Geen kans voor plan van Carter Socialisten in Helsinki bijeen "i'ïlir 'widX^r Beker gortpap of bloempap tijdelijk NAAST HET NIEUWS BUITONI BUITONI Europa wil meer besteden aan ontwikkelingshulp BUITONI Herhaald beroep van Waldheim op Moro's ontvoerders Gratis dagkaart bij 8-daags Kris-kras abonnement. Vliegtuigverkoop M.-Oosten Voorstel voor tweede ambtstermijn Videla WOENSDAG 26 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 13 NEW YORK (Reuter) - Secretaris generaal Kurt Waldheim van de VN heeft weer een beroep op de ontvoerders van ex-premier Aldo Moro van Italië gedaan het leven van de politicus te sparen en hem vrij te laten. Waldheim zegt in zijn op de band opgenomen appèl dat gisteren werd uitgezonden door de Ita liaanse radio en televisie dat op de vrijlating van Moro door de hele wereld met opluchting ge reageerd zal worden en dat allen die hun leven wijden aan het scheppen van een wereld met meer rechtvaardigheid deze stap zullen toejuichen. Waldheim heeft al drie keer eerder op vrijla ting van Moro aangedrongen. In het Milanese dagblad, 'II Giorno' van vandaag staat een brief van de familie Moro aan haar man en vader waarin de hoop wordt uit gesproken dat men hem zal te rugzien. In de brief schrijft de familie Moro dat zij er behoefte aan had uit drukking te geven aan haar aan hankelijkheid en liefde voor de op 16 maart ontvoerde politicus De Westduitse krant 'Die Welt' heeft gisteren bericht dat de Westduitse politie in januari drie in code gestelde berichten heeft onderschept die betrekking had den op een actie in Italië, gericht tegen 'een oude man'. De politie dacht toen dat het om de paus ging, maar nu, na de ontvoering van Moro, gelooft ze dat met de oude man Moro bedoeld werd De initialen van Aldo Moro ko men overeen met het Duits voor oude man: alter Mann. Volgens Die Welt gingen de berichten in code rond in Westduitse gevang enissen onder terroristen. De Italiaanse veiligheidsdienst is op de hoogte gesteld. HELSINKI (SP) - Vertegenwoor digers van twintig socialistische partijen uit de hele wereld zijn in Helsinki bijeen voor een driedaagse conferentie van de socialistische internationale. De Finse sociaal-democratische partij is de gastheer van de con ferentie, die als thema de ontwa pening heeft. Onder de afgevaardigden bevinden zich vele prominente politici, zoals de voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, Willy Brandt, de vroegere Zweedse premier Olof Palme en de Britse minister van buiten landse zaken David Owen. De Nederlandse Partij van de Arbeid is vertegenwoordigd door Max van der Stoel en Relus ter Beek. Het congres is niet bedoeld om tot een gezamenlijk stanpunt van de socialistische partijen te ko men, maar eerder als mogelijk heid om van eikaars opvattingen kennis te nemen. Bij de opzet van het congres is men er van uitgegaan, dat voor de op lossing van het ontwapenings probleem de opvattingen van de twee supermachten, de Ver enigde Staten en de Sovjet Unie, van doorslaggevende betekenis zijn. Daarom zijn twee gastspre kers uitgenodigd, de Amerikaan James Leonard, die vertegen woordiger is bij de Verenigde Na ties, en de Rus Boris Ponomarev, hoofd van de internationale af deling van de Russische com munistische partij. Het is de eerste keer dat op een congres van de socialistische internatio nale afgevaardigden van niet- aangesloten partijen aanwezig zijn. De Amerikaan Leonard had kritiek op de Europese landen vanwege hun passieve houding tegenover de ontwapening. Volgens hem ei sen de Europese landen alleen maar van de Sovjet-Unie en de VS dat zij de ontwapeningskwes tie tot oplossing brengen. De VS, aldus Leonard, hebben bond genoten nodig die niet alleen maar steun geven, maar ook nieuwe initiatieven ontplooien. Hij drong er op aan de kwestie van het toezicht op de bewape ning opnieuw grondig aan te pakken. Het besluit van president Carter de neutronengranaat voorlopig nog niet in de produktie te brengen noemde hij een bewijs voor de zelfbeperking van de VS Leonard had in dit verband woorden van lof voor de politiek van ex- bondskanselier Willy Brandt te genover de landen van het Oos telijke blok. De Rus Ponomarov liet weten dat de Sovjet-Unie haar antwoord op de neutronengranaat niet schuldig zal blijven. Hij verwees voorts naar het SALT-overleg in Moskou tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance, en zijn Russische collega Gromyko, waar de "standpunten van beiden landen nader tot el kaar zijn gekomen". Minder optimistisch was de Rus over de gang van zaken bij de on derhandelingen over een weder zijdse en evenwichtige troepen- vermindering in centraal Europa die sinds 1973 in Wenen worden gevoerd. Volgens Ponomarov maken de Russische autoriteiten zich ernstige zorgen over deze slepende onderhandelingen tus sen twaalf NAVO-landen en ze ven bij de verdragsorganisaties van Warschau aangesloten lan den. Het gaat bij deze onderhan delingen aldus de Rus, om een van de gevoeligste gebieden van de wereld, waarin de machtigste militaire blokken rechtstreeks tegenover elkaar staan". ADVERTENTIE Goed nieuws voor reislustige land genoten. Wanneer u in mei een 8-daags Kris kras abonnement koopt, krijgt u er van NS een gratis dagkaart bij. Daarmee kunt u iemand uitnodigen een dag lang gratis met u mee te gaan. En dat terwijl een Kris-kras abonne ment tóch al zo'n voordelige zaak is. Voor f 68,- (le klas f 102,-) kunt u er 8 dagen lang mee door Nederland treinen waarheen u maar wilt. Op tijden dat het u schikt. Bovendien rijdt u voor half geld op alle interlokale buslijnen. Zo kom je nog es ergens. fractie in het Huis van Afgevaar digden, John Rhodes, heeft een beroep op Carter gedaan om de onderdelen van het plan los van elkaar te behandelen. In een brief aan de president gaf hij als zijn mening dat Israël alle toestellen moet krijgen waarom het oor spronkelijk heeft gevraagd. "De combinatie van de verkopen is in strijd met de bedoeling die het Congres had, toen het in 1976 amendementen aannam op de wet inzake de bewapeningscon trole. Ik stel voor dat wij elke ver koop op zichzelf bekijken", aldus Rhodes. President Carter wil de leveranties als één geheel zien. Volgens hem gaat de verkoop aan Israël niet door, als het Congres de levering van de gevraagde toestellen aan Egypte en Saoedi-Arabië tegen houdt. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, voelt ook niet voor het combineren van de drie verko pen. Bij zijn vertrek naar Was hington zei hij gisteren dat de le vering van oorlogsvliegtuigen aan Saoedi-Arabië en Egypte ge vaar oplevert voor Israël. Op een persconferentie herhaalde Carter nog eens, dat als het Con gres een deel van het pakket af wijst, hij het gehele voorstel zal intrekken. Hij merkte op dat de toestellen die hij aan Saoedi-Ara bië wil verkopen defensief van aard zijn en dat men deze ver koop niet los kan zien van de voorgenomen levering van vliegtuigen aan Israël en Egypte. Steun Carter heeft gisteren bijna 2 miljard dollar gevraagd voor economi sche steun aan landen in het Midden-Oosten, Afrika en het oostelijke deel van de Middel landse Zee. Verreweg het grootste deel van het bedrag - ruim 1,5 miljard dollar - is bestemd voor o.a. Egypte (750 miljoen dollar), Jordanië (93 miljoen dollar), Syrië (90 miljoen Vaten gif geborgen OTRANTO (Reuter) - duikers heb ben gisteren het laatste vat ge borgen van een lading van 900 die bijna vier jaar geleden meeging naar de bodem van de Middel landse Zee bij Otranto. De vaten bevatten een loodverbin- ding die wordt gebruikt in be nzine. Als éen van de vaten kapot was gegaan, had zich in het ge bied bij zuidelijk Italië, een enorme natuurramp voorgedaan. Met het bergen van de vaten werd pas in februari 1977 begonnen, op last van een plaatselijke rechter. Deze had zich vreselijk geergerd aan de lakse houding van de geërgerd in Rome. ADVERTENTIE De Europese "ontwikkelingsraad"' waarin voor Nederland Jan de Koning, minister voor Ontwik kelingssamenwerking, aanwezig was, nam nog een tweede prin cipe-besluit. Dat bepaalt de ver deling van het bedrag (een kleine 200 mil,joen gulden) dat de ge meenschap voor dit jaar heeft uitgetrokken voor hulp aan ont wikkelingslanden die geen spe ciale band met de gemeenschap hebben. Ongeveer driekwart van dit bedrag zal naar Azië gaan. Van de rest gaat het merendeel naar Latijns-Amerikaanse landen en een veel kleiner deel naar Afri kaanse landen zoals Mozambique en Angola. Het principe dat ook niet met de gemeenschap geassocieerde lan den zeker moeten kunnen zijn van hulp van die gemeenschap is al jaren lang bepleit vooral door Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk. Nu is het zover, aldus minister De Koning gisteren in Luxemburg, dat de algemene re gel inzake die hulp is vastgesteld. Het principe-besluit van de Europese ministerraad voorkomt overigens niet dat elk jaar op nieuw gedebatteerd moet wor den over het bedrag van de hulp. CAMBODJA VEROORDEELD WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een motie aangenomen waarin de re gering van Cambodja wordt ver oordeeld voor haar "wreedheden, moorden en verdergaande ver onachtzaming van de elemen taire menselijke vrijheden". In de motie, die nu wordt voorge legd aan de Senaat, wordt presi dent Carter uitgenodigd een be roep te doen op de Verenigde Na ties en regeringen die diploma tieke betrekkingen met Cam bodja onderhoudpenh uit te oefenen, deze onmenselijke si tuatie te corrigeren". r Azië zou gaan. De Europese ontwikkelingshulp legt een on evenredig grote nadruk op Afrika en het Middellandse Zeebekken. Daar gaat meer dan 50 pet. van de hulp heen, terwijl er maar tien tot vijftien pet. van de bevolking van de derde wereld woont. De Ko ning die er ook op wees dat de armoede, door de bank genomen, in Azië veel groter is, sprak van een "ongewenste situatie" en zei dat het onbevredigend is dat in de periode 1974-1976 Azie nauw- land twee keer getroffen: hun mensenrechten worden ge schonden en ze krijgen geen hulp De Nederlandse minister zei dat in de raad besproken is of wellicht in gevallen waarin ontwik kelingslanden mensenrechten schenden, de hulp beter verstrekt kan worden via particuliere or ganisaties en niet meer via de overheid van dat land. Aan Chili wordt bijvoorbeeld op die n hulp verschaft. ADVERTENTIE r Melkunie-of Menken Landbouw produkten. ROME - Carabinieri controleren voorbijgaande automobilisten bij het Colosseum in Rome in de voortdurende jacht op de ontvoerders van oud- premier Moro. De Italiaanse regering blijft volharden in haar weigering met de ontvoer ders te onderhandelen of terroristen vrij te laten in ruil voor het leven van Moro. WASHINGTON (Reuter) - Leiders uit het Amerikaanse Congres hebben er gisteren bij president Carter op aan gedrongen zijn voorgestelde verkoop van militaire vliegtuigen aan Saoedi-Arabië, Egypte en Israël met een totale waarde van 4,8 miljard dollar (ruim f 10,5 miljard) voor onbepaalde tijd uit te stellen. Voorzitter Thomas O'Neill van het Huis van Afgevaardigden ver klaarde na een gesprek met de Democratische fractieleider in de Senaat, Robert Byrd, dat het om streden voorstel zowel in het Huis als in de Senaat zal worden afgewezen, als het nu bij het Con gres wordt ingediend. Het Witte Huis was voornemens het plan vandaag aan het Congres voor te leggen. Het Huis van Af gevaardigden en de Senaat heb ben dan 30 dagen de tijd om het voorstel af te wijzen. Het plan houdt de verkoop in van 60 jacht vliegtuigen van het type F-15 aan Saoedi-Arabfë, 50 toestellen van het oudere type F-5e aan Egypte en 75 jachtbommenwerpers van het type F-16 en 15 jagers van het type F-15 aan Israël. "Het zou dwaas zijn het pakket voorstellen in te dienen, als je daarvoor niet de stemmen hebt", aldus O'Neill. Israël verzet zich tegen de verkoop van Amerikaanse militaire vliegtuigen aan Saoedi-Arabië en Egypte. Los van elkaar De leider van de Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaar digden, John Rhodes, heeft een beroep op Carter gedaan om de onderdelen van het plan los van elkaar te behandelen. In een brief aan de president gaf hij als zijn mening dat Israël alle toestellen moet krijgen waarom het oor spronkelijk heeft gevraagd. "De combinatie van de verkopen is in strijd met de bedoeling die het Congres had, toen het in 1976 amendementen aannam op de wet inzake de bewapeningscon- dollar), Israel (785 miljoen dollar) en voor bevloeiingsprojecten in het dal van de Jordaan (50 mil joen dollar). Voorts wordt er ook nog drie miljoen dollar gevraagd voor particuliere organisaties die de Arabische bewoners van het bezette deel van Jordanië en de Strook van Gaza helpen. "Het streven naar vrede en de econo mische vooruitgang van de be trokken landen zijn nauw met el kaar verbonden", zo verklaarde de onderminister Harold Saunders, belast met de zorg voor het Nabije Oosten, tegenover een ondercommissie uit de Senaat voor buitenlandse zaken. ADVERTENTIE President Carter zei gisteren op een persconferentie de vliegtuigverkoop aan Israël niet te laten doorgaanwanneer het Congres de vliegtuigverkoop van Amerika aan, Egypte en Saoedi- Arabië tegenhoudt WUN VOOR VREDESMACHT De ongeveer duizend Franse officieren en manschappen die dienst doen in de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon hebben gevraagd om een dagelijks rantsoen wijn, zo werd van officiële VN-zijde in New York Verwacht wordt dat het verzoek na bespreking met de Franse ambassade bij de Verenigde Naties zal worden ingewilligd. Het Nepalese contingent heeft daarentegen gevraagd om geregelde toelevering van levende schapen, geiten en kippen om te slach- r daaraan behoefte rijst. De Nepalezen willen een dagrantsoen van 200 kippen en 20 geiten per dag. Het aantal schapen is in het midden gelaten. VREEMDE SUBSIDIEREGELING Op Sicilië blijken drieduizend mensen die lang geleden zijn geëmigreerd en vijftienhonderd die dood zijn, nog steeds subsi dies op landbouwprodukten, goedkope benzine en tractors en andere bonussen te krijgen. Zelfs zijn er nog steeds geregistreerde leden van het sociaal verze keringsfonds voor kleine boeren in Palermo die van subsidie profiteren hoewel zij in de gevangenis zitten, verklaarde officier van justitie Piero Grasso in Palermo. Hij heelt het schrappen van i der geëmigreerden, doden en gevangenen geëist. Grasso deelde mee dat hij Sicilianen die profiteren v; zij geen recht hebben. Een jaar of vijftien geleden bleken er op Sicilië ruim 33.000 r uitkeringen te krijgen waarop zij geen aanspraak konden maken. Twee jaar later stonden ze op 350 na allen weer op de lijst. Vaten gif geborgen OTRANTO (Reuter) - duikers heb- LUXEMBURG (ANP) - Ook niet met de Europese Gemeenschap verbonden ontwikkelingslanden willen voortaan op hulp van de Europese Gemeenschap kunnen rekenen. Dat zal binnenkort Europese wet worden, omdat de ministers van Ontwikkelingssa menwerking van de negen EG- landen het er gisteren in Luxemburg in principe over eens geworden zijn. De hulp aan de zogenoemde niet-geassocieerde landen is vastgelegd in een Euro pese verordening. Een formeel besluit over deze zaak zal vallen zodra het Europees parlement er een advies over heeft uitge bracht. De Europese "ontwikkelingsraad" waarin voor Nederland Jan de Koning, minister voor Ontwik kelingssamenwerking, aanwezig was, nam nog een tweede prin cipe-besluit. Dat bepaalt de ver deling van het bedrag (een kleine 200 mil,joen gulden) dat de ge meenschap voor dit jaar heeft uitgetrokken voor hulp aan ont wikkelingslanden die geen spe ciale band met de gemeenschap hebben. Ongeveer driekwart van dit bedrag zal naar Azië gaan. Van de rest gaat het merendeel naar Uil het ministersberaad is niet he lemaal gekomen wat de Neder landse bewindsman had bepleit. Hij vroeg in Luxemburg om een vijfjarenplan voor de niet- geassocieerde ontwikkelings landen, parallel lopend met het nieuw te sluiten Lomé-akkoord, het tweede akkoord dat de EG in de nabije toekomst zal sluiten met ontwikkelingslanden (voor namelijk voormalige Europese kolonies) in Afrika, het Caralbi- sche gebied en in de Stille Oceaan Minister De Koning bepleitte in de raad ook een verdeling van de Europese hulp waarbij meer geld naar Azië zou gaan. De Europese ontwikkelingshulp legt een on evenredig grote nadruk op Afrika en het Middellandse Zeebekken. Daar gaat meer dan 50 pet. van de hulp heen, terwijl er maar tien tot vijftien pet. van de bevolking van de derde wereld woont. De Ko ning die er ook op wees dat de armoede, door de bank genomen, in Azië veel groter is, sprak van een "ongewenste situatie" en zei dat het onbevredigend is dat in de periode 1974-1976 Azie nauw elijks een derde deel van de Europese hulp ontving. De Koning vindt ook dat de EG de mensenrechten in het geding moet brengen bij het verlenen van ontwikkelingshulp. In verscheidene van de ontwik kelingslanden worden de men senrechten met voeten getreden Maar, aldus de Nederlandse mi nister, de Europese Gemeen schap moet toch erg voorzichtig zijn met het treffen van sancties Het inhouden van hulp, als in een land de mensenrechten niet geërbiedigd worden zou een te simpele benadering geëerbi edigd het probleem zijn. Op die manier worden de mensen in zo'n land twee keer getroffen: hun mensenrechten worden ge schonden en ze krijgen geen hulp De Nederlandse minister zei dat m de raad besproken is of wellicht in gevallen waarin ontwik kelingslanden mensenrechten schenden, de hulp beter verstrekt kan worden via particuliere or ganisaties en niet meer via de overheid van dat land. Aan Chili wordt bijvoorbeeld op die n hulp verschaft. BUENOS AIRES (UPI) - Het Argentijnse leger heeft de luchtmacht en de marine gisteren formeel voorgesteld generaal Jorge Videla voor te dra gen voor een tweede ambtstermijn als staatshoofd, zo hebben militaire kringen in Buenos Aires onthuld. Videla, die het opperbevel over de landmacht voert, heeft ingestemd met de voordracht voor een omstreeks oktober te beginnen tweede ambt stermijn op een bijeenkomst van alle generaals in actieve dienst. Argentinië wordt geregeerd door een militair driemanschap dat naast Videla als voorzitter bestaat uit Admiraal Emilio Massera namens de zeemacht en generaal-vlieger Orlando Agosti namens het luchtwapen De luchtmacht gaat volgens de militaire kringen akkoord met een aan blijven van Videla, maar de marine zou er bezwaar tegen maken omdat zij andere opvattingen heeft over de economie en de verwezenlijking van de doelstellingen in het raam van de "nationale reorganisatie"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13