Functie LJA kun je niet zomaar even wegstoppen 69.- 79.- Stevenshof te klein voor wijk winkelcentrum kantonrechter Gebloemd katoen voor'n zonnige prijs j Echtpaar Verhoeven 60 jaar getrouwd Mijnheer reed door rood want mevrouw moest hoognodig irVdsk) mode WK-selectie Mexico eerst nn bekend DINSDAG 25 APRIL 1978 Stimuleren stadskabei LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de invoering van de stads kabei behalve met uitgebreide in formatie ook met speciale stic kers propageren. Gisteravond stemde de beheerscommissie voor de stadskabei in met het idee enkele tienduizenden stic kers te laten vervaardigen. De stickers worden met de aan sluitingsformulieren rond gestuurd. Begin volgende maand gaan de in schrijfformulieren voor de eerste wijken (Noord, De Kooi en Groenoord) de deur uit bij de ge meente. Daarnaast krijgen de bewoners bezoek van enquê teurs, die persoonlijk navraag doen of men aangesloten wil worden. De aanleg van het ka belnet begint dan in de tweede helft van mei. Wethouder Van Aken deelde in de beheerscommissie mee dat het contract met de installateur, de Goudse firma Van Eijck, prak tisch rond is. Gedeputeerde Sta ten hebben inmiddels de uitgave voor de aanleg van het kabelnet goedgekeurd. Van A,ken toonde zich verheugd dat dit zonder pro blemen en binnen de gestelde termijn is gebeurd. LEIDEN - Gisteren vierde het echtpaar J. D. Verhoeven-Azier het 60-jarig huwelijksfeest. De heer Verhoeven is 84 jaar oud, mevrouw Verhoeven is een jaar jonger. Het echtpaar heeft twee dochters, drie kleinkinderen en vier achterkleinkinderen, die al len op het feest aanwezig waren. Ook burgemeester Vis en zijn echtgenote kwamen het paar gis teren bezoeken (foto). Meneer en mevrouw Verhoeven zijn gebo ren en getogen Leidenaars. Voor zover zij zich kunnen herinneren stamt hun familie uit Leiden. De moeder van de heer Verhoeven overleed toen hij nog een klein jongetje was, zodat hij al vroeg voor zichzelf moest zorgen. "Ik zwierf altijd, ik heb gevaren, ben van de ene plek naar de andere getrokken totdat ik m'n tegen woordige vrouw tegenkwam. Nou ja, ook toen zwierf ik van het ene baantje naar het andere. Ik was los werkman. "Het waren tijden zol zorgen ook toen de heer Verhoeven in het begin van jaren dertig een groentenzaak begon. Sinds 1940 woont de familie in de Koningstraat en het bevalt hen daar best. Kritiek op sociaal-culturele reorganisatie ADVERTENTIE LEIDEN - De direct betrok kenen bij de sociaal/cul turele reorganisatie die gisteravond aan het woord kwamen tijdens de afron dende discussie over het reorganisatie-rapport hebben vrijwel unaniem hun teleurstelling over de inhoud van dat rapport uitgesproken. Ze waren van mening dat eigenlijk niemand tegen een tussenorgaan als de LJA is en dat de onder steunende functie die de LJA heeft voor met name het club- en buurthuiswerk niet meer weg gestopt kon worden. Zoals be kend wil de gemeentelijke werk groep, de samensteller van het rapport "verhouding gemeente- para-gemeentelijke para-ge meentelijke instellingen" de tus- senorganen als Welzijnsraad en Leidse Jeugd Actie opheffen. Het derde tussenorgaan, de Sport stichting, v/ordt voorlopig nog buiten de discussie gelaten. Wat er binnen de sportwereld en de Sportstichting gereorganiseerd moet worden wordt in een aparte inspraakprocedure behandeld. Toelichting De afrondende discussie gister- INITIATIEF BEIJEN Opheffing van het antenne-verbod maakt goede kans LEIDEN - Het initiatief-voorstel van gemeenteraadslid Beijen (PPR/D'66) om het antenne-ver bod uit de bouwverordening te halen, maakt een goede kans. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben inmiddels geen bezwaar meer tegen ophef fing van de verbodsbepaling. Daarmee lijkt het voorstel het in de gemeenteraad te kunnen ha len. Beijen wil met zijn voorstel berei ken dat bij de aanleg van de stadskabei (kabeltelevisie) de nu nog geldende bepaling dat privé-antennes moeten ver dwijnen, ongedaan wordt ge maakt. Het raadslid vindt dat dit in strijd is met de vrijwilligheid, die steeds rondom de invoering van de kabeltelevisie is bepleit. Handhaving van het antenne-ver bod dupeert diegenen die geen gebruik willen maken van de stadskabei en via hun eigen an tenne willen blijven ontvangen. Daarnaast wordt gebruik van de privé-antenne vooral van belang voor de (kleine) kring van en thousiaste radio-liefhebbers. Voor hen geeft een centraal sys teem minder kwaliteit. De bezwaren van de gemeente om het antenne-verbod op te heffen, zijn steeds gebaseerd geweest op het idee dat het vrij laten van privé-antennes aanzienlijk min der aansluitingen op de stadska- bel zou geven. Daarnaast speelde ook het idee om het aantal an tennes op daken uit een oogpunt van ontsiering te beperken. Burgemeester en wethouders zijn inmiddels tot de conclusie ge komen dat het vrijlaten van de privé-antenne het aantal aanslui tingen op de stadskabei niet noemenswaardig zal beïnvloe den. Ook verwacht men dat het aantal privé-antennes zo aan zienlijk zal teruglopen. Het standpunt van het college werd gisteravond in de beheerscom missie voor de stadskabei be kend gemaakt door wethouder Van Aken. De commissieleden hadden verder ook geen enkele moeite met het vrijlaten van de privé-antenne. Wel zal men ini tiatiefnemer Beijen nog vragen of het ook betekent dat niet meer in gebruik zijnde antennes moeten blijven staan. LEIDEN - PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1;2,6 en 7. A. v.d. Dop, 3. N. Nievaart, 4 en 10. F. X. Kiel, 5. G. v. Stein, 8. W. v. Berk, 9. C. Kop PV "De Reisduif' hield een wed vlucht vanaf Duffel met 216 dui ven. De uitslag was: 1 en 3. C. Strik, 2 en 7. P. Mooten, 4. N. v.d. Dop en Zn., 5 en 10. K. v.d. Berg, 6. W. v. Oosten, 8. W. v.d. Hoogt. Deskundig De Stevenshof, het poldergebied tussen de Rijndijk, de spoorlijn Leiden-Den Haag, de gemeentegrenzen met Voorschoten en Wassenaar en rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) wordt in de jaren tachtig de nieuwe Leidse woonwijk. Tenminste: als de gemeenteraad daartoe besluit. Een gemeente lijke werkgroep heeft een zg. programma van eisen opgesteld, waaraan het te ontwerpen bestemmingsplan dient te voldoen. In een serie artikelen bespreken wij dit programma van eisen. Vandaag het derde artikel. avond in de raadszaal van het stadhuis was bedoeld om een toelichting op het eindrapport te geven en de meningen van de club- en buurthuis), speel tuinwerkers en werknemers van de tussenorganen te horen. Me ningen die geèn invloed meer hebben op de voorstellen zoals de werkgroep die volgende maand aan de gemeenteraad zal voor leggen. Zo werd de werkgroep verweten dat het reorganisatie-beleid niet samen met club- en buurthuizen was gevoerd. "Een onder steuningsinstituut heeft ver trouwen nodig, gebaseerd op de hoeveelheid grip die je op zo'n organisatie hebt. Tot nu toe is het een eenzijdige verhouding: wij nemen paperassen door maar onze mening heeft geen invloed meer op hetgeen de raad krijgt voorgeschoteld" aldus Don Han sen (Vijfhovenhuis). Teleurgesteld Teleurgesteld was ook Welzijns- raad-voorzitter de heer Menges, die namens het Brede Overleg (LJA, Sportstichting en Welzijns raad) sprak. Hij zei teleurgesteld te zijn omdat de suggesties van het Overleg om in plaats van tot opheffing van de tussenorganen over te gaan eerst een zg. "groei model" in te voeren tijdens welk proces de deelnemers aan het Overleg tot grotere samen werking konden overgaan niet waren overgenomen. 'Niet de structuur" zo zei Menges "maar de samenwerking is straks bepalend voor wat er in het so ciaal-culturele veld gaat gebeu ren". Hij wees met klem op de bezwaren die er van uit de tus senorganen zijn om het groeipro ces niet in vrijheid te laten verlo pen maar met een door de ge meente voorgeschreven eindpunt. Op de vraag waar de inspraak van de bevolking (behalve bij de ge meenteraad) in de toekomst te recht zou komen als er geen on dersteuningsinstituut meer zou zijn benadrukte wethouder Tes- selaar dat het particulier/maat schappelijk initiatief gebruik zou kunnen blijven maken van on dersteuning, en wel van het ge meentelijk instituut. Dat zou als zelfstandig werkend orgaan, los van de gemeente maar met werk nemers die de ambtelijke status bezitten, moeten werken. LJA-voorzitter Both pleitte tijdens de discussie voor een per manente, deskundige sector-ge bonden ondersteuningsinstituut. "Die ondersteuner moet iemand zijn die zowel de stadhuistaal als de wensen van de speeltuinver eniging snapt." Hij stelde zich een soort centraal bedrijfsbureau voor de sociaal-culturele sector voor en die functie claimde hij voor de LJA. De suggestie dat het gemeentelijk ondersteuningsinstituut verge leken met de LJA een "brood uit de supermarkt" zou worden werd door de werkgroep verworpen. "Gezien de functies" zo zei Tes- selaar "wordt het net zo warm gebakken als in de LJA, even bruin desnoods." LEIDEN - Ook als de Ste- venshof niet helemaal vol gebouwd zal worden, moet het toch minstens een wijk met 3200 inwo ners worden, omdat er an ders geen levenskansen voor winkels zijn. Aldus de gemeentelijke werk groep, die hst programma van eisen voor de Steven shof heeft samengesteld. De werkgroep constateert dat Ste venshof, ook wanneer de polders volgebouwd worden met het maximale aantal van 4000 wo ningen, te klein zal zijn voor een wijkwinkelcentrum. Ook al door de aanwezigheid van een cen trum in de aangrenzende Voor- schotense wijk Noord-Hofland, is een bescheidener buurtwin kelcentrum voor Stevenshof ge noeg. Omdat Stevenshof in fasen bebouwd zal worden en het niet zeker is hoe groot de wijk uit eindelijk zal worden, pleit de werkgroep ervoor om de winkels in de eerste jaren in tijdelijke be bouwingen onder te brengén Naast de winkels is er in Steven shof ruimte voor twee of drie ho- recavestigingen, aldus de werk groep. Onderwijs Op het gebied van onderwijs zullen er in Stevenshof, wanneer de wijk wordt volgebouwd onge veer 14 lokalen voor het kleute ronderwijs en 39 lokalen (inclu sief gymnastieklokalen en va klokalen) voor het basison derwijs nodig zijn. Voor het voortgezet onderwijs zullen de bewoners van Stevenshof naar andere wijken worden verwezen, bijvoorbeeld Zuid-West en de Coebel, waar het nieuwe gebouw van de Rembrandtscholen- gemeenschap zal komen. Wel moet er in Stevenshof nog ruimte gereserveerd worden voor circa vijftien noodlokalen om de eerste piek van schoolgaande kinderen na voltooiing van de wijk te kun nen opvangen. Stichting van een wijkgebouw in een wijk van 10.000 tot 12.000 in woners wordt door de werkgroep zeer wenselijk geacht. Voor een wijkgebouw en eventuele buurthuizen moet 3000 m2 wor den gereserveerd. Ook moet vol gens de werkgroep gerekend worden op één of twee peuter speelzalen en een crèche. De be staande rooms-katholieke kerk Officier van Justitie en rechter De Koning hadden zich al voorbe reid op een behoorlijk recalcitrante heer M. Volgens het proces vebaal had hij gezegd na zijn aanhouding vanwege het door rood licht rijden: "Diezelfde overtreding heb ik al minstens vijftig keer begaan, zonder dat de politie daar ooit iets van gemerkt heeft Maar niet de heer M., doch diens zuster die ook in de auto zat had die uitspraak gedaan. M. zelf: "Gister zei mijn zuster; Ik zal maar meegaan morgen hé? Nee,dank je hartelijk,heb ik gezegd, want ik ken haar. Stel dat ik nu een boete van honderd gulden krijg, dan zou ik met haar erbij zeker het dubbele hebben gekregen." En verder: "Ik wil hélemaal niet ontkennen dat ik door rood gereden ben, want we kwamen van het ziekenhuis en mijn vrouw moest hoognodig"Wat, vaar het ziekenhuis?"vroeg de kantonrechter niet-begrijpend. "Nee, naar het toilet". De boete werd geen twee honderd, geen honderd, maar vijftig gulden. De heer Van E. heeft een panische angst voor autogordels sinds hij met zijn auto boven het water heeft gehangen en ze hem bijna zijn leven hebben gekost, volg ens zijn eigen zeggen. Omdat hij dit aan de kantonrechter kwijt wilde had hij niet de boete betaald die hem werd aangezegd toen hij zonder riemen in de auto werd aange houden. "U moet die angst kwijt raken want echt, het is een vooringenomen houding. Het aantal keren dat gordels nadelig werken is miniemOok als je met de auto te water raakt is de kans groot dat je zonder gordel met je hoofd op het stuur of tegen de voorruit slaat en bewusteloos raakt." Rechter Van Dijke kon de angst in dit geval begrijpen en verklaarde Van E. schuldig maar legde geen straf op. Maar ook hij raadde hem met klem aan voortaan die angst maar te overwinnen en wel de gordels om te doen. Van E. verklaarde dat al te doen. "Ik heb mijn angst al gedeeltelijk opzij gezet, maar het is wel wennen." Op het terrein waar vroeger de vuilnisbelt was in Warmond had Van S. een aantal beschermde vogeltjes gevangenEerst ontkende hij nog tegenover de politie, maar toen die zijn legertas met daarin vier kartonnen doosjes met evenzovele vogeltjes daarin vond, kon hij niet anders dan eerlijk opbiechten dat hij inder daad drie vinken en een keep gevangen had. Met de bedoeling die in zijn volière op kanarie-eitjes te zetten. De doosjes, legertas, het net waarmee hij de beestjes gevangen had en een verrekijker waren door de politie in beslag genomenOp de eis van de officier van justitie: een boete van honderd gulden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen artikelen,zei Van S.: "De verrekijker zou ik wel graag terug hebben, want die ge bruik ik voor meer doeleinden." Rechter De Koning willigde dat verzoek inmaar kondigde aan dan wel de boete te willen verhogen. "Verhogen?", lachte Van S. schamper,: Ik heb ze in de trektijd gevangen, ze waren op weg naar Italië, waar ze met tweehonderdmiljoen tegelijk worden neergeknald en vervolgens worden opgegeten. En bij mij zouden ze het de hele winter goed hebben gehad." En zo bleef de boete toch nog honderd gulden MARGA WUIS aan de Rijndijk (vlakbij restau rant de Haagsche Schouw) kan in het plan voor Stevenshof worden ingepast. Of er meer kerkelijke voorzieningen nodig zijn (naast de mogelijkheden die school- en wijkaccommodaties bieden) zal te zijner tijd bekeken moeten worden. Een hulp- en advies centrum (met een wijkgezond heidscentrum, ruimte voor maat schappelijk werk, een apotheek e.d.) zal pas tot stand kunnen komen, als de wijk inderdaad wordt volgebouwd. Park Wordt Stevenshof straks bewoond door 10.000 a 12.000 inwoners, dan is er een gebied van vijf tot zes hectare nodig voor aanleg van een wijk- of buurtpark. Daarbij zal zoveel mogelijk gebruik wor den gemaakt van wat Stevenshof nu al te bieden heeft: wateringen, een molen en andere opstallen, de landweggetjes en de buiten plaats Ter Wadding. Op het ge bied van de actieve sport zal Ste venshof weinig te bieden heb ben: hooguit een bescheiden tennisbanen- en volkstuinen complex. Geen sportvelden, geen sporthal en geen zwembad, om dat aangrenzende wijken die vol gens de werkgroep al voldoende bieden. Voor de werkgelegenheid zal vijf hectare worden gereserveerd, waarschijnlijk langs de spoor baan en rijksweg 44. Deze ruimte is o.m. bestemd voor bedrijven, die uit de binnenstad worden verplaatst. Bij de op te richten spoorweghalte De Vink kunnen kantoren komen. ADVERTENTIE Makkelijk en vlot in zo'n QQ leuk boléro-pakje. Van 100% P katoen. Met de keuze uit diverse dessins en kleuren, p Maten 36 t/m 48: UJ CQ UJ Q Japon, waarin u zich prettig voelt, dankzij de 100% katoen. U kiest uit verschillende kleuren. Maten 36 t/mL Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. H Lelden: 'Z Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); 2 Leidsenhage: c/5 Jasmijnhof 8 2 (donderdag-koopavond). ZÜRICH - Een week na de officiële sluitingsdatum heeft de FIFA in Zürich de opgave ontvangen van de 40 spelers, die door Mexico in eerste instantie zijn geselecteerd voor het WK voetbal. Het zijn: 1. José Pilar Reyes Requenes, 2. Jorge Garcia Rulfo, 3. Pedro Soto Moreno, 4. Francisco Castrejon Ramirez 5. Manuel Najera Siller, 6. Juan Rodriguez Jara, 7. Arturo Razo Marquez, 8. Ignacio Flores Ocaranza, 9 Alfredo Bena Gar- duno, 10. Rigoberto Cisneros Du- enas, 11. Eduardo Ramos Esco- bedo, 12. Carlos Gomez Casillas, 13. Javier Guzman Colin, 14 Eduardo Pacheco Rergis, 15. Juan Manuel Alvarez, 16. Arturo Ayala Vazquez, 17. Ramon Jime nez de la Torre, 18. Jesus Diez Martinez, 19. José Luis casillas real, 20. Antonio Villalpando de la Torre, 21. Guillermo Sanchez Mandizabal, 22. Leonardo Rivera Cuellar, 23. Javier Martinez Car denas, 24. Javier Lopez Garcia, 25. Javier Francisco Cruz Solis, 26. Manuel Aspinoza Guillen, 27. Gerado Gomez Lugo, 28. Enrique Zarza Lopez, 29. Cristobal Marti nez Ortego, 30. Rudolfo Villegas Montoya, 31. Mario Rojas Me dina, 32. Victor Ayala Rangel, 33. René Hugo Coronoa Rodriguez. 34. José de Jesus Padilla Aceves, 35. Alfredo Ramirez Jimenez, 36 Raul Ayon Isioordia, 37. Hugo Marquez Sanchez, 38. José Luis Sanchez Lopez, 39. Agustin Ponce Manzo, 40. Bernardino Al- drete Garcia. Hongarije heeft als eerste van de zestien deelnemers zijn defini tieve selectie van 22 spelers be kendgemaakt* Doel: Gujdar, Meszaros en Kovacs Achter Toeroek, Martos, Kocsis, Batint, Kereui, Rab en J. Toth. Midden: Nyilasi, Halesz, Pinter, Csapo, Zombori en A. Toth. Voor Fazekas, Lusztai.Toeroecsik, Sekete, Varadi en Nagy.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15