Leidsevaart-weg krijgt spoedig grote beurt Gemeenten moeten standplaatsen voor woonwagens creëren 'Meer inspraak voor kinderen op school' Vis-ministers: weinig schot in EG-overleg "Rode Draad "gegroeid tot eclue speeTo DINSDAG 25 APRIL 1978 DEN HAAG - De gemeenten Katwijk, Noordwijk, Sas- senheim en Wassenaar moeten voor woonwagenbewo ners het aantal standplaatsen realiseren, zoals dat per ge meente genoemd is in het provinciaal woonwagenplan. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben de be zwaarschriften die Katwijk, Sassenheim en Wassenaar tegen het ontwerp-woonwagenplan hadden ingediend, afgewezen. Katwijk had in zijn bezwaarschrift aangevoerd dat het terrein dat deze gemeente samen met Noordwijk voor woonwagens wil Sinds -princes Beatrix vorige week het niéuwe KLM-kan- toor in New York opende, is het daar een drukte van be lang. Op het pleintje voor het kan toor dat is omgedoopt in "KLM Plaza" komen dage lijks drommen mensen kijken naar typisch Hol landse festiviteiten. Bloemenmeisjes delen tulpen uit, terwijl het draai-orgel speelt. Ook de klompendans ontbreekt niet. inrichten, slechts voor veertien standplaatsen ruimte heeft. In het provinciaal woonwagenplan staan Katwijk en Noordwijk te zamen voor 25 standplaatsen ge noteerd. Volgens Katwijk zou dit aantal 20 moeten zijn, overeen komstig een berekening van het ministerie van CRM (dat de be hoefte tot 1985 heeft becijferd). Gedeputeerde staten hebben echter de berekening van het Re gionaal Woonwagencentrum Leiden overgenomen, omdat „aannemelijk is dat deze bereke ning juister zal zijn". Het aanbod van Katwijk om woningen aan woonwagenbewoners aan te bie den (zoals al één keer met succes is gebeurd), wordt door het pro vinciaal bestuur niet als een af doende oplossing beschouwd, zolang er nog een tekort aan standplaatsen is. Verder zeggen G.S. dat de 25 standplaatsen, die Katwijk en Noordwijk moeten creëren niet noodzakelijk op één centrum tot stand behoeven te komen. Meer centra zouden door het provinciaal bestuur zelfs toe gejuicht worden: „Immers kleine concentraties van woonwagens kunnen bevorderend werken op de integratie". Gedeputeerde staten geloven niet dat Sassenheim geen geschikt terrein heeft voor woonwagens, zoals deze gemeente in zyn be zwaarschrift had aangevoerd. G.S. houden daarom vast aan het uitgangspunt in het provinciaal woonwagenplan, dat Sas senheim vijf standplaatsen dient in te richten. Dat kan volgens het college in de nieuwbouwwijk, die de komende jaren in Sassenheim zal verrijzen. De vijf standplaat sen kunnen eventueel in centra van twee en drie standplaatsen in de nieuwe woonwijk worden op genomen, aldus G.S. Een bewo ner van Lisse, die een bezwaar schrift had ingediend vanwege de door hem verwachte overlast van een woonwagenkamp aan de Rooversbroekdijk in die ge meente, werd door het provin ciaal bestuur naar de gemeente verwezen. G.S. wijzen erop dat op de situatie op en rond een woon wagencentrum tal van gemeen telijke regelingen en/of verorde ningen van toepassing zullen zijn. Ook het bezwaarschrift van het gemeentebestuur van Wassenaar wordt door G.S. afgewezen. Was senaar wilde slechts vijf in plaats van de hem toebedeelde twaalf standplaatsen realiseren. G.S. wijzen erop dat het aantal toebe deelde standplaatsen is afge stemd op het aantal inwoners per gemeente. De twaalf standplaat sen in Wassenaar kunnen in één of meer centra worden ingericht, aldus G.S. Het beleid van gedeputeerde En gelsman en de antwoorden van G.S. op de verschillende be zwaarschriften verkregen gis termiddag de volledige instem ming van de provinciale commis sie voor sociale aangelegenhe den. Het woonwagenplan zal in mei door provinciale staten wor den vastgesteld. Engelsman zei er gisteren nog dit oven „Daarna is het geen wet van Meden en Perzen tot in de eeuwigheid. Maar het is wel ons uitgangspunt; wijzigingen kunnen dan n«g slechts worden aangebracht door provinciale staten". Zesde klas De Meerpaal houdt verkiezingen LEIDEN - „Wij vinden dat de kinderen op school meer inspraak moeten krijgen omdat elk voorstel waar de leraren tegen zyn meteen wordt afgewim peld. Dan wordt er gezegd: het is te duur of het heeft geen zin of dat is veel te moeilijk. Dit moet gewoon worden veranderd" Dit zijn een paar regels uit het prog ramma van de Socialistische Partij Meerpaal. Geïnspireerd door de vorige maand gehouden Statenverkiezingen en de ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei heeft de 6e klas van de openbare lagere school de Meer paal (Me ren wijk) een ver kiezingsproject opgezet. Het project wordt op donderdag 27 april afgesloten met de verkie zingen voor de gemeenteraad van de Meerpaal. Drie partijen doen mee: SPM (Socialistische Partij Meerpaal), PWM (Partij Voor Verbetering Merenwijk) en NPM (Neutrale Partij Merenwijk). Alle leerlingen van de Meerpaal, ouders van leerlingen en verdere belangstellenden kunnen op 27 april in het stemhokje van de school het vakje van hun keuze rood maken. Nadat de gemeente raad is geformeerd wordt op 9 mei in de raadszaal van het stad huis een vergadering gehouden. De raad zal geheel uit leerlingen van de 6e klas bestaan. De PWM heeft als doel de Meren wijk te verbeteren. Enkele pun ten uit het partijprogramma: meer parkeerplaatsen, meer speelgelegenheid, meer brieven bussen, verbetering van de we gen en van de straatverlichting en het plaatsen van vuilnisbakken. Bovendien vindt de partij dat er in de Merenwijk huis-tand- en dierenartsen bij moeten komen. Vrijheid De NPM is de kleinste partij. „Wij zijn neutraal omdat de ene helft van onze partij liberaal is en de andere helft socialistisch". De partij streeft naar meer vrijheid in de wereld. Men is tegen de neutronenbom, maar ook tegen abortus („Dat vinden wij totale verloedering"). Wat de Meren wijk betreft: er moeten wooner ven komen, meer speeltuinen, meer politie, spiegels voor het vrachtverkeer en een spreiding van het winkelaanbod. Tuinen De partij met de meeste leden is de SPM, die o.m. meer ruimte tus sen de huizen in de Merenwijk wil. „Alleen de mensen die geld hebben en een prachtige woning kunnen kopen of huren, bij die is er ruimte tussen de huizen. Daarom vindt de SPM dat bij de gewone huurwoningen ook mooie ruime tuinen moeten zijn". Verder wil de SPM een recrea tiepark, een fietspad langs de ringweg, opritjes in de trottoir randen voor invaliden en een sportveld bij de school. Ook vindt de SPM de huizen in de Meren wijk te duur. Bovendien wil men het speculeren met koopwonin gen tegengaan. NOORDWIJKERHOUT - De weg langs de Leidsevaart in Noordwijkerhout krijgt nu spoedig een opknapbeurt. Nog steeds is niet duidelijk of de gemeente Leiden of de gemeente N oord wijkerhout zal opdraaien voor de kosten. Zoals bekend is de weg langs de Leidsevaart eigendom van de gemeente Leiden. Deze gemeente lapt het onder houd aan haar laars. De gemeenteraad van Noordwij- kerhout nam onlangs het besluit het onderhoud van de weg over te nemen van Leiden. Leiden moet daarvoor jaarlijks een bedrag van 100.000 gulden betalen. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland schaarden zich achter het stand punt van de gemeente Noord wij kerhout, maar Leiden is in be roep gegaan bij de Kroon, zodat niet bekend is wie uiteindelijk voor de kosten opdraait. Leiden kan de jaarlijkse schuld afkopen door een bedrag van 1 miljoen gulden ineens te betalen. Onverantwoord. Het gemeentebestuur van No'ord- wijkerhout vindt het onverant woord nog langer te wachten met een opknapbeurt van de Leids evaart. Bewoners hebben al enige tijd geleden actie gevoerd voor verbetering van de weg. Uit pro test hielden zij hun schoolgaande kinderen enige dagen thuis. Noord wij kerhout heeft toen op zijn kosten de grootste gaten in de weg gedicht. Tegelijk met de vernieuwing van het wegdek wordt ook de riole ring aangepakt. Om dit soort grondwerkzaamheden uit te mo gen voeren heeft het gemeente bestuur toestemming nodig van het college van Leiden. Woensdag verwacht wethouder Heemskerk dat wethouder Van Dam hem influistert dat er van de zijde van Leiden geen bezwaar bestaat tegen de werkzaamhe den. Noord wijkerhout moet dan wel een stuk op laten stellen waarin staat dat Leiden toe stemming verleent zonder daarbij afbreuk te doen aan de bezwaren die Leiden heeft tegen overname van het onderhoud door Noordwijkerhout en de daaraan verbonden financiële consequenties. 'De contacten met Leiden zijn sinds de oprichting van het streekenergiebedrijf Leiden vooruitgegaan. De wethouders van verschillende gemeenten ontmoeten elkaar regelmatig tij dens de vergaderingen van het college van beheer van het ener giebedrijf', aldus de Noordwij- kerhoutse wethouder Heemskerk, die ervan overtuigd is dat Leiden geen bezwaar zal maken tegen de grond werkzaamheden. Die nieuwe riolering is overigens broodnodig. Fabrieken en bewo ners van woonboten en woonhui zen lozen ofwel direct in de Leidsevaart of in een put of grep pel. Alle panden en boten tussen de brug nabij Piet Gijs en de Mallegatsbrug zullen op de nieuwe riolering worden aange sloten. De riolering die onlangs is gelegd in en nabij de 's-Graven- damseweg wordt aangesloten op de nieuwe riolering langs de Leidsevaart. Met toestemming van Rijnland wordt het vuil van de 's-Gravendamseweg direct geloosd in de Leidsevaart. Daar aan komt met de werkzaamhe den aan de Leidsevaartweg nu een eind. Het afval wordt via een rioolpersleiding naar de zuiver ingsinstallatie aan de Schippers- vaartweg gestuwd. De totale kos ten van het karwei worden ge raamd op bijna 500.000 gulden. Burgemeester en wethouders stel len de raad vanavond tijdens diens vergadering voor een der gelijk bedrag daarvoor uit te trekken. De gemeente krijgt van de hogere overheid 700 gulden per aansluiting terug. Dat geldt niet voor aansluitingen van woonboten. De bewoners van de Leidsevaart hoeven niet te delen in de kosten. Lezers schrijven Wijkmarkt In de krant van woensdag jl. las ik een verslag van de commissie voor economische aangelegen heden, met onder andere een uit spraak van het bestuur markt kooplieden. „De winkeliers staan te janken als wé komen, maar ze huilen nog harder als we weg gaan". Ondergetekende vindt deze uitspraak even hoogmoedig als onzinnig. De winkeliers van Vijf Mei- en Bevrijdingsplein hebben het marktgebeuren echt niet nodig, maar zien in goed functioneren van de geplande markt een verlevendiging van Leiden Zuid-West. Echter hebben wij geconstateerd dat in de afgelopen maanden vele marktkooplieden op dinsdag morgen niet aanwezig zijn. De bezoekers van de markt stoot men met deze handelwijze voor het hoofd. Wij hebben dan ook om een betere continuering ge vraagd of andere marktkooplie den, die wel aan hun verplichtin gen voldoen. Door verbetering van o.a. constante aanwezigheid kan het marktgebeuren zich aan sluiten met de kwaliteit en het initiatief van de winkeliers, en daardoor een prettig geheel gaan vormen op Vijf Mei- en Bevrij dingsplein. F.W. Plessen, voorz. winkeliersver „De Luifelbaan" Bevrijdingsplein 12, Leiden Zakennieuws LEIDEN - Aan de Beestenmarkt 4 is gistermiddag de Bianca-bar geopend. Het betreffende pand, dat ruim een jaar leeg gestaan heeft, heette voordien Iranpa- bar. Eigenaar van de Bianca-bar is Han van Vreeswijk. Terrein blijft groen LEIDEN - Het omstreden terrein bij de wisselwoningen aan de Van Huisweg en de Tasmanstraat wordt ingericht als openbaar groen. Burgemeester en wethou ders hebben besloten af te zien van de aanleg van parkeerplaat sen op dit terrein. Over het gebruik van het terrein bestond lange tijd onenigheid tussen bwoners van de wis selwoningen aan de Van Huis- weg en de bwoners van de aan grenzende Zeeheldenbuurt. Het terrein wordt nu nog gebruikt als volkstuin. B en W hebben overigens besloten dat het in de toekomst niet uitge sloten is dat het terrein alsnog als parkeerterrein bestemd wordt. Dit is dan afhankelijk van de be hoefte aan parkeerplaatsen in de omgeving. De inrichting van het terrein als openbaar groen wordt eind deze maand aangepakt. Deze maatre gel valt samen met de aanleg van parkeerplaatsen aan de Tromp straat, Tasmanstraat en de Ad- miraalsweg, waartoe B en W heb ben besloten. LUXEMBURG - Bestaande tijde lijke visserijregelingen die de Europese Gemeenschap heeft met Noorwegen, de Faröer en Zweden, worden verlengd tot 30 mei. Dat besluit is gisteren in Luxemburg gevallen tijdens de bijeenkomst van de visserijmi nisters van de negen EG-landen, nadat die ministers weer geen enkele vordering naar een Euro pees visserijbeleid hadden kun nen maken. "Zij die geloven, haasten zich langzaam", zo luidde het commentaar op de ge beurtenissen van de "niet geheel bijbelvaste'' Nederlandse minis ter van landbouw, mr. Fons van der Stee. De raad heeft wel besloten voor stellen van de Europese commis sie ("dagelijks bestuur" van de EG) inzake het visserijbeleid naar het Europees parlement te ver wijzen voor advies. Dat was tot dusverre niet gebeurd. Er was gebruik gemaakt van een spe ciale procedure, waarbij geen parlementsadvies nodig is. Maar nu voorlopig geen vorderingen in de Europese ministerraden te verwachten zijn, is toch het par lement ingeschakeld. Deskundi gen verwachten daarvan "enig heil", omdat in het Europees parlement wellicht een "poli tiekere benadering mogelijk is dan in de raad". Een Europees visserijbeleid wordt nog steeds tegengehouden door de Britse minister, John Silkin, alhoewel deze volgens enige waarnemers, "meer haast" begint te krijgen. Bekend is. dat de Brit ten begerig zijn grote vangst- voordelen te eisen in wateren vijftig mijl uit de Britse kust. Bo vendien leggen ze een grote claim op hoeveelheden vis (25 procent, zo wordt gefluisterd) die ter be schikking zullen komen als de visvoorraden weer aangroeien. De Britse minister Silkin zei giste ren in de raad dat de Britse vis serijverlangens de laatste tijd ten onrechte in verband gebracht worden met eventuele Britse verkiezingen in de nabije toe komst. Vis is geen onderwerp van electorale handelingen, zo zei hij. Europees commissaris Gundelach deed in de raad ook verslag van besprekingenmet andere derde landen over visserijrechten die de gemeenschap daar wil. Met Canada zijn de besprekingen in een impasse geraakt omdat de Canadezen ook buiten een 200- mijls-zóne rechten opeisen en verder omdat ze de visserij willen verbinden met andere han delsbetrekkingen met de ge meenschap. Gundelach gaf de ministers te verstaan dat naar zijn mening een akkoord met Canada politiek wel belangrijk is, maar dat de gemeenschap voor zo'n akkoord bepaald niet te veel moet "betalen". Het visserij gesprek met Spanje maakt goede voortgang, aldus Gundelach, die verder rap porteerde dat Joegoslavië op de brieven van de gemeenschap antwoord heeft gegeven. Gun delach zal binnenkort "op het hoogste niveau" contact met de Joegoslaven opnemen. Met de Sovjet-Unie, de Duitse De mocratische Republiek en Polen, ligt, zoals bekend, het visserij ge sprek al stil sinds vorig jaar no vember. De Russen vissen sinds die tijd niet meer in de Europese 200-mijls-zóne, maar een bekend feit is dat ze aan de grens van die zóne vooral veel makreel kopen van Britse vissers, die daar wel mogen vissen. De Britse vissers doen daar goede zaken mee, want de Russen betalen uitstekend, aldus Europese kringen. Ruimtevaart enveloppen zijn terecht NOORDWIJK - Dank zij het feit dat een zoon (9) van de familie Van Delft uit de Ce- lebesstraat in Oegstgeest het Maandblad voor de Philate- lie zo grondig had bestu deerd, heeft een verzamelaar uit Voorhout zijn waarde volle filatelistische stukken weer terug. Dezer dagen vond de jongen in de berm van de rijksweg een map met dertig ruimtevaar tenveloppen. Hij herinnerde zich meteen in het maandblad een publicatie te hebbem gelezen, dat in Noordwijk dergelijke en veloppen waren gestolen en daarop werd contact opge nomen met de recherche in de badplaats. Het bleken in derdaad de vermiste ruimtevaart-FD's te zijn. Een onlangs gearresteerde Hagenaar had de vorige maand het filatelistische materiaal ontvreemd uit de opengebroken auto van de Voorhouter, die bij het Golf terrein in Noordwijk gepar keerd stond. Bij het sorteren van de buit langs de rijksweg in Oegstgeest had de man de in zijn oog waardeloze pa pieren weggegooid. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense speel-o-theek, in augus tus 1976 gestart met 17 leden is uitgegroeid tot een volwaardig uitleenmagazijn voor speelgoed voor gehandicapten en zieken van nul tot tachtig jaar. Speel-o-theek "De Rode Draad" heeft momenteel ruim 70 leden, in leeftijd variërend van 11 maanden tot zeventig jaar. In het afgelopen jaar werden ge middeld honderd stukken speelgoed of spelletjes per maand uitgeleend. Dat staat te lezen in het eerste jaar verslag van de stichting speel-o- theek Alphen aan den Rijn e.o. Zoals bekend werd de aanzet voor deze speel-o-theek, waarvan er toen in Nederland nog maar heel weinig waren, gegeven met kerstmis 1974. Het batig saldo van de Kerst-Inn in dat jaar zou ten goede komen aan de Al- phense speelgoedactie (ASA). Een groep van vrijwilligers die zich al zo'n jaar of vijftien bezig houdt met het maken van speel goed voor gehandicapte kinde ren die in tehuizen verblijven. Dat jaar kwam de suggestie om eens iets te doen voor het gehan dicapte kind thuis. Onder meer omdat weinig van de extra kosten thuis, die gehandicapte kinderen met zich meebrengen door so ciale wetten worden vergoed. Enzo werd het idee geboren om een uitleen van spelmaterialen, een speel-o-theek, op te richten. Iedereen Op 26 februari 1976 werd de stich ting speel-o-theek Alphen aan den Rijn officieel opgericht. In eerste instantie voor (langdurig) zieke en gehandicapte kinderen. Later werd de leeftijdsgrens ver ruimd (van 0 tot 80 jaar) en in feite kan nu iedereen in de speel-o- theek terecht. Gedurende de openingstijden kan iedereen er komen spelen of kan er advies gevraagd worden over spel en speelgoed. Het uitlenen van speelgoed is nog wel gebonden aan zieken, gehandicapten of buitenbeentjes van 0 tot 80 jaar. De speel-o-theek startte in augus tus 1976 in de gymzaal van het kinderdagverblijf De Zonnehof. Op 1 oktober volgde de officiële opening. Aan het eind van dat jaar volgde verhuizing naar een eigen ruimte in een leegstaand paviljoen van Rijnstroom in de Raadhuisstraat. Op 21 januari 1977 werd het nieuwe onderko men daar officieel in gebruik ge nomen. De komende tijd wil de speel-o- theek de volgende zaken realise- betere betaling van de "gas tvrouwen"; uitbreiding van de openings tijden (het instellen van een spe ciale moeder/kind ochtend van 0 tot 4-jarigen). Verder wil de speel-o-theek dit jaar komen tot een fusie met de Al- phense Speelgoed Actie. Het plan is om dit najaar samen met de speel-o-theek weer - zoals ge bruikelijk - de Alphense be drijven aan te schrijven om fi nanciële steun. Deze maand nog kreeg de speel-o-theek van de Al phense Speelgoed Actie een be drag van f 1300 aangeboden. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat de speelgoedactie als zodanig heeft gefunctioneerd. In de toe komst zal de speel-o-theek de ac tiviteiten van de speelgoedactie overnemen, zo is de bedoeling.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16