Huidige regime Cambodja wreder dan het vorige m •t Kerkje "wit" door wilde- duivenplaag Noordwijk: "Postzegel aap-noot-mies... II8SI18I1II In Noordwijkerhout STRANDZEILERS GAAN STUK VERDER OEFENEN BRANDSPUIT VERKOCHT PAGINA 4 VARIA DINSDAG 25 APRIL 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Noordwijkerhout kampt momenteel met een kleine verwilderde duivenplaag. Met name het Witte Kerkje, pas opnieuw in de verf, moet het ontgelden. Het "Witte Kerkje" in Noordwijkerhout: zoveel last van verwilderde duiven, dat er naar de mening de gemeente Als de koster eens in de zoveel weken de kerkzolder inspec teert weet hij al wat hem te wachten staat: duiven, die zich wel door de smalle galm gaten naar binnen hebben weten te wringen maar er daarna niet meer uit konden komen. De meeste zijn daarom ook al dood. En op hoeveel 's zondagse pakken en jurken is tot nu toe niet een lading duivenmest gespat? Om nu van de zich snel uitbrei dende hoeveelheid "kerkdui ven" af te komen wil het ge meentebestuur van Noord wijkerhout met een duivenbe- strijder in zee gaan. Het be drag dat daar voorlopig mee is gemoeid: 3000 gulden. De Veel overlast Op grote pleinen in de steden mag de aanblik van rond scharrelende verwilderde duiven dan weliswaar iets vredigs over zich hebben, feit is dat diezelfde duiven in Ne derland voor veel overlast zorgen. Gebouwen en huizen, ongeacht de historische waarde, worden met duive- mest bestookt en in de land- en tuinbouw worden pas inge zaaide kool- en erwtenvelden geplunderd. Ook uit het oogpunt van de volksgezondheid staan de verwilderde duiven niet hoog De gemeente Sassenheim heeft de uit 1954 daterende brand weerwagen, tot voor kort nog in gebruik, van de hand gedaan. Een advertentie leverde drie serieuze gegadigden op van wie Sassenheimer Hoogduin het hoogste bod uitbracht namelijk 2000 gulden. In de afgelopen 24 jaar heeft de auto 15.000 km afgelegd. De nieuwe eigenaar moet nog even op zijn brandweerauto wach ten. Er moeten wat onderdelen van worden overgezet op de nieuwe overigens ook zonder die onderdelen kan er nog mee gespoten worden, maar dat is niet de bedoeling. Hoogduin wil de auto in onderdelen van de hand gaan doen. aangeschreven. Immers, ze zijn potentiële dragers van parasieten en ziekteverwek kers. Dat geldt uiteraard ook voor de Turkse tortel, een wilde duif die zich hierzo'n twintig jaar geleden voor het eerst liet zien en nu erg groot in aantal is. Hoeveel verwilderde en wilde duiven Nederland telt is met geen mogelijkheid te zeggen. Feit is in elk geval wel dat jaarlijks enkele tienduizen den (geringde) jonge postdui ven niet meer op het thuishok terug keren en zich aansluiten bij de verwilderde-duivenpo- pulatie, die zelf ook al voor de nodige aanwas zorgt. In de grote steden wordt al ja renlang stelselmatig jacht gemaakt op verwilderde dui ven. Met klap- en schietnetten met vang- en klapkooien. In Amsterdam bijvoorbeeld zijn er jaarlijks zo'n 4000 duiven het haasje. In Utrecht zelfs nog 1000 meer. De werkgroep Verwilderde duiven" (Faunabeheer, Den Haag) heeft dezer dagen een rapport uitgebracht wat tips worden gegeven c de duivenpopulatie in hand te kunnen houden. Aan het publiek wordt onder meer de suggestie gedaan het voeren te minderen of achter wege te laten en het nestelen tegen te gaan door daarvoor geschikte plaatsen ontoegan kelijk te maken. Daarnaast zouden er meer verwilderde duiven moeten worden ge vangen dan er bijkomen. Hoeveel dat er dan zouden moeten zijn weet men echter ook niet. De aanwas van verwilderde duiven zou eveneens kunnen worden tegengegaan door bijvoorbeeld aan maïskorrels bepaalde stoffen toe te voegen die een tijdelijke onvrucht baarheid tot gevolg hebben. Plastic zak Volgens de samenstellers van het rapport kunnen de ver wilderde en wilde duiven op een humane manier om zeep worden gebracht. Hun sug-' gestie: doe de duif in een plas tic zak, dien koolzuurgas toe en binnen anderhalve minuut is het duiveleven geweken. Een nadeel zou zijn dat de me thode kostbaar en arbeidsin tensief is. Bestrijding met een geweer wordt afgeraden, vooral in een stad. Om een grotere zekerheid te hebben dat er op het strand geen wandelaars of dieren van de sokken zullen worden gereden hebben de Noordwijkse bezitters van een strandzeilwagen besloten hun oefenter rein (pal voor de boulevard) een stuk te verleggen richting Zandvoort, waar door gaans beduidend minder volk op de been is. Met die verhuizing is tegemoet geko men aan de wens van de Noordwijkse poli tie. De strandzeilers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de krachten te bun delen in een vereniging, die de naam "Noordwester" heeft gekregen. Alle veer tien Noordwijkse strandzeilers hebben zich aangemeld. De meesten zijn ook al lid van de Noordwijkse zeezeilersvereniging. Strandzeilen is een typisch winterse aan gelegenheid. Onder de leden bevindt zich Noordwijker Ron van der Berg. Hij is de snelste van het stel. Een paar jaar terug werd hij tijdens wedstrijden in de Flevopolder kampioen van Nederland. Strandzeilen wordt in Noordwijk al zo'n veertig jaar bedreven, maar pas nu voor het eerst in verenigingsverband. Strandzeilen in Noordwijk: niet meer pal voor de boulevard Als eerste in Nederland gaat de Noordwijkse vereniging van postzegelverzamelaars jeug- dexamens afnemen, die bij voldoende resultaat een di ploma opleveren. De exa mencommissie wordt ge vormd door het hoofd van de Chr. Koningschool, leraar Favier, en door de 74-jarige postzegelspecialist Theo Schipper van wie dit examen- en cursusidee afkomstig is. Deze stelde ook het lesmate riaal samen. De cursus bestaat uit acht maandelijkse lessen waarin kennis wordt bijgebracht over onder meer de postze gelgeschiedenis en de ver schillende soorten zegels. Schipper, dertig jaar geleden oprichter van de Noordwijkse vereniging van postzegelver zamelaars: "Deze cursus met diploma is een stukje plaat selijk chauvinisme. We willen bereiken dat onze jeugdleden qua kennis anderen ver de baas zijn. Wat mij betreft heb ik liever niet dat andere ver enigingen het idee overne men. Laat het maar een Noordwijkse aangelegenheid blijven." De Noordwijker, die op het ge bied van de postzegelboekjes landelijk hoog- staat aange schreven, wil desondanks zijn lesmateriaal in boekvorm laten verschijnen. Hij zegt: "Er bestaat al zoiets als het ABC van de philatelie. Maar wat daar in staat is gortdroge stof. Daar is voor niemand die het nog allemaal moet leren, nauwelijks doorheen te ko men. Mijn lessen zijn een stuk levendiger." OSLO - „In het dorp Trapeang Kes zag ik drie grote bergen lijken, opgeblazen, in staat van ontbinding. Vijf kilometer verder weer twee bergen, zeker zeventig lijken, gekleed in het uniform van het voormalige republikeinse leger. Vlak bij de lijken lagen twee baby's, ik denk zo'n zeven maan den oud. Er was niemand bij. Ze huilden verschrikkelijk. Op brug nummer zeven vroeg een man mij te helpen zijn vrouw te redden. Zij kreeg een kind langs de kant van de weg. De moeder bloedde dood. De baby stierf ook. In de pagode van Treng zag ik hoe twee vrouwen kinderen ter wereld brachten. De volgende morgen moesten de gede porteerden verder trekken. De baby's werden achter gela ten. In Samlaut lagen er op de oever van de Dang Tong honderden lijken. De volgende dag zagen we hoe ze door een gele bulldozer bij elkaar geharkt werden en begra ven." Een groep Cambodjaanse vluchtelingen in ThailandDe verhaleni Toch moet men ze aannemen, de bewijzen zijn overduidelijk. e komen zijn haast niet te geloven. „Ik werd te werk gesteld op een suikerplantage. Op een dag - we stonden in de rij om naar het werk te gaan - kwam er een Rode Khmer en hij wees drie van ons aan. Het waren functionarissen van het oude regime. Hun vrou wen en kinderen - zeven in totaal - en de zuster van een van hen, ze moesten allemaal in een vracht wagen gaan zitten. Een uur later kwam de vrachtwagen terug. Er zaten zeven of acht Rode Khmers in. Ze hadden de kleren aan van de mensen die een uur tevoren- waren weggevoerd." Feiten Een fragment uit een getuigenis van een veertigjarige Cam bodjaanse vluchteling. Een van een tiental Cambodjaanse vluch telingen die de afgelopen drie da gen in Oslo een beeld van on voorstelbare verschrikking schilderden tijdens een inter nationale hoorzitting over Cam bodja. Een groep Noorse burgers, gesteund door hun regering, nam het initiatief met de bedoeling zoveel mogelijk feiten bijeen te brengen over de toestand in wat nu heet Democratisch Kam puchea. Sinds de communisti sche machtsovername op 17 april 1975 is Cambodja waarschijnlijk het meest gesloten land ter we reld, ten prooi aan een revolutio nair proces zonder weerga. Ge leid door een niets ontziende groep waarover verbijsterend weinig bekend is en die soms schuil gaat achter de naam Ang- kar, „de Organisatie" naar het schijnt identiek met de Cam bodjaanse communistische partij. Vrijdag noemde president Carter van de Verenigde Staten het re gime in Pnom Pen „de grootste schender van mensenrechten ter wereld". Drie dagen lang ge tuigenissen van mensen die dit land ontvluchtten, vaak met ach terlating van hun hele gezinnen, emotioneel geladen ooggetuige verslagen over massamoord, sla vernij, vernietiging van een totale beschaving bevestigden Carters kwalificatie. Dr. Nal Oum, een arts van het ziekenhuis in Pnom Pen die één jaar na de machtsovername naar Thailand vluchtte: „Wat het nieuwe regime wil is in een klap een eind maken aan tweeduizend jaar beschaving en daarvoor in de plaats een absolute dictatuur ves tigen, waarin begrippen als vrij heid en eigen initiatief volstrekt niet meer bestaan. Een volkomen nieuwe maatschappij waarin elk onderscheid tussen mensen, elke herinnering aan het verleden is uitgeroeid. Een uitsluitend op landbouw gebaseerde maat schappij, waarin slechts absolute loyaliteit aan de Organisatie telt". „Cambodja is een land zonder on derwijs, zonder gezinnen, zonder steden, zonder geld, zonder per soonlijk bezit, zonder godsdienst, zonder gezondheidszorg. Pago des zijn werkplaatsen, graansilo's of gevangenissen. Musea zijn verwoest. Boeken dienen als si garettenpapier". Stervende De gevluchte arts maakte de be ruchte ontruiming van de hoofd stad Pnom Penh na de macht sovername mee, toen drie mil joen mensen werden gedepor teerd. Een jonge Rode Khmer soldaat dwong Nal Oum te ver trekken. „Wij zullen wel voor je patiënten zorgen", werd hem ge zegd. Nal Oum wilde protesteren, dacht zelfs even aan een misver stand. Maar hij moest vertrekken of riskeren ter plaatse neerge schoten te worden. Later vond hij sommigen van zijn patiënten te rug: stervend in een ziekenhuis bed ergens langs de kant van de weg, sommigen met het infuus nog in hun arm. De hoorzitting in Oslo was vaak een frustrerende, soms pijnlijke zoektocht naar „de waarheid" over Cambodja. Pijnlijk door de soms aan het licht tredende ga pende kloof tussen de wereld van de vluchtelingen en die van het internationale panel van journa listen, politici en anderen die hen moesten ondervragen. Charles Meyer, een van de uitgenodigde deskundigen en dertien jaar lang persoonlijk adviseur van de voormalige Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek waar schuwde: „Hier botsen ver schillende culturen, wij denken niet hetzelfde, dit is geen proces." Vietnam Opmerkelijk was het wantrouwen tegen Cambodja's buurstaat Vietman dat op deze hoorzitting naar voren kwam. De officiële vrees uitgesproken door radio Pnom Penh, dat Vietnam een In- dochinese federatie nastreeft overheerst door Hanoi, blijkt ook door die deskundigen gesteund te worden die het regime in Pnom Penh van massamoord be schuldigden. Meyer waar schuwde zelfs dat Vietnam inter nationale verontwaardiging over schending van mensenrechten in Cambodja zou kunnen aan grijpen om het buurland onder- de voet te lopen. Vietnam hamert op de wreedheden die in Cambodja worden ge pleegd. „We weten dat de kolo niale machten in het verleden vaak het argument gebruikten dat ze „wilden" moesten over heersen om hun „beschaving" bij te brengen. Zij hebben opvolgers gekregen die dezelfde ambities nastreven, alleen het woord gebruik is veranderd". Anthony Paul die met John Barron een beroemd geworden boek over Cambodja schreef, vertelde dat de Cambodjanen zelf de af gelopen tijd vele pogingen heb ben gedaan zich van het terreur- regime te ontdoen. Dat bleek uit verklaringen van vluchtelingen uit Cambodja onder wie de laatste tijd steeds meer Rode Khmer-militairen blijken te zijn, vaak zelfs vrij hooggeplaatsen, die niet langer wilden meewer ken aan massamoord en onder drukking. Maar volgens deze vluchtelingen is de alom tegenwoordige Angkar er keer op keer in geslaagd ver- zetshaarden opstanden en sa menzweringen op te ruimen even efficiënt als meedogenloos. Spion Dr. Nal Oum: „Iedereen houdt iedereen in de gaten. In elke groep van meer dan dertig men sen zit zeker een spion die rap porteert aan de Angkar". Kong Samrach, een gevluchte amb tenaar „Toen ik in mijn geboor tedorp terugkwam zeiden mijn vrienden: wees erg voorzichtig. Het is beter te luisteren dan te spreken, als iemand je iets vraagt, zeg dan dat je niets ziet, niets- weet, niets hoort". Volkomen eensluidend waren de verklaringen van de getuigen over het gedwongen werk op het land en de honger. De hele bevol king, mannen vrouwen en kinde ren, werkt op het land, vaak van zes uur in de morgen tot elf uur in de avond. Op een paar happen ""s4 I rijst en soms wat gecondenseerde melk. Een vluchteling: „Degenen die tot nu toe in leven hebben weten te blijven zijn levende skeletten die zich nauwelijks overeind kunnen houden. Als deze verwoestende omstandigheden nog een paai jaar voortduren zal het Cam bodjaanse volk niet meer be staan". Deze getuige schatte het aantal doden door ziekte, uitput ting, honger en moord in driejaar tijd op meer dan drie miljoen. Het was slechts een van de vele schattingen tijdens de hearing. Sommige panelleden verdeden nogal wat tijd met pogingen des kundigen en getuigen dit soort schattingen (volgens velen vol strekt onmogelijk) te ontlokken alsof het van wezenlijk belang is te weten of er een, twee of drie miljoen mensen direct of indirect om het leven zijn geholpen. Als of dat nog verschil maakt. Indrukwekkend was de toe spraak van de Franse schrijver en journalist Jean Lacouture, een overtuigd socialist die in het ver leden in zijn artikelen de strijd van de Rode Khmers voortdu rend heeft gesteund en persoon lijk bevriend was met enkele van de huidige leiders. Hij zei dat het Cambodjaanse regime door zich socialistisch te noemen „dit woord en dit idee waarmee ik mij diep verbonden voel heeft on- teerd. Dit regime heeft geen en kele overeenkomst met de prin cipes en doelstellingen van- het marxisme". Opzetje Lacouture verwierp argumenten van een kleine linkse groep in Oslo die de hoorzitting min of meer heeft afgeschilderd als een opzetje van de Amerikaanse CIA om de Amerikaanse wandaden in Indochina te doen vergeten. „Lang voordat we ons keerden tegen de onderdrukking door Pol Pot en de zijnen hebben wij bij voortduring het schandalige Amerikaanse ingrijpen, de ver schrikkelijke verwoestingen door de Amerikanen veroor deeld. Evenmin vergeten wij dat het Franse kolonialisme het land in een staat van onderontwikke ling heeft achtergelaten. Maar alle slachtoffers van deze twee vormen van imperialisme van buitenaf zijn alles bij elkaar veel geringer dan het aantal slach toffers van drie jaar zogenaamde bevrijding", aldus Lacouture. Hij zag als belangrijkste achtergrond voor de daden van de Rode Khmer zich te ontdoen van te genstand. „Beter hon derdduizend lijken dan het risico van verzet", zo stelde Lacouture vast. De Franse schrijver en geeste lijke Francois Ponchaud, die tien jaar in Cambodja woonde, legde er de nadruk op dat de Cam bodjanen hét volste recht hebben een volstrekt nieuwe maat schappij op de bouwen, uniek in de geschiedenis, maar daarom nog niet te veroordelen. Vergelij kingen met andere maat- schappijvormen die wij kennen doen volgens hem volstrekt niet ter zake. Het enige waar wij een oordeel over mogen hebben is de zaak van de mensenrechten, al dus de Franse auteur. Hij con stateerde dat de Khmers een vol strekt gerechtvaardigd doel voor ogen hebben maar dat de prijs die daarvoor betaald wordt te hoog is. Zijn verdediging van de doelstellingen van de Rode Khmers bracht hem tevens tot de vaststelling dat de eliminatie van elke tegenstand geen kwestie is van plaatselijke excessen, maar een onderdeel van een bewust al gemeen plan. Te vreemd De Amerikaanse journalist John Barron ging in op de vragen die regelmatig gesteld worden over de betrouwbaarheid van verkla ringen van vluchtelingen. Hij wees op de voortdurend te con stateren overeenkomsten in ver klaringen van de vluchtelingen, afgelegd tegenover zoveel ver schillendejournalisten en onder zoekers. Rapporten van inlich tingendiensten behoeven zeker niet te worden vertrouwd, aldus Barron. Maar inlichtingendien sten van totaal verschillende lan den komen met overeenstem mende informatie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4