emene vad uit gewone winst De Koster voorzitter Raad van Europa Maasslnis denkt over parkeerbewijs Russische delegatie met stille trom uit Nederland vertrokken Vernieuwbouw komt in grote problemen Voorstel minister Albeda: In Ringvaart gevonden man blijkt gewurgd 4 'GROTE BEZWAREN TEGEN SCHRAPPEN VAN KINDERAFT DINSDAG 25 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP/ANP) - De delega tie van de Opperste Sovjet, het Russische parlement, die afgelo pen week een bezoek aan ons land heeft gebracht, is vandaag weer naar Moskou teruggekeerd. Met stille trom, want de aange kondigde persconferentie werd op het laatste moment zonder opgaaf van reden afgezegd. Een woordvoerder van de Russi- sche-ambassade liet gisteravond weliswaar weten dat het bezoek een succes kon worden genoemd en had bijgedragen tot het we derzijdse begrip tussen beide landen. Maar met deze nietszeggende for mulering kon de grote onvrede en ergernis, die met name delega tie-leider Roeben heeft getoond, niet gecamoufleerd worden. Bij diverse gelegenheden immers werd de heer Roeben geconfron teerd met betogingen van Am nesty International. Toen een ge sprek over de mensenrechten door Roeben werd geweigerd, heeft Amnesty zich overal waar de Russen kwamen zwijgend met spandoeken laten zien. Tot bij het slotdiner, gisteravond in Am sterdam, toe. Ook een radio-interview met NOS-verslaggever Dick Verkijk, dat tijdens het bezoek van de de legatie aan de NOS werd opge nomen, heeft zeer veel irritatie bij de Russen gewekt. In dit gesprek kwamen de mensenrechten in Chili, Zuid-Afrika en de Sovjet- Unie ter sprake: "U hebt ver keerde ideeën", zei na afloop een ambassadefunctionaris tegen Verkijk een andere Rus had hem het hele gesprek door onophou delijk gefotografeerd. De Russen beriepen zich bij diverse aangelegenheden op de regels van gastvrijheid die volgens hen zeggen dat een gast altijd beleefd en vriendelijk tegemoet getreden moet worden. De delegatie bracht een tegenbezoek aan ons land, in antwoord op het bezoek dat Kamervoorzitter Vondeling en enkele Nederlandse parle mentariërs anderhalf jaar gele den aan de Sovjet-Unie bracht. Bij die gelegenheid werden en kele Russische dissidenten be zocht. Gisteravond vond er voor de Russi sche ambassade in Den Haag nog een demonstratie door ongeveer 200 joden plaats die solidariteit met de joden in de Sovjet-Unie betuigden. Na afloop belden drie kinderen aan om twee reusachtige matzes (on gezuurde broden) aan te bieden. Toen het hek niet openging riep een van de voorgangers: "Blijk baar wil de Sovjet-Unie geen brood van de vrijheid eten". De demonstratie was georgani seerd door de solidariteitsbewe ging voor de joden in de Sovjet- Unie onder leiding van rabbijn Soetendorp. In de petitie werd aangedrongen op vrijlating van joodse gevangenen in dat land, culturele en religieuze vrijheid, vrijheid om te emigreren en stop zetting van de anti-joodse publi- katies. De ambassade bleef hermetisch ge sloten. Een automatische camera in de tuin registreerde het gebeu ren op en om de gedekte tafels voor de hekken. k Ongeveer tweehonderd personen namen gisteravond deel aan een demonstratie voor de Russische ambassade in Den Haag. De demonstratie was gericht tegen de vrijheidsbeperkingen van de joden in Rusland. UTRECHT (SP) - Het algemene (collectieve) deel van de vermogensaanwasdeling moet komen uit de normale IpF winsten van het bedrijfsleven. Het begrip overwinst moe ten we loslaten. "Ik zie het collectieve deel als een soort solidariteitsheffing die doet denken aan een vorm van belasting", aldus minister Albeda van sociale zaken in een interview met het CNV-vakbondsblad "De Gids". Albeda vindt dat de werknemers moeten delen in "wat er in de on derneming blijft zitten, dankzij AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Erhard Krack van Oost-Berlijn (links) heeft gister middag in aanwezigheid van Amsterdams burgemeester Wim Polak (rechts) in het Amstel- park-paviljoen in de hoofdstad de tentoonstelling "Berlin Grüszt Amsterdam" geopend. De exposi tie laat met name de ontwikke lingen na 1945 op het gebied van de woningbouw in de hoofdstad van de DDR zien. Op de expositie bood Krack zijn Amsterdamse collega een Berlijnse beer aan Burgemeester Krack (47) en zijn delegatie arriveerden zondag op Schiphol op uitnodiging van het Amsterdamse gemeentebestuur. De Oost-Berlijnse delegatie blijft tot donderdag in ons land. De Oostduitsers zijn met name geïn teresseerd in de Amsterdamse woningbouw en woningrenova tie. Het bezoek van burgemeester Krack is een tegenbezoek, twee jaar ge leden bezocht de toenmalige Am sterdamse burgemeester Sam- kalden Oost-Berlijn. 99 99 Prins Willem-Alexanderde oud ste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, wordt donderdag elf jaar. VIANEN (ANP) - Volgens minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke or dening) zouden de relatief hoge kosten en het gebrek aan geschoolde vaklieden de ongestoorde voortgang van de vernieuwbouw wel eens kunnen bedreigen. Dit zou er toe kunnen lei den dat afbraak, gevolgd door nieuwbouw het enige alternatief is. Minister Beelaerts van Blokland zei dit gisteren in Vianen waar hij het startsein gaf voor de restauratie en renovatie van een aantal pan den. Voor doodslag zes jaar AMSTERDAM (SP) - Het Am sterdamse gerechtshof heeft gis teren in hoger beroep een 62-ja rige Amsterdammer Theo S. ver oordeeld tot 6 jaar gevangenis straf wegens doodslag op zijn 52-jarige vrouw. In tegenstelling tot de rechtbank, die de man tot 8 jaar had veroor deeld, achtte het hof niet bewe zen dat de man met voorbedachte rade heeft gehandeld. Het hof hield rekening met zijn leeftijd en verminderde toere kenbaarheid. Het opknappen van oude woonhui zen is volgens hem erg arbeid sintensief, bovendien wordt het steeds duurder waardoor het na afweging van offers en kosten wel eens niet meer verantwoord zou kunnen zijn om tot vernieu wing of verbetering over te gaan. "Om de bestaande woningvoorraad zoveel mogelijk te behouden is het van belang dat de bouwwe reld voor de vernieuwbouw blijft zoeken naar mogelijkheden tot vergroting van de efficiency", zo zei hij. Volgens de minister is de afgelopen vijf jaar een daling van de per soneelsbezetting in de nieuwbouw gepaard gegaan met een sterke stijging van de per soneelsbezetting in de ver nieuwbouw. Het produktievo- lume is volgens hem in de ver nieuwbouw in dezelfde vijf jaar verdrievoudigd. "In 1973 be droeg de produktie 404 miljoen en in 1977 1.1 miljard gulden, aldus de bewindsman. De arbeidsbezetting is hier volgens hem gestegen van 5200 man in 1973 tot 13.400 man in 1977. De minister zei dat de produktie in de nieuwbouw per man over de afgelopen vijf jaar echter gemid deld 21 pet. hoger was dan in de vernieuwbouw. De minister pleitte ervoor, de scholingsgraad van de bouwvak kers te verhogen om te komen tot een opvoering van de arbeidsp- roduktiviteit in de ver nieuwbouw. "Voldoende goede scholingsmogelijkheden zijn dan ook voor de bouw van groot be lang", zo meende hij. De minister dacht hierbij ook aan het om- en bijscholen van oudere bouwvak kers, die niet over die mate van scholing beschikken, die de bouw vereist. "Met de be schikbaarheid van voldoende bekwame vaklieden is de toe komst van de bouw, met name de nieuw- en vernieuwbouw van woningen, in sterke mate ge moeid", aldus de minister een matigend loonbeleid". Ver mogensaanwasdeling wil vol gens Albeda zeggen delen in de aanwas van het vermogen maar die vermogens worden volgens hem niet alleen gevormd uit overwinsten maar ook uit ge wone winst. "Wij willen voorko men dat grote bedrijven met kleine vermogens nauwelijks aan het VAD-fonds bijdragen", stelt Albeda. Zoals bekend stuurt de regering het ontwerp voor het individuele VAD-deel morgen naar de Tweede Kamer. Over het col lectieve deel is binnen het kabi net het laatste woord nog niet ge sproken. Albeda liet al wel blijken, dat in deze regeling maatregelen worden ingebouwd, die buitenlandse investeerders minder schrik zullen aanjagen voor de Nederlandse VAD-rege- ling. Het invoeren van de collectieve heffing in de vorm van een soort belasting zou het voordeel heb ben, dat buitenlandse bedrijven dit deel van hun in Nederland gemaakte winst in eigen land van de belasting kunnen aftrekken op basis van de bestaande ver dragen, die dubbele belasting be taling moeten voorkomen. HAARLEMMERMEER - Het lijk, dat de gemeente-politie van Haarlemmermeer zon dagmiddag uit de Ringvaart bij Lisserbroek opviste, blijkt de negenentwintigjarige Am sterdammer Wim Lefferts te zijn. Sectie heeft uitgewezen dat de man ongeveer drie we ken geleden door wurging om het leven is gebracht. De politie kon de identiteit van de man vrij snel achterhalen aan de hand van papieren die aanwezig waren in de kle ding. Lefferts, die bekend stond als homofiel, is in de avonduren van 2 april voor het laatst in de Amsterdamse binnenstad ge signaleerd. De politie van Haarlemmermeer en een re chercheteam uit de hoofd stad, die met zestien man aan de oplossing van de moord werken, tasten tot nog toe volledig in het duister over het motief. In de woonomgeving van Lef ferts heeft de politie een buurtonderzoek ingesteld om meer over het slachtoffer aan de weet te komen. Zij wilde echter niet kwijt of er al aan knopingspunten naar voren zijn gekomen. Beroving als motief acht de politie vrijwel uitgesloten. De recherche vermoedt dat de moord buiten de Haarlem mermeer is gepleegd waarna het lijk in de Ringvaart is ge worpen. De politie zegt voor een moeilijke taak te staan, omdat de moord al zolang geleden is gepleegd. STRAATSBURG (ANP) - Het Eerste Kamerlid Hans de Koster (WD) is gisteren in Straatsburg gekozen tot voorzitter van de as sembleevan de Raad van Europa. Hij kreeg 86 van de 142 uitge brachte stemmen. Zijn enige te genkandidaat, de Engelse con servatieve afgevaardigde Percy Grieve, verenigde 56 stemmen op zich. In de assemblee van de Raad van Europa, een raadgevend lichaam, hebben afgevaardigden zitting uit de twintig landen die de raad van Europa vormen, met uitzon dering van die van Cyprus (Cyp rus heeft geen parlement). De Koster, die van juni 1967 tot juli 1971 staatssecretaris van buiten landse zaken is geweest, en van juli 1971 totmei 1973 ministervan defensie, volgt de Oostenrijkse socialist Karl Czernetz op. De Koster, de eerste Nederlandse voorzitter van de assemblee, pleitte voor "een eerlijker verde ling" van de gelden die de natio nale regeringen beschikbaar stellen voor de twee Europese samenwerkingsverbanden, de Raad van Europa die twintig lan den omvat, en de Europese Ge meenschappen (negen landen). Hij meende ook dat de taakverde ling tussen de Raad van Europa en de Europese Gemeenschap pen moet worden verbeterd. De gemeenschappen zouden "zorg vuldiger ons programma en activiteiten moeten onderzoe ken, teneinde het overlappen van werkzaamheden te voorkomen". Ook omdai de Europese Gemeen schappen in de nabije of verre toekomst niet zullen uitgroeien tot een Europese unie, bestaat er geen enkele reden waarom de as semblee van de Raad van Europa zich niet met meer problemen zou gaan bezig houden dan zij thans doet, aldus De Koster. De Raad van Europa wordt door de publieke opinie geassocieerd met de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De as semblee heeft haar eigen verant woordelijkheid, haar invloed hangt af van de kwaliteit van haar adviezen. Er is evenmin enige aanleiding waarom de Raad van Europa, ge vormd door landen met een ge meenschappelijk Europees erf deel, geen culturele problemen zouden bespreken. Als derde terrein waarop de Raad van Europa zich meer dan thans zou kunnen gaan bewegen noemde mr. De Koster de be strijding van terrorisme. Zelfs indien in het kader van de Euro pese Gemeenschappen maatre gelen worden genomen - zoals bepleit door het Europees par lement- wordt het probleem van het terrorisme niet opgelost. De terroristen zullen eenvoudig naar andere landen uitwijken. Deventer wil school voor journalistiek DEVENTER (ANP) - Na Eindho- ven gaat ook Deventer pogingen in het werk stellen om een school voor de journalistiek binnen zyn grenzen te krijgen. De Deventer gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met het voorstel, een journalistenschool op het schoolplan voor de jaren 1981-1983 opgevoerd te krijgen. Volgens het Deventer gemeentebe stuur is er naa?t de school voor de journalistiek in Utrecht, die slechts een klein deel van de ge gadigden kan opnemen, zeer ze ker behoefte aan een dergelijke opleiding voor het oosten en noord-oosten des lands. MAASSLUIS (SP) - De afde ling Maassluis van de WD wil zogenaamde park eer bewijzen invoeren om daar mee de parkeerproblematiek in het centrum van deze stad op te lossen. Het systeem van parkeerbewijzen wordt in ons land nog niet toegepast. Al leen in enkele steden in Oos tenrijk en Ierland wordt daarmee gewerkt. Volgens de heer L. de Zeeuw, de verkeersdeskundige uit de WD-raadsfractie, zouden er drie soorten bonnen moeten komen: blauwe met een par- keerduur van ten hoogste een half uur, groene tot maximaal een uur en rode tot anderhalf uur. Op het bewijsje komen voorts alle maanden van het jaar te staan, het aantal dagen per maand alsmede de 24 klo kuren. De prijs per parkeer bewijs moet afhankelijk zijn van de tijdsduur van het par keren. Wil iemand bijvoorbeeld op dinsdag 25 april om 16.00 uur parkeren, dan behoeven slechts de maand, de dag en het uur van die dag te worden aangekruist. De bon moet duidelijk worden aange bracht op de voorruit van de auto, zodat de parkeer wachter een en ander kan controleren. Wie langer dan de aangekruiste tijdsduur wil parkeren moet een nieuw bewijsje aanbrengen. De parkeerbewijsjes zouden moeten worden verkocht door de VW, gemeentesec retaris, de politie en de mid denstand. Het systeem heeft tot voordeel dat de investe ringen minimaal zijn en dat de parkeerwachter, aldus de WD, kan worden betaald uit de opbrengsten van de par- keergelden. Bovendien heeft het als voordeel dat er geen dure parkeermeters behoe ven te worden aangebracht, die ook nog eens het gevaar lopen te worden geplunderd. Rietkerk van WD: DEN HAAG (ANP) - WD-fractievoorzitter Rietkerk houdt grote bezwa ren tegen een afschaffing van de kinderaftrek. Op een spreekbeurt in. Den Haag zei hij gisteravond er grote moeite mee te hebben van be paalde gezinnen met kinderen meer belasting te gaan vragen. Daarover, aldus Rietkerk, zullen wij het kabinet in de komende weken duchtig aan de tand voelen. In zijn Haagse rede drong de liberale fractievoorzitter aan op een herstruc turering van de industrie. Hy bepleitte in dit verband betere overleg structuren, objectievere en rechtvaardiger steun-criteria, beter even wicht tussen hulp aan weinig perspectief biedende ondernemingen en steun aan bedrijven, die een produkt op de markt brengen waar in de toekomst wel vraag naar is.. Volgens Rietkerk zal de komende ombuigings-operatie evenwichtig moe ten zijn en zal in beginsel over de gehele linie naar verantwoorde bijstel ling moeten worden gezocht. De liberale fractie in de Tweede Kamer zal die ombuigingsvoorstellen met name aan de eis van evenwicht toetsen, zo zette hy uiteen. Marine vervult nucleaire taken DEN HAAG (ANP) - Ook de Ne derlandse marine vervult nu cleaire taken. Dat gebeurt door de Neptunes, de lange afstand spatrouillevliegtuigen. Dit zegt het Interkerkelijk Vredesberaad in haar blad IKV-berichten. De algemeen secretaris van het IKV dr. Mient Jan Faber zegt zijn informatie te hebben "uit de hoogste bronnen in de minis teriële sfeer in Den Haag" en uit Amerikaanse bron. Een woordvoerder van de marine- voorlichtingsdienst ontkende dat de marine enigerlei nucleaire taak heeft. IKV-berichten gaat niet verder in op die nucleaire taak. Wel neemt het blad aan dat op de marineba sis Valkenburg, de thuisbasis van de Neptunes, kernkoppen zijn opgeslagen. Overigens is evenals de Neptune zelf ook de nucleaire taak van het vliegtuig verouderd, aldus IKV-berichten. Maar het IKV meent dat dit aspect niet vergeten mag worden nu de Nep tune binnenkort wordt vervan gen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7