„Bouw in Noord ligt al weer drie weken stil" Verbazing bij geieente over koopcentrum Maredorp verdeeld over plannen Hema Leidse verkiezingsuitslag voortaan per computer W3BSÊ WETHOUDER VERRAST BEWONERSCOMMISSIE "PLATTE DAKEN" BOOS: Voor gesprek van vanavond Actief in vrije tijd Leidse middenstand "Liever geen betaald voetbal qj} zaterdag" Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Gemeente nagenoeg machteloos tegen illegale plakkers DINSDAG 25 APRIL 1978 LEIDEN - De gemeente Leiden is verbaasd over de plannen voor het koopcentrum van Mijnders en Digros aan de Langegracht. Wethouder Waal (stadsontwik keling) gaf gisteren desgèvraagd te kennen dat de plannen voor een supermarkt en kleinere ge specialiseerde winkels voor hem nieuw waren. Hij zei de plannen uit deze krant te hebben moeten i vernemen. De wethouder beweerde dat hij irt het verleden wel een bouwver gunning heeft afgegeven voor de uitbreiding van Mijnders (meubeltoonzalen), maar de an dere vestigingen hem onbekend waren. Zoals gemeld is Mijnders met Digros-exploitant Van den Broeck een samenwerking aan gegaan voor de ontwikkeling van een compleet koopcentrum. Bij de gemeente had men gisteren nog geen inzicht of de zakenlie den met hun plannen buiten de verleende goedkeuring treden. De vraag is of de plannen over eenkomen met de voorwaarden die in de bouwvergunning zijn gegeven. "Dat is - aldus een woordvoerder van de gemeente" een gecompliceerde zaak. Wethouder Waal zei overigens in principe niet afwijzend te staan tegen de plannen voor het koop centrum. Wel toonde hij reserves bij de ideeèn van de zakenlui om bij het complex ook een parkeer garage te realiseren. De gemeente wil in eerste instantie een par keergarage aan de andere kant van de binnenstad (complex Sanders/Levendaal). de nieuwbouw de Wisselweg ,zijn boos dat LEIDEN - De projectgroep Maredorp gaat vanavond met een verdeeld stand punt het gesprek in met het Koninklijke Bijen korf-concern (KBB) over de uitbreiding van de Hema-vestiging in Leiden. Men is niet langer eensge zind tegen de uitbreiding, maar telt nu een aantal na drukkelijke voorstanders. De projectgroep praat vanavond met het Bijenkorf-c gemeentelijke economische aangelegenheden. De raadscommissie zal op grond van het gesprek een standpunt in moeten nemen over de wen selijkheid van de uitbreiding van de Hema. Tot nu toe heeft de projectgroep Maredorp zich fel verzet tegen de uitbreidingsplannen van de Hema. Men stelde zich steeds op het standpunt dat de uitbreiding in strijd is met de kleinschalig heid van de omgeving. De pro jectgroep wil met name de ge- velwand in de Jan Vossensteeg met enkele kleine pandjes in tact houden. Druk Vanuit middenstandskring is de laatste tijd druk op de project groep uitgeoefend zich niet lan ger tegen de Hema-uitbreiding te verklaren. Met name winkeliers uit de Jan Vossensteeg vrezen een verpaupering van de panden, die de Hema heeft aangekocht als het winkelconcern ze niet mag gebruiken voor de uitbreiding. Daarnaast hebben enkele gemeen telijke vertegenwoordigers in de projectgroep hun twijfels tegen de uitbreiding laten varen. De be trokkenen - vertegenwoordigers van de afdelingen volkshuis vesting en stedebouw - delen de bezwaren van de tegenstanders niet. Zij zien uitbreiding van de Hema als een gezonde ontwikke ling. Verdeeld Opmerkelijk is dat de gemeente lijke vertegenwoordigers in de projectgroep daarmee verdeeld zijn. De vertegenwoordiger van de afdeling stadsontwikkeling is wel tegen de uitbreiding. Belang rijkste argument is dat de Hema-uitbreiding in strijd is met het ontwerpbestemmingsplan voor Maredorp. Argentinië De afdelingen Leiden van de PSP en de PPRhet Chili- Front Leiden organiseren in samenwerking met het Soli- dariteits Komitée Argenti- nië-Nederland (SKAN) op woensdag 26 april een Ar- gentinië-avond. Deze avond bestaat uit informatie, dis cussie en muziek. Medewer kenden zijn onder andere Van den Bogaard (buiten landdeskundig e van de PvdA), Oeki Hoekema (FC Den Haag), journalist Nico Scheepmaker, de Zuidameri- kaanse zanger Hector Nu- mamoraes. Verder worden nog een Argentijns vak bondsleider en een medewer ker van Amnesty verwacht. De avond begint om acht uur 's avonds in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Rijn-Rijnland, Tot en met vrijdag kunt u nog terecht in het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade 2a voor de tentoonstelling "De Rijn in Rijnland"Van de expositie maakt onder meer een fraaie collectie 18de en 19de-eeuwse afbeeldingen van rivier- eh dorpsgezichten langs de Rijn deel iiit. Een vorig jaar opge nomen film laat zien hoe de Rijn er tussen Bodegraven en Katwijk nu uitziet. De exposi tie is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Er is ook een speciale catalo gus. Yoga De spirituele sociale yoga-ver- eniging "Ananda Marga" (Pad van Gelukzaligheid) or ganiseert vanavond een le zing over yoga en meditatie. Spreker op deze avond, die in clubhuis "Op Eigen Wieken" aan de Milanenhorst wordt gehouden, is yogini Mukti. De lezing begint om kwart over acht, de toegang is gratis. Theosofie De Theosofische Vereniging or ganiseert vanavond een bij eenkomst voor belangstellen den in het pand Steenschuur 4-6. Onderwerp van de avond is "De bewuste samenwerking tussen mensen en engelen". Spreker is de heer M. Brandt bisschop van de vrije katho lieke kerk). Aanvang van de avond: 8 uur. Klachtenuur KWJ, de Beweging van Wer kende Jongeren houdt iedere week op dinsdagavond een klachten- en informatie-uur. Die wordt van vijf tot zes uur gehouden in het KWJ-kantoor aan het Noordeinde 2a. Iede reen die problemen heeft met het werk kan daar terecht. Volkenkunde De educatieve dienst van het museum voor Volkenkunde organiseert woensdagmid dag van 2 tot 4 uur een prog ramma voor de jeugd. Dit maal wordt aandacht besteed aan de Eskimo's. Er worden films vertoond onder meer over Oost-Groenlayid. Verder worden er linodrukken ge maakt en is er een speurtocht over geld- en ruilmiddelen. LEIDEN - De bewoners commissie voor de ver vangende nieuwbouw van woningen in Leiden- Noord (tussen de Sophia- straat en de Bernhard- kade) zijn zeer ontstemd over de nieuwe vertraging die volgens hen is opge treden bij de bouw Op 6 maart heeft wethouder Ver- boom de eerste paal geslagen voor de bouw van 92 nieuwe wo ningen die op de plaats komen van de zogenaamde platteda- ken-woningen die eind vorig jaar zijn gesloopt. Het trage verloop van de sloop was voor de bewo ners al eerder aanleiding tot felle kritiek op het gemeentelijk be leid. De nieuwe vertraging bij de bouw heeft bij de bewoners - me rendeels gehuisvest in de om streden wisselwoningen aan de Van Huis weg - opnieuw kwaad bloed gezet. Sociaal-cultureel werkster Martine Bronmeijen "De mensen zeggen nu laten we maar een kraan hu ren, dan gaan we zelf maar begin nen. Ze zitten al bijna een jaar in de wisselwoningen, midden in de troep en de klei. Het is gods- geklaagd. We hebben ons rot ge lopen voordat de eerste paal ge slagen werd maar nu dat einde lijk is gebeurd ligt het werk al weer drie weken stil" Bij de gemeente is men zeer ver baasd dat het werk na het heien niet is voortgezet. "Wij keken ook hier vreemd op dat er geen voort gang werd geboekt met de werk zaamheden", aldus ambtenaar Van der Plas van gemeentewer ken. "Volgens de plannen zou op 3 april met de verdere bouw moe ten zijn begonnen en is het erg onduidelijk waarom dat niet is gebeurd. Mogelijk ziin er moei lijkheden met de leveranties van vloerelementen of klopt er iets niet in de tekeningen. Maar tot op dit moment is het ons ook niet duidelijk". Het aannemersbedrijf, de gebr. Heemskerk uit Nieuwkoop, toont zich overigens in het geheel niet bezorgd over een vertraging in de bouw. Het bouwbedrijf deelt desgevraagd mee dat alles volgens het bouwschema ver loopt. "Er wordt niet op e bouwplaats zelf gewerkt, maar wel binnenskamers", aldus de heer Heemskerk. Bij het aanne mersbedrijf gaf men voorts de verzekering dat de woningen over anderhalf jaar, dus gewoon op tijd zullen worden opgeleverd. In het onlangs gereed gekomen rapport 'Gezonder betaald voetbal' dringen de samenstellers er op aan om in de nabije toekomst het gehele betaalde voetbal over te hevelen naar de zaterdag. De Raad van het Grootwinkelbedrijf heeft in een brief aan de voor dit rapport verantwoordelijke Tweede-Kamercommissies laten weten niets voor dit initiatief te voelen. Volgens de raad zullen de belangen van de detailhandel aanzienlijk worden geschaad wanneer de profs inderdaad zullen uitwijken naar de zater- dag(middag). "De zaterdag kan worden beschouwd als uiterst geschikt voor de consument. Niet alleen 'boodschappen te doen' maar ook voor het zogenaamde recreatieve winkelen in gezinsverband, dat voor namelijk gericht is op de aankoop van duurzamen ge bruiksgoederen", aldus de raad in zijn brief aan de Tweede-Ka mercommissies. Een moeilijk probleem dat zeer zeker ook op Lei den van toepassing is, hoewel er in de sleutelstad geen enkele betaalde voetbalvereniging opereert. Immers de gang vanuit Leiden naar het betaalde voetbal in steden als RotterdamDen HaagAmsterdam en zelfs Alkmaar is niet te verwaarlozen. En dan spreken we nog niet over de mannen die liever op zaterdag thuisblijven om via de radio de ontwikkelin gen op de velden nauwlettend te volgen dan met moeders en de koters langs de winkels te sjouwen. CDA-raadslid Van Zijp, belast met middenstandsaangelegenhe den, over deze kwestie: "Ook in leiden volgen wij de ontwikkelin gen op dit terrein nauwlettend. Wij juichen een dergelijk ini tiatief geenszins toe, ook al is het moeilijk om in dit stadium eventuele gevolgen te overzien. Je weet immers niet om hoeveel mensen het gaat. Eigenlijk zou je een enquete moeten gaan hou- 'Zeker is dat betaald voetbal op zaterdag, ook ïn Leiden, ten koste zal gaan van het recreatieve winkelen. Wanneer het eenmaal zover is bestaat er maar één alternatief voor de winkeliers: na melijk om ook op de maandagmorgen open te zijn" Over de ernst van de eventuele gevolgen zegt Van Zijp: "Ik verwacht niet dat het zover zal komen dat de winkeliers in de binnenstad genoodzaakt zullen worden om hun zaak op zaterdagmiddag dicht te gooien. Het inlassen van een extra koopavond sluit ik bij voorbaat al uit" De heer Van Oosten van de Hema in Leiden: "Het is inderdaad moeilijk om in dit stadium gevolgen te overzien. Wanneer je ech ter haar Duitsland kijkt, waar al jaren op zaterdag wordt ge speeld, zie je dat het daar in de koopcentra erg rustig is op de zaterdag. Je kan rustig aannemen dat in Nederland een soortge lijke situatie zal ontstaan" Ook van Oosten verwacht echter niet dat de situatie zo ingrijpend zal zijn dat winkelsluiting op zaterdagmiddag noodzakelijk zal worden. "Zoveel voetballers zijn er nu ook weer niet in de Leidse regio", aldus van Oosten. Behalve de middenstand zullen ongetwijfeld ook de zaterdagama teurs hinder ondervinden van het verschuiven van het betaalde voetbal van zondag naar zaterdagMet name een vereniging als het Leiderdorpse RCL zou wel eens aanzienlijk minder toeschou wers kunnen gaan trekken in de toekomst. Deze vereniging trekt vooral bij topper een groot aantal mensen uit leiden, ie op zoiidag nogal eens profwedstrijden plegen te bezoeketi. Voor clubs als Rijyisburgse Boys,Noordwijk en Quick Boys geldt dit in veel mindere mate, omdat deze clubs vrijwel uitsluitend pu bliek trekken uit eigen dorp. Bestuursleden van dit drietal maken zich daarom nog niet zo druk over de uitkomst van het rapport 'Gezonder betaald voetbal'. LEIDEN - De fouten die op de ver kiezingsavond van 29 mei bij het tellen van de stemmen zijn ge maakt, zijn niet voor niets ge weest. B en W hebben leergeld betaald; voor de gemeente raadsverkiezingen op 31 mei wordt de hulp ingeroepen van het Rekencentrum. "Een computer werkt sneller en kan bovendien niet afgeleid worden", aldus gis teravond burgemeester Vis tij dens de vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden. Zoals bekend heeft Beyen (PPR) vragen gesteld over de verwar ring die op de avond van de Sta tenverkiezingen in het stadhuis heerste. De reactie van B en W hierop - "Door de te grote drukte in het stadhuis werden de tel lende ambtenaren afgeleid, waardoor zij fouten zijn gaan ma ken" - noemde Beyen gister avond onbevredigend. Hij had geen duidelijk antwoord gekregen op de vraag waarom de gemeente de dag na de verkiezin gen niet het ANP had opgebeld om de gecorrigeerde uitslag door te geven. "Ik ben niet van plan hier opnieuw op uw vragen in te gaan", aldus een lichtelijk geïrri teerde burgemeester Vis. "U hebt schriftelijk al antwoorden ge- Oproep Overigens zal de gemeente voor de komende gemeenteraadsverkie zing enkele pogingen doen de ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. staat vi De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. In de toekomst lege win kelstraten en volle tribunes op zaterdag? opkomst te bevorderen. Men heeft het plan om naast een aantal advertenties in de kranten ook op de achterkant van de kandida tenlijst een korte oproep te plaat sen, waarin de mensen op het belang van de verkiezing wordt gewezen. LEIDEN - De gemeente blijkt bij zonder weinig te kunnen doen tegen politieke partijen die met het oog op de gemeenteraadsver kiezing van 31 mei her en der in de stad affiches aanplakken. Een mogelijke straf voor deze partijen - B en W denken met name aan PSP en CPN - is het niet verlenen van vergunningen voor ver kiezingsactiviteiten zoals het houden van fiets- en autotochten en het rondrijden met geluids wagens. Maar de gemeente staat niet sterk genoeg om tot deze maatregel over te gaan, zo bleek gisteravond uit mededelingen van Chr. de Jong (chef algemene zaken) aan de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden, de Jong: "Als we die vergunnin gen zouden intrekken en die par tijen zouden hiertegen bij GS in beroep gaan, dan weet ik nog niet of we het zouden halen". De Jong bracht nog een tweede mogelijke strafmaatregel te berde: "Om de plakkers de lust te ontnemen zou de gemeentereini ging er met een kwast achteraan moeten gaan en alle opschriften onleesbaar maken". Ook bur gemeester Vis voelde het meest voor de kalkmethode. Van Duijn (VVD) en Koning (PvdA) daaren tegen vonden witkalken zonde van het geld en van de tijd. Bo vendien zou het effect waar schijnlijk zijn dat er juist nog meer illegaal wordt geplakt. Jammer Ook na een vrij uitgebreide discus sie kwam de commissie niet tot overeenstemming over de te voe ren taktiek. Centrale vraag was of de genoemde politieke partijen verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor het wild plak ken. Passchier (PSP), die verhin derd was de vergadering bij te wonen, zette in een schriftelijke reactie uiteen dat het zinloos is een politieke partij hierop aan te kijken. "Het bevreemd mij dat de gemeente partijen verantwoor delijk wil stellen voor het hande len van individuen". De hele dis cussie hierover vond ze "jammer van de tijd". Kop Burgemeester Vis hied vast aan zijn standpunt dat de gemeente de wild plakkers niet hun gang mag laten gaan. "Wat we kunnen doen weet ik nog niet, maar we zullen de zaak in overweging moeten nemen. Anders krijgen we mor gen als kop in de krant Laat maar plakken". Het eenvoudigste voorstel kwam overigens van PvdA-er Bor- dewijk: "Wild plakken is inder daad milieuverontreiniging, maar een sanctie door de ge meente zie ik niet zitten. Die sanctie moet van de kiezers ko men door niet op deze partijen te stemmen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3