n GEEFZE LUCHT! ASTMAFONDS GIRO55055 LEUSDEN Niéuw project voor de werving pleeggezinnen Comité op bres voor huisvesting jongeren "Beperk experiment tot twee scholen" WOENSDAG 26 APRIL 1978 LEIDEN - De Leidse instellingen die werkzaam zijn op het gebied van opvanggezinnen en -kinde ren gaan in de toekomst nauwer samenwerken. Er is inmiddels een werkgroep samengesteld waarin instellingen als Bureau Moederhulp, de Telefonische Hulpdienst, de Pleegouder centrale de stichting voor Ge zinsverpleging en het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening zitting hebben. Instanties, die di rect of zijdelings zijn betrokken bij de werving van gast- en pleeggezinnen en de opvang van kinderen die voor een bepaalde tijd uit de eigen omgeving weg moeten. Hoofddoel van de werk groep is het werven van adressen die mensen in moeilijke situaties (tijdelijk) willen opnemen. Daar naast is het project opgezet om het aspect samenwerking naar voren te halen. Tot nog toe waren de instellingen als van elkaar, elk op hun eigen manier bezig met de werving van adressen. Zo kon het voorkomen dat de ene instelling zat te springen om opvangadres- sen terwijl een andere op dat moment gezinnen over had. Bo vendien bleek dat het afzonder lijk werven voor iedereen veel onduidelijkheid teweeg bracht. De gezamenlijk aanpak wordt on dersteund door de verspreiding van affiches en kranten. Boven dien worden er informatieavon den gehouden en is er op het Cen trum voor Vrijwillig Hulpverle ning constant iemand aanwezig die zich met het project bezig houdt. Het is niet de bedoeling van de werkgroep dat alleen de aan het project deelnemende in stellingen een beroep op de adressenbank" kunnen doen. Wel is afgesproken dat de instel ling die een adres heeft gekregen de verantwoordelijkheid en su pervisie over dat gezin krijgt. De werkgroep onderscheidt drie categorieën pleeggezinnen. Bij een pleeggezin ligt de nadruk op de pedagogische begeleiding van een kind in het gezin. Het kind wordt in het gezin Opgenomen, terwijl bij een kostpleeggezin de begeleiding voorop staat. Zo'n- gezin stelt een kamer be schikbaar aan een jongere die leefruimte voor zichzelf nodig heeft maar (nog) niet op eigen be nen kan staan. Een gastgezin tenslotte verleent onderdak in het geval dat iemand acuut nnop. LEIDEN - "Ook jongeren willen wonen". Zo luidt de naam van een pas opgericht comité dat, de naam,zegt het al, zich gaat bezig houden met de huisvesting van jongeren in Leiden. Het wordt gevormd door vertegenwoordi gers uit vrijwel alle Leidse buurt en clubhuizen, een groot aantal jongerenorganisaties waaronder vormingscentrum Troef, de Al gemene Nederlandse Jeugd Ver eniging, CNV jongerenafdeling, en is bedoeld als werkgroep van het al langer bestaande Leids comité "Iedereen wil wonen" "Ook jongeren willen wonen" zal in brede kring de discussie rond de huisvesting van jongeren op gang proberen te brengen. Daartoe or ganiseert het comité een manifes tatie op zaterdag 20 mei waarvoor wethouder Verboom en ad viseuse van de woningstichting mevrouw Kerling-Simons hun medewerking inmiddels hebben toegezegd. Waarnemend direc teur Huisvesting de heer Amp- meijer zal waarschijnlijk ook deel uit maken van het forum dat op 20 mei onder meer door boven staande namen wordt gevormd. Voorafgaande aan de manifestatie is er om twaalf uur een demon stratieve rondgang door de Leidse binnenstad vanaf het stadhuis. Voor de manifestatie die in het Volkshuis plaats heeft, is ook minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) uit genodigd. Zijn komst staat echter nog niet vast. Het secretariaatadres van het co mité „Ook jongeren willen wo nen" is gevestigd in het Vijf- hovenhuis, Hoflaan 169. Prof. Luijendijk hoogleraar in geschiedenis geneeskunde LEIDEN - Prof. dr. M. Luyendijk- Elshout heeft gisteren het ambt van bijzonder hoogleraar in de geschiedenis der geneeskunde aan de Leidse universiteit open lijk aanvaard. Zij deed dit met het uitspreken van een oratie, waarbij ze o.m. stelde dat de ge schiedenis van de geneeskunde zich ook moet richten op de wijs gerige, sociale en politieke kan ten van de geneeskunde. Dit om dat één en ander, in het licht van de maatschappelijke verant woordelijkheid, een steeds be langrijker plaats gaat innemen in de geneeskunde. Mevrouw Luyendijk (56), die tot nu toe voornamelijk in Leiden heeft gewerkt, is jarenlang actief ge weest voor het behoud van het Ceacilia Gasthuis. Zij is be stuurslid van de Ceacilia Stich- vangen moet worden, voor maximaal zes weken. Niet alleen de zg volledige gezinnen komen in aanmerking om als pleeg-, gast- of kostpleeggezin te funge ren. De werkgroep meent dat juist bij alternatieve samen levingsvormen, of alleenstaan den iemand die opvang nodig heeft aan zijn trekken kan ko men. Belangstellenden kunnen zich bij het centrale adres, Lan- gegracht 246a telefoon 149064 op vrijblijvende basis opgeven. LEIDEN - Het experiment met de bestuursvorm heeft meer kans van slagen indien - zeker in het begin - wordt gekozen voor een kleinschaliger aanpak. Onze ge dachten gaan daarbij uit naar een bestuurscommissie voor onze gezamenlijke scholen. Dit schrijven oudercommissies en leerkrachten van de openbare la gere school de Dukdalf en de openbare kleuterschool de Loopplank in een commentaar op het gemeentelijk plan om een bestuurscommissie te installeren voor een viertal openbare scho len in de Merenwijk. De Dukdalf en de Loopplank zijn in beginsel bereid aan het experi ment deel te nemen, mits de ge meente tegemoet komt aan het geen in het commentaar is ge steld. De scholen vertrouwen erop dat de bestuurscommissie De Dukdalf en de Loopplank over nieuwe bestuursvorm: zal bijdragen aan de verdere de mocratisering van het openbaar onderwijs. De bedoeling is dat het experiment op 1 augustus van start gaat. In het gemeentelijk plan wordt ge sproken van één commissie voor de openbare lagere scholen de Meerpaal en de Dukdalf en de openbare kleuterscholen de Meerpaal en de Loopplank. Een kleinschaliger aanpak is volgens de Dukdalf en de Loopplank ech ter raadzamer. De betrokkenheid van ouders en leerkrachten is dan groter. De werkgroep die namens de beide scholen het commentaar op de concept verordening heeft ge maakt levert kritiek op het feit dat de gemeente niet van plan is ook bevoegdheden van de ge meenteraad aan de be stuurscommissie over te dragen, iets wat wettelijk gezien wel mo gelijk is. De werkgroep vindt dat de bestuurscommissie in de toe komst bijvoorbeeld de benoe ming van de schoolhoofden voor haar rekening moet gaan nemen. Ook onderhoud en beheer van het schoolgebouw moeten onder verantwoordelijkheid van de be stuurscommissie vallen. Overi gens vindt de werkgroep dat de leden van de bestuurscommissie recht hebben op een geldelijke vergoeding, omdat het gaat om het uitoefenen van taken van ge meentelijk bestuur. ADVERTENTIE "IK HEB NOG NOOIT DE ZEE GEZIEN zegt mevrouw Bras te Kampen. „Nou )a, als )e astma hebt, ziet je leven er nu eenmaal een beetje anders uit. Ik moet me echt ontzien. Geen lichamelijke inspanning. Niet naar Duiten als het koud is of windeng. Niet gewoon met vakantie, zoals anderen. Ik heb nooit anders meegemaakt. Och. )e leert ermee leven, al is het vaak niet zo gemakkelijk" Mevrouw Bras heeft astma sinds haar prilste eugd.Zij is een van de zeer velen voor wie het Astma Fonds zich inzet: mensen die lijden aan astma en bronchitis of longemfyseem. Velen van hen onder binden ook de gevolgen ervan in hun gezins- en maatschappelijke situatie. Het Nederlands Astma Fonds zorgt voor direkte hui'p en goede voorlichting. Maar bovendien voor het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek Dit onderzoek is hard nodig om deze ingrijpende ziekte nóg beter te bestrijden en-wie weet-m de toekomst te genezen. Uw bijdrage is onmisbaar. lien greep uit een aantal sociaal-medische en voorlichtings- proiekten die door het Astma Fonds gefinancierd worden- Vakantieprojekten voor volwassen patiënten in binnen- en buitenland. Therapeutische zomerkampen voor astmatische longeren Projekt Regionale behandelingsteams Sociaal-medisch projektin Amsterdam. Pedagogisch begeleidingsproiekt voorastmapatienties Steun aan astmacentra. Voorlichtingsproiekt voor artsen en verpleegkundigen. Voorlichting aan patiënten en de Nederlandse bevolking. Direkte hulp (financieel en anderszins). Steun voorde begeleiding van astma-en bronchitis- patiënten door de kruisverenigingen in de Noordelijke provincies HetAstma Fonds dankt de betrokken bedrijven waardoor deze advertentie tot stand kon komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19