we een bloemen- land',zegt ze. 'De bollenstreek kan, dacht ik zo, nog best een extra evenement gebruiken. De streek leent zich uitstekend voor zo'n internationaal tref fen Dan ga ik er wel van uit dat het plaatsvindt in het voorjaar, als de bollen in bloei staanIk stel me dan zo voor dat er louter bloemstukken worden gemaakt van materiaal dat ook is te zien op het veld. Het lijkt mij niet moeilijk buitenlandse bloembinders en bindsters voor zo'n evenement te interesseren' Het hoofdbestuurslid uit Epe gaat nu op korte termijn met de overige hoofdbestuursle den haar plan doornemen, om het daarna voor te leggen aan wat instanties uit het bol- lenvak. De bloemschikwedstrijden in Monaco worden georgani seerd door de chique Gar denclub, waarvan prinses Gracia van Monaco presi dente is. Er hebben zo'n 200 deelnemers voor ingeschre ven. Deze komen niet alleen om te bloemschikken, maar koppelen aan hun verblijf daar ook nog een paar dagen vakantie. 'Wat dat betreft hoeven deelne mers aan een internationale bloemschikwedstrijd zich ook in de bollenstreek niet te ver velen',zegt mevrouw De Vries 'Vertier genoeg in de omge ving. Het zou mij verwonde ren als mijn idee niet aan- slaat', zegt ze Een doorn in het oog van de gemeente Lisse deze krotwoning aan de Tweede Poellaan DEN HAAG - De Westdui'tse deelstaat Neder-Saksen heeft de strijd om de industrie-heerschappij in het Eemsmond gebied heropend. Op aandrang van de Duitsers begint donderdag op 27 april in Den Haag een gesprek over de vraag waar definitief de grens d Dollard moet worden getrokken Dit laatste Nederlands-Duitse grensgeschil is van groot belang voor twee industriegebieden-in- aanleg die eikaars natuurlijk concurrenten vormen. Eemsha- ven en Emden. Emden dreigt een voorsprong te nemen, ja zelfs Eemshaven in de wieg te smoren. Eemshaven ligt er vrijwel net zo bij als na de fees telijke opening in de zomer van 1973 door koningin Juliana: een enorme zandbak. Er is nog geen spoortje van industrie te beken nen. De staatschemiereus DSM heeft het laten afweten. Mis schien komt Norsk Hydro, een Noors petrochemisch concern maar niets is nog zeker Intussen zijn er aan de overkant van de Eemsmond grote plannen gemaakt. In het industriegebied Emden zal circa een miljard D-mark worden gestoken, waar van de helft door de Bondsrege ring zal worden opgebracht. Vol gens het „Planfeststellungsver- fahren" kan men volgend jaar beginnen. Wie aan de Duitse „Grundlichkeit" denkt en aan het feit dat er sinds aan milieuproblemen minder zwaar wordt getild, kan zich voorstellen dat Emden een veel grotere zuigkracht op industrie- kandidaten zal uitoefenen- dan Eemshaven Nog meer dan Rijnmond zal Eemsmond een gebied van bot sende belangen worden. Voor vechters van milieubelangen (schoon water, schone lucht, be scherming van dieren en planten) hebben er niets aan als Eemsha ven het door strenge milieunor men van de Nederlandse over heid zou afleggen tegen een wat makkelijker Emden. Het Wad dengebied gaat dan toch aan smeerpijpen ten onder. In het noorden van Nederland schreeuwt men om werkgele genheid, maar de chemische in dustrie draait op vrij weinig - zeer gespecialiseerde - mensen. Dan is er de sluimerende tegenstelling tussen Rijnmond en Eemshaven waar zullen de tankers met vloei baar Algerijns aardgas „aanlan den"9 Vervalst Het grensvraagstuk met Duitsland is al eeuwen oud. De Duitsers beweren op grond van leenbrie ven uit de veertiende en vijf tiende eeuw dat zij aanspraken op het Eemsmondgebied kunnen doen. Die leenbrieven zijn vroeger vervalst, zegt men in Ne derland. Omdat men in Duitsland het „gezicht" van de Eemsmond werkelijk drastisch wil wijzigen, liepen de besprekingen, die voor 't laatst in 1960 werden gehou den, op niets uit. De Duitsers wil den toen een „Generalbereini- gung", een grote schoonmaak van alle grensgeschillen, maar de Eemsmond werd er tenslotte „uitgelicht" Wat willen de Duitsers nu precies? Ten eerste trekken zij hun grens dicht langs de Nederlandse kust door de Eemsmond. Nederland doet overigens het omgekeerde Dan willen zij een nieuwe vaar geul graven en voor Emden een groot schiereiland ten behoeve van de industrie aanleggen. De nieuwe vaargeul moet het moge lijk maken dat schepen van 80.000 ton de haven van Emden binnenlopen. Nu ligt de grens bij 35.000 a 40.000 ton Strohalm Eemshaven dreigt ook zonder Em den een fiasco te worden, maar dat zou de Nederlandse overheid er niet van mogen weerhouden om de Duitsers althans wat in te tomen. Een goede „grensover schrijdende" regeling van alle problemen (milieu, scheepvaart, industrie, werk, recreatie enz.) is nodig. De Nederlandse delegatie onder leiding van onze ambassa deur in algemene dienst mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, die straks met de Duitsers gaat praten, wil dat ook wel. Maar of dat ook snel zal lukken? Ambtenaren die zich voornamelijk met de economi sche kant van de zaak bezighou den, geven als hun privé-mening dat tijdrekken in het belang van Eemshaven is. Zij zien de grenskwestie dan ook als een ju ridische strohalm. In Groningen is aan minister drs. G. M. V. van Aardenne van econo mische zaken en zijn Westduitse collega dr. O. Graf Lambsdorff een rapport aangeboden waarin de sociaal-economische proble men ter weerszijden van de Gi;o- nings-Duitse grens worden geïnventariseerd Dit grensoverschrijdende prog ramma voor de Eems-Dollardre- gio is het eerste dat in het kader van de Europese regionale ont wikkelingsprogramma's is ge maakt. Dankzij de reserves aan werkkracht (de werkloosheid) en de ligging van het gebied moet er ruimte zijn voor economische groei, die door gecoördineerde maatregelen van Nederland en' West-Duitsland zou kunnen worden gemobiliseerd. LONDEN - Engelands kran tenverkopers, vaak oudere man nen en vrouwen die elke dag van vroeg tot laat in winkeltjes en stalletjes op winderige straat hoeken en bij de ingang van de stations het gedrukte nieuws van de dag verkopen, zijn het beu. Ze hebben een grote protestmars aangekondigd in Fleet Street, het perscentrum van Londen, als er niet spoedig een einde komt aan de opnieuw in alle hevigheid op gelaaide krantenoorlog, die hen steeds meer in de portemonnee treft. De onrust in de omvang rijke Britse kranten industrie is nu zo groot, dat verschillende dag- of weekbladen soms dagen lang niet of slechts in een beperk te oplage verschenen. Door Haye Thomas De oorzaak van het nu al jaren groeiende conflict is vooral de bittere noodzaak tot vernieuwen en moderniseren van een volsla gen achtergebleven gebied in de Britse industrie. Maar de invoe ring van nieuwe machines en an dere ingrijpende reorganisaties betekenen inkrimping van het bestaande personeelsbestand en stuiten dus onvermijdelijk op hardnekkig verzet van de bon den, die de dringend gewenste overgang van het romantische loodtijdperk naar de computer voortdurend tegengaan. Tegen deze achtergrond beleeft de Britse pers uitermate moeilijke tijden. De inkomsten uit ad vertenties lopen terug; de pa- pierprijzen nemen voortdurend toe. En dit alles in combinatie met een niet aflatende reeks van arbeidsgeschillen. De financieel toch al hachelijke positie van het even eerbiedwaardige als gezag hebbende dagblad de Times bij voorbeeld, is verder verslechterd, omdat het de afgelopen weken maar liefst tien keer niet is ver schenen. Uitzondering De problemen zijn velerlei. Om te beginnen willen de machtige gra fische bonden zich nog steeds niet neerleggen bij de door de re gering voorgeschreven limiet op loonstijgingen van tien procent. Zij blijven er op hameren dat zij in hun industrie in een over gangspositie verkeren die op den duur toch tot ingrijpende tech nologische voorzieningen moet leiden en dat er daarom van hun leden meer opleiding en training wordt vereist die een uitzon deringspositie op de regel van de limiet rechtvaardigen. Die positie hebben de grafische bonden in het verleden al vaak met succes verdedigd, want ver geleken met andere sectoren van de industrie worden hun leden in het algemeen aanzienlijk beter betaald en komt hun gemiddelde weekloon van om en nabij de 850 gulden neer op ongeveer het dubbele van het nationale ge middelde. Oude gebruiken en „verkregen rechten" vieren nog steeds hoogtij in deze langzamerhand noodlijdende industrie. Het ge heimzinnige legertje van man nen, dat zonder duidelijk aan wijsbare redenen dag en nacht toezicht houdt bij het laden van de verse pakken kranten uit de binderijen in de vrachtwagens, verdient soms meer dan de redac teuren en verslaggevers die de kranten volschrijven. In plaats van moderne pakmachines wor den bij sommige krantebedrijven in Fleet Street nog steeds stuk ken hout en touw gebruikt voor de verpakking en verzending. Pogingen om daarin verandering te brengen leiden onmiddellijk tot onrust en vormen een direkt gevaar voor de normale produk- tie. Dit is ook van toepassing als de re dactie probeert in haar eigen ko lommen deze toestanden aan de kaak te stellen, want elke aanval op de grafische bonden en de zo genaamde oude gebruiken, wordt door de zetters aan hun vaak zeer verouderde machines meteen gepareerd. Hier komt bij dat het ook nadrukkelijk schort aan eensgezindheid bij de direk- ties en in de afgelopen weken is de verdeeldheid in hun organisa tie zo hoog opgelopen, dat de lei ding van The Sun en Engelands meest gelezen zondagsblad The News of the World, de New spaper Publishers' Association heeft verlaten. Er verschijnen in Engeland 140 dag- en zondagsbladen, alsmede 1294 weekbladen en 4706 tijd schriften: Geen land ter wereld, waar per hoofd van de bevolking meer kranten worden gekocht dan hier. Maar meer en meer wordt duidelijk dat er ingrij pende maatregelen noodzakelijk zijn om deze omvangrijke indu strie te redden. HAARLEM Heems^edelv? Route Rijrichhng Andere wegen km 4 Linnaeushof Vogelenzang iennefcroek De Zilk Pastors] Treslong :Hillegom NOORDZEE ;Noordwi'jkerhouly fw //Spekketaan II Sass enhei m v/y" IVoorhouF iNoordwijk- i-Binnen k Rijnsburg LEIDEN Wassenaar-:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4