Gemeente maakt ernst met bezwaar tegen koopcentrum Afwijzing grof schandaal Leiden hondt geen rekeninf met aanleg rijksweg 11 Wethouder Waal sluit een proces niet uit Actief in Geestelijke verzorgers Endegeest Statiegeld leverde al 50 geleide honden op BONDEN OVER BESLUIT KNG-COMMISSARISSEN: Geen bemiddeling Van Aken WOENSDAG 26 APRIL 1978 LEIDEN In plannen Vlietpark LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden gaan er voorlopig van uit dat de rijksweg 11 (nieuwe verbinding Leiden- Alphen) er niet komt. In de nota voor het Vlietpark wil het college in elk geval nog geen rekening houden met de mogelijke aanleg van de weg. B en W stellen de ge meenteraad voor hiervoor in de plannen geen ruimte te ADVERTENTIE Fleurop voor..... Dit standpunt neemt het college in na de afweging van de reacties op de nota Vlietpark. De nota komt morgen (donderdag) aan de orde in de raadscommissie ruimtelijke ordening. De verwachting is dat de nota dan op korte termijn door de gemeenteraad vastgesteld kan worden. Ideeën Hoewel B en W voorlopig geen re kening houden met de aanleg van rijkseg 11 heeft men wel ideeën wat er moet gebeurden als de weg er toch komt. Aanleg van rijksweg 11 brengt namelijk met zich mee dat de aansluiting Europaweg komt te vervallen. Deze verbinding wil het college nu nog benutten voor ontsluiting van een deel van het Vlietpark. Aanvankelijk wilde het college de sportvelden die Cronestein- sepolder in de Kleine Crones- teinspolder denkt aan te leggen, ontsluiten via de Vrouwenweg. Hiertegen kwamen sterke be zwaren van omwonenden. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, willen B en W de Euro paweg gebruiken als ontsluiting voor auto's en de Vrouwenweg alleen voor fietsers en bromfiet- Als bij aanleg van rijksweg 11 de aansluiting Europaweg komt te vervallen, ziet het college een oplossing in het doortrekken van de parallelweg langs rijksweg 4 vanuit Roomburg door de Kleine Cronesteinsepolder. Deze oplos sing geeft bovendien minder ruimte verlies. Langs rijksweg 4 zijn dan geen rangeerstroken meer nodig. Chili-comité In de eerste week van mei or ganiseert het Chili Front Lei den de jaarlijkse bevrijdings collecte ten bate van het verzet in Chili. Zowel voor de huis- aan-huis-collecte (1-6 mei) als voor de straatcollecte (6 mei) zijn nog collectanten nodig. Opgave bij: Ed v.d. Veen,He- rensteeg 5, Leiden, tel. 149293 en Toos Fallaux,GDoustraat 49, Leiden, tel. 140397 Vrouwenkoor De PSP en PvdA en Oegstgeest organiseren op 1 mei een ma nifestatie waarop ook het Leids Vrouwenkoor zal zin gen (rond de klok van drie uur). Alle vrouwen die willen meezingen, zijn vanavond welkom op de repetitie om half acht aan de Haagweg 51. K. G.-bazaar Het Leids muziekgezelschap K. G. houdt op 28 en 29 april een bazaaar in het club gebouw aan de Oosterstraat. Tot de attracties behoren on der meer een rad van avon tuur, een grabbelton en er kan touwtje getrokken worden De openingstijden van de bazaar zijn: 28 april van 1930 tot 23.00 uur, 29 april: van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 23 uur. Radio Leiden De radio-uitzending van de Partij van de Arbeid van avond van 18.19 tot 18.30 uur op Hilversum I zal ditmaal geheel gewijd zijn aan Lei den. Met het oog op de gemeen teraadsverkiezing zal de stadsvernieuwing in dit programma centraal staan Aan het woord komen Lei de naars als het raadslid Jan Duivesteyn, oud-raadslid Cock Kerling en de heer C Rietkerken Brandweer-voetbal In de Groenoordhallen wordt morgen een groot zaal voetbaltoernooi gehouden waaraan wordt deelnomen door 36 brandweerkorpsen uit geheel Nederland. Boven dien zullen ook twee Belgische en een Duits team binnen de lijnen verschijnen. Het toer nooi zal om tien uur 's mor gens worden geopend door burgemeester Vis Bingo-avond Wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert vrijdag 28 april de laatste bingo-avond van het seizoen Dat gebeurt in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aan vang 20 uur. 'T Breehuys Vrijdagavond wordt er in het Breehuys aan de Breestraat 19 weer een muzikale film ver toond. De voorstelling begint om negen uur, maar vanaf acht uur 's avonds kunt u al in de Mirakel-soos terecht. LEIDEN - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest heeft twee geestelijke verzorgers benoemd: ds. L.H.C. Friederich (37), sinds 1969 remonstrants predikant te Hilversum, en pater J.W.M. Bos houwers (49) te Utrecht, die na missiewerk in Pakistan drie jaar pastor was in Badhoevedorp en vervolgens secretaris van de Orde der Franciscanen. Zij tre den 1 mei in dienst. In verband met deze benoemingen wordt het tijdelijke verband van Endegeest met kapelaan Poelman en de catecheet J. Hen zen beëindigd. Zondagmorgen om half 10 zullen beiden in een gecombineerde dienst afscheid LEIDEN - De gemeente Leiden zal zich zeker niet zonder meer neerleggen bij de plannen van Mijnders (meubel- handel) en Digros (cash en carry) om aan de Langegracht een koopcentrum te vestigen. Wethouder Waal (stads ontwikkeling) zei gisteren op een PvdA-bijeenkomst dat het in deze zaak "best wel eens tot een groot proces zou kunnen komen". Dat proces zou de gemeente dan moeten aanspannen omdat men zich misleid voelt door de betrokken zakenlieden. Zoals gemeld verleende de gemeente Mijnders een bouwvergunning voor de uitbreiding van zijn meubelzaak, maar wil Mijnders in deze uitbreiding met Digros een com pleet koopcentrum van de grond brengen. Wethouder Waal herhaalde gisteravond dat hij niet op de hoogte was van deze plannen. Deze reactie van Waal komt echter niet overeen met de voorstelling van zaken, die wethouder Van Aken (economische zaken) gisteren gaf. Deze liet in de commissie economische aangelegenheden weten dat hij al langer op de hoogte was dat Mijnders in zijn uitbreiding bok Digros onderdak wilde geven. Al maanden Van Aken verklaarde dat hij zich tegenover Mijnders steeds nadrukkelijk tegenstander van een dergelijke vestiging heeft getoond: "De heer Mijnders weet dit al maanden. Ik heb hem onomwonden gezegd dat wij hieraan geen medewerking verlenen", zei de wethouder ir Wethouder Waal verklaarde op de PvdA-bijeenkomst dat ook hij geen voorstander is van de Digros-vestiging. Waal verwees daarvoor naar het structuurplan. In het structuurplan - dat juist deze week ter visie wordt gelegd - wordt voor de omgeving van de omstreden vestiging geen ruimte gegeven aan nieuwe winkelbedrijven. De gemeente wil zo, vooral een ongewenste uitbreiding van het winkelcentrum in deze omgeving tegengaan. Een aanwijzing dat het de gemeente ernst is om de Digros-vestiging tegen te houden, is het aanhouden van een voorstel voor een grondruil tussen Mijnders en de gemeente. Mijnders heeft deze grond nodig voor de uitbreidingsplannen. Het voorstel was gisteravond vanwege de gerezen kwestie afgevoerd van de agenda van de raadscommissie voor interne organisatie en beheer. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf vorige week al wel goedkeu ring. Men was toen echter nog niet op de hoogte van de plannen voor het koopcentrum Nekslag gevreesd De bezwaren tegen de vestiging van een koopcentrum aan de rand van het centrum leven overigens niet alleen bij de gemeente. In de kring van Leidse melkhandelaren en kruideniers is men ernstig verontrust over deze plannen. Men vreest met nog een cash- en carry zaak erbij de nekslag betekent voor een aantal melkhandelaren en buurtwinkels. 'Weer een aantal zelfstandigen zullen dan de strijd op moeten geven", zei de heer Van der Holst gistermiddag op een persconferentie van de Leidse kruideniers centrale en de kring Leiden van de organisatie van melkhandelaren. De heer Van der Holst is voorzitter van de kruide nierscentrale en secretaris van de organisatie van melkhandelaren in Leiden. Voorzitter Janson verklaarde dat men het niet bij dit protest alleen zal laten zitten. Hij kondigde nadere stappen aan. Waar dat op neerkomt, wilde hij nog niet zeggen. Janson wilde daarvoor eerst de vergadering van de Leidse middenstandscentrale - dinsdag 2 mei in het An- toniusclubhuis - afwachten. Glunderend zit het echtpaar Verseveldt in de kantine van de Doelenkazerne. Majoor Verseveldt staat in het mid delpunt van de belangstel ling. Van alle kanten wordt hij gelukgewenst met de mili taire onderscheidingdie hij kort tevoren in ontvangst heeft genomen: het Rode Ere- koord. Een onderscheiding voor het feit dat hij in een tijdsbestek van veertig maanden kans heeft gezien om met diverse pelotons vijftig blinde geleidehonden bij elkaar te sparen. Gistermorgen werd tijdens een plechtige bijeenkomst door generaal Lith de. vijftigste hond overgedragen aan het KNGF (Koningklijke Neder landse Geleidehond Fonds Behalve het Rode Erekoord kreeg majoor Verseveldt ook nog een zilveren herdershond overhandigd uit handen van het KNGF. Naast generaal Lith en bestuursleden van het KNGF waren ook vertegen woordigers van Marine Luchtmacht. Milva en zelfs van de politie aanwezig. Majoor Verseveldt: "Ik ben zeer blij dat al deze mensen de moeite hebben willen nemen om hierheen te komen. Wat ik wel een beetje jammer vind is dat deze gebeurtenis zo weinig in de belangstelling staat. Bij een kazerne elders in het land. waar ze ook met een dergelijke actie bezig zijn was prins Claus laatst op be zoek, omdat daar de twin tigste hond werd uitgereikt. Toen de jongens hier dat hoorden was het gelijk van: "Claus bij de twintigste dan de koningin hierheen" Nou, dat is er dus niet van geko men. Als dat wel zo was ge weest had het hier natuurlijk zwart gestaan van de fotogra fen en journalisten. Was de actie in één klap in het hele land bekend" Over het ontstaan van de actie zegt Verseveldt: "Het is be gonnen in 1974 in de Mor- spoort kazerne. In die tijd was daar geen kantine. Alle drank Eindelijk... J LEIDEN - De bouwkeet aan de Acaciastraat gaat verdwijnen. Daarmee komt een eind aan een zeer lang slepende affaire die al in 1976 begon, r Direct na de plaatsing van de t' E loods kwamen bewoners van de jMioLny Acaciastraat, met name Jan Kromwijk, in actie tegen de plaats van de loods, die vele be woners het uitzicht ontnam. Op het stadhuis speelden zich in de loop der tijd zeer emotionele ta ferelen af en werd in alle hoekjes en gaatjes van de Tuinstadwijk gezocht naar een andere ge schikt plekje voor de loods. Al die activiteiten ten spijt bleef de loods waar hij stond. Tot grote ergenis van de actievoerders. Dezer dagen werd eindelijk be gonnen met de afbraak van de loods. De keet moet verdwijnen omdat in de Acaciastraat een begin zal worden gemaakt met de renovatie. t KNGF. Gespaard van statie- werd toen gehaald uit een winkeltje in de buurt. De hele boel lag toen natuurlijk be zaaid met lege flessen. Niemand had zin om die din gen terug te brengen.Ik kwam toen op het idee om het geld van die lege flessen te gaan sparen voor een of ander doel. Omdat ik het zonde vond dat al dat statiegeld zomaar in de containers werd gesmeten. Toevallig is het toen het spa ren voor blindegeleide honden geworden, maar voor het zelfde geld had het ook het Prinses Beatrixfonds of het Koningin Wilhelmina fonds kunnen zijn". "In vier maanden tijd hebben we toen met een peloton een hond bijeengespaard. Aan vankelijk sloeg deze actie nog niet zo aan bij andere pelo tons, maar toen ik werd over geplaatst naar de Doelen kazerne kwam daar verande ring in. Even heb ik nog ge dacht dat het afgelopen zijn, toen het statiegeld v> literflessen van een naar twee kwartjes ging, maar nee hoor. De actie begon steeds beter te lopen en op een gegeven mo ment deed werkelijk elk pelo- LEIDEN ZOETERWOUDE - De In dustriebonden hebben het afwijzen van een oplossing voor de problemen bij de Grofsmederij door de raad van commissarissen gis termiddag tijdens een per soneelsvergadering een "grof schandaal" ge noemd. "Gezien de reactie heeft de raad van commissarissen van de Grofs mederij geen ogenblik de bedoe ling gehad de werkgelegenheid te redden. Er zou alleen een miljoen binnengesleept moeten worden alvorens het bedrijf definitief in de afgrond te duwen" aldus de bonden in een pamflet dat na af loop van de vergadering is uitge reikt De bewindvoerders hebben vol gens de actieleiders met nadruk verklaard dat de bezetting geen schade aan het bedrijf heeft ge bracht. Zij zouden zelfs gezegd hebben dat de bezetting te verge lijken is met het steken van een mes in een lijk. De bewindvoerders hebben voorts tegen de bonden gezegd dat de LEIDEN - De CDA-raadsleden Bleyie en Van Zijp hebben er gis teravond bij wethouder Van Aken (economische aangelegenhe den) op aangedrongen om te bemiddelen in het conflict bij de door personeelsleden bezette Grofsmederij. Van Aken weigerde, omdat hij van een bemiddelingspoging van zijn kant geen heil verwacht. "Ik weet exact hoe de kaarten liggen; bemiddeling door ons zal geen effect sorteren" De CDA-raadsleden drongen aan op actie van de kant van de ge meente, "zodat we ons achteraf niet hoeven te verwijten dat we niets hebben gedaanDe CDA'ers kozen geen partij in het con flict zelf, "het gaat ons om het belang van de werkgelegenheid" WD-raadslid Wessels sprak als zijn mening uit dat de bezetters nu een stap moeten zetten: de bezetting opheffen nu de leiding van het bedrijf in handen is van bewindvoerders en niet van directeur Schut, wiens vertrek zij eisen. Van Aken wenste zich niet in dit soort vragen te mengen. Wel zal hij de bezorgheid van de commissie over de werkgelegenheid nog eens aan de bij het conflict betrokken partijen overbrengen, zo beloofde hij. raad van commissarissen de fi nanciële toestand van de Grofs mederij tijdens de eerste bespre kingen met het ministerie van economische zaken over de steunverlening van een miljoen gulden veel rooskleuriger heb ben voorgesteld. Het plan van de bewindvoerders dat de bonden gisteren naar bui ten brachten bestond uit de vol gende punten: Het beleid van di recteur Schut beoordeeld via het enquêterecht. Tijdens die -vaak langdurige- procedure wordt de directeur ontheven uit zijn func tie en tijdelijk belast met het ver werven van orders. Het contact tussen Schut en de Grofsmederij loopt via een tus senpersoon. Het bestuur van de onderneming wordt overgenomen door iemand anders. De vakbonden hadden hiervoor gegadigden opgegeven die door de bewindvoerders aan vaardbaar werden genoemd. Dit plan zou volgens de bonden het krediet van een miljoen gulden van het ministerie van economi sche zaken weer op tafel hebben gebracht, na ook de Amro bank weer over de brug zou komen. Zowel het ministerie van econo mische zaken als de Amro bank hebben ingestemd met het plan aldus de bonden. De voorzitter van de raad van commissarissen, baron Van Slin- gerlandt zei gisteravond "van niets te weten". Hij zei met de bewindvoerders afgesproken te hebben over het gesprek tussen de raad van commissarissen en de bewindvoerders te zwijgen. Van Slingelandt zei verder dat zolang de bezetting doorgaat er voor de Grofsmederij geen an dere mogelijkheid bestaat dan op de allernaarste situatie af te ste venen, namelijk de situatie dat er helemaal geen plannen meer ge maakt hoeven te worden, (zie ook pagina Economie). ton mee "Er zitten hier altijd vier pelo tons voor twee maanden een voor vier. Aan het einde van een lichting voor ti maanden kan ik meestal tx of drie honden in ontvangst nemen. Je kunt rustig zeggen dat negentig procent van de jongens elke maand een tien tje geeft voor de actie. Tegen woordig is het niet meer sluitend statiegeld wat wordt afgegeven. Er zijn ook velen, die elke maand een bepaald bedrag afstaan" Hoeveel kost zo n hond? Verse veldt: "De totale opleidings- kosten liggen rond de 1700 gulden. Een blinde hoeft ech ter maar 500 gulden te betalen om een geleidehond te krijgen. Dat bedrag nu stellen wij t beschikking. Dus wij rekenen 500 gulden vooreen hond. Het KNGF zoekt dan zelf een baas uit voor de hond. Elke hond heeft namelijk weereen ander karakter.Zij kunnen het beste bepalen welke hond bij welke hond hoortOver een uurtje i het weer uitbetalen, waarm bijna alle pelotons met verlof gaan. Je begrijpt natuurlijk wel dat ik dan weer even met de bus rondga. Ik heb dan i een mum van tijd weer et hond bijeengespaard. Als trouwens mensen zijn die et gift willen geven of inlichtin gen willen hebben: bij mij kunnen ze altijd terecht" ADVERTENTIE doe uw onverwacht voordeel onze 1 MEI ORGELSHOW 13.00-17.00 uur Strikt persoonlijke offertes op zowel de nieuwste als gebruikte modellen!! M.S.L. Muziek Servaas Leiden voor mensen die écht beter I

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3