Bouma: „Ik ben op een lage manier aan de kant gezet" Geef ze lucht Geef ze lucht f3 Geef ze lucht Motorcoureur Rob B„Ze willen me er inluizen Astma Fonds?? Astma Fonds?? Astma Fonds?? PSV in sterkste opstelling Ontslagen trainer vertrekt vandaag al naar Emmen Giro 55 055 Leusden Giro 55 055 Leusden Giro 55 0 55 Leusden WOENSDAG 26 APRIL 1978 AMSTERDAM - Motorcoureur Rob B. uit Diemen was gisteren voor de Am sterdamse rechtbank veel minder suc cesvol dan tijdens het nabije verleden op binnen- en buitenlandse circuits. De op de motorfiets uiterst behendige Rob faalde in het afleggen van enigs zins aannemelijke verklaringen. Het ging dan ook niet om een startlicentie, maar om een dagvaarding. En in die dagvaarding had officier van justitie mr. R. Manschot de 32-jarige coureur beschuldigd van oplichting van de ver zekering. Rob B. zou twee Amsterdammers tegen beloning enkele dure race-motoren hebben laten stelen. Enkele dagen na de diefstal deed hij bij de politie aan gifte dat uit zijn garage-box drie Yamaha's, een Honda, onderdelen en gereedschap waren gestolen, met een totale waarde van op de cent af 139.688 gulden en 64 cent. Het schadebedrag was tenslotte door een expert bepaald op 102.000 gulden. De verzekering heeft hem daarna als voorschot een cheque van 10.000 gulden gestuurd. De twee dieven, de 23-jarige scholier Rob van P. en de evenoude barkeeper Ron P. stonden eveneens terecht. Ook wer den zij in de zaak tegen de motorcou reur als getuigen gehoord. Met name hun verklaringen waren belastend voor Rob B. Hij bleef volhouden: "Mijn aangifte was niet vals. Ze willen me er inluizen". De officier van justitie vond dat er vol doende ander bewijsmateriaal was om tegen de coureur, die tijdens het voor onderzoek afwijkende verhalen had verteld, een gevangenisstraf te eisen van één jaar. Hij zei in zijn requisitoir. "B. komt over als een intens corrupte verdachte, die na een succesvolle car rière als motorrenner zijn schaapjes op het droge wilde hebben met oplichting en het kopen van getuigenverklarin gen. Aan het einde van zijn carriere wilde hij nog één keer een daverende klap maken. Hij heeft daarbij niet geaarzeld de meest onsympathieke, criminele, weg te bewandelen. Het is snel bergafwaarts met hem gegaan". De officier memoreerde nog tegen dat er tegen B. nog een strafzaak loopt, dit keer wegens gewoonteheling. De inbraak in de garage-box in Diemen werd in juni vorig jaar gepleegd. Scholier Rob van P. daarover "Ik kende Rob B. al een paar maanden. Ik hielp hem wel eens. Op een dag ver telde hij Ron P. en mij dat hij financieel niet best zat. Dat zijn motoren hoogno dig aan vernieuwing toe waren en dat zijn carriere afliep. Ook kwam ter sprake dat zijn motoren goed verze kerd waren, samen voor anderhalve ton. Het zou hem goed uitkomen als ze gestolen zouden worden. Hij zou dan een huis met een tuintje kunnen ko pen. Hij zei er bij dat het wel snel moest gebeuren, omdat er een belangrijke race op komst was, waaraan hij liever niet meedeed op die oude motoren. Meer om hem te helpen dan er wijzer van te worden hebben we aan het plan meegedaan. We vonden het tenslotte leuk dat we zo'n bekende coureur ken den. We zouden er elk 5000 gulden voor krijgen". Enkele dagen later verdwenen de moto ren inderdaad. Met een sleutel die ze van Rob B. hadden gekregen maakten Van P. en P. de garage-box open. Om het op een normale inbraak te laten lijken zaagden ze de sluitstangen van het garageslot door. De motoren wer den ondergebracht in een box bij een kennis onder een flatgebouw in Pur- merend. De getuige: "Rob B. heeft een paar dagen later de waardevolle on derdelen van de motoren gehaald. De herkenbare dingen moesten we laten verdwijnen, 'plompen' in de buurt van Alkmaar". Ook bij de politie en bij de rechter-com- missaris hedden zij deze verklaring af gelegd. Volgens Ron P. en Rob van P. zouden de coureur hen sindsdien geld hebben geboden om op de zitting een geheel andere verklaring af te leggen. Ron P.: "Hij bood ons 50.000 gulden. Maar er waren zoveel dingen die niet meer weg te praten vielen. Daarom hebben we er ook meteen van afge- Deze poging tot uitlokking van meineed was voor de officier van justitie reden om aan rechtbankpresident mr. S. Slagter te vragen Rob B. onmiddelijk gevangen te laten nemen. De recht bank besloot daartoe, maar deed dat besluit aan het einde van de zitting weer ongedaan. Rob B. kreeg van de president wel een dringende raad mee. "U moet ieder contact met P. en Van P. nu verder achterwege laten", aldus mr. Slagter. Maar Rob B. ontkende alles. Hij stelde: "Zij hebben het hele gevalletje opge zet. ze hebben mijn motorfietsen ge stolen om ze later aan mij terug te ver kopen. Waarom zou ik er de hand in hebben gehad? Ik had een hardstikke goed seizoen. Mijn materiaal was goed en ik had juist een goeie sponsor ge kregen. Alles ging van een leien dakje". Ook zijn raadsman, mr. C. van de Noort, deed een duit in het zakje: "Hij was zeker niet aan het einde van zijn car riere, zoals de officier zegt. Een spon sor had juist een ton ter beschikking gesteld, alsmede een snelle Suzuki van ruim 28.000 gulden. Hü had geen en kele reden voor een dergelijke truc. Alle verklaringen zijn pertinent on waar, maar B. kan het tegendeel niet bewijzen". De raadsman was verder op de zitting weinig gelukkig geweest, met name met het ondervragen van P. en Van P., die hij zelf als getuigen a decharge had opgeroepen. Dat ontloke president mr. Slagter de opmerking: "Misschien is het Openbaar Ministerie wel wat voor u. U ontlokt de getuigen alleen maar verklaringen die nadelig zijn voor uw cliënt. U moet hem toch wat beter ver dedigen". De officier van justitie eiste wegens me deplichtigheid tot oplichting tegen Ron P. vier maanden, waarvan an derhalve maand voorwaardelijk en te gen Rob van P. vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De barkeeper mocht van hem wat meer krijgen, om dat hij al eerder met de justitie in aan raking was gekomen. Uitspraak 9 mei. GERARD VAN ZUUREN BASTIA - Kees Rijvers denkt PSV vanavond in de eerste wedstrijd van de finale van het toernooi om de UEFA- beker in en tegen Bastia in de sterkste opstelling het veld in te kunnen sturen. "Dat is vrijwel zeker", zei Rijvers, na de aankomst op het toeris teneiland Corsica in hotel Chez Walper, een kleine 20 kilometer van "brandhaard" Bastia. "Er is slechts een kleine kans dat de blessures van René van de Kerkhof en Kees Krijgh niet geheel gene zen zijn" Overigens was het voor PSV niet mogelijk om in het kleine, eigenlijk onooglijke Cesaristadion van Bastia te trainen. "Het veld is een modderbad", aldus Rijvers, "om het te sparen moesten we uitwijken naar een plek, die dicht in de buurt lag. Deze maatregel van Bastia houdt wel in dat in Eindhoven de zelfde procedure wordt ge volgd over twee weken. Ook als het prachtig weer is, traint Bastia op de terreinen aan de Welschapsedijk en niet in ons stadion". Rijvers, toch geconfronteerd met de problemen die het spelen in Bastia met zich mee brengt, bagatelliseerde deze geenszins. Wel deed hij ze opmerkelijk luchtigjes af in zijn commentaren. ''Rep pro beerde de laatste tijd onop houdelijk zijn ploeg in een underdogpositie te praten, dat is een idiote zaak. Het wordt hier gewoon moeilijk, de weinige PSV'e maar daar hadden we de in terviews van Rep niet voor nodig. Ik wist van mezelf wel' dat geen enkele club op dit eiland nog een UEFAbeker- duel heeft gewonnen. We moeten proberen hier zo goed mogelijk vandaan te komen. Voorkomen dat het hier uit de hand loopt". Rijvers hoopte dat er niets vreemds zal gebeuren tijdens de wedstrijd. Hij was daar op timistisch over. "Tenslotte komt de beheerraad van Phi lips ook naar de wedstrijd kijken. Dat zijn mensen die elk risico vermijden. Boven dien zijn de maatregelen ver scherpt. Er is nu een afraste ring van prikkeldraad. Het bestuur van Bastia heeft daarbij nog uitdrukkelijk verklaard erop gebrand te zijn dat de wedstrijd normaal verloopt", aldus Rijvers. Ondanks die geruststellende woorden van de kleine Bra bantse trainer klonken gis termiddag op de boulevard General de Gaulle, de hoofd straat van Bastia, naarmate het tijdstip van het eerste fluitsignaal naderde, de sa luutschoten steeds veelvul- diger. RIJNSBURG - Hij is voortdurend waakzaam, bijna op het wantrouwige af. Na het plotselinge en onverwachte ont slag als trainer bij Rijnsburgse Boys weegt Bouma elk woord op een goudschaaltje af. Vier maanden geleden werd hij nog gevraagd zijn contract bij de koploper van de zaterdag tweede klasse te verlengen, een maand geleden werden hem nog schouderklopjes uitgedeeld. Maandag morgen om half elf kreeg Bouma van het bestuur van RBB te horen dat er voor de rest van het seizoen geen prijs meer op zijn diensten werd gesteld. Vandaag is hij met zijn vrouw en kinderen naar Emmen terug verhuisd, waar hij het komend sezoen de hoofdklasser van die naam on der zijn hoede zal nemen. "Een voor mij onbegrijpelijke zaak. Waar en tegen wie kan ik verko pen, dat ik als trainer van een koploper, die nog alle kansen in eigen handen heeft, ontslagen ben? Omdat ik niet zou voldoen? Die argumenten werden ten minste aangevoerd. Maar ik weet wel dat er veel meer achter zit, dan alleen dat", aldus een duide lijk teleurgestelde Bouma. Wat er dan precies aan "meer" achter zit, laat Bouma verder in het midden. Feit is wel dat hij vooral de laatste maanden, zoals hij het uitdrukt "zijn eigen graf heeft gegraven" Bouma: "Het bestuur van Rijns burgse Boys wil zo graag dat de club de eersts klasse haalt. Op het tactische en technische vlak heb ik geprobeerd mijn steentje daar toe bij te dragen. Daarnaast wilde ik er op het organisatorische vlak ook voor zorgen dat Rijnsburgse Boys zich als een eerste klasser zou presenteren. Maar ik heb daarmee teveel mensen tegen de schenen geschopt. Die mensen hebben me nu op hun beurt te ruggetrapt. Begrijp me goed, ik ben op een lage manier aan de kant gezet, maar voordat ik naar Emmen terugga heb ik geen zin om opnieuw terug te gaan trap pen. Ik heb mensen taken ont nomen, omdat ze de capaciteiten voor die taken niet hadden. Ik heb ze herhaaldelijk voorgehou den dat een eerste klasserschap niet bij het eerste elftal ophoudt. Vooral het bestuur van de club keek niet verder dan dat eerste team. Voor de andere afdelingen binnen de vereniging bestonden ADVERTENTIE er commissies, die geheel langs elkaar heen werkten". De Friese trainer ondervindt tijdens zijn monoloos herhaaldelijk bijval van RBB's aanstormende talent Henk Merbus, die Bouma als pleister op de wonde een plantje kwam brengen. Bouma opnieuw. 'Ik wil verder niet dieper op die achtergronden ingaan, dat is mijn stijl helemaal niet. Maar je begrijpt dat ik me wel genomen voelde toen ze de dienstbetrekking even kwamen 'opzeggen met een of ander smoesje. Vooral de manier waarop. Er is nooit met mij over bepaalde wrijvingspunten ge sproken, terwijl de spelersgroep helemaal niet wist van het be stuursbesluit. Ik vind dat ze de jongens wat dat betreft wel eerst hadden moeten raadplegen. De laatste vier wedstrijden hebben vier verliespunten geleden. Bij de spelersgroep ontbrak een stuk motivatie, vertelde het bestuur die maandagmorgen. En ik zou niet meer in staat zijn om de spe lers te motiveren. Je reinste kletskoek. Wat wil je eigenlijk, als je aan kop staat probeert iedere PAARDENSPORT - De Ierse springruiter Eddy Macken heeft gisteren met Boomerang de Grote Prijs van Rome op zijn naam gebracht. Macken legde het circuit af in 46,1 seconden zonder strafpunten. De Fransman Horve Baux Goudigon werd met Elec- tra II tweede in 45,5 seconden met een kwart strafpunt. Maureen Holden uit Groot Brit- tannië bezette met Voolvo de derde plaats. VOETBAL - Herbert Neumann, één van de veertig Westduitse ge selecteerden voor de WK-eind- ronde, gaat definitief niet mee naar Argentinië. De midden velder van bekerwinnaar FC Köln, die al geruime tijd sukkelt met een knieblessure, kreeg van bondsarts Hess te horen, dat hij dringend vier tot zes weken rust moet houden tegenstander punten van je af te snoepen. Kijk alleen maar naar onze laatste tegenstander SV35. Die ploeg had in de competitie niets meer te verliezen en niets meer te winnen. Maar toen ze twee minuten voor tijd de ge lijkmaker scoorden, leek het wel of ze de Europa Cup hadden ge wonnen. Ik vind dat helemaal geen ongezonde situatie. Maar anderen moeten dan niet gaan uitleggen dat ik mijn elftal niet meer kan motiveren" De woordenstroom van Bouma blijkt niet meer af te remmen. "Er werd mij ook kwalijk genomen, dat ik niet met het eerste team meeleefde. Wat moet ik dan doen? Ook als een gek langs het veld staan springen en schreeu wen? Daar gaat de ploeg echt niet beter van spelen. En bovendien ben ik al tien jaar trainer, dan heb je het hele gebeuren wel wat af standelijker leren bekijken". Meerdere malen was ook Bouma's trainingsaanpak aan kritiek on derhevig. Hijzelf veegt ook dat negatieve punt van tafel als zijnde onjuist. "Er moet eerst naar de mogelijkheden gekeken worden, die ik heb om een ploeg naar een kampioenschap te voe ren. Een armoedig veldje, waarop van de tien maanden, dat ik het nodig heb, er vijf niet getraind kan worden. Dan moet ik het maar op een parkeerveld doen met straatverlichting. Tijdens de trainingen liet ik de jongens meestal ook een partijtje spelen, want daar leer je van. Je moet niet op een training verkondigen hoe je een corner of vrije trap moet nemen want de situatie die je dan creëert, kom je zelden op het veld tegen. En dat ik zo de trainingen leid vindt niet zijn oorzaak in het feit, dat ik lui ben, zoals anderen graag beweren. Wat ze bijvoor beeld ook deden, toen ik nu een paar weken de jeugd al niet meer onder mijn handen had. Ook dat had daar niets mee te maken. Maar ik had geen zin om met mensen samen te werken, die het hoogste woord willen voeren, maar zelf nog nooit van hun leven een bal goed geraakt hebben". Atte Bouma bemerkt dat hij toch teveel zijn gal aan spuwen is en tracht terug te komen naar het moment van nu. Hij gooit het dan ook over een andere boeg. "Het schip lijkt in het zicht van de ha ven te stranden, nu de kapitein plotseling van boord gehaald is" mijmert hij. "Ondanks het pun tenverlies van de laatste wed strijden was ik nog steeds opti mistisch. Nu nog eigenlijk. Voor de jongens hoop ik dat het kam pioenschap toch nog bereikt zal worden. De ploeg heeft er dit jaar goed voor gespeeld. Wij hebben Atte Bouma veel goals gescoord. Daaruit kan worden afgeleid dat we attractief en aanvallend voetbal gespeeld hebben. Het is alleen jammer dat ik het werk niet kan afmaken. Want dacht je dat ik geen kam pioen wilde worden. Het is mijn brood hoor!" Hoe wankel dat bestaan van voetbaltrainer is, blijkt wel uit de slotwoorden van Bouma: "Als Gé Persfors afgelopen zaterdag vijf minuten voor tijd niet die unieke kans had gemist was het 2-0 ge worden. Hadden we die wed strijd tegen SV'35 gewonnen en zou Atte Bouma nu nog trainer van Rijnsburgse Boys zijn WALTER OOMEN WIELRENNEN - Toon van der Steen uit Etten-Leur is in de ama teurwielerronde van Mariakerke de sterkste van een veld van 180 renners gebleken. Hij legde het 110 kilometer lange parkoers af in 2 uur en 30 minuten. Van der Steen had een voorsprong van 15 seconden op een achtervolgende groep, waarvan ook Gerard Ta bak deel uitmaakte. Bernard Hinault wint proloog GIJON - Bernard Hinault heeft gis teren de proloog van de Ronde van Spanje, een individuele tijdrit over 8 kilometer, gewon nen. De Franse favoriet voor de eindoverwinning in de 33e Vuelta had 29 seconden voorsprong op de Belg Ferdi van den Haute GEWICHTHEFFEN - Tijdens het toernooi om de kampioenschap pen gewichtheffen van de Sovjet Unie heeft Sergei Arakelov giste ren m Kiev twee wereldrecords in de zwaargewichtklasse tot 100 kilo) verbeterd. Bij het stoten kwam hij tot 223 kilogram, een kilo meer dan het oude record, dat op naam stond van zijn land genoot Igor Nikitine. Het twee kamprecord stelde Arakelov op 392,5 kilogram, liefst 2,5 kilo meer dan het oude record, dat in handen was van Adam Saidula- jev, ook uit de Sovjet Unie. ADVERTENTIE ATLETIEK - Barry Kneppers van Noordkop en Henk Kalf (GVAV Rapiditas) nemen op 7 mei deel aan de open Engelse marathon, die in Sandbach wordt gelopen. Het tweetal zal begeleid worden door marathoncoach Bob Bo- verman. Mij JCRU&T DE8AL VOOR 7'M 1/OE7EM.. ADVERTENTIE 2i/M 5MOTSR CO/LE&A VERIEAMT 70/ETS ALLFEJJ maar M EEAl S7R/A- IAERUAAL £AJ ZOOR \/£RD£D/6ElQ MATRRJSKK BLUFT DUS A/06 MAAR ^AJ MOóE- /UJjRflD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21