„Het kabinet zal wel bezuinigen op stadsherstel V* WEEKAANBIEDSNCEN ït«*w 98 525 Opslagruimte van Dixons of bovenwoning? Commissie voor vergroting Hem a SUP® Vrouwenhuis komt in de Reinwardt- Academie Hoogleraar volkshuisvesting in Leiden: Amro Privérekening ijSOtv» Coca Cola VROOIVm DREESM ANN WOENSDAG 26 APRIL 1978 LEIDEN PAGINA 29 ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (15) Nu is mijn vrouw gemachtigde van Sta ik afgelopen weekend mijn Privérekening. Kan zij nu ook zonder benzine 'en zondergeld. een pasje voor mijn Eurocheques krijgen? Natuurlijk meneer. Ik schrijf even een opdrachtje. Dan kan ze 'm met een dag of veertien even afhalen. Gelukkig dat ik m'n Eurocheques bij me had. Ja, die Eurocheques zijn echt heel gemakkelijk. Vijftig gulden wilde u opnemen, zei u? Alstublieft, meneer. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). LEIDEN - Volgens prof. Priemus, hoogleraar volkshuis- ÏXTll vesting aan de TH in Delft, zal het huidige kabinet wel degelijk bezuinigen op de stadsvernieuwing. Priemus noemde de ontkenningen van de bewindslieden op volkshuisvesting en ruimtelijke ordening "alleen maar een woordenspel" DEN HAAG/LEIDEN - Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland zullen bin nenkort een beslissing moeten nemen over de toekomst van het pand Haarlemmerstraat 122a: blijft dit een bovenwo ning, of mag Dixons Rinck B.V. (geluidsapparatuur) de ruimte gebruiken als opslag voor de winkel die onder de woning geves tigd is? Het college van B en W in Leiden vindt dat het pand voor de woon ruimte behouden moet blijven en toegewezen moet worden aan een gezin met vier kinderen. Het ver zoek van Dixons Rinck om de bovenwoning aan de woon ruimte te onttrekken, werd daarom door het gemeentebe stuurafgewezen. Dixons Rinck is daarop in beroep gegaan bij Ge deputeerde Staten. Het bedrijf weet zich daarbij ge steund door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die het gemeentebestuur heeft geadviseerd om de gevraagde toestemming tot onttrekking aan de woonruimte te verlenen. Daar staat tegenover dat de huisves tingscommissie zich op het standpunt heeft gesteld dat de bovenwoning voor de huisves ting van een groot gezin behou den moet blijven. Ook de pro jectgroep Maredorp (buurtbe woners en gemeente-ambtena ren) vindt dat de bovenwoning als zodanig gebruikt moet wor den. Dixons Rinck B.V. kreeg vorig jaar februari de beschikking over de winkelruimte Haarlemmerstraat 122 (in het gedeelte tussen de Lange Mare en de Janvosses- teeg). De bovenwoning werd toen alleen bewoond door een be jaarde vrouw, die door het bedrijf aan andere woonruimte werd ge holpen. Dixons Rinck wilde de ruimte als opslagplaats gebrui ken, omdat het op een winkel van 140 m2 slechts een opslag- annex personeelsruimte van 24 m2 ter beschikking heeft. Een deel van de goederen wordt daarom in de tuin achter het pand opgeslagen. Het conflict met de gemeente Lei den spitst zich toe op de vraag hoe groot de investering moet zijn om de bovenwoning een zo danige opknapbeurt te doen on dergaan, dat ze voor bewoning geschikt is. Dixons Rinck meende dat er wel voor 40.000 a 50.000 gulden aan de woning ver spijkerd zou moeten worden, waardoor de nieuwe huurprijs op ongeveer 700 gulden per maand zou moeten uitkomen. Daarmee zou de wonipg misschien wel goed, maar in elk geval niet meer goedkoop zijn, zo rede neerde het bedrijf. De gemeente Leiden meende dat bij een inves tering van 6000 gulden de woning al behoorlijk öpgeknapt zou kunnen worden: daarmee zou de keuken van een groter raam kun nen worden voorzien en verdere lekkages kunnen worden weg genomen door reparatie van de zinken goten. Gedeputeerde Staten hebben ver volgens advies gevraagd aan de Inspecteur van de Volkshuis vesting. Diens berekening komt uit op een investering van 20.000 tot 30.000 gulden. Op grond van de Woningwet zou de eigenaar van de bovenwoning verplicht kunnen worden om de door Lei den berekende 6000 gulden te in houd, hetgeen niet in de huur zou mogen worden doorberekend, in tegenstelling tot de werkelijke renovatiekosten van 20.000 a 30.000 gulden. Ambtenaar Memeling van Bureau Huisvesting voerde gisteren ten overstaan van de gedeputeerden Buysert en Borgman, alsmede de Commissaris van de Koningin, Vrolijk, aan dat ook na renovatie de huur onder de zg. huurprijs- grens zou uitkomen en de woning dus onder de toewijzingsnormen van de gemeente Leiden zou val len. Hij gaf toe dat de woning dan weliswaar niet aan alle moderne eisen zou voldoen, 'maar er zijn in Leiden duizenden van dit soort woningen, die we niet kunnen Priemus gaf deze visie gisteravond op een thema-avond van de PvdA in Leiden over de stadsvernieu wing. De verwachting dat er be zuinigd gaat worden, werd daar in andere toonaarden gedeeld door de Leidse wethouder Waal en zijn Groningse collega Van den Berg. Waal zei in zijn uiteenzetting ten densen te bespeuren dat de stadsvernieuwing minder voor rang krijgt "Het zou wel eens kunnen zijn dat het in de toe komst moeilijker wordt om geld te krijgen", zei hij. Van den Berg meende dat de huidige bewinds lieden overmijdelijk moeten be zuinigen omdat het kabinet an dere zaken belangrijker vindt Onheilspellend Priemus sprak in zijn inleiding over Volgens Waal secretaris Brokx dat er niet be zuinigd wordt omdat er op de be groting evenveel geld voor stads vernieuwing beschikbaar is, noemde hij onjuist. Volgens Priemus worden er in de praktijk door gemeenten steeds meer plannen ingediend, waardoor er in verhouding dus minder geld is Ellende Wethouder Waal baseerde zijn vrees over 'het stadsver nieuwingsbeleid onder meer op de beleidslijn van de huidige be windslieden die eerder af wil stappen van renovatie en sneller denken aan nieuwbouw. "Men vergeet dan wat voor een ellende dat geeft. Dat hebben we in Lei den gezien in het Heren- gracht/Zijlsingel-gebied." 'onheilspellende berichten", die onder het nieuwe kabinet over de stadsverniéwing naar buiten komen. Als voorbeelden noemde hij de financiële normen die aan gelegd worden voor renovatie De grens van 45.000 gulden voor woningverbetering noemde _r Priemus onmogelijk om in de ^ie visie van Waal praktijk mee te werken. De ontkenningen van minister Beelaerts van Blokland en staats- de gemeente bij" de stadsontwikkeling sterk afhan kelijk van het rijk. "Als gemeente moetje heel alert zijn, steeds op passen dat er niet gesnoeid wordt. In de praktijk is het zeker niet zo dat het geld makkelijk los komt. 'Een ouderwetse woning met een ouderwetse indeling kan heel re delijk bewoonbaar zijn', zo voegde ambtenaar Bouwmeester van de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht er aan toe. De bovenwoning telt op de eerste verdieping zes kamers, een bad kamer, een keuken en een w.c., op de tweede verdieping twee kamers en een zolderruimte. De woordvoerder van Dixons Rinck noemde nog als bijko mend bezwaar tegen toewijzing van de bovenwoning aan een groot gezin, dat de veiligheid van de winkel erop achteruit zou gaan. Het winkelpand is buiten de winkeluren door middel van een aluminium rolhek afgeslo ten. Daarin is een toegangsdeur aangebracht, omdat de vroegere bewoonster van de bovenwoning anders geen uitgang had. Als er in de bovenwoning nu een gezin met kinderen zou komen, dan zou die deur in het rolhek uit een oogpunt van inbraakpreventie een uiterst zwakke schakel vor men, aldus Dixons Rinck. Mr. F. Mulder gaat 1 mei tegen spraak met de opvattingen van zijn Groningse collega. Volgens Van den Berg heeft de gemeente onafhankelijk van het rijk een heleboel mogelijkheden als men het hele beleid daadwerkelijk op de stadsvernieuwing richt. "Als je de gemeentebegroting over de volle breedte benut, hoef je je niet achter de wettelijke beperkingen te verschuilen". Dan kan er wer kelijk een heleboel" aldus Van den Berg. met pensioen Vingervlugge vrouwen aangehouden LEIDEN - Mr. F. L. Mulder, direc teur van het Bureau Buitenland van de Leidse universiteit, gaat 1 mei met pensioen. Hij trad in 1956 in dienst van de universiteit als algemeen staf functionaris voor het toenmalige college van curatoren. In 1970 werd hij directeur van het Bureau Buitenland nadat hij al geruime tijd als secretaris van de verge lijkbare commissie-Van Manen werkzaam was geweest Mr. Mulder neemt a.s. donderdag s middags om half vijf afscheid in de receptiekamer van het aca demiegebouw aan het Rapen burg. mesmodezaken aan de Bree- straat. De waarde van het ontvreemde, zes rokken, twee truien en een jas, bedraagt ruim 750 gulden. De beide dames, 18 en 20 jaar oud, hebben de diefstallen onmiddel lijk bekend.- LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangele genheden is voor uitbreiding van de Leidse vestiging van de Hema in de Haarlemmerstraat. Dit bleek gisteravond bij een voorlopige peiling onder de leden van de commis sie. De wijze waarop de Hema wil uitbreiden is een omstreden zaak en boven dien in strijd met het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied Mare dorp. Een aantal leden van de projectgroep, die het ontwerp-bestem mingsplan heeft gemaakt, heeft in meerderheid bezwaar tegen het af breken van vier panden in de Jan vossen steeg, in welke richting de Hema-vestiging zou worden uitgebreid. Deze panden, inmiddels in eigendom van het Bijenkorfconcem, werden tot voor kort gedeeltelijk als woonruimte gebruikt. De commissieleden lieten gisteravond blijken bij een afweging van belan gen te zullen kiezen voor uitbreiding van de Hema en afbraak van de vier panden, omdat zij verwachten dat een vergrote Hema de trek naar het Leidse kernwinkelapparaat zal vergroten. De Hema wil de verkoopoppervlakte op de begane grond uibreiden van 600 m2 tot 900 m2. Ook op de eerste etage wordt de verkoopruimte enigszins, met 75 m2, vergroot Het is verder de bedoeling dat hier een restaurant zal worden gevestigd met 130 a 160 zitplaatsen. Bij monde van projectcoördinator De Jong deed de projectgroep Mare dorp gisteren nog de suggestie om op de plaats van het huidige Hema- gebouw een geheel nieuw complex te bouwen in vier lagen. Vertegen woordigers van de Hema toonden zich daar tegenstanders van, omdat de verkoopoppervlakte op de begane grond niet kan toenemen, terwijl zij een dergelijk plan bovendien financieel niet haalbaar achtten. (In de filosofie van de projectgroep zou de Hema tijdens de bouw tijdelijk op het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat gevestigd moeten worden) Van Duijn (WD) laakten deze LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag twee inwoonsters van Leiden aangehouden die kort tevoren enkele kledingstukken hadden ontvreemd uit twee da- De commissieleden Van Baaren (PvdA) suggestie van de projectgroep, vanwege het late tijdstip waarop ze werd gedaan en omdat er weinig toelichting op werd gegeven. Wethouder Van Aken hield de commissieleden voor dat het college van B en W de mogelijkheid van totale nieuwbouw niet aan de gemeenteraad zal voor leggen. "Het plan van de Hema en het alternatief van de projectgroep om in de vier panden aan de Janvossensteeg verschillende winkelruimtes te vestigen, daar zal de keuze om gaan", aldus Van Aken, die zich evenals de overige commissieleden voor de uitbreiding van de Hema uitsprak ADVERTENTIE King pepermunt Gonzales Byass Sherry "Constantia" fles 0,7 Itr. Oloroso, fino of amontilladi Vita aardappelschijfjes LEIDEN - Het college van B en W is bereid om de bovenruimte van de Reinwardt Academie aan de Oude Vest voor het vrouwenhuis te bestemmen. Er zal door ver bouwing een eigen opgang ge realiseerd worden. Dit kon Marie-Anne Koning (PvdA-raadslid) gisteravond meedelen aan een groert aantal vrouwen dat in het huidige vrouwenhuis bijeen was om een politieke avond bij te wonen. Vertegenwoordigsters van PvdA, VVD, CDA en PSP waren uitge nodigd om toe te lichten wat hun partij voorstaat op het gebied van de vrouwenemancipatie. Ma rie-Anne Koning had vóór ze haar voor de aanwezigen vreugdevolle mededeling deed, de vertegenwoordigsters van de andere partijen horen zeggen dat ze zich allen in zouden zetten, voor een vrouwenhuis, het in ieder geval niet zouden tegen houden. Emancipatie Met betrekking tot emancipatie spraken Hilda Passchier (PSP) en Marie-Anne Koning zich duidelijk uit voor vrouweneman cipatie. De PSP heeft als enige partij daarover zelfs een apart hoofdstuk in het verkiezings programma staan. Daarin staat bijvoorbeeld dat in sektoren als onderwijs en welzijn, waar nu op bezuinigd wordt, vrouwen werk moeten kunnen vinden en dat dat in de plaats moet komen van het vrijwilligsters werk. In dat kader wil de PSP ook beta ling van de begeleidster van VOS-cursussen. Marie-Anne Koning noemde uit het PvdA- verkiezingsprogramma onder meer het wegwerken van de ach terstand van vrouwen in de per soneelsbezetting bij de ge meente. Corrie Kramp (CDA) en Jos Fase (verkiesbaar voor de WD) pleiten meer voor eman cipatie op zichzelf, van mannen én vrouwen. Ook over hoe de vrouwenbelangen moeten worden behartigd, ver schillen de meningen. De prog- partijen vinden dat de het juist van hen moe ten hebben en dat ze zich als progressieven zowel binnen als buiten de gemeenteraad sterk moeten maken voor de vrouwen zaak. CDA en WD vinden dat dingen die vrouwen aangaan door alle gvrouwen, van welke politieke kleur dan ook, samen verdedigd moeten en kunnen worden. Jos Fase: "De WT> is net zo goed voor zoiets als bijscho ling bijvoorbeeld als alle ande ren, het is alleen zo jammer dat dat altijd wordt geclaimd als een gedachte van de progressieve partijen." Iedereen verklaarde zich voor de stelling dat er meer vrouwen in de gemeenteraad moeten komen. Daarbij moet het volgens de spreeksters echter niet zo zijn dat die vrouwen alleen vrouwen- belangen behartigen, en ook niet dat ze in de raad zitten omdat ze vrouw zijn. Saskia Janzen (CPN, niet uitgeno digd, maar met ieders instem ming toch deelnemend aan het discussiegedeelte van de avond): "Ik heb liever een linkse man in de raad, dan een rechtse vrouw. Corrie Kramp: "Een betere in stelling dan: stem op een vrouw, is: zorg ervoor dat zoveel moge lijk vrouwen zich bij een poli tieke partij aansluiten en stel vrouwen kandidaat." Hilda Pas schier "De Vrouwenstrijd wordt niet in de gemeenteraad uitge voerd, maar vooral daarbuiten. Daarom moeten er natuurlijk nog wel meer vrouwen in de raad ko- Jos Fase: "Een man moet in de ge meenteraad net zo goed vrouwenbelangen kunnen ver dedigen als een vrouw". Ook daar was iedereen het overigens mee eens. Marie-Anne Koning: "Je moet als vrouw wel zorgen datje met capaciteit binnenkomt, an ders leg je het af tegen de man- nen."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29