Lisse naar rechter voor nieuw „Qbus" Onverwachte kermis in Voorhout door Amsterdamse rellen Noordwijkerhout ziet af van duiven-bestrijding Muurschildering RIJNSBURG WIL MONUMENTAAL PAND REDDEN JEUGDHONK: „NIET LANGER WACHTEN OP UITSLAG VAN JURIDISCH STEEKSPEL" „Alleen veiling Flora laten bouwen in Kamphuizerpolder,, HUREN VAN OPKNAP-HUIZEN GAAN FORS OMHOOG WOENSDAG 26 APRIL 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 33 LISSE - De Montfoortse bouwer "Salon- en Wa- genbouw" krijgt van de gemeente Lisse een kort geding aan zijn broek. Op die manier wil de ge meente afdwingen dat de bouwer het pand van het vormingscentrum Qbus (dat vorig jaar vlak voor de officiële opening door een felle brand werd verwoest) nu vóór 1 juni van dit jaar ge bruiksklaar oplevert. LISSE-Qbus gaat nog steeds door met geld verzamelen voor een nieuwe inventaris. Op 2 en 3 juni gaat een groot spektakel van start in de CNB-hallen in Lisse. Een veiling en een rommelmarkt staan op het programma. Wie iets ter beschikking wil stellen voor de verkoop kan dat kwijt bij Qbus, Kanaalstraat 270a in Lisse. Door Henk Vegter Burgemeester en wethouders heb ben tot deze stap besloten, nadat de bouwer enkele dagen geleden liet weten dat hij het ultimatum dat de gemeente in februari stelde in de wind zal slaan. Het kort geding zal op 9 mei voor de president van de Utrechtse rechtbank dienen. Nu de Qbus-zaak, die toch al erg lang duurde, waarschijnlijk tot het bittere einde voor de rechter wordt uitgevochten, kan het nog jaren duren voordat dit vor mingscentrum voor jong-vol- wassenen een nieuw onderdak heeft gevonden. De ruimtenood en het gebrek aan comfort in het huidige onderkomen (het oude kantoor van de gasfabriek aan de Kanaalstraat) stijgen de ge bruikers naar de lippen. "Er moet nü gebouwd worden. Niet langer wachten op de uitslag van het ju ridisch steekspel. Laat de ge meente maar het initiatief ne men", stelt Qbus-coördinator Jan van Hensbergen. Tragisch Lezers schrijven In september 1977 werd door de Chileense muurschilderbrigade El Frente een schildering aange bracht op de bouwschutting van het stadskantoor aan de Lan- gegracht in Leiden. De bedoeling van deze ex-politieke gevange nen is om voorbijgangers te wijzen op de verschrikkingen van de dictatuur in Chili sinds 1973. De afgelopen week is deze muur schildering voor de derde maal door onbekenden met verf be smeurd. Ditmaal zodanig dat herstel vrijwel onmogelijk is. Na drie keer hebben we het gevoel dat er kennelijk een groep bestaat die de militaire dictatuur in Chili goedkeurt, en zelfs probeert ac ties vanuit het buitenland hierte gen te ondermijnen. Blijkbaar vinden deze lieden het prima dat er in Chili op grote schaal mensen onderdrukt, ver moord en gemarteld worden. Deze feiten zijn herhaalde malen vastgesteld in rapporten van grote internationale organisaties, zoals de Verenigde Naties. (Door redactie ingekort) HILDE JANSEN, Chili Front Leiden, Heren steeg 5, Leiden Inwoners van Lisse herinneren zich nog goed, hoe tragisch de nacht van 29 op 30 juli vorig jaar voor medewerkers, be roepskrachten en bezoekers van Qbus verliep. Door (vermoede lijke) brandstichting ging het nieuwe gebouw aan de Ruishornlaan in vlammen op. Met toestemming van de ge meente en bouwer hadden Qbus-enthousiastelingen al wel het een en ander ingericht, waar onder een videoinstallatie, was al overgebracht, en ging dan ook verloren. Een strop van 80.000 gulden voor Qbus. De officiële opening zou 3 weken later plaatsgevonden hebben. Na de brand eensgezinde verkla ringen van gemeente en bouwen binnen 3 maanden zou Qbus uit de as herrezen zijn. Het dreigt nu eerder 3 jaar te gaan duren. Want géén van de betrokken instanties (te weten de bouwer, de verzeke ring van de bouwer en de ge meente Lisse) wil de verant woordelijkheid nemen voor het 300.000 gulden kostende gebouw op het moment van de brand. Wie namelijk de verantwoordelijk heid neemt, moet ook betalen voor de herbouw. Eigenaar oplevering. Daarna zou het ge bouw aan Qbus verhuurd wor den. Door Qbus-medewerkers alvast aan de inrichting te laten beginnen, gedroeg de gemeente zich eigenlijk als eigenaar, is het verweer van de bouwer in het verleden geweest. De bouwer heeft wel een beroep gedaan op zijn bouw-verzekering. Die wil om onduidelijke redenen (de ver zekeringsmaatschappij De Drie Provinciën in Groningen wil geen commentaar geven) geen uitkering doen. Salon- en Wagenbouw heeft via haar advocaat wel gereageerd op het gemeentelijk ultimatum. Volgens J.C. Smithuijsen, ad vocaat in Haarlem, die straks voor de gemeente het kort geding zal voeren, komt het verweer van „Salon en Wagenbouw" er op neer, dat men nog steeds wacht op de uitkering van de verzeke ring. Als die betaalt wil S. en W. eerst een nieuw contract met de gemeente afsluiten. "Maar wij ei sen dat deze aannemer de bouw nü hervat, en het gebouw ople vert, volgens de strekking van de oude overeenkomst", aldus de Haarlemse advocaat. Medewerkers Bij Qbus doen de medewerkers hun verhaal op nogal gelaten toon. Jan van Hensbergen, coör dinator. "Wij kregen van de ge meente de sleutel toen we met in richten wilden beginnen. Of dat betekent dat de gemeente ook voor de herbouw moet betalen weet ik niet. Het is een ingewik kelde kwestie, want ik geloof dat Het "kantoor" van Qbus: een oude kar.... de bouwer inderdaad niet verze kerd was, of niet op de goede ma nier. Dat hoorde ik van de expert, die de schade kwam opnemen na de brand". "'Het is een politieke kwestie, als de raad wil, staat het nieuwe ge bouw er binnen een halfjaar. Hier durven we geen beat-avond te houden, uit angst dat het plafond naar beneden komt. En we heb ben al 12 keer kandidaat gestaan voor een nieuw gebouw, in de 7 jaar dat we hier zitten. Dus we hebben maar niet teveel ver bouwd en geknutseld. De ge meente moet nu met de bouw be ginnen, dan ontwikkelt de zaak zich verder vanzelf', aldus Jan. Gemeentesecretaris Broersen van Lisse: "Ik begrijp wat Qbus wil, maar dat lijkt me geen goed idee. Wij willen eerst duidelijkheid over de leverplicht van het ge bouw. Als wij nu aan het bouwen slaan, verzwakt dat onze positie. Welnee, het is geen politieke kwestie. De gemeente, hoewel niet armlastig, kan gewoon niet met tonnen geld gaan knikke- Bij Salon- en Wagenbouw in Mont- foort weigert men elk com mentaar op de kwesite. Dit is in handen gegeven van onze ad vocaat", deelt men mee. De aan kondiging van een kort geding vermag de Montfoortse bouwers ook niet tot een uitlating te bewe gen. VOORHOUT - Volkomen onverwacht zijn gisteren in Voorhout de eerste wagens aangekomen voor een ker mis, die er vanaf vrijdag tot en met maandag (X mei, koninginnedag dit jaar) zal staan. De kermisexploitanten hebben let terlijk hun toevlucht tot Voorhout genomen, nadat zij in Am sterdam-Noord moesten wijken voor jeugdterreur Zij zouden van 21 april tot en met 1 mei op het Amsterdamse Ananasplein staan, vlak bij een clubhuis waai de Amsterdamse straatjeugd wordt opgevangen. Vanaf de eerste dag waren daar baldadig heden waarbij vooral het publiek het moest ontgelden. De jongelui gebruikten het ker misterrein om er met auto's rond te crossen, tussen de kermisgan- gers in. De exploitanten noemen het een wonder dat er daarbij geen ongelukken zijn gebeurd. In groepjes die varieerden van vijftig tot tweehonderd jongens werden mensen uit het publiek lastig gevallen en (als ze het waagden te protesteren) gemoles teerd. Een andere geliefde bezig heid was het gooien van rotjes in het publiek. Er kwamen dan ook steeds minder mensen naar de kermis. Toen na herhaald verzoek de Am sterdamse politie nog niet optrad tegen de oproerkraaiers, besloten de kermisexploitanten maan dagmiddag hu?i biezen te pak ken. De één na de ander brak zijn tent af om een veiliger stand plaats te kiezen. Eén van hen,J.J. Rijssen, die elk jaar in september de Voorhoutse oranje-feesten op luistert, nam contract op met het bestuur van de oranje vereniging Voorhout, Daar liet men weten de kermis met open armen te zullen ontvangen. Gisteravond om 8 uur was de ver gunning voor de kermis rond, nadat burgemeester en wethou ders van Voorhout 's middags in spoedvergadering bijeen waren geweest om de zaak te bespreken. Toen waren de kermiswagens trouwens al op weg naar Voor hout 'We konden niet langer wachten vertelt Rijssen. "Als de politie van het bureau Mosplein meteen de eerste avond opgetreden zou zijn zou het niet uit de hand gelopen zijn. Tot twee keer toe liet men daar echter weten dat er geen mensen genoeg waren om orde op zaken te stellen op het kermister rein. Pas toen bijna alles was af- Het kermis-echtpaar Rijssen "verkast" naar Voorhout: "Portie oliebollen voor de omwonenden gebroken, kwam de politie met twintig man. Toen hadden we al besloten om te vertrekken. Er viel weinig meer te verdienen. Maar wij voelen ons ook verantwoor delijk voor het publiek." Persoonlijk heb ik, me niet bedreigd gevoeld. Maar als er iemand tus sen het publiek liep wiens gezicht ze niet aanstond, dan sloegen ze er gewoon op. Toen bood de ge meente Amsterdam nog aan om ergens anders te gaan staan. De helft van de exploitanten was toen Amsterdam al uit getrokken. De politie had bescherming moe ten bieden - ik zal Amsterdam een proces aandoen. Trouwens als die belhamels lezen dat je ergens an ders zit, komen ze daar weer op hun brommers naar toe. Nee, ik ga er nooit meer naar toe, aldus een teleurgestelde Rijssen De oranjevereniging is ondertussen wat blij met de komst van de ker mis naar Voorhout. "We weten het nog maar net", vertelden de be stuursleden gisteravond. Het is de eerste keer dat op koninginnedag een kermis in Voorhout staat. Omdat er al activiteiten waren gepland, kan de kermis niet op het parkeerterrein bij de sport velden staan. Inplaats daarvan kan men terecht op de speelweide Alle sportverenigingen die van het sportterrein gebruik maken hebben medewerking verleend. En de bewoners van de verzor gingsflat "Park Overbosch" kun nen als kleine compensatie voor het onverwachte kermislawaai in "hun voortuintje" allemaal reke nen op een portie oliebollen. Die toezegging werd gisteravond me teen gedaan door een dankbare Rijssen, die allang blij is dat hij de komende dagen rustig zaken kan doen. De kermis wordt vrij dagmiddag om 4 uur geopend en zal tot maandagavond blijven draaien. Zondag is de kermis ge sloten. In totaal staan in Voor hout zeven kermis-attracties. RIJNSBURG - De gemeenteraad van Rijnsburg beslist morgen avond of hij wél of niet vijf huis jes aan het Moleneind (14,14a, 15, 16 en 17) zal kopen. Het pandje op nummer zeventien staat op de monumentenlijst, de overige niet. Met de aankoop van de wo ningen is een bedrag gemoeid van honderdvijftigduizend gul den. "Nummer zeventien", het huis op de monumentenlijst, wil de gemeente restaureren. De an dere panden willen burgemees ter en wethouders met de grond gelijk maken. Wat die restauratie betreft: er moet worden bekeken of die van ge meentewege moet worden uitge voerd. De mogelijkheid wordt overwogen de woning door te verkopen met handhaving van restauratieplicht. Vijf jaar geleden heeft het gemeen tebestuur van Rijnsburg een on derzoek laten instellen wat de mogelijkheden waren om het huis op nummer 17 op te knap pen. Hiervoor werd contact ge zocht met een deskundig ar chitect. Hij kwam tot de con clusie dat restauratie nog best de moeite waard was. De kosten werden, zeer globaal, geschat op meer dan honderdduizend gul den. Hard nodig Gemeentesecretaris Broekhuizen vertelde desgevraagd dat res taureren van het huis hard nodig is. Het pand vertoont aan alle kanten scheuren. Alleen, men beschikt op dit moment nog niet over uitgewerkte plannen. Daar voor zal eerst contact worden ge zocht met monumentenzorg. De kans is groot dat de woning weer in bewoonbare staat zal worden gebracht. Secretaris Broekhuizen: "Maar op de eerste plaats komt nu dat het huis moet worden behouden. Zeker nu zich de mogelijkheid voordoet om het voor een rede lijke prijs in eigendom te ver krijgen" Overigens zijn drie gemeentelijke commissies het niet met elkaar eens. De commissie financiën heeft unaniem geadviseerd niet tot aankoop over te gaan; de commissie voor openbare wer ken heeft zich in meerderheid te gen het kopen van de huisjes ge keerd en de commissie voor wel zijnszaken heeft in het geheel nog geen uitspraak gedaan. Zij wil daarmee wachten tot diverse (politieke) raadsfracties een uit spraak hebben gedaan. Ondanks deze negatieve adviezen hebben burgemeester en wethouders hun plan op de agenda voor de komende gemeenteraadsverga dering gezet. Nog bewoond Er komt tevens een ander probleem om de hoek kijken: in de huizen wonen op dit moment nog drie gezinnen. Het gemeentebestuur zegt "voornemens" te zijn om voor hen andere woonruimte te zoeken en pas daarna te zullen bekijken of restaureren door de gemeente moet worden uitge voerd. Maar vobr die betreffende families heeft men thans geen ander on derkomen op het oog. Gemeente secretaris Broekhuizen: "Daar over is niet gesproken. Op dit moment weet ik nog niet waar die mensen heen moeten. Maar dat komt pas aan de orde als gedepu teerde staten hun goedkeuring aan de aankoop hebben gege- Een goedkeuring, die het provin ciaal bestuur binnen vijf maan den moet afgeven, nadat de ge meenteraad zijn "akkoord" on der het voorstel van burgemees ter en wethouders heeft gezet. Dus vóór oktober zal de ge meente wél met een oplossing op de proppen moeten komen... RIJNSBURG - De Partij van de Arbeid in Rijnsburg vindt dat er in de Kamphuizerpolder niet meer industrieën mogen worden gevestigd naast het nieuwe veilingcomplex van Flora. De socialisten schrijven dit in hun verkiezingsprogramma voor de ko mende vier raadsperioden. Het oude Floraterrein moet worden benut voor woningbouw of andere voorzieningen. ;De agrarische belangen", aldus de PvdA, "vormen de belangrijkste pijler van de Rijnsburgse economie. Het beleid moet hiervan voortdurend blijk geven" Verder vindt de Partij van de Arbeid dat de glastuinbouw in Klooster- schuur met kracht moet worden bevorderd. Daarbij moet de gemeente zorgen voor een goede ontsluiting van het landbouwgebied. Voorts moet zij ervoor zorgdragen dat de aanleg van gas, elektriciteit en riole ring naar de ontsloten kwekerijen mogelijk is. NOORDWIJKERHOUT - De huren van 30/ woningwetwoningen aan de Koninginneweg, de Beatrixstraat en de Parallelweg in Noordwijkerhout gaan na een opknapbeurt drastisch omhoog. Met uitzondering van de pan den Koninginneweg 10 en 20 stijgen de huren met gemiddeld bijna 125 gulden per woning tot ruim 268 gulden in de maand. De kostenstijging wordt voor namelijk veroorzaakt door de aanleg van een cv-installatie. Thans wordt hard gewerkt aan de verbe tering van de genoemde dertig wonin gen. De renovatie omvat in de hoofd zaak het plaatsen van nieuwe dak kapellen, het vernieuwen van deuren, het maken van elektriciteitsaarding, het vernieuwen van de keukenin richting en het aanbrengen van nieuwe plafonds in de slaapkamers. Woning bouwvereniging Sint Antonius van Padua raamt de kosten op ruim 1,6 miljoen gulden. Na aftrek van Noord- wijkerhout hechtte gisteravond zijn goedkeuring aan een voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om bij het rijk een lening aan te vragen ter grootte van dat bedrag. Daarnaast zal het rijk een bijdrage worden gevraagd in de kosten van voorlichting aan de bewoners omtrent - dit renovatieproject. Leidsevaart Zonder slag of stoot ging de gemeente raad gisteravond ook akkoord met het uitgeven van een bedrag van bijna een half miljoen voor een opknapbeurt aan de weg langs de Noordwijkerhoutse Leidsevaart en de aanleg van riolering. Het gedeelte tussen de brug nabij Piet Gijs en de Mallegatsbrug zal binnen af zienbare tijd aangesloten worden op de Duiven riolering. Aan het lozen op de Leids evaart zal nu een einde worden ge maakt. Ondanks de touwtrekkerij tus sen de gemeente Leiden en Noordwij- kerhout over het onderhoud van deze weg (Noord wij kerhout wil het onder houd van Leiden overnemen, omdat laatstgenoemde gemeente weinig aan de weg doet) gelooft wethouder Heemskerk van Noord wijkerhout dat Leiden geen bezwaar zal maken tegen de grondwerkzaamheden die noodza kelijk zijn voor de aanleg van een nieuwe riolering. Het raadslid Van der Lem (PPNZ) durft het bos niet meer ih. Dat zei het prog ressieve raadslid naar aanleiding van het feit dat burgemeester en wethou ders 3000 gulden beschikbaar wilde stellen voor het verwijderen van dui ven in de toren van het „Witte Kerkje" Hij is bang voor vogelpoep; de duiven kunnen volgens hem niet snel genoeg uit het dorpsbeeld verdwijnen. Burgemeester en wethouders wilden door middel van zogenaamde „af- schrikstrips" voorkomen dat nog lan ger duiven in de toren van één van de weinige Noordwijkerhoutse monu menten verblijven. De vrees bestaat echter dat de duiven na verwijdering naar andere hoge posten, zoals de toren van de Jozefkerk, zullen uitwijken. Het geld voor het kopen van afschrik middelen voor duiven werd echter uit eindelijk niet verstrekt. De motivering: Als je deze voorzieningen treft bij het „Witte Kerkje", „verhuizen" de duiven naar een andere hooggelegen plaats En dan moeten daar weer maatregelen worden getroffen. Met ander,e woor den: het blijft lood om oud ijzer om op deze manier de strijd tegen de duiven aan te binden. Het advies aan kerkgan gers blijft voorlopig óók op zonnige dagen een paraplu mee te nemen om te voorkomen dat geelwitte vlekken op de kostuums en jurken ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33